Een Ulster organist uit de 18e eeuw Nationale theezeNkampioene leerde nog meer van thee SMEEK, W YM BRITS ER A DEEL IJLST van en Bestedingsbeperking zette stempel op economische leven Officieel Orgaan van de gemeenten 112e jaargang no. 104 Redakteur: L. K1EZEBR1NK Binnenlands jaaroverzicht Oud-raadslid overleden Dei foar de Jongerein Directeur Arbeidsbeurs gaat met pensioen Mevr. G. Ringnalda- Wagemnakers overleden Dinsdag 31 december 1957 Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Van der Plaats bood haar een prachtig geschenk aan X '- van name Wisselvallig. Lonen en prijzen. Verkeer: een ramp. Door de lucht. dit Jac. N. D. Hoogslag. Spoorwegramp. Veel gepresteerd. van vuldig voor be- Belangs telling. Varia. Kedaktie-adres Kleinzand 7 t elefoon 2872, Wij hebben onlangs al gemeld dat mej. Ans Sandstra van Bolsward, leerlinge van de Chr. Landbouwhuishoudschool aldaar, in de finale om het theezetkam- pioenschap van Nederland, gehouden in het Concertgebouw te Amsterdam, uit geroepen werd tot theezet-kampioene van Nederland. Als extra beloning ont ving ze daarbij een kostbaar televisietoestel. Op ruim 99 jarige leeftijd is alhier overleden mevr. Grietje RingnaldaWa genmakers. Zij was op een na de oudste inwoonster van onze stad, maar de oudste Sneekster van geboorte Dinsdag 24 december is in zijn woon plaats ’s Gravenhage op 75-jarige leeftijd overleden onze oud-stadgenoot de heer W. Hoekstra. De overledene, die hier een kunstmest- handel had, was van 4 sept. 19233 sept. 1935 voor de toenmalige Vrijheidsbond lid van de Gemeenteraad. Administratie: Comb Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 5005 (K 5150) Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS SNEEKER NIEUWSBLAD ongeveer 600 sterfgevallen in ons land te hebben veroorzaakt. Een polio-epidemie bleef gelukkig achterwege; de inentin gen tegen de polio namen in dit jaar een aan vang. En hier mag niet onver meld blijven de grootscheepse Goed Zo- actie, gestimuleerd door Johan Bode graven ten bate van het Prinses B< urix fonds voor de poliobestrijding en enige andere inrichtingen. Ze leverde f 3 mil joen op en Johan Bodegraven werd te recht benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Misschien is er te Ylst in diverse ar chieven nog iets naders over hem te vin den. Misschien wil Ylst, waar naar ik meen altijd veel belangstelling voor mu ziek heeft bestaan, hem gedenken, door b.v. een nieuwe straat naar hem te noemen. Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd zalfde heer A. de Vries, Directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau alhier op 1 januari a.s. zijn functie neerleggen. De heer de Vries is 40 jaar in over heidsdienst werkzaam geweest, waarvan 23 jaar bij de gemeente Sneek als direc teur van de Gemeentelijke Arbeidsbeurs. De laatste 17 jaar was hij in rijksdienst. Hij heeft z’n gehele loopbaan dus in Sneek doorgebracht. Voor hen die persoonlijk afscheid wil len nemen van de heer de Vries bestaat daartoe de gelegenheid op zaterdag 4 ja nuari ’s middags van 34 uur in Aere Perennius. Advertentieprijs 15 cl per mm Bij contract (handelsadv.) lagei Abonnementsprijs I 5.— per hall jaar Franco per post t 5.75 per half laar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten Sneeker Nieuwsblad. ningin en Prins gingen in de maand mei naar Zweden en daar viel hun een vors telijke ontvangst ten deel. Op 30 sep tember waren Koningin en Prins in Oslo voor de begrafenis van de Noorse ko- ning Haakon. Het weer was in 1957 wisselvallig, de winter was zacht, maart is in eeuwen niet zo warm geweest, juni bracht een hittegolf, maar in diezelfde maand kwa men ook -ware nachtvorsten voor, die samen met die van mei aan fruit- en groenteteelt grote schade veroorzaak ten. In juli ging het aanvankelijk war me, zonnige weer over in een periode van onbestendigheid met veel regenval, waardoor de vacantie-periode voor me nigeen een teleurstelling werd. Puzzels. Neergestort. Voor luchtvaartrampen bleef Neder land in ’t afgelopen jaar niet gespaard. Op 15 juni stortte het K.L.M.-toestel „Neutron’ ’nabjj Biak op Nieuw-Guinea brandend in zee. Van de 68 inzittenden, onder wie zich verscheidene echtparen met kinderen bevonden, konden slechts enkele passagiers gered worden. Zij wa ren veelal ernstig gewond en het duur de maanden, voor zij van hun verwon dingen genezen waren. Op 12 augustus, op 30 augustus en op 16 november stort ten, ook boven Nieuw-Guinea. vliegtui gen neer, en er waren resp. 8, 2 en 3 doden. juiste verhoudingen zijn gemengd, gaan ze „vrijen”, d.w.z. ondergaan ze een één-wordingsproces, zodat het uiteinde lijk rest" tat van een bepaalde melange steeds dezelfde geur, kwaliteit en volu me heeft. Dit te bereiken is het geheim van iedere theepakkersfirma. De thee moet dan nog worden verpakt, hetgeen machinaal geschiedt door middel van ingenieuze pak- en etiketteermachines. Na dze interessante rondgang door het bedrijf werd op de directiekamer nog even nagebabl d over de geschie denis van het plaatselijk bedrijf en de zozeer uiteenlopende theedrinkgewoon- ten in ons land. Over de gebeurtenissen in het jaar 1957 zal heel verschillend gedacht wor den. In vele opzichten is het jaar, dat nu weer ten einde is, een rampjaar ge weest, vooral als gedacht wordt aan hetgeen zich in de laatste maand van dit jaar heeft voorgedaan in Indonesië. Landgenoten van ons, daarginds woonach tig, moeten have en goed achterlaten en zjjn verplicht het land, dat hun lief was geworden, te verlaten. Maar evenals in een voorgaand jaar het geval was geweest, staat Nederland gereed om de verdrevenen op te vangen. In het jaar 1956 waren de Nederlanders bereid om grote groepen Hongaren liefderijk op te nemen en nu is het Nederlandse volk in staat om landgenoten uit Indonesië een nieuw onderdak te verschaffen. Het Nederlandse volk heeft in het afgelopen jaar laten zien, dat het eens gezind is, als het aan komt op het bestrijden van rampen. Dat was ook het geval bij het bestrijden van de woningnood. Alle krachten werden ingespannen om de woningproduktie zo hoog mogelijk op te voeren, opdat daarmede het hoofd zou kunnen worden geboden aan volksvijand nummer 1. In de eerste tien maanden van 1957 kwamen niet minder dan 70.295 woningen gereed, terwjjl in de maanden januari tot en met oktober van het jaar 1956 „slechts” 53.329 wo ningen voltooid werden. In deze zelfde periode werden in 1957 in uitvoering genomen meer dan 98.000 woningen, en in 1956 ruim 92.000 woningen. Ook wat de financiering van de woningbouw aangaat, liet Nederland zich in het afgelo pen jaar van de beste zijde zien. Om de financiering van de woningwetbouw mogelijk te maken werd voor niet minder dan f 384 miljoen ingeschreven op de nationale woningbouwlening, terwijl aan het einde van het jaar nog niet bekend was, voor hoeveel miljoenen guldens deelgenomen wordt aan de lening in de vorm van rentespaarbrieven. De straaljagers schoten in het afge lopen jaar dag in, dag uit door de lucht Daardoor ontstond een andere ramp. Op 14 november kwam een straaljager te recht op de Kolonel Van der Palm- kazeme te Bussum. De piloot van dit toestel wist zich met zijn schiettoestel in veiligheid te brengen, maar in de ka zerne en op het kazerneterrein werden 5 militairen gedood en 14 gewond. Op vele dagen van het afgelopen jaar vie len straaljagers naar beneden, en slechts in enkele gevallen wist de piloot zich te redden. De straaljagers zijn wel het onder werp van gesprek geweest, vooral ook toen besloten was op het vliegveld Deelen, in de onmiddellijke nabijheid van het natuurreservaat „De Hoge Veluwe”, straaljagers te stationeren. Vele protes ten werden gehoord, omdat het razend snelle vliegen van straaljagers boven een groot stuk Nederlands natuurschoon onherstelbare schade zou doen aan re- creatiegenoegens van honderdduizenden landgenoten. Ook een spoorwegramp trof Neder land in 1957. Het was 12 augustus, toen bij Best, door een verkeerde wisselstand, twee treinen op elkaar reden. De trein van Eindhoven naar Rotterdam botste op de trein van Amsterdam naar Maas- Op waterstaatsgebied heeft Neder land in het afgelopen jaar laten zien, wat het presteert en wat het van plan is tot uitvoering te brengen. Op 5 no vember viel in de Tweede Kamer het besluit, de omvangrijke Delta-werken uit te voeren. De desbetreffende Delta wet zal voor een groot aantal jaren richtsnoer zijn voor de uit te voeren werken, die moeten voorkomen, dat Ne derland nogmaals getroffen wordt door een ramp, als in 1953. Geschat wordt, dat deze werken eerst in 1968 gereed zullen zijn. Enkele grote waterstaatswerken kwa men gereed. Op 28 september opende de Koningin de Velsertunnel. Op 5 april kwam de brug over de Maas bij Venlo gereed, op 27 november de brug bij Rhenen en op 30 november de brug bij Schellingwoude. Aan de Zuiderzeewer ken werd gestaag verder gewerkt. In januari verdween schipper Hendrik de Boer met de VD 243 uit Oostelijk Flevo land: hij was de laatste visser in dit ge bied. De dijk naar Marken werd op 17 oktober gesloten. Op 28 mei kon her dacht worden, dat 25 jaar geleden de Afsluitdijk gesloten werd. Bij het monu ment had een herdenking plaats, en eens te meer werden de woorden, ge beiteld in dit monument, waarheid: „Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst”. Op 18 februari publiceerde de regering de veel besproken nota tot beperking van de bestedingen en de investeringen. Het bleek, dat Nederland in de achter liggende jaren te veel geld had uitge geven en dat de betalingsbalans in een ongunstige positie was komen te ver keren. Om hieraan een einde te maken, moest voor enkele honderden miljoenen bezuinigd worden, zowel door rijk, pro vincie en gemeente, als door bedrijfs leven en particulieren. Vooral voor de gemeenten werd deze beperking een grote moeilijkheid, omdat het praktisch onmogelijk bleek gelden aan te trekken voor het financieren van uitgaven. De bestedingsbeperking had een te rugslag op de werkgelegenheid. In het najaar moesten vele bedrijven overgaan tot het geven van ontslag aan grote groepen van het personeel. Zij werden hiertoe gedwongen, omdat vele ver wachte orders uitbleven. Het werklozen cijfer steeg dan ook aanzienlijk, maar van regeringswege werd medegedeeld, dat deze stijging niet verontrustend was te noemen. Thee bevat als opwekkend bestand deel het alkold theïne (1.12%). De aroma wordt veroorzaakt door de thee- olie. Deze ontstaat bij de fermentatie. De wrange smaak wordt veroorzaakt door looistoffen. Bijna alle thee voor de de tailhandel is gemengd. Geschiedt de be werking in de landen van herkomst, het mengen gebeurt in ons land in de thee- pakkerijen. Hoe een en ander in zijn werk gaat, heeft de kampioene theezet- ster met eigen ogen kunnen aanschou wen. Heel het ritueel van het deskundig theeproeven heeft zij op de voet gevolgd. Hoewel theezetster van formaat, moest zij zich in het proeven ras gewonnen geven, al was er ook voor haar duidelijk onderscheid in de verschillende soorten. Met veel interesse volgde mej. Sand stra de verdere gang van de thee. Nadat de verschillende soorten in de Het koninklijk gezin gaf in het afge lopen jaar herhaaldelijk blijk van zijn belangstelling met gebeurtenissen in het land. En omgekeerd eerde het Ne derlandse volk zijn vorstenhuis. Dit kwam nog eens tot uitdrukking toen aan prinses Beatrix de Lemster aak „Groene Draeck” werd aangeboden. Ko- Het verkeer bedreigde in het afgelo pen jaar opnieuw het Nederlandse volk. In het eerste halfjaar werden 785 per sonen gedood, terwjjl 11.223 mensen, jong en oud, ernstig werden gewond. Op verschillende manieren werd ge tracht deze ramp het hoofd te bieden. Op 1 mei trad de regeling in werking, beogende de bescherming van voetgan gers op oversteekplaatsen met knipper- bollen, op 1 juli werden de trams voor zien van richtingaanwijzers en op 1 no vember werd de bepaling van kracht, dat in de bebouwde kommen niet harder gereden mocht worden dan 50 kilometer per uur. Lonen, prijzen en prijsstabilisatie zijn in 1957 het onderwerp van gesprek ge weest. Daarnaast stond op de voorgrond de bestedingsbeperking, welke ingrijpen de gevolgen had. Uitvoerig is in de eerste helft van het jaar gesproken over de huurverhoging, welke op 1 augustus inging. Met deze huurverhoging ging gepaard een loon- compensatie, waarover slechts moei zaam overeenstemming bereikt werd. Verschillende prijsstijgingen vielen in 1957 te constateren, zoals van de thee in het begin van het jaar, van de melk in het voorjaar, van de PTT-tarieven (zelfs tot tweemaal toe, nl. op 1 april en op 1 november), van de suiker in de zo mer. Het was dus begrijpelijk, dat ook gesproken was over loonsverhoging, maar de bonden van werknemers kwa men tot de conclusie, dat het beter was om in deze tijd niet te streven naar ver hoging van de lonen voor het gehele Ne derlandse volk. Wel werd besloten in het gesprek tussen de werkgevers en werknemers, de kinderbijslag voor hen, die een gering inkomen hebben, tijdelijk te verhogen. Algemeen werd gestreefd naar prijs stabilisatie en de minister van Econo mische Zaken had meer dan eens een gesprek met belanghebbenden, waarbij hij er op aandrong zoveel mogelijk te komen tot een daling van de prijzen. In vele gevallen vond zijn verzoek gehoor en de kruideniers, om een voorbeeld te noemen, konden in het najaar aan de hand van statistische cijfers, aantonen, dat verscheidene levensmiddelen aan een prijsdaling onderhevig waren geweest. De bestedingsbeperking. tricht. Zeven treinreizigers vonden de dood en vele tientallen inzittenden moesten met wonden in de ziekenhuizen worden opgenomen. Branden en misdrijven. Branden kwam en in 1957 weer veel vuldig voor en veroorzaakten voor mil joenen schade, maar betreurenswaardi- ger nog was, dat bij enkele er van meer mensenlevens verloren gingen dan de laatste jaren het geval was en merk waardigerwijze vooral in Friesland, nl. te Leeuwarden bij een brand 3, te Fra- neker 2 en te Sneek 1 persoon. Misdrijven ontbraken ook in 1957 niet, we zouden u zo voor de hand weg een achttal moorden kunnen noemen; specta culair waren de overvallen op benzine- pompstations, de 100 insluipingen die twee schoolknapen te Rotterdam pleeg den en de door een bankloper te A’dam geënsceneerde overval, die voorwendde van f50.000 beroofd te zijn. Onder dit hoofdstuk mogen misschien vermeld worden de vele ontsnappingen uit gevan genissen in de zomermaanden; de minis ter van justitie nam maatregelen om deze in de toekomst minder gemakkelijk te maken. Het afgelopen jaar kan ook het jaar van de puzzels genoemd worden. Plot seling kwam een puzzel-rage over het Nederlandse volk en wekelijks werden grote bedragen uitgegeven en vaak gro te bedragen gewonnen. Ook bestond er een levendige belangstelling voor de voetbalpool en de K.N.V.B. wist een aantal van deze pools te coördineren. In het midden van de maand december werd bekend, hoe de Hooge Raad over deze voetbalpools dacht. Zo is een jaar voorbijgegaan. Het nieuwe ja-- breekt aan, een jaar, dat voor allen nog een puzzel is. Er zullen wel verliezen zijn, maar er kan ook veel gewonnen worden. Ondertussen heeft het feit, dat zij theezetkampioene werd, haar nog een zeer aangename verrassing opgeleverd. Ons land telt duizenden steden en dor pen, maar slechts enkele plaatsen waar een theehandel of -pakkerij is gevestigd. In de provincie Friesland kan men die plaatsen wel tellen op de vingers van één hand. Het was daarom ook een zeer grote bijzonderheid dat de Nederandse theezet-kampioene woont in een stadje, waar een bekende theehandel is geves tigd, de N.V. Van der Plaats te Bols ward. Dit bijzondere feit was de reden, dat de directie van dit bedrijf dezer da gen charmant bezoek ontving ende theezetkampioene eens even achter de schermen mocht kijken. In de directiekamer werd mej. Ans Sand stra ontvangen en werd zij namens de directie van fa. Van der Plaats met haar prestatie geluk gewenst door de heer J. M. Slob. Deze vestigde er de aandacht op, dat het Bolswardse theepakkersbe- drijf reeds dateert van 1841, maar dat ondanks het meer dan een eeuw be staan van deze zaak zelfs nog niet eens alle Bolswardse huismoeders het edel produkt dat thee heet op de rechte wijze ’eten te waarderen. Door de, thee ver keerd en te lang te bewaren gaan de resultaten van vele zorgen bij het be reiden en verpakken van de thee te niet. Misschien komt het mede hierdoor, dat de thee overigens na water de goed koopste drank nog te weinig wordt gedronken. Ondanks de bevolkingstoe name is de omzet in ons land nog maar slechts 73 van de voor-oorlogse. Spreker hoopte dan ook, dat de thee- zetprestatie van mej. Sandstta veel na volging mag ondervinden, zodat men zal kunnen zeggen: van Bolsward begint de victorie. Als blijk van waardering bood hij haar hierna namens de directie een prachtig cadeau aan, nl. een moderne televisie- tafel, teneinde hierop het door haar ge wonnen televisietoestel te kunnen plaat sen. Nadat (natuurlijk een kopje thee was gedronken, volgde een rondgang door het bedrijf, waarbij deskundige voorlichting werd gegeven over alles wat verband houdt met thee. En dit is wel meer dan een leek zou denken. Om te beginnen dit: Thee bestaat uit bereide bladeren van de theeplant. Land van oorsprong van BLAUHüS. Op twadde Krystdei waerd foar de seisde kear in dei mienskiplik organisearre fan de J.B.T.B., de J.M. en de K.A.J. Dat der wol bilangstelling foar de dei wie, die wol bliken üt de flin ke opkomst moarns yn tsjerke al, en letter op 'e seal by Wybenga. Nei it selllge meiinoar iten waerd de gearkom- ste fan de foarsitter, Sj. Hylkema, ie- pene mei in Lertlik wolkom can de oan- wêzigen en de sprekker, de earw. Hear B. Stockmann. Ek Kaplaen Schouten wie op ’e seal. Nei mienskiplik sjongen en in ienakterke wie it wurd oan de sprek ker, dy’t under de titel „Minsklike for- haldingen” in treflike rede béidde. Hy achte it fan great bilang dat de minsken mear each en wurdearring foar elkoar oer hiene, krekt yn it deistich libben. En hjirby woe sprekker krekt Kristus as foarbyld ha. Noch tofolle himelsk wurdt Kristus foarsteld. Krekt de „minske” Kristus, sa treflik ütkom- mend op de bruiloft fan Kana, moatte wy wer opnij sykje. Wy moatte myld wêze tsjinoer oare minsken, en tsjinoer üs Alden, dy’t wy in bulte skuldich bin- ne. Sprekker hie it noch even oer it tie ren fan prosessen dat tsjintwurdich sa yn ’en breden foar it Ijocht brocht wurdt. De minske dy’t it treft moat wol yn syn ynderlikst biskamme en skeind wurde. Dit hoecht sa net. Tiid- krapte makke in ein oan it tige aerdige neipetear dat op dizze rede folge. De jongerein hie der wol nocht oan. Jouns waerd troch eigen krêften op- fierd „Kandidaet rintmaster”, fan Jelle van der Meulen. It spyljen wie tige yn oarder en foldie de seal skoan. It wie de earste kear dat op dit soart jounen in frysk stik opfierd waerd. As wy de feardigens en flottens by it spyljen yn oanmerking nimme, dan leauwe wy net dat it dêrom minder wie. Ek de regy fan Joh. Bekema hat der fansels in spuontsje mei Under stutsen. Jouns wie it fansels noch efkes „de fuotten fan de flier”, hwêmei ek dizze dei wer om wie. lezer kan zich door één enkel voorbeeld hiervan reeds overtuigen. Slaat de tonen do en mi in de laagte of het midden te samen eens aan. Deze „schone groote Terts”, zoals van Loonsma ze noemt, wijkt werkelijk storend af van de na tuurlijke grote terts, en voor van Loon sma zo erg, dat hij deze, plus andere zwevingen, vergelijkt met het „gnorren van een kudde zwijnen”. (Inderdaad, hiei- is iets van waar). De vroegere stemming (en) voor 1700 kenden deze afwijkingen niet of in geringe mate. Bij dezen werden een drie tal grote wolven op de rug van de niet of nauwelijks gebruikte toonsoorten ge schoven of men gebruikte deze toon soorten niet. Het is mij opgevallen dat cleie wolven ook in Indiaanse zangen voorkomen, waar zij op sprekende wijze hun gehuil nabootsen. Te verklaren waardoor deze wolven- familie ontstaan is zou mij te ver voe ren. Het is trouwens interessant genoeg, en een goede muziek-encyclopedie kan U inlichten. Zie daartoe onder: Gelijk- zwevende temperatuur. Van Loonsma was blijkbaar een musi cus met een scherp en gevoelig gehoor. Dit blijkt genoegzaam uit zijn juiste, zij het wat scherpe, opmerkingen over de gelijkzwevende stemming. Maar deze nieuwe stemming bood zo enorme voor delen dat zij een halve, eeuw na haar ontstaan reeds algemeen in gebruik was. J. S. Bach heeft onmiddellijk het grote nut ervan ingezien en reeds in 1722 dit gedemonstreerd in zijn „Wohltemperier- te Clavier”. Van Loonsma pleitte nog in 1741 voor een, au fond goede, maar verloren zaak. De oude stemming kan men heden ten dage nog horen op de oudere caril lons, b.v. Groningen, Gorinchem etc. Het is de moeite waard naar hun reine har monieën te luisteren. Hun practische bruikbaarheid Is echter niet groot. Van van Loonsma weten wij verder niet veel. Kloppenburg zegt nog van hem o.a. dit: „Hy schijnt een eigenaar dig, lastig type te zijn geweest. Zo zou hij eens een groot concert geven met medewerking van musici van naam. Achteraf bleken dit trompetters te zijn vg.n een muziekcorps te Sneek. De ker- keraad accepteerde dit niet en interpel leerde hem hierover. Dit maakte van Loonsma woedend en hij schold de ker- keraad uit voor leugenaars en de bur gemeester voor duivel”. Wij horen hier de zaak van één kant, maar ik vraag mij af: Waren die Sneker trompetters zo onbekwaam? Het trom- petblazen op de toenmalige instrumen ten was zo ongelooflijk moeilijk, dat een goede trompetter terecht de naam van meester mocht dragen. Van Loonsma was ongetwijfeld een bekwaam en toegewijd musicus. Hiervan getuigt wel het uitvoerige en gedegen werk waaruit ik slechts heel weinig aanhaalde. En zou zo iemand genoegen hebben genomen met de samenwerking met inferieure krachten? Ik kan dit moeilijk geloven. Aan „De ontwikkelingsgang van de piano-methoderi van W. C. M. Kloppen burg 1951” ontleende ik het volgende over Steph. Theod. van Loonsma, in de 18e eeuw organist te Ylst. Muzicaal A, B, Boek of den Organist in zijn Leerjaren, zijnde een Kort Begrip wegens de Behandeling van het Clauwier of Clavecimbaal-Spel. Opgesteld ten dienste van de beginnende Jeugd, die haar tot den Organist-Konst willen laten instrueren. Door Steph. Theod. van Loonsma, Organist etc. te Ylst. Volgt een zeer fraai vignet waarop hoorns, harpen, fluiten, luiten, musi cerende engeltjes etc., en waaronder- staat: t’ Amsterdam Bij A. Olofsen, Boekverkoper in de Gravestraat het vijfde Huis van de Voorburgwal, in ’t wit gekroonde Muziek-Boek 1741. In het voorw'oord zegt van Loonsma o.m. dat het boekje is geschreven „voor geen Meesters, maar voor Discipels, die, al zijn ’t nog zulke groote Heeren, ze allemaal zoo geleerd niet zijn, dat ze dit A. B.-Boek zoo op haar duimpje heb ben”. Wanneer hij het over de versieringen heeft erkent hg dat hij „het Tramuleren de byzonderste Qieraad van de Muzicq” vindt. Wg moeten ons, om dit goed te verstaan, verplaatsen in zgn tijd, want toen vormden de versieringen een es sentieel element der muziek. Dit tramuleren (trillen) was heel wat anders dan b.v. de afschrikwekkende bevingen van het huidige Hammond orgel. Tramuleren was moeilijk, want, zegt hij „dit wil niet gespeelt worden zo van een Boere-jonge, die alle zomers uit hooijen en zwelen gaat”. Wij herkennen a.h.w. zijne leerlingen uit Ylst en omgeving. Grappig voor ons, doch doodernstig voor hem, zijn de voorschriften „Hande lende over de Gebeerden of Gesten in 't Spelen”. Men moet zich allereerst „brave en deftige manieren aanwennen en zich niet door belachelyke gebaren bespottelijk maken en niet in plaats van een Muzicijn te gelijken naar een Har lequin”. De speler moet rechtop zitten en het hoofd rechtop houden; het mag niet van de ene schouder op de andere vallen, noch naar voren of naar achteren „ge lijk of men zat te flappen”. „Ook még het lichaam niet heen en weer vallen alsof men dronken is. Men mag niet de vingers krom, gelijk die van een Snyder of gelijk de poten van een Spinnekop, op het klavier laten krabben”. „De vin gers moeten met hun eigen ogen zien, men moet dus naar de muziek en niet naar de handen kijken”. (Zeer juist Deze voorschriften en vele anderen doen ons vermoeden dat de gelaakte af wijkingen veelvuldig voorkwamen. Hij wijst op geschikte studiemuziek en voegt er aan toe: „Men moet zich door sommige Meesters niet laten wijsmaken dat deze stukken te moeilijk zijn, deze stoppen de leerlingen vodden in de han den, omdat zij zelf graag Meester wil len blijven. Het is beter twee dagen te studeren op één stuk waar muziek in zit, dan twee uren op een vod dat de naam heeft gemakkelijk te zijn”. Als hij het heeft over de leitoon (de toon si die naar do trekt) maakt hij de aardige opmerking „Deze toon is, om zo te spreken, het Touw om het schip in de Haven te trekken”. Wij herkennen den Ylstenaar. Van Loonsma was een felle tegenstan der der gelijkzwevende stemming. Hoe hoog hem die zat blijkt uit de toon waarmee hij ze bestrijdt. Ziehier wat bij er over zegt: „Nu moet ik nog iets zeg gen, tegens die swevende Geesten, die zo veel op hebben met een gestadige vals heid; eilieve wat is er dan buiten de Octaaf? de Quint moet onzuiver, die schone groote Terts moet ook al on zuiver, en dat allemaal om fis en ges één te doen zijn; en om die Wolven, die toch al tam zijn, weg te jagen haalt men een heele kudde zwijnen in om te gnorren”; en verderop: „Volgens dit Temperament (hij bedoelt het oude z.g. ongelijkzwevende) heeft men een zuive re harmonie en daar hoeft men Hendel (Handel), noch geen Capelmeester om te bezoeken; „onze eigen Ooren zullen hierin onze Regters zijn”. Hij besluit met een toespeling op twee spreekwoorden: „Het is altijd best van twee kwaden het kleinste te kiezen, zo is beter drie Wolven op stal, als twaalf in de kamer daar men altijd een in de hand moet hebben”. Het bovenstaande verdient een knopte toelichting die hier volgt Ons huidige toonstelsel is gevormd uit 12 tonen door volkomen gelijke z.g. halve toonsafstanden van elkaar ge scheiden, ongeacht de hogere en lagere octaven die hieraan identiek zgn. In dit toonstelsel, ingericht volgens de gelijk zwevende temperatuur of getemperde stemming, komen tal van kleinere en grotere zwevingen (onzuiverheden) voor, die men wolven, kleine wolven en jonge wolfjes noemt, vanwege hun gehuil. De deze struik is Assam. Het oogsten be staat in het plukken van de jongste loten, waaraan zich de blaadjes bevin den, welke voor handelsthee in aanmer king komen. Men onderscheidt grove en fijne pluk. Bij fijne pluk krijgt men een zeer goede kwaliteit door alleen de loten met de jongste blaadjes te plukken. Grove pluk levert meer materiaal. Aan de jongste loten bevinden zich: de Pec- conaald (het kopje) en blaadjes, die men onderscheidt in Oranje Pecco, Pec- co en Pecco Souchon, waarvan de Oran je Pecco ’t meest is gewild en de Sou chon de meest groffe is. Wanneer het blad geplukt wordt, be vat het pl.m. 80 vocht. Na het ver flenzen is dit gedaald tot plm. 50 Het verflenzen vindt plaats op rekken onder een temperatuur van 35 gr. Direct op het verflenzen volgt het rollen. Het duurt 40 tot 60 minuten en geschiedt machinaal. Om het produkt te fermenteren wordt de thee in lagen uitgespreid. De tem peratuur- mag hierbij niet boven de 30 gr. stijgen. Voortdurende luchtverver sing is onontbeerlijk in verband met de aroma. In de droogmachines, waar de thee op een lopende band onder een temperatuur van 90 gr. C doorheen wordt gevoerd, verandert de kleur hier na van bruin tot zwart. Het sorteren dat hierna volgt, ge schiedt door een serie zeven, waarbij de grove van de fijne thee gescheiden wordt. Thee bevat als opwekkend De A-griep woedde over het gehele land, minder in de zomer trouwens toen vele buitenlandse vacantiegangers ons land meden als wel in het najaar; om streeks midden oktober lagen honderd duizenden Nederlanders te bed. Deze ziekte schgnt middellijk of onmiddellijk Ik kan

Sneeker Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1