nu een De heer A. de Vries verliet de directiestoel op het Gewestelijk Arbeidsbureau De heer S. Atema beëindigde zijn lange loopbaan bij het Christelijk Onderwijs Oppenhuizen heeft mooie nieuwe Gereformeerde School van en IJLST Saskia en Jeroen Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL 113e jaargang no. 2 Maandag 6 januari 1958 Redakteur L. KIEZEBRINK Een sieraad voor het dorp Het nieuwe hoofd van de Chr Uloschool geïnstalleerd Na 40 dienstjaren nu ambtloos burger Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Openbare T-eeszaal en Bibliotheek SNEEKER NIEUWSBLAD name zijn Offers en gebed. wel De deur van *t slot. Kedaktie adres Kleinzand 7 1 elefoon 2872. Burgemeester van Hout en voorzitter Tiersma bewonderen het mooie wandbord de stoffering door de heer J. de Vries te Oppenhuizen, de oliestookkachels door de heer E, Postma aldaar en het lino leum op de vloeren gelegd door de heer C. Wester alhier. Verder was de fa. Marco te Kootstertille de leverancierster van de schoolmeubelen en bracht de fa. Administratie: Comb Drijfhout Kierebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon WC5 (K 5150) Verrchijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Met het overhandigen van de sleutels van de school aan zyn opvolger kwam vrijdagavond omstreeks het middernachtelijk uur definitief een einde aan de leiding van de heer S. Atema over de Chr. Uloschool „Rehoboth” alhier. Dat betekende tevens het einde van zijn onderwijzersloopbaan, want deze onderwjj- De vertegenwoordiger van de Marco schcolmeubelenfabrieken bood een elec- trische klok voor de bestuurskamer aan, de hoofdaannemer Feenstra mede na mens de beide schildersfirma’s de vlag- gestok op het voorterrein. De vlag werd geschonken door de andere aannemers. Het hoofd van de school, de heer G. Schriemer, wenste het personeel van nu en straks toe, dat het in de nieuwe school onderwijs zal geven zoals aange geven is in ps. 78 34, en sloot, nadat ps. 150 1 was gezongen, met dankge bed. zet van al Uw krachten en met grote accuratesse, plichtsbetrachting en trouw hebt gedaan. En hoewel U ouder werd en het moeilijk was personeel te krijgen, hebt U toch altijd vertrouwen gehad dat Bosgra te Bergum de beplanting in dc voortuin aan. De oude school is verleden tijd gewor den. Maar ik hoop niet dat ze in het vergeetboek zal geraken, aldus spre ker. Ze is met grote offers en veel gebed gesticht. De ouders spaarden zich indertijd het brood uit de mond om hun kinderen het onderwijs te geven dat ze volgens het goddelijk ge bod moeten hebben. Ar- van de bracht dat hy de Jongelingsvereniging en de Meisjes vereniging eveneens een plant, waar na de voorzitter aan elk der dames van de Meisjesvereniging en de echtgenote van de concierge, die de school keurig schoonmaakten, een lepeltje uitreikte. De laatste spreker, de heer J. Jorrit- sma, oud-leerling, liet het gezelschap genieten van zijn humoristische herinne ringen aan zijn schooljaren, waarna de voorzitter ook deze receptie sloot. Aannemers en leveranciers. Na zijn welkomstwoord voerde als eerste spreker de heer Knop het woord. Deze schetste de heer de Vriej als een bekwaam ambtenaar en een bescheiden maar een karaktervaste man, die weet wat hij wil en altijd rustig zijn gang ging. Als hy iets ter hand neemt, komt het voorelkaar. Hij heeft de tijd van de arbeidsbemiddeling en van de arbeids voorziening, de bezettingstijd en daarna de ontwikkeling van de Arbeidsbureaus meegemaakt, en paste zich steeds bij de nieuwe omstandigheden en de gewijzig de verhoudingen aan. Echter met één uitzondering. In de bezettingstijd paste hij zich niet aan by de eisen van de be zetter. Bovendien verrichtte hij illegaal werk zodat hij tenslotte moest onder duiken. Spr. bracht hem voor dit alles hartelijk dank, waarin hij ook mevrouw De heer S. Akkerman, voorzitter van de Ver. voor Chr. Schoolonderwijs al hier, verwelkomde in zyn openingswoord tot de vrij talryke aanwezigen speciaal de beide hoofdfiguren met hun echtge noten, kinderen en familie, de heer Sip- kens, inspecteur van het l.o., en de gas ten uit Zuidhorn. Hy had toen nog niet opgemerkt dat ook de heer W. Mein- dersma, hoofd van de openbare u.l.o., zyn collega mee uitgeleide deed en be groette hem daarom later. Spr. wierp daarna een korte terugblik op de loop baan van de heer Atema, die in 1911 voor het onderwyzersexamen slaagde en direct benoemd werd in Appelscha. Vier jaar later werd hij onderwijzer aan het Opvoedingsgesticht te Hoenderloo en weer vier jaar daarna aan de Chr. Ulo school alhier, waarvan hy in 1943 na het overiyden van de heer P. Bakker, de lei ding op zich nam. Van zyn ruim 46 dienstjaren was hy dus 38 steeds aan de Rehoboth-school verbonden en daardoor met deze school vergroeid. Duizenden leerlingen heeft hy klaar gemaakt voor de maat- schappy, maar hun ook de biyde bood schap, het Evangelie van Jezus Chris tus, doorgegeven. Een aanwysbaar re sultaat van dit alles is moeilijk te eta leren. Dat behoeft echter ook niet. Het komt er alleen op aan wét hy geweest is en wat hy voor al deze leerlingen heeft betekend. Zelf zal hij waarschyn- iyk de eerste zyn die zegt, dat aan zyn werk veel fouten hebben gekleefd. Maar wy weten, aldus de voorzitter, dat U al Uw werk met Uw volle persoon, met in- het bestuur van de afdeling moet tre den. (Helaas wel, deelde de heer de Vries later mede). Ook daarin is het spr. nl. opgevallen hoe rustig hy zijn be slissingen nam. Als voorbeeld wees hy op het landeiyk congres van de vereni ging dat in 1955 in Sneek werd gehou den. De heer de Vries slaagde er toen wonderwel in alle congresgangers on derdak te brengen en bovendien waren allen zeer tevreden over de wijze waar op hy het deed. Dat het congres toen zo goed slaagde, is in hoofdzaak aan Uw activiteit te danken, aldus de heer Boon stra. Wij hopen nog vaak op Uw mede werking te mogen rekenen. Nadat de heer W. Trenning het woord gevoerd had namens de hoofden van So ciale Zaken in het rayon Sneek van het Gew. Arbeidsbureau, die ook veel en prettig met de heer de Vries hebben samengewerkt, en de heer I. Kuipers uit IJlst voor de directie van de firma Nooitgedagt gesproken had en als vriend een pryzend gedicht voorgedragen, trad de heer Dykstra namens de Friese collega’s naar voren. Deze achtte het veertig jaar in overheidsdienst zyn op zichzelf geen verdienste. Maar wel als, zoals hier, na afloop getuigd kan worden dat ze goed besteed zyn. De heer de Vries heeft geen gemakkeiyke taak gehad, maar wij hebben grote waardering voor de wijze waarop hy deze heeft uitgevoerd, aldus de heer Dijkstra en verder heb ben zyn collega’s zyn vriendschap zeer op prijs gesteld. Hij was de nestor van onze directeuren en had, wanneer hy het woord voerde, aller gehoor, omdat hij sprak als vakman met een ruime erva ring en grote collegialiteit. Spr. was er van overtuigd, dat vele organisaties nu een beroep zullen doen op zyn werkkracht, inzicht en gemeen schapsgevoel en dat Sneek nog veel van hem kan profiteren. Maar, zo voegde hy er vriendeiyk waarschuwend aan toe doe het met mate. Spr. bood daarna een foto-album aan met de foto’s van alle collega’s enz. in Friesland en van de markante bedrijven de Vries betrok, en wenste hem een goede levensavond toe als een waardig vervolg van een loopbaan die hij zoveel jaren en met zoveel zorg vervulde. Geprezen en verguisd. Namens het Gemeentebestuur sprak wethouder J. Blok, daar de burgemees ter zeer tot zijn spyt wegens ziekte ver hinderd was. Deze betoogde dat de heer de Vries een belangrijke plaats in onze stedelijke samenleving heeft ingenomen maar, ook in de dagen dat hy in dienst was van de gemeente, een omstreden figuur was die geprezen en verguisd werd. Spr. memoreerde in ’t kort de ambtelijke loopbaan van de scheidende directeur, die ook als directeur van de Arbeidsbeurs een moeiiyke periode heeft doorgemaakt. Zowel de werkgevers als de werknemers zagen toen in de beidsbeurzen een aanranding persooniyke vrijheid. Spreker hem dank voor al zyn werk steeds zo opgewekt en correct verricht te en vooral ook voor zyn houding in de bezettingstyd, toen hy trachtte zo wei nig mogeiyk mensen naar Duitsland te krygen. Dat strekt hem tot byzondere eer. De heer Blok sprak ook nog een per- sooniyk woord, waarin hy o.m. wees op de journalistieke gaven van de heer de Vries, die nooit voldoende tot uiting zyn gekomen en eindigde met de hoop uit te spreken dat hy in zyn verdere leven nog een taak moge vinden en God hem daar in moge steunen. De heer W. Meindersma dankte zyn scheidende collega voor de prettige ver standhouding en samenwerking, warrbij hy de hoop uitsprak dat zulks ook het geval zal zijn met de heer de Vries. De heer M. Baaiens sprak namens het Geref. Schoolverband, de heer S. Akker man als inspecteur van het Chr. Nat. Schoolverband, de heer S. Plat als oud- collega en als vriend van de ouders van het nieuwe hoofd, de heer J. E. Offrin- ga namens het personeel dat van hun scheidende chef niets dan goeds wist te zeggen en lAm als uitdrukking van hun dankbaarheid een fraaie schemerlamp aanbood. Verder verwelkomde de heer Offringa hun nieuwe hoofd, die zij eer- lyk, open en met grote verwachtingen tegemoet treden. De heer A. Eppinga en mej. M. Dyk stra spraken als oud-leerlingen, van wie de laatste een boek aanbood, waarna de heren Postmus en Blom uit Zuidhorn tot besluit de vele goede eigenschappen van de heer de Vries bezongen, de eerste als bestuurslid van de Uloschool aldaar en de laatste als buurman en vriend. Daarna kwamen de heren Atema en de Vries zelf aan het woord. De heer Atema, met grote dankbaar heid in het hart, allereerst jegens God die hem al deze jaren de kracht heeft gegeven rijn werk te verrichten, zei in rijn uitvoerig dankwoord o.a. met plei- zier onderwijzer te zijn geweest. Als ik mijn lieven opnieuw kon beginnen, zou ik weer onderwyzer willen zijn. Het is een mooi beroep, zei hy. De heer de Vries zag zijn nieuwe werkkring als een stimulans voor nieuwe werkkracht. Hij gaf een uitvoerige be schouwing over het ideaal van het chris telijk onderwys, maar zei niet met een program te komen. Gcds Woord zal het richtsnoer van zyn handelen zyn. Hy deed daarvoor een beroep op aller me dewerking en verklaarde zich tot sa menwerking bereid. De heer A. de Vries, die met ingang van 1 januari IJ. wegens pensionering de directie van het Gew. Arbeidsbureau alhier heeft overgedragen aan de heer J. Jonkers, voorheen eerste ambtenaar aan en wnd. directeur van het bureau te Heerenveen, hield zaterdagmiddag zijn afscheidsbyeenkomst in Aere Perennlus. De belangstelling hiervoor was groot. Behalve zyn medewerkers, vele collega’s en oud-collega’s, vertegenwoordigers van de gemeenten Sneek en Wymbritsera- deel, de vakbeweging en het bedrijfsleven, waren o.a. ook de heer J. Knop, directeur van het Ryks Arbeidsbureau te ’s-Gravenhage die de directeur-gene- raal vertegenwoordigde en de heer K. Dykstra, hoofdinspecteur-directeur voor de Arbeidsvoorziening in Friesland aanwezig, die de leiding had van de bijeen komst. Opluistering. Vermeld zij ook nog, dat deze avond opgeluisterd werd door een groepje le den van de Chr. Muziekver. „Harmonie’’, dat ook de samenzang begeleidde en de leerlingen van de school hun dankbaar heid jegens de heer Atema tot uitdruk king brachten. Eerst deden vertegen woordigers (sters) van alle klassen dit beurtelings in dichtvorm, daarna gaven twee meisjes als harlekijns op koddige wyze een zangstukje ten beste, waarin het puntbaardje van de heer Atema (hier vrijmoeefig sik genoemd) het evenals in de eerste bijdrage meermalen moest ont gelden, ook in het refrein dat door allen werd meegezongen. Maar de eigenaar lachte er zelf smakelijk om en zeng moedig het refreintje mee, volgens een der sprekers ook een bewijs van de goe ie verhouding tussen het oud-hoofd en rijn pupillen. Na een slotwoord van de voorzitter en gezamenlijke zang sloot ds G. J. de Leeuw deze gezellige avond. Als in de warme zomermaanden van 1953 de kullbult van Jan Jouwsma niet zulke doei ringende ge-ren had verspreid, zon Oppenhuizen waarschynlijk ook achter het net van de bestedingsbeperking hebben gevist. Nu drongen ze ech ter tot in de oude school door en werd de Inspecteur geraadpleegd, die kort en bondig vaststelde dat deze school een hok was en op geen stukken na meer aan de eisen voldeed. Het bestuur moest maar een nieuwe school aanvragen. Nu had dat ook nog al wat voeten in de aarde, maar mede dank zy de vlotte medewerking van het ryk en de gemeente kwam alles nog net vóór de be stedingsbeperking in kannen en kruiken. Zo staat er nu een prachtige nieuwe school niet ver van de oude en was het donderdag, toen ze officieel geopend werd, een blyde dag voor de beide dorpen. De school werd gebouwd door de fa. E. Feenstra en Zn. te Nyiand, het Inst. bedryf M. Troelstra te Sneek voerde het lood- en zinkwerk uit en legde tevens het sanitair en de electrische verlich- tingsinstallatie aan, de laatste volgens advies van de heer Revet, lichttechn. adviseur van Philips te Sneek. Het schilderwerk is uitgevoerd door de fir ma’s P. Lolkema en B. Visser te Oppen huizen, De stalen ramen werden ge leverd door de heer C. L. Nauta te Heeg, Wie donderdagmiddag in de gang van Aere Perennlus liep, hoorde daar al van uit de bovenzaal het gejuich van vele idnderstemmen. En deed men de deur van de zaal open dan zog men één man op het toneel staan die in z’n eentje een zaal vol kinderen amuseerde. Geen ge- makkelyk werkje, maar het gelukte deze man, die dan ook niemand minder was dan de schryver van de bekende Saskia en Jeroen-boekjes Jaap ter Haar. Saskia en Jeroen zyn populaire fi guurtjes in de kinderwereld en het was een goede gedachte van boekhandel Wie- lenga (W. G. Baarda) de heer ter Haar uit te nodigen iets over zyn papieren kinderen te vertellen. Hy deed dit op een aardige, eenvoudige manier vertelde de avontuurtjes van Saskia en Jeroen smakelyk en maakte zo nu en dan een grapje met zyn jeugdig publiek dat dan van louter geestdrift op de stoelen klom Jaap ter Haar is naar Hilversum ver trokken met vele groeten van de Sneker kinderen voor zyn kroost en beloofde dat hy hen een volgende keer in levende lyve mee zou brengen. De heer Baarda bedankte de schrij ver en liet de kinderen nog eens de mooie boekjes zien waarin ze alle avonturen van Saskia en Jeroen kunnen lezen. Het was een aardig initiatief en een variatie op de bekende lezingen van de boekenspaarclubs, dat zeker nog eens herhaald zal worden. By de hierop volgende bezichtiging van het gebouw bleek wel heel duide lijk, dat allen entou^iast waren over deze fraaie school. Uiterlyk past ze vol komen in de landelyke omgeving en ook aan het moderne interieur van de beide lokalen, de hall en de bestuurskamer is zeer veel zorg besteed. Zoals verschil lende sprekers ook al hadden betoogd, kan de bevolking terecht trots zyn op deze aanwinst die tevens een sieraad is voor het dorp. Nog meer geschenken. Na de bezichtiging werd in de oude school een receptie gehouden, waar ook enige sprekers het woord voerden. De heer J. Nijdam, hoofd van de Herv. school, sprak als collega. Voorzitter Tiersma dankte het gemeentebestuur, de ontwerpers en de bouwers nogmaals voor hetgeen ze tot stand brachten en bood een electrische klok voor het Bureau van Gemeentewerken aan. De directeur de heer J. v. d. Wal dankte hiervoor en verklaarde dat hy en zyn medewerkers er zeer mee ingenomen waren dat zy de plannen voor deze school mochten ma ken. Hy hoopte dat ze aan de verwach tingen zal beantwoorden en vestigde nog speciaal de aandacht op de aanleg van de tuin. Bij dit gebouw behoort nl. een goed verzorgde tuin. De lof aan hem toegezwaaid gaf hij gaarne door aan zyn medewerkers van Gemeentewerken, de aani.emers, de onderaannemers en leve ranciers. De heer R. de Jager memoreerde de oprichting en de bouw van de oude school, waarvan een afbeelding voor komt op het gebrand-koperen wandbord dat hy namens de leden voor de be stuurskamer aanbod, waaraan hy ook nog een vicus-plant voor de school toe voegde. De electrische klok in de hall is eveneens een geschenk van de leden. De heer G. Brouwer schonk namens Knappe prestatie. De Inspecteur van het L.O., de heer R. J. Sipkens. merkte geestig op, dat zich hier ook een stukje agrarische ge schiedenis heeft afgespeeld. Men krijgt in Friesland gemakkelyker een school op een andere plaats dan een kuil. De oude school was een krepeergeval. Het enige wat gebeuren moest was een nieuwe school. De voorbereidingen daar voor liepen zeer vlot van stapel. Het plan bereikte spr. in oktober 1956 en al binnen een maand was het goedgekeurd uit Den Haag terug. Een knappe presta tie van Den Haag, maar vooral ook van de architect en zijn medewerkers. Het is een mooie school. Dat legt echter ver plichtingen op. Het onderwys moet er mee in overeenstemming zyn. Maar het personeel zal met veel genoegen in deze school werken en tk hoop, aldus de in specteur, dat dit aan de kinderen van Oppenhuizen en Uitwellingerga ten goe de zal komen. Namens het Geref. Schoolverband bood de heer M. Baayens zijn geluk wensen aan. Deze spreker achtte het een geluk, dat de beide chr. scholen hier elkaar weten te vinden, want hun taak is zeer zwaar. Spr. prees echter de grote medewerking van het gemeente bestuur bij het onderwijs en sprak tot slot de hoop uit, dat ook het Fries in deze school de plaats zal krijgen welke de kin deren verdienen. De heer G. Jouwsma sprak namens de Kerkeraad der Geref. kerk. Hij om schreef de verhouding tussen kerk en school welke laatste hy een verlengstuk van de ouderlijke taak noemde. Het on- derwyzend personeel heeft de roeping de kinderen tot Jezus te brengen. De collega’s hadden de heer v. d. Veen, directeur van het Gew. Arbeidsbureau te Doetin- chem, voorheen te Dokkum, als hun spreekbuis aangewezen. Deze gewaag de van de prettige samenwerking welke hy indertyd met de heer de Vries heeft gehad en noemde hem een bekwaam ambtenaar en een eenvoudig, eerlyk en collegiaal man, die domineerde in hun kring en opviel door zyn weloverwogen oordeel als er problemen moesten wor den opgelost. Wethouder M. A. Boonstra sprak als voorzitter van de A.V.O. afd. Sneek de hoop uit, dat het aftreden van de heer de Vries niet betekent dat hjj ook uit in de rayons waarmee de Arbeidsbureaus te maken hebben, en huldigde mevrouw de Vries, die haar man steeds tot gr^te steun is geweest, met bloemen, waarna hy besloot met de verzekering dat de deuren van de Arbeidsbureaus altijd voor de heer de Vries open staan en hij daar als vriend zal worden begroet. In een uitvoerig dankwoord toonde de heer de Vries, die getuigde zijn werk met grote vreugde en de grootste ambi tie te hebben verricht, zich zeer erken telijk voor alle goede en waarderende woorden welke tot hem waren gespro ken. Hij beantwoordde alle sprekers af zonderlijk, en sprak ook zyn grote vreugde uit over de aanwezigheid van de heer P. Sikkes die zyn eerste (stren ge, maar rechtvaardige en bekwame) chef was en dankte eveneens voor de bloemen en cadeaus welke hij vóór en tydens deze bijeenkomst ontving. De heer Dykstra stelde toen nog de opvolger van de heer de Vries voor, waarby hij zijn vertrouwen uitsprak, dat deze de voetsporen van zyn voorganger zal drukken. De heer Jonkers beloofde dat hy dit zal proberen, maar riep daarvoor aller vertrouwen en medewerking in. Advertentieprijs 15 ct pe> <nn> Bij contract (bandelsadv.) lagei Abonnementsprijs 1 I. per hall jaar Franco per post I J.75 per halt laar Giro 8 5 0 7 4 8 ten Sneeker Nieuwsblad. Het eerste gedeelte van het openings feest speelde zich af in de Geref. kerk, waar 's middags met het bestuur en het personeel van de school een groot aantal genodigden en belangstellenden byeen waren. Onder hen bevonden zich o.a. ook Burgemeester en Wethouders en de di recteur van Gemeentewerken van Wym- britseradeel, de Inspecteur van het L.O., oud-burgemeseter Tjaberings, het hoofd van de Hervormde school en een ver tegenwoordiger van het Geref. School verband. Verder waren er ook vele leden van de schoolvereniging, van wie de meesten de oude school hebben bezocht en wier kinderen straks in een heel wat comfortabeler omgeving onderwijs zul len genieten. De heer P. Tiersma, voorzitter van het schoolbestuur, schetste in zyn openings woord de moeilykheden welke opgelost moesten worden vóór met de bouw be gonnen kon worden en prees het mooie stuk werk dat door de architect en de aannemers tot stand is gebracht. Bly met de blyden. Burgemeester van Hout zei dat het gemeentebestuur blij was met de blyden. Het onderwys heeft nl. zyn voortduren de zorg. Op de begroting voor 1958 is ruim 300.000 gulden (meer dan een vijf de deel van het totale bedrag) voor de diverse onderwyszaken uitgetrokken. Oppenhuizen heeft deze nieuwe school net op tijd gekregen. De bestedingsbe perking had er nog geen invloed op. Ze voldoet aan alle eisen en de architect en zyn medewerkers leggen er eer mee in. Spr. wenste de leden, de ouders, het personeel en de leerlingen van harte ge luk met het nieuwe gebouw waarin bet prettig moet zyn te werken. De sfeer en de outillage zullen de kinderen straks ten goede komen. Dat het onder Gods zegen zo mag zyn. zer In hart en nieren is op de eerste dag van dit nieuwe jaar met pensioen ge-1 gaan en was daarom vrijdagavond het mid elpunt van de afscheidsbyeenkomsl in Ons Gebouw, waarin tevens het nieuwe hoofd, de heer M. de Vries uit Zuid-1 horn, geïnstalleerd werd. Het gezelschap begaf zich daarna naar de nieuwe school, waar de oudste oud-leerling, de 69-jarige Sikke Mulder, die ook de opening van de oude school heeft meegemaakt, de burgemeester de sleutel overhandigde, waarmee deze de symbolische opening verrichtte. het wel goed zou komen en stond U er steeds voor op de bres, dat alles aan Uw school nog zo goed mogelijk functioneer de. Uw taak was niet gemakkelyk, maar het bestuur waardeert Uw werk ten zeerste en is U erg dankbaar voor al les wat U hebt gepresteerd. Dankbaar ook voor Uw adviezen. Na te hebben vermeld, dat de heer Atema ook door het gehele lerarencorps gewaardeerd werd, wilde de voorzitter het niet zó zien, dat de heer Atema werd uitgerangeerd, maar zeggen: U hebt verdiend dat een zware taak van Uw schouders wordt genomen vóór ze U té zwaar zou worden. Hij bracht vervolgens ook dank aan mevrouw Atema, die altyd met haar man meeleefde en sprak de hoop uit dat zij samen met hun kinderen nog lang van hun rust mogen genieten. „Rust” dan tussen aanhalingstekens, want de heer Atema zit nog vol activiteit en levenslust. Daarom zal het bestuur hem misschien nog wel eens voor de $en of andere functie vragen. De heer Akkerman bezegelde hierna zyn woorden door het aanbieden van een wandbord van Makkumer aardewerk en bloemen voor mevrouw. Daarna ging hy over tot de installatie van het nieuwe hoofd die, naar spr. mededeelde, in Zuidhorn een grote plaats innam, niet alleen op het gebied van de school, waarvan hij het eerste hoofd is geweest en die hem heel erg na aan het hart lag. Meer wilde hy niet van de heer de Vries zeg gen. De Snekers moeten hem zelf en zyn kwaliteiten maar ontdekken. De voorzitter richtte zich daarna tot het nieuwe hoofd. U staat aan een nieuw begin en U krijgt het hier niet gemak kelijk. Een grote school met plm. 400 leerlingen met moeilykheden betreffen de de personeelsvoorziening, de onrust rondom de vormgeving van het u.l.o. en een veeleisend bestuur. Maar ik weet dat U niet voor een kleintje vervaard bent. U hebt Uw werk in Zuidhorn steeds met yver verricht en zult dat hier zeker ook doen. Ga daarom met vertrouwen de toekomst tegemoet. God heeft U voor dit werk geroepen en zal U daarom ook de kracht geven het te verrichten. Uw taak moge zwaar rijn, het is ook een prachtige taak. Ik heet U namens het bestuur van harte wel kom en wens U Gods zegen op Uw werk toe. De Inspecteur R. J. Sipkens sloot zich gaarne aan by de woorden welke de voorzitter tot de heer Atema had ge sproken. Ik heb steeds het gevoel gehad dat ik een vry overbodige figuur was in Uw school. Er viel nooit wat te contro leren. De zaak was altyd in orde, het grootste compliment dat men een school kan maken. Ook buiten Uw school heerste orde, aldus de Inspecteur, die voorts de heer Atema schetste als een man zonder enige show, die kalm en rustig zijn gang ging. Hy deed wat zyn han! te doen vond en deed het In de afgelopen maand december tel de de leeszaal 1239 bezoekers, onder wie 101 vrouwen en bedroeg het aantal uit geleende banden 7507. voortreffelijk. Namens het Ryksschool» toezicht bracht spr. hem daarvoor har telijk dank, waaraan hy ook nog zyn persooniyke dank toeveegde voor het zeer aangename contact. De heer de Vries komt eigenlyk in een opgemaakt bed. Ik hoop dat U er in zult slagen de school op het peil te houden waarop U begint, zo eindigde de heer Sipkens zyn kort woord tot het nieuwe hoofd. Na de pauze, waarin een kopje koffie werd aangeboden, spraken nog vele sprekers de gaande en de komende man toe. De heer W. Nauta deed dit namens de collega’s-hoofden geestig en op rijm, waarby alle uitgangen eindigden op eren. Een originele vondst waarmee hy veel succes oogste en die enkele andere sprekers, onder wie ook de heer de Vries, tot navolging inspireerde.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1