Bioscoopnieuws IJLST van en de BUITENLANDS OVERZICHT =- naar orgelshow in Haarlem „De W aterpoo i ter” Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Donderdag 9 jan. 1958 113e jaargang no. 3 Redakteur; L. KIEZEBRINK Weer een conferentie tussen Oost en West Al ruim 71000 op giro 777 Ook raketbases in Nederland Kleinzand 7—1 eletoon 2872. Gezinus Schrik 25 jaar organist Loop der bevolking Ijlst Loop van de bevolking der gemeente Wymbritseradeel 183 Inwoners minder. Meer aanvoer op de vee markt in 1957 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 1 Friese afdelingen van Hu- manitas vormen arrondisse ment Chr. Gemengd Koor te Woudsend EB SNEEKER NIEUWSBLAD oatne van naar van Kedaktie adres Op giro 777. van ’t Nederlandsche Roode Kruis is thans een bedrag gestort van f 71.279,90 voor de actie ten behoeve van de hulpverlening aan uit Indonesië repa triërende Nederlanders, die deze organi satie tezamen voert met het CCKP. In dit bedrag is nog niet begrepen ie gift van f 10.000.die H.K.H. prinses Wil helmina toezegde voor dit doel. Administratie: Comb Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZANÜ 55 Telefoon J0C5 (R 5150) Verichqnt MAANDAGS en DONDERDAGS Delft, „Vier Jaargetijden” te Haarlem, het (nieuwe) orgel van Gebr. Waerts te Zaandam het Stadsorgel van Utrecht. een der werken. Marcello Vrijdag 3 januari herdacht de heer Ge zinus Schrik, toonkunstenaar alhier en leraar muziek aan een aantal scholen, de dag dat hij 25 jaar geleden tot organist werd benoemd. Zijn eerste standplaats was Harlingen. Na het overlijden van de heer Alt werd hij benoemd tot -organist van de Ned. Herv. gemeente te Bolsward voor het orgel in de Martinikerk aldaar. Gedurende zijn loopbaan heeft hij diver se zangkoren geleid en is thans nog di recteur van het Sneker Cantate Koor, de Bolswarder Oratorium vereniging en het Bolswarder Vrijzinnig Kerkkoor. Onder zijn leiding is de jaarlijkse uit voering van de Matthaus Passion te Bols ward, later te Sneek en Bolsward, tot grote bloei gekomen. Met zijn koren heeft hij een groot aantal cantates en oratoria uitgevoerd. De herdenking van deze dag heeft in betrekkelijk intieme kring plaats gevonden. V rschillende corporaties waaraan hij verbonden was, hebben van hun belangstelling blijk ge geven. In september van dit jaar zal de officiële herdenking plaats vinden tege lijk met de viering van het 20-jarig be staan van het Sneker Cantate Koor in een uitvoering waarin vóór de pauze cantates en delen van oratoria worden uitgevoerd en na de pauze verschillende koorwerken uit opera’s. Hieraan zal het Frysk Orkest meewerken. Onder zijn leiding heeft ook de restauratie van het orgel in de Martinikerk te Bolsward plaats gevonden aldus meldt de Leeu warder Courant SNEEUW-OASE IN GROEN LANDSCHAP. Toen in het Olympische stadion van het wintersportcentrum Garmisch internationale Nieuwjaars-skispringwedstrij- den werden gehouden, deed zich, zoals deze foto laat tien, hst merkwaardige feit voor, dat van het uitgebreide landschap alleen de springschans met sneeuw was bedekt. Men had nl-, om de wedstrijden te kunnen laten doorgaan, 120 vrachtauto’s sneeuw gehaald van hellingen hoog in de Alpen. En ondanks de felle zon en de vrij hoge temperaturen heeft die sneeuw het voor de duw van de wedstrijden uitstekend gehouden. IJlst 34 inwoners meer De bevolking der gemeente Ijlst be stond op 1 januari 1958 uit 1529 inwoners, nl. 781 mannen en 748 vróuwen. Op 1 januari 1957 waren deze aantallen 1495, waarvan 762 mannen en 733 vrou wen. In het jaar 1957 vestigden zich in deze gemeente 94 personen, nl. 43 mannen en 51 vrouwen, terwijl 98 personen de ge meente verlieten, waarvan 48 mannen en 50 vrouwen. Geboren werden 45 (25 jongens en 20 meisjes), terwijl 7 personen overleden (1 man en 6 vrouwen). Aantal huwelijken 12.. Geen echtscheidingen. De uitgenodigde Friese orgels zijn: „De Waterpoorter”, „De Cana dees”, „De Gouwe”, „De zwarte Dorus”, „Orgel Peye”, „Broadway” en dat van de heer J. Sipkema te Gorredijk, De anderen zijn „De Arabier” uit Gro ningen, „De Bioscoopfluit” te Hoorn, „Jo Bursens” te IJmuiden, „Jupiter” te Haarlem, „Oranjestad” en „Uranus” te Russen hebben het nog geprobeerd mét het voorstel aan Washington dat deze beide landen, als de leidende uit de beide kampen, alle kwesties zouden regelen op de basis van de status quo, doch dit voorstel is voor Amerika, laat staan voor de andere landen van het Westen, onaanvaardbaar omdat het Duitsland verdeeld zou laten en de geknechte vol ken van Oost Europa voorgoed onder het Russische juk zou doen blijven. Pre mier Macmillan van Engeland is met het denkbeeld gekomen dat Oost en West een niet-aanvalsverdrag zouden sluiten, een denkbeeld dat eigenlijk ook de aanvaarding van de status quo in houdt; de Italianen hebben dat ook ge voeld en zjj zouden er wel accoord mee willen gaan, mits eerst het vraagstuk van de hereniging van Duitsland zou zjjn opgelost. Macmillans plan maakt echt de indruk van een noodsprong, men wil met de tegenstander praten maar voelt dat een werkelijk realistische basis voor een gesprek eigenlijk ontbreekt. Macmillans’s eigen woorden typeren dit feit; hij zei nl.: dergelijke verdragen zijn er vroeger ook geweest en kunnen in elk geval nooit kwaad. Een niet-aan valsverdrag met de Sovjetunie betekent echter een overeenkomst met dictatoren van wie men de beloften nauwelijks kan vertrouwen. Het is alleen van betekenis als het voorafgegaan wordt of vergezeld gaat van een besluit tot algemene ont wapening onder behoorlijke contröle. Daaraan hebben de Russen echter nooit gewild. Zij hebben alleen de kernwape nen willen afschaffen, waardoor in Eu ropa een verbreking van het evenwicht van krachten ten nadele van het Westen zou ontstaan. zijn. Het zal immers nog meer dan tot nog toe moeten opbieden tegen de Rus sen in het verlenen van economische hulp aan onderontwikkelde gebieden, en meer dan ooit zal het bloot staan aan chantagepogingen van die landen om zo veel mogelijk van het Westen te krijgen tegen een zo gering mogelijke tegen prestatie. Wat dit kan betekenen blijkt uit het Indonesische geval; de Westelij ke bondgenoten van Nederland en in *t bijzonder Amerika zijn doodsbang iets tegen Indonesië ten bate van Neder land te ondernemen uit vrees dat Dja karta naar het communistisch blok zal overgaan, dat daardoor ook economisch sterker zou worden, omdat het de be schikking zou krijgen over een rijk re servoir aan grondstoffen. We zouden nog tal van kwesties hier min of meer breedvoerig moeten behan delen, maar de plaatsruimte gebiedt ons ze slechts even aan te stippen. Daar is de kabinetscrisis in Israël, waar pre mier Ben Goerion aftrad, doch opnieuw belast werd met de vorming van een kabinet. De wezenlijke oorzaak van de crisis is dat Ben Goerion en zjjn partij in de buitenlandse politiek Westelijk ge- oroiënteerd zijn doch enige partijen, die vertegenwoordigd waren in zijn vorig kabinet liever een neutrale politiek zou den willen voeren. In Frankrijk heerst vreugde omdat de eerste olie uit de Sa hara via de pijpleiding naar de Afri kaanse kust is vervoerd, al wordt die vreugde enigszins getemperd door het feit dat die pijpleiding door het Alge rijnse opstandige gebied loopt, wat ook de grote oliemaatschappijen doet aarze- leen ai te veel kapitaal in de Sahara te beleggen. In Venezuela is een poging tot opstand tegen de dictator-president Ji menez mislukt. Jimenez geniet de be scherming der Ver. Staten. Amerikaan se en andere oliemaatschappijen hebben grote belangen bij de oliewinning in Ve nezuela, dat tweederde van zijn staats inkomsten ontleent aan de door de maat schappijen betaalde rechten op deze olie winning. Er zijn in Venezuela de ge wone klachten uit dictatoriaal geregeer de landen dat te weinig van de in komsten aan sociale maatregelen ten bate van de bevolking ten goede komen. Tenslotte zij vermeld dat dr Adenauer zondag te Bonn 7 uur achtereen handen heeft gedrukt, die dag werd hij 82 jaar; en dat Engeland het opnieuw tracht eens te worden met de opstandige Cy prioten. Premier Macmillan heeft ook nog een geschil met de regering van Malta op te lossen en heeft voor hij eer reis naar de andere delen van het Ge menebest aanvaardde, in de gauwigheid nog even zijn minister van financiën Thorneycroft geloosd. Deze verzette zich tegen een, overigens vrij geringe, verhoging van het Staatsbudget omdat dit z.i. de inflatie in de hand zou wer ken. Of dit de ware reden van zijn on enigheid met Macmillan is geweest is echter de vraag. „Meisjes en mannen”. Deze film is een gemeenschappelijke Duits, Zuidslavische en Italiaanse pro ductie onder regie van Franz Gap. Ze speelt op de zoutvelden van Dalmatië, waar van oerdrift bezeten meisjes wer ken tussen ruwe mannen. En op de ei* landen tegenover Portoroz aan de Adri- atische kust, waar vissers wonen die een vrijbuiterlijk leven leiden in hun vij andschap met de mannen van de kust en hun strijd om de meisjes. Stof ge- noeg voor een sterk bewogen film, waarin liefde, jaloezie en haat de drijf veren der personages zijn. De film is in Eastmancolor, welke de prachtige om geving recht doet. Hoofdpersonen zjjn Piero, een visser, en Marina, meisjes die op de zoutvelden Piero wordt gespeeld door Mastroianni, de zeer begaafde en mar kante Italiaanse acteur, die sedert 1950 in niet minder dan 22 films speelde aan de zijde van alle vrouweljjke coryfeeën, welke de Italiaanse filmwereld bezit en wiens kracht ligt in de uitbeelding van vitale figuren, die doorgaans de scène voortdurend beheersen. Zijn tegenspeel ster in deze film is het 18-jarige Franse filmsterretje Isabella Corey, en het was een goede keuze haar de rol van Ma rina te geven, het zelfstandige en zelf bewuste, maar ook hartstochtelijk ver liefde meisje, dat aanvankelijk onge naakbaar, ten slotte de sterke man vindt die haar leven richting zal geven. Ontsnapt uit Chiku Shan. Het verhaal in cinemascope en Warnercolor van koopvaardijkapitein Wilder (John Wayne) die in contact komt met de inwoners van een dorpje in China dat zwaar onder het heersende bewind heeft te Ijlden, waarom zij al len naar Hongkong willen vluchten. Cathy Grainger (Lauren Bacall) doch ter van een Amerikaans medicus, heeft voor die vlucht een plan gemaakt; men wil met een grote rivierboot de gehele bevolking van Chiku Shan door de „Straat der Verschrikking” straat Formosa naar Hongkong brengen. De afdeling Haarlem van de Kring van Draaiorgelvrienden is van plan in het komende voorjaar tjjdens het bollen seizoen in samenwerking met Mr Rom- ke de Waard, algemeen voorzitter van de Kring, en de Stichting „Haarlems Bloei” een orgelshow te houden. De eigenaren van zestien der mooiste nroels in nnHnv. Op 1 januari 1957 bestond de bevol king uit: 5957 mannen en 5779 vrouwen, totaal 11.754 inwoners. Vermeerdering door geboorte met 152 m. en 134 vr„ totaal 286; door vestiging met 196 m. en 218 vr„ totaal 414. Vermindering door overlijden met 41 m. en 41 vr„ totaal 82; door vertrek met 362 m. en 439 vr„ totaal 801. Op 1 januari 1958 bestond de bevol king uit: 5920 mannen en 5651 vrouwen, totaal 11.571 inwoners. Totale vermindering: 55 mannen en 128 vrouwen of 183 personen. Afgeschreven wegens vertrek het buitenland: 84 personen. Aantal voltrokken huwelijken: 89. Aantal ingeschreven echtscheidingen: 1. Er is dan ook in zekere Westelijke kringen, o.a. bij president Heuss W. Duitsland, heimwee merkbaar naar het oude stelsel van de geheime diplo matie, dat naar men meent, daarbij ziende naar het verleden, meer vruchten afwierp, dan al dat geconfereer van te genwoordig. Terwijl men hier en daar ook de mening hoort uiten, dat het de wereld thans aan staatslieden ontbreekt van het formaat van diegenen, die in vorige perioden de zaken leidden. Men vergeet echter bij dit alles dat deze staatslieden hun geheime diplomatie nimmer hebben gevoerd onder omstan digheden zoals deze thans gelden. Ook zij hebben hun diplomatie vaak bedre ven vanuit de achtergrond van een ze ker evenwicht van krachten, maar daar bij niet geaarzeld bet risico te nemen dat het dreigen met het gebruik maken van het laatste middel der diplomatie, de oorlog meebracht om hun doel te be reiken. Dit heeft menigmaal resultaten opgeleverd en niet immer tot desastreu ze gevolgen geleid, omdat de toegevende partij, daar alles in het geheim geschied de, zich voor haar volk niet vernederd behoefde te gevoelen. Maar dit middel is nu onbruikbaar geworden omdat een grote oorlog de vernietiging van de ge hele wereld zou betekenen. Men gelooft daarom niet meer dat een staatsman die zich bewust is van zjjn verantwoor delijkheid, zjjn toevlucht zal nemen tot een oorlog, en daardoor heeft het drei gement als middel in de diplomatie zjjn betekenis verloren. Is dus enerzijds de oplossing van internationale geschillen door het toepassen van geweld onmoge- Ijjk geworden, anderzijds is er geen lichaam dat gezag genoeg bezit om vol gens regelen van het internationaal recht conflicten te beslissen; de V. N. hebben ten deze tot nog toe absoluut gefaald, ook de ontwikkeling van het geschil tussen Nederland en Indonesië schjjnt dat weer te zullen bewjjzen. En zo is men met de oplossing van allerlei grote internationale vraagstukken In een impasse geraakt, waaruit geen staatsman eigenlijk een uitweg ziet. De CARNAVAL NADERT. Zuid Frankrijk maakt zich op om het carnavalsfeest te vieren. In de ateliers, waar de grote pc ppen en praalwagens gemaakt worden, heerst hoogspanning. Hier zien we zo’n atelier in Nice, waar de poppen worden gemaakt, die over enkele weken in de grote stoet over de „Promenade des An glais’’ zal trekken. Dat is net een kolfje naar de hand van Wilder, die de kust van China op zjjn duimpje kent, en hij neemt de leiding van de avontuurlijke onderneming op zich, bjj welke beslissing echter ook de charmes van Cathy een duit in het zak. je doen. De afloop van deze gevaarvolle vlucht naar de vrijheid vertellen we hier niet, slechts zjj gezegd dat de film zeer spannend is. In het afgelopen jaar werden op de Veemarkt alhier totaal 104.271 stuks vee aangevoerd tegen 101.850 in 1956. Deze meerdere aanvoer betreft voor namelijk het kleinvee. Evenals op vele andere markten liep de aanvoer van verschillende sooi-ten grootvee terug. Gedetailleerd waren de cijfers over 1957 en 1956 als volgt, waarbjj die over 1956 tussen haakjes staan: Vette koeien 3594 (3107); Melk- en kalfkoeien 3828 (5091); Pinken 1830 (1617); Stieren 65 (50); Runderen totaal 9317 (9865). Graskal veren 1335 (1482); Nuchtere kalveren 26015 (27396); Varkens 7445 (7223); Biggen, lopers en zouters 21154 (19941) Schapen en Lammeren 38614 (35403); Bokken en Geiten 322 (402); Paarden 69 (138). Advertentieprip 15 cl pei mm Bij contract (handelsads.) lage: Abonnementsprijs I J.— per hall iaat Franco per post t 1.75 pet hall taar Giro 8 5 0 7 4 8 ten Sneeker Nieuwsblad Is het juist dat de Nederlandse re gering zich in beginsel bereid heeft verklaard op Nederlands grondgebied afvuurbases van raketten voor middel bare afstanden te doen aanleggen? Dit hebben de Tweede Kamerleden Calmeyer (c.h.u.), Patjjn (arb.), Kort hals (v.v.d.), Duynstee (k.v.p.) en Roos jen (a.r.) gevraagd aan de ministers van Buitenlandse Zaken en van Defen sie. Zjj wjjzen op persberichten naar aanleiding van de NAVO-conferentie in Parjjs, waaruit zou blijken dat de re gering deze bereidheid inderdaad bezit, in tegenstelling tot de regeringen van andere landen, met name Denemarken en Noorwegen. Mocht de in een deel van de pers ge geven voorstelling van zaken niet juist zijn, dan willen de kamerleden weten tot welk resultaat de NAVO-conferentie op het punt van de afvuurbases heeft geleid. Overigens komt de bedreiging van Russische zjjde voor het Westen zoals bekend niet alleen van militaire zijde. Er is ook een economische wedijver’ met een zeer scherpe kant, tussen beide blok ken, de Russen menen dat door hun we tenschappelijke vooruitgang, welke hun economische ontwikkeling stimuleert, hun blok Amerika en zjjn bondgenoten geleidelijk zal overvleugelen. Ook in dié zin dat zij hun volken op de duur een hogere levensstandaard zullen kunnen garanderen dan het Westen, dat zjjn levenspeil zal zien aangetast door ach teruitgang van conjunctuur en econo mische crises. Die tijd Ijjkt van Weste lijke zijde nog ver verwijderd en daar om ig de stimulans tot weerstand tegen deze communistische bedreiging door economische samenwerking in de vorm van integratie nog betrekkeljjk gering, al is er in Europa op dit gebied enige aarzelende vooruitgang gemaakt in de vorm van Benelux, Euromarkt en Euratom en misschien straks in de Eu ropese vrjjhandelszóne. Maar er ont breekt toch wel iets aan het inzicht van Westelijke zijde omtrent deze gevaren. Wjj hoorden dezer dagen over de B.B.C. een gesprek tussen een Engelse en een Indische commentator over de resultaten van de niet officiële AfrikaansAzia tische conferentie te Kaïro. Ook de Rus sen waren daar present en de bovenge noemde Indische commentator betoogde dat er een zekere voorkeur werd ge toond voor economische hulp van Rus land, niet alleen omdat deze zonder eni gerlei voorwaarden wordt verleend, maar ook omdat de onafhankelijke Afri kaanse en Aziatische landen diepe be wondering hebben voor de Russische wetenschappelijke en economische op bouw in weinige tientallen jaren; hun voorbeeld en hulp zouden deze landen hoop geven dat ook zjj in betrekkelijk korte tjjd hun volken uit hun ellende zouden kunnen verlossen. We laten nu maar daar of deze Russische hulp zo on baatzuchtig wordt verleend als ze wordt voorgesteld. Het feit dat Westelijk ge oriënteerde Aziatische landen deze con ferentie schuwden en dat ook een aan tal wel vertegenwoordigde landen be zwaar hadden tegen de pro-Russische of pro-communistische tendenz welke op de bijeenkomst tot uiting kwam, geeft te denken. Maar er kwam een perma nent secretariaat tot stand, waarin ook de Sovjetunie vertegenwoordigd is en dat te Kairo gevestigd zal zjjn. Naar men zegt is Nasser niet gelukkig met het pro-Russische stempel dat deze niet- officiële conferentie droeg en het Wes ten mag er nog minder gelukkig over Onder leiding van de heer F. A. Pols, voorzitter der landelijke sectie voor kin derbescherming van Humanitas, werd te Heerenveen een vergadering gehouden van afgevaardigden der Friese afdelingen van deze vereniging. De leden besloten tot vorming van een arrondissement Leeuwarden ten behoeve van het gezins voogdij- en vrij patronagewerk van Hu manitas in de provincie. Het bestuur van het arrondissement werd als volgt samengesteld: A. C. Engelen, Heeren veen, voorzitter; H. Jonker, Sneek, secre taris: H. C. Beima, Leeuwarden, penning meester. Naast het bestuur zal een ad viserend college van speciale deskundi gen worden aangewezen. Door scholing en vorming van vrijwilligers hoopt men op een gunstige ontwikkeling van het werk. Het ligt in de bedoeling te zijner tijd te kunnen overgaan tot aanstelling van een beroepskracht. (L. C.) orgels in ons land, onder wie ook onze stadgenoot Rinnert de Jager en zes an dere Friezen, zjjn uitgenodigd aan deze bjjzondere gebeurtenis deel te nemen en het is nu al zeker dat de heer de Ja ger onze stad zal vertegenwoordigen. Door deze show tjjdens het bollensei zoen te houden, zal er tevens een grote propagandistische waarde voor geheel het land van uitgaan. Er komen dan nl. duizenden vreemdelingen naar de Bol lenstreek, die ,als ze het puikje van de Nederlandse orgels gezien en gehoord hebben, stellig direct of een volgende keer ook kennis zullen willen maken met de landstreek of het gewest waaruit ze afkomstig zjjn. En om dit te stimuleren is de Friese deelnemers tevens verzocht zo mogelijk in Fries costuum te verschij- nen. In dat geval zal de show meer een provinciaal karakter krjjgen en wil men alle Friese orgels gezamenljjk tegen die i uit Holland laten uitkomen. De heer de Jager voelt ook hier veel voor. Hjj ^elf, zjjn echtgenote en dochter en de heer Ruardi, die het mooie orgel als zjjn troetelkind verzorgt en bedient, zullen i zich dus in oud-Friese kledij steken. 1 Wij doen dat stellig namens alle stad genoten als wij hun bjj voorbaat reeds veel succes toewensen. WOODS END. Deze week heeft het be stuur van het Chr. Vrouwenkoor „De Lofstem” besloten tot opheffing van de vereniging, en met goedkeuring van de leden tot het oprichten van een Chr. ge mengd koor. Aanvankelijk hebben zich 50 leden opgegeven Het voorlopig bestuur bestaat uit de volgende personen: H. Zondervan, voor zitter; Mevrouw Wouda— Attema, 3e voorz.; Mej. Corry Knobbe, penn.esse; Mej. K. Verbeek, secr.esse; de heer C. de Hoop, alg. adj. Wjj allen zijn het nieuwe jaar met de beste voornemens ingegaan Ook de staatslieden. Ze hebben heel vriendelijke dingen over elkaar en tegen elkaar en tot de wederzijdse volken gezegd; de heer Chroesjtsjef heeft zelfs op „dat prachtige Amerikaanse volk” gedron ken. Moge het hem en het Amerikaanse volk wel bekomen. Het zal misschien spoedig blijken of de heren diplomaten in staat zijn hun goede voornemens in daden om te zetten. Want als de teke nen niet bedriegen gaan we een confe rentie van vertegenwoordigers van Oost en West tegemoet, De brieven welke de Russische premier Boelganin destijds aan de vooravond van de Navo-topcon- ferentie tot de regeringen van een aan tal Westelijke landen richtte moeten nog altijd worden beantwoord en naar men aanneemt zullen die antwoorden een dergelijke conferentie tot gevolg hebben. Zoals bekend heeft een deel der Europese partners op de Navo-confe- rentie daarop aangedrongen en heeft de Amerikaanse regering zich, zeer tegen de zin van Dulles, met dit plan ver enigd. Het schjjnt echter nog te gaan om de omvang der conferentie. Als de Russen hun zin kregen zou het alleen maar een conferentie van Amerika en Rusland worden, maar dat is niet ac ceptabel voor de Navoleden zomin als een conferentie der Grote Vier interes sant voor Moskou lijkt. Er is al eens eerder zo een zonder resultaat uiteen gegaan, nl. die van Genève, er zitten in zo’n conferentie weinig propaganda- mogeljjkheden en evenmin veel stof om de drie Westelijke partners uiteen te drjjven, dus te profiteren van hun ver schil van inzicht in diverse vraagstuk ken. Als het aan de Russen alleen lag zouden zjj als ze geen Amerikaans— Russische conferentie kunnen krjjgen, waarschjjnljjk het liefst een van alle V.N.-leden hebben, maar daar dit te onzinnig is, zal men het tenslotte mis schien wel eens worden over een confe rentie tussen de ministers van buiten landse zaken van een aantal Navoledën met een aantal Oost Europese leden van het pact van Warschau, ofschoon Mos kou stellig nog een vergeefse poging zal doen om rood China er ook in te brengen. Er Zijn commentatoren in het Westen die in zo’n conferentie van Navo- en WarsChau-pact leden nog wel iets zien, al blijven ze pessimistisch omtrent directe resultaten. Maar ze menen dat in zo’n ontmoeting zich ook wel eens verschillen van inzicht zouden kunnen openbaren tussen de leden van het pact van Warschau onderling. Men schjjnt dan vooral het oog te hebben op Polen, dat zich onder Gomulka enige zelfstandigheid van mening ten opzich te van de Sovjetunie veroorlooft en van welk land het voorstel afkomstig is op het vasteland van Europa een gebied te scheppen waar geen atoomwapenen zou den mogen worden opgeslagen. Overi gens is er nauweljjks één bevoegd com mentator die van dergelijke conferenties werkeljjk direct practisch resultaat ver wacht. Men vreest eer van deze reek sen conferenties zekere vergadermoe- heid der Westerse volken, waarvan het gevolg zou kunnen zjjn dat ze gaande weg zo murw gepraat worden dat ze toegankeljjk zouden zijn voor Russische plannen welke uit een oogpunt van de veiligheid van het Westen allerminst ac ceptabel zjjn. ■IW

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1