Scharnegoutum heeft nu ook een fraai Dorpshuis Tochten door het hooggebergte KM IJLST van en I De woonruimtewet en haar toepassing 1. r Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL 113e jaargang no. 6 Redakteur L. K1EZEBRINK Ingezonden r Talma Benoemd Friesche Mij: Melkprijsga rantie 56-57 nu snel af rekenen Het nieuwe „Elim” centrum voor de gehele dorpsgemeenschap Stoffelijk overschot van de heer H. A. Tromp ter aarde besteld Maandag 20 januari 19o8 Geslaagd Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 0 name In de Wijdingsdienst me- De woonruimtewet Namens de Herv. Jeugdraad Bonte rij. ys welke men kan vinden in de Alpen. Zware last. om Dorpshuis. Kedaktie adres Kleinzand 7 1 eletoon 2872. de en de Vci»ihi|nt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb Driiihoot Kiezebrink 8t Cc Kantoor: GROtH/AND 55 leleloon IOC* (K 5150) treffend noemde, een manifestatie is van de zelfwerkzaamheid, horigheid, gemeenschapszin en offerbereidheid van de ganse bevolking. herstel van gemoeid aandacht. Tot hoofd van de chr. school te Doe- tinchem is benoemd de heer H. J. Peters, hoofd van de Eben Haezerschool alhier. SNEEKER NIEUWSBLAD sprak Ds van Andel er zijn vreugde over uit, dat eindelijk een hartewens in ver vulling is gegaan. De bouw van Elim heeft het jeugdwerk echter ook in bij zondere mate bevorderd. Er is een geest en een team uit voortgekomen die op ’n andere manier niet bereikt zoude, zijn, Daarom weegt de 4000 gulden, door de jeugd opgebracht, voor spr. zwaarder dan de 15000 van de gemeente. Zy zullen ook proberen elk jaar 800 gulden voor rente en aflossing bijeen te brengen. Voor 1957 is dit bedrag al bij een. Nadat het applaus dat op deze mede deling volgde verstomd twas, bood Ds van Andel namens de jeugd de piano aan die reeds op het toneel stond en di rect door mej. G. Koopmans met een ge deelte van de wals van Durand werd in gewijd. Of dominee T., door de heer J. E. P. genoemd in zijn artikel: Misdaden, gere formeerd was, weet ik niet, daa.voor waren mijn geestesoren 1900 blijkbaar nog niet genoeg ontwikkeld. Maar wel weet ik dat hij als Ned. Herv. predikant de gemeente Heemstede dienende, geroe pen werd zitting te nemen in het Minis terie Kuyper. En als minister (naar ik meen van sociale zaken) was aan hem de taak, zijn ingediend wetsontwerp te ver dedigen dat de bejaarden de steun zou verzekeren, door dhr. P. aangegeven. Waren er toen mensen die niet dadelijk genegen waren om aan te nemen wat de Staat hun wilde geven, er waren ook Kamerleden, vrienden en politieke te genstanders die hun stem aan het wets ontwerp weigerden. Wat de minister ook deed om de onwilligen te overtuigen van de actualiteit van zijn ontwerp, ’t heeft niet mogen baten. Na afstemming, zegt de Kameroverzichtschrijver Hans, stelde hij strijdensmoe zijn portefeuille ter be schikking van H.M. Koningin Wilhelmi na en keerde terug naar zijn pastorie als gebroken man om weldra daar te sterven, nalatende weduwe en twee kin deren. Kan men zich indenken met welk een spanning de behoeftige oudjes dage lijks de Kamerverslagen lazen, en welk een ogenblik het voor hen was, toen de minister de nederlaag leed. Doch, Godlof, zijn dood was niet vergeefs geweest. Èijn opvolger Aalberse mocht het na enige tijd gelukken de Talma wetten er door te krijgen. Begrijpen we nu, waarom een protestantse en ook een r.k. student als onderwern van hun nroefschrift namen: Een nieuw probleem. De laatste dagen is er nog een nieuw wel eens de klacht: waarom wordt probleem bij gekomen: de huisvesting van de gerepatrieerden uit Indonesië. Gesproken wordt van 12000 gezinnen. Het zal heus niet eenvoudig zijn voor al deze mensen een oplossing te vinden want ook aan dit probleem zitten aller lei kanten. Wanneer deze mensen op in woning worden aangewezen kan ook dat tot allerlei narigheid aanleiding geven. Maar toch zal er een oplossing voor ge vonden moeten worden. Sé Advertenttepnp 15 ct pei mm Bij contract (handelsade.) lagei Abonnementsprijs i 1.- pet hall ■aar. Franco per post 1 3.75 pei hall laar. Giro 8 5 0^48 ten Sneeker Nieuwsblad. Zo zijn er allerlei problemen, die de ge meenten en de huiseigenaren door over leg samen moeten oplossen. Dat is ook de bedoeling van de Woonruimtewet. Gelukt dit overleg echter niet, dan kun nen B. en W. de woning vorderen. Maar ook daarvoor zijn waarborgen gesteld. B. en W. moeten nl. letten op de belangen van alle partijen en de vordering moet de instemming hebben van de Advies commissie. Als er één lid van deze com missie tegen stemt of afwezig is, kan de eigenaar bij Ged. Staten in beroep gaan. Wordt zijn klacht daar niet ont vankelijk verklaard, dan is de vordering van kracht geworden. Maar omdat dit diep ingrijpt in de rechten van de eige naar moeten alle wegen bewandeld wor den om vordering zo mogelijk te voor komen. Het dagelijks bestuur van de Friesche Maatschappij van Landbouw heeft zich op vrijdag 17 januari 1958 nader beraden op de grote liquiditeitsmoeilijkheden, waarmee zeer veel melkveehouders te kampen hebben. Verrekening van de melkprijsgarantie over 1956/57 met de melkveehouders zou aldus de voorganger van Minister Vondeling zo mogelijk in maart 1958 plaats vinden. Het dagelijks bestuur te kent hierbij aan, dat het voor betrokke nen juist in de overgang van de winter naar het voorjaar zeer veel verschil maakt of het eind maart dan wel begin maart wordt. Het doet een beroep op de bij deze afrekening betrokken instanties de uiterste spoed te betrachten, opdat af rekening zo mogelijk nog eerder dan maart kan plaatsvinden. Het dagelijks bestuur is voorts van mening, dat onder de huidige omstandigheden alleen nog t.a.v. de melk is de blokkering ge handhaafd en de belastingontvangsten blijken zeer te zijn meegevallen de blokkering van één cent per kg. melk niet moet doorgaan. Het heeft zich omtrent deze twee pun ten met de Minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening in verbin ding gesteld. Vele leden van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling zijn donderdagavond naar Fredehiem getrokken om daar te genieten van sneeuw en ijs. Daar was wel geen privé ijsbaantje aangelegd en men vond er ook geen kunstmatige sneeuwbergen, maar wel was er een begaafd spreker die boeiend vertelde over die verrukkelijke wereld van sneeuw en ijs welke men kan vinden in de Alpen. Over dit actuele onderwerp sprak donderdagavond in „De Gouden Leeuw” voor de Vereniging van Huis- en Grond eigenaren de heer I. v. d. Meg, Hoofd Huisvesting te Groningen. De woonruimte-verdeling is een ge volg van de sinds 1945 bestaande wo ningnood, die zo groot is, dat de laatste jaren in een troonrede en door verschil lende ministers reeds gesproken is van woningramp. Er wordt echter zoveel over gepraat, dat we aan deze ramp ge wend raken, terwijl ze toch van ieder het uiterste vergt om er een eind aan te maken. en het waarmee vroeg echter Dat is alleen mogeJjjk als wij ons als levende stenen laten gebruiken tot de bouw van een geestelijk huis. Levend, d.w.z. in het bewustzijn, dat de een niet kan zonder de ander en de een verant woordelijkheid draagt voor de ander. Zo’n levende steen is ook de hoeksteen die alles schraagt en draagt: Jezus Christus. Het geloof in Jezus Christus is het cement dat ons aan elkaar ver bindt. Alleen als wg Christus vasthou den kunnen wij in het dorp iets beteke nen en als wij ais levende stenen de verantwoordelijkheid voor elkaar willen dragen zal Elim aan haar doel kunnen beantwoorden. Nadat de dienst met het zingen van Gez. 135 1 en 3 gesloten was, begaven alle aanwezigen zich naar'het gebouw, waar de heer Tjaberings de openings plechtigheid verrichtte met de sleutel welke hem door Arie van Andel, het zoontje van de Hervormde predikant, was aangeboden. De middagbgeenkomst dorpen, kwam de heer G. M. Gerbrandjj namens de Provinciale Kerkvoogdijcom- missie aan het woord. De earste yndruk, dy’t hy fan it ge- bou krige, wie bütengewoan gunstich. It is de kroan op it folie wurk dat hjir- foar dien wurde moast. It is fan it greatste bilang, dat gebouwen as dizze hjoed de dei forrize. Yn ’t foarste plak fqpr de bining fan de jeugd dy’t hjir ünderdak fine moat. Mar it gebou moat net ütslutend foar de jongerein fan de Herfoarmde tsjerke brükt wurde. De Herf. tsjerke it ntl. oecumenysk rjochte en wol graech meiwurkje oan alles hwat kristlik is. Sprekker hoopte dat Skear- negoutum dit gebou ek sa sjen sil en it ek yn dizze geest exploiteard wurde sil. Allegearre moatte ek fierder oan de ex- ploitaesje meiwurkje. Dr A. C. J. de Vranckrrjker, hoofdbe stuurslid van het I.v.A.O. is een ervaren bergbeklimmer. Hij heeft bovendien een open oog voor natuurschoon, kan filmen en fotograferen en zo was deze avond weer een doorslaand succes voor het I.v.A.O., dat in dit seizoen wel heel goe de avonden geeft. „Tochten door het hooggebergte” niet alleen Dr de Vranckrijker is door deze sport gegrepen'. Zeer velen voelen met hem de aantrekkingskracht van de hoge bergtoppen waar ze naar toe wil len klimmen, hoewel ze dikwijls niet de nodige ervaring envoorzichtigheid hebben. In het afgelopen seizoen hebben die aanlokkelijke bergtochten 270 doden geëist. Het lijkt dus zeer gevaarlijk om tochten in het hooggebergte te onderne men. Maar volgens Dr de Vranckrijker is dat toch niet helemaal waar. Hij be weert zelfs dat het mogeltjk is met een koe aan een touw de Grosz Venediger op te wandelen! Maar één ding staat wel vast: men moet met kennis van za ken wandelen en uiterst voorzichtig zijn. Met zeventien man ging Dr de Vranck rijker met slecht weer de Grosz Vene diger op. Geen kleinigheid en men sloeg zich ook niet verwaand op de borst: Wij zullen dat bergje wel eens overwinnen nee, men nam ervaren gidsen en goe de kaarten mee en klom uiterst voorzich tig verder. Tot 3000 m. ging alles vlot, maar toen kwam de nevel die de Ro meinen 2000 jaar geleden op onze noor delijke Wadden al tot hun grootste vij and rekenden. Bij nevel en mist kun je niets doen, lucht, sneeuw, water en stenen vloeien in elkaar, men kan geen weg meer onderscheiden. Wanneer daar dan nog een harde wind en sneeuw jacht bij komen, heeft men zeker wel een grondige plaatselijke kennis nodig ofh verder te kunnen gaan. Het gezel schap legde daarom de bagage neer, volgde de ervaren gidsen op de voet en bereikte het doel. Ook op de terugweg gingen er gidsen voorop. De voetstap pen waren alweer dichtgewaaid, maar men vond nog de gaten die de bergstok ken hadden gemaakt en kwam veilig beneden vermoeid maar toch met dat wonderlijk voldane gevoel dat elke bergbeklimmer kent. Men heeft iets overwonnen; er was gevaar zeker maar men had alle voorzorgen genomen en was geen ogenblik onvoorzichtig. En dat wordt door vele bergbeklimmers vergeten! Spreker noemde als voorbeeld een groepje toeristen dat zonder gidsen bepaalt, dat een woonruimte niet be trokken mag worden zonder toestem ming van Burgemeester en Wethouders. Deze vergunning is gebaseerd op de urgentie van het betreffende geval, maar de grootste moeilijkheid is juist het bepalen van deze urgentie. Nu hoort men - geen overleg gepleegd met de huiseige naar? Door de vele gevallen welke be handeld moeten worden is dat in de praktijk echter niet mogelijk. In zeer veel gemeenten is echter toch een vorm van overleg gevonden doordat de wo ningzoekenden na het ontvangen van de vergunning van B. en W. overleg moeten plegen met de eigenaar van de woning. Bij de toewijzing moet ook rekening worden gehouden met de vraag of de woning wel geschikt is voor een bepaald gezin of het gezin voor de woning. Vele facetten en omstandigheden spelen hier bij een rol, maar helaas stellen vele huiseigenaren zich op het standpunt, dat hun candidaat voorrang moet hebben. Hij is evenwel niet in staat de urgen tie te bepalen en de omstandigheden te bekijken. Daarom ligt op dit terrein vaak het geschilpunt tussen de gemeen ten en de huiseigenaren. Nu gebeurt het heel vaak dat een ei genaar, als hij zijn eigen candidaat niet in zijn woning gekregen heeft dit huis gaat verkopen. Dat brengt echter geen verandering in de situatie omdat B. en W. in dat geval tot vordering kunnen overgaan. Spr. wees ook nog op de moeilijkheid dat de urgentie-bepaling in alle ge meenten niet gelijk is en stond daarna nog uitvoerig stil bij de moeilijkheden rondom de moeilijk plaatbare gezinnen of de gezinnen welke wegens huur schuld of slechte bewoning in moeilijk heden zijn geraakt. Deze laatsten voor al zijn door de eigenaren moeilijk te ac cepteren en meestal niet ten onrechte, maar daar staat weer tegenover, dat het ook meermalen woningen betreft, die niet tot de villa’s gerekend kunnen wor den. Ook in deze gevallen is het altijd weer moeilijk bij elkaar te komen. Vordering. WOUDSEND. Donderdagmiddag had onder enorme belangstelling de teraarde bestelling plaats van het stoffelijk over schot van de algemeen geachte heer H. A. Tromp, oud directeur van de Onder linge Assurantie Maatschappij „Wouds- end” op de begraaplaats te IJpecolsga. De kist was met een schat van bloemen en kransen gedekt. Vooraf werd een rouwdienst in de Doopsgezinde kerk ie Sneek gehouden. Ds van der Meulen die de leiding had, deelde bij het graf mede, dat daar op verzoek van de familie geen toespraken zouden worden gehouden. Al leen sprak de zoon van de overledene de heer A. H. Tromp namens de fa milie woorden van dank tot de aanwe zigen voor het medeleven tijdens de ziekte en na het overlijden van zijn va der. Tevens bedankte hij Ds van der Meulen voor de leiding bij deze plechtig heid en de organist de heer Schrik voor het orgelspel tijdens de rouwdienst. De plechtigheid op het kerkhof werd beslo ten met het bidden van het 'nze Vader waarin Ds van der Meulen voorging. Daarna was ei' nog gelegenheid in hotel Bonnema te Sneek de familie te condo leren waarvan zeer velen gebruik maak ten. welke door velen werd bijgewoond, on der wie het voltallige college van Bur gemeester en Wethouders van Wymbrit- seradeel en oud-burgemeester en vrouw Tjaberings, hield Ds C. P. van Andel na het samen zingen van Ps, 84 1 en 2 en het lezen van Ps. 127 15 en 1 Petrus 2 16 een toespraak naar aanleiding van 1 Petrus 2 5a, waarin hij betoogde dat de verenigingen de kerk, ja zelfs het gezin, niet langer ont komen aan de gemeenschapsontbindende krachten dezer eeuw. Ook op het platte land en in de dorpen waarbij die welke het dichtst bij de stad gelegen zijn het meest van de zuigkracht, het vermaak en de ontspanning van die stad te lij den hebben. Thans echter komen er nieuwe moge lijkheden binnen ons gezichtsveld om de eenheid van het dorpsleven te bewaren. Maar daarnaast ook een nieuwe verant woordelijkheid. Het gebouw moet zó ge bruikt worden, dat de dorpsgemeen schap er mee gediend wordt. De ver bouw in materiële zin is voltooid, maar nu gaat het eerst goed beginnen. Nu staan wij voor de moeilijkste opgave: het nieuwe huis dat we samen hebben gebouwd ook samen te bewonen. Levende stenen. Tot besluit wijdde de heer v. d. Meij nog aandacht aan het verhuizen van personen uit grote zgn. onderbezette huizen naar kleinere, waarvoor een te gemoetkoming in de kosten wordt toe gekend. Maar ook <_at geeft de nodige moeilijkheden zoals spr. met een voor beeld uit de praktijk illustreerde. Hij kwam tenslotte tot de conclusie, dat waarschijnlijk toch weer tot inwo ning zal moeten worden overgegaan en dat de grootste krachtsinspanning ncod- zakelijk blijft. Hij hoopte daarbij op een vruchtbare samenwerking met de huis eigenaren. Na de pauze beantwoordde de heer v. d. Meij noS enige vragen naar aan leiding waarvan een uitvoerige gedach tenwisseling ontstond en ook and? re problemen naar voren kwamen. D?->rna sloot de heer II W. Schaap met dank aan de spreker deze slecht bezochte ver gadering. TIRNS. Aan de St. Ludgeruskweek- school te Hilversum slaagde voor de hoofdakte onze plaatsgenoot de heer A. Allerlei narigheid. In het rapport van de Gezinsraad noemde Prof. Tunteler de woningnood een geweldig groot probleem voor de geestelijke volksgezondheid. Er vloeit nl. allerlei narigheid uit voort. Spr. noemde in de eerste plaats de Inwoning. Heel wat huiselijk geluk en kindergeluk is hierdoor reeds in de aanvang kapot gemaakt. Echtscheidingen zijn er het gevolg van geweest en moeilijkheden bij de opvoeding van de kinderen door de bemoeizucht van de grootouders. Veel narigheid ondervinden vooral de jonge mensen er van, die een gezin willen stichten maar daarvoor geen gelegen heid krijgen. Spr. dacht in dit verband ook aan het gescheiden wonen en de zgn. weekend-huwelijken. Van een nor male gezinsvorming, laat staan gezins- en de provincie een subsidie van 9000 gulden, maar het Rijk wees het ver zoek af omdat niet voldaan kon wor den aan de voorwaarde dat het gebouw het eigendom moest zijn en beheerd moest worden door een daarvoor te stichten organisatie. De kerkelijke goe deren mogen niet vervreemd worden. Met deze woorden ving burgemeester Van Hout zgn toespraak aan. Laten wij er ons van bewust zijn welk een belang rijke plaats ook vandaag de dag het platteland in onze samenleving inneemt en welke waarden er schuilen in onze plattelands-samenleving. Er zijn er die zeggen, dat het Platteland geen toe komst meer heeft. Zijn zelfbewustzijn en zelfwaardering zou verdwenen zijn. Maar zij die zo redeneren zou spr. willen confronteren met hetgeen hier door een kleine gemeenschap tot stand is ge bracht. Een manifestatie van zelfwerk zaamheid, saamhorigheid, gemeen schapszin eri offerbereidheid. Is het Platteland dat daden als deze weet te stellen zonder toekomst? Spreker wenste de Kerkvoogden en de Hervormde gemeente, ja heel Scharne goutum en omgeving, van harte geluk met het tot stand komen van dit prach tige gebouw, en zei er van overtuigd te zijn, dat de gemeenschap die deze daad in gelovig vertrouwen wist te stellen, in hetzelfde vertrouwen voort zal gaan om dit gebouw, waarvan de betekenis niet te schatten is, tot in lengte van jaren in stand te houden. Moge God zegenen al het werk dat binnen deze muren zal worden verricht. De kroan op it wtï?k. Na Ds Mr J. Schoenmaker van Heeg, die de gelukwensen van het door hem Nederlandse jongens die in recordtijd drie bergtoppen hadden willen beklim men en, misschien wel door die haast, hun schoenen met stijggzers niet goed plaatsten, waardoor de voorste naar be neden gleed en de beide anderen in zijn val meesleepte. Wie voorzichtig is en goed materiaal gebruikt, behoeft in de bergen geen on geluk te krijgen. Laten zij die door onachtzaamheid het eigen leven in de waagschaal stellen, be denken dat zij ook de dood kunnen ver oorzaken van hun redders, die dikwijls een ontzaglijk groot risico lopen als ze de verongelukte moeten opsporen en naar beneden brengen. Ongelooflijk mooi. De vlaggen welke vrijdagmiddag in Scharnegoutum op de spitse toren van de NeJ Herv. Kerk, van de Zuivelfabriek, voor de scholen en aan vele huizen wapperden, gaven uitdrukking aan de vreugde welke er in het dorp heerste nu het vernieuwde en uitgebreide „Elim”, waarvoor de gehele dorpsgemeenschap zich zo heeft ingespannen, officieel door oud-burgemeester Tjaberings kon wor den geopend. En die vreugde kwam ook naar voren in de korte Wijdingsdienst welke vooraf in de Herv. kerk werd gehouden en in de toespraken van de spre kers die daarna in het gebouw in een lange, schier eindeloze rjj allen de loftrompet staken over het fraaie dorpshuis dat, zoals burgemeester Van Hout het zo treffend noemde, een manifestatie is van de zelfwerkzaamheid, saam- in de mooie nieuwe zaal van Elim werd geopend door de voorzitter van het Col lege van Kerkvoogden, de heer S. de Jong, die in *t bijzonder Burgemeester en Wethouders, Ds Mr J. Schoenmaker als vertegenwoordiger van het modera- men der Classikale vergadering van Sneek der Ned. Herv. Kerk, de heer G. M. Gerbrandij, vertegenwoordiger van de Prov. Kerkvoogdijcommisie en de vertegenwoordigers van de Geref. Kerk verwelkomde en toen het woord gaf aan oud-burgemeester Tjaberings voor het houden van de openingsrede. Deze schetste de toestand waarin Scharnegoutum verkeerde toen hij bur gemeester werd en de vele verbeterin gen welke daarna tot stand zijn geko men (met een nieuwe verlichting zouden alle wensen van het dorp zijn vervuld) en herinnerde er daarna aan dat Elim uit zijn jasje was gegroeid. Wilde men de jeugd en ook de ouderen blijven trek ken dan zou er een stevige ingreep plaats moeten hebben. Dat is ook ge beurd, waarin weer gedemonstreerd is waartoe met Gods hulp en samenbunde ling van alle krachten ook een klein dorp in staat is. Hy feliciteerde de ou derlingen en kerkvoogden, voor wier ini tiatief hij grote waardering heeft en verder de ganse bevolking met het tot standkomen van dit vernieuwde gebouw, waarvoor hy tot besluit zijn beste wen sen uitsprak. Daarop werd een beroep gedaan op de burgerij. En niet tevergeefs. Er werd Ingeschreven voor f 16.325 aan renteloze aandelen en f 15.000 tegen 3% rente. Aan giften werd f 874.ontvangen en f 482.aan jaariykse bijdragen toege zegd, terwijl later nog een gift van f 1000.binnenkwam. De heer de Jong gaf hierna een over zicht van de totstandkoming van het vernieuwde Elim dat, zoals hij zei, voor taan terecht een dorpshuis genoemd kan worden. De dorpsverenigingen hadden allen grote bezwaren tegen de accomo- datie van het oude gebouw, maar de Kerkvoogdij was eerst niet zo ontvan kelijk voor de gewenste verbeteringen. Het herstel van de verven van de f 6000.— eerst de bood de Wed. Renema de Kerkvoogdy voor drieduizend gulden vier oude wo ningen te koop aan, welke zeer gunstig ten opzichte van Elim waren gelegen. Deze woningen werden toen niet ge kocht, maar na nog vyf volgende verga deringen en vyf gecombineerde vergade ringen werd op 7 juli 1955 toch tot de aankoop besloten voor de som van 2300 gulden. 1955 is ook het jaar van de voorlopige plannen geweest. Er was een klein plan dat 25000 en een groot plan dat 40.000 gulden moest kosten (wat later met in begrip van de meubilering enz. 60.000 werd). Algemeen voelde men terstond voor het arote nlan. voor de uitvoering leven, is in al deze gevallen geen sprake. De heer v. d. Meg wees verder op de belangen van de industrie, de krotoprui- ming en het probleem van de gerechte lijke vonnissen en stelde daarna vast, dat de eerste voorwaarde om uit al deze nood te geraken is het bouwen van hui zen. Er wordt echter nog niet voldoende gebouwd. Daarom moet de bestaande woonruimte naar biliykheid verdeeld worden waarvoor de woonruimtewet er gekomen is en de commissies voor de verdeling van woonruimte zyn ingesteld. Spr. kon zich best indenken, dat de huiseigenaren het werk van deze com missies niet altgd waarderen, maar het is beslist nodig. Tot besluit vermelden we hier nog de aannemers en leveranciers. De bouw werd uitgevoerd door timmerlieden Holwerda, Mollema Plantinga; het schilderwerk door heer Bosma en de Wed. Elzinga en de electrische installatie aangelegd door de heer J. Volberda, allen te Scharnegou tum. De fraaie stoffering is van de fa. E. Metz alhier en de colovinyl tegelvloer in de hall werd aangebracht door de heer C. Wester alhier. Het meubilair (alles van staal) is geleverd door Rie- mersma’s Kinderwagenfabriek te Sur- huisterveen. toren Kerk, was, In 1954 De bergsport kent dus gevaren. Waarom vindt dan elke bergbeklimmer het altgd weer de moeite waard deze gevaren te trotseren? Omdat zo’n tocht door het hooggebergte zo ongelooflgk mooi kan zgn. Omdat de zonsopgangen onvergelgkelgk zgn, de sneeuw tinten heeft die men onmogelgk kan schilde ren of beschrijven, en het leven in de berghutten zo oergenoeglijk is! Hier maakt men kennis met een heel apart soort mensen: sportief, stevig, behulp zaam. Men leeft hier in een hechte ge meenschap, verzwelgt gezamenlgk liters vocht omdat het lichaam op deze hoogte zo ontzettend veel vocht verdampt! En dan is het zo interessant om niet alleen vanuit de dalen naar boven te kgken, maar ook van boven af in de dalen neer te zien. Pas daar boven ziet men hoe de bergketens gevormd zgn en men wordt gegrepen door deze machtige wyde we reld. Dit gevoel, dat men beleefd moet hebben om te weten wat het is, gaat boven de sport waaraan elke bergbe klimmer zgn hart verpand heeft. Na de pauze vertelde Dr de Vranck rijker bij een filmstrook die hy zelf in Zwitserland maakte. Hg liet zien hoe prachtig de alpenweiden zyn, hoe de flora en fauna is in de bergen, hoe de tocht „naar boven” gemaakt wordt en hoe gezellig het is in de verschillende berghutten. Prachtige beelden een boeiend slot van een uiterst boeiende avond, aan het einde waarvan voorzit ter P. van Vught mededeelde, dat weer drie nieuwe leden genoteerd waren. Maandag 27 januari treedt de beken- De totale kosten, de meubilering en aankleding alsmede de aankoop van de vier woningen en de verbouw van de kosterswoning inbegrepen, hebben 82000 gulden bedragen. De Kerkvoogdy heeft daarmee een zware last op haar schou ders genomen en hoopt daarom dat velen van Elim gebruik zullen maken en het gebouw aan de godsdienstige,’ geestelijke, culturele en maatschappelij ke belangen van geheel het dorp dienst baar zal worden gemaakt. Iemand heeft eens gezegd, dat, als men een volk wil leren kennen, men niet in de eerste plaats naar de grote steden moet gaan maar naar het platteland om te zien wat de bewoners daar doen en hoe zie leven. Daar schuilt veel waar heid in. Ds S. J. Vervelt bracht de gelukwen sen van de Raad der Geref. Kerk over en na hem kwamen nog 19 sprekers en spreeksters op het toneel. Achttien na mens een bonte rij van plaatselgke ver enigingen en corporaties die ook allen een of meerdere cadeaus aanboden en de heer Mollema namens de aannemers van wie de electrische klok boven de hoofd ingang van de zaal een geschenk is. Verder schonken de Sneker firma’s D. de Rapper een muziekstander en E. Metz een rotan bloemstander, en was er een schat van bloemstukken. Voorzitter de Jong nam al deze goede woorden, wensen en gaven (waar aan ook nog stilletjes twee giften van resp. 100 en 50 gulden werden toege voegd) dankbaar in ontvangst, waarna de bgeenkomst met het gezamenlijk zingen van Ps. 68 10 (Gelooft zg God, enz.) om plm. half zeven beëindigd werd. 's Avonds volgde toen nog een feeste lijke bgeenkomst, waaraan medewer king werd verleend door de Chr. zang en muziekvereniging, de Fryske Krite en leden der verenigingen, aangesloten bg de Herv. Jeugdraad. Ook werd op deze bijeenkomst, die zaterdagavond her haald werd, een reportage gegeven van de opening, waarvoor de redevoeringen op de band waren vastgelegd. De gemeente stelde zich daarna nog garant voor rente en aflossing van een geldlening van 20.000 gulden, zodat toen een definitief bouwplan door de heer R. Veldhuis te Sneek kon worden ontwor pen, met de uitvoering waarvan, nadat Prov. Staten hun subsidie hadden ver leend, kon worden begonnen. Later ver trok de heer Veldhuis naar Lochem en werd de bouw voltooid onder leiding van de heer I. Schaap, toen te Grouw woonachtig. Spr. bracht dank aan de Prov. Staten en de gemeente voor hun subsidie en verder aan allen die de verbouwing hebben mogeiyk gemaakt, in ’t byzon- der de Herv. Vrouwenvereniging, de Meisjesvereniging en de Jeugdraad van welke laatste de verdiensten wel uitzonderlijk groot genoemd mogen wor den de overleden secretaris K. Vis ser en wijlen de Wed. Renema, die de aankoop van de woningen mogelijk maakte. n waarvan subsidie werd aangevraagd by het rgk ,de provincie en de gemeente. De Raad stond 25 der bouwkosten met een maximum van 15000 gulden toe vertegenwoordigde moderamen aanbood, en daarby de hoop uitsprak, dat van het in Scharnegoutum getoonde initiatief kracht moge uitgaan naar de andere de voordrachtskunstenaar Otto Ster man voor het Instituut op met een be langwekkend programma dat tot onder- de Talma-wetten, en waarom er bijna geen week omgaat, waarin ik niet een brief ontvang uit de Talmastraat? Sneek. D. HAGEMAN. naar boven ging, door de mist overval len werd, in de sneeuw ronddwaalde en tenslotte verongelukte in een spleet. In een alpenhut zag hg de namen van drie werp heeft „Ik ben een neger”.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1