van Verdi’s opera „La Trav'ata Xlassewerk op deA.V.R.O.-avond „Forum”gaf prachtigs uitvoering Emigratie naar Canada IJLST van en BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL I 113e jaargang no. 7 Redakteur L. KIEZEBRINK Meningsverschillen over topconferentie Roode Kruis-avond Scharnegoutum Benoemd Meisje door bus gegrepen en gedood Tussen Arabieren en Koerden Geslaagd Roode Kruis trok in Heeg enorme belangstelling Mutaties bij de Rijkspolitie Donderdag 23 januari 1958 Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Ik ben een neger Films over Skütsjesilen De eerste feestavond in het nieuwe Elim In name Niet ongerust. het spel noten van de komische films. Kedaktie adies Kleinzand 7 1 elefoon 2872. Van Zuid Slavlë toog Goekarno naar Syrië waarmee Egypte straks een unie gaat vormen en als men be- De heer U. Bakker alhier slaagde te Zwolle voor de acte onderwijzer. invitatie men doch eerste nog Administratie: Comb Drijihoot Kiezebrink tt Co Kantoor- <.K(M*I7ANI> 55 feleioon JOC5 <R 5150) Ver«hi)ot MAANDAGS en DONDERDAGS In Heeg was de belangstelling voor de filmavond van het Roode Kruis zó groot, dat tientallen personen geen plaats kon den krijgen in Ons Gebouw. Bijna een uur voor de aanvang stond de gang al tjokvol. Het R. Kruis zal nu proberen in febru ari nog eens naar Heeg te komen. Dan kunnen zij die nu teleurgesteld werden de films tooh nog zien. De twee deelnemers aan „Haal je schoolgeld terug” onder lei ding van Quiz-master Cees de Lange kregen voor hun juiste en minder juiste antwoorden ook enkele van deze mooie Avro-souvenirs en hebben het hunne er toe bijgedragen deze Avro- avond tot een groot succes te maken. De heer Smallegange wekte de aan wezigen daarom op nieuwe leden te win nen en in de hall kon men de cadeaus bezichtigen welke beschikbaar zijn voor hen die mee helpen de Avro te verster ken. De wachtmeester der rijkspolitie te Noordwolde J. Visser wordt verplaatst naar Scharnegoutum, waarheen ook de postcommandant te Scherpenzeel A. C. v. d. Burg gaat. De tegenwoordige wacht meester te Scharnegoutum P. J. Faber krijgt als nieuwe standplaats Franeker. nemendheid. Zang en muziek wisseleen zang, bet ge en hm SNEEKER NIEUWSBLAD Advertentirpup 15 ct pet miv Ki) contract (hand»laadv.) tagc> Abonncmentsprii» 5.- pet halt iaat Franco per post t L75 pei hall iaat. Giro R50HR ten Rneekri Nieuwsblad. Dat het kleine publiek dinsdag na af loop van de AV RO-propaganua-avond een applaus Het opklinken alsof Amici- tia tot de laatete stoel bezet was, sprak wel boekdelen over de kwaliteit van iiet programma dat het gezelschap van Cees de Lange had. De Cineast van de Ned. Kali Import Maatschappij de heer G. G. van Ingen maakte verleden jaar een bijzonder mooie kleurenfilm over de wedstrijden van de Skütsjes op het Sr.eekermeer. De commissie uit de Stichting „De Sneker Pan” is thans door verschillende instan ties in de gelegenheid gesteld deze film voor alle bewonderaars van onze mooie oude skütsjes gratis te laten vertonen. Dit zal geschieden op woensdag 12 fe bruari in Amicitla. Bovendien wordt er dan nog een kleurenfilm over skütsjes en een over bezienswaardigheden in verre streken gedraaid, t.w. die welke de heer J. E. Priester maakte van zijn jongste zeereis naar het Verre Oosten, waarover hij toen ook vele artikelen in ons blad heeft geschreven. Naar ons is medegedeeld, worden er uitnodigingen voor deze filmavond ver zonden. waarop tot 4 februari kan wor den geantwoord. Mocht men door toe vallige omstandigheden geen hebben ontvangen, dan kan men de avond toch bijwonen voorzover de plaats ruimte dat dan toelaat. Maar hierover hoort men neg nader, aldus de commis sie, die allen opwekt in ieder geval de avond van 12 februari vrij te houden. eerst in daarvoor gereed gemaakte hui zen gebracht, waar men sobertjes enige tijd kan verkeren tegen een matige ver goeding; doch men moet liefst zo spoe dig mogelijk vertrekken, om weer plaats te maken voor anderen. Emigratie- ambtenaren vangen de reizigers op om hen zoveel mogelijk aan werk te helpen en van raad en voorlichting te dienen. Het voedsel is er goed, maar het wordt anders, een beetje ruwer, behandeld dan wij hier gewend zijn. Heeft men een ploffertje, dan doet men goed dat mee te nemen, want men zal er veel gerief van hebben. Voor een auto moet men een rijbewijs bezitten en een voor wette- Ijjke aansprakelijkheid, anders kan men bij een ongeval voor rare verrassingen komen. Het systeem van kopen op af betaling vindt veel aanhang, men doet goed er zo weinig mogelijk gebruik van te maken, want de zakenlui zijn vrien. deltjke mensen maar in zaken keihard. Als er gesproken wordt van grote werk loosheid daar, moet men weten dat daar een heel andere regeling voor bestaat, zodat de cijfers lager zijn dan ze lijken. Wil men gaan emigreren dan moet men dat niet doen in een stemming van: laat ons daar ook eens gaan kijken, doch de ernstige wil hebben een goede boterham te verdienen. Het leven is er goedkoper, men kan daar voor zijn geld meer krij gen en zodoende wat over houden, wat hier bijna niet gaat. De sociale voor zieningen zijn er vrij goed; als men 180 dagzegels heeft heeft men recht op 6 maanden werklozenuitkering. Er be staat kans dat met 1 januari deze uit kering verhoogd zal worden, vooral voor de oudere mensen. Na de pauze werd een serie prachtig gekleurde foto’s vertoond, waarbij de spreker nog tal van inlichtingen gaf. Hij wees er voorts nog op, dat men t>ü eventuele plannen zich het best tot het Arbeidsbureau kan wenden, omdat daar terzake kundig personeel aanwezig is. Met een woord van dan) sloot de heer *s Middags hadden de kinderen mede ge- de Vries daarop de bijeenkomst. elkander at en de schetsjes en stukjes werden bijzonder goed op nieuwe ruime toneel naar voren bracht. Burgemeester Van Hout oud-burgemeester Tjaberings met dames woonden deze feestelijke avend bij. De Coöp. Zuivelfabriek alhier ver raste de bezoekers met ’n flesje Rivella. Deze feestavond was een goede inzet voor het vernieuwde „Elim” en bet is de wens van alle Scharnegoutumers, dat door dit gebouw de dorpsgemeenschap hechter en sterker mag worden, opdat het dorp zijn eigen karakter mag Be houden. Zaterdagavond werd dit pro gramma nog eens herhaald voor de jon geren. er de stemming In bracht en in hield begrijpt u al dat op het altaar van Rijk de Gooyer en Johnny Kraaijkamp lachtranen geplengd werden hebt u ook wel begrepen en dat er liedjes plez'erig meegezongen werden zult u eveneens willen aannemen. En daar ook de decors en costumes uiterst verzorgd waren bracht deze Avro-show plezierige uren aan hen die zo wijs waren geweest zich van een plaatskaart te voorzien. De Avro maakt zich niet ongerust over de toekomst. De benodigde 10 van alle radioluisteraars zijn ruim schoots onder haar vaan aanwezig, maar toch zal het goed zijn dit aantal nog op te voeren. Dan zal de Avro nog meer kunnen zijn: de nationale Omreep tegen de verzuiling. De hoer Smallegange, propagandist van de Avro, sprak een kort propagan- dawoord. Hij vond een avond als deze geen norm voor een omreepvereeniging. Men dient meer te kijken naar de pro gramma’s die geregeld uitgezonden wor den. De Avro heeft steeds een bijzondere plaats in ons radio-bestel ingenomen. Men kan haar geen etiket opplakken en als men haar dan beslist een bepaalde kleur wil geven, zou het rcod-wit-blauw nog het best by haar passen. Tussen Workum en Koudum, op de z.g. Koudumer Aanleg, is gistermorgen omstreeks half negen de 13-jarige An neke Althuis uit Workum door de bus van de Zuidwesthoek gegrepen en vry- wel op slag gedood. Het meisje was per fiets op weg naar de huishoudschool te Koudum. Zij is waarschijnlijk in de sneeuw geslipt en op de smalle weg langs de vaart tegen de haar achterop komende bus terecht gekomen. Dokter Magendans uit Wor kum heeft eerste hulp verleend, maar deze mocht niet meer baten. Daar was in het weekend een plaatje van president Eisenhower in de grote bladen, een plaatje van een zeer ver moeide en waarschijniyk zeer zieke Ei senhower. Een plaatje ook van een groot man, die zich tot het laatst aan zyn plicht geeft. Een man tenslotte van wie misschien het lot der wereld afhangt, en wiens vermoeidheid en ziekeiykheid bijna symbolisch zijn voor de toestand van de vrije wereld, vermoeid en ziek als ook deze door innerlijke verdeeldheid lykt. Het is zowel om de toestand van Eisenhower zelf als om die verdeelde Westelijke wereld, dat men niet zonder vrees de conferenties tegemoet gaat welke - arschijniyk in de loop van dit jaar met de communistische landen zul len worden gehouden. Hoewel alle Wes telijke landen het er over eens zijn dat een topconferenteie zal moeten worden voorafgegaan door een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken, is er stellig verschil van mening over punten welke op deze bijeenkomsten zouden moeten worden behandeld. De Engelse regering wordt gesteund door de Itali aanse in haar verlangen naar een non- agressiepact met de Sovjetunie, waar van noch Washington noch Pary's ge diend zijn, als dergeiyke afspraken niet voorafgegaan worden door een begin van beperking der bewapening, ook wat de gewone wapenen betreft. De Engelse premier acht ook waardevolle factoren aanwezig in het Poolse plan voor een zóne zonder kernwapens in Midden- Europa waarover de hoogste Rus sische en Poolse autoriteiten dezer da gen nog eens in Polen hebben overlegd en dat kennelijk een der belangrijkste punten van een eventuele conferentie zal iijn bondskanselier Adenauer wil er niets van weten en hoe Dulles er over denkt, hebben we al in ons vorig over zicht vermeld; hy zou zo’n overeenkomst de ondergang van de Navo achten. Dr Adenauer meent dat verre van de her eniging van beide delen van Duitsland naderby te brengen, het Poolse voorstel zou leiden tot een aanvaarding van de status quo. dus een biyvende verdeling x-an Duitsland. In welke blijvende ver deling andere Westelijke landen, hoewel zij niet bepaald zo gebrand zyn op het herstel van één groot Duits ryk, toch ook een wezenlijk gevaar zien omdat door de vlucht van steeds meer Oost- Duitsers naar W. Duitsland, dat ont-1 vluchte gebied steeds meer vestigings- terrein voor de Slavische volken wordt, en dus de Slaven steeds verder naar het Westen opdringen. „Ik ben een Neger 1” Zo noemt Otto Sterman zijn vóordracht-avond, die maandag a.s. in de Foyer van Amicitia wordt gehouden voor de afd. Sneek van het Instituut voor Arbeidersontwikke ling. Otto Sterman is gymnastiekleraar enacteur. En vooral dit laatste heeft hem zo bekend gemaakt. Op het toneel, voor de radio en op het televisie scherm weet hy de mensen te boeien, niet alleen door zyn acteertalent, maar vooral ook door zijn expressieve kop. Tussen het vraagstuk Nieuw Guinea en dat van de verhouding van Frankryk tot Algerye is enige analogie omdat ook laatstgenoemd gebied en de aangrenzen de vroegere Franse protectoraten voor het Westen strategisch zeer belangrijk zijn. Een oplossing van de Algerijnse kwestie op zodanige wyze dat de vriend schap tussen de Arabische bevolking en Frankrijk en het gehele Westen gehand haafd blijft en zelfs zo mogelijk ver sterkt wordt zou voor alle partijen het beste zijn, maar die oplossing lykt ver der dan ooit. Het ontwerp kaderwet voor Algerije, dat ai niet de instem ming van de Algerijnse opstandelingen had, is in de Franse senaat opnieuw ge wijzigd ten nadele van de binnenlandse onafhankelijkheid vay de Algerynen. Opmerkelijk is ’■og dat Zuid Slavlë, dat zich tot zo royale wapenleveringen aan Indonesië verplichtte, ook wapens naar Algerije biykt te smokkelen. Bcurguiba van Tunesië geeft zijn steun aan de op standelingen meer openlijk, zodat Frank- Onder deze titel hield Ir. Maliepaard voor de leden van de Personeelsvereni ging van N. J. Wouda’s Meelfabriek een zeer interessante lezing. Via boekhandel Baarda kon deze pers. ver. bij de CPNB, Commissie Propaganda Nederlandse Boek, deze lezing bespreken. De avond is bij de aanwezigen, 70 personen, zeer in de smaak gevallen. Oöi goed 8 uur sprak de heer Schaap het openingswoord uit, waarin hij o.a. de di rectie welkom heette. Hierna gaf hij het woord aan Ir. Maliepaard, die begon met het staatkundige gedeelte van zijn lezing. Nadat dus iedereen op de hoogte was ge bracht van de grenzen der verschillende staten en hun politieke status, kwam hy aan het meer amusante gedeelte, waarin hij over de gewoonten van de Arabieren en de Koerden sprak. Vooral de gast vrijheid in die streken grenst bijna aan het ongelooflijke. Nadat spreker 1% uur aan het woord was geweest, zonder dat iemand zich verveelde, was er een korte pauze voor een kopje koffie, terwyi verder aan de in de zaal opgezette boekentafels de diverse boeken werden bekeken en ge kocht. Vooral de beide boeken, geschre ven door Ir. Maliepaard, waren in trek. Na de pauze gaf spreker eerst gelegen heid tot het stellen van vragen. De heer Wouda kwam nog eens terug op de ver- zilting van de grond .terwijl de heer Noorderwerf een vraag stelde over de Islam. Hierna vertoonde spr. met assist ’’e van de heer Koopmans een serie dia’s van de door hem bezochte landen. Goed 11 uur nam de heer Schaap voor het laatst het woord en bracht namens alle aanwe zigen dank aan de spreker. Als blijk van waardering werd hem een bus drabbel- koeken overhandigd. Voldaan keerden allen huiswaarts. SCHARNEGOUTUM. Nauwelijks had» - die de opening van „Elim” hadden bijgewoond de zaal verlaten of de eersten kwamen al weer binnen om de feestavond in het ver nieuwde en vergrote „Elim” mee te vieren. Voor de pauze was het ireer officiële gedeelte, waarvan de heer S. de Jong de leiding had. Een reportage van de openingsplechtigheden door de heer R. Heeringa op zijn bandrecorder opgenomen verplaatste de aanwezigen naar de middag terug. De hear de Jong toonde met dankbaarheid de ontvangen cadeaus, terwyi by de giften ook met waardering genoemd moeten worden de f 6.50 welke de heer A. Idzinga van Tirris byeenbracht met het verzamelen van ijzerdraad. Na- de pauze was het meer een ontspanningsprogramma waaraan de Chr. zang- en muziekverenigingen ter plaatse en de leden van de verenigingen, aangesloten bij de Herv. Jeugdraad en de Fryske Krite hun medewerking ver leenden. De leiding na de pauze berustte by de heer Boersma, jeugdleider bij uit- Otto Sterman is een kunstenaar, een i bijzonder begaafd mens. Dat bleek reeds toen hij telefoontjes kreeg met het ver zoek een rolletje te spelen. Hy was im mers kleurling en die waren er voor het toneel niet gemakkelijk te krijgen. Toen hij een contract van vier jaar kreeg by „Comedia” ken hij al zijn talenten cp de planken ton toon spreiden. De tijd van het vaste engagement ligt al weer ver achter hem, maar er zijn nog altijd wel rollen te spelen, hoewel de mogelijkhe den van deze acteur die immers een zeer bepaald type vertegenwoordigt beperkt zijn. Overigens was deze be perkte speelmogelijkheid er oorzaak van, dat hij vroeg bij de hoorspelkern kwam. Tijdens eon propaganda-tournee ontdek te hij toen zijn begaafdheid als voor drachtkunstenaar. Hij werd een der eerste televisie-acteurs van ons land, de clameerde voor de radio, stond cp het podium van vele zalen en kreeg ver maardheid. Nu komt hij maandag naar Sneek en in zijn voordracht zal hy dan vertellen van dat donkergekleurde volk, eeuwen lang de prooi van onderdrukking en sla vernij, dat zich thans omhoog werkt uit de duisternis. Behalve proza vermeldt Let programma bijbelse vertellingen, poëzie, negersprookjes en legenden. Dit belooft een zeer byzondere avond te worden, die het Instituut kan brengen, deVdeïaaUte blekers" door de medewerking van de Nederland se Stichting voor Culturele Samenwer king met Suriname en de Nederlandse Antillen, de Sticusa. Voor verdere byzonderheden verwijzen we naar de in dit blad voorkomende ad vertentie. ryk uit protest zyn gezant uit Tunesie te rugriep. Koning Saoed van Saoedie Ara- bië viste uit zyn door de olierykdommen van zyn land gespekte buidel ook al 5 miljoen gulden voor steun aan de Alge rijnse opstandelingen. En deze Saoed heet nog wel een der weinige vrienden welke het Westen in het Midden Oosten heeft. Er lj.1 over deze kwestie nog wel even worden gesproken in de raad van het Bagdadpact, waarvan Saoedie Ara- bië trouwens geen lid is, die te Istanboel bijeen komt en waar ook minister Dulles zou komen. Ook Amerika is geen lid van maar toch zeer geïnteresseerd hy dit pact, dat de Westelijke Invloed in het Midden Oosten en de veiligheid van de pactleden tracht te beschermen. Op de betekenis van het Midden Oosten voor het Westen is dezer dagen nog eens de aandacht gevestigd in een rapport waar in er op gewezen wordt dat Eurcpa ei- geniyk in de eerstvolgende jaren het niet zonder de olie van dat gebied kan stellen. En wat die olie voor verschil lende landen van het Midden Oosten zelf betekent blijkt uit het feit dat alle olie- myen samen in 1956 aan regeringen en vorsten van het Midden Oosten 3 mil jard gulden uitkeerden voor de rechten op de oliewinning en bijna nog 1 mil jard aan lonen. Wil men een voorbeeld: de sjeik van Koeweit, waar in 1956 55 miljoen ton olie werd gewonnen en wiens land 200.000 inwoners telt, kreeg in dat jaar 280 miljoen dollar, waarvan hy het grootste deel in zijn eigen zak stak al heeft hy ook nog al heel wat aan sociale maatregelen gedaan en krijgen de 15000 kinderen van het gebied gratis onderwys. Maar wy moeten nog even naar Frankryk terug, waar premier Gaillard zoals wy in ons vorig over zicht reeds meldden een zware stryd in de nationale vergadering wacht om de grondwetsherziening en de herziening van de kieswet, welke de macht van het parlement moeten inperken. Gaillard wil o.a. het ontbindingsrecht verruimen en als een deel der nationale vergade ring de regering ten val wil brengen, dat doen geschieden op een speciale mo tie van afkeuring, waarby de blanco stemmers zullen werden gerekend tot de tegenstemmers, dus tot hen die ei gens Indonesië van den beginne af niet genlijk de regering steunen. zo onjuist was blykbaar veld in Ameri ka, waar de vroegere chef van de in lichtingendienst van generaal Mac Ar thur dit volmondig toegaf en meende dat het Westen de afscheidingsbeweging van de buitengewesten van Java moest aan moedigen omdat de communistische in vloed op laatstgenoemd eiland steeds toeneemt en de Westerse belangen zwaar in bet gedrang komen. Djakarta schijnt juist wapens te kopen om tegen de scheurmakers in de buitengewesten op te treden. In het gebouw van het Gewestelyk Arbeidsbureau werd woensdagavond een voorlichtingsvergadering gehouden, wel ke met een kort welkomstwoord werd geopend door de heer A. de Vries, die er op wees, dat de belangstelling voor de emigratie in het vorige jaar belangryk groter was dan in 1956 en 1955. De heer P. Helder, voorlichtingsambtenaar bij de Raad van Arbeid te Alkmaar, wees eerst op de aardrijkskundige ligging van de verschillende staten van Canada en cp het klimaat dat over het algemeen goed is te noemen, hoewel men geneigd is het in de winter koud te noemen bij temperaturen van 16—35 graden onder nul, een koude die niet hinderlijk is om dat er een droge lucht is, in tegenstel ling met ons land, waar de dampkring nogal vochtig is. Er zyn in Canada nog grote mogelijkheden voor emigratie, want wonen hier op een vierkante km 40 rhensen, daar telt men er slechts 13. Als men besloten heeft de grote stap te doen, dan raadt spr. aan de reis per schip te maken, omdat op een schip nog wel eens wat met de verzending van de bagage kan worden toegegeven, wat met een vliegmachine niet gebeurt, om dat men zich streng aan de voorschrif ten houdt. Komt men in Halifax aan en is men van plan verder door te reizen, dan kan men met de emigrantentrein gaan, die in vier dagen en vyf nachten de reizigers van de oostkust naar de westkust brengt. Veel mensen trekken naar Vancouver, omdat het klimaat daar zo aantrekkelijk is. Er wordt daar goed verdiend, waardoor de belastingen ook ruime inkomsten hebben, waarvan het gevolg is dat bij onverhoopte werk loosheid de uitkeringen hoger zyn. In 1957 kwamen er 280.000 emigranten in Canada aan, waarvan een groot deel Hongaren, terwyi in ’56 en ’55 deze ge tallen 120.000 tot 130.000 bedroegen. Men begrypt dat zo’n geweldige piek aanvankeiyk moeilijkheden schept, die echter spoedig konden worden opgevan gen. Bil aankomst in Halifax wordt men Benoemd als sectie-lid, belast met d<- organisatie van de bijeenkomsten vol. de directies van bejaarden-tehuizen, uit gaande van de Stichting Friesland voor Maatschappelyk werk, de heer P. Zijl- stra, directeur Stadsverzorgingshuis te Sneek. Voor opera-opvoeringen is hier steeds grote belangstelling. Ook woensdag avond was „Amicitia” geheel gevuld voor de aangekondigde opera „La Tra- viata” van Verdi, die werd opgevoerd door het bekende gezelschap „Forum” van Enschedé. Nimmer hoorden wy „Forum” zo goed als deze avond. Niet bet minst droeg hiertoe by de uitnemende en zeer ver zorgde begeleiding van het Frysk Or kest. Reeds de inzet van de strykers in de ouverture was veelbelovend en dit be- langryke onderdeel bleef tot de laatste maat even correct en even fijn. Ook het samenspel met de artisten op het podi um liet weinig te wensen. De dirigent Gustav Fülleborn zorgde er voor dat alles op rolletjes liep en dat zegt bij een opera-opvoering heel wat Cora van Doesburg (Violetta) so praan, wist haar zware rol, ènj>als ac trice én als zangeres, met overtuiging weer te geven. Bert Bynen (Georg Ger- mont) bariton (wat een prachtstem toonde zich een opera-zanger van for maat en Peter van Zon (Alfred Ger- mont) tenor, bleek eveneens een zan ger van klasse te zyn. De overige mede werkenden, de sopranen Tine Fraterman en Annie Oude Groen, de tenor Caret Swagerman, de bariton Anton Eldering en de bassen Jaap de Vries, Jan Duive- man en Henk Eitink waren ook in alle opzichten voor hun taak berekend. Het koor klonk doorlopend fraai. De artistie ke costuums en décors van Wim Ves- seur voltooiden het geheel en de regie was by Paul Pella in vertrouwde han den. Het langdurige applaus voor Gustav Fülleborn en de hoofdrolspelers (sters) was welverdiend. De dames Cora van Doesburg en Annie Oude Groen kregen bloemen. J.N« We gaan hier nu niet verder meer op die eventuele conferenties in, er moet nog heel wat onderhandeld worden tus sen de Westelyke landen onderling en tussen deze en Rusland voor de baan er heen is geëffend. De sfeer voor mogelijk overleg wordt intussen riet gunstiger, doordat de Russen hun offensief tegen het Westen krachtig voortzetten. In de laatste dagen wezen commentatoren vooral ook op de Russische pogingen om economische betrekkingen met Zuid- Amerikaanse landen te vestigen en hen uit het verbond dat deze 20 landen met de Ver Staten hebben in de Inter Ame rikaanse Organisatie los te wrikken. Een Argentynse afvaardiging zal naar Moskou gaan om over hechtere econo mische betrekkingen te spreken en de Sovjetunie tracht door allerlei Interes sante aanbiedingen de economische voor sprong van de Ver. Staten op de Zuid- Amerikaanse markten schade te doen, terwijl het in haar propaganda in Zuid- Amerika natuurlijk de V.S. voorstelt als de grote uitbuiter van de Latyns Ame rikaanse landen. Ofschoon dit Russische offensief pas in een beginstadium is, moet men te Washington toch oppassen, omdat in tal van deze Zuid-Amerikaanse staten een sterke opoositie tegen de re geringen bestaat, welke iy de regel niet kieskeurig is met het kiezen van de methoden waarmee ze hun bewind te lijf gaan. Zoals bekend heerst o.a. in Vene zuela, een der landen waarby de Ver. Staten wegens de olierijkdom het groot ste belang hebben, sedei-t eind vorig jaar toen een opstandige beweging van een deel van lucht- en legermacht mislukte, een vrij chaotische toestand. Succes hadden de Russen in dat andere wereld- deel, in Azië, met een groot aanbod aan Djakarta voor economische bijstand, dat ook het verschijnen van Russische tech nici op Java ten gevolge zal hebben. Ook de Amerikanen verlenen sedert lang dergelijke hulp aan Indonesië, maar het aanbod van de Sovjetunie heeft uiterst bedenkelijke kanten, gezien de sterke invloed weike de communistische party al op Java heeft. Soekamo was ook in Zuid Slavië om er wapens aan te kopen en is daarin blijkbaar geslaagd. Vóór Scekarno in Zuid Slavië kwam, was hy in Egypte om er steun voor zyn anti- Nederlandse politiek te zoeken, welke Nasser toezegde, maar kennelyk heeft deze ingezien dat het te ver zou gaan, als hij hot Suezkanaal voor Nederlandse schepen sloot, zoals Soekarno van hem gevraagd zou hebben. Nasser zou, daar in toestemmende, zelf een late recht vaardiging geleverd hebben van de FransEngelse actie, die begonnen werd omdat volgens Parys en Londen het verkeei- door het kanaal door Egyp te zou worden gebruikt voor politieke doeleinden. Giuseppe Verdi (18131901) schreef naast zyn requiem ook enkele instru mentale en vocale composities, voornamelyk opera’s. Na zyn opera „Oberto” componeerde hy verschillende andere (in totaal 26) doch door zijn „Rigoletto” (1851), „II Trova- tore” (1853) en „La Traviata” uit het zelfde jaar, werd hy wereldberoemd. Nu, ruim 100 jaar later, komen deze werken nog geregeld op het repertoire voor. Geen wonder, want het libretto mag dan verouderen, zijn muziek bevat nog heel veel moois. Boven’ on spreken Verdi’s melodieën onmiddellijk aan, zo dat men, ook zonder de eigenlyke han deling op het podium, nog volop genie ten kan. De tekst van „La Traviata” werd door Francesco Maria Piave ontleend aan de roman „La dame aux Camélias” van Alex. Dumas Fils. denkt dat hy zyn rris begon in India en Birma, is het duidelijk dat de Indo nesische president voor zyn land de steun van het z.g. neutrale antikolonia listische blok zoekt voor het geval de Indonesische kwestie met Nederland in de V.N. aan de orde zal komen. Waar- schynlyk zal Tito trouwens ook wel met Soekarno gesproken hebben over het Zuid Slavische plan om een topconferen tie van neutrale landen te houden welke druk zou moeten uitoefenen op het Oos- telyke en Westelijke blok om te onder handelen over alle grote politieke vraag stukken welke thans deze blokken ver delen. De Nieuw Guinea-kwestie wordt gaandeweg ook een van die vraagstuk ken, het is niet meer een louter Neder landsIndonesische aangelegenheid, zo ze dat ooit‘geweest is. Australië en Nieuw Zeeland achten het van het groot ste strategische belang dat een Weste lijk land zeggingschap over het weste- lyk deel van Nieuw Guinea houdt en des te meer nu Indonesië de wateren tussen de Indonesische eilanden onder zijn sou- vereiniteit heeft gebracht. Dat is in strijd met de volkenrechteiyke uitleg ging daaromtrent, en bijna alle Weste- lyke landen en die op het Westen ge oriënteerd zyn hebben al geprotesteerd Zelfs al zou Nederland thans met Indo nesië over Nieuw Guinea willen onder handelen, waartoe den Haag echter het moment oi.geschikt acht, zou dit niet zo gemakkelijk gaan, omdat er meer par tijen bij betrokken zyn, kennelyk zou de V. N. hier een task hebben als zij zich behoorlyk bewust was van haar verant woordelijkheid. Overigens wint de me ning dat het Nederlandse standpunt je- Het was inderdaad klassewerk wat deze artisten listen zien. Dat Johnny Kraaijkamp „dwazer was dan ooit” bracht orkanen van vreugde in de zaal, Cees de Lange was wel bijzonder goed op dreef met zijn liedjes en conference en wat Rijk de Gooyer in verschillende schetsjes en liedjes presteerde was dik wijls meesterlijk En dan denken wy wel speciaal aan de Zandvoort-scène. Een van de hoogtepunten van het programma was evenwel het optreden van Milly Scott in haar „Amerikaanse top-songs” met het Cccktail-trio. Muzi kaal tot in de toppen van haar vingers is zij in staat haar publiek in vervoe ring te brengen Het cocktail-trio, on der leiding van Ad. van der Gein, bege leidde haar uiterst muzikaal. Franqolse Annabelle en Miep Last waren alleraar digst in haar liedjes, maar ’t komt ens voor dat Milly Scctt toch het grote ta lent is een ras-artiste naar wie men geboeid kijkt en luistert. Wat moeten wij u over het program ma meer vertellen? Dat Cees de Lange SCHARNEGOUTUM. Woensdagavond werd in de Geref. Kerk alhier een film avond gehouden door de afd. „Sneek en omstr.” van het Roode Kruis. De aan wezigen hebben met belangstelling de mooie film „De laatste brug” gevolgd, waarin na inneriyke strijd telkens weer het goede van de mens naar voren komt. Ook werd een film vertoond waarin getoond wordt hoe de verzamel de lectuur door het Roode Kruis gedis tribueerd wordt en vele patiënten er zichtbaar van genieten. Dit werk van het Roode Kruis moet onze steun hebben, door tydschriften en boeken te deponeren in de daarvoor bestemde ver- zamelbussen of rechtstreeks te verzen den naar B.A.RJC., Den Haag. In de pauze werd een verloting gehouden van goederen door patiënten gemaakt De leiding berustte by de heer Boekema, kapitein van de „Princenhof”. Deze noemde van de 66 taken van het Roode Kruis: de bloedtransfusiedienst en de boottocht met chronische zieken. Er werden 22 nieuwe leden Ingeschreven. e

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1