De Golden Rocksteelband Dit jaar weer acht wedstrijden voor de skütsjes De komende nieuwe pacht= en koopprijzen speeide in „Ons Gebouw Officieel Orgaan IJLST van Bioscoopnieuws de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL 'en 113e jaargang no. 8 RedakteurL. KIEZEBRINK Feestavond Kaats ver. Sneek 14 augustus op het Sneekermeer Yachting World Een afscheid Huisvesting gerepatrieerden Zaalconcours Oude Bond Zeepost Nieuwe normen voor landerijen en gebouwen H. W. Spier won opstel wedstrijd Rayon vergadering onder- afd. Sneek K.N.G.V. Concordia trok met sukses naar Leeuwarden Blindenavond te Scharnegoutum Gaastmeer film komt in Sneek Maandag 27 januari 1958 Toanielpriisfraech K. F. S. Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Stijlvolle V.P.R.O.-avond De wereld een verbijsterend avontuur Kerknieuws tip name Je kunt ’t toch niet meenemen. 'n wedstrjjddata be- Zaterdagmiddag nam de heer Gerben De gebouwen hem zelf opgenomen film. ge Kedaktie adres Kleinzand 7 I eletoon 2872. VciKhiint MAANDAGS en DONDERDAGS lie [:n 'nu. pet hall I ).M pet Adiiunaiiatie: Comb Ihijlht’ui Riezebrink 8i Co Kanlooi ,Kx m 11 AND 55 relettwn WC5 .K 5150) SNEEKER NIEUWSBLAD Op de toanielpriisfraech, dy't it K.i.Jik Frysk Sclskip ütskreaun hie, binne sawn ynstjüringen ynkommen. Fan de f.o wer ynstjüringen, dy’t yn ’e rubryk greate stikken ynkommen wiene, kaem neffens do karkommisje net ien yn ’e bineaming de van tctaal 1 taat zien beloond. il- hc.èe san Bij het te Leeuwarden gehouden zaal concours van de Oude Bond van Chr. harmonie- en fanfarecorpsen kreeg Ex celsior, Scharnegoutum in de afd. Uit muntendheid een eerste prys met 103 punten; Concordia, Gauw in dezelfde afd. met 81 pnt. een 2e pr. In de ere- afdeling kreeg Concordia, IJlst met 100 pnt een eerste prijs en E.M.M., Oudega (W.) met 98 pnt. een tweede. IJLST. 23 januari. Gisteren, 22 janu ari, trok onze muziekverenigine „Con cordia” naar Leeuwarden, waar In de Harmonie een concours werd gehouden. IJlst speelde in de ere-afdeling en wist in dit selecte gezelschap met 100 punten een le prijs te behalen. Dit fraaie suc ces Is te opmerkelijker, omdat het korps de laatste jaren niet meer op concour sen uitkwam. Een sterke wisseling in de leden en een noodzakelijk gebleken In strumentenvernieuwing maakten dit on gewenst. Dat de terugkeer in de vriend schappelijke wedstrijd zo glorieus is, moet de jonge direkteur G. Heeringa van IJlst wel tot grote voldoening zijn (temeer waar dit zjjn eerste corps is) en niet minder de vele jonge leden, die hun gedegen studie met dit fraaie resul- bepleitte in dit verband de wenselijkheid ook hier verpachters in de Grondkamers op te nemen. Tot besluit toonde de heer Swierstra nog aan, dat de maximum geoorloofde koopprijzen voor gebouwen (door de Grondkamers vast te stellen) ook vrij sterk zullen stijgen, vooral als het mid delmatige of goede gebouwen zijn. De werkelijke waarde blijft echter afhan kelijk van vraag en aanbod, wat in de praktijk lagere prijzen betekent. pel ijk zou partijdige jury aan te wijzen, wier beslissing bij eventuele geschillen onherroe- _Z zijn, vond geen weerklank. De zaak blijft zo ’t is. Dat wil zeggen: de commissies beslissen zelf en van *t reglement wordt praktisch alleen de bak- Adveneniiep'ip 15 ct pei Ki| coniiact <hjn>lrl>«<lv i Abonnement.p"i* i t taai France oer ptm halt iaat Giro «507 4 8 ten Sneeker Nieuwsblad. SCHARNEGOUTUM. Maandagavond was de nieuwe zaal van „Elim” goed ge vuld tot blijdschap van Ds C. P. van An- del die enige zorg had, daar ook vrijdag en zaterdag de zaal vol was geweest voor de feestelijke opening. Spr. verwachtte een goede avond. En het was een heel mooie avond, waar de aanwezigen een beter begrip voor de blinden en hun werk en mogelijkheden is bijgebracht. Het blijkt ook dat de blinden blijmoe dige mensen zijn, zoals de heer Joh. van den Berg vertelde en toen wij de spreker zagen en hoorden waren wij daarvan overtuigd. Ons land telt vele blinden van wie velen een goede positie hebben in le maatschappij. Vooral ook het Braille schrift is van onschatbare waarde en het middel waardoor de blinden zich op alle terrein kunnen ontwikkelen. Met klem betoogde spr. dat de blinden geen mede lijden begeren, maar gaarne een. waaide- volle plaats in het leven innemen. Een prachtige natuurfilm over het „Mount Rainier National Park” in Amerika werd vertoond. Na de pauze de film „Stoute Schoenen”, scenario Jan de Wit. Voor de pauze speelde de muziekver. „Excelsior” onder leiding van de 2e 'dirigent F. Bloemhof, na de pa- ze dirigeerde S. Wij- benga. De declamatie door de heer Joh. van der Berg; gedichten van Annie Schmidt werd met genoegen beluisterd en het hartelijk applaus was meer dan verdiend. De heren H. Elzlnga en D. G. Boorsma en S. Eisma waren de gelukki gen bij de braille-demonstratie. Een twintigtal aanwezigen abonneerde zich op de blindenkrant Het was een ge slaagde avond. Burgemeester van Hout I en de gemeentesecretaris waren ook aan wezig. 2 augustus Grouw; 5 (en misschien ook nog op 4 augus tus) Eernewoude; 6 augustus DrachtenVeenhoop; 73 augustus Lemmer; 9 (of 11) augustus Staveren; 12 augustus De Fluessen; 13 augustus Langweer; 14 augustus Sneek. Voor het kampioenschap geldt elke wedstrijd waarin f 50.star.geld wordt betaald. Er was ook een verzoek binnengeko men om ter gelegenheid van een jubi leum in Holland wedstrijden op het Brasemermeer en de Westeinder Plassen te houden. Het bestuur en de vergade ring voelden hier niet voor, maar de be slissing werd aan de schippers zelf over gelaten. De eigen wedstrijden moeten er echter niet door in gedrang komen en eventuele schade is voor eigen rekening. had nogal wat voeten in de aarde. De schippers gaven er nl. de voorkeur aan de wedstrijden zo veel mogelijk in de vacantieweek voor de bouwvakken te houden. Zulks in verband met de perso neelsbezetting op de schepen. Lemmer en Grouw hadden hiertegen echter ern stige bezwaren, zodat zelfs het gevaar dreigde dat in deze twee plaatsen geen wedstrijden gehouden zouden worden. De schippers gaven echter gehoor aan de vriendelijke drang die op hen werd uit geoefend om toch maar weer in augus tus te varen. Toen liep het vaststellen van de data verder vlot van stapel. Het programma ziet er als volgt uit: Zaterdagmiddag werd in Leeuwarden de jaarlijkse vergadering van de Sintrale Kommisje Skütsjesilen gehouden. Het belangrijkste besluit in deze druk be zochte vergadering was wel, dat er in augustus weer acht wedstrijden komen. De suggestie van de Stichting „Sneker Pan” voor al deze wedstrijden een on- Vragen. Er werden de heer Swierstra ook een aantal vragen gesteld. Gewezen werd o.a. op het verschil in melkprijs voor klei- en zandgronden. Op de laatsten krijgt de boer een hogere melkprijs zo dat men de pacht op de zandgronden beter kan verhogen dan op de klei. Het omgekeerde is echter het geval en dat vond de vragensteller onbillijk. De heer Swierstra stemde hiermee in. Friesch Grondbezit heeft zich echter ook steeds krachtig tegen de twee melk prijzen verzet. Aan de inleiding ging een kort huis houdelijk gedeelte vooraf, waarin de heer S. Brandsma te Oudega als be stuurslid werd herkozen en in de plaats van de heer B. H. de Jong te Nijland, die zich niet herkiesbaar stelde, be noemd de heer H. B. v. d. Goot te Ha- rich. Voorzitter P. Kramer bracht de heer de Jong, die van de oprichting af (30 jaar) bestuurslid is geweest, harte lijk dank voor hetgeen hij voor de af deling gedaan heeft. Om twee redenen was donderdag avond zaal Hanenburg over vol: de V.P.R.O.-fairilie groeit en de leden heb ben in drie opeenvolgende jaren het cabaret-programma van Benny Vreden leren waarderen. Daarom moesten er stoelen bij gezet worden en zat men werkelijk als de befaamde haringen in een ton Plezierig was dit wel met het koude weer en na de moeilijke autotocht welke vele ledsn van buiten zich hadden moe ten getroosten om naar Sneek te komen. Helaas was de spreker van de avond, Ds te Riet van Aduard, onderweg met zijn auto gestrand; de voorzitter, de heer A. J. de Vries, sprak nu namens de aanwezigen de beste wensen voor Ds te Riet uit en gaf vervolgens een kort overzicht over de groei van de V.P.R.O. Toen in december ’57 bleek dat het aan tal abonnees op Vrije Geluiden gedaald was tot beneden de bewuste 5 van het totaal aantal luisteraars, zijn alle Vrij zinnig Protestanten in actie gekomen en hebben ze hard gewerkt om dit aantal weer op te voeren. Dit moest op korte termijn gebeuren, want in januari ’58 moest het juiste aantal bereikt zijn wil men voldoende zeggingschap hebben als straks het ontwerp Radiowet door de Kamer zal worden aangenomen. Er is door de leden van de V.P.R.O inderdaad hard gewerkt in deze korte tijd en het resultaat was dat men op de peildatum 144.000 abonnees had. Dat betekent een overschot van 4000 leden. Momenteel is het aantal abonnees al 148.500. De V.P.R.O. is daar blij en trots om, maar de Jong, directeur en stichter van het schoolfonds voor schipperskinderen van wege de Ned. Herv. Kerk, afscheid van zijn vrienden en relaties op een druk be zochte receptie in Krasnapolsky te Am sterdam. De heer de Jong, geboren te IJlst en thans 73 jaar, aanvankelijk zelf varens man heeft zo’n 40 jaar lang gestreden voor onderwijs voor elk schipperskind, o.a. (19211949) als directeur van het Kon. Onderwijsfonds voor de Scheep vaart, later als directeur van de hier boven genoemde instelling, waarvan hij nu tot erelid benoemd is. Dat fonds heeft een aan hem opgedra gen gedenkboek van de tienjarige ar beid van deze instelling doen verschij nen, waarvan het eerste exemplaar dezer dagen aan H. M. de Koningin is aange boden. Als winnaar van de opstelwedstrijd in het Engels, uitgeschreven door de Anglo American Society” en bedoeld vooi- de leerlingen van de middelbare scholen in Leeuwarden, met als inzet: een diploma van de A.A S., een boeken- bon beschikbaar gesteld door de Leeu warder boekhandelaren en een gratis lidmaatschap voor de duur van 3 jaar, is aangewezen H. W. Spier te Sneek, leerling van de H.T.S. te Leeuwarden. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post meet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Australië: ss „Orontes” (30 jan.); Bra zilië: ms „Argentina Star” (23 jan.); Ca nada: ms „Seven Seas” (30 jan.); Indo nesië: via New York (30 jan.); ms „Wil lem Ruys” (28 jan.); Ned. Antillen: ms „Sibajak” (30 jan.); Nieuw Zeeland: ms „Sibajak” (30 jan.); via Engeland (1 febr.); Suriname: ms „Oranjestad” <29 jan.); Brits Oost-Afrika: ss „Afrika” (30 jan.). Benny Vreden en zjjn gezelschap zongen later een liedje waarin dit ideaal t.ot uitdrukking werd gebracht. Benny Vreden grijpt nl. steeds weer de gelegen- i held aan dergeljjke gedachten in zjjn op hoog peil staand cabaret-programma naar voren te brengen. Wij denken hier- brj aan zijn waarschuwing toch te gaan i samenwerken vóór de fatale druk-op-de- knop onheilbrengende raketten in wer king brengt. Dergelijke, dikwjjls onver wacht gebrachte liedjes, zijn karakteris tiek voor het cabaret Benny Vreden. Zijn gezelschap brengt nooit kolder, maar wel fjjne humor, die zeer gewaardeerd wordt. Piet Ekel doet misschien nog wel eens een gooi naar de kolder, maar ook hij blijft steeds geestig in zijn typeringen van Nutsspreker en Amerikaanse im presario Ellen Craamer is een lief zangeresje, maar Kitty Knappert draagt naast Ben ny Vreden wel het hele programma met haar goed gebrachte liedjes en dansen. Vooral de laatste zijn opvallend goed; het nummer „reizen” met de kos telijke Zwitserse en Russische scène was zeker een van de hoogtepunten van deze stjjlvolle avond. Voor Baarda’s Boekenclub treedt a.s. in hotel Hanenburg op de hoofd redacteur van de Wereldkroniek, de heer Leo Uittenbogaard, die als journa list reizen maakte naar Amerika, Tur kije, Syrië, Afghanistan, Pakistan enz. Zijn indrukken over Amerika en het Midden Oosten gaf hjj weer in zijn boek: „De wereldeen verbijsterend avon tuur”. Dat is ook de titel van zijn cau serie, maar deze vlotte verteller zal niet alleen dit boek in zijn betoog betrekken maar nog heel wat meer van zijn er varingen verhalen, ook betreffende Amerika, dat hij nu eens zal bekijken uit een geheel andere gezichtshoek dan de geijkte. Wjj mogen dus een boeiende avond verwachten. IJLST, 23 januari. Naar wjj vernemen is door de gecombineerde Doopsgezinde gemeenten van IJlst, Hindeloopen en Staveren beroep uitgebracht op Ds J. Wieringa van Westzaan. De beroepen leraar zal (bij aanneming) woonachtig zijn te IJlst en krijgt, om zijn taak te kunnen volbrengen, de beschikking over een auto. Onder auspiciën van het Roode Kruis, afdeling Sneek, trad donderdagavond de Golden Rock Steelband op. Deze band, in het Nederlands: dit olievaten-orkest van St- Eustatius, bestaat uit acht per sonen en is thans op tournee door ons land. Na deze tournee, welke ruim drie maanden zal duren, zal de band ver moedelijk nog naar Duitsland, Frankrjjk en België trekken. De Steelband ont stond korte tijd na de oorlog in Trini dad, waarna spoedig honderden soortge lijke bands werden opgericht. Deze vorm van muziek heeft sedertdien dan ook vaste voet in de West gekregen. De band speelt op de meest goedkepe In strumenten die maar denkbaar zijn, nl.: olievaten. De vaten worden op verschil lende hoogte afgezaagd. Door het boren van gaten en het aanbrengen van be- Men schrijft ons: De kerk in Gaastmeer is wel klaar maar daarom is de taak die ds. Bruinsma op zich heeft genomen nog niet volbracht. Er is nog een aanzienlijke schuld welke betaald moet worden. Daarom gaat dc koekenbakkende dominee dan ook met film en koek op pad, om de benodigde gelden bij elkaar te krijgen. Woensdag 29 januari komt hij in „Ons Gebouw” aan de Westersingel. Wilt U ’n echt genoeglijke avond hebben en tevens een goed doel steunen, komt dan de film zien en ds Bruinsma horen. U zult nieten! Zaterdag 8 febr. a.s. organiseert de Kaatsver. „Sneek” weer haar jaarlijkse feestavond in zaal Hanenburg. Deze avond mag zich steeds in een grote be langstelling verheugen en ook dit jaar nu de toneelvereniging, die deze avonden verzorgt, 10 jaar heeft bestaan, belooft het weer gezellig te worden. Opgevoerd wordt het blijspel „De goudene Kouwe”, van H. Cats, als steeds onder regie van Mevr. Fortuin—Zelle. Verder is er mu ziek van de heer Schuil en na afloop vrjj bal. Zie verder de adv. in het nummer van maandag 3 febr. a.s. de verzen. geven de Door de Minister van Maatschappelijk Werk is een dringend beroep gedaan op het Nederlandse Volk, huisvesting te verlenen aan degenen die mementeel In donesië moeten verlaten en daardoor ge noodzaakt zjjn naar Nederland te repa triëren. Inwoners van Sneek die gerepatrieer den willen en kunnen huisvesten wor den verzocht dit zo spoedig mogelijk mede te delen aan de afdeling Sociale Zaken ter secretarie, Marktstraat 9. Er kan een vergoeding worden ver strekt voor volledig pension tot een be drag van maximaal f 3.50 per persoon per dag aan particulieren en tot een be drag van maximaal f 4.per persoon per dag aan houders van beroeps pensions. Uiterst genoegljjke film, welke menig bioscoopbezoeker zich nog wel zal herinneren, doch waarvan hjj geen spijt zal hebben als hij haar nog eens ziet, ’n Typisch staaltje van Frank Ca- pra’s kunst is deze film ook, waarin James Stewart, Jean Arthur, Lionel Barrymore en Edward Arnold de hoofd rollen hebben. Het is het verhaal van de halsstarrige opa Vanderhof, die weigert zijn huis, dat midden in het fabrieks complex van de industrieel Klrby staat, voor een hoog bod aan deze miljonair te verkopen. Opa wenst nu eenmaal niet te verhuizen met zijn wat wonderlijk huis houden, waar ieder dost wat hjj wil. Een dochter schrijft toneelstukken sinds er per abuis een schrijfmachine thuis is bezorgd, haar man experimenteert met vuurwerk, hun dochter studeert van vroeg tot laat voor balletdanseres, enzo voort. Maar er is ook neg een dochter Alice; die valt wat buiten de toon, want zs werkt normaal op een kantoor, nl. bij Kirby, en vrijt er ook nog een potje bij met diens zoon. De climax komt als. door de loop der gebeurtenis sen genoodzaakt, de Kirby's op bszoek moeten bjj de Vanderhoffs en er een wanorde meemaken welke cp een revo lutie gelijkt. Zaterdagmiddag kwamen afgevaardig den van gymnastiekverenigingen, ver- ienigd in de onderafdeling Sneek van de turnkring Friesland van het KNGV in café restaurant Piso bijeen ter bespre king van het werkprogramma voor het komende seizoen, Het is zeker op zijn plaats, zo zei de voorzitter de heer J. Kan dat naast het traditionele openingswoord hier op d< ze vergadering een speciaal woord van wel kom wordt toegeroepe aan mej. Landstra, want zij is het geweest, die vorig jaar, nadat het rayon al een poos met onderbezetting in het bestuur zat te kampen, de functie van secretaresse penningmeesteresse cp zich heeft gene, men. Na een overzicht van de activitei ten van het vorig seizoen te hebben ge géven, kwam spreker met de lijst van L wedstrijden en demonstraties welke voor 1958 op het programma staan. Zo zal het rayon in februari 3e graads personele wedstrijden te Workum organiseren, ver der staat er een verenigingswedstrijd voor adsp. meisjes genoteerd, welke in Bolsward gehouden zal worden. Tenslotte werd ook de nodige aandacht geschon ken aan de voorturncursus te Sneek, welke vorig jaar een groot succes is ge- vzorden. Na een geanimeerde discussie betreffende verschillende interne zaken werd deze geslaagde vergadering beslo ten rpet het vertonen van een film van de te Leeuwarden gehouden wedstrijd om het Ned. kampioenschap turnen voor dames. Aan het slot bracht de voorzitter een woord van welgemeende dank aan de heer H. Schaap, tandarts te Workum, f voor het draaien van deze mooie, door hor>1 -zalf Cl Uit een vriendelijke band ontvingen wjj dezer dagen het oktober-nummer van het maandelijks verschijnend Engel se tijdschrift Yachting World, dat ge wijd is aan de watersport en uitgegeven wordt door Iliffe and Sons n.v. Dorset House, Stamfordstreet, Londen. Het be vat onder de veelheid van artikelen één onder de titel „Lof van Holland” van de hand van de heer R. D. Watson. Daar in beschrijft hij bij vele illustraties, waar onder twee van Sneek, een zwerftocht over het IJsselmeer en langs de Friese wateren, door hem en nog negen van zijn landgenoten deze zomer in twee huur- jachten gemaakt. De heer Watson schrijft zeer enthousiast over het zeilen in Friesland, waar hij o a. Sneek, Grouw, Drachten en Lemmer bezocht en de meeste van zijn metgezellen vonden de twee weken van deze tocht, de beste va- cantie weke ze ooit hadden genoten. Bij zoveel waardering voor onze provincie vergeven wij de schrijver gaarne de op merking in zijn artikel, dat de Friezen zouden strijden vcor een afzonderlijke staat, hij is tenslotte maar een Watson, en geen Sherlock Holmes. worden eveneens in drie klassen ver deeld: het bedrijfsgedeelte, het woonge deelte en de arbeiderswoning. Elk onder deel krijgt een apart waardecijfer, waarbij de arbeiderswoningen gelijk ge steld worden met die in de stad. Ook voor het woongedeelte van de boeren plaats wil men in deze richting gaan, maar in de praktijk zal deze gelijkheid in beide gevallen wel niet beteikt wor den. Wat de in de wet bepaalde normen voor de pacht- en koopprijzen betreft betoogde de heer Swierstra echter met klem, dat, indien de Grondkamers deze normen niet toepassen, de garantieprij zen absoluut weer verlaagd zullen wor den. Dit zijn de Grondkamers zich in grote lijnen nog niet bewust. De boer zit op ’t ogenblik nl. krap in 't geld omdat de paalde segmenten verkrijgt men, door het snel aanslaan van met rubber cm- wikkelde stokken een aantal op vei lende toonhoogten afgestemde, 1 klanken. De Surinamers spreken melcdy voodoo en eightnote pannen, be nevens enkele boems, een basdrum en een maracca. Zo ontstonden dus „nieu we” muziekinstrumenten, die herken bare melodieën voortbrengen. Daarbij maakt men gebruik van de muziek die in het warme klimaat van de Anti-lcn geboren wordt uit blijdschap en droef heid. Muziek die de mensen blijkbaar zo uit het hart is gegrepen, dat zjj 'mee moeten doen cf zij willen of niet. De leden van de Golden Reek Steel- band, acht jonge Antillianen, bleken op hun uitzonderlijke instrumenten gced thuis te zijn. Met ongelooflijke handig heid en veel „schwung” en temperament, wisten zij hun calypso's, mambo's, me- rinque’s en quaracha’s uit hun parnen te slaan, cf te roffelen. Het effekt deed denken aan een mandoline-ensemble, maar dan zeker honderdvoudig ver sterkt. Een nummer als Santa Lu-’a, een Napolltaans volksliedje, deed” Fet min der goed dan de eigen muziek. In de calypso of de quaracha, bekcort onge twijfeld het pittige ritme, d:ch cp de duur verveelt een dergelijke „nuz.’ek- show”, zeals het programma terecht aankondigde. Het weinige, meest jeugdigs publiek, dacht er echter kenne'ijk gehsel anders over, want onze donkere rijksgenoten oogstten na elk nummer een daverend applaus. J.N. In verband met de schrale positie van de kas werd besloten de contributie voor de commissies te verhegen van f 15 tot f 25 per jaar. Het beheer van het subsidiefonds, dat op 1 januari j.l. f 485.96 groot was (nadat er o.a. ruim 600 gulden aan schadevergoedingen en bruiklenen uit waren geput) werd door de commissie aan de Centrale commis sie cvergadragen. De penningmeester van het fonds, de heer J. Looijenga te Leeuwarden, werd daartoe in de com missie opgenomen evenals de heer S. de Jong te Grouw. Deze twee zullen ziph het fonds belasten, waai voor in voortaan met de werkzaamheden negen jaren dat het bestond, 12000 gulden bijeen is gebracht. De heer J. -Klaassen werd als stuurslid herbenoemd. De grote lijn in de normen welke de nieuwe Pachtwet stelt, is, dat de re gering de garantieprijzen heeft ver hoogd omdat de bouwkosten en het on derhoud van de gebouwen, de premies voor de brandverzekering enz. zoveel hoger zijn gewordei). De hoge nationale normen welke gepubliceerd zijn, gelden echter niet voor Friesland. Deze moeten nog worden vastgesteld, wat wel niet vóór 12 mei zal geschieden. Hier worden nl. het onderhoud en de brandpremie elk voor de helft door de eigenaar en de pachter betaald, wat in de overige delen van ons land niet het geval is. Daarom zullen dé normen voor Friesland 25 33 lager worden. Wil men echter tot verhoging van de pacht overgaan, dan moet men dat vóór 12 februari a s. schriftelgk aan de pachter(s) berichten. Het bedrag behoeft nog niet genoemd te worden. Dat kan wachten tot mej. Richtlijnen voor de prijsbepaling van landerijen zijn, dat voortaan een toeslag of aftrek kan worden toegepast naar ge lang van de ligging, de grootte, de pro ductieomstandigheden enz. van de be treffende percelen, weike daarvoor in de eerste, tweede of derde klasse wor den ondergebracht. Dit geeft een mo gelijkheid tot zakelijk overleg tussen partijen en Grondkamer. Een positief punt en democratisch volgens spreker. Het resultaat zal echter wel zijn, dat door deze onderverdeling de huurwaar de van losse landerijen in de komende vier jaar een dalende tendenz zal ver tonen. Hierover sprak zaterdagmorgen in de s.enzaai van Hanenburg de heer H. I Swierstra, algem. secretaris van Het Friesch Grondbezit, voer de afdeling SneekWymbritseradeel van deze or ganisatie. Inlichtingen betreffende i dingsdata van postpakketten P' tkantoren. I nu is het zaak dót getal neg hoger cp te voeren om sterk te zijn als er over vijf jaar weer een peildatum zal zijn. We mogen dus niet verslappen, aldus de heer de Vries, die later nog eens het ideaal van de V.P.R.O. uiteen zette: Een waarlijk Nationale Omroep; een eendrachtig en gezamenlijk optreden van cultuurdragende instellingen en groeperingen in al hun verscheidenheid, waaraan ons land zo rijk is. Over deze zaak werd zeer uitvoerig gediscussaerd. Verschillende sprekers wezen er nl. op dat er dan ook een goed reglement moet zjjn waar een dergelijke jury haar uitspraken op zou moeten baseren en dat wilde men verleden jaar niet. Men achtte het beter dat de schip pers zo sportief mogelijk varen en voor al de bakboord/stuurboord bepaling in acht nemen. Weer anderen, onder wie de voorzitter, wilden bij moeilijkheden tus sen commissies en schippers de S.K.S. laten boslissen, maar ook dit denkbeeld werd verworpen. En zo bleef het ten slotte zo 't is, naar onze mening een onbevredigende toestand. Het vaststellen van de foar in prils. Yn de rubryk ienakters (3 ynstjüringen) kende de kaïkommisje in eerste priis ta (f 100.—) oan „De Seir.e- keapman” fan dr. Y. Pomtinga en B. van der Veen. De kaï' -mmisje bistie üt de hearen T. Kingma, H. Kingmans en A. Vandamme. uitbetaald zijn (wat spr. zeer onbillijk ncemde, daar het geld er z.i. nu wel voor is) en daardoor dreigt het gevaar, dat de Grondkamers de normen niet volledig zullen toepassen, wat zeer in ’t nadeel van de boerenstand zal zijn. Spr. In Amsterdam is geslaagd voor het diploma moderne bedrijfrod tistrtie onze vroegere stadgenoot de heer U. Jaasma. NA DE OPSTAND IN VENEZUELA over het gelukken van de opstand tegen juichend en zwaaiend met vlaggen dooi Deze twee foto’s brengen beelden uit de de regei ing van president Marco Perez de straten van Caracas trokken. Venezolaanse hoofdstad Caracas, waar in Jimenez. De rechterfoto toont opgetogen bewoners bepaalde kringen grote vreugde heerst De linkerfoto laat zien hoe Venezolanen van Caracas in een auto.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1