Friesland voor De haan kraaide dol amusant voor de Vara Vijf ja ren later GaastmeerJilm had ook hier veler bewonder'ng „in het spier” de Fryske Akademy I p' f van en IJLST Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL 113e jaargang no. 9 Openbare Leeszaal Bibliotheek Wandel-oriënteringstocht M.A.C. „J. C. Visser” Donderdag 30 januari 19.j8 H.K.H. prinses Beatrix, die morgen, vrijdag, 20 jaar wordt NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Verplaatst -- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Festival dit jaar te Ijlst Burgerlijke Stand Unieke instelling in eigen gewest verdient aller steun Thomas Magyar solist bij concert Frysk Orkest en Q '"8' Redakteur L. KIEZEBRINK van De show. van 15 - 21 Kedaktie adres Kieinzand 7 1 eleloon 2872. In het Coulonhüs, de zetel van de Fryske Akademy, wordt steeds meer werk ver zet en daarom is het steeds meer te klein. Met name bijv, een systeem als dat voor het groot-Fries woordenboek dat vele tientallen laden met kaarten omvat en dagelijks groeit men ziet er op de foto dr. Y. Poortinga mee bezig vergt veel ruimte en dat is waarempel niet alles. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor: GJROOTZAND 55 Telefoon 30Ö5 (K 5150) Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3.per hall jaar. Franco per post f 3.75 pei half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. HENNAARDERADEEL, januari 1958. Geboren: Bertus, z. v. G. Hogendorp en T. Palma te Wommels; Aaltje, d. v* G. Hiddinga en S. Hoekstra te Rien; Esther Eunice, d. v. J. Looijenga en M. Rienstra te Lutkewierum. Overleden: D. Kamstra 73 jr., echtg. van S. Coens te Wommels. SNEEKER NIEUWSBLAD dapest geboren. In 1932 behaalde hij de Reményi-prijs. Van 1936 af maakte hij koncerttournees door Hongarije, Italië België, Nederland en Roemenië. Nadat hij zich in Nederland had gevestigd als heel werden vernield, op lege plan sen kwamen nieuwe huizen en nog gebouwd. Maar de landelijke rust is weergekeerd.... Foto M. C. Meijboom In het afgelopen jaar telde de lees zaal 19311 bezoekers, van wie 1556 vrouwen en bedroeg het aantal uitge leende banden 98316. Bij min. res. is de assistent dienstge- leider te Rijs, J. Hogendorp verplaatst naar Bolsward en aldaar aangewezen als deurwaarder bij de administratie van ’s Rijks belastingen. „Als je wilt dat de wereld je tegen lacht moet je werken...”. Het liedje dat Rika Hopper in een televlsie-uitzen- ding reciteerde voor Jan Fabricios, ge bruikte het hócfdbestourslld van de Vara, de heer Rengellnk, om de Sneker Vara-leden aan te moedigen hun af deling nog groter en sterker te maken. Het bezoek had nog wel wat groter kunnen zijn dan de plm. 350 belangstel lenden die nu in de grote zaal van Ons Gebouw aanwezig waren, maar deze hadden allen grote bewondering voor de filmische prestaties van de jonge dok ter en de grootste schik in de confe rences van de enthousiaste en onder nemende predikant, die met zjjn acties voor de restauratie van het vriendelijke kerkje in Gaastmeer wel zeer veel en zegenrijk werk heeft verricht. De film munt niet alleen uit in prach tige natuuropnamen en in het weer geven van de rustige, gemoedeltjke en landelijke sfeer in en rondom het pitto- resque dorpje aan het Heegermeer. Ze geeft ook een geestig beeld van de be volking van klein tot groot en van jong nieuwe zorg is dus: meer instrumenten tot oud, terwijl daarnaast de acties, met IJLST, 25 jan. Schreven we in ons vorig bericht hoe het Ulster „Concor dia” zich weert, na voor een belangrijk bedrag aan nieuwe instrumenten te heb ben aangeschaft, het actieve bestuur gaat niet op de lauweren rusten en is er in geslaagd dit jaar het festival van de Federatie van Muziekverenigingen voor Ijlst te reserveren. De kring omvat de korpsen uit Sneek, Wymbritseradeel, Ulst en Bolsward. Hoogstwaarschijnlijk wordt het festival op twee avonden in de maand juni gehouden. Wanneer een vereniging succes heeft, boekt ze ook ledenwinst. Het dilemma waarin het corps nu verkeert, is ruime aanwinst van jonge leden, maar niet voldoende in strumenten om ze te oefenen De momenteel wordt ingesteld in de Friese Wouden, die niet alleen sociologisch worden bekeken, doch waar om maai een paar voorbeelden te noemen, ook de muziek, de flora en fauna, de bodem, de taal, de volksverhalen, kortom alles, wat met dit zich snel wijzigende gebied te maken heeft, wordt onderzocht, zulks ook weer met hulp va vele vrijwilligers. Een ander aspect van het werk van als hoogtepunt „de slag om Amsterdam” en de werkzaamheden aan de kerk zeer verdienstelijk, meermalen zelfs op kunst zinnige wijze, z(jn vastgelegd. Tijdens de pauzes verkocht een aan tal vrijwillige medewerksters ruim 300 koeken en veilde ds Bruinsma zelf als een volleerd omroeper nog plm. 50 bij opbod tegen goede prijzen, zodat hij over dit belangrijke onderdeel van de avond niet ontevreden was. ’s Middags was het Gebouw tweemaal achtereen gevuld met kinderen, totaal plm. 1300, die al even enthousiast wa ren over de komische films welke voor hen vertoond werden en ook veel be langstelling toonden voor de fragmenten uit de Gaastmeerfilm. Onvermeld mag tenslotte niet blijven, dat ds. Bruinsma zowel aan het begin als aan het eind van de avond dank bracht aan de velen die hem bij zijn ac ties en bij de filmvoorstellingen hebben geholpen. Bij name noemde hij o.a. de heer de Rapper van het Huis met de Notenbalk, die belangloos grammofoon platen afstond voor de opnamen welke gemaakt werden op de bancrecorder, even welwillend beschikbaar gesteld door de firma Plso te Heeg. Deze opnamen dienden voornamelijk voor de muzikale illustratie van de film eij verder voor de muziek in de pauzes. leraar aan het Toonkunst Conservatorium te Rotterdam, ging hij nog naar Dene marken, Zweden, Duitsland en Indone sië. Het koncert begint met de Ciaconna gotica van Dopper. Dopper was van 1908 tot 1931 tweede dirigent van het Con certgebouworkest, dat toenmaals onder leiding stond van Willem Mengelberg. Vanzelfsprekend kreeg hij in deze functie gelegenheid te over, om met alle gehei men van een orkest en de eisen, waaraan een kompositie moet voldoen geheel en al op de hoogte te komen. Dopper was dan ook een meester in het instrumente ren Het programma na de pauze vermeldt „Ma Mère l’Oye”. Ravel schreef deze prachtige muziek bij de sprookjes van Moeder de Gans. slot speelt het Frysk Orkest l’Ap- prenti sorcier van Dukas. Genoemde komponist werd tot het schrijven van du werk geïnspireerd door een ballade van Goethe „Der Zauberlehrling”. Ongetwijfeld een zeer interessant pro gramma. In zgn praatje voor de show „Als de haan kraait” van het gezelschap André Carrel dinsdagavond in Amicitia, toonde hij zich overigens wel tevreden over het werk van de Vara-vrienden. Een getal van 465.000 leden is bereikt, maar het moet toch mogelijk zijn de Vara nog groter, nog sterker te maken, zodat' ze ónmogelijk meer aangetast kan worden. De heer Rengelink wilde op deze feestavond, waarop men de zorgen eens wil vergeten, toch ook iets zeggen over de gevaren die dreigen: atoombommen, raketten enz. Zij Zijn eensdeels een ge vaar dat men niet voorbij mag zien, an derdeels kunnen we er een vooruitgang van de techniek in zien, wat wij ten kwade, maar misschien ook weer ten goede kunnen gebruiken. Hoe is in de laatste honderd jaar de techniek voor uitgegaan en hoe heeft ook de grote massa daar van kunnen profiteren. En nu gaat de techniek dus verder en we komen tot dingen waar we bang voor zijn. Hoe gaan we de atoomkracht gebrui ken? Wij socialisten hebben in deze de boodschap te brengen: laat het geen be dreiging zijn voor de volkeren, maar een materiële en geestelijke vooruitgang be tekenen. We kunnen deze boodschap, dank zij de moderne techniek, brengen in een wijdere kring dan we vroeger deden in kleine vergaderingen. We kun nen gebruik maken van radio en tele visie zodat het socialistische woord in alle huiskamers kan doordringen een bewijs te meer van de kracht van de moderne techniek als hij ten goede ge bruikt wordt. Laten wij onze eigen so cialistische omroep goed gebruiken; niet alleen om ontspanning en kunst te bren gen, maar ook om onze idealen te ver kondigen. Wie de Vara sterk wil maken, moet werken. Na de speech van de heer Rengelink kondigde de haan dan het programma aan van het gezelschap André Carrel, en we zouden graag kort en bondig wil len zeggen dat het een dol amusante avond werd Namen als Roland Wagter jr„ de Chico's zeggen veel en ook deze keer hadden ze een groot aandeel in het succes. Roland Wagter als balletdanse res was onbetaalbaar. De ster van de avond was wel Cora Ville, die een liedje goed kan brengen en, acteertalent heeft Het schetsje met André Carrel, „Heden en Verleden” was een aardige originele vondst en een welkome afwisseling in het programma, waarin veel plaats was ingeruimd voor muziek. De pianist Co van der Heid Wijma was bewonderens- waardig in het verzoekprogramma en verder de gehele avond onvermoeibaar, Simon Sint een sympathieke gitarist, Jane and John goede accordeonisten. Alle medewerkenden samen voerden een programma uit waarmee het tame lijk grote publiek zich uitstekend amu seerde. De voorzitter van de afd. Sneek. de heer I. Bergsma, deelde nog mee dat de afdeling al meer dan 1100 leden heeft en ook in de eerste maand van het nieu we jaar sterk gegroeid is. Hij dankte de leden van buiten voor hun komst en noemde speciaal de afdeling Witmar- sum, die dit jaar voor het eerst hier een Vara-avond meemaakte. De maandagavond door bovengenoem de club gehouden tippeltocht, waarvan het plm. 3 km lange traject was uitge zet door de heren S. Hiemstra en Tj. Stallinga trok ongeveer 65 deelnemers. Er moest met een gemiddelde snelheid van 4 km per uur gelopen worden. De route was als volgt: Wijde Noorderhor- ne, Pr. H.Kade, Leeuwarderpijpsteeg, Alidasteeg, Ged. Pol, Wijde en Nauwe Burgstraat, Grootzand, Scharnestraat, Leeuwenburg, Marktstraat, Gr. Kerk straat, Galigastraat, Leeuwenburg, Schaapmarktplein, Peperstraat, Markt straat, Leeuwenburg. Galigastraat, Mar- tiniplein, Bolwerk, Wijde Noorderhorne, N. Noorderhorne, Marktstraat, Kleine Kerkstraat, Pr. H.Kade, Ged. Neltjesha- ven. waar de finish was. De voorlopige uitslag luidt als volgt: Dames: 1. mevr. Geertsma, 12 str.p.; 2. mevr. Wind, 13 str.p.; 3. mevr. Visser, 13 str.p.; 4. mevr. v. d. Zee, 14 str.p.; 5. mevr. Schuurmans, 15 str.p. Heren: 1. S. Geertsma, 12 str.p.; 2. R. Ozinga, 12 str.p.; 3. J. Visser, 13 str.p.; 4. J. van der Zee, 14 str.p.; 5. A. Schuur mans, 15 str.p. jaar geleien, na de watersnoodramp, welke ons land In de nacht van 31 ia nuail op 1 fcbiuati 1253 neeft get.cllen, zag een st.aat in het dorp Oude longe o, het eiland Gocree Ovcrilakkee eruit zeals de bovenste foto laat zien. De on derste foto toont hoe het er nu is. Panden, die in 1953 half werden verwoest zijn hersteld, er zijn nog gaten in de gevelrij op plaatsen waar gebouwen ge heel werden vernield, op lege plan sen kwamen nieuwe huizen en er wordt Overal waar dokter v. d. Werf uit Heeg tot nu toe zijn Gaastmeer-fllm vertoonde (tn vrijwel alle dorpen van Wymbritseradeel en in IJIst), waarby „de koekbakkende dominee” J. W. Bruinsma, die „de scheuren in zijn kerk met die koek vulde”, behalve zjjn koe ken ook vlotte en geestige praatjes ver kocht, boekte dit tweetal veel succes. En onze stad, die gisteravond aan de beurt was en zowat de afsluiting vorm de van de film-tournee, maakte daarop geen uitzondering. BAARDERADEEL, van 1219 janu ari 1958. Geboren: Sietske Akke, d. v. A. Hes linga en T. Sijtsma te Winsum; Inke, z. v. D. Siesling en A. de Wal te Jor- werd. Friesland heeft enkele jaren geleden in de portemonnaie getast om voor het be houd van het Frysk Orkest een bedrag van meer dan een ton bijeen te bren gen Nu is Friesland andermaal bezig, om iu een tijd van beperking der be stedingen opnieuw geld op het kleed te leggen, ditmaal een bedrag van 70.00C om de Fryske Akademy de nodige armslag te bezorgen. 'Er is een actie ont ketend, die op 1 april aanstaande beëindigd zal worden en reeds is bijna veer tigduizend gulden bijeengebracht, dus meer dan de helft van het streefbedrag, dat nodig is om een uitbreiding van de huisvesting van de Akademy mogelijl. te maken. Het is eigenlijk helemaal geen wonder, dat Friesland weer offert, ge zien de unieke positie, die deze instelling in Friesland heeft. Het is evenmin eer wonder, dat juist een gewest als Friesland deze Akademy kent. Maar het zov wel een wonder zijn, wanneer dit gewest zo weinig zou offeren, dat het streef bedrag van ƒ70.000.niet zou worden gehaald. het Coulonhüs toebehoort, doch die het gebouw en 10.000,zal schenken. De rest is bekend, namelijk de actie, die nomenteel wordt gevoerd en waarin het n de eerste plaats gaat om die 70.000, die na alle subsidies en schenkingen rog overblijven. Want een aanvraag om len rijkssubisidie van ƒ35.000.is af gewezen. Daarom bieden de gemeenten veer tegen elkaar op om het hoogste gedrag per inwoner bijeen te brengen en i laarom heeft Jentsje Popma een ge- I denksteen ontworpen, een zogenaamde academicus. En iedere week wordt zo’n steen aan een van de gemeenten toe gekend. De nijvere commissie (giro S24566 van de Middenstandsbank te Leeuwarden), reist steeds weer met zo’n .oegekende steen door Friesland en zo -preken de stenen duidelijke taal over het feit, dat Friesland een unieke actie onderneemt voor een unieke instelling in jigen gewest. Woensdag 5 februari a.s. geeft het Frysk Orkest een koncert in Amicitia alhier. De solist van deze avond is Tho mas Magyar, die het vioolkoncert Khatchaturian ten gehore brengt. Thomas Magyar werd in 1913 te Boe De actie, die momenteel wordt ge veerd, is vrij bekend, ook buiten Fries land, waar sommigen menen, dat Fries land bezig is gelden bijeen te brengen, waardoor de Akademy kan worden uit gebreid tot een eigen Friese universiteit, maar niets is minder waar. De kwestie van de spreiding van het hoger onderwijs en de eventuele moge lijkheden, die hier voor Friesland in schuilen, is een volslagen afzonderlijke aangelegenheid, die weliswaar wordt be studeerd door een vanwege de Akademy op verzoek van het provinciaal bestuur Ingestelde commissie, doch de Akademy zelf heeft nooit de begeerte gehad een universiteit te worden. Aldus is nog bij dé installatie van deze commissie mee gedeeld. De Fryske Akademy mag dan voor het overige niet alleen Akademy, maar ook Frysk zijn, doel en streven en betekenis hiervan blijken bij velen nog te weinig bekend. Dat mag verbazing wekken, maar nog dikwijls wordt de vraag gehoord; „Wat is eigenlijk deze Akademy?” Wel, het is van huis uit een unieke werkgemeensihap, waarin enkele hon derden medewerkers van alle kerkelijke en politieke richtingen, van alle rangen en standen en van iedere graad van ont wikkeling, samenwerken. In een folder, door middel waarvan de Akademy meer donateurs wil werven, wordt gezegd, dat de Akademy Friesland wil behoeden voor verval van het cultu rele peil, door zoveel mogelijk mensen zelf aan het behoud én de opbouw van het geestelijk bezit te laten meewerken. Dat is ook de kern van wat vooral in de afgelopen jaren bij wat men „het Frie se streven” noemt, naar voren is geko men: het behoud van het culturele peil in een tijd van vervlakking. En dat is nu juist wellicht, wat Friesland opnieuw naar de geldbuidel doet grijpen. Maar de doelstelling dateert van voor de oorlog, net als trouwens de .Akademy zelf, want die bestaat dit jaar twintig jaar. Ds. Huismans, die het Kristlik Frysk Selskip stichtte, sprak al over een Frys ke Akademy van wetenschappen, een gedachte, die wellicht nog het bestaan van een eigen Friese universiteit te Franeker en het na de opheffing in 1813 door toedoen van Napoleon, gestichte athenaeum, tot directe achtergrond had. Ook bij figuren als onder meer Pater Titus Brandsma en dr. J. Botke, in krin gen van de provinciale onderwijsraad, leefde die gedachte aan een Akademy. En toen in 1937 het Fries onderwijs tij dens de schooluren mogelijk werd, be sloot men de provinciale subsidies, die hiervoor tot dusver werden gebruikt, voor een Akademy te besteden, die dan ook in 1938 werd geopend als een werk gemeenschap voor de wetenschap met betrekking tot Friesland, onverschillig welk gebied van wetenschap het betrol. Het unieke van de Fryske Akademj schuilt met name in het feit, dat ge leerden en amateurs samenwerken in veertien werkverbanden op bijvoorbeelc het terrein van geschiedenis, taal, topo- nomie, genealogie, archeologie, land- schap genese, muziek, paedagogiek, so- ciaal-economie, landbouwkunde enzo voort. Iets dergelijks is juist in Fries land mogelijk, omdat dit gewest zovee. „sneupsrs” kent, die zich op diverse ter reinen van wetenschap bewegen en soms een uitzonderlijke bekwaamheid hebben. Ook in de werkverbanden ver richten zij door samenwerking met des kundigen belangrijk werk. Tot nu toe heeft de Akademy meer da. 150 publicaties gedaan, van de een voudige lijst van Friese voornamen tot het belangrijke werk over de binnen- en slaperdijken- en een tweedelig handwoor denboek. Het systeem, waaruit deze woordenboeken zjjn gevormd, zal ook worden gebruikt voor de samenstelling van een groot Fries woordenboek, eer soort Friese Van Dale dus. Er zijn hier voor reeds meer dan 200.000 kaarten ei voorts wordt er een doorsnee-apparaat opgezet van woorden en uitdrukkingen uit volksmond en literatuur, dat een antwoord zal geven op de geschiedenis en de frequentie van elk woord. Dat ap paraat zal een miljoen kaarten omvat ten en typisch voor de Akademy is weer, dat aan dit alles 35 vrijwilligers belangloos meewerken, hetgeen de Aka demy zeker twintig mille per jaar be spaart. Óverigens hoopt men in 1959 met het schrijven van dit woordenboel te beginnen. Dit alles ts slechts een on derdeel van bet werk van de Akadsmy, want de noordelijke leergangen voor op leiding voor l.o. en mo.-acten, met een aantal van bijna vijfhonderd cursisten, van wie een belangrijk deel in Gronin gen en Drente, zijn niet minder belang rijk. Die leergangen bieden menigeer goede kansen, want wie in Workum ol Akknim, in Dokkum of waar ook woont zou zonder deze mcgel' 'iheid wellicht veel mceilijker zijn acte halen. De Akademy stelt voorts vele onder zoeklngen in. Het dialect-geografisci- onderzoek enkele jaren geleden, is be kend, doch een meer markant voorheek is nog het grootscheeps onderzoek, dat de Akademy is nog het voorbereidende werk dat gedaan wordt voor de uitgave van de encyclopaedic voor Friesland, de eerste van een serie provinciale ency- clopaedieën, die bij Elsevier zal verschij nen. Het is zonder meer duidelijk, dat al deze werkzaamheden niet alleen veel geld kosten, maar ook, dat een en ander ruimte vergt in het Coulonhüs, eens gebouwd door de bouwmeesters van de Friese Nassau’s, doch dat nu al sinds jaren de zetel is van de Akademy en eigenlijk ook al sinds jaren te klein is. De uitbreiding door nieuwbouw zal een bedrag van 135.000 vergen. De provincie, die de Akademy subsidieert met 44.000.per jaar, zal hiervoor 35.000,beschikbaar stellen, de ge meente Leeuwarden 20.000.mede omdat de nieuwbouw nog meer urgent is geworden, nu de gemeente een naast gelegen pand heeft laten afbreken, I waardoor de zijgevel van de Akademy i begint te verzakken. En dan is er nog ie Ottema Kingma Stichting, waaraan le -o 1 e c. v - 4 - l...„ 8

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1