Uit onze Raadzaal I Oud Kapitein Lassche ga! S.J.A.=jeugd een prachtige avond IJLST '4 Ét van en Maranatha” vierde haar gouden jubileum het gemeentepersoneel Officieel Orgaan De salarissen van weer in 't geding de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Donderdag 6 febr- 195ö 113e jaargang no. 11 RedakteurL. KIEZEBRINK 3 Kedaktie adres Kleinzand 7—1 eleloon 2872. I Noord-Duitsland Noord- Nederland Nog twee tippeltochten van J. C. V. Het Sneeker Nieuwsblad is een Afgifte rentespaarbrieven gestaakt Snitser Frysk Toanie] Volièrevereniging Sneek „Vondel” speelde voor R.K.T.S. „Oom Walter” k Commies W. Schaap met pensioen gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRUFHOUTS NIEUWSBLAD De cacao en haar bewerking I IMR M SNEEKER NIEUWSBLAD Zie verder pagina 2 Netter en beter. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3.— per hall jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. De voetbalwedstrijd Noord-Duitsland tegen Noord-Nederland zal in Hamburg worden gespeeld. Zoals bekend vindt deze ontmoeting plaats op 9 april a.s. Vooraf gaat een jeugdwedstrijd tussen Duitsland en Nederland voor spelers van 16 tot 18 jaar. Zoals uit een advertentie in dit num mer blijkt, houdt de Auto- en Motorclub J. C. Visser alhier vóór de oriënterings- ritten weer beginnen, nog twee tippel, tochten. Voor deze tochten ,die gehouden wor. den op laandag 10 en maandag 24 fe bruari en het karakter van een kleine competitie zullen dragen, is een beker beschikbaar gesteld voor de best ge plaatste dame en heer. Nadere bijzonderheden worden in de advertentie genoemd. De heer Lassche op zijn beurt dankte de jeugd voor hun voorbeeldig gedrag. „Bedenk eens”, zei hij, „dat er op dit ogenblik zo’n pak weg 800 Neder landse schepen op de wereldzeeën va ren, die allen trachten de Nederlandse vlag hoog te houden. In de buitenlandse De N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten deelt mede, dat nu het bedrag van 225 miljoen gulden, als opbrengst van de rentespaarbrieflening Is bereikt, de afgifte van rentespaarbrieven is ge staakt. Neffens in meidieling fan It bistjür, sil it Snitser Frysk Toaniel op 26 en 27 febrewaris yn Amicitia „De Reafin” spylje. orgel en trompet en Ps. 150 door koor en trompet. Vervolgens kreeg de voorzitter van de J.V., de heer J. Speelman, het woord voor zijn feestspeech „Bij de gouden mijlpaal”, waarin de dank aan God do mineerde. Zonder kruispaal op Golgotha geen mijlpaal bij J.V. Maranatha, aldus de heer Speelman. Het zeer originele programma wat daarop volgde, liet de aanwezigen ge nieten van goede humor in zang, decla matie en voordracht, o.a. van het man nenkoor „De donkerbruine stem”, ter wijl beverige en slechthorende mannetjes anecdotes vertelden uit het verre ver leden. Het verdere deel van het programma werd in vlot tempo uitgevoerd. Vele ge lukwensen werden aangeboden, meestal De jubilerende vereniging met haar ere-voorzitter De vele auto’s en toeringcars die dinsdagavond op het Julianapark gepar keerd stonden, wezen er al op dat er in de Chr. Geref. Kerk aldaar iets bijzon ders gaande was. By onze entree zagen we dan ook een stampvolle kerk, die ar tistiek en feestelijk versierd was. De Jongelingsver. „Maranatha” vier de daar nl. haar 50-jarig jubileum. In grote getale waren jongelui uit heel Friesland hier samengekomen om dit feit te gedenken. Ook de kerkleden en afgevaardigden van de plaatselijke ker ken waren goed vertegenwoordigd. De leiding berustte bij de Ere-voorzitter, Ds N. Brandsma, die deze feestavond ook opende. Daarna luisterde men naar „Jesus joy of men’s desiring’’ van Bosch, door vergezeld van bloemstukken of studie boeken. Het hoogtepunt van de avond was evenwel het indrukwekkende declama- torium „Maranatha - Jezus komt”, waar o.a. aan medewerkten de zang-jonge Meisjesver. en de Zangver. „De Lot- stem”, leden J.V. met declamatie, or gel en trompet. De climax werd bereikt aan het slot toen de Zangver. met or gelbegeleiding „De Heilige Stad” zong. Om twaalf uur verlieten de honderden bezoekers zeer voldaan het kerkgebouw. Deze ver. vergaderde maandagavond in café restaurant Leeuwen. De voor zitter de heer D. Muurling kon een groot bezoek welkom heten. Het ledental is thans van zodanige omvang dat besloten werd nieuwe leden aan ballotage te on derwerpen. Onder de titel „een oude vo gelvanger aan het woord” gaf districts- bestuurder H. Nielsen uit Harlingen een zeer gezellig praatje ten beste over zijn ervaringen met het vogelvangen. Punt 5 der agenda: „Vraag en aanbod” gaf aanleiding tot een geanimeerde han del. De jorzitter richtte woorden van dank voor het door hem verrichtte werk tot de tweede secretaris, de heer R. War- denier; deze verlaat nl. metterwoon onze stad en moest dus aftreden. Toen dinsdagavond een stel jeugdige bezoekers het gebouw „Fredehiem” ver liet, hadden ze allen gloeiende wangen en schitterende ogen. „Fantastisch”, zei Eelke”. „Prachtig”, vond Pieter ouderwetser. Anderen maakten alleen l aar een veelzeggend gebaar. Het was een groep S.J.A.’ers die geluisterd ha., „en naar de heer Lassche, oud-gezagvoerder van de „Oranje” en commodore van de vloot der Maatschappij Nederland. het onderzoek van de begroting van het Old Burger Weeshuis voor het dienst jaar 1958. Het voorstel van B. en W. betreffende de financiering van de stich- tingskosten van de nieuwe rijksland- bouwwinterschool en het gebouw voor de huisvesting van het rjjkslandbouw- consulentschap; idem tot wijziging van het Alg. Ambt.reglement, de Arb.over- eenk.verordening, de wachtgeldregeling en de Uitkeringsverordening; idem tot opheffing van de met de gemeenten Do- niawerstal, Hennarderadeel, Rauwer- derhem en Wonseradeel getroffen rege ling 1 tot het instellen van een genees kundig schooltoezicht; idem tot onbe- woonbaarverklaring van een woning; idem tot het garanderen van rente en aflossing van een door de N.V. Bouw fonds Ned. Gemeenten te verstrekken geldlening; idem tot het vaststellen van een verordening betreffende het in ex ploitatie brengen van bouwterreinen en tot het wijzigen van de Bouwverorde ning; idem tot het vaststellen van het getal wekelijkse lesuren gedurende het welk in 1958 vakonderwijs zal worden gegeven aan de openbare scholen. De inhoud van de meeste dezer voorstellen hebben wij in ons vorig nr. vermeld. Voorstel van B. en W. betref fende de wijziging bezoldigings- regeltng gemeentepersoneel ’56 enz. Door ziekte van een der voornaamste speelsters was het de r.k. Toneelgroep Sneek niet mogelijk de traditionele uit voering voor de vasten te brengen, maar de talrijke leden hebben dinsdagavond in Amicitia (de zaal was geheel bezet) toch waar voor hun geld gekregen, aan gezien de r.k. toneelgroep „Vondel” uit Leeuwarden bereid was gevonden deze avond te verzorgen. De Leeuwarders kwamen met het blij spel „Oom Walter” van mevr. P. L v. Prooyen Bogaerds en hebben zich, onder regie van Leo Sterenberg, uitstekend van hun vrijwillig opgenomen taak gekweten. Het stuk, waarin men het bekende, reeds veelvuldig in de provincie opge voerde „Deining om de dorpsdokter” her kent, heeft een tamelijk simpele intrige. .Vondel” dat in de laatste jaren wel andere, meer eisende produkten uit het repertoire van het amateurtoneel „onder het mes” heeft gehad, wist ook met dit luchtige spelletje, waarin drastisch kon worden geschrapt, wel raad. De vertol king genoot, gezien het langdurig ap plaus van het publiek, het dankwoord van voorzitter A. Flapper en de bloemen voor de dames-tonelisten, aller waarde ring. De twee hoofdrolvcrtolkers, de heer C. ’t Hart (dokter Walter den Brus) en mevr. A. ’t SasHuizinga (pleegdochter Marian) waren geheel voor hun taak be rekend en dit kan ook van de overigen worden gezegd, die stuk voor stuk hun inspanning mét succes zagen bekroond. De toneelaankleding, verzorgd door H. B.Z. en de grime van D. Hamersma le verden een waardevolle bijdrage in het geheel De pauzes werden opgeluisterd door het ensemble Schuil, dat na afloop ook de dansmuziek voor zijn rekening nam. (O. N.) havens zien ze graag een Nederlands schip omdat het netter en beter gevaren wordt dan andere schepen. Ik mag dit gerust tegen jullie zeggen, omdat dit in Nederland nog veel te weinig beseft wordt”. Natuurlijk is het plezierig deze uit spraak te horen van een ervaren zee man als de heer Lassche, die zijn jo ';e vrienden een prachtige avond gegeven heeft. Vrydag 31 januari 1958 heeft de heer W. Schaap, commies bij de Raad van Arbeid te Leeuwarden, wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd, de dienst verlaten. De heer Schaap trad op 16 juni 1919 in dienst van de voormalige Raad van Arbeid te Sneek. werd in 1933 overge plaatst naar die te Heerenveen, waarna in 1935 overplaatsing volgde naar Leeu warden. *s Morgens werd officieel afscheid ge nomen door de Voorzitter van de Raad van Arbeid, Mr A. J. Hazenberg, die de scheidende ambtenaar, namens de Raad, dank bracht voor het vele werk en de voorbeeldige wijze waarop hij dit ver richtte. De heer Schaap is steeds te Sneek woonachtig gebleven, doch dit be lette hem nimmer dagelijks als een der eersten op zijn post te verschijnen. Hij had voorts grote ambitie voor zijn werk. In de namiddag nam het gehele perso neel afscheid van zijn collega. Hij werd daarbij toegesproken door de chef de bureau, de heer G. Kooistra, alsmede door zijn afdelingschef, de heer A. J. Klein, die hem namens het personeel een blijvend cadeau aanbood. Namens de personeelsvereniging werd hem een bloemstukje aangeboden. Voorts werd nog op geestige wijze het woord gevoerd door een tweetal collega’s met wie hij destijds in Sneek reeds samenwerkte. Uit alles bleek dat de scheidende col lega een man was, die de sympahtie van allen genoot. Met alg. (17) stemmen wordt benoemd de enige door B. en W. aanbevolen sol licitante mej. W. de Jager te Harlingen. Gemeentebegroting 1958 B. en W. bieden de raad de gemeente begroting voor 1958 en de begrotingen voor dat jaar van de takken van dienst aan. De secties ter onderzoek worden als volgt getrokken: le sectie: de leden v. d. Wal, Zeilstra, Sipkensv. d. Hoek, v. d. Werf, de Vries, Metz, Fiflstra en Lampe; 2e sectie: de leden Langius, Boomsma, Meijer, de Boer, Vis, Terp- stra, KuipersArema. Hamers tukken. Z. h. s. of discussie worden aangeno men bet rapport van de commissie voor rekeningen en begrotingen inzake Dit voorstel vindt men in ons vorig nummer. De heer Boomsma zegt dat in 1957 de c. h. fractie zich principieel tegen de verhoging der topsalarissen verklaarde, in verband met de bestedingsbeperking. Zij is nu van dezelfde mening, gezien ook de toegenomen werkloosheid enz., het is voor de mensen met bescheiden inkomens een schrille tegenstelling als deze salarissen verhoogd worden. Wij kunnen dan ook niet met dit onderdeel van het voorstel van B. en W. meegaan; wy zouden het van harte toejuichen als ook de lagere en middelbare ambtena ren beter gesalarieerd werden, maar nu ontstaat er als de topsalarissen weer verhoogd worden een wel zeer belang rijk verschil. Spr. heeft tegen het zo juist behandelde voorstel om te den Haag aan te dringen op verhoging der lagere en middelbare inkomens alleen gestemd omdat hij ingrijpen in het over leg organisatorisch onjuist achtte. De heer Metz acht deze verhoging der topsalarissen alleen maar een moeilijk te beoordelen kwestie. Spr. wilde echter B. en W. vragen of nu een algemeene loonsverhoging voor het lager gemeen- tepersoneel nog niet mogelijk is, er geen gelegenheid is door enige andere groe pering bepaalde mensen bij de gemeen- tereiniging, die een bijzonder zware taak bijzonder goed uitvoeren, wat tegemoet te komen in het loon. Mevr. KuipersArema heeft geen op merkingen over de voorstellen, doch zou alleen graag zien dat de naam „Vader en Moeder” van het Cruycebroedershof aangepast werd bij de modernisering van de sociale zorg, bijv, door ze te noe men „directeur en directrice”. De heer Zeilstra is voor de meeste onderdelen van het voorstel, maar kan zich niet verenigen met de verhoging der topsalarissen. De minister heeft deze mogelijk gemaakt en daarbij het argu ment, dat destijds misschien niet eens opging, maar nu helemaal niet meer, aangevoerd dat anders de hogere amb tenaren door het particulier bedrijf wer den weggezogen. Waar deze ambtenaren een jaar geleden ook al een verhoging ontvingen met terugwerkende kracht zal spr. tegen dit onderdeel stemmen. De heer Meyer is ook tegen dit on derdeel van het voorstel, destijds heeft hij ook tegen verhoging der topsalaris sen gestemd. Wethouder Boonstra zegt dat de kwestie der topsalarissen voor ons alle maal moeilijk is. De heer Meijer heeft inderdaad op 27 augs. ’57 hier in de raad tegen de verhoging gestemd, waarom stemde hij er in de Provinciale Staten voor? Dat wijst op geen vaste lijn. De Voorzitter zegt dat B. en W. in augs. 1957 hun standpunt ten opzichte der topsalarissen in den brede hebben uiteengezet, de raad heeft toen in het belang der gemeente hun voorstel aan vaard en waar toen een principiële uit spraak is gedaan, hebben B. en W. geen reden hun voorstel van nu uitvoerig te verdedigen. Wat de kwestie van de titel- verandering van de functies van Vader en Moeder in het Cruycebroedershof be treft, die zaak is bij B. en W. in onder zoek; incidenteel kunnen hier in dit voorstel de namen niet veranderd wor den, er zijn tal van andere verordenin gen bjj betrokken. Wat de vraag van de heer Metz betreft: juist de lonen van het reinigingspersoneel zijn de laatste tijd aangepast. B. en W> zien absoluut geen mogelijkheid hieraan nog iets te doen. De heer Mejjer zegt dat als men hem wispelturigheid verwijt, men maar eens naar de houding van de P. v. d. A.- fracties in Kamer. Prov. Staten en ra den moet zien. Maar spr, heeft in de prov. staten voor de verhoging van de topsalarissen der prov. ambtenaren ge stemd omdat Ged. Staten daar met be wijzen hadden aangetoond dat ambtena ren op zeer belangrijke posten, o.a. ver band houdende met ons zeedijkwezen naar het particuliere bedrijf waren over gegaan; hier is spr. zoiets niet aange toond en daarom stemt hij hier tegen. De heer Metz vraagt of bepaalde men sen die bij de reiniging sleutelposities hebben niet in een andere loonklasse kunnen worden gebracht, doch de Voor zitter antwoordt dat ten deze alles is geschied wat zij meenden te kunnen doen; laat de heer Metz zijn staatje maar eens overleggen. Wethouder Boonstra verheugt het dat de heer Meijer ontvankelijk bleek voor de argumenten van Ged. Staten, maar betreurt het dat hy het zo weinig is voor de argumenten van B. en W.; spr. acht het hier een onoirbaar verkiezings- trucje van de heer Meijer voor de ge meente Sneek. De heer Fjjlstra zegt dat als men zijn gevoel laat spreken men tegen de ver hoging der topsalarissen zou zijn, maai als raadslid moet men het gemeentebe lang laten gelden; er zijn reeds raden, die destijds tegen de verhoging der top salarissen waren maar van dat stand punt terug gekomen fijn omdat hun hoofdambtenaren wegtrokken. De heer Zeilstra zegt dat de heer Fijl- stra eigenlijk een zwarte loonpolitiek wil voeren, welke in het pariculier be drijf absoluut verboden is. Hij is bang dat de ambtenaren weggaan en wil ze daarom meer salaris geven, maar dat is niet rechtvaardig, de ambtenaren moe ten worden betaald naar hun prestaties. De Voorzitter acht dit een volkomen verdraaiing van de feiten. De heer Zeil stra vergeet in zijn redenering het al lerbelangrijkste feit, nl. dat als de raad niet verhoogt hij blijft beneden ’t maxi mum dat het rijk ons toestaat en als men beneden dergelijke normen blijft leert de ervaring dat men op de hoogste posten niet de meest geschikte mensen kan krijgen. Als men elders dan wel de normen aanvaardt stimuleert men door dat hier niet te doen de sollicitatie van ambtenaren naar elders. Er zit niets onoirbaars in als men hier de topsala rissen verhoogt, heel Friesland heeft te kampen met de voordelen die het Wes ten voor ambtenaren biedt. De heer de Vries acht dit ook een moeilijk punt; hy heeft'ook wel de in druk dat men hier een beetje propagan da maakt. Als het rijk normen voor deze salarissen voorstelt mogen ze ook toe gepast; de heer Mejjer heeft daaraan trouwens in de Prov. Staten ook mee gedaan. Spr. kan zich best indenken dat verhoging dezer salarissen iemand tegen de borst stuit, nu de lagere salarissen nog niet omhoog gaan, doch in het ge organiseerd overleg hebben B. en W„ zoals is gebleken, alles gedaan om ook daaraan tegemoet te komen. Maar als men tegen verhoging der topsalarissen is, hoe kan men dan pleiten voor verho ging van de andere salarissen? De heer v. d. Werf sluit zich gaarne aan bij deze woorden, trouwens de raad heeft in augustus 1957 reeds principieel tot deze verhoging besloten, waarom d n nu er nog over gepraat? Het gehele voorstel van B. en W. wordt nu z. h. s. aangenomen met aan tekening in de notulen dat de h.h. Meyer, Zeilstra en Boomsma geacht willen wor den te hebben gestemd tegen het punt betreffende de verhoging der topsalaris sen. Vergadering van de raad der ge meente Sneek op woensdag 5 februari 1958, ’s avonds 7.15 uur. Voorzitter: burgemeester L. Rasterhoff; secretaris de heer K. Koster. Aanwezig alle (17) leden. Nadat de notulen van de vergadering van 16 dec. onveranderd zyn vastgesteld, zyn aan de orde de Ingekomen stukken. B. en W. stellen voor een schrijven van de Bond van Nederlands Overheids personeel te Amsterdam, inzake de be zoldiging van de lagere en middelbare ambtenaren voor kennisgeving aan te nemen. De heer Meijer betoogt dat wel is gebleken dat alle fracties voor verho ging van deze salarissen zyn, en er is een grote protestvergadering van deze ambtenaren geweest, waar wel is geble ken dat deze verhoging nodig is. Als er een mogelijkheid is de topsalarissen te verhogen, moet er ook een zyn om deze salarissen wat te verbeteren. Spr. zou een duidelijke uitspraak van de raad wensen dat deze dit nodig acht en deze uitspraak op willen zenden naar de re gering. Intussen vraagt het schrijven om hangende de onderhandelingen onge- huwden een gratificatie van f 150. gehuwden een van f 200.te verlenen. Zouden B. en W. dit eens willen over wegen, nu enkele raden daartoe reeds besloten? De heer v. d. Wal acht een gratifi catie geen oplossing. De mensen vragen geen fooi maar recht. Spr. betreurt dat het overleg zo lang duurt; kunnen B. en W. bij de regering niet aandringen op spoed? De Voorzitter: Een besluit tot het verlenen van een gratificatie kan geen oplossing brengen, hogere instanties zouden die niet goedkeuren, raden die er reeds toe besloten, hebben die besluiten reeds moeten intrekken. B. en W. ach ten het nu het overleg weer gaande is over deze salarissen ongewenst dat dé raad zich tot den Haag wendt met een uitspraak en aandringt op spoed. De heer Meyer blyft dit gewenst ach ten. het kan sneller tot een oplossing leiden. Spr. dringt dus nogmaals op een uitspraak van de raad aan. Inderdaad willen de mensen liever een salarisver hoging dan een gratificatie, maar de eerste is er nog niet en dan is een gra tificatie een welkome fooi. Spr. zou toch B. en W. eens willen doen onderzoeken of hej verlenen van een gratificatie mo gelijk is. De heer de Boer zegt dat zyn fractie destijds tegen verhoging van de topsa larissen stemde, omdat voor de lagere salarissen geen voorziening kon worden getroffen. Nu er weer overleg over deze laatste salarissen plaats heeft gelooft spr. dat het geen kwaad kan als de raad zich met een uitspraak ten gunste van een verhoging dezer salarissen tot den Haag wendt. Wethouder Blok acht zo’n uitspraak niets meer dan een gebaar. We kunnen deze zaak toch gerust aan het georgani seerd overleg overlaten. De heer Fijlstra gelooft niet dat er van zo’n uitspraak veel is te verwach ten; men komt waarschijnlijk het verst als men de zaak overlaat aan net over leg van de regering met de bonafide vakorganisaties. Met een uitspraak trapt men eigenlijk een open deur in, maar spr. is er tenslotte niet tegen om op spoed aan te dringen, al verwacht hij er niet veel van. De Voorzitter herhaalt dat de raden die tot het verlenen van een gratificatie besloten, deze besluiten weer hebben moeten intrekken. B. en W. verwachten niets van aandrang op de regering, maar de beslissing ligt bij de raad. Nadat de heer v. d. Wal zijn voorstel dat B. en W. zich tot de regering zullen wenden heeft ingetrokken ten bate van dat van de heer Meijer, waarin voorge steld wordt dat de raad zich tot de re gering zal wenden met het verzoek de bedoelde salarissen in overweging te nemen om tot een redelijke verhoging te komen, komt dit voorstel in stem ming. Het wordt verworpen met 9 tegen 8 stemmen. Voor stemden de leden Meijer, v. d. Wal, Fylstra, Sipkens— v. d. Hoek, Kuipers—Arema, de Boer, Terpstra en Boonstra; tegen de leden Boomsma, de Vries, v. d. Werf, Langius, Metz, Blok, Vis, Lampe en Zeilstra. De heer de Vries motiveerde alsnog zijn stem met er op te wijzen dat deze zaak thans in het georganiseerd over leg is, de vakorganisaties hebben hier een taak en daarin moet men niet in grijpen. Het stuk wordt alsnu voor kennis geving aangenomen, evenals de andere ingekomen stukken. Benoeming onderwijzeres Looxmaschool. DE VIERLING KIFFERS UIT ZWOLLE. Heden viert de Zwolse vierling zijn vijftiende verjaardag. Op de foto ziet '..en het vieit.il met zijn on fscheidelijke viervoeter. V.l,n.r. Rini, Dorothea, de hond Jacky, Elly en Han. De avond was eigenlijk bestemd ge weest voor boven zestienjarigen, maar door een misverstand waren ook jonge ren gekomen en allen hebben zich, vol gens een uitspraak van de kapitein zelf, „voorbeeldig gedragen”. Wat een wonder als je mag luisteren naai- een kapitein die zo’n grote ervaring heeft en zo boeiend kan vertellen als de heer Lassche. Als je daar hoort uitleggen hoe een vrachtschip van zo’n 10.000 ton, 150 meter lang, „zo groot als een voetbal veld er nu eigenlijk uitziet. Hoe het geladen wordt, en wat er allemaal mee moet voor een reis naar Indonesië. Hoe het echolood werkt en de radar, hoe de wacht gelopen wordt en hoe men zee kaarten leest om de plaatsen van de vuurtorens en andere herkenningsteke nen op zee te weten. Het was alles zo boeiend en het werd op zo’n aardige ma nier verteld door een man die nu nog zo’n „echte stem heeft van een kapi tein”, zoals een paar meisjes mij toe fluisterden. We maakten de hele reis naar Indo nesië mee en hoorden nu toch echt din gen die een gewone reiziger niet weten kan. Kijkjes achter de schermen, weet U, de fijne kneepjes van het vak waar we niet aandachtig genoeg naar konden luisteren, omdat ze verteld werden door een man van ’t vak die wist hoe gevaar lijk de dikke mist bij kaap Finisterre kan zyn en die wist waarom zyn schip lang zaam door het Suez-kanaal moet varen. Hoe mooi en spannend dit alles was, en hoe plezierig deze 'vond ook voor de heer Lassche moet zijn geweest, bleek in de pauze toen van links en rechts de vragen los kwamen. Waar „grote mensen” nog wel eens moeilijk hun vragen formuleren, daar werden hier vragen gedaan over vrachtprijzen, toe gang tot de havens, Neptunus-doopfees- ten, verstekelingen, hoe de Rode Zee aan haar naam komt om maar enkele te noemen. Natuurlijk vertelde de heer Lassche na de pauze over de „Oranje”, het trotse schip waarop hij jarenlang als gezag voerder mocht varen. Een schip van 21000 ton met dertien honderd mensen aan boord, een ijzeren koe in een keu ken die veel op een machinekamer lijkt mensen, wat vertelde die kapitein Lassche heerlijk en hoe plezierig was deze avond van de Sneker Jeugd Actie Tot overmaat van plezier werd ook nog de film over een reis van de „Oranje” gedraaid en hierbij mag wel een woord van dank gezegd worden aan „de man aan de projector”, die deze film nu eindelijk eens tot zijn recht liet ko men door hem langzaam te laten draaien Dat hebben we by andere ge legenheden wel eens anders gezien. Mevrouw Posthuma, voorzitster van de S.J.A., dankte de heer Lassche har telijk en gaf hem namens alle leden een kleine rookbare attentie. Vrijdag vergaderde de Chr. PL Vr. Bond afd. Sneek in Aere Perennius. Na de gebruikelijke opening door de presi dente mevr. Gerbrandijde Boer heette zij allen welkom o.a. de veregenwoordi- ger van de cacao- en chocoladefabrieken Van Houten, die overgekomen was om de dames iets te vertellen en een film te vertonen over de cacao en haar bewer king. Dit alles werd met aandacht ge volgd. Men kon zien hoe de cacaoboon groeit en door de inlanders geoogst wordt. Dan in zakken gestort en verzonden wordt en eindelijk hier komt. Dan be gint het werk in de fabriek, waar heel wat moet gebeuren voor de cacao en chocolade voor de consumptie gereed zijn. Na deze film werden nog enkele huishoudelijke zaken behandeld, waarna de vergadering met het zingen van Ps. 73 13 en dankgebed werd besloten. Twee dames gaven zich als lid op. s e t. n

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1