Dirk Oppenhuizen wordt 70 jaar Ontgrondingen vormen nog steeds bedreiging voor het Friese landschep IJLST WYMBRITSERA DEEL en de gemeenten SNEEK, Officieel Orgaan - Het Sneeker Nieuwsblad is een van van en Jubilerende toneelgroep kaats vereniging Sneek verzorgde geslaagde feestavond Paardenfokver. „Sneek en Omstreken” gaat fonds vormen voor het aankopen opfokken van Hengstveulens 113e jaargang no. 12 8 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Monster snoek Kerknieuws D. A.F.’s personenauto Openbare Leeszaal en Bibliotheek Sneek kreeg een gras machine met w als Jaarfeest C.J.M.V. Samuel en C.J.V.F. Thabitha gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Bk'. Geref. Schoolver. Scharnegoutum Vrijz. Vr. Ver. Bozum Jongerein kaem gear Fryske ütjefte De Pompebledden Geslaagd Bond v. Staatspensionering Maandag 10 februari 1958 RedakteurL. K1EZEBRINK i i jaen. L. won uit I Kedaktie adres s Kleinzand 7—1 eietoon 2872, Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f3.— per hal) jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. \an ren. fi i. l In zijn openingswoord had de voorzit ter, de heer H. S. Wiarda te Nijlpnd, reeds gewezen op de noodzakelijkheid de nengstenstand in geheel Friesland te verbeteren. Zonder aan de goede hengsten iets te kort te doen moet nl. geconstateerd worden, dat wij hier ver bij de beide andere provincies ten achter zijn. Er is maar één mogelijkheid ons van de mislukkingen te distanciëren: zo moge lijk in combinaties betere hengsten aan tc kopen. De fokverenigingen moeten er zelf de schouders onder zetten. Kranig werk van een negental adspiranten Onder leiding van het bestuurslid B. Huizinga hebben negen Sneek-adspiran ten het binnen het jaar klaar gespeelo door het ophalen van oud papier, oude metalen enz. hun vereniging een fraaie grasmachine met wals aan te bieden. Gistermiddag voor de wedstrijd tegen WVC werd deze machine overgedragen waarbij o.a. tegenwoordig waren het be stuur van „Sneek”, de Terrein-commissie. de donatrice-afdeling, het Jeugdbestuur en de supportersvereniging. De kostprijs van deze werkelijk mooie machine be draagt ruim f 3000.In totaal hebben de jongens 22.250 kg. oud papier inge zameld en 1750 kg. lompen en metalen. Aan giften ontvingen ze plm. f 1000. Uit waardering voor hun vele werk heb ben de jongens verschillende cadeaux ontvangen. De vv „Sneek” zegde hun een reis met het le elftal toe; bovendien ont ving ieder een Sneek-speld en een paa. beenbeschermers. De terreincommissie schonk iedei' een voetbalshirt, de dona trices zorgden voor voetbalkousen, de supportersvereniging voor een voetbal- broekje en het jeugdbestuur zal alle ne gen nog een herinneringsspeldje aanbie den. De eerste hengsten- Sneek. hadden met de regisseuse deel aan het geweldige succes van de avond. Het kapwerk was van D. H. Hamersma, de toneelaankleding van de fa. Hummel. Het ensemble Schuil verzorgde de mu ziek. Ook bij het bal. Aan ’t slot van de toneeluitvoering bracht de heer v. d. Leij dank aan ’t ge zelschap; hij overhandigde als blijk van waardering aan de dames bloemen en aan de heren rokertjes e.d. Vermelden we nog dat in de pauze een verloting werd gehouden. der was er een vacature wegens het overlijden van de heer H. H. Schukken, Scharnegoutum. In de plaats van de heei’ Semplonius werd benoemd de heer R. U. v. d. Kooi, Koufurderrige en in de vacature-Schuk- ken de heer R, Jongsma, Goënga. De an deren werden herkozen. Later (bij de rondvraag) dankte de voorzitter de heer Semplonius, momen teel het oudste lid, voor het werk dat SCHARNEGOUTUM. Maandagavond kwamen de leden vai. de Geref. school vereniging in vergadering bijeen onder leidipg van voorzitter R. I. Schaap. Na het gemeenschappelijk zingen van Ps. 103 8, het lezen van Jesaja 40 111 en gebed sprak de voorz. een woord van welkom in het bijzonder tot het oud be stuurslid P. Dijkstra te Bolsward. Op de verslagen van secretaris en penningmees ter volgden enkele vragen. De kascom missie rapporteerde alles in orde te heb ben bevonden, zodat de penningmeester werd gedechargeerd. De heer D. Sij bes ma werd in het bestuur gekozen. Na de pauze gaf de heer S. U. Lemstra een overzicht van de 30 jaren dat hij be stuurslid was geweest. Spr. somde op de wisselingen van bestuursleden en perso neel der school in die jaren. Ook wees hij op de verandering in> de financiële positie in de loop der jaren. Dit over zicht werd aangevuld door de neer P. Dijkstra van Bolsward. De voorzitter dankte de heer Lemstra voor het vele werk in die jaren voor de school ver richt en voor dit overzicht. Hem werd een boekwerk aangeboden. Een filmpje liet de aanwezigen het schoolleven zien nh hoe het reilt en zeilt. Bij de rond vraag werd besloten contact te zoeken met de andere scholen en de ver. „Dorps belangen” om gezamenlijk een dringend verzoek te richten aan de Ned. Spoorwe gen om flikkerlichten te plaatsen bij de spoorwegovergang in de IJsbrechtumer- weg. Nog kwam ter sprake een Kerstde- clamatorium en de aanvulling van de schoolbibliotheek. Na gezamenlijke zang van Ps. 118 7 sloot de heer Lemstra met dankgebed. In de afgelopen maand januari telde de leeszaal 1618 bezoekers, onder wie 167 vrouwen bedroeg het aantal uit geleende banden 8991. OPPENHUIZEN-UITWELLINGERGA. Het feest van de jeugdverenigingen vond plaats op dinsdagavond in het lokaal. De ere-voorzitter ds van Eysinga, die de lei ding van de avond had, sprak een wel komstwoord tot de begunstigers, afge vaardigden van de Ring Sneek en de zusterverenigingen uit het dorp. Hij noemde nog even het feit dat de heer C. Landman vorige herfst 25 jaar het jeugdwerk leidde, dit is een hele presta tie, De bijbelinleiding werd op een nieu we manier gebracht, namelijk door het op moderne wijze uit te beelden; het on derwerp was „De onbarmhartige dienst knecht”. Uit het verslag van de meisjes vereniging, uitgebracht door Sj. Visser, bleek dat deze 21 leden telde. De presi dente mevr. Stap, die in sept, van hier vertrok, kreeg dank voor haar werk, zg werd vervangen door mevr. v. Ey singa. Er was een batig saldo van f 172. Namens de jongemannenver. werd het jaarverslag uitgebracht door W. Gaastra en wel zeer uitgebreid. Leze ver. heeft 25 leden en 148 begunstigers. Het batig saldo was f 23.30. De heer Gaastra deel de ook nog mee dat minstens de helft van de jeugd geen enkel contact heeft met een der verenigingen; kom toch eens bij ons, zo zei hij, het zal jullie best be vallen op onze avonden. Als hoofdpunt stond op het programma de opvoering van het blijspel „Pension Wetterwilie”, van IJ. C. Schuitmaker, door leden van beide clubs. Dit is bijzonder knap ge speeld en verschafte veel plezier aan het publiek. Het toneel was heel mooi en toepasselijk aangekleed, alles door eigen krachten. Kapper Wolthuizen van Sneek zorgde weer voor een rake typering van de medespelers met zijn kapwerk. Al met al kunnen de jeugdverenigingen weer op een geslaagde feestavond te- rugzien. BOZUM. De Vrijzinnige Vrouwenver eniging „Steunt elkander” hield een feestelijke vergadering. Er waren zang en voordrachten en de avond werd ver der gevuld door de heer Fokkens, amb tenaar Sociale Zorg in de gemeente Baarderadeel, die een inleiding hield over het werk op het gebied van de So ciale Zorg. Op keurige wijze werd dit door spreker toegelicht. Het was een zeer geslaagde avond. Er heerste zaterdagavond een zeer prettige en gezellige stemming in de grote zaai van Hanenburg. De Kaatsver. Sneek hield er haar feestavond en het was de eigen toneelclub welke voor de tiende maal het feest verzorgde. Een jubileum dus De voorzitter der Kaats- vereniging Sneek, de heei’ A. van der Ley, stond natuurlijk in zijn woord van welkom dat hij tot het grote publiek de zaal was uitverkocht richtte, even stil bij dit jubileum. Maar niet voordat hij in het bijzonder welkom had geheten wethouder Boonstra, die het gemeente bestuur vertegenwoordigde. De Kaats ver. Sneek is zeer gevoelig voor de be langstelling van gemeentewege. In vo gelvlucht gaf spr. iets van de geschie denis van de eigen toneelclub, tot de op richting waarvan de heren D. Hoitsma en W. Oppenhuis in 1948 de stoot heb ben gegeven. Deze belde families hebben in de loop van de jaren door hun gast vrijheid er veel toe bijgedragen dat er onder het groepje toneelspelers steeds een prettige stemming heerste en het is dan ook jammer dat de fam. Oppenhuis enige jaren terug naar Nieuw Zeeland is geëmigreerd. Maar hoewel men thans ver van elkaar is, blijven de eens geleg de vriendschapsbanden bestaan, getuige ook een van de familie Oppenhuis ont vangen schrijven en een stoffelijk blijk van meeleven met dit jubileum. Dat de toneelclub een goede naam heeft ver worven mag blijken uit het feit dat zij in deze tien jaar hier en elders 48 maal voor het voetlicht is getreden. De regie, welke de eerste twee jaren in handen was van de heer J. Muurling, is nu al 8 jaar toevertrouwd aan mevr. Fortuin Zelle en onder haar bezielende leiding en steun van de leden van de toneel- commissie de heren A. Dijkstra, R. Brandsma en D. Hoitsma hoopt men op de ingeslagen weg voort te gaan. Spr. wekte tenslotte de jongelui op lid te worden van de toneelclub en wenste al len een genoeglijke avond toe. En dat is het in alle opzichten gewor den, dank zij de bijzonder geslaagde op voering van „De Goudene Kouwe”, een blijspel van Hein Cats. Het stuk draait om de „ping-ping” van Omke Sieger, die zfln erfgenamen eens brj zich laat logeren om eens achter hun ware bedoe lingen jegens hem te komen. Dat geeft aanleiding tot vaak zeer kluchtige situ aties, welke de zaal bijna gedurig deden daveren van de lach. Alle optredenden Vicaris J. Schipper te Alphen a. d. Rijn heeft het beroep naar de Ned .Herv. kerk te Goënga c.a. aangenomen. De al- van wat er aan onvervulde wensen onder de leden leeft. De meest uiteenlopende ur gente vraagstukken zijn daar uitvoerig behandeld en er is een bepaalde mening over gegeven ook. Vragen als invoering bejaarden-ziekenfonds, de alimentatie- wet, de uitvoering A.O.W. en de aftrek inkomstenbelasting hebben de forum- vergadering tot een zeer interessante middag gemaakt. Spreker deed dan ook het voorstel op de eerstvolgende leden vergadering van afd. Sneek bij wijze van proef ook eens een forum te houden. Na de rondvraag ging men nog een paar uttrtjes kienen, waarbij weer een groot aantal prijzen werd uitgedeeld. komen. Enkele gemeenten hebben al eieren voor hun geld gekozen en het feit, dat hier en daar bfl de ontgronding kostbare stukjes natuurgebied worden bedreigd of dat er zelfs vrij diepe gaten werden achtergelaten, is hieraan niet vreemd. Zo kwamen in onder meer Smallingerland, Tietjerksteradeel, Oost- stellingwerf en Hemelumer Oldeferd reeds gemeentelijke verordeningen tot stand. Intussen is door de bestedingsbeper king de frequentie van de afgravingen afgenomen, maar niettemin is dit vraag stuk actueel, zolang er sprake is van woning- en wegenbouw. Wellicht kan men ook nauwkeuriger de mogelijkhe den bekijken, die de meren bieden als leveranciers van zand. Met name in Zuidwest Friesland kan men dan gebie den, die voor de watersport van beteke nis zjjn, voor die watersport beter toe gankelijk maken. De landverbetering, die hier en daar bereikt wordt, is het enige voordeel van de ontgrondingen, die verder alleen een bedreiging voor het landschap kunnen vormen, zolang door een provinciale verordening geen coördi natie wordt bereikt. hij voor de vereniging en de Zuidwest hoek heeft gedaan, waarbij hjj hem aan de andere leden ten voorbeeld stelde. Het bestuursvoorstel de heer Semplo nius tot lid van verdienste te benoe men werd daarna onder grote bijval aangenomen. BLAUHüS’. De jongereinmienskip haldde in tige aerdige gearkomste. De opkomst wie net great, mar dér wie de joun net minder om. Der waerden lezin gen balden fan eigen krêften, wylst in wiidweidich forslach ütbrocht waerd fan de jongereindei op twadde Krystdei. De harsenskrabberij brocht de minsken wol goed oan it forsten dat it lézen fan de krante nou just net fan it makli.- ste wurk is. Kaplaen Schouten trune de jonge minsken tige oan om binam en it lézen oer it algemieu syn gerak to Op de R.A.I.-tentoonstelling komen Van Doorne’s Automobielfabrieken Eindhoven met een geheel Nederlandse personenauto. In standaard-uitvoerirtg zal ze f 3980 kosten, luxe uitvoering f4380.—. De wagen is uitgerust met een automatische koppeling en een vol automatische transmissie van revolu- tionnaire constructie. De serieproductie begint dit najaar en in 1959 hoopt men al 15000 wagens te produceren. De secretaris-penningmeester de heer H. Sikkens vermeldde in zijn jaarverslag dat het ledental stabiel blijft en thans 173 bedraagt. De rekening wees een to taal bedrag van f 9323.39 aan met een voordelig eindsaldo van f 2535.88. Het beginsaldo was f 2634.84. Nadat het bestuur vrij mandaat was verleend voor het bepalen van de plaats waar dit jaar de fokdag zal worden ge houden, waarvoor aanvragen waren bin nengekomen van Blauwhui":, Koudum en St. Nicolaasga, kwam het bestuursvoor stel tot het vormen van het in de aan hef vermelde fonds aan de orde. Enige leden voerden bezwaren aan, anderen voelden er voor, maar nadat de voorzit ter nogmaals de bedoeling had uiteenge zet, (een hengstenhouder z. m. een goe de hengst te bezorgen en tevens de akti- viteit van de vereniging bevorderen) en nogmaals verzekerd had, dat alles bui- It nije nümer fan „De Pompebledden”, tydskrift foar ünderwiis en Fryske stüdzje, ütgeande fan de A.F.U.K. en it Paedagogysk Wurkforban fan de Fryske Akademy en ütjown by Bran- denburgh Co., Snits, bifettet wer tige bilangrike en nijsgjirrige artikels en by- dragen. Under oaren skriuwt R. Berg- sma oer „It eigene op ’e planken”; A. Zantema oer de posysje fan de lytse doarpsskoallen yn Fryslan; H. F. de Boer yn syn rubryk „Fügels fan ’e grei- den” oej- de Tjirk en jowt Kr. Boelens in sköging eer it Waelsk op ’e skoallen yn België. H. Twerda forfeit oer monu- minten fan de slach by Warns en K. El- zinga, Ryksynspekteur L.O. te Ljouwert tnint oan op in bisprek fan de twatalige skoalle op ’e alderjounen. Verloting van drie veulens. Winnaars in deze traditionele verlo ting waarvoor thans de veulens Cambi- nus, Everest en Noorderlicht waren aan gekocht, werden resp. mevr. H. Visser, IJpecolsga; J. Kampen, Heidenschap en A. Heida, Poppingawier. Een troostprijs viel ten deel aan de heer A. Gaastra, Workum. Alvorens tot de verloting werd over gegaan dankte de voorzitter de heren F. de Haan en J. Dijkstra te Koufurder rige voor de prima verzorging van de dieren. Ook bracht hij dank aan de le den die de veulens voorgeleidden en aan de vervoerder voor zijn goede zorgen. Allen kregen bovendien een rokertje. De gezellige en druk bezochte verga dering, die ook door vele dames werd bijgewoond, werd verder benut voor het uitreiken van de prijzen van de fokdag, en opgeluisterd door Dr Eisvogel van Haarlem, die prachtige films van de Hippische sporten op de Olympische spelen te Stockholm in 1956 vertoonde en deskundig toelichtte. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het examen dierenarts dt heer J. Haagsma van Sneek. Aan de Technische Hogeschool te Delf slaagde voor bet ingenieursexamen elee trotechniek de heer D. Breeuwsma, af komstig van Abbega. i ri Het is buiten kijf, dat in de afgelopen jaren de vrachtwagen-, waarmee zand uit de Friese Wouden wordt vervoerd, min of meer berucht zjjn geworden bjj het publiek en dan in vele gevallen terecht, om de wjjze en de snelheid waar mee die zwaar beladen wagens langs v egen en door het stadsverkeer worden gemanoeuvreerd. Er is in verband met die wagens echter nog een ander vraag stuk, dat veel meer actueel is en van maand tot maand meer de aandacht vraagt. De afgravingen, waaruit die vrachtwagens worden geladen, hebben reeds enige tijd geleden de Bond Heemschut en de Friese Vereniging voor Na tuurbescherming It Fryske Gea in beweging gebracht, omdat, zo zei men, de afgravingen een bedreiging vormen voor het landschap en dan met name het landschap van de Wouden. Juist het dikwijls glooiende karakter geeft dit land schap z’n grote aantrekkelijkheid en door de afgravingen worden grote op pervlakten zo kaal en vlak als een biljartlaken. Ook in de vergaderingen van de provinciale staten van Friesland is reeds over deze kwestie gesproken en dan in verband met het mogeljjk instellen van een provinciale ontgrondingsver- ordening. Dat die er nog steeds niet is, heeft tot gevolg, dat het ontgronden van de Wouden een actuele zaak blijft. Donderdagavond hield de afd. Sneek van de Bond voor Staatspensionnering in café Leeuwen een ledenvergadering. Hoewel de gladheid van de wegen het bezoek enigszins beïnvloed zal hebben, kon voorzitter N. E. van der Zee toch nog een behoorlijk aantal aanwezigen welkom heten. Ondanks ’t feit, dat wij, zo zeide de voorzitter, een betrekkelijk korte agenda hebben, heeft het bestuur toch gemeend een vergadering te moe ten uitschrjjven, met het oog op het ver sterken van het onderling contact der leden. Bovendien willen wjj alle leden opwekken in groten getale onze op 8 maart a.s. te houden propaganda-feest- avond te bezoeken. Het bestuur heeft voor dit jaar de toneelgroep van de „Kaatsvereniging Sneek” geëngageerd voor de opvoering van een toneelstuk. Na de afwerking van enige interne zaken gaf voorzitter v. d. Zee een ver slag van de door hem bezochte op 26 oktober 1957 te Leeuwarden gehouden forum-vergadering van de Bond. Hoe wel, aldus spreker, een stuk van het be ginselprogramma van de bond werke lijkheid is geworden, hebben wij nog ver schillende wensen, reden waarom uit breiding van het ledental nodig is, want het is juist een sterke bond die kracht achter zijn voorstellen kan zetten. gelw’den forum-vergadering heeft, dus spreker, een goed beeld gegeven De visserman Steven Andries Visser heeft met zjjn boot Le 15 een snoei: ."an de visafslag te Lemmer afgeleverd maar even 41 pond. Het dier had lengte van 1 meter 25, en werd in ge woon. staand net gevangen, wat een zeldzaamheid is. Het was dan ook een heel karwei om dit beestje binnenboord te krijgen, aldus meldt het Friesch Dag blad. Jawel, het beetje reliëf, dat het land schap van de Friese Wouden nog heeft, verdwijnt op vele plaatsen in snel tempo in de grjjpende en gretige muilen van draglines. Op vele plaatsen wordt de witte zandlaag onder de oppervlakte verwijderd en daarna wordt het zwarte zand weer uitgespreid. Voor wie het landschap voordien niet kende, Ijjkt het allemaal heel gewoon, maar dat is het niet, want het karakter van het land verdwijnt. Het ontgrondingsproces heeft meerde re kanten. Er zijn geweldige hoeveel heden wit zand nodig voor aanleg van wegen, demping van sloten en bouwrijp maken van gronden en dat zand moet ergens vandaan komen. Dat is allemaal al jaren zo en in vele gemeenten van Frieslands zandgebied wordt derhalve zand afgegraven. In de Trynwalden, het vrijwel onder de rook van Leeuwarden liggende stuk van Tietjerksteradeel, wordt al gegraven sedert omstreeks 1900. Een ander aspect is, dat door de ont gronding soms landverbetering wordt bereikt. Er zijn namelijk gronden, die zo hoog liggen, dat ze ’s zomers veel te droog zijn en een opbrengst leveren, die ver beneden het minimale ligt. Door de ontgronding wordt dikwijls een belang rijke verlaging en daardoor verbetering bereikt. Een gevaar is hierbij echter, dat soms te diep wordt uitgegraven en de grond dan inplaats van te boog net te laag wordt. Daarin zitten problemen voor de waterhuishouding, problemen, die met name gelden waar een bepaald stuk land wordt ontgrond, terwijl voor de omliggende hogere gronden de situa tie om een of andere reden onveranderd blijft. De omvang van de ontgrondingen is derhalve mede in verband met de bij komende kwesties als bijvoorbeeld de waterhifishouding, niet te overzien. Daarom is op dit terrein ordening ge wenst. En daarom hebben al enige jaren geleden Heemschut en It Fryske Gea pogingen gedaan die masten lelden tot het van kracht worden van een provin ciale ontgrondingsverordening, zoals bij voorbeeld Utrecht en Zeeland die ken- selmeer. toen nog de Zuiderzee. Hg daar nl. direct drie eerste prijzen en een tweede, wat hem tevens de hoofdprijs (een zilveren Regenboog) en de War mond Wisselprijs opleverde. Gesteund door dit fraaie debuut keer de hij het volgend jaar terug en toen slaagde hij er tevens in de Holla:- se Regenboogzeilers te bewegen dat jaar naar Sneek te komen. Dat was het b.gin. van de Holland—Friesland wedstrijden, nog altijd het hoogtepunt van de Sneek week, en waaraan de naam van Dirk Oppenhuizen voor altijd verbonden zal blflven. In totaal heeft hij meer dan twintig maal aan de wedstrijden op de Kaag deel genomen en steeds was hg er een gezien.(maar vooral bij harde wind ook gevreesd) tegenstander, wat op spontane wijze tot uiting kwam toen hij ter gelegenheid van zijn twintigste be zoek in de Kaag Sociëteit gehuldigd werd. Op de Friese wateren waren zgn suc cessen eveneens zeer talrijk. Zo won hg o.a. in drie opeenvolgende seizoenen tweemaal de seriewedstrijden van de K.Z.V.S., waarmee hg twee complete Regenboogtuigen in de wacht sleepte. In 1946 werd „Windekind” verkocht, waarvoor toen de nieuwe „Henderika” in de plaats kwam. Ook daarmee won hjj nog vele prijzen, tot hg in 1955 he laas om gezondheidsredenen de wed- strydsport vaarwel moest zeggen. Heel varend en zeilminnend Sneek verheugde Woensdag a.s. wordt onze stadgenoot de heer D. Op penhulzen 70 jaar. Een ge beurtenis waarvan wy hier gaarne melding maken. „Bakker” Oppenhulzen is nl. een bekende figuur in de zeilwereld. Niet alleen hier en in de provincie, maar ook in Holland, en de grond- legger van de nog altyd aantrekkelijke Holland Friesland wedstrijden in de Regenboogklasse, waarin hij gedurende zjjn ruim 50- jarige zeilersloopbaan on noemelijk veel successen heeft geboekt. Eerst met het Friese Jacht „Maaike”, de ex-„Maria”, die hij in 1919 van zyn oud- patroon Piet Vrolijk Hzn. had overgenomen en waar op hg zyn eerste schreden als wedstrydzeiler zette en daarna met zyn we mo gen gerust zeggen beroem de Regenboog „Winde kind”, waarmee hij in 1927 voor de eerste maal naar De Kaag trok om daar met wylen Joh. Zwart en diens Regenboog „Waterzonnetje” de Zeilvereniging Sneek te vertegenwoordigen. In Holland was hg toen wel geen onbekende meer reeds in 1919 kwam hg met veel succes met de „Maaike” uit op het Binnen- en Buiten IJ en in 1922 op het Alkmaarder reputatie aan de overzijde van het lJs- wens, dat dit nog vele jaren zo mag zijn. Zo vreten de draglines met gulzige mui len het witte zand uit de Friese Wouden, het zand dat voor vele doeleinden nodig is. Maar zo worden grote stukken land, die vroeger door hun welving en beplan ting een bepaald karakter hadden, kaal en vlak als een biljartlaken. nen. Het is er echter nooit van geko men, omdat de provincie min of meer duideigk te kennen gaf, eerst te willen wachten op het gereedkomen van een rgkswet, waaraan reeds enkele jaren wordt gedokterd. Maar die wet is er nog altijd niet en het ziet er niet naar uit, dat die binnen zeer afzienbare tgd zal SNEEKER NIEUWSBLAD De algemene ledenvergadering van de Paardenfokvereniging „Sneek en Om streken”, die donderdagmiddag by Hananburg werd gehouden, nam met alge mene stemmen een belangryk besluit. Er zal een fonds worden gevormd voor het aankopen en opfokken van hengstveulens. Getracht zal worden op deze ma nier mee te werken aan de noodzakelyke verbetering van het hengstenmateriaal in onze provincie dat achter staat by Groningen en Drenthe, terwyl daardoor tevens meer aktiviteit in de vereniging wordt gebracht. Het fonds zal geheel los van de vereniging staan, maar alleen leden kunnen er aan deelnemen en het zal door het bestuur van de vereniging beheerd worden. Foto G. L. W. Oppenheim er zich toen evenwel over, dat hg spoe dig weer zover herstelde, dat hg de wed- Meer maar die eerste wedstrijden op strgden als belangstellend toeschouwer de Kaag bezorgden hem toch zijn grote kon bijwonen en het is zeker ook aller ten bezwaar van de kas der vereniging gaat, werd het voorstel met algemene stemmen aangenomen. Bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden waren de heren B. Lycklan i a Nijeholt, Hichtum; P. J. Osinga, Oudega (W.)F. Semplo nius, St. Nicolaasga; H. P. Andela, Ny- land; S. B. Feenstra, Oosthem en Wierstra, Harich. Allen stelden zich herkiesbaar, met uitzondering van de heer Semplonius De grootste oorzaak van de achter- wegens zijn vergevorderde leeftijd. Ver stand is het afslachten van een enorme -- - hoeveelheid hengstveulens. Men moet daar niet te gauw toe overgaan, aldus de heer Wiarda, maar zelf meer fokken en dan wat meer bloed. Uit de keurin gen blijkt dat men in de fokleiding ook nog steeds op twee gedachten hinkt. Dat is gevaarlijk. Volgens spr. moet men bij de fokkerij een resoluut stand punt innemen. Hoofdzaak is nl. nog al tyd dat men onze eigen bloedlyn vast houdt en daarop voortgaat. Dit was een van de onpleizierige din gen welke de heer Wiarda over het af gelopen jaar naar voren bracht. Er wa ren echter ook pleizierige. x* grote gebeurtenis was de monstering op de veemarkt te Deze monstering voorziet in een behoef te. Men kan de hengsten hier beter be zien als in Leeuwarden en daardoor ge- makkehjker een keuze maken. De fok dag in Workum in samenwerking met de zustervereniging van ’t Friese Paard slaagde buitengewoon. Een van de grote zorgen van het bestuur is echter deze dag wat rustiger te krijgen. Nu bly’ft er voor de deelnemers te weinig tyd over. Belangryk was ook de aankoop van een veulen een klassedier van de afd. N.W.P. in Friesland, wat nog niet eerdei- was gebeurd en verder memo reerde de voorzitter de excursie die ook bijzonder slaagde en zeer leerzaam was. Jaarverslagen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1