Wat te doen bij werkloosheid IJLST Boekhandel J. Visser Schaken BUITENLANDS OVERZICHT Rintsje Klazes forstoarn Am van en AGENDA Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL VISSER’s WITBROOD Visser's Bakkerij .13 113e jaargang no. 13 f/ Sneker Damdag Kerknieuws Geslaagd - 1 IJLST Schaakclub Sneek It Wykgebou yn Blauhüs mei nou boud wurde Kedaktie-adres Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD ==- Oudste inwoner van Wymbritseradeel overleden Dodelijk bedrijfsongeval Toewijzing woningwet- woningen j_ Donderdag 13 febr. 1958 Nog steeds: de topconferentie Van der Meulen’s boekenspaarclub U proeft het, de fijne smaak van Fa. H. DE JONG Zn I 1 WW1. tv" Redakteur L. KIEZEBRINK is de w 14 jaar achter. figuur. winnen zijn ze definitief AMICITIA THEATER 4%-syi achter 1 r En nu de vraag waar het om gaat, Kleinzand 7—1 elefoon 2872. Ook verkrijgbaar bij: TJALSMA’s BAKKERIJ, Oppenhuizen, Tel. 218. An.RM echadfe dekking wei d« gahala wereM Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Dinsdagavond hield de Alg. Ned. Me- taalbedryfsbond afd. Sneek een dlstricts- vergadering in zaal Hanenburg, waarin de heer A. O. den Hartog, districtsbe- stuurder, een inleiding hield over het on derwerp „Wat moet men doen als men getroffen wordt door werkloosheid?” Advertentieprijs 15 et per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3.— per hall jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name va» Sneeker Nieuwsblad. i—o 0—1 0—1 0—1 1—0 y2-’/2 0—1 1—0 Vs-’/z t l over zou willen praten duidelijk een plan in zou Navo kapot te maken. De uitslag van de laatste competitie wedstrijd van het tweede tiental luidt: Lemmer Sneek 2 W. v .d. Berg—C. Visser M. F. FockemaL. Kerstma H. P. SlumpP. Hofmeester L. VellingaG. Siemensma H. SliepS. Breuker E. de BoerJ. V. d. Meer P. BeetsmaS. Hogeboom D. G. Bergsma—P. Boskma T. ScholteJ. Jorna T. H. de RookE. Siemensma Voorzitter Tj. Lichthart opende met een bijzonder woord van welkom tot de leden uit IJlst en Heeg en deelde mee dat het de bedoeling is 14 districtsleden- byeenkomsten te beleggen, waarin ver schillende problemen besproken zullen worden. Daarna leidde de heer de Hartog het onderwerp van deze avond in: Werkloos heid. Er is een algemene ongerustheid over de stijging van de werkloosheid. Het cijfer 100.000 werklozen is niet uit de lucht gegrepen en klinkt inderdaad onrustbarend. Toch is dit niet zo veel hoger dan in de jaren die achter ons lig gen en waarin er een tekort aan werk krachten was, al is dit voor degene die momenteel door werkloosheid getroffen is, natuurlijk geen troost. Verschillende soorten. drie van plm. 1500 kg wegende ijzeren kluis. IJLST. Geslaagd te Amsterdam voor het examen Woning-textiel groep 6 onze stadgenoot W. van Tuinen. bare werken nl. vragen gewoonljjk veel mankracht. Over het algemeen ziet het werkloosheidsprboleem er nog niet zo on rustbarend uit, maar wel is het zaak goed op de tellen te passen. Wat men moet doen. gaarne aangeno men door Donderdag 20 februari. Jaarvergadering Ned. Roode Kruis 's avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Causerie door de heer W. J. Simon over Tuberculose en films. Vrijdag 21 februari. Gearkomste C.H.U. Goaijingea e.o, in de consistorie, bi- gjin 7.30 Ore. Sprekker de hear Frankena fan Drylts. Maandag 24 februari. Tippeltocht J.C.V. Start 8 UUr bij Hotel Hanenburg. Geslaagd voor het Praktijkdiploma Boekhouden (Associatie) onze stadge note mej. T. Dijkstra en mej. A. Bond- sma te Ytens, beide opgeleid door de heer L. M. Vierstra dagen nog werkloos zijn, dan moet t, stuur afd. Soc. zaken. Dit is geen schrik- I. beeld van in de rij staan zoals we dit hebben gekend in de crisisjaren. Nie- s- mand hoeft zich hiervoor te schamen, 1- het is een recht van de werkloze dat wetteiyk vastgesteld is. De heer de Har tog vertelde uitvoerig over de uitkering die men in dit geval zal kunnen krijgen en sprak daarna nog over „Gedeeltelijke werkloosheid”. Dinsdagmorgen omstreeks 10 uur op het opslagterrein van de firma H. Mollinga aan de Oppenhulzerweg alhier een ongeluk gebeurd, dat aan de 38- jarige voorman W. Schouwstra, gewoond het gen gewerkt hebt, kunt U 48 dagen wachtgeld uitbetaald krijgen en 78 dagen werkloosheidsuitkering. Maar men is dan verplicht passende arbeid te aan vaarden. Mocht men onverhoopt na deze 126 men zich melden bij het Gemeentebe- r. en er heel zien om de Ds J. Wieringa van Westzaan heeft het beroep naar de gecombineerde Doopsgezinde gemeenten Hindeioopen, Staveren en IJlst aangenomen. aldus de heer de Hartog. Wat moet U doen als door een of aniere oorzaak in uw bedrijf werkloosheid, komt en men zegt U ontslag aan? In de eerste plaats gaat U protesteren. Het wetboek geeft daar het recht toe, omdat IJ niet di- reet behoeft aan te nemen dat dit ont slag inderdaad rechtvaardig is. U gaat protesteren. Binnen drie dagen stuurt U dit protest per aangetekend schrijven naar uw werkgever, maar U blijft aan het werk, tekent geen ontslagbewijs en geeft onmiddellijk van het gebeurde kennis aan arbeidsbureau en de bond. De werkgever moet nu een ontslagver- gunning vragen aan het arbeidsbureau en uw zaak wordt voorgelegd aan de ontslagcommissie waarin zitting heb ben: een werkgever, een werknemer, een ambtenaar van de arbeidsinspectie en de directeur van het Gew. Arbeidsbureau. De commissie beoordeelt uw geval en kunt U zich niet bij haar oordeel neer leggen, dan heeft U nog recht op beroep bij het centraal bureau in Den Haag. Gesteld, dat de ontslagcommissie uw ontslag rechtvaardig vindt en U een desbetreffend bericht ontvangt wat® moet U dan doen? U gaat onmiddellijk naar het arbeidsbureau en geeft tevens h- het afdelingsbestuur van de bond kennis van uw werkloosheid. it, U heeft nu recht op uitkering; als U e- in het voorafgaande volle jaar 156 da- e r BLAUHÜS. It hat lang duorre ear’t it Wyt-Giele Krüs wist hwat hja der oan hie. Tige lang ha de minsken wachte éh nou is it dan safier dat de offisiële for- gunning fan it Ministery loskomd is ta it bouwen fan it wykgebou yn üs doarp. Sünder mis sille de Blauhüsters hjir tige mei op it snjit wêze en it is dan ek to h ipjen, dat de timmert ju mar gau los kinne. Lyk as de plannen nou binne, sil der boud wurde op in part fan it greate hiem dat heart by de went dêr’t nou master Palstra wennet. In tige moai plak foar dit gebou en ek foar de wyk- suster dy’t in boppewent kriget yn it sclde krüsgebou. Er zjjn verschillende soorten werk loosheid. Ten eerste de wrijvingswerk- loosheid, die zich altijd voordoet en ver oorzaakt wordt door wisseling van werkkring of plotseling ontslag door verschillende oorzaken. Deze werkloos heid is gewoonljjk van zeer korte duur, maar verhoogt het totaalcijfer. Per jaar heeft men normaal 25.000 wryvlngs- werklozen, terwijl de seizoenwerkloos- heid, hotelbedrijven en de landbouwvak- ken, eenzelfde aantal geven. Dan is er de groep minder geschikten, de mensen die moeilijk te plaatsen zijn, en de structuur- werkloosheid die optreedt bjj een wijzi ging in het economische leven. Ten slot te komt men dan bij de cohjunctuur- werkloosheid. a Nu kent men in alle soorten werk loosheid het verschijnsel dat door een of andere oorzaak opeens een verhoging van het aantal werklozen optreedt. Op zichzelf is dat niet verontrustend. Ook nu doet dit verschijnsel zich voor. Zo re gistreerde men vorig jaar van de groep „minder geschikten” 10.000 werklozen, tegen nu 16.000. Ook in de structuur- werkloosheid is een stijging waar te ne men. Men kan hier een getal van 15.000 werklozen noemen. Ook niet bepaald verontrustend, maar we] geeft het te denken dat een groot percentage van deze werklozen in de drie noordelijke provincies woont. Wel is het gedeeltelijk verklaarbaar als men b.v. bedenkt, dat groepen ar beiders in Drenthe die heen en weer ge bracht werden naar hun werk als een der eersten ontslagen zijn en het totaal cijfer dus beïnvloeden. Het ligt niet op de weg van de vak beweging in deze richtlijnen aan de re gering te geven, al heeft men wel bij de regering er op aangedrongen werkge legenheden te scheppen, zoals bijv, het aanleggen van industrieterreinen. Open- De Sneker Damclub houdt haar al tra4 ditioneel geworden Camdag op zaterdag 22 februari in hotel Hanenburg zoals ze in een propagandablad aankondigt. Men vraagt zich in damkringen met spanning af o' het record van verleden jaar (212 deelnemers) nog geslagen kan worden. In de eerste klas ziet men de verrichtingen van de h.h. W. J. Muyl, wijk, Marknesse en Th. Mulder, Leeu warden met belangstelling tegemoet, zij hebben nl. de in hun bezit zijnde bekers tweemaal achter elkaar gewonnen en als ze ditmaal eigenaar. In de hoofdklasse is houder 1957 van de Zwaga-Zwanenburg beker H. Krot te Sneek en van de v. d. Woude beker M. Winters, Heerenveen. Van de verenigingsprjjs, een wisselba ker aangeboden door het gemeentebe stuur van Sneek, is houder dj damclub Ontspanning te Oldeboorn. Een wissel- beker van de Zuid-Hollandse Bierbrou werij zal in een nog nader te bepalen klas worden geplaatst. voor dit BLAD worden in Vrijdag 14 t/m maandag 17 februari iedere avond te 8 uur en zondag tevens te 5 uur film: Attack. Zondagmiddag 16 februari te 2.30 uur film: De schatgravers van het Doodskoppen-eiland, hebbende W. de Zwjjgerstraat 2, leven heeft gekost. De heer Schouwstra was met knechten bezig aan het verrollen een - Eensklaps kantelde het gevaarte voor over, met het noodlottig gevolg dat Schouwstra, die zich aan de voorzijde bevond, er onder geraakte. Hij werd ver pletterd en was op slag dood. Zijn stof felijk overschot is met de ambuiance- auto van de politie naar het St. Anto- nius Ziekenhuis overgebracht. Het slachtoffer laat een vrouw en twee kinderen meisjes van resp. 17 en gerein koe him nou hast net mear. In foaroanman yn ’e Fryske biweglng hat er trouwens nea west. En om to striden tsjin de oanfallen dy’t ek op him dien waerden, wie hy fiersten to biskieden foar. Hy wié foar alles de ientaldige. lyt - bodder yn ’e Fryske striid, om mei dr. Wumkes to sprekken. Syn dichtieder streamde lykwols troch en noch yn de léste jierren fan syn libben, seis neidat hy in swiere slach krigen hie troch it forstjerren fan ien fan syn dochters forskynden syn bydragen regelmjittich yn de Fryske parse. Hwant syn war* berens bleau, ek yn it gewoane deistige wurk dat hy lange jierren foar in kran- te yn ’e Lemmer dien hat en hwertroch hy ek by de sakelju yn üs stéd goed bikend wie. Nou is er wei, mar allegearre dy’t him persoanlik en syn wurk kinnen en weardearre hawwe, sille him net for* jitte. En nei’t wy hoopje ek Fryslan net. Freed wurdt syn stoflik omskot hjir yn Snits to hóf brocht, foaróf gien fan in routsjinst yn „Talitha Koem”, mid* deis 2 ure. Ged. Staten hebben van de 1500 wo- Ijj ningwetwoningen welke in 1958 voor I Friesland bestemd zijn 130 toegewezen 2, aan Sneek, 10 aan Wymbritseradeel. 261 aan IJlst, 5 aan Baarderadeel, 5 aan Hen- naarderadeel, 1 aan Rauwerderhem. Vele vragen werden na deze inleiding gesteld en na een belangwekkende ge dachtenwisseling sloot voorzitter Tj. Lichthart de goed bezochte bijeenkomst. SNEEKER NIEUWSBLAD Ook onze minister-president dr Drees heeft thans de brieven beantwoord wel ke de Russische premier maarschalk Boelganin aan elk der premiers der Navolanden heeft gericht. Het Neder landse antwoord beweegt zich langs de lijnen van de antwoorden welke de meeste andere Navolanden gaven. Te recht wijst dr Drees er op dat het Navo- pact een gevolg was van het feit dat de aangesloten landen zich bedreigd gevoel den door de agressieve politiek welke de Russen sedert 1945 ontwikkelden en hij noemt daarvan een aantal sprekende voorbeelden, o.a. het bezet houden der Oost Europese satellietstaten. Dr Drees deelt ook niet de mening van premier Boelganin dat de landen, die atoom wapenen op hun gebied toelaten groter gevaar lopen in een oorlog te worden vernietigd, zoals Boelganin in zijn brie ven heeft betoogd. Dr Drees zegt het wei niet in zijn brief, maar de algemene opinie in militaire Navo-kringen is dat het toelaten van deze wapens het af schrikwekkend karakter van de Navo- verdediging zal doen toenemen en dus het uitbreken van oorlog zal voorkomen. Onze minister-president acht het twijfel achtig of een topconferentie nu reeds tot de gewenste resultaten zou leiden. Het zou aanbevelenswaard zijn deze te doen voorbereiden langs diplomatieke weg en eventueel een conferentie van ministers van buitenlandse zaken. Pre sident Eisenhower heeft naar aanleiding van de „allerlaatste” brief aan hem ge richt 17 kantjes van Boelganin verklaard dat de inhoud daarvan niet bepaald bemoedigend was met het oog op een eventuele topconferentie. De Rus sen bleken slechts bereid een van de acht punten welke de Amerikaanse pre sident had aanbevolen ter behandeling op zo’n conferentie te accepteren, nl. om eens te praten over maatregelen welke de beide partijen zouden kunnen beschermen tegen onverwachte aanval len. Dat is al heel weinig bevredigend en toont aan hoezeer het nodig is dat de ministers van buitenlandse zaken eerst maar eens bijeen komen om het over de agenda van een topconferentie eens té worden, en na te gaan of de Russen niet alleen maar op propaganda uit zijn. Doe’t Zylstra noch in jonge man wie en frachtrider fan syn geboartedoarp Heech op Snits, skreau hy under de namme „Rintsje fan Heech”. Letter for- oare hy dit yn „Rintsje Klazes”. Hy gie ek faek üt foardragen. Mei syn frou Hiltsje v. d. Laan silliger dy’t hielendal op him ófstimd wie. Hja hiene mekoar ek troch de foardragerü foun. En letter, neidat er frachtrider óf wurden wie en wurksum foar drukker Eisma yn Ljou- wert en it fan him ütjowne „Sljucht en Rjucht”, makken hja op tentoanstellings en sahwathinne de frou yn frysk kostuum ek propaganda foar dit tyd- skrift, dat doe laet waerd fan Waling Dykstra. Hy hie ek greate waerdearring foar „Waling-Om” en in persoanlike brief fan him hat hy as in greate skat biwarre. Nei de opkomst fan de Jong Fryske Biweging yn 1915 is Zylstra mear en mear op ’e eftergroun rekke. De jon- Maandag 17 februari treedt in foyer van Amicitia voor deze club Ook in deze gevallen, wanneer een ar beider dus gedwongen wordt korter te werken, moet overleg gepleegd worden met de vakbeweging. Er is een speciale vergunning van de arbeidsinspectie voor nodig en juist in dit probleem van de gedeeltelijke werkloosheid ziet men na drukkelijk de invloed van de vakbewe ging- Laten we er dus steeds voor zorgen, aldus de heer de Hartog, onze bond te versterken. Hoe meer leden er ons staan des te meer kunnen we be reiken. Ook in deze tijd, waarin we ze ker op onze hoede moeten zijn. Dinsdagmorgen is in Woudsend op de leeftijd van 99 jaar en 3 maanden over leden de heer Jochum de Vries, de oud ste inwoner van Wymbritseradeel. „Pake Jochum”, zoals hy in zijn ge boortedorp, waar hij altijd gewoond heeft, genoemd werd, was rustend turf schipper en in Woudsend een populaire Mevr. Tadema beschreef met een scher pe visie wat zy zag en hoorde en haar echtgenoot, bekend beeldend kunstenaar, legde zijn impressies in vlotte tekenin gen neer. De lezing voert de bezoeker naar Marokko, Algerije en munesië, dat I thans juist zo zeer in het nieuws is. Vorig jaar trad het echtpaar Tadema hier ook met veel succes op, en ook thans zal er stellig veel belangstelling voor deze boeiende lezing zijn. Vorige week werd deze lezing in den Haag ge houden en toen waren er 1500 mensen in de totaal uitverkochte zaal. Yn it St. Antonius Sikenhüs, dêr’t er forline wike yn opnommen waerd, is moandei yn de alderdom fan goed 73 jier forstoarn üs stêdgenoat de hear Rintsje Klazes Zijlstra. Rintsje Klazes wie in tige biskieden man. Mar dochs is der in tiid west, dat hy yn hiele Fryslan bikend wie. Binam- men yn it Fryske formidden. Rintsje wie nammentlik in dichter. Net ien mei in greate D, mar in folksdichter dy’t midden yn it deistich libben stie. Syn wurk wie lyk as er seis wie: ienfaldich, mar altiten aktueel, puntich en raek, mei in seldsume bihearsking fan it Fryske taeleigene. Dichtbondels binne der net fan him ütkommen. Syn wurk- gebiet wiene de kranten en yn syn jon gere jierren de Fryske tydskriften. En net to skatten is it oantal rymstikken dat er makke hat en yn ’e Fryske kran ten publisearre. Ek de lezers fan üs blêd hawwe der mannich kear fan genietsje kinnen. Donderdag 13 februari. „Kunst aan Al len” ’s avonds 8 uur in Amicitia. „Ouders en kinderen”, door het Zui delijk Toneel. Maandag 17 februari. Lezing „Wy aten bij menseneters", door echtpaar Ta dema voor Van der Meulen’s Boe kenspaarclub in foyer Amicitia. Aanvang 8 uur. Maandag 17 februari. Zaal Hanenburg. Lezing Dr W. L. Groeneveld Meyer, Directeur-Generaal voor de Midden stand en Toerisme voor de Ver. van Sneker Zakenlieden. Dinsdag 18 februari ’s avonds 8 uur in Amicitia Jaarlijks Zaalconcert Ste rfelijk Muziekkorps Sneek m.m.v. de Sneekermeer Zwabbers. Woensdag 19 februari. 8 uur Fredehiem. I.v.A.O. Lezing: Reizen en trekken in het buitenland. Men zegt dan ook wel dat de Russen van een voorafgaande ministersconfe rentie helemaal niet willen weten om dat op zo’n conferentie van Westelijke zijde de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Dulles het meest in de melk te brokken zou hebben en deze helemaal niet erg gesteld is op overleg met Moskou, omdat hij meent dat dit thans toch niets vruchtbaars.zou op leveren en de Russen maar gelegenheid zou geven om uit de verdeeldheid in de opvattingen der Westelijke deelnemers propaganda te slaan. Dulles schijnt deze verdeeldheid vooral te vrezen ten op zichte van het Russische voorstel inzake een zóne zonder atoomwapens of troe pen in Midden Europa. Eisenhower ver klaarde dezer dagen dat hij op een even tuele topconferentie alleen over dit on derwerp zou kunnen praten als er over eenstemming was bereikt met al de bond genoten van de Ver. Staten. Maar bet Amerikaanse ministerie van buitenland- se zaken, d.w.z. Dulles, liet precies een dag na Eisenhowers verklaring, mee delen dat de Ver. Staten in het alge meen ernstige bezwaren hebben tegen het plan, vooral omdat de Russen daar door een overheersende militaire positie op het vasteland van Europa zouden krijgen; hun conventionele strijdkrachten zijn immers veel sterker dan die van de Navolanden in dit gebied. Men ziet dat Eisenhower zich heel wat voorzichtiger ei. minder concreet uitliet dan Dulles. Wat Eisenhower zei doet vermoeden dat het hem bekend is, dat niet alle Navo landen het eens zijn over het Russische voorstel, o.a. Denemarken voelt er wat voor. Ook de Engelse premier Macmil lan zou. naar men uit zijn antwoord aan Boelganin zou kunnen afleiden, wat soe peler tegenover dit voorstel staan dan Dulles. Er is trouwens ook een Engelse luchtmaarschalk die wat voelt voor het plan, gedreven door het verlangen op de Engelse defensie-uitgaven te bezuini gen. De Engelse troepen in Duitsland, waarvan W. Duitsland de onderhouds kosten niet meer wil betalen, zouden dan alle kunnen worden teruggetrokken, evenals de Amerikaanse. Maar de re geringen van W. Duitsland, België en Nederland zijn daar fel tegen omdat de aanwezigheid van deze troepen waar borgt dat als de Sovjetunie agressie zou plegen, Amerika en Engeland automa tisch mee in een oorlog zouden worden gewikkeld. Verdwijnen deze troepen van het vasteland dan blijft het altijd on zeker of Washington en Londen terwille van dit vasteland het risico van een alles vernietigende oorlog op zich zullen willen nemen. We schreven hierboven over een „Russisch” voorstel, doch het is oorspronkelijk een Pools denkbeeld, dat niet in de laatste plaats geopperd werd om de Russische troepen uit Polen weg te krijgen, wat de regering te Warschau nog wat vrijer van Moskou zou maken. De Pussen hebben dat voorstel overge nomen en de Polen trachten over te ha len het. nog uit te breiden, zodat de at" ivrije zóne ook Scandinavië en Ita lië zou omvatten. Maar de Poolse pre mier Gomulka en de vroegere Poolse minister van buitenlandse zaken Ra- packi, vader van het plan, schijnen Mos kou overtuigd te hebben, dat het Westen er dan waarschijnlijk helemaal niet meer Niet alleen meer in Nederland, maar in heel het Westen heerst er dan ook uiterste bezorgdheid over wat er zich thans in Indonesië afspeelt. Maar voor het ogenblik kan het Westen slechts een afwachtendc houding aannemen, zoals het dat ook doet tegenover Nasser’s pogingen om de Ver. Arabische repu bliek verdere aanhang in Noord Afrika te verzekeren. Elders, in Irak en Saoe- die-Arable zijn de koningen niet bar in genomen met deze nieuwe republiek, we hebben er reeds in ons vorig overzicht op gewezen en zy schijnen zich ook zor gen te maken over het feit dat zo goed als alle olie van hun rijke bronnen via Suezkanaal en buisleidingen naar het Westen gaat en beide afvoerwegen door Egypte resp. Syrië lopen. De koning van Saoedie Arabié heeft in zijn concurren tie met Nasser al een vriendschapsver drag met Marokko gesloten. Maar in de propaganda voor zijn Arabisch blok heeft de Egyptenaar in Noord Afrika het gety mee in zoverre dat de vroegere Franse protectoraten Tunis en Marokko met Frankrijk op zeer gespannen voet leven wegens de strijd tussen de Alge rijnse opstandelingen en het Franse leger. Een buitengewoon ernstig inci dent, het bombarderen door de Franse luchtmacht van een Tunesisch dorp van waaruit de Algerijnse rebellen de Fran sen aanvielen, by welk bombardement veel burgerslachtoffers vielen, heeft Bourguiba aanleiding gegeven zijn am bassadeur uit Parijs terug te roepen en de eis te stellen dat de 25000 man Fran se troepen nog in Tunesië gestation- neerd, dit land zullen verlaten. Tunesië schijnt de kwestie ook voor de Veilig heidsraad te willen brengen en al met al is de toestand in Noord Afrika voor Frankrijk en ’t gehele Westen zorgelijk. Als deFranse regering van te voren \an het bombardement heeft geweten, heeft zy een politiek uiterst gewaagde daad verricht door er toestemming voor te geven; wist zy het niet dan zal ze haar generaal^ ter verantwoording moe ten roepen. In het Amerikaanse Congres neemt de druk op de Amerikaanse re gering toe om in te grypen en te trach ten Frankrijk te bewegen tot een poli tiek welke Algerië onafhankelijkheid schenkt, waarna dit land met Tunesië en Marokko een federatie zou kunnen vormen, waarin de Franse belangen in ternationaal zouden kunnen worden ge waarborgd. Als het gezwel in Noord Afrika nog verder doorvreet, vrezen vele congresleden dat het spel voor het Westen in Noord Afrika zal zyn uit gespeeld en dan zou misschien Nasser toch een kans krygen zyn Arabische Unie ook langs de kusten van Noord Afrika uit te breiden. de op het echtpaar J. en A. TademaSporry met zijn lezing „Christenhond in Afrika (zwervend door Marokko, Algiers en Tunis)”. De titel is ontleend aan het boek dat zy over hun negen toch ten door Noord Afrika publiceerden. Overigens zijn de Russen geenszins bezig het gunstige klimaat voor overleg tussen Oost en West te scheppen. Dr Drees zal, toen het ministerie van bui tenlandse zaken hem het concept voor zyn brief aan Boelganin voorlegde, wel eens gedacht hebben aan de ontdekte spionnage door drie militaire deskundi gen van de Russische ambassade in ons land gepleegd, waarom ze zyn uitge wezen. En in het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken zal men o.a. ook denken aan de propaganda welke de Russen in Indonesië maken, waarin ze de Amerikanen beschuldigen de hand te hebben in de rebellie tegen Soekarno en de regering te Djakarta vanuit de bui tengewesten. De thans verplaatste Ame rikaanse ambassadeur Allison wordt zelfs beschuldigd er de onlusten te heb ben aangemoedigd, terwyl deze functio naris juist in het Westen wordt aange zien voor een man die nogal pro Djakar ta was en door Washington overge plaatst schijnt omdat men daar, al wil men neutraal blijven, toch een wat strakkere politiek tegen Soekarno wil de, nu Djakarta jegens het Nederlandse zakenleven en de Nederlanders indivi dueel het internationale recht schond. Overigens ziet men in Nederland en in het gehele Westen met spanning toe wat de eisen van de rebellen op Sumatra voor resultaat zullen opleveren. Zoals be kend willen zy dat de regering-Djuanda aftreedt en dat Mohammed Hatta en de sultan van Djokjakarta de leiding van het nieuwe ministerie zullen krijgen en een eind gemaakt zal worden aan de communistische beïnvloeding van de re gering, waaraan men ook de maatrege len tegen de Nederlanders en het Neder landse zakenleven toeschrijft, welke Moskouse tendenzen zouden verraden. De Sumatraanse rebellen schynen op het standpunt te staan dat men om de eigen economie te redden deze maatregelen moet verzachten, al blyft hun houding ten opzichte van de Nieuw Guinea- kwestie dezelfde als van de regering te Djakarta. Intussen krijgt men uit het langdurig onderling gepraat van de lei ders der rebellerende groepen de indruk dat zij niet zo vast in hun schoenen staan en dat als president Soekarno straks is teruggekeerd hy ze wel weer zal weten te paaien. Lukt hem dat niet en houden beide partijen halsstarrig aan hun standpunt vast dan zou volgens enige Westelyke commentatoren een sóórt burgeroorlog kunnen ontstaan waarby het niet onmogelijk zou zyn dat de communistische staten tersluiks hulp aan Java zouden gaan verlenen en het Westen dit zou moeten beantwoorden met hulp aan Sumatra, een nieuw Korea zou dan dreigen. Het Westen heeft er alle belayg by dat Sumatra niet onder communistische invloed komt, omdat dit eiland de laatste dam vormt tegen een uit het Noorden mogelyke Chinees communistische overstroming van Zuid-Azië. GESNEDEN EN VERPAKT WESTERSINGEL 46— SNEEK TEL. 3197 De kroon of> Zwitsers meesterschap Een der mooiste scheppingen uit het land van de Alpen: ALPINA f Onovertroffen in sierlijke vorm en perfecte tijd aanwijzing. Deson danks uiterst voordelig I De mooiste en nieuwste ALPINA- modellen bi| het gespecialiseerde adres; Juwelier-Horlogemaker Kruizebroederstraat 79, Sneek

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1