Teken’es in de raadzaal van Wymbritseradeel M. Ringma 50 jaar bij Lankhorst Subliem concert van het Stedelijk Muziekcorps IJLST van en BUITENLANDS OVERZICHT 60 jaar oj da Sneker Vee narxt Officieel Orgaan Hf de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL 113e jaargang no. 15 Arabische blokken sneeuw i Bijeenkomst Nut gaat niet door Te Ammerstol werd een ton verduisterd Geslaagd Rh 12 jaar voor poging tot vergiftiging Een zelfmoordpoging Het Sneeker Nieuwsblad is een Paratyphus door eten van Dodenherdenking op 3 mei Belangrijke aanwinsten voor het Fries Scheepv. Museum Donderdag 20 febr. 1958 gecombineerde uitgave een NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD I Redakceur. L. K1EZEBRINK r Meerdere functies. Ook een cultureel belang. enkele J. N. 1 Kedaktie adres Kleinzand 7 1 eietoon 2872. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) rigens op steun van het Westen, wat er ook zal gebeuren. In ons vorig nummer hebben we ge meld dat hedenavond voor het Nut zou spreken de heer Jul. J. A. Jongenelen, kunsthistoricus te Utrecht over „Moder ne stromingen in de schilderkunst”. We gens ziekte van de spreker gaat deze bgeenkomst echter niet door. tijd dit van deze executanten vraagt, naast het „gewone” lidmaatschap. Joop D rvendans fungeerde als conferencier en de „Sneekermeer Zwabbers” slaag den er in hun programma met de gebrui kelijke show, handigheid en veel vaart naar voren te brengen. Hierbij onder scheidden zich vooral de heren Hordijk van der Veer en Klaser a. Met een „bal na” werd de avond af gesloten. Hierbij verleende het orkest Johan Bok medewerking. Aan de rijksuniversiteit te Groningen is geslaagd voor het voorbereidend exa men godgeleerdheid de heer B. W. Ok- ma van Ypecolsga. Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.t lager Abonnementsprijs f 3.- per nall jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Naast zijn eigen werk heeft de jubi laris zich ook in andere functies zeer verdienstelijk gemaakt voor het bedrijf er> het personeel. Zo is hij al 30 jaar pen ningmeester van het in 1927 opgerichte Bedrijfs-ziekenfonds en plm. vijf jaar voorzitter van de Personeelsvereniging, waaraan sinds kort ook een fonds voor De rechtbank te Leeuwarden heeft de 73-jarige v. d. M. te Weidum, die in een bejaardente' uis getracht heeft een mede bewoner door vergiftiging (het op zijn boterham smeren van rattenkruit) om het leven te brengen, veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf met aftrek. De eis luidde 12 jaar* gevangenisstraf met af trek en ter beschikkingstelling van de regering. Jack Soble, de in Amerika veroordeel, de Russische spion, heeft gepoogd zelf moord te plegen door anderhalf pond spij kers, schroeven en moeren in te slikken, kort voor hij van zijn gevangenis naar New York voor verder verhoor zou wor den overgebracht. Dit onthulde dinsdag de openbare aanklager Douglas. In een New Yorks ziekenhuis werd Sobles maag operatief geleegd, aldus meldt de N.R.C. Djakarta een marine heeft, die hoe wei nig ze ook betekent, toch lastig kan worden voor de verbindingen tussen Su matra en de andere buitengewesten en buitenlandse havens. Van de stand van zaken zijn we te weinig op de hoogte om er commentaar op te leveren, het Wes ten kijkt de kat uit de boom en als we het goed begrijpen doen de grote par tijen in Indonesië dat eigenlijk zelf ook nog. Bram Feenstra, die dit ensemble tot zulke prestaties weet op te voeren. De wals „La Husarde” van L. Canne en de bekende „Czardas” van Grossmann (arr. van Stalmeier) werden eveneens uitmuntend verklankt evenals de beide vlotte marsen die het geheel completeer den. t Na de pauze kreeg de lichte muze in de vorm van de „Sneekermeer Zwabbers” een„tweelingzusje” van de „Snitser ün- getiders”, zoals de heer van Gorkum het uitdrukte, gelegenheid zich te laten ho ren. Dit amusements-ensemble dat on der leiding staat van de heer C. Hordijk, is een fderdeel van het Stedelijk Mu. ziekcorps. Dit gezelschap trad reeds ver schillende malen, ook buiten de stad, op. De baten worden afgedragen aan het „moedercorps” en bovendien zorgen zjj voor de verdere vulling van het pro gramma. Onnodig te zeggen hoeveel vrije en waarvoor dat van de heer G. M. Ger- brandij te Nijland de heer Reisma tot voorbeeld heeft gediend. Over de resultaten was de heer de Jong dan ook zeer tevreden. In ’t be gin tekenden vele leerlingen de vrouwen figuur, en sommigen ook zeer ver dienstelijk, maar dat was eigenlijk te moeilijk en daarom adviseerde hij hun later een van de drie mannen te co- piëren, wat beter slaagde. Enkelen waagden zich echter aan het gehele schilderij en niet zonder succes zoals wij dinsdag bij ons bezoek aan de laatste les konden constateren. De commissie Nationale herdenking heeft er nogmaals de aandacht op ge vestigd, dat de dodenherdenking dit jaar zal plaats hebben op zaterdag 3 mei in plaats van op zondag 4 mei. Er was dinsdag na afloop van de markt een beetje feest in het café van de heer R. Kooistra aan de Korte Vee- marktstraat. De vlag hing uit, in de ver sierde zaal was een vrolijk gezelschap bijeen en Heter Leyenaar was het „feestvarken”. Een zeer toepasselijke benaming overigens, want Leyenaar is de bekende varkenskoopman uit Balk, die op deze dag het merkwaardige feit herdacht dat hij 60 jaar geleden als 13- jirige koopman-in-de-dop voor de eerste maal met zijn vader de Sneker vee markt bezocht. Daarna was hij steeds een geregelde bezoeker van onze markt en verwierf hjj de reputatie van be kwaam en eerlijk koopman en een goed collega. Het was 8 februari j.I. 50 jaar ge leden, dat de heer M. Ringma, expeditie- chef bij Lankhorst Touwfabrieken alhier, als 11-jarige jongen bjj dit bedrijf in dienst trad. Hjj had de lagere school zonder doublures doorlopen, maar moest toen direct mee verdienen om de zorgen van vader en moeder, die een groot ge zin hadden, wat te verlichten. Toch vertrouwde de jubilaris ons toe, altjjd met plezier te hebben gewerkt. Ik ben nooit met tegenzin naar de fabriek ge gaan, zei h\j. Wat zeg jij Rika? En zijn vrouw bevestigde het. Als je hem soms hoorde praten zou je denken dat het z(jn eigen zaak was, zei ze. Het Fries Scheepvaart Museum mocht dezer dagen weer enige fraaie aan winsten boeken. De heer W. van Aspe ren uit Leeuwarden gaf het Museum in bruikleen een 18de eeuwse, ebbenhouten sextant van Engelse makelij alsmede een bizonder zorgvuldig vervaardigd, geel-koperen standaardkompas, om streeks het jaar 1750 te Parijs gemaakt. Beide instrumenten zjjn door Friese kof- schipkapiteins gebruikt. Door aankoop verwierf het Museum een buitengewoon fraaie, in 1775 te Sneek vervaardigde begrafenislepel, ver sierd met inscriptie en wapen. Voorts een zilveren geboortelepel uit het jaar 1756, eveneens te Sneek gemaakt en versierd met de ingegraveerde voorstel ling van een z.g. smakschip. De nieuwe problemen welke zich in de Arabische wereld aandienen, zullen stellig de directe aandacht van de En gelse premier Macmillan, die vorige week van zijn reis door de landen van het Gemenebest is teruggekeerd eisen. Maar niet minder zal dit het geval zijn met de toestand van de partij waaraan bij zijn premierschap te danken heeft, de partij der Engelse Conservatieven. Bij een tussentijdse verkiezing te Roch dale ging nl. de zetel van een conserva tief Lagerhuislid naar ’n Labov.rlid over, de conser -atief haalde thans nog geen 10.000 stemmen tegen ruim 26.000 in 1955; het verlies van de zetel was overi gens niet aan stemmenwinst van de labour-candldaat te wijten, maar aan het feit dat de liberalen nu een candidaat hadden gesteld en in 1955 niet en dat deze een groot aantal stemmen op zich verenigde. Dat heeft de liberalen, die thans slechts 5 zetels in het lagerhuis hebben, nieuwe moed gegeven, doch de kans lijkt niet groot dat zij voorlopig weer een grote rol in de Engelse politiek zullen spelen tenzij ook de Engelse kies wetten zodanig worden gewijzigd dat in- laats van het districtenstelsel, de even redige vertegenwoordiging wordt inge voerd. Macmillans aandacht wordt ook gevraagd -r de voorbereiding der top conferentie. Hij zowel als president Ei senhower en Dulles schijnen er nu ac- coord mee te gaan dat deze conferentie langs diplomatieke weg en niet via een ministersconferentie zal worden voorbe reid. De briefschrijverij van Boelganin moet nu maar eens ophouden, vindt Ei senhower. Het PoolsRussische voor stel om een atoomvrije zóne in Midden Europa te scheppen wordt volstrekt af gewezen door de opperbevelhebber der Navo-strijdkrachten in Europa, generaal Norstad; het voorstel zou de militaire kracht van de Navo-landen aantasten en Rusland door zijn overmacht aan con ventionele strijdkrachten bevoordelen. Tenslotte zij de vorming in Indonesië van de tegen-regering op Sumatra ver meld, een kwestie die Macmillan ook ernstig zal moeten bestuderen omdat zo wel Malakka als Australië betrokken kunnen worden bij een strijd tussen de regering-Djuanda te Djakarta en de re- gering-Sjafruddin op Sumatra, zelfs als deze strijd alleen maar met economische •.penen zou worden gevoerd. Een kwaad ding voor de tegenregering Ijjkt ons dat Met deze lessen heeft de heer de Jong ook een cultureel belang willen dienen. Zoals we al schreven komen de meeste leerlingen uit Wymbritseradeel en die hebben nu kennis kunnen nemen van een stuk kunstbezit van hun gemeente waaraan bij een vluchtig verblijf in de raadzaal bij huwelijksvoltrekkingen e.d. gewoonljjk weinig of geen aandacht wordt besteed. Nu moesten ze het ge heel in zich opnemen en hebben ze de sch 'onheid ervan leren kennen, wat ze ongetwijfeld ook aan anderen in hun eigen omgeving zullen doorgeven. Nu deze proef zo goed geslaagd is, ligt het in de bedoeling van de heer de Jong binnenkort als het mooie weer komt, er ook eens met zijn leerlingen op uit te trekken en hen dan een boerderij naar de natuur te laten tekenen. Vijf jaar geleden werd hij ter gelegen heid van zijn 55-jarig jubileum op har- teltjke wijze door de Marktcommissie gehuldigd. Nu deed de heer Kooistra dit spontaan war.rby hij hem een kistje si garen aanbood en mevr. Leijenaar met een bos tulpen mee in de hulde aan haar man betrok. Er volgde toen nog een gezellig onder onsje waarin vele handen van collega’s en vrienden naar de jubilaris en zijn vrouw werden uitgestoken om hen geluk te wensen met deze bijzondere dag. SNEEKER NIEUWSBLAD Aan de andere kant kan men echter veilig aannemen, dat Ringma voor Lank horst steeds ’n goede medewerker is ge weest. Anders zou de directie hem in 1944 niet zijn tegenwoordige verant woordelijke functie hebben toevertrouwd. Want daarvoor komt heel wat kijken in zo’n groot bedrijf. Vele malen groter dan toen de jonge Ringma er voor de eerste maal binnenstapte. Ringma begon zijn loopbaan met het machinaal vlechten van boom band, maar werd in de loop van de jaren een all round vakman, bekend met de zeer vele soorten touw (en tijdens de oorlog ook papiertouw) welke bij Lankhorst (ook door hem) werden vervaardigd. Boven dien leerde hij de verlangens van de klanten kennen, want de een wil het zus, de ander zo. Ook heeft hij veel jongens in het vak opgeleid, van wie verscheidene thans nog in het bedrijf werkzaam zijn. De expeditie, een zeer belangrijk on derdeel, heeft ook vele veranderingen ondergaan. Voor de vrachtauto’s kwa men ging alles met paard en wagen en moesten de zware balen met mankracht worden opgeladen. Nu geschiedt dit met heftrucks waardoor het werk veel lichter is geworden. In eeff uur is nu een 16 tons auto vol. Geruime tijd verzorgde Ringma zowel de binnenlandse als de buitenlandse expeditie, maar door de enorme uitbreiding van de werkzaam heden zou dat nu niet meer kunnen en heeft hy nu alleen de leiding over de binnenlandse. De 60-jarige oud-onderwgzer D. H. uit Ammerstol heeft zich bij de politie te Rotterdam gemeld. Hij heeft bekend van de particuliere spaarbank welke hij beheerde en welke niet aangesloten was bij de Ned. Spaa, bankbond f 100.000.— te hebben verduisterd. De man genoot groot vertrouwen in Ammerstol en vele kleine spaarders zijn nu gedupeerd. ”r Als deze federatie stand houdt ten minste want er schijnt, het staat trou wens niet in het gepubliceerde verdrag, overeengekomen te zijn dat Irak over 1% jaar bedanken zal als lid van het Bagdadpact, als de federatie een succes blijkt; de mogelijkheid dat deze dat niet zal zijn is dus door de beide vorsten overwogen. Dat eventueel bedanken van Irak voor het B'griadpactdat nog wel de naam van de Irakese hoofdstad draagt zou voor Engeland, de vader van het pact, een slag z n en het laatste greintje invloed van Londen in het Mid den Oosten vernietigen, want met dit uittreden zou waarschijnlijk het hele pact verdwijnen Te Londen koestert men de hoop dat het zo’n vaart niet zal lopen, want in de officiële tekst van het verdrag der federatie staat dat zowel Jordanië als Irak het recht behouden hun eigen buitenlandse politiek te voe ren. Te Washington schijnt men overi gens het eventueel verdwijnen van het Bagdadpact niet zo erg te vinden, men neemt er aan dat de vorsten van Jorda nië en Irak in hun eigen belang met het Westen zullen bij ven samenwerken; deze genieten ook beide steun van Amerika e voelen uit de aard der zaak niets voor samenwerking met Moskou, dat de mas sa’s in bun landen maar opzet tegen hun heersers. De Amerikanen achten het ook de meest natuurlijke zaak van de wereld dat de Engelse invloed in de Arabische wereld, besmet met een koloniaal lucht je, plaats moet maken voor de hunne. Men zegt i l dat de koning van Saoedie Arabië zich juist op een afstand van de nieuwe federatie houdt omdat door Irak’s nog bestaande relatie met het Bagdadpact, op deze combinatie nog een te sterk accent ligt van samenwerking met een met kolonialisme belast land als Engeland. Hij houdt het voorlopig maar op zjjr. vt' -ndschapsverdrag met de Ame rikanen. wier invloed in de Arabische wereld hjj steeos meer ten koste van Engeland en Frankrjjl. ziet toenemen.- Zoals we al e-erder vermeldden heeft Saoed ook een verdrag van vriendschap Bij het driejarig jongetje A. V., wo nende in plan zuid te Harlingen hebben zich de verschijnselen van para-typhus geopenbaard. Het kind is dadelijk ge ïsoleerd. Vermoed wordt, dat de oorzaak is het eten van sneeuw, die het kind van de straat had opgeschept, alaus Ons Noorden. geerd door Stalmeier. Een overtuigend begin, maar het orkest moest blijkbaar even wennen, want het samenspel had hier en daar egaler kunnen zijn. Overi gens, wat klank en stemming aangaat, een verzorgde uitvoering. Trouwens deze belangrijke onderdelen waren de gehele avond goed. Het spel was doorlopend be schaafd en nimmer ruw. De zuiverheid bleef, behoudens een enkele uitzonde ring, goed bewaard. In Haydn’s concerto (arr. van Hanni- ken) toonde de solist, de heer K. Post- ma, zijn kui.nen. Technisch goed beheerst en met mooie toon wist hij zijn lang niet eenvoudige partij naar voren te brengen. In het zangerige middendeel klonk zijn trompet bijna als een bugel en in de hoekdelen kwam zijn vaardigheid vol doende tot uiting. Toch miste i wij hier- karakteristieke element. Hierin had hij gerust minder bescheiden en meer penetrant kunnen zijn! De be geleiding was mede daardoor soms iets te st-.rk, doch voor het overige zeer ad rem en ccrrect. De uitvoering van de „Piet Hein rhap- sodie” van van Anrooy was ons inziens h_t hoogtepunt. Een uitermate knappe weergave. Dit schone resultaat is naast de toewijding van de orkestleden zeker voor een groot deel te danken aan de beheerste en doelbewuste leiding van Het copiëren is (volgens velen helaas) nog altyd een van de onderdelen van het vak tekenen op de Ulo-examens. Veelal is dit het overtekenen van een plaat, waarvoor in de examenklassen dan ook druk wordt geoefend, maar over ’t al gemeen tonen de leerlingen daarvoor weinig interesse. Daarom heeft de heer E. S. de Jong, vakleraar aan de Chr. Uloschool alhier, iets anders geprobeerd, wat naar hij vooraf hoopte wel belangstelling zou wekken en dat inderdaad ook gedaan heeft. Met de welwillende medewerking van de burgemeester van Wymbrtseradeel heeft hij de candidaten van de drie examenklassen nl. in de raadzaal van die gemeente de daar aanwezige wandschildering van Cor Reisma geheel of details daarvan laten copiëren. Elke klas kreeg daarvoor op dinsdagmorgen tweemaal een half uur, zodat de copie in een uur vervaardigd moest worden. De jongens en meisjes hebben zich vol ijvei- op deze taak geworpen en zelfs him 20 minuten pauze er voor opge offerd. Geen wonder trouwens, want 60 van hen komt van het platteland en heeft daarom uiteraard al belangstel ling voor het boerenbedrijf dat op het schilderij symbolisch wordt voorgesteld Er was dinsdagavond veel belangstel ling voo. het jaarlijks concert van het Ster1 I jk 1 muziekcorps. Slechts weinige plaatsen bleven in „Amicitia” onbezet. Dat er zoveel interesse bestaat voor goe de harmonie-muziek is ongetwijfeld ver heugend en vooial v ir het Stedeljjk Muzic :orps, dat, laten wij het direct maar zegge; een subliem concert gege ven heeft. Zen moet zeer zek.r hard ge werkt hebben om tot zulk een resultaat te komen. Het programma bestond nl. uit v .-ken, uitgez- lerd één repc.toire- n nmer, die na de jubileumuitvoering welke in november j.I. gehouden werd, nog ingestudeerd moesten worden. Dit programma, dat onder meer de prachtige, doch ocil '^-speelbare „Piet Hein rhap r die” van Dr. Peter van Anrooy bevatte, getuigde niet alleen van durf, doch ook van smaak, temeer daar het uitnemende in teveel het arrangement van Willem Steyn deze keus volkomen rech'.vr i en ander sluit als vanzelf een com- pliment in voor de - dige dirigent, de heer Bram Feenstra, die zijn executanten bovendien een c"’'certo van Haydn liet spelen, waarin de heer K. Postma, trom pet, golieerde. Na het woord van welkom, uitgespro ken door de voorzitter, d„ heer T. van Gorkum, werd begonnen met de „Ray mond” ouverture van Thomas, gearran- hulp in de huishouding bij ziekte van de vrouw van een personeelslid is verbon den. Verder noemen we hier nog zijn werk in de vakbeweging. Hij was een lange reeks van jaren om beurten secre taris of voorzitter van de voormalige Ned. Fabrieksarbeidersbond, en richtte direct a de oorlog een afdeling van de nieuwe Textielbedrjjfsbond „De Een dracht” mee op. Daarvan is hij ook zeven jaar voorzitter geweest, maar toen achtte hij de tijd gekomen de ha mer aan een jongere kracht over te geven. Op verzoek van de directie wordt het jubileum op 1 maart gevierd, op welke dag de heer Ringma ’s middags van 3 5 uur ook een receptie houdt in het St, Jozefgebouw. Gezien zijn vele ver diensten zullen stellig velen van deze gelegenheid gebruik maken hem met het gouden jubileum geluk te wensen. Zoals te verwachten was hebben de jonge koningen van Irak en Jordanië, die ook neven zijn, er geen gras over la ten groeien om tegenover de Verenigde Arabische Republiek van Egypte en Sy rië, een concurrerende combinatie aan de Arabische wereld aan te bieden, nl. de Arabische federatie. Hun samengaan is wat minder strak dan van de V.A.R., waarin Nasser de leidende figuur en Egypte de overheersende partij is; want daar Irak en Jordanië beide koninkrijken zijn, kan de federatie geen eenhoofdige leiding krijgen, beide koningen behouden hun troon, al zal Feisal van Irak toch het symbolisch hoofd zijn. De wederzijd se zelfstandigheid komt ook uit in het feit dat ze in het buitenland afzonderlijk vertegenwoordigd zullen blijven. Behal ve de geringere hechtheid van het sa mengaan onderscheidt de Arabische fe deratie zich in nog wel meer aspecten van de V.A.R. De volken van de federa tie zijn veel geringer in aantal dan die van de V.A.R., welke een kleine 30 mil- lioen zielen omvat, tegen de A.F. een zestal. Ook daarom zou de koningsfede- ratie er allicht ook graag koning Saoed van Saoedie Arabië bij hebben gehaald, maar die hield zich afzijdig, ofschoon hy wel waarnemers naar de conferentie van zyn beide collega’s had gezonden Een ander verschil in aspect is de ideo logie, als we het zo mogen noemen waarvan beide groepen uitgaan. Nasser heeft zyn populariteit in de Arabische wereld te danken aan zyn strijd tegen het kolonialisme en voor het neutralisme. De Arabische massa’s verbinden de ellen de waarin ze steeds verkeerd hebben en nog verkeren aan de vroegere overheer sing van hun landen door koloniserende rgken en voor hen is Nasser het sym bool van die stryd, en zijn aanzien bij de massa’s is nog gegroeid sedert de mis lukte FransEngelse expeditie tegen hem. Zij zien hem als de man, die door de eenheid van alle Arabische landen tot stand te brengen een blok wil vormen dat met andere blokken in de wereld op voet van gelijkheid kan onderhandelen en dat hen uit de ellende zal verlossen, pe federatie van Irak en Jordanië is al lerminst gebaseerd op een dergeiyke ideologie, zy heeft een, als we het goed zien, meer negatief dan positief doel. Deze vorsten weten heel goed dat ook de massa’s in hun landen worden aange trokken door Nasser’s ideologie en pro paganda en men krijgt sterk de indruk dat de vorstencombinatie is tot stand gekomen om de positie der feodale heersers tegenover de zuigkracht van Nasser’s propaganda te versterken. Van een hunner is dat zeker, nl. van Hoes sein van Jordanië, die dan ook de initia tiefnemer van het plan was. Zijn land is economisch uiterst zwak en er bestaat een sterke oppositie tegen hem, het had niet veel gescheeld of reeds verleden jaar was hij van de troon gestoten door de toenmalige premier van zijn land die het toen reeds in de richting van de Egyp tisch-'Syrische politiek wilde sturen. Dat is mislukt door de houding van Saoedie Arabië en Irak, en gesteund door Amerika heeft Hoessein toen zyn troon behouden en zijn positie versterkt, waar door tevens voorkomen werd dat Egypte en Syrië, die nu geen gemeenschappelijke grens hebben, door de heerschappy over Jordanië ook aardrykskundig één blok konden vormen. En nu heeft Hoessein zyn positie en de zelfstandigheid van zyn land versterkt door de federatie met Irak. met de sultan van Marokko gesloten, met wie de Amerikanen ook veel beter kunnen opschieten dan de Fransen, on der wier protectoraat Marokko nog tot voor kort stond. Nog sterker wint de invloed der Amerikanen ten koste van de Fransen in Tunesië, waar door het on beraden optreden van de Franse leger aanvoerders in Algerye, die een Tune- sisch grensdorp lieten bombarderen, een crisis is onlitaan in de betrekkingen met Fran'rijk. President Bourguiba heeft dit bombardement voor de Veilig heidsraad gebracht en op haar beurt' heeft de Franse regering daar een klacht tegen Tunesië ingediend omdat het en dit staat onomstoteiyk vast de Al gerijnse ops’andelingen steunt. Veel heil voor een der beide partijen verwachten we niet van deze klachten, omdat in de Veiligheidsraad nog zo iets als het veto recht van elk der Grote Vyf geldt. Meer zit er waarschynlijk in de bemiddeling der Ver. Staten, welke beide partyen wel met enig voorbehoud hijnen te wil len aanvaarden. Bourguiba heeft wel ge ëist dat de Franse troepen zyn land zouden verlaten, maar hij is een over tuigd voorstander van samenwerking met het Westen en schijnt zelfs bereid te zyn üd van het Navopact te worden, waarvan de bedoeling schynt te zijn dat de thans in handen van het Franse le ger zynde Tunesische bases, Navo-bases worden. Bourguiba speelt kenneiyk een zeer subtiel spel om zijn plan tot een federatie van Marokko, Algerye en Tu nesië, waarin hij de leiding zal hebben en welke zal samen werken met het Wes ten te doen slagen. De Fransen hebben door het incident met Tunesië er zelf toe meegewerkt dat nu de Algerijnse kwestie meer dan een binnenlandse aan gelegenheid van Frankrijk wordt. Ame rika en Engeland, die zolang mogeiyk hebben get acht hun. Navobondgenoot te sparen, zullen nu allicht trachten van Parijs gedaan te krijgen dat Algerije een gelijke status als Tunesië en Marokko krijgt om de Westelijke invloed in Noord Afrika te redden. Dat zal naar het schynt toch, al moeiiyk genoeg zyn, om dat de verbitterde strijd tussen 'de Al gerijnen en de Fransen er toe heeft ge leid dat de extremisten onder de eerst- genoemden in het verzet de leiding heb ben gekregen, en niets meer var. samen werking met Frankrijk en het Westen willen weten. Het Arabische comité dat ook het verzet in Algerye leidt en dat tot voor kort in Tunis gevestigd was, heeft, afkerig van Bourguiba’s politiek van verzoening, dan ook zyn bureau ver plaatst naar Egypte. Al met al dus een duchtig verwarde toestand in de Ara bische wereld en in het voor het Westen zo belangrijke Noord Afrika, ook al om dat het de vraag blijft of de positie van Bourguiba in Tunesië wel zo v""t is; ook in zijn land roeren zich de radicale elementen die zich op Nasser’s groepe ring van de A-abis i en neutralistische eenheid richten. Een groepering welke voor en na de vernietiging van Israël predikt omdat dit land met zijn Wester se inslag een kan' -ezwel in de Mo hammedaanse wereld wordt geacht. Over de vraag of de scheiding der Ara bische landen in twee blokken een vocr- of nadeel voor Israël betekent zijn de bevoegde VZesterse commentatoren het i 'et b?pa .ld eens. Een deel hunner ziet er voor Israël een voordeel in omdat geen der blokken de ander het bezit van Israël zal gunnen, een ander deel vreest dat Nasser er alles op zal zetten de Is raëlische staat te vernietigen omdat dit hem nog groter glorie in de ogen der Arabische massa’s zou verschaffen en misschien ook de groep Irak, Jordanië en Saoedie Arabië onder zyn leiding zou brengen. De Israëliërs zijn er voorlopig tevreden mee dat Nasser Jordanië niet aan zijn zyde heeft gekregen en dus hun tegen 'lasser te verdedigen grens niet nog langer geworden is en hopen ove-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1