Waarom werd het Feyenoord stadion niet afgekeurd Het bezoek van het Engelse Koningspaar aan ons land IJLST en van I BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL 113e jaargang no. 17 6 Donderdag 27 febr. 1>38 3 Moordzaak Anjum komt weer voor Werk Bevorderingen secretarie Wym britseradeel Siraatverlichting in Wymbritseradeel Het Sneeker Nieuwsblad is een Bedrijfsrekeningen gemeente Sneek voor de Veiligheidsraad gecombinewtU uHgav. NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT «i ORIIFHOUTS NIEUWSBLAD - SNEEKER NIEUWSBLAD RedakteurL. KIEZEBRINK 7 (Ons Noorden.) Niet zo leuk. Geen nut. en H. Kuiphof. De critiek De critiek die over het koningshuis is Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872. ,God save the Queen" Elisabeth is thans 31 jaar, Philip wordt Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) dan ze l en B. en W. van Wymbritseradeel delen de raad mede dat zij als gevolg van de benoeming van de heer G. Sennema tot secretaris tot de volgende bevorderingen ingaande 1 januari 1958, hebben besloten: tot hoofdcommies, plaasvervangend secre taris, de heer J. de Groot, thans com mies redacteur; tot commies A: de heer H. de Blauw, thans commies; tot adjunct commies de heer W. Massen, thans amb tenaar le klas; tot tijdelijk ambtenaar le klas mej. A. S. Schager, thans tijdelijk ambt. 2e klas. gaf om met de Amerikaanse Wallis Simp son te kunnen trouwen (december 1936), veranderde haar positie met één slag: zij werd de troonopvolgster. Op haar zes tiende jaar werd ze benoemd tot kolonel van een Engels garderegiment en in het laatste oorlogsjaar volgde ze, op eigen verzoek, in het kamp Aidershot een trai ning als militair chauffeuse. Haar vader was een gesloten, plichts getrouw man, die beslist niet vlot kon worden genoemd en zelfs worstelde met een spraakgebrek. Hij ontving krachtige steun van zijn echtgenote lady Bowes. Lyon, vrolijk en opgewekt van aard. Eli sabeth lijkt het meest op haar vader. Ook haar kenmerkt een zekere schroomvallig heid, waartoe zeker het bewustzijn van haar verantwoordelijkheid en het hoge plichtsbesef, dat zij van haar vader erf de. hebben bijgedragen. Maar het blijkt ontzettend moei lijk te zijn, de juiste definitie te vinden tussen een moeilyk bespeelbaar en een onbespeelbaar veld. Ik heb het meege maakt, dat een van de beste velden van Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lagei Abonnementsprijs f 3.— per hall jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. SNEEUW IN NEDERLAND Nederland, benoorden de lijn VHssin- gen—Nijmegen, is dinsdag geteisterd door hevige sneeuwval met harde rukwinden. Op de toegangswegen van Amsterdam was het verkeer somtijds gestremd en moest er met man en macht geduwd worden om de auto’s weer op gang te krijgen. buur de Soedan dat een ogenblik scher- -e vormen aannam. Dat gaf laatstge noemd land aanleiding er de Veiligheids- Op woensdag 16 april a.s. zal de Leeu warder rechtbank de behandeling van de doodslag op de slikwerker P. Steegstra, gepleegd op 22 september 1956 te Anjum, voortzetten. Terecht staan, de 26-jarige timmerman Alle S. en de 20-jarige land arbeider Joh. D., tegen wie destijds resp. 5 en 7 jaar en ter beschikkingstelling van de regering was geeist, en de ouders van Joh. D., de 43-jarige landarbeider Andries D. en de 38-jarige Folkje D.D. Tegen hen eiste de Officier op 20 juni j.l. resp. vrijspraak en 5 jaar met aftrek, we gens uitlokking van deze doodslag. De rechtbank had op 3 juli j.l. de zaak aangehouden, omdat zij nieuwe psychia trische rapporten wenste over de ver dachten en tevens de rol van de vader, Andries D.. wilde onderzoeken, op grond van een afgeluisterd gesprek tussen hem en zijn vrouw bij hun confrontatie na de terechtzitting. Alle verdachten zijn reeds bijna 114 jaar gedetineerd. losgebarsten, raakt echter eigenlijk de koningin zelve niet, maar de hofhouding die haar te veel isoleert. Vele Engelsen zouden gaarne zien, dat de koningin meer de kant opging van de Scandina vische vorstenhuizen of van ons eigen Oranjehuis. Ze willen haar niet langer zien als een soort sprookjesvorstin, om geven door een haag van dignitarissen en gardesoldaten. Niemand zal echter een woord van critiek uiten op de wijze waarop Elisabeth haar talloze verplich tingen vervult en haar „agenda" is schier iedere dag overbelast. Zij bezit een waar lijk vorstelijke gratie en toont in moei lijke situaties zeer veel tact. Dat ze niet zo conservatief is als men wel denkt, be wijst het feit dat ze prins Charles naar een kostschool stuurde, in plaats van hem thuis les te doen geven. Het was wel een heel deftige kostschool, maar ook deftige jongeheertjes zijn kwajongens. Het is maar zo jammer dat vooral de onbescheidenheid van de Engelse pers het de jonge prins zo moeilijk maakt, als een gewone jongen te levenals het zo doorgaat, heeft de koningin reeds doen weten, zal ze prins Charles van school moeten nemen. Uit stukken welke B. en W. de raad aanbieden blijkt dat de rekening van het reinigingsbedrijf over 1955 sluit met een nadelig saldo van f 148.054.90, en die over 1956 met een nadelig saldo van f 140.756.55, De rekening van het gasbe drijf over 1956 sluit met een voordelig saldo van f 2797.10; die van het waterlei dingbedrijf over 1956 met een voordelig saldo van f 21.443.64; de rekening 1956 van het openbaar slachthuisbedrijf heeft een nadelig saldo van f 21.903.29; en die van het leningfonds over 1956 een nade lig saldo van f 1624-66. Het moet een jaar of zes, zeven ge-1 Nederland (Houtrust in Den Haag) werd leden zijn geweest. Ik was naar de goe- afgekeurd, omdat de Vlaamse stad Gent gegaan om daar er zondagsmorgens om de jaarlijkse voetbalwedstrijd tussen de Rode Duivels en de Zwaluwen te zien. Het weer was regenachtig en de bus, die de Nederlandse spelers vervoerde, had nogal wat hinder van besneeuwde wegen gehad. Het was dan ook februari en dus kan men allerlei vervelends vanuit de donkere wolken verwachten. De grootste narigheid stond de Nederlandse spelers echter op het veld zelf te wach ten, want zij kwamen op een grasmat te staan die door sneeuwhopen omgeven was en wat nog erger was die hier en daar nog flinke porties sneeuw herbergde, want de Belgische terrein- knechts waren kennelijk in tijdnood ge weest. Het werd een drama voor de Zwalu wen. Op het drassige, supergladde veld, waar de bal brokken sneeuw om zich heen kreeg en soms ineens in vaart af remde om even later op een zeer vochtig plukjé gras extra snelheid aan te ne men, konden onze spelers helemaal niet uit de voeten. En dat. terwijl de Belgen zich heerlijk in hun element schenen te voelen. Ik herinner me. hoe dit twee honderd pond wegende linksbinnen, Freddy Chaves, een vermaarde wasbaas van La Gantoise, als een hinde over het winterse veld galoppeerde, terwijl veel lichtei' gebouwde Nederlandse spelers meters snelheid bij hem tekort kwamen. Het was een deerniswekkend schouwspel voor ons en de uitslag was al even triest: 50 voor de Belgen. Sedertdien is er heel wat veranderd. Freddy Chaves voetbalt (meen ik) niet meer, de wedstrijden tussen Zwaluwen en Rode Duivels zijn .van de baan en Neder landse voetballers wentelen zich des winters even zo vrolijk over besneeuwde velden als de Belgen. Want met de en tree van het betaald voetbal kwam de noodzaak, niet voor slecht weer en dito terreinen uit de weg te gaan. De KNVB instrueerde haar terreinkeurders („con suls” geheten) om pas dan tot afkeuring over te gaan als het veld gevaar voor de spelers opleverde of als de grasmat langdurig vernield zou worden, indien de wedstrijd door- ging. Een veld, dat kei hard is, kan gemakkelijk een gebroken rib voor een gevallen speler opleveren en een doelman, die bij 10 graden vorst lange tijd werkloos tussen de palen moet staan, loopt kans een fikse verstijving te lopen, die voor zijn gezondheid al lesbehalve goed is. dit jaar 37. Sinds de 6e februari 1952, toen ze na de dood van haar vader Geor ge VI. w$rd gekroond, heeft zij maar weinig privé-leven gehad. Toch probeert ze daarvoor altijd nog zoveel mogelijk tijd te vinden. Haar hobby is de paarden sport en de paarden der koningin nemen aan alle belangrijke wedrennen deel. Ze leest graag maar niet al te diepzinnige boeken, ze kleedt zich soms bijna smake loos. dan weer ziet ze er betoverend uit. Maar voor millioenen is zij de prinses uit het sprookje wanneer ze in haar staatsiekoets uitrijdt of te paard en in uniform de parade afneemt. Voor andere millioenen is zij de levende herinnering aan het „Brittannia beheerst de zeeën”, nu welhaast een legende. Elisabeth is de dochter van haar vader, de man die tot het laatst toe op voorbeeldige wijze zijn plicht deed, die zichzelf geheel offerde voor zijn land. Dié ernst, die plichtsbe trachting, kenmerken ook haar. Ze con trasteren soms wonderlijk met haar jeugd en haar buiten twijfel lieftallige verschij ning, en dat is oorzaak dat zo menige Brit, die tot geen prijs sentimenteel wil zijn, niet zonder ontroering meezingt „God save the Queen”,... God bescherme de koningin! Minder gemakkelijk zal de Veiligheidr- raad het waarschijnlijk hebben met de geschillen tussen Frankrijk en Tunesië, welke ook by dat lichaam aanhangig zijn en waarvan de behandeling ook is opge schort om Amerika en Engeland ge legenheid te geven te bemiddelen Maar vorige week zijn er nieuwe incidenten tussen Franse militairen en Tunesiërs geweest waardoor beide partijen nog scherper tegenover elkaar zyn komen te staan. Daarom is bemiddeling uiterst moeilijk geworden, vooral omdat Bour- guiba even stijf blijft staan op het stand punt dat alle Franse troepen zijn land moeten verlaten, als de Fransen op het hunne dat Bizerta een Franse oorlogs- haven moet blijven. Het kan ook haast niet anders of zowel de bemiddelaars als eventueel de Veiligheidsraad zullen bij de behandeling dezer kwestie ook de Al gerijnse moeten betrekken, wat Bour- guiba ook graag wil, maar de Fransen allerminst welkom is, terwijl Washing ton en Londen weten dat ze zich in een Wespennest begeven door zich met za- Het is waar, dat onze voetballers vroeger in de watten werden gelegd en het is braaf en best, dat men dat te genwoordig met een deel van hen niet meer doet. Maar er zijp grenzen. Er zijn dr-rbij velden, die werkelijk onbe speelbaar zijn. Als een Lenstra, een Rijvers en andere hele of halve interna tionals triest en treurig ronddolen, niet wetende, wat zij in een mengelmoes van sneeuw, water en modder met de bal moeten doen, dan kunt U rustig aan-, nemen, dat er die middag op dat veld niet te voetballen valt. En als er dan 50.000 toeschouwers te kleumen zitten en er is een club die een lange dure reis heeft gemaakt, dan zeg ik toch: af keuren Want die 50.000 h'bben liever deze middag verloren, maar een volgende onder betere om standigheden, als compleet succes voor gezet. Wat had een duel Feijenoord— Enschedé, tussen de technisch beste ploegen van Nederland, iets moois kun nen worden En nu, op dit onmogelijke veld, werd het een match, die een klucht nabij kwam. Ondanks de heftige pogingen van alle betrokkenen, er nog iets redelijks van te maken. B. en W. delen de raad mede dat aan het Provinciaal Electric!teitsbedri.if in Friesland d.d. 31 januari/19 februari 1958 opdracht is gegeven tot uitbreiding der straatverlichting te Scharnegoutum, Woudsend en Hommerts. ten van zo’n conferentie en allerminst ook over een der voornaamste daarvan, het PoolsRussisch voorstel inzake de Midden Europese atoomvrije zóne. Maar wel schijnen de onderhandelingen over de mogelijkheid van zo’n conferentie thans naar de diplomatieke d.w.z. ge heime kanalen geleid; van verdere brie ven van Boelganin hoort men niet meer. Wel hebben de Russen nog even een proef met een waterstofbom van een explosiekracht van 1 miljoen ton T.N.T. genomen, en die was kennelijk bedoeld als een wenk voor het Westen om toch zo spoedig mogelijk een topconferentie, welke het oorlogsgevaar zou kunnen bedwingen, te houden. Op hun beurt maakten Amerika en Engeland bekend, dat er vier Amerikaanse raketbases in Engeland komen. De Russen zullen ove rigens stellig vinden dat de kansen voor het slagen van een topconferentie er niet op zijn vooruitgegaan nu president Eisenhower het 3 jaar geleden opgerich te departement voor ontwapeningszaken heeft opgeheven, zijn leider Stassen van die post heeft ontheven en aan Dulles ook diens bevoegdheden heeft opgedra gen. En nu we hier de naam Dulles noemen, zij vermeld dat deze Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken dezer dagen verklaarde dat de republiek Indonesië een groot experiment in zelf bestuur onder moeilijke omstandigheden is. De republiek was voor een groot deel tot stand gekomen omdat Amerika daar veel voor voelde en daarom ook had het veel belang by haar toekomst. Nu deze Amerikaanse minister de mede-verant- woordelijkheid van Amerika voor het ontstaan van de republiek nog eens na- drukkelyk erkende, kennelijk om Soe- karno’s twijfel aan Amerika’s goede ge zindheid jegens Indonesië weg te ne men, hadden wij ook gaarne van hem gehoord dat de Ver. Staten zich mede verantwoordelijk gevoelen voor de ver plichtingen welke Indonesië destijds je gens Nederland aanvaardde. Wat overi gens de toestand in Indonesië betreft, het gebrek aan marine en luchtmacht brengt de tegen-regering op Sumatra in een gevaarlijke positie; deze strijd krachten van Djakarta maken het mo gelijk de tegen-regering te wurgen; en de kans daarop vermindert de kans dat deze tegen-regering nog verdere aan hang in de buitengewesten of op Java zelf wint. Tenslotte: in Argentinië is Frondizi, de kandidaat van de radicale partij, tot president gekozen; deze partij heeft ook in het parlement de volstrek te meerderheid verworven. Zij wil de Peronisten hun burgerrechten terug geven en daardoor lijkt de kans niet ge ring dat Peron zelf nog eens weer het bewind in handen zal krijgen. De hertog Haar rechterhand is haar echtgenoot, de hertog van Edinburgh, die toen hij met haar trouwde nog gewoon luitenant Philip Mountbatten heette en eerst bij die gelegenheid zijn hertogelijke rang kreeg. Toch was Philip geen gewone luitenant. Hij was een Griekse prins, zoon van prins Andreas van Griekenland. Zijn oom was de (verdreven) koning Constantijn. Philip had echter nog een andere oom en tijdens zijn studie in Engeland was hij daar kind-aan-huis. Die oom was Lord Louis Mountbatten, een uitermate be kwaam zee-officier, die het heus niet al leen vanwege zijn afkomst tot zeer hoge posten heeft gebracht. De Mountbattens zijn van Duitse afkomst, hun familie naam luidt oorspronkelijk Battenberg. Tijdens wereldoorlog I veranderde het Engelse koningshuis de geslachtsnaam (Saksen-Coburg-Gotha) in Windsor en Von Battenberg veranderde prompt in Mountbatten. Deze naam nam ook prins Philip aan, toen hij zich tot Engelsman liet naturaliseren. Philip is noch krachtens zijn karakter noch krachtens geboorte een „man van het volk” en jaagt niet naar populariteit, al vinden vele bakvissen hem een ideaal man. Maar hij beschikt over een scherp verstand en een grote dosis energie en nuchterheid, en heeft zich niet, aan han den en voeten gebonden, overgeleverd aan de hier en daar wel enigszins ver steende hof-ideeën. Evenals zijn bekende voorganger, de gemaal van koningin Vic toria, heeft hij er juist naar gestreefd, verouderde gebruiken op te ruimen. Bij het vervullen van haar talloze plichten is hij zyn koninklijke vrouw tot grote steun en stimuleert haar zelfvertrouwen Er ontstond de vorige week een ge schil tussen Egypte en zijn zuidelijke buur o pe vormen aannam. Dat gaf laatstge- raad bij te betrekken. Egypte hield nl. in die week een volksstemming over het EgyptischSyrisch besluit de Ver. Ara bische Republiek te vormen, die natuur lijk een overweldigende meerderheid voor dat besluit opleverde. Maar Nas ser wilde die stemming ook laten hou den in enige districten welke thans on der Soedanees bewind staan. Uiteraard had de Soedanese regering bezwaar tegen dit voornemen. Maar Nasser had toch wel argumentén om ook de bevol king in die betwiste gebieden te laten stemmen. De redenen daarvoor liggen nog in het einde van de 19de eeuw toen Engeland zowel in Egypte als in de Soe dan een grote rol speelde. Egypte was min of meer een protectoraat van Enge land en beide landen samen regeerden de Soedan. Aanvankelijk was besloten dat de 22ste breedtegraad de grens tus sen Egypte en Soedan zou vormen, maar een Engelse gouverneur besliste in 1902 dat een paar districten noordelijk van die graad beter onder Soedanees Egyptisch bestuur konden staan: werden dus bij de Soedan ingedeeld dat is zo gebleven, ook toen Egypte on afhankelijk werd en later toen ook Soe dan volkomen souverein werd. Nas ser heeft volgens het enige verdrag dat over de EgyptischSoedanese grens be staat dus gelijk als hij beweert dat deze districten onder Egyptische souvereini- teit behoren; Soedan heeft echter gelijk als het beweert dat het een kleine 60 jaar het omstreden gebied geregeerd hééft, zonder dat daarover ooit moeilijk heden met Egypte zyn geweest. Of het feit dat dezer dagen delfstoffen in dit overigens barre gebied gevonden zijn. Nasser -er toe gebracht heeft thans door een eerste zet op het schaakbord deze districten weer onder Egyptisch beheer te brengen, zoals Soedan insinueert, weten we niet, maar wel dat als de Vei ligheidsraad hier een uitspraak zou moe ten doen, hij in een lastig parket zou komen. Eigenlijk is hij voor een derge lijke uitspraak ook niet het juiste lichaam, het lijkt immers vooral een ju ridische kwestie, waarover het Inter nationale Hof te Den Haag het best kan oordelen. Het is trouwens niet ónmoge lijk- dat als de Veiligheidsraad nog eens een uitspraak moet doen, deze eenvou-1 dig een verwijzing van de zaak naar dat Hof zal zijn. Het is overigens niet zeker dat de Veiligheidsraad er nog ver der aan te pas zal komen. Na de eerste bijeenkomst aan de kwestie gewijd, waarin beide partijen werden gehoord, heeft de raad verdere besprekingen op geschort omdat Egypte immers had be sloten geen pogingen meer te doen om de bedoelde volksstemming direct in de betwiste gebieden te houden. Het was aanvankelijk van plan geweest oat des noods met geweld te doen door er troe pen heen te zenden, waarom de regering van Soedan ook troepen aan de Egyp tische grens had samengetrokken, welke na het Egyptische besluit werden terug getrokken. Dat besluit is waarschijnlijk door Nasser om verschillende redenen genomen. In de eerste plaats zou het een zeer slechte indruk op de Aziatisch - Afrikaanse groep der V.N.-leden ge maakt hebben als Nasser zjjn wil met geweld aan een ander Afrikaans land had willen opleggen. In de tweede plaats worden in maart a.s. algemene verkie zingen in de Soedan gehouden. In dat land zijn er twee groeperingen, een waaruit de huidige Soedanese regering is voortgekomen, welke Soedan zelf standig wil houden, en de andere die een fusie met Egypte wil. Nasser speculeert vermoedelijk op de kans dat deze laatste party bjj de verkiezingen zal winnen waardoor de Ver. Arabische republiek t wellicht met een vierde als Yemen j tenminste het derde wordt lid zal worden uitgebreid. In ieder geval staat het vast dat als hij nu geweld tegen Soedan bad gebruikt, de partij die voor een fusie met Egypte is bij de a.s. ver- kiezingen geen voet aan de grond zou i hebben gekregen. Nasser is dan ook zo 1 wijs geweest te besluiten de zaak tot na 20 maart te laten rusten. Inmiddels heb- ben koning Saoed van Saoedie Arabië en de negus van Abessinië aangeboden te bemid °l''n, zodat de Veiligheidsraad i er misschien niet mser aan te pas zal komen. Elisabeth Alexandra Mary Windsor is genoemd naar een der grootste Konin ginnen die Engeland ooit heeft gehad. Maar breidde in de tijd van de eerste Elisabeth het rijk zich uit, Elisabeth II ziet haar gebied gestaag inkrimpen. Toch is het „Empire” nog groot genoeg om een reuzen-zware last op haar jonge schouders te leggen. Als jong meisje had ze helemaal geen vooruitzichten op de troon. Pas toen haar oom Edward VII zijn kroon pry's En daar zijn we dan weer by die top conferentie, die de diplomaten der grote mogendheden zozeer bezig houdt. Het heeft er alle schijn van dat deze heren nog heel wat werk aan de voorbe reiding zullen hebben, want men is het nog lang niet eens over de agendapun- ken van een grote bondgenoot te be moeien, die deze uitsluitend als zijn ei gen beschouwt. Er is een toestand ont staan, waarbij zowel de verhouding tus sen de grote Westelijke bondgenoten on derling als die tussen het Westen en de Arabische wereld zeer op de proef wordt gesteld. Die toestand wordt ook nog wat verwarder door het feit dat Israël, ge confronteerd door het ontstaan van twee Arabische blokken het is helemaal niet, zeker dat er nog geen derde bij zal komen ook, want men schrijft ko ning Saoed van Saoedie Arabië het plan toe ook een Arabisch blok te vormen met enkele sjeikp, die over enige zeer olierijke gebieden heersen nu de be trekkingen met Frankryk schijnt tc wil len aanhalen. Frankryk is het enige grote westelijke land dat zo genoeg heeft van de Arabische landen, dat het lak heeft aan de indruk welke een ster ker band met Israël op die wereld zou maken. Een andere vraag is of Israël, dat ogenschijnlijk niet veel heeft aan zo’n band met het bepaald niet sterke Parijs, by pogingen in die richting veel zyde zal spinnen en of het daardoor de spanning in zijn verhouding tot de Ara bische wereld nog niet verder zal op voeren. Wy hebben het hierboven over de Veiligheidsraad gehad, dus over de Ver. Naties. Een andere kwestie, waar- by deze betrokken is, kwam dezer da gen ook aan de orde. Rood China heeft nl. aangekondigd dat het zijn troepen uit Noord Korea zal terugtrekken en de Amerikanen uitgenodigd de hunne uit Zuid Korea terug te nemen om daarna nieuwe besprekingen over de hereniging van Korea te openen. De Chinezen heb ben goed praten, zij blijven in de buurt, maar als de Amerikanen over zee te rugtrekken, zijn zij er binnen enkele da gen niet terug als zij er nodig zijn. Bo vendien schijnt het dat het eigen Noord Koreaanse leger zodanig versterkt is door in China en Rusland opgeleide Noord Koreanen dat het ook op zich zelf een bedreiging voor Zuid Korea kan vormen. De Amerikaanse regering voelt dan ook niet veel voor bet terugtrek ken van haar troepen, waarover de be slissing uiteindelijk aan de V. N. toe komt. omdat dit lichaam destyds het be sluit nam troepen naar Korea te zenden ■om de inval der communisten te keren. Het lykt er nog niet op dat de verhou dingen in de V.N.. hoewel deze stellig ten gunste van de communistische en de neutralistische groeperingen zijn gewij zigd, zodanig veranderd zyn dat dit lichaam Amerika zal dwingen Zuid Korea te ontruimen. Ook de kwestie der hereniging van beide delen van Korea door middel van vrije verkiezingen is niet actueel, daar Noord Korea deze ver kiezingen niet wil en Singhman Rhee, de dictator van Zuid Korea, ze juist al leen in het Noorden wil houden, omdat als hy ze in zijn eigen gebied toeliet, het met zyn eigen regering ook zou zijn gedaan. Trouwens Rood China heeft met Zijn voorstellen waarschijnlijk helemaal niet gedacht aan de eigenlijke Koreaan se kwestie, de meeste commentatoren geloven dat Peking alleen een gebaar van verzoening heeft willen maken om eindelijk eens door de Ver. Staten te worden erkend, daarna als lid der Ver. Naties te worden toegelaten en, stellig met instemming van Rusland, een gooi te doen naar deelneming aan de top conferentie. een volijverige consul - i acht uur twee kleine plasjes had ontdekt. De lucht was blauw, de zon scheen vrolijk, maar de man vergat, dat er 's middags om 2 uur gevoetbald moest worden. Hij dacht: nü zie ik plassen, nü keur ik en dus wordt het afgekeurd. Aan de andere kant kan men het ook meemaken, dat velden, die voor een groot deel onder water staan, geschikt voor voetbalwedstrijden worden geacht. Nou, geschikt misschien niet he lemaal, maar dan staan consul en scheidsrechter, misschien met de regle menten in de hand, te prakkizeren, of zij met goed fatsoen van de wedstryd Af kunnen. En als dan spelen in plassen niet schadelijk wordt geacht voor goed- getrainde, jonge sportmensen, dan gaat zo’n wedstrijd vaak door. Ook al omdat intussen de bezoekende ploeg half Ne derland is doorgereden en allerlei fikse onkosten heeft gemaakt om het veld te bereiken, dat er zo slecht bijlag. Het genre voetbal, dat men dan ziet, lijkt natuurlijk slechts in de verte op wat het zijn kan als de omstandigheden een tikje meewerken. Abe Lenstra zei onlangs voor de radio, dat spelen op een. besneeuwd veld best meevalt en dan heeft hij gelijk maar alléén als er sprake is van droge sneeuw. En zondag j.l., toen Lenstra met Sportclub En schedé in Rotterdam voetbalde, was er helaas geen sprake van droge maar van natte sneeuw. Het gekke geval deed zich hierbij voor, dat het veld was goed gekeurd (in de loop van de morgen), toen er droge sneeuw viel; enkele uren later ging die in natte over, maar toen was afkeuren moeilijk geworden omdat zich intussen vijftigduizend toeschou wers op de tribunes geïnstalleerd had den, de EnscLedeërs waren gearriveerd en hun supporters eveneens. De Direc teur van het Feyenoord-stadion wilde echter ook toen nog dolgraag van de wedstrijd af, want de brymassa op zyn grasmat beloofde niets goeds voor zijn kostbare veld en hy voorzag, dat het hem handen vol geld en zijn personeel heel veel tijd en moeite zou gaan kosten om de zwaarbeschadigde grasmat weer in orde te krygen. Maar de scheidsrech ter durfde niet tot afkeuring overgaan. Hy had zyn instructies en over de veld- beschadiging voorspelde hij, dat die wel zou meevallen. Nu is dat laatste inder daad dikwyls het geval, want gras her stelt zich, in ’t oog van een leek, soms verbazend snel, maar wie de volledig kapot-gespeelde oppervlakte van het Feyenoord-stadion zondagmiddag om 4 uur gezien heeft, zal niet makkelijk kunnen geloven, dat dit spoedig terecht kan komen. Met ongewoon grote staatsie zullen Koningin Elisabeth van Engeland haar gemaal, Philip, Hertog van Edinburgh, in ons land ontvangen worden. Het Britse koningshuis heeft de laatste tijd zeer in het middelpunt van de be. langstelling gestaan, vooral wegens de daarop uitgeoefende kritiek. De Neder landers zullen thans kans krijgen, de koningin en haar echtgenoot met eigen ogen te zien.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1