I Huwelijk in de Kermiswereld M. Ringma onderscheiden met de eremedaille in zilver Snilser Frysk Toaniel hie ie* I Het Schone boek tentoon» gesteld in de Leeszaal folie sukses mei „de Reafin il®« Biospcopnieaws WYMBRITSÉRADEEL IJLST van en 538 eHED> STAATSLOTERIJ de gemeenten SNEEK, Officieel Orgaan Bi X. A G E N U A 113e jaargang no. 18 Maandag 3 maart 1958 Soasiael „Petear” De nieuwste foto van het Nederlandse Koninklijke Gezin In de bermsloot N.C.V.B. afd. Ijlst „Het Dak” t Een goede buur gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD .-rg Het Sneeker Nieuwsblad is een Boekenweekgeschenken voor Commissaris der Koningin M. Tj. Postma onderscheiden SNEEKER NIEUWSBLAD RedakteurL. KIEZEBRINK AMICITIA THEATER. Foto M. C- Meijboom een 4e klasse. te Vierde klasse - Trekkingen tweede week 3390, 5434, 1000— t 1026, 2148, k 10052, Het groene en het zilveren paar (Ons Noorden). i Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872. Hoge prijzen en uitgelote num mers van te Sneek verkochte loten. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) 400— 5047 200— 7974. Dinsdag 4 maart. Bijeenkomst Gerefor meerde zangers (vanaf 18 jaar) en zangeressen (vanaf 16 jaar) in Aere Perennius, ’s avonds 8 uur. Zaterdag 8 maart Schutjassen Woudsend. Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3.— per hall jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name va» Sneeker Nieuwsblad. ’s avonds 8 uur in Feestavond Alg. 7.30 uur café Kuipers Maandag 3 maart ’s avonds 8 uur film: Het dal der begeerte. Dinsdag 4 maart 's avonds 8 uur film: Het Dak. Eigen geld 3526, 3565, 8143, 8222, 8231, 8238, 11476, 11477, 13805, 13814, 13822, 13833, 13840, 19464, 19476, 19490, 19502. Woensdag 5 maart. Propagandaverga- dering in hotel Boermans te Bols» ward van de Bond van Landpach- ters en Hypotheekboeren afd. Bols- ward. Spreker C. Egas, lid Tweede Kamer. Aanv. ’s morgens 9.30 uur. Zaterdag 8 maart. Film- en toneelavond Chr. Muziekver „E.M.M.” in „Ons Gebouw” te Oudega (W.) *s avonds 7.45 uur. dit motto is er in de studiezaal van de leeszaal boeken tentoongesteld ter gelegenheid van de boekenweek, welke za- It Snitser Frysk Toaniel hat woansdei en tongersdei it seizoen ’57-’58 ófsletten mei twa opfieringen yn Amicitia fan „de Reafin”, blijspul yn trije bidriuwen fan J. Bosga. En it wie in goed slot. Beide jounen wie de seal alhiel biset en hawwe dc bisikers harren ta de teannen üt for- tnakke. Hwant al past „de Reafin” net alhiel mear yn dizze tiid en bordueret it troch op it stokalde thema fan de man dy’t mei in bazige frou - hjir seis trije - oanklaud is, wylst it ek net frij is fan tsjinstridichheden, bifettet it sa folie dwaze swierrichheden, dat it publyk hast gjin kans hat dy brekken acht to slaen. Bynammen net as it sa flot en mei sa’n faesje spile wurdt as dizze ploech it un der lieding fan Jan Muurling die. Dit haldt al n, dat wy, lyk as alle oan- wêzigen, tsjüge it meilibjen en applaus folie wurdearring hawwe foar it spel, mar dochs miene wy inkelde oanmerkin- gen meitsje to moatten. Hoekema, de aide en alderwetske boekhalder, hie mei syn stereotipe droege „nou nou” en syn op- en ófgean wol it publyk oan syn kant, mar hy makke der dochs to folie in karikatuer fan. En Klaes Woartelboer en Pyt Bakker, freonen fan Boersma, wiene üs to lüdroftich. De lytse roltsjes fan Theo van Delden en Grypstra de polysje de léste spile f - de foarsittsr omdat in aid hynder ek noch wol ris fan stal moat waerden ek knap oer ’e fuotljochten brocht, al hiene wy Grypstra noch wol hwat stoerder sjen wollen. De goede lieding fan Muur- Ung neamden wy al, mar dat hy frou Boersma, de frou fan de eigener fan in greate saek, binei oan ien wei yn ’e wite skelk rinne liet, sinnige üs net. Foar it doek iepen gie, fortelde foar- sitter P. Lantinga, dat hja tige gefoelich wiene foar de komplementsjes nei de opfiering fan Blau Bloed, en dielde hy mei dat de bruorren Stap troch famylje- omstannichheden dizze jounen net spylje koene. Foar de earste foei de hear Piet van Dijk yn, foar de oare sprekker seis. SCHARNEGOUTUM. Zaterdagmorgen overkwam de vrachtrijder Sj. de Boer op de IJsbrechtumerweg een ongeluk. Het paard raakte los van de wagen. De heer de Boer kon nog net van de wagen springen maar het voertuig kwam in de bermsloot. Hulpvaardige handen brach ten de wagen weer op het droge. De heer de Boer was op weg naar Sneek via Tirns, maar dit ongeval bracht zijn plan nen lelijk in de war. Woensdag 5 maart zaal Hanenburg. Bedrijfsgroepen Centrale. ƒ50000—: 12302. 2000— 2139, 7918, 19718. 1500—2354, 2512, 9143, 13299, 14037, 16888. Na dit grote moment sprak de direc teur, de heer R. A. v. d. Sluis, zijn trou we medewerker toe. Hij schetste hem als persoon en als werknemer, in zijn verhouding tot de directie en in die tot ztjn collega’s in de fabrieken en stond daarna stil bij de vele andere functies welke de beer Ringma in het belang van het bedrijf vervult, o.a. als voorzitter van de Personeelsvereniging en als pen ningmeester van het Ziekenfonds. De heer v. d. Sluis bracht hem ook hier voor hartelijk dank en liet deze dank en waardering vergezeld gaan van een BLAUHUS. Foar de soasiale joun, üt- skreaun fan de rie fan oerliz yn de pa- rochy, wie in tige greate bilangstelling. Neidat de foarsitter fan ’e joun de min- sken wolkom hjitten hie, waerd in yn- liedend wurd sprutsen fan de hearen Tsj. de Jong en T. van der Zee to Boalsert. De hear de Jong biseach de wrald ris sa’t dy der op dit stuit hinne leit. In bulte is oan it foroarjen. Hjirby bliuwe de forskate groepen bistean, hwat lyk- wols net sizze wol dat der gjin each wéze moat foar de bilangen fan oaren. Krekt trochdat wy ek de bilangen fan oaren acht slane sille wy rommer fan geast wurde. Wy moatte it rjucht foar alle- gearre doare to sjen. Neidat sprekker noch wiisd hie op de stan fan saken yn de agraryske wrald, lei de hear de Jong der tige de klam op dat net allinne „it jild” it him docht, mar dat it respekt foar in oar yn de minsklike forhaldingen in greater plak hawwe moat. De hear T. van der Zee wie der tige bliid mei dat dizze joun krekt as paro- chy oanpakt waerd. Krekt yn dizze sa ken moat men fan it libbensbigjinsel üt- gean. Sprekker liet syn Ijocht skine spe- siael oer de kwestjes dêr’t de midden man mei ompakt. In goede middenstan is in segen foar it doarp. Nei it skoft waerden de skriftlike fra- gen biandere fan in forum, foarme fan de hear B. Hermsen üt Emmen en dé bcppeneamde ynlieders. By dit „petear” kamen gans saken op it aljemint. Wy neame b.g. wcntebou, krüsgebou, it ka- pitaelfraechstik, wurk foar de jongerein, tiidsbisteging, prizepeil, koöperaesje, peil fan de middenstan. It lei wol yn de re den dat meat as ien frage net hielendal üt ’e ferve kaem, ek al troch to min tiid. It wie in goede joun dy’t gr.’ in oar jier, en dan hwat oars taret. wér halden wurde moat. IJLST, 27 febr. Hedenavond was de NCVB afd. IJlst in feestelijke jaarverga dering bijeen. Er waren heel wat leden opgekomen, alsook een achttal gasten. Na de gebruikelijke verslagen moest er I I Wereldtentoonstelling in Brussel zal staan en de heer Willy Kleys, manager van Circus Mullens, die als ceremonie meester optrad. animeerd te praten over de vele wonde ren in de natuur waar deZe boeken ons weer de ogen voor openen? Andere jongelui zullen weer meer be lang hebben bij de Jazz Lexikonik noem het u maar om een voorbeeld te geven van de veelzijdigheid waarmee deze tentoonstelling is samengesteld. U zult er een atlas van de bijbel vinden naast een Bijbelse encyclopaedic en het kloeke boek „De Hillige Histoarje” naast technische boeken voor jongens en enkele Friese jeugdboeken. Het is een met zeer veel zorg en lief de samengestelde collectie boeken, die stuk voor stuk een verrukkelijke schoon heid bezitten. Ongetwijfeld zullen velen in deze boekenweek willen genieten van deze rijkdom in de studiezaal van onze leeszaal. fraaie ruststoel met leeslamp en de ge bruikelijke enveloppe. Namens de Personeelsvereniging sprak mej. Japenga, die eveneens duidelijk liet uitkomen dat de activiteiten van de ju bilaris op vele terreinen liggen. Zij bood hem daarvoor als bewijs van hun dank een fraaie kamerlamp aan. De heer IJ. Renema voerde namens het kantoorpersoneel het woord en had zijn toespraak in dichtvorm gegoten waarbij de humoristische noot niet ont brak en de kwaliteiten van de jubilaris duidelijk werden belicht. De heer Ringma sprak daarop een dankwoord, maar zeide ervan overtuigd te zijn dat zijn woorden tekort schoten om zijn gevoelens op de juiste wijze te vertolken. Hij was nl. zeer getroffen door de overweldigende hulde welke hem ten deel was gevallen en dankte in 't bijzonder de directie en de burge meester. Daar Ringma’s dochter niet aanwezig kon zijn, besloot de directie haar een telegrafische gelukwens te zenden, wel ke geste met applaus werd beloond. Dinsdag 18 maart ’s middags 2.30 uur en ’s avonds 8 uur en woensdag 19 maart ’s avonds 8 uur Modeshow Eringa in bovenzaal Hanenburg. Met de vermelding dat de Italiaanse film II Tetto (Het dak) een meester werk van Vittorio de Sica is zouden we eigenlijk wel kunnen volstaan. Er wordt in uitgebeeld het zeer simpele verhaal van twee jonge pasgetrouwde mensen, die voor de alom tegenw ordlge moeilijk heid staan dat ze geen woning hebben. Ze besluiten dan, zoals in Rome zo veel gebeurt, clandestien een huisje, niet veel meer dan een krotje te bouwen en wor den daarbij bijgestaan door de collega’s van de jonge man, die metselaar is. Er moet haastig gebouwd worden ook, in één nacht moet het werk geschieden, want de politie komt elke dag op de braakliggende terreinen kjjken of er ge bouwd is en heeft de bevoegdheid clan destiene bouwsels direct weer af te breken, als het dak nog niet gereed is. Ziedaar het eenvoudige verhaal, waarin geen geroutineerde filmspelers optreden maar de sterren eenvoudige mensen van de straat zijn. Maar misschien werd daarom deze filmvertelling, welke de hoogste onderscheidingen op diverse fes tivals verwierf, zo ontroerend en hart verwarmend. Zaterdag 8 maart. Ledenvergadering Boerenleenbank Roodhuis in café Altenburg te Roodhuis. Op het gemeentehuis alhier werd za terdagmiddag onder grote belangstel ling een bijzonder huwelijk voltrokken. Bruid en bruidefom behoren nl. beide tot bekende kermis-families: de Hom- merson’s en de Kooistra’s. Rudy Hom- merson uit den Haag, wiens grootvader H. Hommerson in 1903 de eerste reizende bioscoop exploiteerde met een tent die plaats bood aan vijfhonderd bezoekers en waarmee hij vier jaar later voor de eerste maal ook naar hier kwam, o.a. met een film over de Boerenoorlog in Transvaal, en onze stadgenote Zus Kooistra, wier verbinding met de ker miswereld ook al tot haar overgroot ouders teruggaat, schonken elkaar hart en hand. Drie jaren na de kermis in Al melo, war.- de eerste kennismaking Het schone boek: ondér collectie 1 terdag geopend is. Vanzelfsprekend bezit elk boek een speciale schoonheid die de lezer er voor zichzelf uit zal moeten puren, omdat niemand in staat is hem die schoonheid op een schoteltje aan te bieden. De boeken van deze kleine tentoon stelling in de leeszaal echter hebben een opvallende uiterlijke schoonheid en daar om zijn ze ook voor expositie uitgeko zen. Het zijn boeken die over het alge meen te kostbaar zijn voor de gewone uitlening, hoewel men ze op aanvraag wel mee naar huis zal mogen nemen. Maarhet is nu eenmaal zo dat men door het bos de bomen niet meer ziet, en het zal voor de leeszaalbezoeker heel moeilijk zijn tussen de vele boeken deze prachtige exemplaren te ontdekken. Namens de afdeling Friesland van de Nederlandse Boekverkopersbond hebben de heren G. van de Pijpekamp te Sneek en J. Bosscha te Wolvega de Commis saris der Koningin ten provinciehuize de geschenken voor de boekenweek-1958 aangeboden, te weten de novelle „Het gehucht” van A. Defresne en de uitgave voor de jeugd „De muze vertelt”, een bundel verhalende poëzie, bijeengebracht door J. C. Brandt Corstius en Han G. Hoekstra. Tot ridder in de orde van Oranje- Nassau is benoemd de heer M. Tj. Post ma te Legemeer, voorzitter van de ko ninklijke vereniging het Friesch Paar denstamboek. De commissaris van de Koningin in de provincie Friesland reik te vrijdagmiddag deze onderscheiding uit namens de Koningin op de algemene vergadering van de vereniging. De heer Postma, die 65 jaar is geworden, trad af als voorzitter. Hij is 22 jaar lang be stuurslid geweest van de vereniging. Nieten: 3521, 3524, 3531, 3532, 3540, 3545, 3554, 3558, 3562, 5031, 5034, 5052, 5053, 5059, 7971, 7972, 8142, 8210, 8226, 8245, 8252, 8258, 8260, 10052, 10054, 10056, 10060, 10061, 10064, 10067, 10079, 10088, 11467, 13791, 13792, 13812, 13819, 13826, 13827, 13830, 13831, 13834, 13836, 13841, 13842, 13844, 19467, 19485, 19487, 1.488, 19492, 19495, 19497, 19499, 19506, 19509. Maandag 3 maart (voor gehuwden) en dinsdag 4 maart (voor gehuwden en ongehuwden) Muziekuitvoering van de Chr. Muziekver. „Euphonia” te Oppenhuizen en Uitwellingerga. Aanvang half acht. Daarom heeft de directrice van de leezaal. mej P. Atsma, ze voor deze ge- lege.iheid te voorschijn gehaald en ze neergelegd in de studiezaal, waar ze menig hart in verrukking zullen bren gen. Het is niet gemakkelijk deze boeken na een uurtje los te laten. Men zou willen bijven bladeren in die boeken over Japanse en Chinese Kunst en steeds weer willen kijken naar die uitzonderlijk mooie afbeeldingen. Daar ligt de serie „Schoonheid van ons land”. Boeken die zo zeldzaam mooi uitgegeven zijn dat ze inderdaad aanspraak mogen maken op de eretiitel „Het Schone Boek”. We vin den in deze serie: Vlaamse Kunst, Go tische bouwkunst. De steden. Het Wa ter dat voor ons Nederlanders im mers altijd zo’n grote, aantrekkings kracht heeft. Overigens kan men van dit water ock genieten in „Alle zeilen bij” en „Zeilen en water” met de prach tige zeilfoto’s. Een heel aparte plaats in de afdeling boeken over de natuur op deze expositie mogen we wel geven aan het boek „Het gebergte leeftDe kleurenfoto's van bloemen uit de bergwereld van Zwitserland zijn wel zo uniek mooi, dat men alleen voor dit boek een wandeling naar de leeszaal zou maken. En passant kijkt men dan ook even naar die andere boeken in de serie „de levende natuur” zou men dat vogelbeek niet met een groepje jongelui bekijken om dan ge- Maandag 3 maart. Kunst aan Allen, Sneek. Piano-recital Henk Broek- stra, zaal Hanenburg, ’s Avonds 8 uur. Een bewoner van de Zoutsloot te Har lingen riep de hulp van zijn buurman in voor het vastslaan van een nieuwe haak voor de kapstok. De gangen van beide woningen zijn slechts door een houten schot van elkaar gescheiden en om dit schot niet kapot te slaan werd buur man verzocht het aan zijn zijde wat te stutten. Buurman deed dit met zijn hand, terwijl hij met zijn andere hand tegen de overkant van de gang duwde. Toen werd er met een stevige hamer een spijker geslagen, die dwars door bunr- mans hand gingZe hebben nu ruzie. Maandag 3 maart. 8 uur. P. J. Hüs. Instituut v. Arbeidersontwikkeling. Lezing met films door de Caltex Petroleum Mij Zaterdagmorgen vierde de heer M. Ringma, expeditiechef bij Lankhorst Touwfabrieken, in Restaurant Piso zijn gouden dienstjubileum in tegenwoordig heid van zijn echtgenote en kinderen, de directie, burgemeester Rasterhoff en vele genodigden van de kantoren en de fabrieken. Verschillende sprekers brach ten de jubilaris hulde voor het vele dat h(j in de afgelopen 50 jaar voor het be drijf en het personeel heeft gedaan, wat zijn hoogste bekroning vond in de ere medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau welke de Ko ningin hem toekende en hem door de burgemeester wiens aanwezigheid naar de directeur de heer J. W. H. Dor- maar in zijn openlngsv. oord verklaarde zeer op prijs werd gesteld na een har telijke toespraak op de borst werd ge speld. 2563, 2959, 4704, 5186, 5478 5944, 7057, 7546, 9095, 9573, 11570, 11623, 12171, 12759, 12877, 13201, 13441, 13949, 14359, 15015, 16103, 16320, 17106 18118, 18142, 19223, 19368, 20019, 21136. Der hiene noch wol 150 losse kaerten forkoft wurde kinnen. De hear Lantinga trune dizze minsken oan harren op to jaen foar de wachtlist dêr’t al 200 op steape. It bistjür sil dan ris bis jen oft tonei in tredde joun mooglik is. De toanieloanklaeijing foar dit stik, dat alhiel yn in modern kantoar spilet. waerd forsoarge fan de hear Kok (’t Interieur) en Kantoarynrjochting C. Vis ser ,it kapwurk fan Hamersma, de mu- syk yn ’e seal en by it dounsjen efternei troch it orkest Johan Bok. ’s avonds in Dubbele bruiloft. Het was echter niet alleen een grote dag voor het groene paar. Hun ouders en schoonouders, de heer en mevr. R. KooistraBoersma vierden nl. tegelijk hun 25-jarig huwelijksfeest Het werd ’s middags dus een dubbele receptie, die opgeluisterd werd door het draaiorgel van de heer Rinnert de Jager, dat daar voor de specifieke kermissfeer zorgde, en ’s avonds een dubbele bruiloft, waar aan pas ver na middernacht een einde kwam. Tot de feestgenoten behoorden o.a. de zwager van de bruidegom de heer J. W. Janvier uit Breda, van die ons werd ver teld dat hij als enige Nederlandse kermis exploitant met vier kansspelen op de gestemd worden. Mevr, de VriesVeen- stra en mevr. NooitgedagtKeulen tra den af als bestuurslid en wensten niet herkiesbaar te worden gesteld. Na aan dringen van de vergadering zegde mevr. Nooitgedagt evenwel toe, nog een jaartje aan te blijven als voorzitster, omdat de beide presidentes ineens slecht kunnen worden gemist. Mevr, de Vries moest, door drukke werkzaamheden genood zaakt, bjj haar besluit blijven. Mevr. Bakker trad af wegens vertrek. We ho pen dat de nieuw-benoemde bestuursle den, t.w. mevr. Jansmade Vries, mevr. GoelemaOldenhuis en mevr.Nooitge dagtLucas zich in het bestuur thuis mogenvoelen en dat de vereniging door haar werk in bloei mag toenemen. Als verpozing werden na het zakelijke ge deelte enige spelletjes gedaan en de grabbelmand bracht veel plezier. Als h :ogtepunt en tevens slot van de avond werd öpgevoerd: „Ik ben een vreemde ling geweest”. Een fragment uit het le ven van Elisabeth Fry, door Katleen Stafford. Het ernstige stuk maakte zoveel indruk op do aanwezigen en werd zo goed vertolkt, dat velen tot tranen wa ren geroerd. Behalve de talrjjke familieleden waren vele beroepsgenoten van klein tot groot en van heinde en verre naar hier geko men om van deze verbintenis getuige te zijn en de bruiloft van het jonge paar in het café van de heer Kooistra aan de K. Veemarktstraat mee te vieren.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1