Uit de geschiedenis van het Groendijkster klooster '"I I I IJLST van en Grote schoonmaak BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL i Donderdag 6 maart 1958 113e jaargang no. 19 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD- RedakteurL. KIEZEBRINK Ministersbijeen komst vóór topconferentie Bazar Advendo Zeepost Burgerlijke Stand - 1 Jaarvergadering Volièrever. Sneek Jongelui pleegden reeks inbraken Redaktie-adres s Kleinzand 7 Telefoon 2872. Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Uk.* X' - - SNEEKER NIEUWSBLAD l totleen uit propagandistische overwegin- Men schrijft ons: PHILIA. de IJLST, maand februari 1858 I H. H. T- Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 <K 5150) „Ik weet niet waar ik sterven zal”, Bepeinsde Multatuli; Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3.— per hall jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. e t f Geboren: Popke Lieuwe, zv Sijbolt van Scheltinga en Aaltje Vellinga. Ondertrouwd: Geen. Gehuwd: Geen. Overleden: Geen. Er was dus te Warns een gevecht ge leverd van meer dan plaatselijke bete kenis, waarbij de Snekers zich klaarblij kelijk weinig kloekmoedig hadden ge dragen en waarbij Louw werd gedood. Wij vernemen nu ook zijn geslachts. naam Bonningha hetgeen óns Zijn geschenk aan het Groendijkster kloos ter begrijpelijk maakt, waar Ath Bon ningha ongetwijfeld tot zijn naaste bloed verwanten behoorde. Dit laatste blijkt overigens ook uit het vervolg van de historie. Verdiepen wij ons hierin derhalve nader: „Doe worden Gaelama kynden weder hoechmoedich teghen hoer vianden, men. nich tyt. Als Snekers aldus scandelic waren ghevangen, soe wort een soene ghemaket tusschen Bocka Harinxma ende Douwe Galama, de andere door Bocke quyt uutter vanghenscip; ende Jelmar Ottis styns wort over ghegheven in Dou- wa Gaelama handen jende Douwa worpt onder voeten; ende Jelmar Otthen, die seer ghewondet was, ende ghevangen, wort gaen laten; ende Jelmar bleef bal- linc van syn gueden, menich tyt.” Uit deze, nogal summiere mededelin gen blijkt dat de strijd geleverd was tus sen twee partijen, de ene geleid door Douwe Galama, de andere door Bocke Harinxma, De inzet van de strijd vorm de blijkbaar de stins van Jelmar Ottes te Warns, die door Douwe Galama werd geslecht terwijl de bezitter in balling-’ schap diende te gaan, na op grond van een wapenstilstand, met de gevangen Snekers, in vrijheid te zijn gesteld. Geheel en al duidelijk is het gebeuren nog niet de datum klopt niet met de aantekening in het boek terwijl evenmin wordt vermeld wat Louwe Broers uit Loënga in Warns temaken had. Gelukkig worden wij hieromtrent beter ingelicht door Worp van Thabor. prior van het klooster waarin Petrus verblijf hield en eveneens auteur van een kroniek. Worp behandelt dezelfde geschiedenis doch wel zo uitvoerig en bevattelijk als Petrus. Hierover de volgende maal. Onder voorzitterschap van de heer D. Muurling kwamen de vogelvrienden maandagavond in café-restaurant Leeu wen in jaarvergadering bijeen. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat de nog vrij jonge vereniging ook in het afgelopen jaar weer veel aktiviteit aan de dag heeft gelegd. Naast aan verschil lende attracties ter bevordering van het vergaderingbezoek werd ook de nodige aandacht besteed aan goede voorlich ting voor een juiste verzorging van tro pische zowel als inheemse vogels. De onlangs gehouden tafelkeuring is een dermate groot succes geworden, dat be sloten werd op deze weg voor te gaan en ook in de toekomst weer dergelijke keu ringen te organiseren. Als propaganda naar buiten uit was verder medewerking verleend aan een pluimvee-show van S. en O. Uit het financiële overzicht bleek dat hoewel de rekening sluit er toch reden is om in de toekomst een wat zui niger beheer te voeren. Met de accoord- verklaring der kascommissie werd de penningmeester décharge verleend voor z’n accuraat beheer. Door vertrek van de heer Wardenier werd bij de be stuursverkiezing in deze vacature de heer Schuurmans met grote meerderheid gekozen, terwijl de heer H. Hartkamp, die periodiek aftrad, z'n herbenoeming aannam. Gezien de ervaring met enige ex-leden opgedaan, werd op voorstel van het bestuur met algem. stemmen het besluit genomen om op nieuwe leden bal lotage toe te passen. Door het ongunsti ge tijdstip, in verband met de broed- periode, leverde vraag en aanbod zo goed als geen handel op. Als attractie liet het bestuur, dat door bemiddeling van een der leden in ’t bezit is gekomen van een projectielantaarn, een 25 vogel- beelden zien, waarvan de namen dienden te worden genoteerd. Onder degenen met de meeste goede antwoorden werd een drietal prijsjes verdeeld. De verga dering welke behoorlijk was bezocht, droeg ook nu weer een geanimeerd ka rakter. Op 13, 14 en 15 maart a.s. opent de plaatselijke vereniging ADVENDO de poorten van haar bazar, welke op het gebied van spelen en andere attracties U 3 plezierige en genoegelijke avonden zal kunnen bezorgen. Een keur van prij zen staat op de diverse winnaars te wachten. Prijzen die stuk voor stuk de moeite van het winnen waard zijn en zeker een bezoek aan deze bazar tot een feest maken. Is men vermoeid, geen nood een allergezelligste theetuin noopt U tot rusten, terwijl diverse verversingen zijn te verkrijgen. De verkoopstand biedt al lerlei koopjes tegen zeer aantrekkelijke prijzen. Sfeer en gezelligheid zullen ken merkend zijn voor deze bazar. De bazar is geopend van 7 tot 11 uur (zaterdags middags van 2.306 uur), terwijl voor de kinderen op de zaterdagmiddag spe ciale prijzen zullen worden berekend. Een bezoek aan deze bazar is zeer zeker de moeite waard. De entree bedraagt f 0.10. Gaarne ontmoeten wij U op ge noemde data in Aere Perennius. Al met al lijkt overeenstemming tus sen Oost en West over belangrijke kwes ties volgens ’t oordeel van bekende com mentatoren dan ook maar hoogst twij felachtig. Zij zien ook gevaren voor de eenheid van het Westen bij de voorbe reiding der conferentie omdat er een vrij sterke nuancering in de meningen van de Westelijke politici is over de Russische bedoelingen en in het bijzon der over het PoolsRussische voorstel van de atoomvrije zóne. En die vrees baseren zij niet het minst op het feit dat ook in W. Duitse kringen de menin gen daarover sterk blijken te verschil len. Er zijn zelfs leden van de Chr. Dem. Unie, de partij van dr Adenauer, die voor het plan pleiten en ook met de Oost Duitse regering willen praten, wat de bondskanselier, die thans op vacantie in Z. Frankrijk is, absoluut afwijst. Deze commentatoren waarschuwen het Wes ten 'er voor niet naar een conferentie te gaan vóór men het onderling stevig eens is, anders zal zo’n conferentie slechts de Russische propaganda dienen. veldslag geleverd waarbij de ongelukkige Louw het leven heeft gelaten. De kro niekschrijver Pieter Jacobs, alias Petrus van Thabor, de welbekende schuitma- kerszoon en landmeter ,die in klooster „Thabor” bij Tirns een kroniek schreef, vertelt er het volgende van: „Int iaer ons Heren M.CCCC. ende XCIIII, omtrent sinte Michiel (deze dag valt op de 29ste september), doe verlo ren Snekers den slach toe Warns, teghen Douwa Gaelama; ende Low Broersz. Bonningha van Hloyngum wort daer doet slaghen, mii sommighe ander huys- luyden ende ruters; ende seer vele van den Snekers worden daer ghevangen, seer scandelic voer alle lueden ende landen.” Het feit dat de Ver. Staten niet met Rood China in een topconferentie willen spreken, zal misschien ten gevolge heb ben dat op een dergelijke conferentie al leen Europese zaken zullen worden be sproken en dat is misschien maar het wijste ook. want anders zou zij in de veelheid van problemen verstikken. In Europa zijn bovendien de verhoudingen thans min of meer stabiel geworden, el ders in de wereld zijn ze nog te vloeiend om binnen afzienbare tijd een concrete oplossing voor de vele vraagstukken daar, te vinden. Ook zijn bij de proble men daar allerlei volken en landen be trokken, welke ook geraadpleegd zouden moeten worden. In Europa zjjn de ver houdingen tussen de beide blokken dus scherp omlijnd en vanuit deze posities kunnen de leidende figuren van beide blokken namens alle aangesloten landen spreken. Mocht er door deze besprekin gen dan in Europa iets ten goede in de verhoudingen der blokken veranderen dan zal dit stellig van invloed zijn op de verhoudingen tussen beide groeperingen iu de gehele wereld. Zelfs als alleen Eu ropese mogendheden aan de topconfe rentie zouden deelnemen en alleen Eu ropese vraagstukken worden behandeld, zou dat nog niet uitsluiten dat een uit stapje buiten die sfeer werd gemaakt, want Rusland wil een wapen-embargo voor het Midden Oosten bespreken en een verbod van oorlogspropaganda. Maar is het mogelijk in Europa tot ontspan ning te komen? Moskou begint al met moeilijkheden te maken, door het Wes ten niet veel tijd te gunnen voor de voorbereiding der bijeenkomsten. Het wil in april de ministers- en in juni de topconferentie; het is ondenkbaar dat het Westen hiermee acoord zal gaan en te Londen en Washington is door deze eis ook de argwaan omtrent de Rus sische bedoelingen toegenomen en het vermoeden versterkt dat de Russen al- Liever geen conferentie, dan één waar de eenheid van het Westen ontbreekt. Die eenheid wordt ook op de proef ge steld door de economische depressie, welke vooral in de Ver. Staten aanlei ding geeft tot grote werkloosheid en bij de politieke partijen zowel daar als in andere Westelijke landen de wens doet opkomen te bezuinigen op de hulp welke andere landen wordt verleend. Ook op de militaire uitgaven en ook op de economisch# hulp aan onder-ontwikkel- de gebieden die vaak dubbel getroffen worden doordat ook de opbrengst van hun uitvoerproducten grondstoffen door prijsdalingen sterk vermindert. In Amerika komt daarom weer meer het plan op de voorgrond om door stichting van een groot fonds, waarin de Weste lijke landen alle naar draagkracht zou den moeten bijdragen, een omvangrijke hulpactie ten bate dezer landen te on dernemen, en wel in zodanige vorm dat' ook de binnenlandse industrie van de hulpverlenende landen door bestellingen er mee zou zijn gediend. De rechtbank te Arnhem heeft een zaak behandeld tegen een groep van vier jongelieden uit Nijmegen, die ver dacht werden van ongeveer dertig in braken. De leider van de groep was nauwelijks achttien jaar oud. De overige drie waren zeventien jaar. De knapen hadden het vooral op scholen gemunt in Nijmegen, Arnhem en Tiel, waar geld, sigaretten, sieraden en dergelijke wer den gestolen, en na hun zoeken ook een ravage achterbleef, die de schade nog eens verdubbelde. De ouders van de jongelui wisten vol gens hun verklaringen voor de recht bank van niets. Een van de vaders werd door de president verweten, dat hij zijn zoon wel erg had verwend. De jongen m Jht thuiskomen wanneer hij wilde en kreeg een bromfiets van bijna duizend gulden. Hij bleef vaak thuis van zijn werk. De vader antwoordde hierop: Ik heb een moeilijke jeugd gehad en wilde dat m(jn kinderen het beter zouden heb ben, maar nu zie ik dat deze opvatting fout is geweest. De officier van justitie wees erop, dat de tenlastelegging slechts een fragment is van de gepleegde mis drijven. Hjj eiste tegen de achttienjarige bendeleider twee jaar jeugdgevangenis en tegen de overige drie iedere een jaar tuchtschool. (N.R.Crt.) Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlrjk ter post moet zijn bezorgd, staan; tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld, Australië: s.s. Orion (13 mrt); Cana da: s.s. Beavercove (13 mrt); Chili: via New York (13 mrt); Ned. Antillen: m.s. Prins der Nederlanden (11 mrt); Ned. Nw. Guinea: m.s. Modjokerto (13 mrt); Nieuw Zeeland: via Engeland (15 mrt); Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: m.s. Pretoria Castle (15 mrt). Inlichtingen betreffende de verzen* dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. De Russen hebben eindelijk en totleen uit propagandistische overwegin- veler verwondering ingestemd met het gen de topconferentie willen. Moskou wil voorstel van de grote Westelijke landen ook dat ter conferentie alleen de punten om een eventuele topconferentie te doen voorafgaan doof een bijeenkomst der ministers van buitenlandse zaken van de mogendheden, welker leiders aan Zo’n conferentie zouden deelnemen. Zij hebben zich ook bereid verklaard even tueel langs diplomatieke weg de inlei dende besprekingen over zo’n conferentie te houden. Zoals bekend hadden Ameri ka en Engeland oorspronkelijk voorge steld eerst zo’n ministersbijeenkomst te houden, doch ze waren later wat soepe ler tegenover Moskou geworden en wil den er wel mee accoord gaan dat de voorbereidende besprekingen alleen via diplomatieke kanalen zouden plaats heb ben; Frankrijk was minder soepel en vond een ministersbijeenkomst vooraf wel degelijk nodig, maar vrijwel op het zelfde moment dat Moskou een minis tersconferentie aanvaardde, welke het aanvankelijk weigerde omdat het daar te grote invloed van Dulles vreesde, liet Frankrijk zijn eis dat zo’n ministerscon ferentie in ieder geval de topconferentie moest voorafgaan, varen. Men vraagt zich hier en daar af of Moskou niet juist om Parijs ter wille te zijn, de ministers conferentie aanvaardde. Want men meent ontdekt te hebben dat de Russen voor een succes op de topconferentie op Frankrijk rekenen omdat dit zeer onte vreden is over de Amerikaanse houding inzake de Algerijnse en Tunesische kwestie. Dulles zelf heeft trouwens mee geholpen om de Russen wat toegeven- der te maken, want onder de druk der publieke opinie in de Ver. Staten neemt hjj de laatste weken een veel minder starre houding ten opzichte der top conferentie aan dan tevoren. Uit dit al les blijkt het wederzijdse verlangen om elkaar tegemoet te komen en de moei lijkheden uit de weg te ruimen welke een bijeenkomst van de leiders der grote mogendheden zouden kunnen belemme ren. Op zichzelf is dat hoopgevend, maar men is er met de voorbereiding van de topconferentie en zelfs van de ministers- brjeenkomst nog lang niet. Want in de eerste plaats zal moeten worden uitge maakt welke landen op deze bijeen komsten tegenwoordig zullen zijn. De Russen zullen er waarschijnlijk met hen zelf graag behalve Amerika, Engeland en Frankrijk ook Rood China als hun grote communistische bondgenoot en In dia als het grootste neutralistische land bij willen hebben; Amerika zal in ieder geval Rood China met een veto treffen, omdat Washington nog altijd aan de fictie vasthoudt dat Peking niet de wer kelijke vertegenwoordiger van het Chi nese volk is, waarom het deze regering dus ook niet erkent. Maar ook ten deze heeft Moskou de laatste tijd blijk ge geven van soepelheid; volgens de Russen kan de topconferentie breed of minder breed worden samengesteld en kan zij wat de agenda betreft desnoods met en kele lichtere problemen beginnen om de zwaardere voor het slot te bewaren. Maar zij waren toch wel zo uitgeslapen om voor te stellen de topconferentie in India te houden, waardoor ze, zelfs als dit land zelf niet ter conferentie zou worden uitgenodigd, willen trachten het gezag van dit grote neutralistische land voor hun karretje te spannen. Zoals be kend is India het met Moskou eens over een verbod van het gebruik van atoom wapens. De Westelijke landen hadden kennelijk plannen de conferentie in een der neutrale landen van Europa te hou den. maar of ze. nu India genoemd is, dat land voor het hoofd zullen durven stoten is een vraag. Van de drie kloosters, welke eenmaal op Sneker grondgebied bloeiden de Commanderij der Johannieters, t Kruis herenklooster en het Bagijnenconvent was het jongste tevens het minst aanzien lijke. Hoewel de eigenlijke stichtings brief verloren ging delen verschillende 16de en 17de eeuwse auteurs ons mede dat Tjomme Oenes Wiarda en Ath Bon ningha in het jaar 1462 een kloostertje stichtten te Sytsingawier, nabij de Domp aan de Groene Dijk, welk kloostertje be volkt werd door Tertiarissen, zusters, die de z.g. Derde Regel van St. Franciscus volgden .Wegens de kleur van hun ge waad werden deze Tertiarissen in de wandeling doorgaans Grauwe Bagijnen genoemd. Tjomme Oenes Wiarda behoorde tot de rijkste en vooraanstaande Friezen van zijn tijd, zodat hem de eer tebeurt was gevallen deel uit te maken van het ge zantschap, in 1470 door Oostergo en Westergo naar Karei de Stoute afge vaardigd. Hij bewoonde het vorstelijke Wiarda-State te Goutum, een der groot ste stinsen van Friesland, welk monu ment eerst amper een halve eeuw gele den. wegens een kinderachtige ruzie, werd afgebroken. Ath Bonningha behoorde intussen tot een niet minder gegoed geslacht en was afkomstig van Loënga, een plaats, oud tijds van meer betekenis dan zich thans vermoeden laat. Beide echtelieden stonden bekend om hun vrijgevigheid; zo stelden zij niet al leen middelen beschikbaar voor het Ba- gijnenklooster aan de Groenedijk doch stichtten bovendien ,in het jaar 1472, het Minderbroederklooster te Leeuwarden terwijl zij voorts aanzienlijke schenkingen deden toekomen aan het St. Anthonie- Gasthuis te Leeuwarden alsmede het Tertiarissenklooster te Aalsum bij Irn- sum. Hoewel men beider namen nogal eens ontmoet in bescheiden, betrekking heb bende op overdracht van landerijen aan de door hen zo rijk bedachte stichtingen was tot voor enkele ja ren vrijwel niets naders over het Groendijkster klooster bekend. Men wist alleen dat Ath Bon ningha in het jaar 1472 overleed, een jaar later door haar man gevolgd. Daarin kwam op gelukkige wijze ver andering door een onverwachte vondst van Mr P. Gerbenzon, inmiddels tot bi- zonder hoogleraar in het oud-Fries aan de R.U. van Utrecht benoemd. Deze ont dekte namelijk een merkwaardige aante kening in een exemplaar van het welbe kende ..Bienboeck”, zich bevindende in de Universiteitsbibliotheek te Leiden. Het betrof hier een Nederlandse verta ling van het oorspronkelijke, door Tho mas van Cantimpré in het Latijn geschre ven werk, door Jacob van Maerlant overgezet en door P. van Os te Zwolle in het jaar 1488 gedrukt. Deze aantekening luidde: „Item Dit boeck oech Low Broer zoen Item dit boeck hab iok capet om XX stuur en Item....” Met andere woorden uiteraard be diende men zich in het middeleeuwse friesland óf van het Latijn óf van de moedertaal „Dit boek behoort aan Levensbescherming door bommen In Zwitserland, waar evenals in alle bergachtige gebieden het gevaar van lawines altijd dreigt, heeft sergeant Franz Scharer een methode uitge vonden om dit gevaar met behulp van kleine bommen van speciale makelij te bedwingen. Men veroorzaakt door deze bommetjes na het ontruimen van het betreffende gebied, kleine la wines en voorkomt hierdoor dat op een onverwacht moment ongecontro leerde grote lawines optreden. De foto links laat zien hoe de ser geant vanuit een licht vliegtuig een bommetje laat vallen. De foto rechts toont het exploderen van een bom in de sneeuw. Hij wist geen plaats, geen dag, geen maand: In mei? Misschien in juli Hij Multatuli heeft destijds Zijn sterven overwogen, Maar i k hou op dit ogenblik M’n levenskans voor ogen „Ik weetniet waar ik wonen zal” In deze drukke dagen En door die vraag reeds rijst de vraag O f ik zoiets mag vragen Misschien dat ook niet élke man Die zaak zal overdenken, Maar juist z’n mankracht in die tijd, Die barre tijd, zal schenken. „Ik weet niet waar ik wonen zal”, Ze staan m’n huis te „keren”, Te schrobben, poetsen, stofzuigen, Te boenen en te smeren „Ik wéét wat ik bederven zal”, Als ik stond mee-te-bonken; Oók weet ik wat ik „erven” zal: Een huis om mee te pronken Groot nieuws van elders is er eigen lijk niet. De betrekkingen tussen Frank rijk en Tunesië blijven nog even gespan nen en in de bemiddelingspogingen van Washington en Londen zit weinig schot. Nu het de Fransen in Noord Afrika zo weinig voor de wind gaat, wordt in het moederland de positie van de regering ook zwakker, men praat weer over een mogelijke val van het kabinet-Gaillard. Een lichtpuntje is voor de Franse bui tenlands politieke positie dat er meer toenadering met Spanje komt, nu Madrid in Noord Afrika ook last heeft met Marokkaanse troepen, bij wier be strijding Spaanse en Franse legers sa menwerken. Maar binnenkort komt Nasser op bezoek bij Franco en men moet afwachten of de Egyptenaar er niet in zal slagen de traditioneel goede SpaansArabische betrekkingen te her stellen. Nasser was al op bezoek in Syrië om er als president van de Ver. Ara bische Rep., de fusie van Egypte en Syrië, te vieren; in Syrië zelf groeit ove rigs nu reeds het verzet tegen deze rep., waarbij het koninkrijk Jemen zich nu definitief heeft aangesloten. Nasser uitte scherpe kritiek op de Jordaans Irakese federatie, welke volgens hem imperialistische bedoelingen zou hebben en vuurt de Mohammedaanse oppositie in Libanon fel aan om haar regering te dwingen ook tot de V.A.R, toe te treden. die het zelf op de agenda wil hebben zullen worden besproken. Dat zijn behal ve de twee hierboven genoemde, stop zetting van de proeven met kernwapens, onvoorwaardelijk verbod van deze wa pens. een atoomvrije zóne in Midden- Europa, opheffing van alle militaire bases in andermans landen; Amerika wil spreken over de hereniging van Duitsland, het recht van de satelliet staten een eigen regeringsstelsel te kie zen, beperking van het vetorecht in de Veiligheidsraad en over de „vredelieven de” exploitatie van het heelal. Vele commentatoren vestigen er aandacht op dat het niet alleen om de oplossing van bepaalde concrete vraag stukken gaat, welke op zich zelf al uiterst moeilijk is, maar bovenal om het in vrede naast elkaar leven van twee ideologieën. De Russen hebben daarvoor de laatste jaren steeds gepleit, maar in hun binnenlandse propaganda steeds te verstaan gegeven dat zjj dit vreedzaam naast elkaar leven slechts als een voor bijgaande periode beschouwen, tenslotte zou het communisme over heel de we reld zegevieren. Met deze mogelijkheid voor ogen moet het Westen óf zijn de- fensiestelsel volkomen handhaven óf staan op een volledige wederzijdse ont wapening onder afdoende contróle. Een tussenweg is er voor het Westen eigen lijk niet, afschaffing van kernwapenen alleen zou voor Rusland militair voor delig zijn, omdat zijn gewone bewape ning en mankracht, in Europa vele ma len sterker is dan die van het Westen, invoering van een atoomvrije zóne in Midden Europa zou de verdedigings- strook van het Westen zo smal maken, dat ze nauwelijks meer een behoorlijke basis voor de defensie zou bieden. Dit wat de besprekingen over de bewape ning op een eventuele topconferentie be treft. En dan is er de hereniging van Duitsland, die volgens de Nato-staats- liedên en militairen ook alléén aan vaardbaar is als een volledige ontwape ning aan beide zijden wordt doorgevoerd, of als een herenigd Duitsland zich bij bet Natopact mag aansluiten zodat het medé als schild voor de rest van West Europa kan dienen. De Russen hebben zich steeds wel bevonden bij de status quo, de bestaande toestand en tot nog toe hebben ze geen neiging getoond hun standpunt te veranderen; van vrije ver kiezingen in de beide delen van Duits land willen zij niet weten, wel verklaar den ze dat het vraagstuk der hereniging misschien gemakkelijker zou kunnen worden opgelost als het Westen de atoomvrije zóne in Midden Europa zou accepteren; een lokaas dat het Westen noch West-Duitsland alleen thans bereid is te slikken. President Eisenhower heeft trouwens nog eens gezegd dat hij niet alleen een eventuele toestemming der Russen in de hereniging van Duitsland op de basis van vrjje verkiezingen als toets steen voor de goede bedoelingen van Moskou zou beschouwen maar ook de Russische houding tegenover de satelliet staten. Maar het is uitgesloten dat Mos kou bereid zou zijn deze volken over hun eigen lot te laten beslissen. De Russen hebben direct bij het beëindigen van de oorlog verklaard dat zjj in de landen welke aan hun Westgrens lagen regeringen wensten die hun goed gezind d.w.z. communistisch waren en met hulp van hun bezettingstroepen in die landen is hun dat ook gelukt, vorige week her dachten we nog het feit dat tien jaar geleden de communistische staatsgreep in Tsjecho Slowakije plaats had. De communistische leiders in deze landen beseffen trouwens van wie zij het moe ten hebben nu de mogelijkheid van een topconferentie bestaat en zjj weten dat van Westelijke zijde zowel het vraag stuk der Duitse hereniging op basis van vrije verkiezingen en de vrije keuze der satellietstaten aan de orde zal komen, weren zjj zich geducht. In Oost Duits land hebben zuiveringen plaats gehad en zijn de leiders zelfs Stalinistischer dan Moskou en de Hongaarse en Roemeense communistische leiders kwamen overeen nauwer samen te gaan en samen te wer ken bij de handhaving van hun regime; ze wijzen elke bespreking over de status van hun landen af als inmenging in bin nenlandse zaken van hun rijken. Low de zoon van Broer Dit boek heb ik voor 20 stuivers gekocht”. De rest van de aantekening was zelfs voor prof Gerbenzon niet te ontcijferen hoe spijtig dit ook mocht heten! Wij zouden met deze blote mededelin gen weinig verder zijn gekomen indien er naderhand niet een tweede aanteke ning in het boek geschreven was en wel op het schutblad, in het middel-Neder- lands gesteld: „Item dyt boeck heeft ons besproken Louwe Broers soen Toe Loynghen ende hi is gheslagen des daghes nae des hei- lighen cruces verheffinghe int iaer ons heren dusent vier hondert ende veerent- neghentich.” Met andere woorden, deze Louwe Broers woonde te Loënga en werd in het jaar 1494 doodgeslagen. De aantekening gaat echter verder: „Dyt boeck hoert toe den susteren in sinte Elysabeths doester opten berch Olyveten by Sneek in Vrieslant.” Hieruit volgt derhalve dat Louwe Broers het boek geschonken had aan een nabij Sneek gelegen, aan St. Elisabeth gewijd en „Olijfberg” geheten klooster. Waarmede moeilijk aen ander kloosted bedoeld kan zijn dan het Groendijkster convent te Sytsingawier bij De Domp! Prof. Gerbenzon heeft intussen meer dere zekerheid willen bekomen en zich afgevraagd, bij welke gelegenheid Louw Broers van Loënga kan zijn gesneuveld. Inderdaad is er in 1494 op 15 septem ber, volgens de aantekening een

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1