Goed wurk fan it Snitser Krite-Toaniel Uit de geschiedenis van het Groendijkster klooster IJLST van en VOLLEYBAL Officieel Orgaan 533e O. STAATSLOTERIJ de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL R.K.V.C.-dames bopkten verdienstelijke zege op l.G.P. 113e jaargang no. 20 Maandag 10 maart 1958 Chr. Hist. Kiesvereniging Moord Erica UB Belangrijke gift aan het Fries Scheepvaart Museum y« Pension De A. R. candidaten voor de Gemeenteraad Twee uitvoeringen van de Matthaus Passion Mevrouw H. L. Sikkes- Hartelust overleden :.2 Culturele avond C.B.T.B. te Oosthem Lanbouskoallen ■- Het Sneeker Nieuwsblad is een en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD- Candidatenlijst V.V.D. voor de gemeenteraadsverkiezing gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT f A SNEEKER NIEUWSBLAD Redakteur L. KIEZEBRINK een als verhaal Bocke II. be- H.H. is Hein Groeneveld, (de kiesbaar. I te Kedaktie-adres Kleinzand 7 t elefoon 2872. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Jomb Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150» Op it smüke sportfjild fan V.v.V. to Drachten kamen de learllngen mei har ren leararen, fan de Middelbiere lanbou- skoallen fan Dokkum, Drachten, Ljou- wert en Snits, sa’n trije' hündert yn ’t gehiel, op ’e moarntiid fan freed de 7e maert, gear foar de jierlikse sportdei. De wurklist joech oan: hurdrinnen oer 100 meter, fuotbaljen, toulüken en hurd rinnen oer 1500 meter. Füleindich is er striden om de eare: de perscanlike medaljes, mar ek foaral om de skoalleprizen. De ütslach wie, dat Drachten winner fan de dei waerd, mei 15 punten, tsjin Ljouwert mei 10, Snits mei 8 en Dokkum mei 7 punten. Yn ’e beide nümers hurdrinnen en it toulüken waerd de skoal'.e fan Drachten winner; yn it fuotbaljen waerd Ljouwert nüm- mer ien. Mei dit sportbarren hawwe de jonge, oansteande boeren sjen litten, dat hja meidwaen kinne en wolle yn it bilibjen fan sportive striid op it fryske mêd, en dat hja dêrby waer en wyn treast binne. Vierde klasse Trekkingen derde week Hoge prijzen en uitgelote num mers van te Sneek verkochte loten. 100.000.— 8670. 25000.— 5000.— 2000.— 1500.— 15753, 19406, 20332. Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract <handelsadv.' lage: Abonnementsprijs f 3.— per bah jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. De candidatenljjst van de A. R. Kies vereniging voor de komende Gemeente raadsverkiezing is als volgt samenge steld 1 J. Blok (aftr.); 2 E. Metz (aftr.); 2. — 2.30 3. — 3.35 4.10 4.45 5.20 6.— 6.40 7.20 8.— 8.40 9.20 - A.W. De folgjende Kritejounen wurde moam en woansdei balden. Dr.2 Dr.2 D.2 Dr.l Dr.l Hr.2 H.2 H.2 H.2 D.2 D.l Hr.l H.1 De dames van RKVC gaan meer en meer, serieus en verdiend, een gooi naar het kampioenschap in de eerste klasse van de plaatseljjke volleybal-competitie doen. Na een voortreffelijke wedstrijd versloegen ze zaterdag TGP met 21. 1CLX1U AIL UCL aigClUUCll, UUVLX <KX11 ouccn. ILL I 1 1 Tt 1 1 II het bizonder heeft verleend. Een dienst,Sportdei learllngen Mlddelb. belicht, in dien zin dat Douwe Galama 3 B. de Vries; 4 W. Baarda; 5 S. Ha- 1 vinga; 6 D. S. Algera; 7 A. Harkema; 8 Mej. A. Hovius; 9 Tj. B. van der Werf; 10 A. de Vries; 11 Mr Y. N. Zeyl; 12 M. Knol. Eigen gelden: 3542, 3553, 3555, 8143, 8211, 8224, 8227, 8228, 8231, 8243, 8257, 10068, 10084, 10087, 11469, 13804 19493, 19504, 19517. 1000.— 1048, 1981, 2063, 2169, 2529, 2781, 3303, 4602, 4639, 6813, 7614, 9104, 9950, 9963, 10316, 11834, 11968, 13142, 13375, 13545, 14407, 16412, 16424, 16756, 17110, 17592, 18148, 19040, 19659, 20307. De afd. Sneek van de V.V.D. komt bij de Gemeenteraadsverkiezingen met de volgende candidatenlijst: 1 Th. van der Werf; 2 R. J. H. van Sneek 3Animo 12; H.2 Set Up 1— VoVeRo 1 2—1; Hr.l UD 2—SVC 2 2—1; D.l SVC 1—CZN 1 2—0; D.l TGP 1—RKVC 1 1—2; H.1 TGP 1—RKHBS 1 2—0; H.1 UD 1—NOH 1 0—2. hja yn ’e hüd krüpe fan persoanen sa folslein oars as hjasels Fanwegens sykte fan Kritefoarsitter Van der Werf iepene de twadde foarsit- ter. Master Keulen (net gau tofreden!) liet de seal yn it skoft tusken earste en twadde bidriuw sjonge dat it sta sei. Hamersma levere it kapwurk, it en semble Schuil de muzyk en dounsmaster Vergonet soarge foar it diel dat him net mear yn ’e greate Amicitia-seale öf- spiele. waarvan de betekenis eerst ten volle latere geslachten duidelijk zal zijn. H.H. Het Sneker Cantate Koor en de Bols- warder Oratorium Vereniging zullen on der leiding van Gezinus Schrik op don derdagavond 3 april in de Grote Kerk te Sneek en op vrijdagnamiddag (goede vrijdag) 4 april in de Martinikerk van Bolsward uitvoeringen geven van Bachs Matthaüs-Passion. Medewerking verle nen het Rooms Katholieke Jongenskoor uit Leeuwarden, het Frysk Orkest en de solisten Dora Lindeman (sopraan), Watty Krap (alt), Gerard Honig (tenor), An ton Eldering (bas). Peter de Vos (bas), Jacoba Kueter-Zwager (clavecymbel) en J. W. Boeijenga (orgel). Ons werd medegedeeld dat de belang stelling voor de Matthaüs-uitvoeringen groeiende en zeer bevredigend is, on danks het feit, dat na het beëindigen van de restauratie van de Bolswarder Mar tinikerk én in Sneek én in Bolsward wordt gezongen. De overgang van één op twee uitvoeringen per jaar bracht na genoeg geen moeilijkheden mee wat de zitplaatsen-bezetting betreft Dit moet onder meer worden toegeschreven aan de toenemende belangstelling van de zij- en i was bekleedde, waardoor zjj zich ook vooi deze instelling zeer verdienstelijk heeft gemaakt. Ook strekte haar belangstel, ling zich uit naar het onderwijs. Jaren lang was ze bestuurslid van de Vereni ging Sneeker Huishoudschool, waarvoor werden doodgeslagen, en slechts 3 zijn er gevallen aan de andere kant. Later hebben geestelijke heren, die daar aan wezig waren, vrede gesloten tussen hen, in dier voege, dat aan weerszijden de ge vangenen werden vrijgelaten, en Jel- mer’s stins, aan de belegeraars overge geven, is afgebroken. En er is een an dere hoofdman aangesteld op het blok huis bij Hemelum in plaats van de zo even "enoemde Wybe”. Deze Wybe is kennelijk dezelfde als ,,Wybe, Jarich zoon”, door Worp ge noemd; deze figuur zal dus het blokhuis van de abt van Hemelum voor Bocke bezet hebben gehouden en diende nu zijn post te verlaten. Een boeiend, doch tragisch tafreel uit onze eigen historie werd de achtergrond van het kloostertje, waarvan wij ons de geschiedenis vocrstelden te beschrijven. Keren wij nu in het volgende en laatste artikel tot Sytsingawier terug. Vrijdagavond kwam bovengenoemde Kiesvereniging bijeen in „Ons Gebouw”. Het voornaamste punt voor de agenda was het samenstellen van de can-dida- tenlijst voor de a.s. Gemeenteraadsver kiezingen. De voorlopige lijst werd als volgt samengesteld: 1 M. Baaijens; 2 J. Zeilstra; 3 G. Boomsma; 4 W. Nauta; 5 J. Visser; 6 G. A. M. Bonsink; 7 Mevr. D. IJ. W. de Graaff—Nauta; 8 G. Falkena; 9 P. W. Bil; 10 J. H. Wilmink; 11 IJ. Rene- ma; 12 S. Hoekstra; 13 IJ. Plat; 14 A. Fennema; 15 R. W. de Haan. De heer J. de Boer, die 12 jaar zit ting in de raad had, stelde zich we gens drukke werkzaamheden niet her- 21052. 17482. 10040, 17676, 18278, 20235. 3672, 5365, 7975, 13188, In de eerste game begon RKVC direct met een goede, harde aanval, waartegen de TGP-verdediging niet opgewassen was. In de tweede liep TGP verrassend uit tot een 110 voorsprong. RKVC herstelde zich tot 119 maar moest deze game toch aan TGP laten, In de derde, waarin het beste peil werd be reikt, was de RKVC-aanval toch weer te hard voor de overigens goede TGP- verdediging en RKVC won deze game en daarmee de wedstrijd zeer verdiend. Vooraf hadden de dames van SVC tegen CZN een zeer matige partij-gespeeld, die ze, ondanks een goede tegenstand van CZN, met 20 wonnen. De heren van TGP speelden daarna een snelle, goede wedstrijd tegen RKHBS. Vooral Kan jr speelde een uit stekende partij. Hoewel ook de HBS’ers uit Bolsward verdienstelijk werk lieten zien moesten ze het tegen het over het algemeen beter, afgewerkte spel van TGP toch met 20 afleggen. Ook de heren van NOH en UD speel den goed. De jonge Lyceïsten weerden zich kranig tegen het harde NOH, maar moesten toch ook, met 20, de eer aan de tegenstander laten. De uitslagen luiden: Dr.2 Animo 2—SVC 4 0—2; D.2 Sneek —Vios 0—2; Dr.l SVC 2—TGP 2 0—2; D.2 Vios—Set Up 1 0—2; Hr.2 UD 3— RKVC 3 2—0; Hr.2 Sneek 4—NOH 3 1—2; Hr.2 TGP 4—VoVeRo 2 2—0; H.2 Programma en prognose. Het programma voor de volgende za- terdag, 15 maart, luidt: TGP 3—SVC 4 RKVC 3—Animo 2 Animo 1Vios 1 UD 2-CZN 2 UD 2—CZN 2 Sneek 4—RKVC 3 Slaen DelTGP 3 RKHBS 3—NOH 3 Set UpSlaen Del NOH—Set Up UD 1—CZN 1 RKVC 2—NOH 2 UD 1—RKVC 1 ZWEEDSE PRINSES MET HAAR GALANT UIT RIJDEN. Nadat de Engelsman Robin Douglas Home in Stockholm een officieel bezoek had gebracht aan koning Gustaaf Adolf, waarbij hij voor de ee.zte maal het paleis binnenging door de voordeur, reden prinses Margaretha en hij in een snelle wa gen, welke werd bestuurd door de moeder van de prinses, prinses Sibylla, naar het Stockholmse Djurgarden eiland om daar, ondanks de felle koude, een korte wandeling te maken in de omgeving, welke erom bekend staat, dat Zweedse Vrijdagavond is in het ziekenhuis Dordrecht, waarin zij voor een spoed operatie was opgenomen, op 62-jarige leeftijd overleden onze stadgenote mevr. H. L. SikkesHartelust. Het zo onverwachte verscheiden van deze werkzame en alem geachte vrouw heeft in brede kring droefheid en ont roering gewekt. Zij hield haar licht nl. niet onder de korenmaat maar heeft haar vele gaven van hart en verstand aan de plaatseljjke en provinciale ge meenschap ten goede laten komen. Als overtuigd en strijdbaar socialiste was zjj vóór de oorlog reeds een vooraan staande figuur in de S.D.A.P. en de Soc. Democratische Vrouwenbond in onze provincie, wat zij na 1945 voortzette in de P.v.d.A. en de Vrouwengroep van deze partij, in welke laatste zij vele jaren zo wel in de afdeling als in het Gewest een bestuursfunctie heeft vervuld. Geruime tijd was ze ook lid van de Provinciale Staten, voor welk college ze ook nu weer candidaat gesteld was. en tevens komt haar naam voor op de candidatenlijst van de P.v.d.A. voor de komende Gemeenteraadsverkiezingen Voorts was ze sinds kort ook lid van het bestuur der afdeling Sneek van deze partq. Velen zullen zich haar echter tevens nog herinneren als directrice van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek al hier, welke functie ze vóór haar huwe lijk met de heer Sikkes met de ijver nauwgezetheid welke haar eigen Zoals bekend heeft het Fries Scheep vaart Museum vorig jaar het belendende pand Kleinzand no. 14 aangekocht, ten einde dit op den duur bij het bestaande pand te kunnen trekken. Op den duur, want het valt te begrijpen dat het af lossen der hypotheek, genomen op het nieuw verworven pand het Museum de I eerste jaren voor de nodige zorgen heeft geplaatst terwijl het verbouwen van de nieuwe vleugel andermaal een belangrijk bedrag zal vergen. Wil het in de toekomst echter moge lijk zijn het nieuwe gedeelte op een wijze in te richten, waarmede onze stad voor het licht kan komen als het mo gelijk is zelfs andere musea in de pro vincie Friesland naar de kroon steekt zo is het noodzakelijk gebleken nu reeds datgene aan te kopen wat aan stonds niet meer verkrijgbaar zal zijn. Het Museum te Sneek heeft immers met een sterke concurrentie te kampen, zowel van verscheidene musea in Ne derland als daarbuiten. Niet alleen op het gebied van scheepsmodellen, schil derijen en antiek zilver, om de meest be geerde stukken maar te noemen, doch ook op het gebied van oude meubelen en betimmeringen. De belangstelling vooral voor laatstgenoemde artikelen, in het bizonder uit de Friese Zuidwest hoek IJIst, Woudsend, Workum, Hin- delcpen, Molkwerum, Koudum, Warns is de laatste tijd zo groot geworden dat genoemd gebied welhaast „uitver kocht" is geraakt. Wil Sneek dus in de toekomst in dezen iets bieden, zo is haast geboden Het stemt dus wel tot grote dank baarheid dat de directie van de N.V. Lankhorst Touwfabrieken een aanzien lijk bedrag ter beschikking heeft ge steld, teneinde aan te kopen wat beslist geen uitstel gedoogt. Het behoeft geen nadere toelichting te beseffen, welk een dienst deze N.V. hiermede aan Fries land In het algemeen, doch aan Sneek in Nieten 3400, 3405, 3523, 3535, 3537, 3541, 3543, 3560, 3567, 5033, 5045, 5046, 5050, 5057, 8212, 8221, 8223, 8233, 8249, tehber) zijn, nadat de slag om 10 uur des ochtends was begonnen, de achter sten uit het leger der Snekers het eerst op de vlucht geslagen. Zodoende is in de slag Lou, de schoonzoon van Jelmer hier vergist de auteur zich, het was de schoonvader doodgeslagen; van de Snekers zijn er twee doodgeslagen en verscheidene gevangen genomen, en ook anderen aan de kant der Schieringers Het tragische beleg van de Warneer stins in 1494. Worp Tjaardama, de van Rinsumageest afkomstige, zo geleerde prior van het Regulierenklooster„Thabor” bij Tirns, beschrijft de slag bij Warns, en de ach tergrond van deze voor Sneek zo be schamende gebeurtenis als volgt: „Int jaer voorsz. (1494), int begin van Septembri, hebben Douue Gaelis en- de Otto Yges alle huere vrunden ende partysluiden vergaedert, ende hebben Jelmer Ottes Sydsma buys, toe Wernze, belecht. Jelmer voorsz.' was op dat pas niet op zyn huys, maer toe Sneeck. Doe heeft Jelmer voorsz. Bocke Harincxma met die stadt Sneeck, Low, Broer zoon, Bonninga, zyn wyffs vaeder, Wybe, Ja rich zoon, met meer andere, bewilliget, datse met hem zyn gereist op Geester- landt, omme thuys toe ontsetten”. Wjj begrijpen nu waarom Louwe Broers zich naar Warns had gespoed: hjj was de schoonvader van Jelmer Ot tes, wiens stins door de Galama’s, de tegenspelers van de Harinxma’s, werd aangevallen terwijl hij in Sneek ver toefde Er was nog een reden voor Jelmer en Louw, zich ongerust te maken Jelmer’s vrouw, de dochter van Louw, hield stand op de stins en gaf zich niet over Doch hoe lang zou zij het nog vol kun nen houden? Onder leiding van Bocke Harinxma toog het Sneker burgerleger zuidwaarts, versterkt met „ruters”, bereden knech ten, die tegen betaling in dienst waren genomen. In getalsterkte verre de meerdere, scheen de afloop van de on derneming van te voren al vast te staan. Niettemin, Bocke zag er van af, een maal op vijandelijk gebied aangekomen, het commando over de troep op zich te nemen en trok zich terug op het blok huis te Hemelum, dat de abt van ’t Be- nedictijnerklooster toebehoorde en als een Sneker voorpost in Gaasterland gold „Bocke Harincxma bleeff toe Heme lum opt blockhuys, ende Jelmer, Low en Wybe voorsz. met alle huer macht, die veel meer volck hadden, dan die Vet- coepers, hebben opten XVen dach Sep- tem^ris, tegen Galama geslaegen; ende, want die victorie van God is, ende niet groot getal! ofte sterekheit des volcks, soe hebben Galama den slach gewonnen, ende sommigen dootgeslaegen, ende veel gefangen”. Zo liep de strijd dus anders af dan men had verwacht. Maar mocht de man van de onversaagde burchtvrouwe zwaar gewond zijn geraakt en gevangen geno men, haar vader, na zeer dapper gevoch ten te hebben, zelfs gedood, overgeven deed zy de stins niet 1 Een kind, haar vader waardig „Daer worde geslaèghen Low, Broer zoon, Bonninga, van Hloynghum, nae dat hy zeer stoutelicken hadde gefochten. Jelmer Ottis voorsz. worde gewondt en de gefangen; maer Jelmers wyff, die opt huys lach, woldet huys noch huer vian- den niet overgheven, hoe wel sy wel wiste, dat Low, huer vaeder, doet was, ende Jelmer, huer man, gewondet ende gefanghen”. Haar flinkheid was bet, die tenslotte een wapensilstand mogelijk maakte waarbij weliswaar de stins moest wor den opgeofferdd maar de bezetting het leven werd gelaten, en de talrijke ge vangenen de vrijheid. De Galama's zul le hebben ingezien dat de nieuwe slachtoffers, welke hun een gpwelddadl- ge verovering van de stins stellig moest kosten, niet opwogen tegen de voor delen welke onderhandelingen beloofden De dames van UD 1 gaan hier in de eerste klasse waarschijnlijk wel winnen van CZN. De heren van UD zullen de enige wedstrijd in de eerste klasse heren spelen tegen RKVC. UD moet ook hier, zij het na veel spanning, kunnen winnen. op te leveren. En zo deed Bocke een zware gang naar het huis van Minne Hillama te Harich, waar enige priesters de tekst van het verdrag opstelden, door partijen gezegeld „Doe Bocke Harincxma hoorde den nederslach zyns volcks, was hij zeer droevich, ende reisde van Hemelum op Harich, op Mlnno Hillama huys. Daer nae hebben daer tusschen gearbelt gue- de priesters ende mannen, ende hebben een soen ghemaeckt, as dat die gefan- genen solden an beide zyden vry zyn. Ende Jelmers huys worde op gegeven in Douue Gaelis handen, ende worp dat on der voeten”. Nu is er nog een derde schrijver, die enige bizonderheden over het gebeurde weet mede te delen, en wel een in 1522 voltooide, nimmer uitgegeven doch door Prof. Gerbenzon in de Universiteits bibliotheek aangetroffen kroniek. Het handschrift is van de auteur zelf Hendrik van Gouda, alias Henricus Gou- dae, al weer een bewoner van het kloos ter „Thabor”. De kroniek is in het La- tjjn gesteld; wij geven het desbetreffend gedeelte derhalve in het Nederlands ver taald weer: „In hetzelfde jaar (1494), omstreeks 1 september, heeft Douwe Galama met zijn partijgenoten en met de Koudumers de stins van Jelmer Ottes Zitzima te Warns Ingesloten, omdat de stlnsbewo- ners een zoon van Douwe met een „busse” doodgeschoten hadden. Toen Jelmer dit vernomen had heeft hjj, om dat hij zelf niet op de stins vertoefde toen deze belegerd werd, Bokke Harincx ma met de Snekers en de andere hel pers bewogen met hem mee te gaan, de belegering op te heffen, en zjj hebben een leger bijeen gebracht dat groot was in verhouding met de belegeraars”. Wij zien hier de aanleiding tot het be leg dus van een enigszins andere zjjde s jl.. .J... rTn 1 tv, n op zjjn beurt wraak had willen nemen wegens het feit dat men vanaf Jelmer’s stins zijn zoon had doodgeschoten. Om welke reden men op zjjn zoon geschoten OOSTHEM. De C.B.T.B., de Chr. PL Vr. en M.B. en C.J.B.T.O. van Wym- britseradeel Zuid hebben alhier een culturele gezinsavond gehouden in het „Himsterhüs” De leider, de heer H.. M. Visser van Woudsend las eerst Philipp. 2 118 voor, liet daarna zingen Ps. 146 1, 3. 4 en ging voor in gebed. Uit het openingswoord van de voorzitter bleek dat het aantal bezoekers de ver wachting had overtroffen. In het bjjzon- der werden welkom geheten mevr. Brink Bijleveld van Joure, de spreekster, het toneelgezelschap van RienYtens en de ere-voorzltter de heer H. Wind. Men wil op zulke avonden, aldus de spreker, niet praten over zakeljjke dingen, maar den ken aan cultuur en dat is iets waar ook het beginsel mee te maken heeft. Ook de jongeren werden opgeroepen om mee te werken en moedig de moelljjkheden onder de ogen te zien. Mevr. Brink—Bjjleveld sprak daarna, over het onderwerp „de Bijbel en het so ciale leven”. Als eerste punt behandelde de spreekster de mens in de samenlè- ving. In de slechte toestand van de ar beiders van vroeger is gelukkig veel verbeterd, doch nu zijn er weer andere problemen. De massaficatie en mechani satie bedreigen nu het menszijn van de arbeider. Het gevaar is dat de zelfstan digheid en verantwoordelijkheid verloren raakt. Dat is niet in overeensetmming met de opdracht van God. De mens is een beeld van God en moet daarom een persoonlijkheid zijn. Door de zonde is al les verstoord, maar in Christus is er herstel mogelijk. Zonder Hem is er geen ware samenleving mogeljjk. Met voor beelden uit de bijbel werd dit door spreekster nader toegelicht. Uitvoerig werd gesproken over de onderlinge ver houdingen tussen de mensen, die alleen goed kunnen zjjn als er gemeenschap met God is. De leider dankte mevr. Brink voor haar rede. In de pauze werden allen voorzien van een kop koffie met versnapering. De toneelclub trad daarna voor het voet licht met „de Reafin”, een stuk in drie bedrijven. Op keurige wjjze werd dit hu moristische stuk door de spelers ver tolkt. De leider had niet te veel ge zegd toen hij deze toneelvereniging had aangekondigd als een der beste. Tussen het tweede en laatste bedrijf werd de koffie nogmaals rondgediend. Toen kreeg ook mevr. Damstra van Westhem gelegenheid om namens al de uitgeno digde leden van de Chr. PI. Vrouwen bond het bestuur te bedanken. Daar men bij zulke avonden geen entree wil hef fen beval de voorzitter de collecte voor het dekken der onkosten die bij de uit gang zou worden gehouden, nog bijzon der aan. Hierna werd het laatste bedrjjf van „de Reafin” gespeeld, waarop een welverdiend langdurig applaus volgde. Namens de aanwezigen dankte de voor zitter de spelers voor hun prachtig spel en bracht verder lof aan de commissie die deze avond had georganiseerd. Na dat nog een loflied gezongen was ging ds G. Kaastra voor in dankgebed. dy’t him de léste tiid üntjowt ta in knap toanielskriuwer, hat it him mei syn thriller „Moard yn pension Erica” net maklik makke: der is géns in poarsjr konfliktsto. yn opheappe: moard, chantage, abortus (al Is it dan üt goederbêst), houliks-üntrou, en gean sa mar fierder. Ien mei oar is dit stik ,al hoe knap fan opset en ütwurking, hwat kopswier wurden mei syn folle- soartige problemen en syn skerpe dialooch. AI üntbrekt de humor net polysjefiguer), wy binne hjir wol fier óf fan it wenstige Fryske folkstoaniel mei syn boere-konflikten en syn bikende typen. Der wurdt my yn dit stik dan ek wolris hwat al to gewichtich redendield oer „pseudo-dementia”, psychysk en frysk. simulearje, ensfh. Mar der sit oan ’e oare kant bihal^en humor ek ge- nöch aks je en spanning yn om dy gewichtige stikjes petear net as kinderlik to ünderfinen. Ek ünwierskynlikneden en tafailichheden hat de skrluwer it net sünder rédde kinnen: soe in great-sakeman as Ten Wolde bang hoege to wezen, dat syn slüperke mei de sekretaresse fuortdaliks syn fabryk nei gichem helpe sil Unwierskynlik wie ek it lepensetten fan de radio om it waernijs en dan sa- mar pardoes in opspoaringsbirjocht fan de polysje. Mar hwa’t by in thriller op in ünwierskynllkheit mear of minder sjocht, is in kniezebiter had vermeldt Hendrik van Gouda niet, al schjjnt zulks geschied te zjjn toen Jelmer niet op zijn stins verblijf hield. Deze zou toch zeker niet om hulp zjjn weggetrokken toen een beleg reeds dreigde. De kroniek besluit het volgt „De dag na Kruisverheffing (15 sep- X-t— IA mrr In stik, dat ek fan spylders en bar kers géns ferget. It publyk moat de holle der wol byhalde, wol it weiwiis bliuwe yn de nochal gearstalde hlstoarje om de tsjustere figuer fan Jhr. Hovingh de Haan. En de spanningen freegje In uterst laden spyljen, dat net yn oerdriu- wen forfalle mei. Winliken is dit gjin stik foar ameteurspylders, kinne alllnne goede, routinearre biropslju de fine kneepkeg der yn lizze. Sjoen dit feit hat it Kritetoaniel, ünder de stevige bannen fan regisseur Lammert Popma, it der lang niet min en bytiden moai knap óf- brocht. Nei in hwat ünwennich bigjin (der waerd to folie en ünnedich oer it toaniel roun, de gatten tusken ófgean en opkommen net genóch optolle) krige it spyljen spanning en gloede en kaem de tekst, hwat al sa needsaeklik is by in stik as ditte, goed en düdlik, yn for- tsjinstlik Frysk oer de fuotljochten. De ploech foarme ek in bihoarlik byien- hearrend gehiel. As der fan swakke stéen sprutsen wurde moat, dan sleten dy by de jonge-frouljusrollen, dêr’t men sa nou en dan in tokoart oan routine merkbite koe. Sa koe juffer Koopman har lang net maklike forliedsters-rol net earlik genóch gewicht en oertsjüging meijaen en joech Tsjits tö min de allue- re fan 4n studearre jongfaem. En dêr- troch makke it treflik spyljen fan Me- frou Menalda wer gauris in to sterk oanskroeve yndruk: hja koe har portuer net rjocht fine. Yn ’t algemien freegje ik my óf, oft de spylders de problema- tyk dy’t yn har rollen forarbeide wie, foldwaende treast wiene. Mar... kin men fan amateurs winliken forwachtsje dat *'4 Terwisga; 3 A. H. Vis; 4 .1. Nauta; 5 P. Bosma; 6 Mevr. T. E. Gei ritsma Bruins; 7 G. H. ter Horst; 8 G. Ooms; 9 Mr A. van der Werf. wordt gestimuleerd door het beschikbaar stellen van scholierenkaarten welke in beperkt aantal voor een lage prijs be. schikbaar worden gesteld. lies is. Haar stoffelijk overschot zal woens dag op Westerveld worden gecremeerd. uuuycucucHCfb /c-CL itUJ Zittl/vcTl. C/O/C Op CLQ tCTUQtOCllt 71001' het paleis werd het jonge paar, waarvan de verloving spoedig wordt verwacht gechaperonneerd door prinses Sibylla achter het stuur. De bovenste foto laat zien hoe de jonge mensen voor het paleis haastig in de wachtende auto stap pen, onder ziet men de prinses en RobinDouglas Home in de wagen. 11479, 11483, 11485, 13794, 13803, 13807, 13811, 13815, 13817, 13818, 15523, 15526, 18989, 18975, 18991, 18992, 19466, 19468, 19501, 19503, 19508, 19513, 19518.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1