Uit onze Raadzaal - H Uit de geschiedenis van het Groendijkster klooster Li 1 50 K.M. IJLST van en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD I 1 113e jaargang no. 21 Redakteur L. KIEZEBRINK Voorstel straatnamen 1 Bekroond op kapconcours Veertig jaar achter de melkkar Crematie mevr. H. L. Sikkes» Hartelust De boerderijen-aankoop teruggenomen Donderdag 13 maart 1958 Prins Bernhard terug De heer Langius trok zich zelf terug (in). Voor de Fryske Akademy '-f -fej Paardenbeoordelings- wedstrijd Openbare Leeszaal en Bibliotheek I b. Eervol ontslag. Kamerstukken. de I i t i r Kedaktie adres Kleinzand 7 1 eleloon 2872. van is Onze stadgenoot de heer E. J. Jansen behaalde j.l. maandag een vierde prijs op het Kapconcours te Zwolle. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Jomb Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor: GROOT?AND 55 Telefoon 3005 <K 5150* SNEEKER NIEUWSBLAD t Maandag is Prins Bernhard, in gezel schap van prof, dr J. F. Nuboer en zijn adjudant IL-kolonel C. C. Geertsema, teruggekeerd van zijn verblijf in Tanga nyika, waar hg sedert het einde van zijn officiële bezoek aan Liberia heeft ver toefd. Betreffende de samenstelling van de candidatenlijst der A. R. Kiesvereniging voor de komende Gemeenteraadsverkie zingen kunnen wij nog mededelen, dat de heer W. Langius in verband met zgn drukke werkzaamheden niet bereid was een nieuwe candidatuur te aanvaarden. Hij heeft plm. 12 jaar zitting gehad in de Raad. de Woudvaartsbrug aan J. Tiche laar, onder toekenning van een vergoe ding boven de opbrengst van de te innen bruggelden van f 37,75 p. week, en een uitkering-ineens, ten bedrage van 4 van de vergoeding per jaar; c. de Lemmerbrug en de Wonderbrug aan L. Zgistra, onder toekenning van een vergoeding boven de opbréngst van de te innen bruggelden van f 61,15 per week, en een uitkering-ineens, ten bedrage van 4 van de vergoeding per jaar. Z.h.s. aldus besloten. Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract «handelsadv.* lager Abonnementsprijs f 3.— pei nall jaar. Franco per post f 3.75 pet half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. KEIZERIN SORAYA NAAR DE BIOSCOOP. Keizerin Soraya van Perzië, die op het ogenblik in het centrum van de belang, stelling staat in verband met een mogelijke scheiding van de Sjah, in Keulen gefotografeerd terwijl zij met haar moeder op weg is naar de bioscoop. Onze stadgenoot de heer H. Haagsma vierde gisteren zijn 40-jarig jubileum als melkhandelaar. Hij is dus een van de oude garde en heeft veel gedaan voor de verbetering van de 'nsitie van de melk- handelaren. O.a. was hij mede-oprichter van de Friese Bond van welke organi satie de here: Boonstra en Muller, resp. voorzitter en penningm-ester zijn recep tie bijwoonden en hem een radiotafel aanboden. De heer P. Zondervan, voorzitter van de Vereniging van melkhandelaren „Ons Belang” alhier, bracht de gelukwensen van het bestuur en de leden over, die samen een mooie kamerlamp schonken en namens de N.V. Zuivelfabriek Nor man dia, welker producten de heer Haag sma verkoopt, waren de directeur de heer A. Anema.en de heren S. Hoekstra en J. Wester, resp. bedrijfsleider en chef van de melkinrichting aanwezig, van wie de heer Anema het woord voerde en even eens een cadeau aanbood. De Pluimvee-vereniging ,,S.' en O.”, waarvan de jubilaris ook een lange reeks van jaren bestuurslid is geweest, gaf eveneens blijk van haar belangstelling en medeleven. Weinig, zeer weinig vindt men omtrent het Bagijnenkloostertje aan de Groene Dgk aangetekend, sinds het in 1462, op de enigszins boven de omgeving ver heven stede te Sytsingawier was komen te verrijzen. Onbemiddeld was het con vent Intussen niet want als men in 1581 de rekening op gaat maken van de Sne- ker kloostergoederen blijkt het 337 pon- dematen land te bezitten. Het z.g. cor pus van het klooster, de landerijen, rond om de stichting gelegen en bestemd tot het dagelijks onderhoud der kloosterbe- woonsters, strekt zich uit tussen de Oud- vaart, de Groene Dijk en de Trekvaart en zal het land hebben uitgemaakt, van ouds behorende tot de stemhebbende hoeve of state, eertijds op de teip van Sytsingawier gelegen. Bezuiden de Groe ne Dijk strekten zich de landerijen uit, behorende bij de state, voorheen gelegen op de terp van Barrawier later de Joodse begraafplaats terwijl het kloosterland aan de noordzijde door een sloot werd afgescheiden van de lande rijen, behorende tot de state, waaraan nu nog de zo fraaie boerderij van de heer J. Bootsma herinnert. Alle drie royale complexen, welke de oorspronkelijke be zitters in staat stelden het leven van een heerschap te lelden. Bezittingen ook, welke op een zeer oude historie kunnen bogen, getuige de oudheden, bij het afgraven der verheven huissteden voor en na te voorschijn ge komen. Deze bewijzen dat hier de bewo ning reeds ten tijde van Karei de Grote, ja zelfs ten tijde van Bonifatius of mis schien zelfs Willibrord een aanvang had genomen. In een tijd derhalve dat het onderhavige gebied nog niet door dijken tegen de Middelzee was beschermd en het dientengevolge zaak was alle opstal len op terpjes te bouwen. In het jaar 1475 ging er zulk een roep uit over het voorbeeldige leven in het Groendijkster klooster, dat de abdis ver zocht werd 9 of 10 van haar nonnen aan te wijzen als de eerste bewoonsters van een nieuw kloostertje, gesticht in de z.g. Bangaart, het tegenwoordige fruitgebied onmiddellijk ten noord-oosten van Hoorn. Dit nieuwe klooster heette „Bethlehem” en bestond aanvankelijk slechts uit een hoogst bescheiden kapel met enige lang gerekte woningen, die de zusters tot on derdak dienden. Een zekere Heer Gerrit, een rechtsgeleerd inwoner van de stad Hoorn met twee priesters hadden dit convent gesticht en als men nu weet dat een van deze priesters Gerbrandus An gelus Snecanus heette, begrijpt men meteen waarom de eerste bewoonsters van „Bethlehem” uit Sneek werden ge haald Genoemde Gerbrandus was namelijk van 14731494 prior van ’t Kruisheren klooster te Hoorn, doch afkomstig van die van een particulier; de positie de gemeente is altijd moeilijker, koopt niet om te beleggen maar noodzaak en dan wordt uiteraard maximumprijs gevraagd, komst voor 1_ historisch gezien zelfs laag, men koopt nen vergrijpen. Er kwam weinig van terecht omdat allerlei gespuis zich onder de indringers mengde, zodat de toestand het stadsbestuur volkomen uit de hand liep. Temeer waar de toestand uiterst critiek was en ieder ogenblik de vijand kon opdagen. Dezelfde onverkwikkelijke tafrelen speelden zich te zelfder tijd af binnen de grachten van de Johannieter Com manderij, „St. Jansberg” alias „Hospi- tael”, waarvan het puin zelfs naar de stad werd gevoerd om er de vestingwer ken mede te versterken. Gelukkig is het niet meer tot een be leg gekomen, zodat het vernielen beide kloosters achteraf overbodig Met ingang van 1 juni a.s. wordt op diens verzoek eervol ontslag verleend aan de heer L. Algera, leraar a. d. gem. bandelsavondschool alhier in verband met het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. voorstel is, is deze laatste voorwaarde ook niet sympathiek en hoopt dat ze niet eeuwigdurend zal zijn. De heer Fijlstra betoogt dat we deze gelegenheid om beide plaatsen te kopen met beide handen moeten aangrijpen, we kunnen daardoor verschillende moei lijkheden tegelijk opheffen. Bitmen de bebouwde kom Rustig blijven rijden, Niet met zestig, zeventig Zitten „op te snijden”. Niet als stoute jongetjes Stoute stukjes plegen: Ik zie geen politieman. Gks (op hoop van zegen). Binnen de bebouwde kom Hoogstens „50” rijden; Buiten de bebouwde kom Móógt u overschrijden Het ging eerst zo mooi, zo goed, Eerljjk, het ging „heer”-lijk, Maar we raakten weer „heer"-af En zijn niet meer eerlijk. Maximale „50”-gang Werd niet opgeheven, Maar véél 50-ers zijn geen 50-ers gebléven Móet eerst een politieman Boos zijn en staan schrijven? Vrouwen gaan zo gradg ons voor: „59” zijn ên blijven PHILIA. Dat onze overleden stadgenote Mevr. H. L. Sikkes—Hartelust in het maatschap pelijke en politieke leven zowel plac. se» lijk als daarbuiten zeer gezien was en gewaardeerd werd, bleek ook gisteren weer uit de zeer grote belangstelling bij haar crematie op Westerveld. Vooral uit de kringen van de Partij van de Arbeid en de Vrouwenbond van deze partij wa ren zeer velen onder wie ruim 50 uit Sneek aanwezig om haar de laatste eer te bewijzen, maar ook waren er ver tegenwoordigers van de Sneeker Huis houdschool, de blauwe N.V. en het In stituut voor Arbeidersontwikkeling. In de aula van het crematorium werd eerst het woord gevoerd door mevrouw RibbiusPelletier namens het Hoofdbe stuur van de Vrouwenbond, de heer J. Klok namens de Statenfractie en het ge west Friesland van de P.v.d.A, de heer I. Bergsma, voorzitter van de afdeling Sneek dezer partij, mevr. J. HiemstraMole naar te Leeuwarden, voorzitster van het gew. Friesland en mevr. J. H. Boonstra Terpstra namens de afdeling van de Vrouwenbond alhier. Daarna spraken Mr A. Zweep, voorzitter van de Vereniging Sneeker Huishoudschool, Mr J. A. de Jong, Kantonrechter te Delft, vroeger alhier, als vriend en als laatste Prof. Dr W. Banning, eveneens een oud-stadge- noot. Allen getuigden van hun grote waardering en dankbaarheid voor het werk en de vriendschap van de overle dene, wier zoon namens de familie woor den van dank sprak. Sneek, waar hg als Kruisheer in het Sneker klooster van dezelfde orde had verbleven. Een geleerd en befaamd man, die tot Vicarius-Generaal zjjner Orde 1 werd benoemd en tenslotte tot de hoogste waardigheden opklom. Magister Gene- 1 raai Mede wegens de nauwe banden, be staande tussen „Bethlehem” en de Kruisheren wijzigden de nonnen na eni- ge tgd hun regel en namen die van Au- gustinus aan, zich stellende onder het kapittel der Kruisheren. Op hun beurt trokken nu enige nonnen uit „Bethlehem” naar Friesland terug, om de eerste be woonsters te vormen van het Augusti- nessenkloostertje „Nazareth", dat op wel een zeer afgelegen plek, ten noorden van de Schuttel-poel, onder de klokslag van Idsega gelegen, werd gesticht. Arm bovendien, want het bezat slechts 126 pondematen land weinig meer dan hetgeen bij de boerderij behoorde, door de onbekende stichter van het convent afgestaan. Het duurt tot 1572, eer wij wederom iets over het Groendijkster klooster ver nemen. Abdis is dan Ansk Frittama, een zeer ontwikkelde vrouw en de zuster van Pieter Frittama, onverdacht Spaans gezind en lid van het Hof van Friesland een der hoogste ereambten van die tijd. De Frittama’s waren afkomstig van Frittama-State, een landgoed, gegroe peerd rondom een op een terpje gelegen herenboerderij, juist aan de overzijde van de westelijke stadsgracht gelegen. Frit- temahoven herinnert nog aan deze ver gane glorie. Pieter Frittama had zijn vriendschap, getoond voor de Spaanse landvoogd Cas par di Robles, in 1572 reeds moeten be kopen met een aanslag op het Sneker voorvaderlik bezit. De Sneker burgerij was namelijk ongevraagd begonnen grond van zijn landerijen te graven, ten einde er de bolwerken aan de overzgde van de gracht mee op te hogen met het oog op een beleg. Wegens dezelfde bedreiging drongen de Snekers nu ook de buiten de grach ten gelegen kloosters binnen, te weten dat der Johannieters en dat der Bagij- nen. Zo stond ook Ansk Frittama op de ochtend van de 20ste augustus 1572 voor een bende opgewonden lieden, die op lui de toon toegang wensten tot haar ge rechtigheid. Verzet bleek niet mogelijk en zo was het vredige kloostertje binnen enkele ogenbliken herschapen in een oord van vernieling en hebzucht. De Sneker overheid had intussen slechts ge last het graan en andere levensmidde len naar de stad over te brengen opdat de burgerjj geen gebrek zou igden, mocht Caspar di Robles de stad gaan inslui ten. Voorts mocht men zich niet aan de persooniyke eigendommen van de non- De heer Lampe vindt dat de heer v. d. Werf de positie van de gemeente als ad- spirantkoper te zeer vereenzelvigt met van zij uit de Met de toe- ogen is de prijs niet hoog, wiöv» per m2 voor de prijs van een goede si gaar, over 50 jaar zal men zeggen dat de gemeente zeer link handelde, door in een tijd van hoge rente en terwijl de Vergadering van de Raad der ge meente Sneek op dinsdag 11 maart 1958, des avonds 7.15 uur. Voorzitter burge meester L. Rasterhoff, secretaris de heer K. Koster; aanwezig 16 leden; afwezig de heer Metfer (m.k.) Nadat de notulen van de vergadering van 5 februari j.l. onveranderd zijn vastgesteld wordt een aantal ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Bg het Ingekomen verslag van de ge meentelijke reinigingsdienst over 1956 brengt de heer v. d. Werf gaarne hulde aan de wijze waarop het personeel van die dienst zijn taak vervult, maar het viel hem op dat uit dit verslag ook blijkt dat het bedrijf ook diensten voor derden verricht en spr. meent dat dit aan particulieren moet worden overge laten. De Voorz. antwoordt dat de heer v. d. Werf hier blijkbaar het oog heeft op werk dat de monteurs van dit bedrijf verrichten aan auto’s enz. van andere gemeentebedrijven; maar dat is toch lo gisch, men moet de gemeente toch als één geheel zien, de bedrijven zgn slechts administratief zelfstandig. B. en W. zgn niet van plan wijziging in de gevolgde regel aan te brengen. De heer v. d. V. erf vindt toch dat het particulier initiatief moet worden inge schakeld; hij legt er zich nu bij neer, maar zal later een uitspraak van de raad vragen. Spr. vraagt ook nog waar om een kleine auto welke het bedrijf vroeger bezat niet op de balans voor komt, waarop de Voorz. en wethouder Blok antwoorden dat dit voertuigje is verkocht en al was afgeschreven. Het verslag wordt voor kennisgeving aangenomen. koelhuizen vol boter zaten deze slag te slaan. De heer v. d. Werf gelooft dat de maximumprijs belangrijk lager ligt. De heer de Boer wijst er op dat de Grondkamer daar over zal oordelen. Wethouder Blok vraagt de heer v. d. Werf of hg de consekwentle van zijn voorstel nu niet te kopen durft aanvaar den. Het gaat hier niet om het bedrag maar om de uitbreidingsplannen van onze gemeente. We hebben nu eindelijk gelegenheid de heer Wiersma een vrije plaats aan te bieden; de heer v. d. Werf wil afwachten maar die gelegenheid komt in geen jaren weer. Spr. begrijpt dan ook niet dat de heer v. d. Werf een gemeentelijk belang ziet in het afwijzen van het voorstel van B. en W. De heer Boomsma is voor het voor stel, maar is de pachter verplicht de in ventaris over te nemen? De Voorzitter antwoordt bevestigend en verklaart zich naar aanleiding van de opmerkingen van de h.h. Zeilstra en de Boer bereid alsnog de verkoper van de boerderg te Oppenhuizen er op opmerk zaam te maken dat de raad eigenlijk bezwaar heeft dat de pachter zijn melk aan een bepaalde fabriek zal moeten leveren en gaarne een beperking van die voorwaarde ziet. Het voorstel van B. en W wordt hier na z.h.s. aangenomen met aantekening in de notulen dat de heer v. d. Werf wil geacht worden tegen te hebben gestemd. Zie vervolg pag. 2 Burgemeester en wethouders van Sneek hebben dezer dagen besloten uit het gemeentelgk fonds voor culturele doeleinden f 1000.beschikbaar te stellen voor de Fryske Akademy. Z.h.s. of discussie worden de volgen de voorstellen van B. en W. aangeno men: tot het in de vorm van een uit kering ineens toekennen van een duur- tetoeslag over het eërste halfjaar van 1958 aan het daarvoor in aanmerking komende gemeentepersoneel; tot vast stelling van een verordening betreffende de verhoging van de pensioenen van ge wezen wethouders van de gemeente Sneek, met een algemene toeslag; tot voorlopige vaststelling van de rekening van het reinigingsbedrijf over 1955; tot wijziging van de begrotingen van het waterleidingbedrijf, het openbaar slacht- huisbedrijf, het reinigingsbedrijf en het leningfonds voor 1956 en van het wo ningbedrijf voor het boekjaar 1955/56. Tot voorlopige vaststelling van de re kening van het woningbedrgf boekjaar 1155/56; idem van de rekeningen van het gas- en waterleidingbedrijf 1956; idem van het openbaar slachthuisbedrgf over dat jaar; idem van het reinigings- bedrgf over 1956; idem van het lening fonds over dat jaar; het voorstel van B. en W. tot het bepalen van bet maxi mum van de in het tweede kwartaal van 1958 bg wijze van rekening courant en door middel van kasgeldleningen op te nemen gelden; idem tot het aangaan van een 6 geldlening groot f 187.100 met de n.v Bank voor Ned. Gemeenten; het voorstel van B. en W. tot het tref fen van een gemeenschappelijke rege ling met de gemeenten Hindeloopen, Workum en IJlst tot het instellen van een geneeskundig schooltoezicht; het advies van B. en W. naar aanleiding van de verzoeken van de besturen van bijzondere lagere scholen om toekenning van een voorschot op de gemeentelgke vergoedingen voor het dienstjaar 1958. Het voorstel van B. en W. tot het ver lenen van medewerking aan de Ver. voor Chr. Schoolonderwijs alhier voor het aanschaffen van nieuwe leermiddelen en enig meubilair ten behoeve van de Ju- lianaschool wegens uitbreiding van het leerlingental, dat sedert september 56 van 307 tot 353 is gestegen; het voor stel van B. en W. tot verkoop van een perceel grond aan de fa. van der Weg en Otte; idem tot verkoop van een per ceel grond aan de provincie Friesland ten behoeve van de bouw van een trans- formatorhuisje aan de Napjusstraat (20 m2 a f 12.50 per m2)het voorstel van B. en W. tot nadere vaststelling van de huur van de bovenwoning Looxmastraat 35; idem tot het onderhands verpachten aan de heer N. Joustra van een strook grond gelegen tussen Oppenhuizerweg en Houkesloot; idem tot aankoop van een vijftal percelen in voor sanering be stemde stadsgedeelten; idem tot onbe- woonbaarverklaring van zes woningen; idem tot toekenning van premies op grond van de premieregeling woning verbetering en -splitsing 1953 en de ge meentelgke regeling betreffende het ver vangen van faecaliëntonnen door closets; idem tot het vaststellen van een nieuwe vleeskeuringsverordening; idem tot het verlenen van een subsidie voor het res taureren van het perceel Kleinzand no. 60. gebleken. In 1580 werd door de Staten van Friesland het uitoefenen der Rooms- Katholieke godsdienst verboden terwgl de kloosterlijke bezittingen in het alge meen tot bezit der provincie werden ver klaard. De stad Sneek. haastte zich nu beslag te leggen op de landerijen en an dere onroerende zaken, welke de Sne ker kloosters hadden toebehoord. Te vens Het het stadsbestuur aanspraken gelden op „Nazareth” bij Idsega, als mede „Thabor” bij Tirns. Na enige wrijvingen tussen de stad en de provincie kreeg de stad haar zin, mits de opbrengsten werden aangewend tot onderhoud van huiszittende armen, de Ned. Herv. Kerk en haar dienaren mits gaders de schoolmeesters. Dertien huizen binnen de stad, welke de diverse kloosters hadden toebehoord, werden geveild, waarvan de opbrengst i in een afzonderlijk fonds werd gestort. In 1581 werden de inkomsten van het Kruisherenklooster, „Olijfberg” en „Na zareth” verenigd en de landerijen 355, achtereenvolgens 337 en 126 pondema ten beslaande onder één beheer ge bracht, tot onderhoud van een weeshuis. Landergen, welke tot op de dag van heden, voorzover niet aan de stadsuit breiding ten offer gevallen, nóg het be zit uitmakea van het Old Burger Wees huis. Zo kon het geschieden dat de vro me schenking van Tjomme Wiarda en Ath Bonningha tot zegen van velen is gebleven, bijkans 5 eeuwen achtereen. Moge daarom ook aan hén aanstonds worden gedacht bg het geven van nieuwe straatnamen. H.H. Op de Veemarkt alhier werd gisteren voor de tweede maal een Paardenbeoor- delingswedstrgd gehouden, georgani seerd door de Technische Commissie van de drie LAnbou Jongerein organisaties (Friese Mg., C.B.T.B. en A.B.T.B,) in Friesland. Vooraf waren in Joure twee practische en twee theoretische lessen gegeven door de heer W, Spoelstra te Leeuwarden. De bedoeling van deze wedstrgden is bg de jongeren de kennis van het paard te bevorderen wat hun te pas kan ko men als toekomstige fokkers of wan neer ze later eventueel als jurylid moe ten optreden. Aan de lessen werd door 33 leerlingen uit de gehele provincie afkomtig, deel genomen van wie 22 in de wedstrijd uit kwamen. Dertien voor het Fries Ras en negen voor de Bovenlanders. Van elk ras werden drie paarden beoordeeld (ook voor de wagen) t.w. drie Boven- landse stermerries, twee Friese stam- boekmerries en een hulpboekmerrie, al len beschikbaar gesteld door fokkers uit de omgeving van Sneek. De jury, be staande uit drie bestuursleden van de beide Provinciale fokverenigingen, ken de de volgende prgzen toe: Fries Ras: 1. Jelle Bouma, Hidaard, 296 pnt.; 2. B. Faber, Oenkerk, 295 pnt.; 3. W. Bakker, Ouwster Ngega. 282 pnt. Bovenlands Ras: 1. H. E. Boonstra, Veenhoop, 304 pnt.; 2. J. T. Dijkstra, Wommels, 302 pnt.; 3. J. D. Oosterbaan, Peins, 301 pnt. Laatstgenoemde was verleden jaar nummer één. Het maximum aantal punten was voor beide rubrieken 360. In de afgelopen maand februari telde de leeszaal 1655 bezoekers, onder wie 141 vrouwen en bedroeg het aantal uit geleende banden 8130. Verpachting recht tot inning van bruggelden. B. en W. stellen voor, te rekenen met ingang van 1 januari 1958, voor de tgd van één jaar, onderhands te verpachten het recht tot inning der bruggelden, ge heven bg: a. de Oosterpoortsbrug en de brug „de Laatste Stuiver” aan H. Tichelaar, onder toekenning van ’n vergoeding boven de opbrengst van de te innen bruggelden van f 65,15 per week en een uitkering-ineens, ten bedrage van 4 van de vergoeding per jaar; Aankoop boerderijen. By het voorstel van B. en W. tot aan koop van een boerderg met landerijen (49.76.90 ha) van de heer P. Tiersma te Óppenhuizen en van een boerderij aan de Draaisloot te Sneek met land (2 56.20 ha) van de heer R. Wiersma zegt de heer v. d. Werf dat hg verbaasd is dat een commissie uit de raad niet is aan gewezen om de boerderg van de heer Tiersma eerst eens te bezoeken. Dan zou haar opgevallen zijn dat zowel aan de boerderg als aan het land en aan de brug welke er bij hoort heel wat man keert. B. en W. noemen in hun voorste) een aankoopsom van f 190.000, doch spr. komt met overname-, reparatie- en an dere kosten tot f 208.000, hetgeen a 5 aan rente betekent f 10.400, terwijl de jaarlijkse lasten f 3217 zyn, totale kos ten per jaar dus f 13.617, terwgl de pacht f8750 p. jr. bedraagt, verlies per jaar dus f 4867, men beurt netto per jaar maar f 5533.en dat is over het in deze boerderg belegde kapitaal van meer dan 2 ton maar 2.7 terwijl de gemeente geld moet lenen voor 5 ius 2.3 verlies. Daar het bezit van deze plaats niet dringt acht spr. ge aankoop voor deze prijs niet gerechtvaardigd. Laat men een gunstiger tgd afwachten. De verkoper van de plaats aan de Draai sloot de heer Wiersma zal eventueel de van Tiersma gekochte boerderg in pacht krijgen, maar als Wiersma geen gunsti ger tyd wil af wachten kan men hem beter een schadeloosstelling voor de ont ruiming van zijn plaats aanbieden, dan nu dé boerderg van de heer Tiersma aankopen. Spr. acht het principieel ook niet juist dat de pachter verplicht wordt de melk aan een bepaalde fabriek te le veren. De heer Terpstra is blij met het voor stel van B. en W. dat het mogelgk maakt de terreinen aan de Draaisloot te ontsluiten, terwgl men de gedupeerde veehouder daar aan een andere plaats kan helpen. Ook de heer Metz is verheugd over dit voorstel; als wg het aannemen ge tuigt dat dat we inzien dat de cost voor de baet moet uitgaan, spr. maakt B. en W, een complimentje over hun vooruit ziende blik. De heer de Boer acht het gelukkig dat men de plaats van Tiersma kan kopen. De boerderg aan de Draaisloot moet verdwgnen omdat de terreinen daar in exploitatie moeten worden gebracht. Als men Wiersma geen andere plaats zou kunnen verpachten zou men hem een grote schadevergoeding moeten geven. Spr. acht het voorstel een mooie oplos sing. De kwaliteit van het land is heel goed en de boerderg mooi. De Voorzitter zegt dat de laatste sprekers het hem gemakkelijk hebben gemaakt de heer v. d. Werf te beant woorden. Twee motieven hebben B. en W. doen besluiten tot dit voorstel, dat Inderdaad een behoorlgke prijs wil geven aan de heer Tiersma. Het eerste argu ment is dat de gemeente een actieve grondpolitiek moet voeren, ziende naar de toekomst en niet naar de rente, wel ke men thans van het belegde geld ont vangt, dat zou juist een kortzichtige po litiek zgn. Onze voorgangers hebben dat ook ingezien, zodat er om onze stad een gordel van gemeentelandergen ligt, wat onze taak gemakkelijker maakt. Er ontwikkelt zich wat in W. Europa, ook in Nederland, wy weten nu nog niet wat het opleveren zal maar het zal in leder geval in de toekomst van belang zyn, dat onze gemeente landerijen in handen krijgt van haar grens tot het Sneeker Meer. We moeten expansiemo- gelgkheden houden en niet voor financi ële offers daarvoor terugdeinzen noch zien naar een ogenblikkelijk rendement. Het tweede argument is dat we elders terreinen moeten ontsluiten en daarbg stuiten op de boerderg aan de Draai sloot. We moeten die kopen of onteige nen en de eigenaar schadeloos stellen voor het verlies van zgn bedrg’f. Door deze transactie is het echter mogelgk de eigenaar een ander bedrgf te verpach ten en zgn we dus van de schadeloos stelling af. Het wordt nu ook mogelijk verder te gaan met de sanering van ae Boschstraten. Wy kunnen niet afwach ten, want als wy nu niet kopen, wordt stellig van andere zijde een bod van f 190.000 gedaan dat garandeert spr. De grondsoort is goed, de boerderg ouder wets maar uitstekend. De verkoop ge schiedt onder nadere goedkeuring van de Grondkamer, maar wg hebben wel zoveel vertrouwen in onze deskundigen, dat wy er van verzekerd zyn dat dit in orde zal komen. Spr. acht de kijk wel ke de heer v. d. Werf op dit geval heeft te eenzijdig. Ook B en W. is het niet sympathiek dat tot de verkoopvoor waarden behoort dat de melk aan een bepaal ie fabriek moet worden geleverd, maar daarom konden wg de aankoop niet over laten gaan en de toekomstige pachter, de heer Wiersma, heeft ook geen bezwaar tegen die voorwaarde. De heer Zeilstra, die wel voor het

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1