Honderd jaar geleden stierf dr Eeltsje Halbertsma Weer een gevarieerd Zomer- programma van het Actie Comité H.M. de Koningin bezocht Oostelijk Friesland IP 1 R ol IJLST en van f Ter nagedachtenis van Dr. Eeltsje K Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL 113e jaargang no. 23 Redakteur; L. KIEZEBRINK 1 I Benoemd Verkiezing Prov. Staten nadert Buurt- en Speeltuinver. Noorderhoek Automatisering telefoon verkeer Zuidwesthoek Prins Bernhard licht ongesteld Paasveeten toonstelling Sneek Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 287X 6 Verkopingen Donderdag 20 inaart 1958 Simavi collecte voor Suri name en Nieuw Guinea Ir J. J. M. Vegter rijksbouwmeester Eervolle vermelding Zeepost 'i' Hef Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Ook dit jaar weer een jongensstad Intocht Zeilkoningin op 31 mei Sl 4 4 iL r I 1 l I* Financiën. Verdere acties. Programma. Dit In Sneek alle oproepingen verzonden ZOU Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 <K 5150» Bij Ministeriële resolutie is Mej. T. Mulder te Sneek, ads. schrijver aan de Inspectie der Belastingen, benoemd tot Advertentieprijs 15 et per mm Bij contract <handelsadv lage: Abonnementsprijs f3.- per halt jaar. Franco per post t 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name va» Sneeker Nieuwsblad. •ijk. jd gehouden, waar- een ringrijderij met Friese sjezen en een historische optocht waarin figu- uit zijn werk zullen herleven, de hoogtepunten zijn. Z.K.H. prins Bernhard moet wegens een lichte ongesteldheid enkele dagen het bed houden. Hij heeft dientengevolge zijn afspraken voor de eerstvolgende dagen moeten afzeggen. Notaris G. H. Galema alhier verkocht gisteravond in „Onder de Linden” finaal het burgerhuis Fred. Hendrikstraat 34, binnenkort vrij te aanvaarden. Kopers de heren J. Hoekstra en P. Ho mans te Sneek voor de beschrijvingssom van f 8781. Notaris E. K. Hoekstra alhier verkocht in café Leeuwen finaal: 1. Herenhuis met bovenwoning Stationsstraat 50 en 52, deels vrij te aanvaarden. Dit pand werd bij een hoogste bod van de heer B ,v. d. Zee alhier ad f 13453.ingehouden. 2. Burgerwoonhuis Leeuwarderkade 22. medio juni vrjj te aanvaarden. Dit pand dat ingezet was op f 14368.door de heer Ph. Oostcrbaan te Leeuwarden werd na 28 verhogingen gekocht door de heer J Jonkers, districtsvertegenwoordi- ger te Sneek voor f 16600. Voor de zevende maal zal dit jaar in Sneek een paasveetentoonsteliing wor den georganiseerd. Als datum is geno men 25 maart. Nu het ook in Friesland van belang wordt de aandacht te rich ten op de slachtvee-productie valt het te verwachten, dat ook voor deze ten toonstelling grote belangstelling zal be staan. De aanmelding verloopt vlot. Er zal in minstens vier rubrieken worden gekeurd, nl. twee rubrieken roodbont (af gewisseld en niet af gewisseld) twee rubrieken zwartbont (idem) terwijl er grote kans bestaat, dat het aantal ru brieken nog met twee wordt uitgebreid nl. een rubriek dikbillen en een rubriek ossen. Al met al belooft het een zeer at tractieve tentoontelling te worden. In de komende zomer zullen tientallen zeilers. Friezen en niet-Friezen, zeilend op het Pikmeer bij Grouw of ergens elders in het wijde waterland de woor den zingen of de melodie neuriën van het overbekende „Rêlje, rólje, wëtterwea gen”, terwijl de golven inderdaad tegen d boeg van hun scheepjes zullen rollen. Dat zal allemaal zo zijn als ieder jaar, maar in de komende zomer zal tege lijkertijd in Grouw de man worden herdacht, die deze tekst en vele andere dichtte, dokter Eeltsje Halbertsma, die 100 jaar geleden stierf, maar die in Friesland nog niet vergeten is. Op 22 maart, zijn honderdste sterfdag, zal er in Grouw, bij het borstbeeld, dat daar in 1904 voor hem werd gesticht, een krans worden gelegd en in juli wordt een Halbertsmaherdenking van ren SNEEKER NIEUWSBLAD mand van Gabe Skroar). werd uitgege- ven, overigens slechts in een oplaag van j tweehonderd exemplaren, die merendeels werden weggegeven, doch daarna in et- telijke herdrukken. Het is niet bij die ene uitgave gebleven. Intussen was Eeltsje j in 1823 getrouwd met de Bolswarder bur- J gemeestersdochter Boukje Fockeris, die hem vier kinderen, twee zoons en twee dochters schonk, eh die daarna, bezeten van zorgen en complexen, van wantrou wen en wanbegrip waartoe Eeltsje, de tactloze „flierefluiter” zonder te willen, moet hebben bijgedragen zijn leven vergalde. Veel geluk was de Grouwster dokter-dichter niet meer beschoren. Zijn naaste familie stierf, drie kinderen ont vielen hem op zeer jeugdige leeftijd en van de lyrische dichte:- en de humorrijke volksschrijver bleef een vereenzaamd man over, die in 1858, nadat hij nog korte tijd als een eenzaam man in Leeuwarden had gewoond, in zijn geboorteplaats stierf op ruim 60-jarige leeftijd. Zijn ge dichten. zijn aandeel in de „Rimen en Teltsjes” (Rijmpjes en vertellingen) van de gebroeders Halbertsma en vooral zijn Friese liederen, waarmee hij de liefde van de Friezen voor eigen taal en cultuur versterkte, leven echter nog voort, zoals de figuren uit zijn „Gabe Skroar”, en zo als de golven in het merengebied waar over hij dichtte, nog voortrollen. Daarom na Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss „Highland Princess” (25 mrt); Australië: ss „Strathaird” (26 mrt); Brazilië: ss ..Highland Princess” (25 mrt); Canada: ms „Westerdam” (27 mrt); Chili: via New York (27 mrt); Indonesië; ms „Willem Ruys” (24 mrt); ss „Tarakan” (27 mrt); Ned. Antillen: ms „Prins der Nederlanden” (24 mrt); Nieuw Zeeland: via Engeland (29 mrt); Suriname: ms „Oranjestad” (26 mrt); Brits Oost Afrika: ss .Africa” (29 mrt). Inlichtingen betreffende de verzen, dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Met ingang van 1 mei 1958 is ir. J. J. M. Vegter te Leeuwarden benoemd tot rijksbouwmeester. Met deze benoeming is voorzien in de vacature ,die in augus tus 1957 was ontstaan wegens het ver trek met pensioen van ir. G. Friedhoff. Ir. Vegter werd in 1906 te Sappemeer geboren. Hij studeerde van 1925 tot 1932 aan de Technische Hoogeschool te Delft. Na beëindiging van deze studie bleef hij daar nog 2% jaar werkzaam als assistent aan de bouwkundige afdeling en was daarnaast architect te ’s Gravenhage. Na het overlijden van de architect Meintema te Leeuwarden, nam hij diens praktijk over. Er zullen echter ook enige elftallen, wel ke verleden jaar meededen afvallen, maar misschien zal uit de voetballers van deze bedrijven toch nog een com binatie gevormd kunnen worden. Zoals de zaken thans staan zal er in twee poules van elk acht elftallen worden ge in de week van 2430 maart wordt de gewone jaarlijkse Simavl-collecte ge houden. Het Simavi-Comlté doet een warm beroep op de harten en beurzen der burgerij. Het gaat om het bouwen en inrichten van een wgkgebouw annex polikiniek in Paramaribo, Suriname, waarvoor een groot bedrag nodig is. Si mavi zegde deze hulp reeds toe, hopende en vertrouwende dat het „thuisfront” deze gelden bijeenbrengt. Bovendien zijn f 60.000 nodig voor het bouwen van een polikliniekboot voor de bestrijding van. malaria en tuberculose in de Radja Empat-eilanden op Nieuw-Guinea. Ook dit geld kan en zal het Nederlandse volk in 1958 bijeenbrengen, indien in iedere plaats iets gebeurt. Nederlandse dokters en zusters zetten in Suriname en Nieuw-Guinea onder vaak moeilijke omstandigheden hun ge hele persoon in. Laat onze burgert) al les in het werk stellen om de Simavi» collecte te doen slagen! Geeft en helpt allen naar vermogen Voorzitter Kraakman constateerde in zijn openingswoord, dat 1957 weer een zeer geslaagd jaar is geweest. De in tocht van de zeilkoningin was opnieuw een goede -stunt en de Wipfeesten trok ken vele vacantiegangers en andere be langstellenden. Deze feesten kunnen niet meer gemist worden. De avond met Jo han Kaart is ook goed ingeslagen, zo wel bg de winkeliers als bij de bezoe kers. Een droeve noot was het overlijden van het lid de heer J. Faber, die node gemist wordt in de kring van de Sneker winkeliers. Van de financiële kant bezien was 1957 voor het Comité minder gunstig. De acties leverden nl. een tekort op van f 1021.24. Dit werd voornamelijk veroor zaakt door de Wipfeesten waarvoor uit de kas f 1097.15 bijgepast moest worden. De onkosten konden nl. bij lange na niet gedekt worden uit de opbrengst van de verlotingen en om toch ook iets aan de Vereniging „Het zwakke Kind” te kun nen afdragen werd vierhonderd gulden bij de Bank opgenomen. De totale uitgaven (buiten de Wip feesten) bedroegen f 10037.07, voor de Wipfeesten f 5887.87, Aan contributie werd ontvangen f 3212.een vooruitgang van f 1530. mede veroorzaakt door de stijging van het ledental van 117 tot 132. De onkosten waren echter veel hoger dan verleden jaar. Hierop zal bezuinigd moeten worden volgens de penhingmeesl ter, de heer D. van der Werf, die enkele posten nader toelichtte en zijn vele werk beloond zag met de dank van de voor zitter, wat door de vergadering met ap plaus ondsrstreept. werd, en goedkeuring van zijrt verslag met décharge. Het jaarverslag van de secretaris, de heer D. Martens, bevatte een overzicht van de acties in 1957, inzonderheid de feestweek ter gelegenheid van de vijfde Zeilkoningin, en vermeldde eveneens de stijging van het ledental. Ook dit ver slag werd goedgekeurd met dank aan de samensteller. De bestuursverkiezing had tot resul taat dat de aftredende heren W. Binne- ma en F. Ris werden herkozen en aan het bestuur werd toegevoegd de heer P. Kroon. Na de intocht van de Zeilkoningin op 31 mei volgt een feestweek, waarin, be houdens toestemming van B. en W. op het Waagplein weer een Lunapark komt. Verder zijn voor deze week gepland een etalage-puzzelwedstrijd voor het pu- Onze plaatsgenoot de heer L. v. d. Werf, meester kleermaker, Oos behaalde op de regionale vakw.c Show te Groningen en op de Na'.ionale vakwédstrijd Show te Rotterdam met zijn inzending colbertcostuum een eer volle vermelding. Op donderdag 27 maart te 13.00 uur zal te Balk de knooppuntcentrale van de sector Balk in dienst gesteld worden. Tegelijkertijd zullen de lokale automa tische telefooncentrales van de tot deze sector behorende telefoonnetten nl. Bak huizen (netnummer 05148), Balk (net nummer 05140), Bantega (05145), Echtenerbrug (netnummer 05144), Koudum waarop tevens aangesloten de abonnees te Hlndeloopen (netnummer 05142), Lemmer (netnummer 05146) Oudemirdum (netnummer 05147), Slo ten Fr. (netnummer 05143), Staveren incl. Warns (netnummer 05149) en Woudsend (netnummer 05141) in be drijf gaan. Van bovengenoemd tijdstip af kunnen de abonnees van deze netten alle overi ge automatische netten in Nederland kiezen en omgekeerd dus ook gekozen worden. I In Drachten, het industriecentrum van oostelijk Friesland, heeft de vorstin zich ervan kunnen overtuigen dat er in de na-oorlogse jaren in een streek, die een groot bevolkingsoverschot had, veel bereikt kon worden. B(j Beetsterzwaag passeerde men de in aanleg zijnde rijksweg 43. Bij de. di- rectiekeet van rijkswaterstaat werd de Koningin een toelichting op de werk zaamheden aan deze weg gegeven. Als de weg klaar is zal er een uitstekende verbinding AfsluitdijkSneekHeeren- veenDrachtenGroningen tot stand zijn gekomen en grote delen van Fries land en Groningen zullen dan aanmer kelijk beter ontsloten zijn. Bovendien is dit werk een van de voornaamste ob jecten ter bestrijding van de werkloos heid in enkele ontwikkelingsgebieden. De Koningin bracht bij Kortezwaag een bezoek aan de 43-jarige landarbeider Pieter Duursma, die daar met vrouw en 2 kinderen in het boerderijtje van de 82- jarige Oene de Boer woont. H. M. in formeerde naar de omstandigheden die tot de werkloosheid hebben geleid en de moeilijkheden, die daaruit voor het gezin voortvloeien. Duursma is de hele winter al zonder werk; op het boerderijtje van de heer de Boer heeft hij weliswaar drie koeien, maar twee ervan staan op het ogenblik droog, zodat de veestapel thans vrijwel niets oplevert. De Koningin meende hem wel enige moed voor de toekomst te kunnen geven, want in de loop van de dag, zo vertelde zij, was zij er wel zeer van overtuigd geraakt, dat in het noorden veel wordt gedaan om de werkloosheid, die daar in verhouding tot de rest van het land zulk een grote om vang heeft aangenomen, te bestrijden. Ten slotte bracht de Koningin een be zoek aan het landbouwvormings- en voorlichtingscentrum Oranjewoud bjj Heerenveen. In een gesprek met de drie commissarissen der Koningin en een aantal gedeputeerden werd, aldus de N. R. Crt., van gedachten gewisseld over de gemeenschappelijke plannen van de drie provincies, waarvoor de grote lijnen reeds zön uitgestippeld. Door de provin ciebesturen werd duidelijk gesteld dat het niet zozeer te doen is om enkele maatregelen op korte termijn, dan wel om een samenspel van voorzieningen op kort en op lang zicht, ter algehele ver betering van de noordelijke structuur en ter verhoging van de werkgelegenheid. bliek, de reeds genoemde tentoonstelling in Ons Gebouw, een kindertrommelop- tocht en op de vrijdag een speciale dag voor de ouden van dagen. De actie „Zoek de Schatkist”, die ver leden jaar zo succesvol verliep, wordt zaterdag 7 juni gehouden. Voorts zal zo mogelijk op 19 mei weer een avond met Johan Kaart worden belegd, waarvoor de winkeliers dan evenals verleden jaar toegangs-bonnen gaan uitreiken. AUe moeite zal worden gedaan om ook de Wipfeesten voort te zetten. Maar een nieuw tekort moet voor komen worden. Daarom gaan de feesten alleen door als hiervoor een goede financiële basis gevonden kan worden. De verlotingen gaan, be houdens misschien een enkele top avond, van de baan. In de plaats daarvan zal o.a. een donateursactie worden gevoerd. Als drieduizend stadgenoten jaarlijks een gulden geven (en dat moeten de Wip-avon- den hun toch zeker wel waard zijn) is de zaak gezond. H. M. Koningin Juliana ’heeft dinsdag een bezoek gebracht aan de z.g. pro bleemgebieden in de drie noordelijke provincies. Na Drente en Groningen kwam Friesland aan de beurt. Via Appelscha en Oosterwolde werd naar Donkerbroek gereden. Er werd een korte omweg gemaakt langs een ruilver- kavelingswerk, dat daar in de zg. aan vullende werkgelegenheid wordt uitge voerd. In café Het Witte Huis bad een be spreking plaats met enkele van de ar beiders die in dit ruilverkavelingsgebied werken en met een aantal autoriteiten en functionarissen, die bij de voorberei ding en uitvoering van werken in oos- teljjk Friesland zijn betrokken. Men gaat, zo werd de vorstin verzekerd, in Friesland voort met het gereedmaken en registreren van voldoende plannen. Met name in de sectie van de normale wer ken liggen thans bij de gemeenten voor vele miljoenen guldens plannen gereed, die terstond zouden kunnen worden uit gevoerd, wanneer het geld maar be schikbaar was. Voor nog meerdere acties, o.a. spe ciale verkoopdagen, werden vele sug gesties gedaan: o.a. sportdemonstraties tijdens de feestweek of op andere avon den, „dorpen”-dagen. het verstrekken van reisbonnen of gratis vervoer uit de omgeving naar Sneejc enz. Al deze ideeën zullen door het bestuur nader overwogen worden, evenals een collec tieve advertentie-campagne. Tot besluit werd nög uitvoerig gedis cussieerd over een nieuwe contributie- regeling ter vervanging van de tegen woordige. die niet juist wordt geacht. Hiervoor werd een commissie benoemd, bestaande uit de heren W1. Baarda, N. Silvius en S. Veldman, die zal trachten een regeling tot stand te brengen welke meer bevredigt. In de vergadering van de Commissie Zomeravcndvoetbal werd maandag mee gedeeld dat er dit jaar weer een jon gensstad komt. Ze zal weer worden op gebouwd op het terrein van de Ijsbaan en de jongens kunnen er verblijven van 28 juli tot 2 augustus en van 4 tot 9 augustus. De commissie zal zich tot de gemeen te richten met een verzoek om sub sidie. Wat het zomeravond-voetbal betreft, zullen nu ook de Sneker bakkers een elftal aan de competitie doen deelnemen: 11 ook komen er ditmaal elftallen In uit i van Nooitgedagt te IJlst en de Onder- linge Brandwaarborgmij te Woudsend. speeld; schrijven nog meer bedrijven in 1 dan zal worden overwogen drie poules i te vormen. Het wedstrijdseizoen opent 16 mei. Blijkens mededelingen ter jaarverga dering van bovengenoemde vereniging zal de speeltuin, die vorig jaar al van aanzienlijk meer speeltuigen werd voor zien, dit seizoen nog een grote glijbaan krijgen. Men hoopt een gedeelte der kos ten te bestrijden uit een te houden ver loting. De contributie, aldus werd be sloten. zal met 1 gulden per jaar worden verhoogd. Het ledental is met veertig toegenomen. Vijf dames, die veel ten bate der vereniging hadden verricht ont vingen als bewijs van erkentelijkheid daarvoor een doos bonbons. Tot voorzit ter werd gekozen de heer F. Boersma, terwijl de heer A. Wiersma zijn intrede als lid in het bestum- deed. oude Sint Pieter, waar hij zijn intrek nam in de herberg Het Hof van Brussel, en het Friese, merengebied, hielden hem vast. Dokter Eeltsje bleef in Grouw. Hij zwierf uren over de meren on een pa tient te bereiken cn hij trok door de lan derijen van boerdeiy tot boerderij. Nooit was een reis hem té lang, nooit riep men hem vergeefs. En Eeltsje schreef rijn ge dichten waartoe de natuur en de mensen hem inspireerden of de volksverhalen, die hij hoorde op de afgelegen boerde rijen, waar hij trouwens zelf ook al gauw als een boeiend causeur bekend stond. Dokter Eeltsje stond dicht bij het volk, hij begreep de humor en het karakter van de gewone man en hij sprak met hen in de taal van zijn geboorteland, waarin hij trouwens ook schreef. Het was eigenlijk op aandringen van zijn broer Joost, zelf prozaschrijver, en taalkenner, dat zijn eerste werk „De la- pekoer fan Gabe Skroar” (De lappen alles geschiedt niet, omdat dr. Doch de sfeer daar aan de voet van de Eeltsje dit befaamde zeilerslied dichtte, evenmin omdat Friesland nog ettelijke liederen zingt, die hij maakte. Ook al niet omdat hij de dichter is van wat later het Fries volkslied werd, of omdat hij als medicus in het wijde Friese waterland rond Grouw een zo merkwaardige fi guur was, maar bovenal, omdat hij, in' een tijd, dat het Fries wat men noemt aan lager wal raakte, door zijn werk de Friezen aan het lezen van hun eigen taal zette en hun liederen gaf, die zij in eigen taal zingen konden. Dr. Eeltsje Hiddes Halbertsma was een merkwaardig man. Hij was wel de merk waardigste figuur onder de reeks schrij vende leden van het geslacht van de Hal- bertsma's, onder zijn broers, Joost en Tsjallmg. Hy werd in 1797 te Grouw ge boren als zoon van de bakker-koopman Hidde Halbertsma en hij had er een deels zorgeloze, deels Irommervolle jeugd. Hij was gevierd onder de jeugd van het dorp, als was het alleen maar omdat hij veel durfde en om zijn postuur, dat hij gaarne aanwendde om in de verdrukking geraakte leeftijdgenoten uit de moeilijk heden te helpen. Anderzijds werd zijn jeugd verduisterd door het overlijden van zijn beide ouders in 1809. Eeltsje ging naar de Franse en later naar de La tijnse school in Leeuwarden en eigenlijk was het de bedoeling van zijn familie dat hij dominee zou worden, een ambt, dat hem waarschijnlijk niet erg trok, aange zien hij in 1814 als student in de medicij nen naar Leiden trok. Hij voelde zich daar aanvankelijk niet erg thuis, maar vond verstrooiing in de studie en drie jaar later ging hij naar Heidelberg om die te voltooien. En daar aan de Neckar werd zijn leven sterk beinvlóed door de Duitse romantiek en de gehele sfeer, die hij dronk als de wijn op de gezellige stu dentenavonden. Maar soms, soms dacht hij ’s avonds op zijn kamer aan wat hij noemde „zijn Friese moerassen” waarnaar hij een stil heimwee moet hebben ge koesterd. In die tijd moet hij ook zijn begonnen met schrijven en dichten. Kor tom, alle fleur, waarin hij leefde weer hield hem niet van zijn studie en na een half jaar keerde hij terug naar Leiden, waar hij in 1818, dus op 21-jarige leef tijd, promoveerde. De jonge doctor vestigde zich in Pur- merend, maar kon er niet aarden en ging r naar zijn geboortedorp Grouw, waar hjj Dr. Eeltsje Halbertsma, zoals Mj fc af- wordt dokter Eeltsje nu. honderd jaar schrijver van Rijksbelastjngen te Sneek. echter slechts voorlopig zou blijven. geheeld op een oude tekening zijn dood, door de Friezen herdacht. De leden vaïi het Actie Comité Sneek, die dinsdagavond op de jaarvergadering in de bovenzaal van „Onder de Linden” aanwezig waren, hebben lang verga derd en veel gepraat over de attracties welke in het komende zomerseizoen ge organiseerd zullen worden om onze stad gezellig en aantrekkelijk te maken voor de vacantiegangers en andere gasten. Het resultaat was tenslotte, dat weer een gevarieerd programma werd vast gesteld, dat begint met een avond met Johan Kaart op 19 mei en de intocht van de Zeilkoningin op 31 mei, en ook weer de traditionele Wipfeesten bevat. Als nieuwigheid brengt het een tentoonstelling van kindertekeningen, scheeps modellen, huisvlijt en z.m. Indische kunst in „Ons.Gebouw”. Blijkens van de gemeente-secretarie van Sneek verkregen inlichtingen zijn alle oproepingen voor de stemming op 26 maart a.s. te verkiezing van de leden van de Prov. Staten van Friesland ver zonden. Degene, die kiesgerechtigd is en nog geen oproeping mocht hebben ont- van."?n, wordt aangeraden zich tijdig ter gemeente-secretarie te vervoegen. Zo no dig kan een duplicaat-oproeping worden verstrekt. ERAND IN HET WOONOORD SCHATTENBERG. Dinsdagmiddag is brand uit gebroken in het woonoord Schattenberg te Westerbork, waar Ambonezen zijn ondergebracht. Vier barakken werden door het vuur perwoest waardoor 88 ge zinnen in totaal ongeveer 500 personen dakloos zijn geworden. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Boven: de brandweer streed een vrijwel hopeloze strijd, tegen het vuur. Onder-, na de brand zochten de bewoners tussen de ruïnes naar bezittingen. Grouw bewaart ïn de oudheidkamer in de kelders van het raadhuis nog eén aantal herinneringen aan de ge broeders Halbertsma. En in de gevel van het postkantoor, dat het geboor tehuis van de gebroeders is, zijn in 1875 en 1879 gedenkstenen van dr. Eeltsje en dr. Joost aangebracht. Tenslotte kreeg Grouw in 1904 een borstbeeld van dr. Eeltsje en wat men in de volksmond „Het Groen” noemt, heet officieel Halbertsma- plein. Deze zomer zal de nagedachte nis van de Halbertsma’s echter in verband met de honderdste sterfdag var. dr. Eeltsje ook op andere wijze worden herdacht. Op 4 juli zal in Grouw door het Grouwster Koor, met medewerking van het Frysk Orkest het declamatorium worden uitge voerd, waarvoor dr. Y. Poortinga de tekst en Alfred Salten de muziek schreven en dat ook zal worden uit gevoerd op het Groot-Fries congres, dat in de komende zomer te Leeu warden zal worden gehouden. Op 25 juli zal ds. Hoekema uit Heem stede een herdenkingsdienst leiden in de Doopsgezinde kerk: de heer D. Deinum zal, met medewerking van het Grouwster koor, in de openlucht spreken over dr. Eeltsje. Op 26 juli wordt er een ringrijderij met Friese sjezen gehouden, waarop ’s avonds een historische optocht volgt met beelden uit de „Rimen en Teltsjes”. Voorts zal er op 22 maart een krans worden gelegd bij het borstbeeld van dr. Eeltsje en eind juli zal het Grouw ster koor regelmatig liederen van dr. Eeltsje zingen, die dan via verster kers vanaf de toren van de Sint Pie ter over de daken van het dorp wor den uitgestrooid. Zo wordt de man herdacht, wiens faam nog leeft, wiens lied men nog zingt en wiens gedich ten en verhalen tot op de dag van vandaag veel te genieten kunnen geven, hoezeer men ieder mens ook moet zien in bet raam van de tijd, waarin hij leefde. Voor wat dr. Eeltsje betreft een tijd, die voor de Friese baal niet gemakkelijk was f -y'

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1