I 1 kl «IJS IJLST t Flessenpost, brok romantiek langs de vloedlijn U mag zaterdag stemmen van en van Smaakvolle collecties op de modeshows Vroom Dreesmann Ml Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, W Y M B RIT S E R A D E EL gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Donderdag 3 april 1958 113e jaargang no. 27 Redakteur: L. KIEZEBRINK 4 I Goede en zeer draagbare modellen in de nieuwe modelijn Ze kregen de buit toch De Uitgevers. v. De Oslo-band Paasmaandag in Sneek Lijk van kind op asbelt gevonden Noord. K.N.V.B. Zaterdag- elftal oefent tegen L.S.C. Redaktie-adres KJeinzand 7 l elefoon 2872. DINSDAG 8 APRIL «BH Collegiaal bezoek aan het Fries Scheepvaart Museum Rijk door voetbalpool - Het Sneeker Nieuwsblad is een Koningin en Prinsessen in Oostenrijk ]50 ton gasolie te water Zesling geboren te Perzië Ongeluk tijdens Scheikunde-les Bond van Plattelandsvrou wen afd. Snits en Omkriten SNEEKER NIEUWSBLAD f 1 I si F Zo liggen er tientalleit^flessen langs het strand, soms half onder het zand be dolven. Het zijn soms kleine stillevens en altijd romantische vondsten, waar ook in de komende zomermaanden menig vakantieganger z’n hart aan kan ophalen ge- Ja Neen donateur Actie-Comité. Ik word Naam Adres Bedrag pervlak, die zeer modieus is. Van het- getoond werd. miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiHim De stijl De nieuwe modelijn De hoeden f iiiniiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Aan onze adverteerders rood-blauw met allerliefste kruissteek- randen. die gelukkig ook bij de meer nonchalan- te zomerjaponnetjes gedragen werden lerliefste bruidjes. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 35 Telefoon 3005 <K 5150) show zo- Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract <handelsadv.) lager Abonnementsprijs t 3.— per hall jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 3 ten name va» Sneeker Nieuwsblad. In verband met Pasen verschijnt ons volgend nummer r-: yx Hoevelen hebben er om gelachen, ge zucht luidkeels geroepen dat ze zoiets nóóit, maar dan ook nooit zouden dra gen. Maar een vrouw is onberekenbaar. Wie van ons kan met de hand op het hart verklaren, dat zij niet bezweken is voor deze nieuwe lijn inderdaad nieuw, "ris en zeer bekoorlijk vrouwe lijk. Zo'n los rugpand, hangend van de schouders tot even boven de rokzoom om daarna uit te waaieren in een ge- I Het mjjnwerkersgezin Riléy heeft uit Het oog went heel spoedig aan deze volkomen nieuwe lijn en het is te voor zien, dat de confectionairs deze lijn meer en meer zullen brengen. Het is een ver dienste van zaken als Vroom en Drees mann, dat zij als een der eersten goede en zeer draagbare modellen brengen in deze nieuwe lijn die ongetwijfeld de vrouwenwereld zal veroveren. Wij herinneren nog even aan het con cert op Paasmaandag 8 uur n.m. in de Zuiderkerk, alhier. Dan komt n.l. het bekende Oslo-Muziekkorps van het Le ger des Heils Dit corps heeft een prach tige staat van dienst en heeft verscheid dene buitenlandse t rnee's gemaakt, waarvan wij noemen tweemaal (in 1923 en 1950) door Denemarken en tweemaal (1932 en 1938) door Zweden. Voorts gaf het c >s vele radioconcerten. Hef Oslo-Muziekcorps staat bekend als één der beste Leger des Heils-corpsen. Het heeft Engelse bezetting en wat dat zeggen wil, weten de vele muzieklief hebbers die onlangs de brassband van de Foden’s Motor Works gehoord heb ben. Daarom: stel kapelmeester Eindr A. Johannessen en zijn mannen niet teleur en kom luisteren. Bovendien is de en treeprijs zeer laag gesteld. Zullen wij er samen voor zorgen dat het kerkgebouw stampvol wordt en D. brengt de japon in de tube- lijn van Balmain, de trapezium lijn van Dior en de tonneau lijn. Deze laatste in een „voorzichtige” vorm zodat men er met een enkele handgreep een gewone wijde rok van kan maken. plisseerde volant, is elegant en bekoor lijk. BEZEMW AGEN Op een uitvindersbeurs in Parijs was de hier gedemonstreerde kruiwagen te be wonderen, waarmee het mogelijk is al rijdende te vegen en te schoffelen. Schep pen is natuurlijk iets moeilijken Lijkt -het U onbegrijpelijk? Ziet U dan eens naar de zomermantels, de pakjes. Uw smaak is al veranderd en U zult zeer waarschijnlijk niet'meer de rechte slan ke mantel kiezen zoals wij ze de laatste jaren met liefde hebben gedragen. Na tuurlijk werden ze op deze show nog gebracht. Vooral de oudere mannequin droeg ze: een swagger in zuiver kam- garen, een swagger met een moderne toets als een ceintuurtje in de rug maar over het algemeen gaat onze be langstelling al naar de mantel met de uitgesproken modieuze lijn: de bloesen- de rug. Een prachtig voorbeeld was de witte mantel die het moderne ovaal ronde rugsilhouet kreeg door de losge legde plooien aan de hals. Deze mantel had opvallend mooie details als: dub bele zakklepjes. ronde kraag en kleine loopsplitjes. Nieuw waren ook de wollen natté mantels in de modieuze tint oran- je-rood met afneembare witte pique kra gen en aardig is de knittedlook stof, ef fect breisteek, waarin eveneens een en kele swagger getoond werd. De Plattelandsvrouwen hielden op 28 maart een bijeenkomst in zaal Hanen burg. De voordrachtskunstenares mej. Aafje Top droeg een verhaal voor van Paul Gallico: „De liefde van de zeven poppen”. Getracht zal worden de Bonds- film nógmaals te vertonen, daar de op komst indertijd door de slechte weers omstandigheden zeer klein was. Er ga ven zich weer nieuwe leden op. - - de Engelse voetbalpool een bedrag van meer dan 2 millioen gulden gewonnen Riley had 7 van 8 gelijke spelen voor speld en was de enige: strandvoogd van Rottumeroog is, cor respondeerde tot voor kort nog met een Engels bankwerker, van wie hij ook eens een briefje vond. Ook enkele Amelan ders danken hun correspondentie aan de flessenpost. Op Terschelling werden eens briefjes gevonden, die Engelse badgasten ergens langs de Engelse kust in zee wierpen. Maar brieven va.n moderne Robinson Crusoë’s en andere schipbreukelingen worden niet meer ge vonden. Wel kreeg men op Schiermonnikoog enkele jaren geleden per flessenpost een briefje van de machinist van het Turk se schip Bakir, dat een jaar tevoren op dit eiland was gestrand, doch weer vlot gekomen, namelijk van Ali Gökyil- maz uit Istanbul. Hij schreef: Verleden week heeft een -aantal Leeuwarders in het stadhuis in de rij moeten staan, teneinde een duplicaat oproepingskaart voor de verkiezingen in ontvangst te kunnen nemen. Het bleek namelijk, dat omstreeks honderd ingezetenen van deze goede stad (want de stad is best), dit noodzakelijke stukje papier niet hadden ontvangen en het is immers zo dat het recht, ook het stemrecht, nim mer belangryker is dan op het moment, waarop het in het gedrang dreigt te komen. Er is naar aanleiding van een en ander verklaard, dat die kaarten be slist verzonden waren, dat kon niet missen, maar dat een en ander waarschijn lijk te wjjten was aan een vergissing bjj de posterijen. Dat lijkt een sterk ver haal, -maar vergissen is tenslotte menselijk en waarom zou die accurate Tante Pos nooit eens een steek laten vallen. Niettemin lijkt dit alles mysterieus ten aanzien van de post, die tenslotte als het moet brieven bezorgt, al zit er al leen maar een foto van de geadresseerde op. Dat is vreemd, maar op dit. punt heeft Tante Pos nog een concurrent, die zelfs geen briefport vraagt, namelijk de zee. ,„Net een prinses" „een Spaanse danseres”. Deze uitroepen hoorde men op de show van Vroom en Dreesmann, in concertzaal Schaaf in Leeuwarden, toen de japon getoond werd die U op de foto ziet. Het was dan ook een feestelijke japon in een zwart-wit kantdessin met een zwierig wijde rok. Zo'n jurk in een nu al bijna klassieke lijn waaraan de vrouwen haar hart verpand schijnen te heb ben.Ze werden dan ook weer op deze show getoond en ze zullen gedragen worden de allerliefste zomer japonnen met het aangesloten lijfje, de wijde rok, de boothals, laag uitgesneden of iets bescheidener, en dat alles uitgevoerd in poplin of impriiné cotton om maar direkt de meest favoriete stof te noemen. Inbrekers hebben in een fabriek te Schiedam een 10 cm dikke staalplaat en nog een plaat van 6 cm doorboord om een kistje met f 1393.in contanten en f 2260.in schutbladen van zieken fondscoupons te bemachtigen, bericht het Vrije Volk. In de fabriek van de KA VA Construc- tiewerkplaats en Machinefabriek N.V. aan de Gustoweg vonden zij snijbran ders, lasapparaten en een fles zuurstof. Die sleepten zij naar het kantoor en for ceerden er daai- de brandkast mee. De heren Kruissink, direkteur, en Boo- nenburg, conservator van het Zuiderzee Museum in Enkhuizen, brachten heden middag een bezoek aan het Fries Scheep vaart Museum alhier, waarbij ze in ’t bijzonder -de Hindeloper deurtjes, de Kapiteinslepels, de Kinderkïeèrtjes, de beide sleedjes en de modellen van de onlangs overleden modelbouwer Frits van Meekeren bezichtigden. In het Zuiderzee Museum wordt dezer dagen n.l. bijzondere aandacht aan oud- Hindelopen besteed. Er is een speciale Hindeloper tentoonstelling ingericht, die o.a. een oud-Hindeloper Kamer bevat. maar regelrecht verrukt was haar geklede zwarte japon Zouden we onze oudere zusters niet aanraden eens vaker zwart te gaan dra gen? Het staat heus onzegbaar koket en zeer zeker niet Oma-achtig als zij het model goed kiest. Koningin Juliana en de prinsessen Beatrix en Irene hebben in hotel „Post” te Sankt Anton dezelfde appartementen betrokken, die zij ook gedurende de laat ste jaren hebben bewoond. In haar ge volg bevond-zich onder meer het hoofd van de veiligheidsdienst van het Ko ninklijk Huis, de hoofdcommissaris van rijkspolitie C. Sesink. De koningin en de beide prinsessen gingen, aangezien het heerlijk voorjaars weer was, onmiddellijk na aankomst dinsdag skiën, koningin Juliana bege leid door ski-instructeur Johann Fahr- ner en de prinsessen door Toni Marth. 1 Maar nu nog iets over dezstijl: zomer- japon met wijde rok! Alle jonge meis jes en de jonge slanke vrouwen willen ze hebben, naast de zeer geliefde sepa rates; de wijde rok met blouses waar mee naar hartelust gecombineerd kan worden. Vroom en Dreesmann heeft hartveroverende exemplaren in zijn col lectie opgenon.en; schattige imprimé rokken, blouses van een fijn soort batist met open zoompjes en heel fijn borduur werk. Ze zijn mouwloos en niet alleen mooi te combineren met zo’n wijde rok. maar zeker ook te dragen in een geklede tailleur. Het jonge meisje toonde stra lend 1' haar separate in de nieuwe raf fia structuurstof, de stof met oneffen op- Bij een botsing tussen twee tank schepen op de splitsing van Oude Maas, Noord en Merwede, ontstond aan boord van een der boten lekkage, tengevolge waarvan 150 ton gasolie in het water liep. Volgens Ons Noorden heeft een 32- jarige vrouw uit een dorp in Zuid-Perzie vrijdag een zesling vier jongens en twee meisjes ter wereld gebracht. Alle kinderen maken het goed. De ge boorte geschiedde toen de moeder scha pen hoedde in de weiden op het eiland Salboech bij Ahwaz. Zij wikkelde de kin deren in haai- zwarte sluier en zond haar zuster, die bij haar was, naar het dorp. De zuster kwam terug met de familie leden en het hele dorp vierde feest. - Maar nog weet men op het eiland niet, wat er op de „Oregon” gebeurde, wie het briefje schreef en of men met bitte re ernst of een misplaatste grap te doen heeft. Een grap was ook het briefje, dat Hendrik Toxopeus, de vroegere strand voogd van Rottumeroog in 1928 vond. Roald Amundsen was op zoek gegaan naar de Italiaan Nobile, die op reis naar de Noordpool schipbreuk leed met het luchtschip Italia. Dat briefje zou van Amundsen afkomstig zijn geweest, maar het bleek niet echt. Doch, niet alle briefjes zijn onecht. Hendrik Toxopeus vond namelijk ook eens een briefje, afkomstig van een En gelse fabrikant. Hij schreef hem een brief en kreeg later een costuum thuis gestuurd. En Jan Toxopeus, die nu Dinsdagmiddag omstreeks 3 uur is tij dens de scheikundeles in een vijfde klas van het chr. lyceum „Johannes Boger- man” te Sneek een explosie ontstaan, toen een ijzeren huls, gevuld met ka- lium-permanganaat, uit elkaar sprong. Drie leerlingen werden hierbij door rondvliegende rjzerdeeltjes getroffen. Alle drie werden zij voor behandeling naar het ,gt. Antonius-ziekenhuis over gebracht. Twee van hen konden dezelfde dag nog naar huis terugkeren. De derde zal waarschijnlijk na enige dagen het ziekenhuis kunnen verlat n. De getrof fenen hadden allen vleeswonden opge lopen. (Friesch Dagblad). Een gemeentewerkman heeft dins dagmorgen op de stortplaats van huis afval te Heerenveen het lijkje gevonden van een pasgeboren baby van het vrou welijk geslacht. Het stoffelijk overschot was in een stuk papier verpakt. De politie heeft het lijkje in beslag genomen en de justitie op de hoogte ge steld. Men onderzoekt of het pakje met de vuilniswagen is meegegeven of dat het op de enigszins afgelegen stort plaats is neergelegd. - De andere droeg op dergelijke Op deze show van Vroom en Dreesmann werden ze in smaakvolle uitvoering foto geeft goed maar van een mompel of een frenetiek applaus al naar de ge aardheid van de toe schouwster. De japon met het rozendessin van Boussac, met een door hals en rok gevlochten lint in een contrasteren de tint, was wel zeer bij zonder goed van kiem en lijn. Meer mysterieus en merkwaardig dan de meest vreemdsoortige teiten van Tante Pos, is namelijk het soort post, dat de zee zo brj tijd en wjjic langs de stranden van onze kust deponeert: de flessenpost. Dat soort post is al verba zend oud, zo oud waarschijnlijk als de zée, de mens en de fles dan natuurlijk. Maar de komst van de flessenpost is te gelijk even onberekenbaar als de zee zelf, nog meer onberekenbaar dan de aankomst van oproepingskaarten voor dè statenverkiezingen in Leeuwarden. Verder is echter die post ook meer boeiend want de inhoud van de epistels, die per fles aanspoelen zijn met een dik stuk romantiek omweven, daar weten niet zozeer de inwoners van Leeuwarden als wel die van de Waddeneilanden van mee te praten. De vloedlijn Jangs de stranden op de eilanden is trouwens rjjk aan romantiek en dat niet slechts in de zomer. Het strand levert namelijk altijd vondsten op, die allerlei grote en kleine gebeur tenissen op schepen en wellicht op an dere kusten doen vermoeden en die spre ken tot de fantasie van hen, die langs de vloedlijn onder langs de uiinvoet dwalen. Wat vindt men daar dan, vraagt u. Wel, er liggen altijd lege blikjes en halfrotte uien of groene bananen en si naasappelen. Er liggen altijd planken en uit elkaar geslagen kisten, soms een haaienei tussen een paar kapotte gloei lampen. Maar naar het eerste haaien ei zoekt men op de eilanden echt niet en eigenlijk ook niet naar de flessen, die er bij dozijnen te vinden zijn. De flessen zonder kurk kan de geïnteres seerde beter vergeten, maar die met kurk zijn interessant, want daar kan immers een briefje uit te vooiscbjjn ko men, eètt briefje, dat vele vragen op roept en soms een mysterie is. Zo’n raadsel is bijvoorbeeld het briefje, dat in 1949 een verbaasd strandwandelaar vond en dat sindsdien in het gemeente archief van Schiermonnikoog wordt be waard. De Deense consul-generaal is er trouwens aan tepas gekomen om het te ontcijferen, want het was in het Deens gesteld. Maar nog altijd weet men niet wat dit briefje, ergens op de Atlantische oceaan door een matroos in zee gewor pen, over de railing van het stoomschip „Oregon”, te betekenen heeft. Er staat namelijk in „De zwarte dood heeft mg genomen. Myne kameraden z(jn in leven. Help hen. De flespost werd uitgeworpen toen wij ons op N.T.V./4V op de At lantische Oceaan bevonden en ik kon voelen, dat ik zou sterven. Groe- ten”. getoond. De er een zeèr voorbeeld van, ook de japonnen Boussac oogstten goedkeurend omdat niets flatteuzer is dan een goed gekozen hoed, waren soms groot met platte bol, dikwijls klein met opgeslagen rand. Ze zijn aangepast bij het moderne „bolle” soepele silhouet, en de getoonde modellen in sisalstro dikwijls, gaven een goede indruk van 'e collectiewelke Vroom en Dreesmann ook hierin heeft samengesteld. Een opvallend elegante blauwe hoed had een scheef opgeslagen rand die juist genoeg van het kapsel liet zien en het gezicht allerliefst omlijstte. Het werd gedragen b j een beeldige geklede zo- merjapon, imprim* in zachte kleurtjes, afgewerkt met een hoog opgeknipte bre. de reseda groen zijden ceintuur die door het lijfjp gevlochten was en achter uit. waaierde in lange slippen 1 De shows waren zeer druk bezocht en werden opgeluisterd met muziek door het trio Bert Klazema. Ze werden op een uitstekende manier van commentaar voorzien door mevrouw Jastkemper en eindigden et een parade van viei- al- Advertenties voor dit blad kan men die dag uiterlijk tot 12 uur opgeven aan ons bureau Grootzand 55, Tel. 3005. In de wijk van de Priorstraten en de Staatmanswijk (Thorbecke-, Troelstra-, Kuyper-, Lobman-, Schaepman) kunt u zaterdag uw stem uitbrengen op de pro- lijst van het Actie-Comité. U weet: de geluidswagen komt in deze wijk donateurs winnen voor het Actie- Comité. Het al of niet doorgaan van de Wip-feesten hangt mede van uw stem af. Stemt dus pro In de Noorderhoek zijn 123 stemmen .uitgebracht (bedragen van 1.— tot 7.50) op deze voorkeurlijst. Wat zal deze wijk brengen? Treuzelt niet maai' vul uw biljet in en geeft U op als donateur van het Actie-Comité en als -■pilaar van het voortbestaan van de Wip-festiviteiten. o Opvallend Het is toch wel opval lend, dat eigenlijk elke vrouw dit soort japon nen kan en wil dragen. Zelfs de oudere, niet meer slanke dame kan een dergelijke japon in haar garderobe nemen, al zal ze er voor moeten zorgen de rok niet zo zwierig wijd te nemen, mannequin deze geklede merjaponnen en ze ston den haar goed, al ging mijn persoonlijke voor keur bij haar uit naar de japon met jasje die o.a. in een grijs wit dessin Driekwart mouwen in het jasje dat zak- zelfde materiaal was haar japonnetje in jes had en in de rug een ceintuurtje. Een goed model voor haar was ook de inprimé japon in een zware satin cotton, ik over Een verdienste van deze show was, dat men niet bleef stil staan bij deze japonnen die dan wel het hart ver overd hebben van zeer veel vrouwen, maar zeker niet de allernieuwste modelijn tonen. ""W Soepel Het klassieke mantelpak, aangeslo ten tamelijk lang jasje, kraag, revers, streng correct uiterlijk schijnt mo menteel wel verdwenen te zijn. Treuren we niet; het moderne pakje is vlot en soepel zoals men het hele modebeeld met het woord „soepel” kan omschrijven. Natuurlijk was het weer de oudere man nequin die zich aan een iets strengere T *i hield, maar ook aan -wat zij toon de, vonden we modieuze details zoals een witte piqué kraag in hoefijzervorm en natuurlijk het onvolprezen complet, mantel en japon, dikwijls in jacquard dessin. Haar jongere zusters toonden de losse elegante pakjes waar wij verrukt over zijn. Kort recht jasje, vóór vrij sim pel strak vallend, achter de bloesende lijn met of zonder laag ceintuurtje. De rokken, behoorlijk kort, recht en iets nauwer toelopend met twee korte loop- plooien, het geheel van een elegance die elke vrouw gelukkig moet maken. Ver der zagen wij in deze goed samengestel de collectie een mooi wit-groen ge streept pakje en een marine blauw dito met laag ceintuurtje en witte knopen. Dez witte knopen die men soms achter op een mantel vindt, vormen wel een zeer modieus detail c-t de aandacht vraagt. „Tot die volk van Schiermonnikoog. Hier is een klein briefje van een Turk vriend van de skip Bakir. In dien u niet kan herinneren deze naam, ik hoop u wil hem kennen van deze fotografie. Tot ziens en Welte Rusten”. Ali had blijkbaar een aardig mondje Nederlands geleerd. Hoe dat allemaal ook zij: die flessenpost, die ons dezer dagen weer in herinnering kwam, is een hoogst merkwaardige zaak. Maar nu we u dit zo allemaal verteld hebben, lijkt ons, ondanks de romantiek, ondanks al les trouwens en met name voor de op roepingskaarten voor de verkiezingen, de oude, vertrouwde methode van Tante Pos, toch nog wel de meest verkies lijke. Blijft dus alleen nog de kwestie van de postzegel en dat is een punt Waarin Tante Pos niet tegen de zee kan concurreren, A.s. zaterdag om 4 uur wordt op het Gem. Sportpark aan de Leeuwarderweg een interessante voetbalwedstrijd ge speeld "ssen het Noordelijk KNVB za terdagelftal en onze plaatselijke ver eniging „L.S.C. In het zaterdagelftal zijn o.a. opgeno men de volgende spelers W. Jorritsma (Heeg), P. J. v. Meekeren en W. Cnos- sen <0.1 S.) alsmede spelers van Blauw Wit ’34, Leeuwarder Zwaluwen, Dren- thina, ACV. MJV <_n Klazienaveen. Voor de terdagspelers geldt deze wedstrijd als laatste oefenwedstrijd voor de wed strijd Noord-Oost op 19 april a.s. Ook L.S.C. komt in een gewijzigde op stelling waarbij twee nieuwe spelers zijn opgenomen. Al met al is dit a.s. zater dag zeker een tochtje naar het Sportpark waard. De organisatie van deze wed strijd is in handen van de Chr. V.V. „Oranje Nassau” alhier. In verband met deze wedstrijd gaan voor de verenigingen waarvan spelers in het Noordelijk zaterdagelftal zijn op- g- nen, de gewone competitiewedstrij den niet door. 4

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1