Oslo-band hartelijk ontvangen Passion Sneek Jfe Jaarlijkse uitvoering van Bach’s Matthaus was gisteren weer C. J. M. V.-stad W YMBRITSER A DEEL IJLST en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, A ►7 7 113e jaargang no. 28 Dinsdag 8 april 1958 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD RedakteurL. KIEZEBRINK I Sneker Jeugdherberg binnenkort 25 jaar Redaktie-adres Kieinzand 7 l'elefoon 2872. fife».’ - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en - Doarpsbilang Blauhüs kaem gear Uitslag verkoping Openingsrit M. A. C. „J. C. Visser” Eerste kievitsei voor Ijlst R ssa SNEEKER NIEUWSBLAD het toe VIER GESLACHTEN Fusieplannen Groeten en geschenken. Ontspanning De zaak waar het om gaal I WYKGEBOU OANBISTEED. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Oomb. Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 <K 5150) Zaandam nog in Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract ihandelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3.— per hall jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. dat twee geestelijke liederen zong, had o.i. wel wat meer' spontaneïteit kunnen opbrengen. Een overwinningslied moet ook als zodanig worden gezongen. Al met al een poging eens wat nieuws te bren gen en te breken met de traditie. De ont vangende CJMV Timotheus had een drukke dag die evenwel qua organisatie „ouderwets d.w.z. zonder strubbelingen, verliep. Een collecte voor het CJMV-werk in Friesland bracht ”s avonds ruim f 460. op. Onder begunstiging van mooi zonnig weer werd gisteren weer de jaarlijkse bondsdag van de Friese afdelingen der CJMV in de Grote Kerk alhier gehou den. Het was een vrolijk gezicht die honderden jongfeinten en -fammen, die in hun peaske pronk opgekomen waren om cis de hoop der toekomst te luisteren en te genieten van wat er gesproken, gezongen en gemusiceerd werd. De heer Faber van het CJMV deed daarna enige mededelingen, voornamelijk voor de meisjes. Aan alle leiders en leidsters is een boekje toegezonden, waar in de fusie van beide verenigingen wordt uiteengezet. Ieder moet daarover zelf standig beslissen. In Utrecht en Amers foort zal dan het eindbesluit worden ge nomen. Er zijn enkele voorstellingen ge wekt, welke foutief zijn. Over deze fusie is lang en breed gesproken en de bestu ren hebben ze goed voorbereid. Het is beter, dat de jongens en meisjes beiden samen de problemen behandelen, die hun voorgezet worden. Elk apart blijven is kostbaar en eerst beide verenigingen opheffen en dan een nieuwe oprichten, zal schatten geld kosten. Er is nu een nieuwe weg gevonden en daardoor zal een even goede oplossing tot stand ko men. De vrees dat men gemengde ver gaderingen moet houden behoeft niet te bestaan. Als men gewend is apart te ver gaderen, kan dat zo blijven. Er zal een contributie van f 3.gevraagd worden en er komt een blad, waarop men zich kan abonneren. De bezwaren die er nog bestaan zullen langzaam wel tot oplos sing komen. Spreker wekte tot slot allen op het boekje serieus te lezen, opdat er straks één verbond kome. Het Oslo Muziekcorps van het Leger des Heils in Noorwegen, dat van 6 t.e.m. 11 april een tournee door ons land maakt en zondag zyn eerste concert gaf in Gro ningen, bracht gisteren een bezoek aan onze stad, waar het een hartelijke ont vangst ten deel viel. ’s Middags om 4 uur werd het corps op het plein voor de Chr. Uloschool aan de Leeuwarderweg door de beide plaatse lijke corpsen met het Fries Volkslied verwelkomd, wat door de gasten met het Wilhelmus beantwoord werd. Daar na maakten de corpsen gezamenlijk onder grote belangstelling een mars door de stad waarbij de bezoekers in hun fraaie rode tunieken met witte epauletten en hun wapperende Noorse en Legervlaggen veel bewondering oogstten, en het Stedelijk 1 Muziekcorps dat voorop marcheerde, furore maakte met het nieuwe vaandel en de fonkelend nieuwe schellebomen. en reikte hij aan alle plm. 40 muzikanten als herinnering aan hun komst in Sneek de bekende medaille uit. Geen wonder dat de voorzitter de heer S. de Groot van Minnertsga een blijmoedig welkomstwoord kon laten horen, toen hij de aanwezigen namens de P.C. hartelijk begroette. In zijn openingswoord bracht hij eerbiedig hulde aan de oud-voorzit- ter, het laatste erelid der P.C., die het vorig jaar vrij plotseling is overleden. De natuur heeft ons, wat het mooie weer betreft, wat in de steek gelaten en toch is het Pasen zo vervolgde de voorzitter. Jong 'ui zijn hier gekomen om het paas feest te vieren. Hoe zal dit gebeuren? Pasen is het feest der opstanding, de glo rie van Zijn heerlijke overwinning. Als we zo in die heerlijke bevrijding betrok ken zijn, dan is het voor ons een blijde dag. Ook de Sneker Heilssoldaten, die even eens ter begroeting op de Leeuwarder weg aanwezig waren, liepen met hun kleurige vlaggen in de stoet mee, die de mars beëindigde voor het stadhuis, waar de gasten na het spelen van de volks liederen en twee nummers van hun re pertoire, door Burgemeester en Wet houders en de Officieren op het bordes aangehoord, en een driewerf hoera voor de burgemeester, die jarig was, door het gemeentebestuur werden ontvangen. In de raadzaal sprak burgemeester Rasterhoff de bezoekers toe, waarbij het ”s Middags en ”s avonds werden in „Ons Gebouw” ontspanningsbijeenkom- sten gehouden waarvoor het programma verzorgd werd door de CJMV uit Borne. Ih afwijking van vorige jaren was er nu geen toneelstuk, maar meer een geva rieerd programma om de Friese CJMV te laten zien dat 't CJMV-werk veelzij dig kan zijn. Of men hierin geslaagd is betwijfelen wij echter. De rock en roll stemming waarin de bezoekers bijwijlen werden gebracht, mag voor feestavonden geschikt zijn, voor een toogdag lijkt ons dat niet zo geslaagd. Niettemin werden er door het gezelschap soms zeer goede prestaties geleverd. De volksdansjes b.v. waren zeer aardig, het mannenkoor heel goed en de wijze waarop „The Rowdies” hun jazz-nummers ten gehore brachten was prima. De opvoering van „Een eeuw ten achter” bleef beneden het peil, waar op in het algemeen in Friesland het to neel staat. Het stuk zelf is een onbenul ligheidje van Godfried Bomans en neemt de jeugd op de korrel. Het gemengd koor, In de komende maand zal het 25 jaar geleden zijn dat de Jeugdherberg „Oan ”t Wetter” alhier geopend werd. Het plaatselijk bestuur van de Ned. Jeugdherberg Centrale heeft besloten dit jubileum te vieren op zaterdag 7 en zondag 8 juni. ”s Zaterdags zal in de foyer van „Amicitia” een receptie wor den gehouden met ”s avonds een feeste lijke bijeenkomst voor de ”s Zondags zal de trekkers, die dit ju bileum meevieren, een boottocht worden aangeboden. in Oslo wonende Nederlandse lid van het corps de heer Herman Geitz als tolk op trad. De burgemeester verklaarde dat het gemeentebestuur dit bezoek bijzon der op prijs stelde. In de eerste plaats omdat de gehele burgerij van Sneek het Leger des Heils een warm hart toe draagt en bewondering heeft voor de liefde en de grote arbeid die het overal in de wereld en ook in Sneek verricht, maar ook omdat wij ons verwant gevoe len met het Scandinavische volk, dat in het jongste verleden dezelfde lydens- weg heeft moeten gaan als het Neder landse, dat dezelfde offers heeft moeten brengen en de zelfde strijd moest voe ren. Voorts is Uw volk evenals het onze een klein volk temidden van de grote machten die in deze woelige wereld overheersen en tenslotte omdat wij we ten, dat in het Noorse volk hetzelfde .verlangen leeft naar vrede, welvaart en gerechtigheid. Wij hopen, aldus de bur gemeester, dat dit verlangen mag over heersen en tenslotte de wereld de vrede mag brengen en door Uw komst in Ne derland de banden tussen onze beide naties versterkt mogen worden. Tot besluit wenste spreker het Leger des Heils toe, dat zijn arbeid ook in de toekomst rijke vruchten moge dragen TELEVISIE-OPPAS. De afdeling kin deroppassen van het Beau Rivage Mo tel te Bal Harbour in de Amerikaanse staat Florida heeft een gesloten circuit van televisie toestellen aangelegd, zo dat vanuit een centraal punt kan worden gecontroleerd of de kinderen rustig slapen, het bed niet verlaten en dergelijke. Zuster Ruth Cubin heeft plaats genomen voor een vijftal toe stellen in de centrale post (rechts) en houdt zo onder meer een wakend „te- levisie”-oogje op dk vreedzaam sla pende Barbara Trager in een van de motelkamers. verscheidene kerken van verschillende richting. Vooral met het trouwen van jongelui blijkt hoe moeilijk het is de mensen tot meegaandheid te brengen. Moet dat zo? Volgens spreker niet. Je zus heeft gebeden dat wij allen één zou den zijn. Wij hebben Hem echter verla ten en beminnen ons ei "en ik. We lijken meer op de Dode Zee, waar wel inkomt maar niets uitgaat. Als wij niet tot Chris tus komen, zal Hij niet tot ons kunnen komen. Dat is zonde. De Wereldraad van Kerken zal binnenkort een jubileum vie ren. Enkele kerken doen daaraan niet mee. De anderen zijn aan het werk ge gaan en in tal van landen en bij tal van gelegenheden hebben ze in grote nood hulp kunnen bieden. Is er wel eens pijn over deze verdeeldheid? Als je in Jezus gelooft mag je daarmee geen vrede heb ben .Jezus noemde ons broeders en zus ters. De leiding der ouderen is niet overal te volgen. Over dit onderwerp sprak Ds. H. A. J. Smits van Haarlem. Hij stelde voorop, dat ieder weet waai' het om gaat als het CJMV zijn leden samen roept. Maar de vraag mag gesteld worden waarom men lid is van het Verbond. Is dat omdat men er zulk een trouwe vriendschap vindt, of dat men het een uitstekende gelegen heid vindt voor een verantwoorde vrije tijdsbesteding? Of omdat men zich daar kan ontwikkelen of «ten slotte omdat men er het evangelie kan horen? Hebt u er wel eens over gedacht zo vroeg ds Smits, hoe een vreemdeling in uw vergadering zou komen? De afdeling mag nooit iets zijn om er iets te halen. Dan zou men de vereniging beter kunnen opheffen. De gqnoemdc antwoorden zijn slechts van de tweede rang. Van de eerste rang is het of we bereid zijn iets te geven. Er zijn van die jongens dig overal rondlopen, maar nergens de uitgang vinden, omdat niem- :d hun de weg wijst. God houdt er een wonderlijke logica op na; dat je door geven rijk wordt Bre g dat ook in het geestelijke in toe passing en je zujt ervaren welk een prachtige geest in je vereniging ont staat. Je wordt zelf verkwikt en de an der wordt opgenomen. Als je Christus in je leven gevonden hebt, kun je vriendschap geven en de ander helpen. Het is Gods zaak waarvoor wij staan, maar als wij' weigeren dat te doen, zal Hij het van ons afnemen en aan anderen geven zo besloot spreker. De kerk is groter dan je denkt was het onderwerp van de toespraak, welke de tweede spreker, Ds. H. H. Tulp uit Workum hield. Van het graf waarin Jezus begraven werd is wel het een er ander overgebleven, doch het won derlijke is dat tal van kerken uit ver schillende landen zich van enkele deler ervan he’ben meester gemaakt enrm niet bereid zijn die weer tot één geheel te verenigen. In Friesland vindt men gen. De klank was doorlopend fraai, zowel in het piano als in de forte’s. Zeer mooi van voordracht, klank, ex pressie en nuance werden de koralen, vertolkt. Ook het R.K. jongenskoor van Leeuwarden, dat wegens verhin dering van de heer Bos, door mevr. Bos werd aangevoerd, was uitstekend op dreef evenals het orkest, dat zich na de pauze volledig wist aan te pas sen. Van de vocale solisten noemen wij allereerst de lofwaardige prestaties van Dora van DoornLindeman, so praan en Watty Krap, alt. Gerard Ho. nig, tenor, toonde ook nu weer de ide ale evangelist te zijn. Een zanger van klasse. Anton Eldering, bas, zong de Christuspartij met veel tekstbegrip en warme toon. Vooral in het lage- en middenregister muntte deze zanger uit. Peter de Vos maakte zich zeer verdienstelijk met de uitvoering van de kleine partijen. Bovendien demon streerde hij zijn prachtige stemkwali- teiten zeer overtuigend in de aria „Mache dich, mein Herze, rein”. De -cembalo- en de orgelpartij wa. i ren bij mevr. Jac. KueterZwager en J. W. Boeijenga in vertrouwde han den. Het kleine orgel van de fa Reil uit Heerde bleek wat toonkwaliteit en vo lume betreft volkomen geschikt te zijn. De prachtig gespeelde vioolsolo van de le concertmeester Kowarski ver dient zeker aparte vermelding evenals het goede spel met de tweede solo van de 2e concertmeester Nöggerath (no. 47 en 51). Klaas Kueter, solo-cellist, wist zich nu weer, te onderscheiden met zijn gevoel vol spel. Tenslotte noemen wij nog Jan Hars- hagen en Wim Ket (hobo), Henk Kuurstra (hobo da caccia) en Anne de Vries (hobo d’amore), J. Nijdam en Bert Stordiau fluit. Zij kweten, zich, stuk voor stuk, uitnemend van hun taak. Afgezien van de no.s 19 en 61, heb ben wij veel waardering voor de op vatting van de dirigent de heer Ge- zinus Schrik, die het geheel rustig en beheerst leidde. Een muzikale opvat ting. Zeker niet romantisch, doch ook niet nuchter-mechanisch. J.N. BLAUHÜS. Lykas wy in wykman- nich al trochdiene wie de forgunning foar it wykgebou üt Den Haech los- komd, Oannimmer K. P. Bootsma hat it spul al ünderhannen en it liket mar skoan, Gans frijwilligers üt Blauhüs en omkriten dogge mei om it tarissende wurk sa gau mooglik Wear to krijen. De traditionele uitvoering van Bach'^ geniale schepping, de Matthaus-Passi- on, trok ook donderdagavond weer vele bezoekers. De Grote Kerk was n.l. geheel vol evenals dat Goede Vrij dag in Bolsward het geval was. De groeiende belangstelling voor deze jaarlijkse uitvoering in de week voor Pasen zal de uitvoerende koren, het Sneeker Cantatekoor, de Bols- warder Oratoriumvereniging en het Frysk Orkest stellig veel voldoening geven doch aan deze vaste periodieke gebeurtenis zit ook een gevaarlijke kant, èn voor de genoemde koren èn voor het Frysk Orkest. Men is immers bij de koren allicht geneigd te denken dat het ook nu wel weer zal lukken en bij het orkest dito. Van groot belang is dus dat men zich elk jaar weer grondig gaat concentre ren op de herschepping. Dit aangrij pende werk steeds weer te brengen mag daarom geen sleur worden. Was dit dan nu het geval? Zeer-ze ker niet, doch aangenomen dat de voorbereiding serieus is aangepakt, viel het op dat het orkest, ondanks dat, zijn taak in het eerste deel te nonchalant opvatte, soms te haastig was en niet voldoende op de aanwij zingen van de dirigent reageerde. De koren zaten er geheid in, doch aan vankelijk liep alles wat stroef, het ge heel klonk mat en de gewenste sfeer en spanning ontbraken vaak. Bovendien leek ons het tempo van de sopraan- aria (no. 19) „Ich will dir mein Herze schenken” beslist te gejaagd evenals dat later bij de alt-aria (no. 61) „Kön- nen Tranen meiner Wangen....” het geval was, waardoor vooral laatstge noemd fragment onevenwichtig, on duidelijk en troebel werd weergege ven. In het tweede deel was overigens de samenwerking, behoudens enkele kleine schommelingen, in alle opzich ten hecht en homogeen te noemen. De koren hebben uitnemend gezon- BLAUHÜS. De bilangstelling foar diz- ze gearkomste fan Doarpsbilang wie net great. Neidat foarsitter Bootsma de gearkomste iepene hie, waerden forslach fan skriuwer en ponghalder goedkard. By de bistjürsforkiezing waerd J. Kui pers wei- keazen wylst foar J. Beekema yn it plak S. Palstra stimd waerd. Nei oanlieding fan it jierforslach waerd noch gans ynfrege en praet oer de boarters- tün dy’t op kommende wei skynt to wezen. Ljocht op Krystmoarn en in freegjen om stipe fan it korps waerden ek bipraet. It Korps sil tydhk mei in lytse liening holpen wurde. Nei oanlie ding fan dizze oanfrage kaem der ek in nijsgjirrich petear los oer it doel en it mêd fan de foriening. It blykte dat de tinzen fan it bistjür hwat ütgyngen nei in rommer fjild fan arbeidzjen, en ek de gearkomste koe hjir wol ynkomme, bi- nammen mei it each op de needtastan dêr’t Blauhüs en omkriten yn forkeare. Der sille oer dizze saek fan it bistjür plannen makke wurde. De kwestje fan it swimmen, dêr’t forline jier in biskate regeling foar makke wie, hie dizze joun noch al hwat to bitsjutten. De „Swim- kommisje” sil ien en oar tige bisjen en war dwaen om it nedige jild op it kleed to krijen. Oan de gemeentelike aksje foar de Fryske Akademy sil ek yn Blau hüs meidien wurde. De sirkulaires binne de doar al üt, wylst tige ynkoarten da mes war dwaen sille foar de Akademy hwat by de boargers los to krijen. By de rounfrage kamen ü.o. it plantsoen, de rioelen, wachthüske oan de nije dyk en mear saken op it aljemint. It wie in aer- dige gearkomste dy’t hwat mear folk for- tsjinne hie. Sr. Majoor Haakon Dahlström, tegenwoordiger van het Hoofdkwartier in Begin daarom met gebedskringen en de Heer zal wijzen wat je doen moet. De Heer roept en zoek in Hem die je broe der is. De heer’IJ. S. Rusticus speelde enige nummers op het orgel, waarbij de heer Henk Zondervan van Franeker als trom pettist optrad. Verder werd er gemeen schappelijk gezongen. De voorzitter deel de tot slot mede, dat de collecte voor de zieke leden f 441.73 had opgebracht. Hij dankte de sprekers en de musici en sloot daarna de naar zijn overtuiging zeer goed geslaagde bijeenkomst. Wed. Gelbrig ZeilstraSteensma, 86 jaar, Gauw. Mevr. Sietske SinnemaZeil, stra, 55 jaar, Sijbrandaburen. Mevr. Gel brig FaberSinnema, 29 jaar, Sneek. Sietske Faber, S/2 maand, Sneek. Als jongeren moeten we niéuwe wegen volgen, we moeten breken met onze half slachtige houding en bereid zijn mee te werken aan de opheffing van eigen kerk om te komen tot één Nederlandse Evan gelische Kerk. Daarvoor moet contact gezocht met anderen. Voor de finale verkoping van herenhuis aan de Westersingel 31, vrij te aanvaarden, welke ten overstaan van notaris F. Feddema in café restaurant Piso plaatsvond, bestond grote belang stelling. Dit pand was ingezet door de heer J. Blok op f 14.103.,Na 75 verhogingen, waarbij de verkoop tot tweemaal toe werd onderbroken, is koper geworden de heer H. Osinga, uitgever te Sneek, voor de som van f 18.450. Er kwam dus ruim f 4300.bij. Tegelijkertijd werd finaal verkocht het winkel- en woonhuis met pakhuis en bovenwoningen, Bolswarderweg 2, 4 en 6. Dit pand werd met f 1.verhoging gekocht door de heer J. Blok, makelaar te Sneek, v.n.t.l. voor de som van f 11.837.—. r Gisteren hield de motor- en autoclub J. C. Visser haai- openingsrit. Er waren 62 deelnemers van wie de eerste startte om 2.30 uur en de laatste een uur later. Het traject dat ruim 88 km lang was, en met een gemiddelde snelheid van 36 km per uur mocht worden gereden, was uit. gezet door de voorzitter de heer H. Wie- linga en zijn echtgenote. Het is een zeer mooie rit geworden. De route liep van ’t clubhuis over IJsbrechtum, Folsgare, Oosthem, Nijezijl, Osingahuizen, Hom- merts, Woudsend, Balk, Wyckel, Sloten, Spannenburg richting Lemmer via Do- niaga, St. Nicolaasga, Huisterheide, Jou- re, Oppenhuizen naar Sneek waar in de Willem Lodewijkstraat de finish controle was opgesteld. De rekenkamer heeft ber gen werk moeten verzetten om alles tot een goed einde te brengen want er wa ren talrijke deelnemers die heel wat strafpunten hadden opgelopen. Voorzit ter Wielinga kon te ruim 8 uur de voor lopige uitslag bekend maken. Deze luidt als volgt: Afd. motoren: 1. T. Stallinga, Folsga re, 70 strafp.; 2. A. Kormaker, Sijbran daburen 193; 3. S. Geertsma, Heerenveen 106; 4. D. de Boer, Sneek 107 5. K. Korf- maker, Sijbrandaburen 110. Afd. auto’s: 1. Ir. C. Wind, Sneek, 17 strafp.; 2. J. Twijnstra, Folsgare, 71; 3. G. H. Vrolijk, Sneek, 102; 4. E. Dijkstra, Sneek, 104; 5. C. Kaspersma, Sneek 107. De wisselbeker aangeboden door de heer Boot kwam voor een jaar in ’t be zit van Ir C. Wind. IJLST. Woensdag werd door de jon- tijekkers- gens Jelle Kooistra en Anne Groenveld het eerste kietvitsei in de omgeving van IJlst gevonden en aangeboden aan bur gemeester J. C. Caveljé. ver- van het Nationaal Noorwegen, beant woordde de toespraak van de burge meester in het Engels, wat vertaald werd door Brigadier Lahuizen van het Hoofdkwartier in ons land. Tot nu toe was Sneek hun niet bekend, maar na dit bezoek en de hartelijke ontvangst van de corpsen en de burgerij, doch ook door de medailles, zoals spr. er lachtend aan toevoegde, zullen zij onze stad nooit ver geten. De majoor beschouwde deze buitenge woon hartelijke ontvangst ook als een eer voor het Leger des Heils, dat pro beert de noden van de volken te lenigen. Wat de wereld nodig heeft is voedsel voor hongerige magen, werk voor ledige han den en geloof voor ledige harten. Spr. noemde dit een goede omschrijving voor het werk van het Leger, dat probeert een levend geloof te brengen in de har ten die inderdaad ledig zijn en voorzo ver mogelijk ook werk te verschaffen aan hen die geen werk hebben en de hongerigen te voeden. Wij zijn er trots op, zo vervolgde de majoor, dat wij in een bepaald opzicht één zijn met U. Wij hebben in de laatste oorlog ook met elkaar geleden, maar, zoals het Noorse volkslied het uitdrukt, God heeft ons wonderbaar naai' een goed' einde ge bracht. Spr. eindigde met de groeten over te brengen van de burgemeester van Oslo en diens beste wensen voor het Neder landse volk, en de bede, dat God Neder land en alle aanwezigen moge zegenen. De burgemeester verzocht majoor Dahlström wederkerig zijn Oslose col lega de hartelijke groeten van Sneek te willen overbrengen. Daarna bood de di rigent van het corps kapelmeester Einar A. Johannesen burgemeester Raster hoff een Noors vlaggetje op een stander aan, waarvoor de burgemeester hem dankte onder aanbieding van de grote medaille van Sneek, met welke vriende lijke gestes over en weer de ontvangst, tijdens welke de plaatselijke corpsen al- 'vorens af te marcheren samen nog enige nummers ten gehore brachten, werd be sloten. Heden zijn de gasten naar vertrokken. Daarna treden ze Delft, Utrecht en Apeldoorn op.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1