Afdeling Sneek van de C.B.T.B. had critiek op het landbouwbeleid I IJLST WYM BRITS ER A DEEL Wymbritseradeel maakt terreinen bouwrijp in Woudsend en Nijland Een eigen universiteit voor Friesland Inenting tegen kinderverlamming Lui van en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, m 113e jaargang no. 29 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Totaal f327.705 uit de woningbouwleningen Boer van f 7000 beroofd Redaktie-adres Kleinzand 7 l elefoon 2872. Meer dan 180.000 nieuwe rijbewijzen in 1957 Donderdag 10 april 1958 Meerderheid van ons volk ziet het belang van de landbouw nog niet voldoende in Het Belgisch Elftal De scheiding van het Perzisch keizerlijk paar Propaganda-tournee Verbond voor Veilig Verkeer - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en 4 Redakteur: L. KIEZEBRINK Voorstellen van B. en W. Allerlei betreffende de landbouw. Excursie. er aan. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: "omb Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 <K 5150) daarom Friesch gaan en met Gods zegen zullen proberen er van te maken wat er van te maken is. Want, zei hij, als Christenen hebben wij toch ook alle reden om dankbaar te wezen en vertrouwen te hebben. De vice-voorzitter, de heer Wiersma, ging daarna voor in dankgebed. Spr. een Advertentieprijs 15 et per mm Bij contract «handelsadv.i lager Abonnementsprijs f 3.— per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Ruim 180.000 Nederlanders hebben in 1957 een rijbewijs behaald, zo blijkt uit een verslag van het Centraal bureau voor de afgifte van rijvaardigheidsbe wijzen. Van de 390.349 rijexamens wer den er 328.928 afgelegd door mannen, 61421 door vrouwen. Van hen, die voor de eerste keer examen deden slaagde 36.6% direct. SNEEKER NIEUWSBLAD Alle 15 leden waren aanwezig toen de Voorzitter, burgemeester J. van Hout, de vergadering op de gebruikelijke wijze opende, en na goedkeuring van de notu len der vergadering van 27 februari de Ingekomen stukken en mede delingen Bij dit punt kwamen tal van vraag stukken en problemen naar voren. Aller eerste de grondprijzen, die volgens een van de leden in Friesland veel te hoog worden getaxeerd. De voorzitter ant woordde hierop, dat de regering daar voor normen heeft vastgesteld. Die leve ren voor Friesland echter moeilijkheden op, omdat alleen hier de pachters de helft van het onderhoud der bedrijfsge bouwen betalen. De normen zijn echter dezelfde en het is niet gelukt daarin verandering te brengen. Gelukkig echter behoeft niemand voor de maximum prij zen te kopen, met uitzondering evenwel van de pachter, wiens voorkeursrecht daardoor in de knel komt. Verder gaf spr. de verzekering dat de huren van landerijen hier niet omhoog gaan. Voor de bedrijfsgebouwen echter wel en dat is ook billijk. Naar aanleiding van een desbetreffen de vraag deelde hij mede, dat er in het nieuwe,seizoen één melkprijs zal gelden. Deze wordt bepaald naar het vetgehal te, de garantie naar de plas. Vele leden achtten de prijs te laag waardoor de boeren in grote moeilijk- Dat de vroede vaderen van Wymbritseradeel gistermorgen zo gauw na de vorige vergadering al weer bijeen waren, kwam omdat op korte termijn een beslissing moest worden genomen over het aanbod van de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten te Den Haag de gemeente opnieuw twee leningen, resp. van f 78.000 en f 28.000 rentende 6 en 5 *4%, te verstrekken uit de tweede Nationale Woningbouwlening 1957 en de 5,4% emissie 1958. Beide werden natuurlijk dankbaar aanvaard, waardoor het totale bedrag dat Wymbritseradeel uit de Woningbouwleningen kreeg toegewezen, steeg tot f 327.705. Vóór dit punt in bespreking kwam, deelde de voorzitter mede, dat de Friese C.B.T.B. een driedaagse excursie zal maken naar de wereldtentoonstelling in Bru-sel. Voor de excursie van de afdeling in dit jaar werden vele suggesties gedaan, o.a. Flevostad, Huize Doorn, De Hoge Veluwe en het Openluchtmusum te Arn hem. Besloten werd tenslotte de beslis sing aan het bestuur over te laten. Ook Er is klaarheid gekomen in een bero ving van een buitenman in het begin van maart te Utrecht. Deze boer ging op de achtste van die maand de bloemetjes bui ten zetten en toen hij dat uitvoerig had gedaan had hij die bloemetjes met zeven duizend gulden betaald, want hij miste zijn portefeuille met dat bedrag. In de Paasdagen nu zijn in Utrecht 2 mannen gearresteerd, verdacht van de beroving; van het geld is ook een groot deel te recht. meldden. Getracht moet worden daarin verandering te brengen. Om ruim half elf sloot de voorzitter de vrij goed bezochte vergadering, waar bij hjj verklaarde, dat de boeren toch weer met moed de toekomst tegemoet telijk volkomen verantwoord zoek af te wijzen. De heer Brouwer herinnerde Het Belgische voetbalelftal dat zondag te Antwerpen tegen Nederland zal spe. len, is als volgt samengesteld: Doel: Leysen (Berchem Sp.): Achter. Diricx (Union St Gülié) en Thellin (Standard): Midden: Mees (Antwerp), Mamefth (Standard) en Mathonet (Standard). Voor: Stockman (Anderlecht), Vliers (Beerschot), Coppens (Beerschot), Jurion (Anderlecht) en Orlans (Gatoise). Reserves: Vanderstappen (OL Charle- roi), Culot (Anderlecht), Vanderwilt (Anderlecht), Paeschen (Standard). Of Mathonet zal uitkomen is nog de vraag, daar hij nog hinder heeft van een blessure Tot deze conclusie kwam de voorzitter, de heer H. M. Gerbrandjj, na de uitvoe rige besprekingen welke gisteravond in de ledenvergadering bij Leeuwen over het beleid van de minister van Landbouw werden gevoerd, en waarop veel en soms heftige critiek werd geleverd. Ook over het vetgehalte en de smaak van de consumptiemelk waren verschillende leden niet te spreken. Met een hoger gehalte zouden de moeilijkheden betreffende de afzet van boter worden opge heven. Dat de prijs van volle melk .tien cent per liter hoger zou worden, werd ook bestreden. Twee cent werd voldoende geacht. Naar de Engelse bladen melden krijgt keizerin Soraja nu zij officieel van de sjah van Perzië gescheiden is ruim een half millioen gulden ineens en ieder jaar nog een uitkering van ongeveer 2 ton. Geldlening B. en W. stellen voor twee geldle ningen met de N.V. Bank voor Ned. Gem. te Den Haag aan te gaan, n.l. één groot f 78.000.en een groot f 28.000.het eerste bedrag uit de tweede Nat. Woningbouwlening 1957, het tweede uit de 544 ’/o emissie 1958. De rente van eerstgenoemde lening is 6%. De heer Brandsma vroeg of het rijk van deze leningen ook enige procenten van de rente voor zijn rekening neemt. „Officieel niets van bekend”, antwoord de de Voorzitter. Wé hopen van wel. Ver der deelde spr. mede, dat de gemeente totaal f327.705 uit de Woningbouw leningen heeft ontvangen. De Ra«d ging hierna z.h.s met het voorstel acCoord. zaak van besef van eigenwaarde. Er zijn er ook geweest in Friesland die aan de mogelijkheid van een eigen volledig orkest in Friesland hebben getwijfeld, niemand doet dat nu nog. Evenzo moet men voorzichtig zijn met allerlei beden» kingen: als Friesland er de levenskracht voor heeft dan slaagt het. Het Eerste Kamerlid, de heer H. Al- gra uit Huizum, besprak het feit, dat de meeste Friese kinderen tot nogtoe ulo- en kweekschoolopleidingen volgden. Het middelbaar en voortgezet hoger onder wijs was voor de kinderen der acade misch gevormden, die voor bijna twee derden niet in Friesland geboren waren. Zo kwam het middelbaar onderwijs er tamelijk ver buiten het volksleven in en gere zin te staan. Daar komt nog bjj9 dat het lerarenkorps voor een groot ge deelte Friesland als „doorgangshuis” heeft gezien en nog ziet en zelf ook veelal uit niet-Fries milieu komt. Ten slótte toonde prof, dr A. M. J- F. Michels met cijfers aan, dat provin» cies met een openbare universiteit ge middeld tweemaal zoveel studenten .op» leveren (iets meer) dan provincies zon der een zodanige inrichting van hoger onderwijs. Bij het aanvullen van het te kort aan academisch gevormden zal men dus in de eerste plaats moeten zoeken in laatstgenoemde gebieden. De hoogleraar achtte de instelling van een soort atheneum (voorbereidend ho ger onderwijs onder universitair toe zicht) een mogelijkheid om uit de im passe te komen. Hiervoor zou men ook de beste leerkrachten uit het v.h.m.o. kunnen aantrekken. De relatieve „bloei" van deze athenea zou een prognose kun nen bieden voor de vestiging van nieuwe universiteiten. Wanneer Friesland ook nog een aan tal studenten van buiten de provincie kan aantrekken, zou een universiteit er zeker recht van bestaan kunnen hebben, zo zei hij. Bij het v.h.m.o. wordt thans te weinig aandacht besteed aan de oplei ding tot zelfstandig studeren, terwijl een deel der examenstof, die naderhand toeft vergeten wordt, achterwege zou kunnen bljjven. het helemaal niet zeker is dat de boekjes nog in de oude spelling staan, en het met het oog op de consequenties gevaar lijk is op gevoelsargumenten het ver zoek toch in te willigen. Alle art 72- aanvragen worden steeds met de meeste soepelheid behandeld, maar we moeten met belde voeten op de grond blijven. Het schoolbestuur kan de methode ook uit de exploitatievergoeding bekostigen en heeft bovendien nog altijd het recht tegen het raadsbesluit in beroep te gaan. De heer Oslnga deelde nog mede, dat het verzoek is uitgegaan van de nieuwe leerkracht. Het boekje dat gebruikt wordt, vormt een handicap voor het on derwijs en daarom spijt het spr, dat het verzoek niet ingewilligd kan worden. Hij meende echter te weten, dat het schoolbestuur de nieuwe methode nu zelf zal aanschaffen. De heer Abnia wilde dit punt z. m. aanhouden, maar de Voorzitter vond het beter dat het schoolbestuur maar in be roep gaat als dat het niet met de Raad eens is. Daarna werd z.h.s. conform het voor stel van B. en W. besloten. De voorzitter had in zijn openings woord ook al vrij uitvoerig bij de land bouwpolitiek van de laatste tijd stilge staan. De minister is afgeweken van het redelijk verlangen van de landbouw. In het Landbouwschap is dienaangaande met alleen de stemmen van de afgevaar digden van de A.N.A.B. tegen reeds een motie aangenomen en ter kennis van de minister gebracht, maar daarna heeft deze opnieuw gesproken, wat wel zeer teleurstellend voor de landbouw was. Ook daarover heeft het Landbouwschap zijn ongenoegen al uitgesproken, verwonderde zich daarom over hoofdartikel in het Friesch Dagblad, waarin werd betoogd, dat de landbouw nu met minder tevreden moet zijn, om dat het Landbouw-Egalisatiefonds geen hogere garantieprijzen toelaat. Dan staat de landbouw met de rug tegen de muur. Het minimum is al bereikt. Waar moeten we dan nog over praten zoals ook in het artikel geadviseerd werd en waarmee spr. het overigens wel eens is. Wij krijgen nu niet meer dan de kost prijs van de melk. Dat is onze garantie, aldus spr. Als we met minder tevreden moeten zijn, is het perspectief voor de landbouw niet zo best. Voor een landbouwpolitiek op de lange duur voelde de heer Gerbrandij ook niets. Men kan in de landbouw niet ver vooruit zien. De situatie op de wereld markt kan telkens weer onverwacht veranderen. En wat wil men nog minder hebben dan de kostprijs? Ook mag het voedselapparaat van West Europa uit militaire overwegingen niet besnoeid worden. Daarom zal het Nederlandse volk moeten toestaan dat het wat geld kost. aan de orde stelde. Een schrijven van Ged. Staten hou dende goedkeuring van een tiental raadsbesluiten werd vooi- kennisgeving aangenomen. Hetzelfde geschiedde met het besluit van de minister van Binnen landse Zaken enz. tot verhoging van het basisbedrag per inwoner voor de alge mene uitkering uit het gemeentefonds tot f 27.92, met ingang van het dienst jaar 1957. G' Staten verzoeken de volgende begrotingswijzigingen dienst 1957 in te trekken omdat in dat jaar geen aan vang met de betreffende objecten kon worden gemaakt; n.L betreffende de subgidering in de kosten van de bouw van kleedgelegenheden op sportterrei nen; de susidiering in de kosten van restauratie van het orgel in de Ned. Herv. kerk te Oosthem; de bouw van een nieuwe openbare lagere school te Ysbrechtum, de restauratie van de ka mer van de gemeenteontvanger. B. en W. stellen voor aan het verzoek te voldoen, en deze objecten thans op de dienst 1958 te ramen; het subsidie aan de sportver. voor de kleedgelegenhe den zal echter na de verhoging van de algemene uitkering uit de gewone dienst 1957 kunnen worden betaald. ZJi.s. werd aldus besloten. De verzoeken van de besturen der Ver. tot bev. van Geref. Schoolonderwijs te Scharnegoutum en der Herv. School te Nijland, om medewerking resp. voor uit breiding van de bestaande rijwielberg- plaats en het aanschaffen van nieuwe schoolmeubelen en verandering van de inriohting c.a,, werden in handen gesteld van B. en W. om advies. Het verzoek van het bestuur der Volkshogeschool te Bakkeveen om ver hoging van de jaarlijkse subsidie zal in behandeling worden genomen bij de be groting voor 1959. Oj> het jaarlijks Studium Generale der Friese studenten, dat te Leeuwarden ge houden werd, hebben de hoofdredacteu- ren van Leeuwarder Courant en Friesch Dagblad, de h.h. J. Piebenga en H. Al- gra en prof, dr A. M. J. F. Michels uit Amsterdam over de mogelijkheid van een Friese universiteit gesproken. Een samenvatting van hun betoog, ontleend aan de N. R. Crt. geven wij hieronder: De heer J. Piebenga, lid van Provin ciale Staten, wees erop hoe vele univer siteiten werden opgericht tot steun van een volksgemeenschap en hoe zij steeds bij het leven van volk en staat betrok ken waren. Wetenschappelijk werk staat niet los van andere levensterreinen, zo zei hij, men kan dat o.a. zien bij onder zoekers op het gebied van de kern fysica, van wie verschillenden waar schijnlijk nooit ernstig aan het gebruik van atoombommen hadden gedacht. Men moet niet te eenzijdig de wense lijkheid van een universiteit trachten te beredeneren, zo ging de heer Piebenga verder, anderen vinden wel weer heel redelijke tegenargumenten. Het is een Bijna 2000 kinderen aan de beurt De volgende week zal in onze gemeen te worden begonnen met de inenting te gen kinderverlamming van de kinderen, die geboren zijn in 1952, 1953, 1954, 1956 en 1957, Opnieuw zal op vele ouders een beroep worden gedaan hun kinderen te gen de zo gevreesde kinderverlamming te beschermen. Het lijdt geen twijfel of vrijwel alle ouders zullen deze kans om hun kinderen te doen inenten aangrijpen. Want wie zal zijn kind, dat hij niet heeft laten inenten en onverhoopt door deze besmettelijke ziekte zal worden aange tast, vrij in de ogen durven zien, als hem verwijtend wordt gevraagd: „Waarom hebt U mij toen niet laten inenten?” Gelukkig is bij de vorig jaar gehouden inenting tegen kinderverlamming van de kinderen, geboren in 1955, gebleken, dat de meeste ouders hun verantwoordelijk heid ten aanzien van het welzijn van hun kinderen beseffen. Ruim 93% van de in 1955 geboren kinderen hebben reeds 2 injecties gekregen en zullen in mei van dit jaar de derde injectie ontvangen. Ge let op dit resultaat, mag ook voor de ko mende inenting van de andere jaarklas- sen op een grote opkomst worden gere kend. Voor elk kind, dat voor inenting in aanmerking komt, wordt aan de ouders of verzorgers een oproeping verzonden om op een bepaalde tijd in een lokaal van het Gerechtsgebouw met hun kind aanwezig te zijn. Men houde zich stipt aan het op de oproeping vermeld tijdstip, teneinde een vlot verloop van de inen ting te bevorderen. De oproeping, waar op de ouders nog enkele gegevens die nen in te vullen, moet naar het inentings- lokaal worden medegenomen. Ter be strijding van de kosten wordt evenals in andere gemeenten een vrijwillige bijdra ge van f 1.00 per injectie gevraagd. C. Wind. Dor het jaarlijks opmaken van een voederbalans en het driemaal per jaar houden van stalvoercontróle wordt getracht de grote fouten, die nog op tal van bedrijven met het voeren worden gemaakt, er uit te halen. De kosten be dragen f 2.tot f 2.50 per koe, waar van de boer f 1.per koe moet betalen met een maximum van 25. Het verschil komt voor rekening van het Rijk. In de oudste kernen voert men beslist al doel matiger dan 23 jaar geleden. De or ganisatie zou spr. bij voorkeur willen opdragen aan de Vereniging voor Be drijfsvoorlichting, voor dit doel eventu eel aangevuld met een of twee commis sieleden uit elke standsorganisatie. Na enige bespreking werd in principe tot medewerking besloten waarbij het bestuur werd gemachtigd in overleg met de Friesche Mij. en de heer Wind de meest doelmatige organisatievorm te bepalen. Ongeveer de helft van de aan wezigen prefereerde echter in principe het advies van Ir. Wind. Vijf jaar geleden startte in het uiterste noorden van ons land de grote triomf tocht van het Verbond voor Veilig Ver keer ,dat overal in het land zijn plaatse lijke afdelingen heeft. Men heeft in die jaren een tournee langs tal van plaatsen, zelfs de kleinste, gemaakt. Het zal echter nog meer dan drie jaar duren, voordat het gehele land de pro- paganda-avond heeft kunnen bijwonen. Toen men destijds met deze propagan datournee begon, stond alles nog in de kinderschoenen, maar in de loop der tij den is veel verbeterd. Thans zijn er drie tourneewagens, een caravan en een verkoopwagen, die als stand dienst doet. Met de modernste middelen wordt het publiek door middel van instructieve speelfilms en andere voorlichtingsmetho- den geattendeerd op veel gemaakte ver- keersfouten. Aan de schooljeugd wordt speciale aan dacht besteed; voor hen worden aparte filmvoorstellingen verzorgd. Overal, waar deze propagandadienst van het Verband voor Veilig Verkeer komt, laat hij prettige contacten achter, zowel met de autoriteiten als met on derwijzers. Vooral deze laatste categorie is £eer belangrijk. De jeugd moet vanaf de eerste klas al gewezen worden op het verkeersgevaar. Binnenkort zal de Veilig-Verkeerstour- nee ook in onze eigen omgeving komen, waarover nadere berichten volgen. Aankoop en bouwrijpmaken grond te Nijland en Woudsend. B. en W. stellen voor van de vee houder A. F. de Boer te Nijland een perceel land aan te kopen, geschikt voor woningbouw, groot 8350 m2 voor f 1.per m2, bedrijfsschade inbegre pen. Het terrein zal, bouwrijpgemaakt, ruimte bieden voor ongeveer 20 wo ningen .terwijl na eventuele aankoop van een aan de aan te leggen weg grenzend perceel land nog terrein voor ongeveer 10 woningen beschik baar komt. Voor het bouwrijpmaken van een gedeelte van het nu aan te kopen perceel dient een weg, haaks op de weg NijlandNijlanderzjjl, ter lengte van ongeveer 80 m. te worden aangelegd, waardoor direct bouwter rein beschikbaar komt voor 6 a 7 wo ningen. De kosten worden geraamd op f 18.000 en B. en W. stellen voor thans tot dit bouwrijpmaken te be sluiten. Later kan door aanleg van een parallelweg achter de bestaande bebouwing, de rest van het terrein voor de bouw van dé rest der wo ningen bouwrijp worden gemaakt. Ter ontsluiting van het bouwterrein te Woudsend, gelegen achter de be staande nieuwbouw aan de weg naar Indijk stellen B. en W. voor, voor de aanleg van een toegangsweg van U. M. Visser te Woudsend een strook van 150 m2 grond aan te kopen a f 2.50 per m2, en een strookje van 75 m2 voor 1 per m2; met D. op de Hoek kan een grondruil met gesloten beurs wor den aangegaan en van een daardoor verkregen perceel kan 9 m2 aan J. Westerhof Sr te Woudsend worden overgedragen voor f 1.25 per m2. De kosten van aanleg van de toegangs weg worden door gemeentewerken geraamd op f 58.500 zulks met inbe grip van het bouwrijp maken van het ontsloten terrein* dat ruimte biedt voor ongeveer 10 woningen. Deze weg maakt ook nog verdere uitbreiding der bouwgelegenheid in die omgeving mogelijk, zodat de aanlegkosten slechts gedeeltelijk ten laste van het nieuwe bouwterrein dienen gebracht. B. en W. stellen voor tot uitvoering van deze werkzaamheden over te gaan. In totaal is een bedrag nodig van f 85.300 (aankoop grond Nijland f 8350, bouwrijpmaken f 18.000, aan koop grond Woudsend f 450, bouw rijpmaken f 58.500). De financiering kan plaats hebben uit de opbrengst van verkochte bouwterreinen, welke baten in 1957 ruim f 94.000 bedragen. Nadat de situatietekeningen op tafel waren geweest, vroeg de heer Brand sma of het in Nijland wel klopt met het uitbreidingsplan. De kosten voor de ont sluiting vond hjj vrjj hoog omdat ze op deze zes woningen drukken. De Voorzitter antwoordde, dat in ver houding de kosten voor dit stukje dwarsstraat inderdaad hoog zijn, maar de weg heeft een tweeledige functie. Hij die.-t ook voor ontsluiting van het ach- tergelegen terrein. De heer Brouwer infonneerde naar de B. en W. stellen voor aan de n.v. Bouwfonds Ned. Gem. een garantie te verlenen inzake de rente en aflossing van een door de heer L. Tigchelaar te Sneek aan te gane geldlening t.b.v. een door hem van de heer W. de Witte te Scharnegoutum gekochte woning. Z. h. s. aangenomen. B. en W. stellen voor medewerking te verlenen aan de besturen der bij zondere scholen te Scharnegoutum voor de aanschaffing van materiaal voor onderwijs in lichamelijke oefe ning (kosten f 2900) nu door de ver nieuwing van „Elim” de moge’ijkheid aanwezig is dit onderwijs op meer verantwoorde wijze te geven. Ten behoeve van het verkeerson- derwijs stellen B. en W. voor aan het bestuur der bijzondere school te Ab- bega medewerking te verlenen voor de aanschaffing van nieuwe leer- en hulpmiddelen (totale kosten f 55.50). Beide voorstellen gingen, nadat de Voorzitter enige toelichting had gegeven bij het verzoek van Scharnegoutum, on der de hamer door Vier andere stukken, waaronder twee jaarverslagen, werden ter inzage gelegd voor de leden. Z.h.s. werd besloten medewerking te verlenen aan het bestuur der R.K. School te Blauwhuis voor de verandering van de inrichting van het schoolgebouw en aanschaffing van de nodige leer- en hulpmiddelen voor onderwijs in het Fries, waarmee op 1 september in de eerste klas een begin wordt gemaakt. Even eens werd ingewilligd het verzoek van het bestuur der bijz. school te Jut- rjjp om vergoeding voor een vakleer kracht in lichamelijke oefening. Gewei gerd werd evenwel de gevraagde mede werking voor aanschaffing van een nieuwe taalmethode. Bij dit laatste merkte de heer Osinga op, dat de boekjes welke nu voor het on derwijs in de Nederlandse taal gebruikt worden achter de mode zijn en nog in de oude spelling staan. Dit is een handicap voor het onderwijs en daarom betreur de spr. het afwijzende advies van B. en W. Vooraf had deze spreker nog ge vraagd of de f 100.vergoeding voor de vakleerkracht wel gewettigd is. De Voorzitter beantwoordde deze vraag bevestigend. Waai- de leerkrachten zelf niet bevoegd zijn onderwijs in de licha melijke oefening te geven, opent de wet de mogelijkheid een vakonderwijzer aan te stellen. Wat de taalmethode betreft, deelde de Voorzitter mede, dat volgens hun deskundige adviseur de thans ge bruikte methode niet als verouderd kan beschouwd. Het is daarom wet- het ver- beneden de tien gulden per vierkante meter. De heer Abma kon zich voorstellen, dat het land in Njjland gezien de gunsti ge ligging en de prijs van f 1.per m2 meter zeer aantrekkelijk is, maar voor Woudsend ligt het z.i. anders. Daar vraagt het bouwrijp maken ruim f58000.Een heel bedrag. Daarom is het volgens spr. een ongeschikt terrein. Is het niet mogeljjk goedkopere terrei nen te krjjgen? Spr. herinnerde in dit verband aan de discussie over het bou wen in de kleine dorpen in de vorige vergadering. Hjj wilde daar, niet op te rugkomen maar wel vernemen of B. en W. ook plannen hebben voor het aan kopen van meer terreinen. De Voorzitter deelde in antwoord hier op mede, dat de gemeente het terrein in Woudsend al had, maar dat het nu ontsloten moet worden. Dat is na de vo rige vergadering meteen aangevat. Thans zijn we, dank zjj de hartelijke samenwerking met de Kerkvoogdij, waarvoor B. en W. zeer erkentelijk zijn, ook in de gelegenheid bouwterrein in Njjland te krijgen. Daarmee wordt het aanleggen van terreinen echter niet stop gezet. We gaan er mee door. Deze zaak is nu rond en werd daarom, nu de Raad toch bijeen moest komen, zo spoedig in de Raad gebracht, maar wij konden niet op zo korte termijn met voorstellen ko men nog meer terreinen bouwrijp te maken, aldus de Voorzitter. Hjj gaf hier op nog enige inlichtingen over het bouw plan voor Woudsend, waarna het voor stel z.h.s. met een hamerklop werd be krachtigd. De Raad verenigde zich ook nog met de voorstellen van B. en W. inzake het aangaan van kasgeldleningen voor het 2e kwartaal 1958 en wjjziging van de gemeentebegroting voor 1958, waarna de openbare vergadering werd gesloten. Voederkernen. Van de afd. Sneek der Friesche Mij. van Landbouw was een verzoek ont vangen mede te werken aan het vormen van voederkernen, waartoe ook de A.B. T.B. is uitgenodigd. Het doel van deze kernen werd toege- heden zjjn gekomen en het beleid van de minister in dezen werd soms heftig be- critiseerd. Zelfs werd geplejt voor sta king of het niet betalen van belasting. De voorzitter trad echter kalmerend op. Wjj leven gelukkig in een democratisch land en mogen niet tegen de wet ingaan en een minister, die dienaar van de kroon is, dwingen. Wel kwam spr. tot de conclusie welke wjj in de aanhef ver- MEDAN DJAKARTA. BovenHet hoofdkwartier van kolonel Hussein te Medan, na de beschieting door een korvet van de Centrale regering. De schade is aanzienlijk, doch de kolonel en zijn staf waren tijdens de beschieting op het hoofdkwarüer buiten de stad Onder: Een groep Nederlanders - de meesten, van hen reeds op leeftijd - wacht voor het gebouw van de Nederlandse diplo. matieke missie in Djakarta, in de hoop wat financiële hulp te kragen. De mees ten van hen zijn door omstandigheden geheel zonder bron van inkomsten ko. men te zitten. den toch nog in de oude spelling staan. Dat levert stellig moeiljjkheden op bij het onderwijs, temeer omdat de taal in Friesland al een moeiljjkheid op zich zelf is. Daarom zou spr. als er een ’’’eg is het bestuur tegemoet te komen, toch willen proberen de oude boekjes weg té werken. De Voorzitter betoogde evenwel, dat leg en ontsluiting voor rekening van de gemeente te laten komen, maar de Voorzitter achtte dat niet juist. Men doet dat over ’t algemeen ook niet maar laat de kosten drukken op het bouwter rein. Alleen bjj exhorbitant hoge aanleg kosten zou er iets voor te zeggen zjjn. Voor Njjland ligt het echter goed. De kosten van het bouwterrein bljjven nog licht door R. Landbouw Oonsulent Ir.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1