Districts-stierenkeurin? De begroting 1957 der gemeente Sneek Fries Scheepvaart Museum optimistischer over de financiën Belangrijke en blijde dag voor het Leger des Heils Vernieuwde en uitgebreide Korpsgebouw geopend en van IJLST de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan Maandag 14 april 1958 ’lad Redakteur; L. KIEZEBRINK uo. Voordracht benoeming twee onderwijzers Ulo-school g.comblng.cde uitgave »an NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872. Motorrijder tegen auto Overgeplaatst Uitslag verkoping Naar Keukenhof bollen Begin gemaakt met fonds voor verbouwing en inrichting van het tweede pand Hei Sneeker Nieuwsblad is een Met Jan Strijbos naar Spitsbergen en de - Bevestiging en intree Ds. L. J. Prins SNEEKER NIEUWSBLAD e n 8 J een I 1 l i. i Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Jomb Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 <K 5150) in de zomermaanden een 12 daagse dienst onderhoudt op Spitsbergen. En dan be gint de zwerftocht in dat echt arctische gebied met zijn bergformaties en sneeuw velden, zijn gletchers en toendra'?, maar ook met een grote vogelrijkdom en een bijna overdadige bloemenschat. Wij moeten hun iets beters geven dan atomen, waterstofbommen en kunstmanen. Zij moeten betere, har monische mensen worden, die in een betere wereld kunnen arbeiden. Advertentieprijs 15 et per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3.— per hall jaar. Franco per post t 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name va» Sneeker Nieuwsblad. beant- aange- pnt., 30 Gistermiddag omstreeks 3 uur is de motorrijder J. F. uit Rotterdam, door dat hij op het kruispunt bij Repko geen voorrang verleende, tegen een uit de Ged. Poortezijlen komende personenauto, bestuurd door mevr. A. H.V. uit Ma- rum (Gr.) opgereden. Door deze botsing kwam zijn duopas- sagier C. de R. uit Minnertsga met zijn hoofd op de straatstenen terecht. Hij werd bij een van de omwonenden bin- nengebracht waar dokter v. d. Heuvell een vermoedelijk lichte hersenschudding constateerde. Na verbonden te zijn kon hij evenwel per auto naar zijn woon plaats worden vervoerd. De motorrijder zelf liep geen letsel op. Zijn motor en de auto werden licht beschadigd. De heer J. H. Berendsen, pl. directeur van Van Gend en Loos alhier wordt per 1 mei a.s. in gelijke functie overgeplaatst naar Heerenveen. Hier ter stede heeft hij zich zeer verdienstelijk gemaakt als secretaris van de EHBO waarvan" hij ook een der oprichters was. Notaris E. K. Hoekstrar verkocht in het Nieuw Tolhuis te Scharnegoutum finaal: twee woningen op de „Flearen” tussen Scharnegoutum en Bozum, koper M. Looienga te Bozum voor f 2115. Perceel hooiland onder Sybrandaburen, koper na 53 verhogingen P. Grunstra, Gauw voor f 2010. Dubbele woning Goenga, koper W. Koopmans, Goenga voor f 1537.k De laatste lezing van dit seizoen voor V, d. Meulen’s boekenspaarclub, a.s. don derdag in de foyer van Amicitia wordt gegeven door de uitstekende verteller en cineast Jan P. Strijbos. Hij zal vertellen over zijn zwerftocht door Spitsbergen bij een kleurensmalfilm naar eigen opna men. Wij volgen eerst de boeiende vaart langs de Noorse fjordenkust, bezoeken de verschillende havens en begeven ons in Tromsö aan boord van de Lyngen, die B. en W. dragen ter benoeming van twee onderwijzers aan de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs voor de h.h. K. Schouwstra, hoofd open bare school voor gewoon l.o. te Baflo en Na een korte bijeenkomst in Fredehiem waar gelegenheid bestond onder het ge not van een kopje thee met de Kom- mandant en mevrouw kennis te maken, waarvan een druk gebruik werd ge maakt, werd om 4 uur het openingsfeest voor het gebouw ingezet met gezamen lijk gezang, begeleid door het Leeuwar der Legerkorps, en een gebed door serg. majoor F. Meester. Kommandant Ahl- berg richtte daarna enige begroetings woorden tot burgemeester Rasterhoff en overhandigde hem de sleutel waarbij hij de hoop uitsprak, dat de opening moge leiden naar een mooie en glorierijke toe komst van het Leger des Heils in Sneek. De burgemeester verrichtte hierna de symbolische opening met de wens, dat het gerestaureerde gebouw een belang rijke bijdrage moge zijn voor het werk van het Leger in onze stad. Het Fries Scheepvaart Museum kreeg in 1957 een alleszins bevredigend aantal aanwinsten, maar het bestuur ca de conservator hadden gaarne gezien, dat de afdeling scheepvaart gelijke tred hield met de oudheidkamer. Het blijkt echter steeds moeilyker te worden op scheepvaartgebied op werkelijk waardevolle za ken de hand te leggen. De Kommandant waarschuwde evenwel, dat het gebouw, hoe mooi overigens ook, zelf donker en koud is. De mensen die het bezoeken moeten het warm, licht en mooi maken, door er de lampen van vriendelijkheid en barmhartigheid in te ontsteken. Spr. hoopte daarom, dat de lampen van Gods licht er altijd helder in zullen Hornstra, Rauwerd, 77 pnt., eerv.; Fryslan Willy Adema 30 van K. en Tj. van der Velde, Deersum, 76 pnt., eerv.; Hilda’s Jap’s Olivier van D. P. Groenveld, Jutrijp, 76 pnt., eerv.; Freerkje’s Verwachting van J. Tj. Bot- tema, Rauwerd, 76 pnt., eerv.; Wodan van M. D. Reitsma, Folsgare, 75 pnt., eerv.; Fryslan Willy’s Adema van J. Tj. van der Velde, Jutrijp, 75 pnt., eerv.; Vrijke’s Piet Eduard 2 van S. U. Lem- stra en Zn., Scharnegoutum, 74 pnt.; Baarda’s Paul 2 van A. van der Meulen, Oudehaske, 74 pnt.; Wieke’s Adema 69 van H. W. de Jong, Joure, 73 pnt.; U.T.’s Pel Adema van N.V. U. Twijn- stra’s Oliefabrieken, Akkrum, 73 pnt.; Bütenmoar Boukje’s A.A. van J. M. de Vries, Ypecolsga, 73 pnt.; Felsum Johan 5 van D. S. Kiestra en D. B. Okma, Koufurderrige, 73 pnt.; Eva’s Edgar van Bonte Yntema, Blauwhuis, 71 pnt. De extra punten zijn voor afstam ming. De aanwezigen beloonden hem met applaus, waarna ook dit verslag werd goedgekeurd. Al deze verslagen zullen weer in druk verschijnen en aan de leden worden toegezonden. De bestuursverkiezing Brigadier J. B. Ruysink, Eigendoms- secretaris, geopend werd. Mevrouw Ka- piteine Zuidema, echtgenote van de be velvoerend officier, las vervolgens Jes. 12, waarna Brigadier P. Deurloo, Divisie- officier van het Noorden, een openings woord sprak. Hij stelde de aanwezigheid van zovelen zeer op prijs, en verwelkom de in ’t bijzonder de burgemeester, die in zijn toespraak deze dag een belang rijke dag, een feestdag voor het Leger in Sneek noemde, en daarvoor namens het Gemeentebestuur zijn gelukwensen aanbood. Wij hebben Uw uitnodiging hier aanwezig te zijn gaarne aanvaard, aldus de heer Rasterhoff, om daardoor de gelegenheid te krijgen onze bewonde ring en waardering uit te spreken voor het werk dat door het Leger des Heils wordt gedaan. Het heeft in de loop der jaren in Sneek een eigen plaats ver overd. Vijftig jaar geleden was het eerst een vreemde verschijning in onze stad. De burgerij moest toen nog wennen aan het systeem en het werk van het Leger, maar uit de grote opkomst hier blijkt ook, dat het nu in alle lagen der bevol king gewaardeerd wordt. De gehele bur gerij draagt het een warm hart toe. Dit gebouw is gesticht met een be paald doel, en daarom verbond spr. aan zijn felicitatie de wens, dat het in alle opzichten aan dat doel moge beantwoor den, een centrum mag worden voor de activiteiten van het Leger des Heils, die spreken van een offerende liefde, en het rijke vruchten moge dragen. Niet meer bang voor het Leger. Nadat mevrouw Joma namens de So ciëteit voor Ouden van Dagen haar ge lukwensen en een cadeau had aangebo den. was het woord aan Kommandant Ahlberg, die hoewel hij een Fin is en nog maar een half jaar in ons land werkt, zoals brigadier Deurloo mededeelde, toch al in goed verstaanbaar Nederlands rprak. De heer Ahlberg meende alle aan wezigen tot vrienden van het Leger des Heils te kunnen rekenen. De tijd is nl. voorbij, dat de mensen bang waren voor het Leger, omdat zij vreesden dat het hun reputatie zou schaden als zij er mee sympathiseerden. Spreker noemde hiervan een geestig voorbeeld, dat de stichter Generaal Booth eens vertelde, en constateerde eveneens, dat deze dag een belangrijke was voor het korps, dat dankbaar is nu zo’n prachtige zaal te hebben gekregen. Hij dankte allen die aan deze verbouwing gewerkt hebben, en veronderstelde dat het in deze pretti ge legerzaal zeker gemakkelijk zal zijn voor het Koninkrijk Gods te werken. Daarom moeten de deuren altijd voor iedereen open staan. In ’t bijzonder feli citeerde hij het korps met de prachtige jeugdzaak die ongetwijfeld in grote mate het jeugdwerk zal bevorderen. En wij willen de jongeren graag hebben, aldus de Kommandant, omdat zij een belang rijk deel van ons volk zijn en belangrijk voor de toekomst van ons land. Dit betoogt de conservator drs. H. Halbertsma in zijn jaarverslag, dat hfl uitbracht in de algemene ledenvergade ring van het Museum, welke donderdag avond in Hotel Bonnema gehouden werd en drukker dan gewoonlijk bezocht was. De voorzitter de heer A. M. Sustring herdacht in zijn openingswoord het be stuurslid notaris J. Zijlstra, door wiens overlijden het museum een gevoelig ver lies leed, en deelde mede, dat de con cierge ontslag heeft gevraagd uit zijn functie, wat het bestuur zeer spijt. Hij bracht de heer en mevr. v. d. Wal dank voor de accurate wijze waarop zij hun werkzaamheden hebben verricht en sprak de hoop uit dat het hun ook in de toekomst wel moge gaan. Jaarverslagen. De secretaris de heer B. Brinksma be gon zjjn verslag over 1957 eveneens met e i herdenking van notaris Zijlstra, die van 1948 af zitting in het bestuur had en memoreerde daarna de actie voor het verkrijgen van vrijwillige bijdragen voor de aankoop van het pand naast het mu- seumgebouw en voor eveneens vrijwillige verhoging der contributie. Voor de toe komstige inrichting van het nieuwe pand zijn reeds verschillende antieke betim meringen en een fraaie 17e eeuwse schouw aangekocht. Het ledental ging iets vooruit, maar de 500 leden, welk doel het bestuur zich verleden jaar stelde, werd niet bereikt. Het bleef bij 464, waarvan 212 buiten Sneek woonachtig of gevestigd zijn. De slechte zomer had ditmaal ook een on gunstige invloed op het bezoek dat met plm. 8 daalde en ongeveer 2800 per sonen bedroeg, onder wie weer vele bui tenlanders en gezelschappen. In het verslag werd ook melding ge maakt van de benoeming van de voor zitter in de Schoonheidscommissie der gemeente Sneek, met de heer G. H.rter Horst, Md van het algemeen bestuur, als plaatsvervanger. Dit contact tussen deze commissie en het Scheepvaart Mu seum is zeer toe te juichen, o.a. ook in verband met de restauratie van oude ge bouwen, waarvoor het Museum jaarlijks een rijkssubsidie van f 1500.ontvangt om dergelijke restauraties te stimuleren en te subsidiëren. Architect v. d. Molen ontwierp reeds restauratieplannen voor de laat-18e eeuwse Hjstgevels Kleinzand nrs. 28, 42 en 60, waarvan het plan voor no. 60 bereids ter goedkeuring aan Rijk. Provincie en Gemeente werd toegezon den. Spr. dankte de heer’ v. d. Molen voor het vele werk dat hij hiervoor ver richt. Het verslag van de penningmeester de heer L. Brandenburgh kon in een op timistische toon worden gesteld. Uit deze bijdrage zal tevens een goed deel van de hoge onderhoudskosten die ’t nieuwe pand dit jaar zal vergen kunnen worden betaald. Aan aankopen werd een bedrag van f 2500.besteed, van de spe ciale subsidie voor monumentenzorg f 1618.55 uitbetaald. De rekening 1957 kon worden afgesloten met een tekort van f548.41. De totale ontvangsten wa ren f 19.725,17, de uitgaven, waaronder een reserve voor de verbouwing en in richting van het tweede pand van f1000.—f20.273.58. Op voorstel van de kascommissie, be staande uit de heren O. Lindeman en S. de Wolf, werd de rekenilng goedge keurd en de penningmeester décharge verleend. De begroting voor 1958 werd vastge steld op een bedrag van f 17000.Voor monumentenzorg komt een bedrag van totaal f 2881.45 beschikbaar. Als uitgaaf hiervoor is f 1800.geraamd. Tevens is weer f 1000.voor het bouwfonds uit getrokken. Het verslag van de conservator, waar in eerst een overzicht werd gegeven van de belangrijkste gebeurtenissen op scheepvaartgebied in het afgelopen jaar, vermeldde daarna de vele aanwinsten, die zo voor en na reeds uitvoerig dooi de heer Halbertsma in ons blad zjjn be schreven. Openi ngs-sanien komst. De vele genodigden, onder wie zich ook wethouder Blok en de gemeente secretaris bevonden, woonden daarop de openingssamenkomst bij, die met ge meenschappelijk gezang en gebed door In de eerste plaats dank zij de mede werking van die leden en andere belang stellenden die door> vrijwillige bijdragen tot een bedrag van ruim f 5500.de finaiciële positie van het museum, wel ke door aankoop van het tweede pand belangrijk as verzwaard, ten zeerste hebben verbeterd. Bovendien steeg de post subsidies met f 1000.en de con tributies met bijna f 500.terwijl een nieuwe post (huur tweede pand) ruim f 1000.opbracht. Hierdoor was het mo gelijk op de verleden jaar aangegane tijdelijke lening van f 9000.reeds f 8000af te lossen. Een in de eerste dagen van 'Ut jaar ontvangen vrijwillige bjjdrage van f 2500.maakte het ver der mogelijk ook de laatste f 1000.te rug te betalen, zodat momenteel het Museum geen andere lasten heeft dan de hypothecaire lening, groot f 20.000. op de beide panden. 4 B. en W. delen de raad het volgende komen dat wij de gemaakte op- en aan.» mede Bij raadsbesluit van 10 september 1956 werd besloten, aan de ministers van binnenlandse zaken én van financiën te verzoeken, de voor deze gemeente vastgestelde uitkomst per inwoner van de algemene uitkering, bedoeld in arti kel 4 van de wet van 15 juli 1929, zoals dit artikel bij de wet van 8 januari 1955 voor de dienstjaren 1953 t/m 1957 is ge wijzigd, aanvangende met 1957, te ver hogen tot een zodanig bedrag, dat wordt vóórzien in de behoefte- aan algemene inkomsten der gemeente. In verband met dit verzoek hebben de gedeputeerde staten dezer provincie, wier advies ingevolge genoemde wets bepaling door de ministers moet worden ingewonnen, een onderzoek naar de bij raadsbesluit van 24 juni 1957, met een nadelig saldo op de gewone dienst van f 444.037,31 vastgestelde gemeentebegro ting voor 1957 doen instellen ter beoor deling van de vraag of een beroep op het gemeentefonds gerechtvaardigd is. Gedeputeerde Staten hebben ons het re sultaat van dat onderzoek door middel van een lange lijst van op- en aanmer kingen doen toekomen. Naar de mening van dit college i konden bepaalde in- komstposten hoger en een aantal uit gaafposten lager worden geraamd. Dit laatste was o.a. het geval ten aanzien van posten welke waren belast met ren; te en afschrijving van werken, welke nog niet in uitvoering waren genomen. Ten aanzien van andere uitgaven zoals de toekenning of verhoging van subsi dies, huldigden gedeputeerde staten het standpunt dat zij niet in aanmerking mogen komen bij de beoordeling van de vraag of verhoging van de uitkering uit het gemeentefonds noodzakelijk is. Wanneer volledig aan deze op- en aan merkingen zou kunnen worden voldaan, zou het mogelijk zijn het geraamde te kort met f425.184,te verminderen. Na ampele overweging van de door de gedeputeerde staten geopperde beden kingen zijn we tot de conclusie gekomen dat hieraan slechts ten dele kan wor den tegemoet gekomen. In sommige ge vallen bleek dat de oorspronkelijk ge raamde uitgaafposten, waarvan gedepu teerde staten verlaging meenden te moeten bepleiten, zelfs verhoogd moes ten worden. In een te dezer zake met de gedepu teerde staten plaats gehad hebbende be spreking, waarin wij ons standpunt na der hebben toegelicht, werd overeenge- Nederlandse collectanten in Londen. Een groep van tweeëntwintig trouwe collec. tanten van het Nederlandse Oorlogsgraven Comité is door het lot uitgekozen om een vijfdaagse reis naar Londen te maken als gast van de Engelse zuster organisatie. De reis is een vriéndelijke erkenning van het werk, dat de duizen den collectanten ieder jaar met „Klaproosdag” verzetten. We zien de groep hier aan de oever van de Theems, met op de achtergrond de Towerbrug, in het midden, met hoed, de algemeen secretaris van het N.O.C. Mr J. J. F. Blom. Blijkens een advertentie in dit num mer houdt de afd. Sneek van de Ned. Reisvereniging op zondag 27 april bustocht naar de Keukenhof. Men gaat eerst op Schiphol koffiedrinken, dan naar de Keukenhof en via de bloembollenvel den en de tunnel naar Sneek terug. Het tot stand komen van het Leger des Heils-gebouw aan het Kleinzand was in dertijd al een belangrijke vooruitgang voor het Sneker korps, dat daarvoor tn velerlei oude en ondoelmatige lokaliteiten en enige jaren zelfs in een schip zjjn bijeenkomsten had moeten houden. Maar de gestadige groei van het korps en van het jeugdwerk, alsmede de hogere eisen welke in onze tjjd aan de inrich ting van dergeljjke gebouwen worden gesteld, maakten ook een vernieuwing en uitbreiding van dit korpsgebouw noodzakelijk. Twee jaar geleden bjj de her denking van het 50-jarig bestaan van het korps werd de wenselijkheid daar van al uitgesproken, maar nu is die wens in vervulling gegaan. Zaterdagmiddag werd het zowel van buiten als van binnen geheel vernieuwde en met twee keurige jeugdzaaltjes uitgebreide gebouw door burgemeester Rasterhoff ge opend, waarbjj de Sneker Heilssoldaten de grote eer te beurt viel ook de nieuwe Kommandant en Mevrouw R. Ahlberg, Leiders van het Leger des Heils in ons land, in hun midden te mogen hebben. Op de veemarkt alhier werd donder-1 r'-g de districts-stierenkeuring gehou den waarbij echter van de aangegeven dieren zeker de kleinste helft absent bleef. Ondanks het gure weer was er nog al flinke belangstelling en de kwali teit van de aangeboden stieren, vooral bij de enters, was buitengewoon goed, zoals ook in de toegekende punten tot uitdrukking kwam. De uitslag was Driejarige en oudere stieren: Gabe van P. R. Falkena, Sneek, 78 4- 2 80 pnt. (eerv. en premiew.); Hidde van A. Wiersma, Folsgare, 77 pnt., eervol en Bleske’s Adema van S. S. Jansma, Ve- gelinsoord, 75 pnt., eerv. Twenterstieren: Haubois Reino’s Ade ma van J. R. Bootsma, Loiga, 78 -f- 6 84 pnt. (eerv. en premiew.); Baarda’s Paul 4 van L. Oosting e.a., Delfstrahui- zen, 79 2 81 pnt. (eerv. en premie waardig) Gatske Nette’s Neger van S. U. Lemstra en Zn., Scharnegoutum, 79 pnt. (eerv. en premiew.); Meindert 4 van J. H. Hijlkema, Tjerkwerd, 77 pnt., eerv.; Bontje’s Adema A van D. P. Cnossen, Njjland, 75 pnt. eerv. en Ade ma 499 van A. G. de Boer, Heeg, 75 pnt., eerv. Entej-tieren: Bokkumer Juwelier van KI. J. Hofstra, Bokkum o/d Akkrum, 81 pnt. (eervol en premiew.); Botermijn 2 van F, Kingma. Hjjlaard, 80 4- 2 82 pnt. (eerv. en premiew.); Jongema Huko van Gebrs. Landman Wolsum 77 merkingen schrifteltJk zouden woorden, waarbjj zou worden geven in hoeverre het geraamde begro» tingstekort naar ons oordeel zou kunnen worden verlaagd. De hierbedoelde brief, welke onder dagtekening van 12 december 1957 werd verzonden, gaf aan dat zulks het geval zou kunnen zijn tot een bedrag vaa f262.227,50 en dat de mogelijkheid der halve zou bestaan het begrotingstekort ad f444.037,31 terug te brengén tót f 181.809,81. Klaarblijkelijk met volledige negatie van de onzerzijds aangevoerde argumen» ten ontvingen wij vervolgens de beschik king van de ministers van binnenlandse zaken, bezitsvorming en publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie en van finan ciën, inhoudende afwijzing van het krachtens het raadsbesluit van 10 sep tember 1956 gedaan verzoek om de voor deze gemeente vastgestelde uitkomst per inwoner van de algemene uitkering te verhogen, nadat reeds tevoren gedepu teerde staten zonder enige motivering en zonder in enigerlei vorm óp de in houd van onze brief van 12 december 1957 te reageren hadden bericht dat zij» na overleg met de hoofdinspecteur voor de gemeentefinanciën, tot de conclusie waren gekomen dat onze gemeente voor het jaar 1957 niet kan rekene op een verhoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds en dat zij van een afwijkend advies hunnerzijds geen resul taat verwachten. Op grond van deze afwijzende be schikking is het thans noodzakelijk de totstandkoming te bevorderen van een besluit tot wijziging van degemeente begroting voor 1957, waardoor de ge wone dienst van deze begroting sluitend wordt gemaakt. Dit zal naar wij me nen in de eerste plaats dienen te geschie den door tegemoet te komen aan de op merkingen van gedeputeerde staten voor zover deze naar onze mening gegrond waren. Er dient echter rekening mede te worden gehouden dat inmiddels beslui ten tot wijziging van de gemeentebe groting voor 1957 zijn vastgesteld, welke een verhoging van het oorspronkelijk geraamde nadelig saldo met f 79.289,05 ten gevolge hebben gehad. Voor zover op de hiervoor omschre ven wijze niet in de dekking van het nadelig saldo kan worden voorzien, staat naar onze mening slechts de weg open het ontbrekende gedeelte aan te zuiveren door in sterker mate dan reeds was geschied te beschikken over de ge reserveerde batige saldi van de gewone dienst van vorige dienstjaren. Wij ach ten de in de begroting geraamde uitga ven, ook die welke betrekking hebben op de toekenning of verhoging van sub sidies alleszins verantwoord en zien geen kans in enigszins betekenende mate verlaging van uitgaven tot stand te brengen zonder dat voor de plaatse lijke gemeenschap van belang zijnde werd na de pauze gehouden. De heer C. J. de Jong te Joure, lid van het da gelijks bestuur, en de heren G. H. ter Horst en H. Voordewind van het alge meen bestuur, die periodiek aftraden, werden herkozen. De heren C. J. W. an Waning en L. Kiezebrink, beide lid van het algemeen bestuur, stelden zich niet herkiesbaar. In deze vacatures werd niet direct voorzien. Aan beide heren werd dank gebracht voor het mede leven, dat zij het museum steeds hebben betoond. Tot leden van de kascommissie voor 1958 werden benoemd de heren S. de Wolf en J. Hiemstra, tot plaatsvervan ger de heer H. Vrolijk. Waar voor de rondvraag geen belang stelling bestond, was daarna het woord aan de heer G. T. v. d. Heiden, archeo loog en conservator van het museum op Schokland, die een interessante en tevens leerzame lezing hield, toegelichf met lantaarnplaatsjes, over de opgra vingen van scheepswrakken in West- Europa, voornamelijk in de Zuiderzee polders, en de voorwerpen, veelal keu kengerei, scherven en gereedschappen, welke in verschillende van deze wrak ken werden aangetroffen en dienstig kunnen zijn bij het bepalen van de ouder dom der schepen. De geslaagde vernieuwing, moderni sering en uitbreiding, die veel bewondering trokken, werden onder ar chitectuur van majoor Offenberg uitge voerd door de fa. Hoekstra en IJdema. Het stucadoorwerk werd vervaardigd door de fa. B. H. Wempe, het schilder werk door de fa. B. Visser. Electro- techn. Bureau II. Hiemstra legde de elec- trische verlichtingsinstallatie aan en de heer E. Metz bracht (als geschenk) de stoffering aan. De nieuwe stoelen zjjn het resultaat van de stoelen-actie onder de burgerij. voorzieningen worden aangetast. Deze beschikking over de gereserveer de batige saldi zal per saldo em bedrag dienen te omvatten van in totaal f 263.049,82. pnt., eerv.; Raerder Ulrich van K. P. De bijeenkomst, die afgewisseld werd door samenzang, werd daarop door Ka pitein J. Heijnsdijk, secretaris van de Kommandant, met dankgebed en de ze genbede gesloten. ’s Avonds volgde toen nog de eerste openbare opwekkingssamenkomst onder leiding van de Kommandanten, bijge staan door de brigadiers Ruysink en Deurloo. NULAND. Ds L. J. Prins die zon dagmiddag afscheid nam van de her vormde gemeente van Nijland zal zon dagmiddag 20 april a.s. onr twee uur, na ’s morgens om half tien te zijn bevestigd door ds J. Muurling van Heerde, zijn in trede doen als predikant van de her vormde gemeente van Hoogkerk in de classis Groningen, waar hij beroepen is in de vacature van Ds D. Siemelink, aan wie met ingang van 1 november van het vorige jaar om gezondheidsredenen ver vroegd emeritaat is verleend.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1