Uit onze raadzaal I Gezellige Groninger avond Uitslag molen puzzel Waterleiding verdringt regenwaterbak De candidaten voor de Gemeenteraden van Sneek en Wymbritseradeel IJLST WYMBRITSERADEEL en van fr. li jh Olficieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, r.~,, Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en 113e jaargang no. 31 Donderdag 17 april 1958 DRUFHOUTS NIEUWSBLAD Beatrix-oord Banketbakkers-successen Kievitseieren It nije bstjür fan Krite Snits Aanbesteding Jubileumcontaetavond N.O.B-Wegtransport Draaiorgelconcours te Haarlem Donateurs-actie van hel Actie-Comité Kedaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872. lil Onrendabele gebieden blijven aandacht (en geld) vragen ^’1 fe M SNEEKER NIEUWSBLAD Redakteur; L. KIEZEBRINK l I wa- W. en 1 R. In onze gemeente op Commentaar. In Wymbritseradeel V een en hebben de kiezers straks de keus uit de volgende lijsten van candidaten C. H. Unie G. M. Gerbrandij. Nijland; A, Osinga, Jutrrjp: M. Westra, Gaast- ta, Oppenhuizen; A. Kornelis, Goënga; S. de Jong, Scharnegoutum: H. J. Boot- sma, Nijland; I. Veldhuis, Tims; H. Jor- ritsma, Jutrijp; J. Nijdam, Idzega; A. In de stampvolle foyer van het Ami- citia Theater hield zaterdag het rayon Sneek en omstreken van N.O.B. Weg transport zijn tiende dus jubileum contact-avond. De voorzitter van het rayon de heer E. Groenhof en de vice- voorzitter van de organisatie de heer A. Buys spraken een kort woord, waarna het cabaret-variétê Luna een zeer on derhoudend programma verzorgde, dat bijzonder in de smaak viel. Tot slot een bal met muziek van ’t orkest Johan Bok. It bistjür fan de Krite Snits fan it Selskip foar Fryske Tael en Skrifteken- nisse bistiet nou üt de hearen: A. Siet- sma, foarsitter, Offenwier; S. G. Walin, ga, 2e foarsitter, Snits; D. Jac ,v. d. Veen skriuwer, Snits; G. Ligthart, skathalder, Snits; E. de Boer, IJsbrechtum; R. Post- huma, Snits en J. v. d. Wal, Toppenhuzen. Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract ihandelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3.— per hall jaar. Franco per post t 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name va» Sneeker Nieuwsblad. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 <K 5150) Dinsdag was het de laatste dag dat aan de eiermarkt alhier kievitseieren mochten worden aangevoerd. De aan- 10.000 stuks. Op de lijst van de C.H.U. staat het zevende zittende lid, de heer H, J. Boot- sma, thans op nummer acht, zodat hij hoogstwaarschijnlijk geen deel zal uit maken van de nieuwe raad. Op zijn plaats staat thans als nieuwe candidaat de heer S. de Jong, oud-adjudant der R.politie te Scharnegoutum. Op de A. R. lijst ontbreken de namen van de thans zittende leden O. Nauta en H. Waltje. Deze fractie zal in septem ber dus met twee nieuwe leden starten. Volgens de lijst de hji. W. Grondsma te Oosthem. en Sj, Visser te Reeg. De K.V,P.-fractie wordt niet gewjj- zigd. maar in die van de P. v. d. A, fs iö Dinsdag was de dag waarop de poli tieke partijen hun candidatenljjst voor de op 28 mei a.s. te houden gemeente raadsverkiezingen bij de burgemeester als voorzitter van het Hoofdstembureau der betrokken gemeente moesten inleve ren. PREMIER BEZOCHT EXPO. Minister president Drees en zijn echtgenote be kijken enkele bonte bewoners van het Nederlandse paviljoen op de Expo ’58. De premier bracht dinsdag met een aantal Nederlandse autoriteiten een bezoek aan de Belgische Wereldtentoonstelling. een Grote draai- ben nog niet overal afgedaan en dezer dagen zullen de Friese staten zich ander maal bezighouden met het verlenen van De meerderheid van de Friese Provin ciale Staten heeft zich akkoord ver klaard met het voorstel van Gedeputeer de Staten (dat op 18 december j.L we gens stakende stemmen werd aangehou den) om de provincie garant te doen zijn tot een maximum van tien miljoen gulden voor een door „Beatrix-oord” aan te gane geldlening in verband met de nieuwbouw te Haren en de restauratie van het sanatorium te Appelscha. voer bedroeg ongeveer Prijs 15 ct. per stuk. In Friesland mag eieren rapen tot en april, de verkoop en het vervoer eindi gen 21 april. In de overige provincies zijn deze data 13 en 15 april. doet doch zich de vrijheid moet voorbe houden artikelen elders te kopen c._ daarvoor aannemelijke redenen zijn, rigens kunnen B. en ’T’. ties ine-aan. welke niet in de sectie- De moderne watertoren van Dokkum in aanbouw, die een onderdeel is van de grote werken, welke de I.W.G.L. voor de drinkwatervoorziening moet uitvoeren en waartoe ook uitbreiding van het bui zennet en vooral de bouw van het nieuwe pompstation te Noord Bergum, dat zes miljoen gulden kost, behoren. In de wa tertoren van Dokkum zal men straks een restaurant bouwen, waar boeren, burgers en buitenlui de wereld, zij het dan niet helemaal, aan hun voeten kunnen zien liggen. men de klevits- met zaterdag 19 Als slot van het seizoen 1957’58 hield de Groninger Vereniging alhier gisteren haar derde gezellige avond bij Hanen burg. Hiervoor was zoals gebruikelijk weer een toneelstuk gekozen. Voor de goed gevulde zaal werd de, klucht in drie bedrijven „De Fa. Berends en Zeun” over de voetlichten gebracht. Het moet ge zegd dat de betrekkelijk kleine Vereni ging een toneelgezelschap heeft dat, voor amateurs dan altijd, een zeer verdienste lijke vertoning van dit vrij moeilijke stuk wist te brengen. De lachsalvo’s van het zeer geamuseerde publiek bewezen dan ook dat dit zich ten zeerste vermaak te met de zich op het toneel afspelende voorvallen. Dit was, naast de inhoud van het stuk, zeker ook te danken aan het goede spel. Dat de nijdige Jan Berends, een nogal schraperige aannemer, ten slotte door allerhande gekke situaties en vooral door toedoen van zijn zogenaamde kantoorjuffrouw, die later zijn aanstaan de schoondochter'blijkt te zijn en op wie h(j zelf verliefd raakt, tot inkeer komt, is een goede oplossing voor een zeer ver warde toestand. De rol van Berends, met werden de volgende candidaten gesteld: P. v. d. A.M. A. Boonstra; L. Terp- stra; H. W. Fijlstra; G. Kuipers-Arema; S. van der Wal; K. Sipkensvan dér Hoek; Tj- Lichthart; I. Bergsma; Tj. Joustra; H. de Blauw; G. P. Slim; S. Jongedijk; M. Steegstra; F. D. Hollan der; H. Jonker; J. Bosma; P. Vonk; A. ter Horst; G. Stokker; B. Bok. A. R. Party J. Blok; E. Metz; B. de Vries; W. G. Baarda; S. Havinga; D. S. Algra; A. Harkema; Mej. A. Ho- vius; Tj. B. van der Werf; A. de Vries; Y. N. Zejjl; M. Knol. C. H. Unie M. Baaiens; J. Zeilstra; G. Boomsma; W. Nauta: J. Visser; G. A. M. Bonsink; D. IJ. W. de Graaff Nauta; P. Falkena; P. Bil; IJ. Renema; S. Hoekstra; IJ. Plat; A. Fennema; R. W. de Haan. K.V.P.J. P. de Vries; J. J. Lampe; C. J. Berkhout: H. A. Scholten; H. I. Flapper; G. W. Poiesz; S. M. Graafsma. V.V.D. Th. van der Werf; R. J. H- van Terwisga; A. H. Vis; J. Nauta; T. E. Gerritsma—Bruins; Pj Bosma; G. H. ter Horst; A. van der Werf; G. Ooms. C.P.N.C. Meijer; K. Schaper; R. Kroes; A. Schaper—Tolman; P. Molle- ma; F. KoenenWiersma; J. Osenga. Op de Voorjaars Molenpuzzel in ons blad van 3 april j.l. kwamen weer veel oplossingen binnen. Vele inzenders maakten o.a. een fout met 44 verticaal door e.o. in te vullen inplaats van r.o., maar toch was het aan tal goede oplossingen zo groot, dat om de prijzen geloot moest worden. De oplossing was als volgt HORIZONTAAL: 2 vos; 4 do; 6 alle; 8 oom; 9 art; 11 enk; 12 aan; 14 los; 15 kap; 17 ras; 18 a.m.; 20 mop; 21 paraat; 24 nadien; 25 so; 26 ra; 27 is; 29 tooi; 41 iet; 32 bereden; 34 gard; 35 nu; 36 mankement; 40 ik; 41 deli; 42 nonsens; 45 zes; 46 ed; 48 n.t.; 49 ma; 50 kom; 52 roos; 54 ampel; 56 os; 57 satire; 59 imam; 61o.i.; 62 eemnes; 65 serre; 67 bende; 69 sire; 71 oder; 72 aria; 75 s.r.i.; 76 engel; 77 boert; 78 ra; 79 pa; 80 In Sneek zijn de zes zittende leden van de P. v. d. A. weer op de verkiesbare plaatsen gesteld. Mede omdat het aantal zetels tot 19 wordt uitgebreid daar onze gemeente thans meer dan 20.000 zielen telt, bestaat echter de mogelijkheid dat ook de heer Tj. Lichthart wordt gekozen. Van de A. R. fractie keert de heer W. Langius niet in de raad terug. Zijn plaats zal worden ingenomen door de heer B. de Vries. En mocht het de A.R. gelukken ook weer een vierde man in de raad te krijgen, dan wordt dat volgens de lijst de heer W. G. Baarda. De C.H.U. komt in de persoon van de heer M. Baaijens met een nieuwe lijst aanvoerder als opvolger van de heer J. de Boer, die geen herbenoeming ambi eerde. De zittende leden J. Zeilstra en G. Boomsma keren stellig terug, maar verder vermeldt de lijst vrijwel allemaal nieuwe candidaten, van wie de heer W. Nauta ook eens kans maakt gekozen te worden. De fractie van de K.V.P. ondergaat geen wijziging indien weer twee candi daten van deze partij gekozen zouden worden. Wint zij een van de twee extra zetels, dan wordt de heer C. J. Berkhout de derde man. Op de lijst van de V.V.D. is de heer A. H. Vis als trekker vervangen door het zittende raadslid Th. van der Werf. De heer Vis, die liever geen verkiesbare plaats wilde, wordt naar alle waarschijn lijkheid opgevolgd door de heer R. J. H. van Terwisga, ook een nieuweling. De eenmansfractie van de C.P.N. on dergaat als de heer Meijer gekozen mocht worden, geen verandering. Wymbritseradeel. r.a.i; 81 tas; 83 eli; 85 stère; 86 leed. VERTICAAL1 dol; 2 v.a.; 3 sla; 4 dons; 5 ook; 7 era; 10 tak; 11 eos; 13 na; 14 lap; 16 papa; 17 rot; 19 madrid; 20 manie; 22 lia; 23 a.e.; 24 noorden; 25 sterk; 28 struis; 30 oe; 31 in; 32 banier; 33 eens; 34 gal; 36 mes; 37 monster; 38 ent; 39 temmen; 41 den; 43 nap; 44 r.o.; 47 dosis; 50 k.l.m.; 51 mom; 53 o.a.; 54 arme; 55 eisen; 58 ier; 60 andorra; 63 eb; 64 granaat; 66 etalage; 68 editie; 70 erg; 73 iep; 74 abeel; 75 serie; 76 erts; 82 se; 84 Ie. Voor enkele van de vele banketbakkers- producten welke waren ingezonden op de 'deze week gehouden wedstrijd van de Fribava V te Leeuwarden behaalde onze jeugdige stadgenoot S. v. d. Wal Jr. in de afd. marsepain-dierenflguren een le prijs. Zijn inzending vruchtengebakjes verwierf een 2e prijs, terwijl de gesor teerde gebakjes met een eervolle ver melding beloond werden. Een mooi suc ces van deze jeugdige banketbakker die een waardig opvolger van zijn vader be looft te worden. de plaats van de heer Schengenga, die zich rriet weer beschikbaar stelde, de heer J. Genfing te Indijk candidaat ge steld. Vergadering van de raad der gemeen te Sneek op maandag 14 april, 's avonds 8.15 uur. Voorzitter: burgemeester L. Rasterhoff; secretaris de heer K. Koster. Aanwezig alle (17) leden. Ing'ekomen stukken. Ingekomen is o.a. een besluit van B. en W. waarbij wordt geconstateerd, dat door kopers van rentespaarbrieven van de Réntespaarbrieflening 1957 ten aan zien van de gemeente Sneek tot een to taal bedrag van f115.980.voorkeur werd uitgesproken. Het besluit wordt met een aantal ingekomen jaarversla gen enz. voor kennisgeving aangenomen. Benoemingen. was prima in haai- aanhalerigheid en had mede een groot aandeel in het alge meen succes. Haiko de wasbaas, de heer Eggens en Tais, de jongste bediende van de heer Bousema, werden, niettegen staande dit maaw kleine bijrollen waren, zeer verdienstelijk naar voren gebracht. Alles bijeengenomen hebben de aanwe zigen dan ook bijzonder genoten van deze uitvoering. De avond werd door de. voorzitter, de heer L. Rasterhoff, met een toespraak geopend waarin hij ook in het bizonder een woord van welkom sprak tot het voltallige Kritebestuur en waarin hij tevens een hartelijk woord van mede- leven namens bestuur en leden van De Groninger Ver. sprak aan het adres van de helaas zieke en afgetreden heer van der Werf die als voorzitter van de Krite zo vaak de Groninger avonden heeft bij- gewoond. Aan het slot van de avond werd door allen het Fries Volkslied en daarna het Wilhelmus gezongen en zo eindigde het seizoen op een alleszins ver. dienstelijke vZGze. Rest ons nog te ver melden dat in de prima verzorgde zaal de bloemetjes het wel extra goed deden en de mooïe meubels in het derde bedrijf door ’t> meubelmagazïjn TIPTOP beschik baar gesteld, het geheel ten zeerste op- ffeurden. De drie boekenbons a 7.50 werden toegekend aan j Mej. G. LAURMAN, Jachthavenstraat 6, Sneek H. H. RÖFEKAMP Sr., Willemstraat 12, Sneek L. A. OTTER, Abbega no. 40 veel verve gebracht door de heer van Aarle, was moeilijk en lang, maar dank baar. Van de gelegenheid om zich hier in uit te leven heeft deze speler een dankbaar en goed gebruik gemaakt. Zijn zoon Geert, gespeeld door de heer We zel, werd, hoewel deze rol veel vlakker was, prima op de planken gezet. Voor zijn schoondochter Dora, vertolkt door Mevr. Koelstra, eveneens niets dan lof. Vooral haar spel tijdens het moment dat ze zich kwam presenteren was een knap stukje karakterspel. De boekhouder Rik- kers, een gemoedelijke oudgediende, was, mede door zijn goede mimiek, een pracht- figuur en wat de heer Bolhuis vertoonde was vaak af. En dan Jannes, de nogal op een borreltje gestelde wisselloper. De heer van Bekkum maakte van deze rol een lachwekkend type, buitengewoon goed van opvatting, en het kluchtige ge deelte was mede door zijn toedoen pre cies dat wat in een dergelijk stuk mag worden verwacht. Mej. van Bekkum ,nog maar kort spelend, paste zich prima aan bij de anderen, door haar niet .gemakke lijke rol van Juwer Tuun vlot op de planken ie zetten. Juwer Knelske, ge speeld door Mevr. Sikkens, was esn zeer goede tante en o.t de beste vertolking welke wij tot dusver van hear zagen. Mevr. Abeln, die de gaappige figuur van ®eke, de verÊeféfe outte vrijster bracht, De gemeenterekening over het dienst jaar 1955 wordt na onderzoek door de secties thans voorlopig vastgesteld. Naar aanleiding van in de secties ge- -o «v, Txr maakte opmerkingen delen B. mede „De mening van een der leden van de le sectie uit de gemeenteraad voor het onderzoek van de gemeenterekening over’ 1955, dat het aanplakbord aan het wandelpad naar het Burgemeester de Hooppark, na de totstandkoming van het bejaardencentrum aan de Leeuwar- derweg, op de huidige plaats niet zal kunnen worden gehandhaafd, wordt door burgemeester en wethouders gedeeld. De vraag op welke andere plaats dit aan plakbord kan worden aangebracht is in onderzoek. Onder overlegging van het daarom trent door de directeur der gemeente werken uitgebracht advies dd. 25 febru ari 1958, wordt de door een lid van de 2e sectie gestelde vraag of beperkingen ten aanzien v..n de aanleg en het onder houd der plantsoenen mogelijk zijn, zon der de waarde en de betekenis daarvan wezenlgk te schaden, ontkennend beant woord. De uitgaven voor de gemeente lijke plantsoenen worden reeds zoveel mogelijk beperkt”. De heer v. d. Werf drong naar aan leiding vrn een elders gekochte schrijf machine er nog eens op aan dat de ge meente bij de ingezetenen zal kopen. De Voorzitter antwoordde dat het ge meentebestuur dit in het algemeen ook Okma geb. Bajema, Ypecolsga; Steenama, IJsbrechtum; H. M. Viseer, Ypecolsga; R. Schaap, Scharnegoutum; H. Wielinga, Heeg; D. Osinga, Heeg; R, van der Werf, Heeg; H. Damstra, Folsgare; Jakob Wolthuizen, Oudega. A. R. Party G. Jouwsma, Oppenhui zen: G. Miedema, Gauw; W. Grondsma, Oosthem; Sj. Visser, Heeg; Tj. Holwer- da, Scharnegoutum; K. Sijbrandij, Abbe ga; L. Nijdam, Woudsend; P. H. van der Gaast, Hommerts; A. van der Goot. Gaastmeer; J< Walinga, Oudega. K.V.P. K. Brandsma, Scharnegou tum; Tj. Brouwer. Westhem; B. R. Mul der, Blauwhuis; J. Bouma, Nijland; J. IJ. Galama, Blauwhuis; H. J. Miedema. Idzega; T. N. M. Terwisscha van Schel- tinga, Tiras; G. T. Lunter, Woudsend; B. Th. de Boer, Heeg. P. v. <1. A.H. van der Goot. Oude ga; J, Gerding. Indijk; J. J. de Vries. Woudsend; S. Beuckens, Nijland; G. Cannegietcr, Woudsend; A. van der Meel, Goënga; J. Boersma. Idzega; Th. Leentjes, Heeg; L. Bergstra, Scharne goutum. Wegens het uitvallen van de geluids installatie moest de donateurs-actie van het Actie-Comité in de Noord- Oosthoek worden gestaakt. Maarwij komen terug. Let nadere mededelingen. Het Actie Comité, WOUDSEND. Uitslag aanbesteding bouw van 3 woningen voor rekening van de Assurantie Maatschappij „Woudsend” te Indijk bij Woudsend .architect de heer Walinga te Sneek (2 inschrijvers^ Bouwbedrijf Tinga te Woudsend- Tjerkgaast f 49.700. P. Rijnja en Zn. te Woudsend - 43.947.— Begroting f 46.550. Gegund aan de laagste inschrijvers. Tot onderwijzers aan de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs worden benoemd de h.h. J. Wijmenga, onderwijzer aan de o.l.s. te Noordber- gum en K. Schouwstra, hoofd van de o.l.s. te Baflo, beide met alg. (17) st. Gemeenterekening 1955. financiële steun voor aansluiting van on rendabele en super-onrendabele percelen, opdat men sociaal, hygiënisch en econo misch zoveel mogelijk profijt van de wa terleiding kan trekken. Wat die werkzaamheden voor de terleidihg allemaal betekenen moge ook blijken uit het feit, dat het hoofdleiding net van de I.W.G.L. in 1936 een totale lengte had, gelijk aan de afstand van Amsterdam naar Parijs en nu van Am sterdam tot iets voorbij Ankara. Afstan den zijn niets meer in deze tijd, maarre u zult het maar moeten lopen.... De waterleiding heeft trouwens ook nog an dere kanten. Dokkum krijgt hierdoor bij voorbeeld kans om het hoger op te zoe ken. In de watertoren, die daar in aan bouw is, komt namelijk een restaurant. Men zal daar trouwens niet beslist water behoeven te drinken. Hóe prettig dat overigens is, blijkt uit een briefje, dat iemand aan de I.W.G.L. schreef en waar in staat; „Het water voldoet ons heel Het is met bet water eigenlijk merkwaardige zaak .In Nederland vooral ook in Friesland is in het verleden met overgave en enorm hard gewerkt om het water, dat soms de terpen omspoelde, weg te krijgen. Er is van tijd tot tijd ge zwoegd om de dijken te versterken. Met lede ogen heeft men gezien, dat de moe rassige gronden tussen Friesland en de eilanden werden herschapen in de Hei- dengee, die •men nu de Waddenzee noemt, dat in een eveneens zeer grijs verleden een stad op het eiland, dat nu de kale Bosplaat met het drenkelingenhuisje is tussen Rottumeroog en Schiermonnikoog, verdween, dat het eiland Griend tussen Harlingen en Terschelling onderging en dat de vloeden in het Fle vomeer de lage gronden wegvraten en slechts een paar eilanden in de Zuiderzee overliet. En ter wijl men vooral in de afgelopen eeuw in ons land en in het Noorden grote succes sen boekte in de strijd tegen het water, naakte er een nieuwe slag, namelijk de strijd om het water, maar dat er verschil is tussen water en water, dat ligt wel voor de hand. Vroeger geloofde men dat de ziekte- den-jonen van hik en koorts in het water huisden. Als men dan ook een kind met stuipen naakt boven een regenwaterbak hield, ging de hik over en wie koorts had. kon er misschien afkomen bij het water, tenminste wanneer de koortsdui vel lust had om in zijn element terug te keren. Maar dat was allemaal in de tijd waarin men ook nog geioofde van de koorts te kunnen genezen door een le vende kikker zo lang in de hand te hou den’, dat hij dood was, door, zoals Waling Dijkstra vermeldde, een fijngewreven spin in een doekje op het voorhoofd te dra gen of kerkhofaarde te eten, de tijd, waarin ook de waterdokters furore maak ten, die aan iemands urine konden zien, wat hij scheelde en die vaak werden ge test met urine van een paard. Wij houden het met de waterdokters van de I.W.G.L., die van oordeel zijn, dat men van al dat water uit putten en regenwaterbakken eerder koorts krijgt, dan dat men ze erin kwijtraakt en die dan ook niet tevreden zijn met het feit, dat er in het IJsselmeer nu een plas zoet water staat, waarin heel Friesland zich kan wassen waarna er dan nog genoeg overblijft om' te drinken. Het is daarom, dat deze deskundige waterdokters, ook al zijn er m Friesland 100.000 aansluitin gen op het waterleidingnet, nog voort durend bezig zijn om dit aantal uit te breiden, ook met aansluitingen in de on rendabele gebieden, die de I.W.G.L. nooit een cent winst zullen opleveren. Die kwestie was nog lang niet aan de orde, toen in 1922 Leeuwarden met acht andere Friese gemeenten de I.W.G.L. stichtten, die in 1925 begon met 10.000 aangesloten percelen. Toen de tweede wereldoorlog begon, waren er 38.500 per celen aangesloten en in 1947 waren het er «0,000. Nu zijn er 42 Friese gemeenten bij de I.W.G.L. aangesloten. Sneek heeft een eigen waterleidingbedrijf met 5218 aangesloten percelen en Ameland hoort er ook nog niet bij, want daar heeft men nog steeds, onder meer als gevolg van de bestedingsbeperking, geen waterleiding, van hoe groot belang die voor de bewo ners en voor het toerisme op dit eiland dan ook geacht moet worden. Maar ver der hoort heel Friesland er bij en in 80% van de Friese woningen heeft men wa terleiding. Nog altijd zijn er echter 16.500 woningen niet aangesloten, waarvan er 6000 tot de minst rendabele gebieden be horen. De rest hoopt men te kunnen voorzien in het kader van het tienjaren- meer; J. R. Abma, Folsgare; R. M. Nau- plan voor de waterleiding, dat met over-, heidssteun wordt uitgevoerd, ,en waarin uiteraard ook de provincie bijdraagt. Want de regenwaterbak en de sloot heb- Op 10 mei wordt in Haarlem draaiorgeldag gehouden, orgels met een roemrijke staat van dienst en vele andere zaillen die dag in Haarlem aanwezig zijn en zich laten ho ren. Des middags volgt een grote de monstratie op de Grote Markt met toe lichting door mr Romke de Waard. Des avonds om half acht is er op de Zaanen- laan in Noord een concours, dat onder leiding staat van mr Romke de Waard. Een en ander heeft een financieel neven doel, namelijk om gelden te verzamelen voor de restauratie van het Haarlemse stadsdraaiorgel. De volgende draaiorgels zullen aan dit concours deelnemen: De Arabier (Gro ningen), 70 Bursens (IJmuiden). De Gouwe (Leeuwarden), Het Kaasorgel (Alkmaar), de Stolwijker (Den Helder), Waterpoorter (Sneek) en de Uranus (vroeger de Turk uit Loosduinen), als Ove- W. niet op kwes ties ingaan, welke niet in de rapporten zijn vermeld. Uit de verdere discussie, waaraan ook de h.h. Fülstra, Metz en de wethouders Boonstra en Blok deelnemen blijkt dat deze zaak wel in de secties is bespro ken, maar de leden zioh volkomen be vredigd achtten door de toelichting daar door een der ambtenaren gegeven, zodat deze kwestie niet in de sectie-rapporten behoefde vermeld. De heer v. d. Werf constateerde daar op, dat bij hem blijkbaar ten deze een misverstand bestond. Kamerstukken. Aangenomen worden ,de voorstellen van B. en W. betreffende wijzigingen de begrotingen 1956 en 1957 der ge« meente. Idem het rapport van de com missie voor rekeningen en begrotingen betreffende een wijziging der begroting 1957 van het O.B.W. en dat van dezelf de commissie betreffende de rekening 1957 van het „Sneker Studiefonds”. Voorts worden z.h.s. aangenomen de voorstellen van B. en Wi betreffende een tweetal aanvragen van het bestuur van de Ver. v. Chr. schoolonderwijs om me dewerking ex artikel 72 L.O.wet 192OJ idem tot aankoop van een viertal per» celen liggende in te saneren oude stads gedeelten; idem tot aankoop van de per» celen Bolswarderweg 2, 4 en 6; idem tot verkoop aan het rijk van enkele per celen grond ten behoeve van de aanleg van rijwielpaden langs en verbetering van rijksweg 40 (Leeuwarderweg)j idem tot toekenning van premies te ver lenen op grond van de Premieregeling woningverbetering en -splitsing 1953 en de gemeentelijke regeling betreffende het vervangen van faecaliëntonnen door closets; idem betreffende het verlenen van een renteloos voorschot aan de speeltuinver. „De Noorderhoek”; idem tot het aangaan van een 5%% geld lening groot f 122.000 met de n.v. Bank voor Nederlandsche Gemeenten. De meeste der hierboven genoemde voorstellen zijn opgenomen in ons vorig nummer. prima doch de koeien nog beter. De bees ten zeggen het niet, maar je kunt ze ho ren genieten.” En wie ondanks dit alles toch nog de moed heeft om te praten over dat „schrale” water, hij denke aan de ziekte duivels van de hik en koorts in zijn oude regenwaterbak.... Wie meent, dat bij de I.W.G.L. te Leeuwarden de waterleiding de enige „lei ding" is, moet het bepaald mis hebben. Een bewijs daarvan is wel, dat de hon derdduizend vrijwel altijd een gok is, maar dat men die bij de Intercommu- nrHe Waterleiding Gebied Leeuwarden, welbewust heeft gehaald en wel in een tempo, dat gezien de vele problemen, die vandaag de dag aan uw kraan verbonden zijn, bewonderenswaardig geacht moet worden. En die honderdduizendste aan- sltpiting op het Friese waterleidingnet, is niet de enige en evenmin de laatste i activiteit waardoor de I.W.G.L, in het nieuws is, of zal komen. Want het is bij i de. waterleiding als met de varkens en de spoeling en derhalve moet de pro- I ductie van leidingwater en de transportmogelijkheid van het buizennet voortdu- repd worden uitgebreid en aangepast aan het verbruik. De nieuwe watertorens te Sint Jacobiparochie en Akkrum zijn er dan ook niet neergezet uit een behoefte I om het Friese landschap te stofferen, terwijl de watertorens, die te Dokkum en. Drachten worden gebouwd, alsmede de enorme uitbreiding van het pomp station te Noord Bergum, die langzamerhand z"n voltooiing nadert, ook beslist noodzakelijk zijn voor een goede drinkwatervoorziening in Friesland.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1