I Twee Sneker slepersbedrijven gaan jubileren Weer een uitgebreid pro gramma op Koninginnedag t IJLST W Y MBRITSER A DEEL van en Gebr. Niemendal 75 jaar Slepersbedrijf W. Stiima 50 jaar I tr Officieel Orgaan A G E N U A Zaterdag beginnen wij weer de gemeenten SNEEK, 113e jaargang no. 33 Donderdag 2-1 april 1958 Redakteur; L. KIEZEBRINK A.J.C. afdeling Sneek I Ledental van de ver. Oranje te gering Diefstal te Bilthoven Nog goed afgelopen Majoor K. vrijgesproken Opbrengst kollekte Verkorte werktijd bij N.V. Halbertsma Grouw Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872. Districtskampioenschap NeVoBo Dodelijk verkeersongeluk Jaarvergadering Sneeker Gymnastiekvereniging - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Nieuwe woningen staan leeg Speeltuin van De N.O.- Hoek gemoderniseerd en uitgebreid Twee jaar voor kinder doodslag SNEEKER NIEUWSBLAD i AMICITIA THEATER. p. Het programma Oosterdijk 27 Wij rekenen op Sneek!!! Het Actie-Comité. zodat van Het Expeditiebedrijf W. Stiima I „Filiaal” van Van Gend Loos. In de laatste jaren W. STILMA: de grondlegger C. R. NIEMENDALde stichter Tijdens de oorlog HANS NIEMENDAL i— - By de bestuursverkiezing werd in de plaats van de heer J. G. de Vries, die periodiek aftrad, gekozen de heer C. J. Berkhout. Tijdens de rondvraag sprak de ere voorzitter de heer F. Brinkman zijn be- IJLST, 21 april. De collecte voor ,.Si- mavi” heeft in deze gemeente f 102,50 opgebracht. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 <K 5150) Het bestuur der Ver. Oranje verzoekt de winkeliers op 30 april de gehele dag te sluiten, een verzoek dat door het be stuur van de Ver. v. Sneker Zakenlieden van harte wordt ondersteund. toen de vrachtauto’s tot stilstand waren gedoemd, traden de gebr. Niemendal als In verband met het aanzienlijk ver minderen van de afzet heeft de directie van de N.V. Halbertsma fabrieken te Grouw besloten een veertigurige werk week in te voeren om het ontslag van 40 arbeiders te voorkomen. De directie heeft hoop dat de maatregel eind juni weer ongedaan kan worden gemaakt. Bij de N.V. werken ongeveer 500 mensen. Gistermiddag kwart over vijf is op de Oppenhuizerweg alhier, bij het begin van het fietspad van de Rijksweg naar Hee- renveen, de 65-jarige J. Kuipers, door een personenauto, komende uit de rich ting Sneek en bestuurd door de heer v. d. Z., aangereden. Het is nog niet zeker of de heer Kuipers reed of dat hij met z’n bromfiets aan de hand langs de kant van de weg stond. Hiernaar stelt de po litie nog een onderzoek in, evenals naar de schuldvraag. De man werd ernstig gewond en werd, nadat dokter v. d. Heuvell de eerste hulp had verleend, in het St. Antonius zieken huis opgenomen waar hij in de loop van de nacht is overleden. zyn overlijden op 51-jarige leeftijd in 1921 werd opgeheven. Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract «handelsadv.f lager Abonnementsprijs f 3.— per hall jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Woensdagavond hield de SGV in café Leeuwen haar jaarlijkse ledenvergade ring. Na het lezen van de verschillende jaarverslagen werd bij de bestuursver kiezing, waar de dames Roosenstein Mulder, Leenstra en de heer Ruiter zich niet herkiesbaar hadden gesteld, het be stuur met de volgende leden aangevuld: mevr .E. Feringa, mej. L. Landstra en mej. J. de Jong. In verband met de steeds stijgende onkosten werd het bestuursvoorstel een kleine contributieverhoging toe te pas sen met algemene stemmen aangenomen. Ten aanzien van ’t winterprogramma werd besloten deze herfst ’n gezellige contact avond te organiseren. Hoewel het bezoek zeer matig was, hebben de aanwezigen zoals voorzitter Scheltema het in z’n slot woord uitdrukte, toch een geanimeerde vergadering gehad. Na het afwerken van de agenda bleef men nog even gezellig bijeen Zaterdag 3 mei. Vergadering van Vol» machten van het Waterschap „Heeg”, ’s morgens 9.30 uur in café B. Westra te Heeg. Dinsdag 29 apriL Alg. Vergadering van de Ver. tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer in Hotel Bon. nema, ’s avonds 8 uur. In de te bezoeken wijken worden en kele dagen van te voren invulformulie- ren uitgegeven, waarop U zich kunt aanmelden. Let goed op! Legt Uw in- vulformulier klaar en geeft het af aan de geluidswagen die zaterdag langskomt. den om er mee op straat te komen. Dat heeft de vrouw des huizes menigmaal een vaasje of een beeldje op de schoor steenmantel gekost, want paarden heb ben nu eenmaal de gewoonte wel eens met hun staart te waaieren. Gelukkig kreeg Niemendal later het zijpad er bij dat naar de thans nog bestaande boer derij loopt, zodat het heiligdom van moe der de vrouw toen verder voof scherven gespaard bleef. Het ging ook goed met de sleperij, vooral ook omdat in het laatst van de vorige eeuw het contact tot stand kwam met de Spoorwegen, hier toen nog de Hollandsche Ijzeren Spoorweg Maat schappij, kortweg H.IJ.S.M. Voor haar besteldienst huurde deze maatschappij nl. voor geregeld gebruik twee paarden en twee wagens van de heer Niemendal. De bestellers waren in haar eigen dienst. Op 8 november 1901 overleed de heer Niemendal, oud 70 jaar, en werd de zaak voortgezet door zyn jongste zoon Hans, die evenals zijn oudere broer Pieter ai van jongsaf in het bedrijf werkzaam was geweest. Pieter echter begon zelf standig een soortgelijk bedrijf, dat na Dat de burgerij met ons meeleeft is weer tot uiting gekomen in de opbrengst van de collecte. De mensen dragen onze vereniging een goed hart toe en vvtllen voor de Koninginnedag ook wel iets offeren. Wij zyn daar zeer dankbaar voor, maar zouden tóch liever willen dat ze allem al lid waren om een steviger fi nanciële. basis voor de feestviering te krijgen. De kinderfeesten kunnen niet eens geheel door de collecte worden gedekt. Bent U niet thuis, geeft U het dan even aan Uw buurman formulier afgeven staande adressen.: Dezer dagen heeft een onbekende kans gezien in Bilthoven in een woning bin nen te sluipen, terwijl de bewoners slie pen aldus meldt de N. R. Crt. De vrouw des huizes heeft later verklaard, dat zij iemand in de slaapkamer had gehoord en dat zij half dromend moet hebben ge zegd: Iaat dat handtasje maar liggen, denkend, dat het een familielid was. De inbreker trok zich niets van de waar schuwing aan; hij nam het tasje mee naar beneden .haalde er ongeveer tachtig gulden uit en de sleutel van de brand kast. Hieruit ontvreemdde hij nog f 1500. De heer van Gosliga beschikt thans over zes paarden, een groot aantal wa gens en drie landbouwtrekkers, terwyl de heer Stiima in juli van het vorig jaar aan zijn wagenpark nog een door hem zelf ontworpen zeer moderne Diesel Ver huiswagen met aanhangwagen toevoeg de, welke gebouwd werd in het bekende carosseriebedrijf van de firma H. J4 IJntema te Workum. De wagen meet 34, de aanhangwagen 18 m3 en samen vor men ze momenteel de grootste combi natie in het Noorden. heeft de heer F. Stiima zich in ‘t bijzon der toegelegd op het vervoer van de ver- huisgoederen van emigranten naar alle landen ter wereld, voor welk doel de ko- af? Ook kunt U het bij een der onder- In IJmuiden staan volgens de corres pondent der N. R. Crt aldaar 43 nieuwe flatwoningen al bijna een jaar leeg. Zij behoren tot een blok van 48 woningen in drie woonlagen, die voor de verkoop zijn gebouwd. Slechts vijf ervan konden worden verkocht omdat de gemeente Vel- sen, waartoe IJmuiden behoort, alleen dan een vestigingsvergunning verleent, wanneer de gedadigde uit de gemeente afkomstig is, dan wel aan deze gemeente een economische bindingheeft. Het gemeentebestuur van Velsen heeft de bouwers tevoren gewaarschuwd ,dat zij geen bezwaar had tegen de bouw, maar zou blijven vasthouden aan haar eisen voor een vestigingsvergunning. Nadat op woensdag 9 april j.L de lan delijke voorzitter van de AJC, Maurits van Haaien, in Sneek geweest is om te praten over de veranderingen in de AJC, wordt op zaterdag 26 april aanstaande de jaarlijkse propaganda-avond van deze vereniging gehouden. Het programma wordt, evenals vorige jaren, verzorgd door de leden, terwijl ook de traditionele verloting niet zal ont breken, Deze avond wordt gehouden in zaal Hanenburg; aanvang 8 uur; entree 75 cent. Wij nodigen U gaarne uit deze avond bij te wonen. vijftig jaar onafgebroken wordt gereden en Wouda’s Meelfabriek en de Lemmer Stoomboot Maatschappij die plm. 48 jaren het vervoer van hun goederen aan Stiima opdroegen. *s Avonds om 8 uur volgt dan nog als nieuw nummer een muzikale rond vaart door de Snitser Ungetiders, die met hun met lampions verlichte motor boot starten by de Zwarteweg en via de stadsgrachten naar het Martiniplein va ren, waar ze op een daarvoor opge bouwd podium een muzikale show zullen geven, besloten met een taptoe. Alhoewel deze Buurtvereniging haar speeltuin reeds op 14 april openstelde, liep het haar doer de slechte weersom standigheden erg tegen. Ook het plaat sen van de verschillende speelwerktuigen ondervond stagnatie, maar a.s. zaterdag hoopt het bestuur toch alles op zyn plaats te hebben. Er zijn 14 nieuwe ijze ren schommels geplaatst en alles is in afwisselende frisse kleuren geverfd. Als de grote attractie zal een prachtige glij baan worden geplaatst; de eerste in de Sneker speeltuinen. Deze glijbaan werd evenals de schommels ontworpen en ver vaardigd door de firma U., P. en Th. Woudstra, Oppenhuizerweg alhier. Het zal werkelijk de moeite waard zijn za terdagmiddag even een kijkje te nemen in deze geheel gemoderniseerde speel tuin, waarin voor de jeugd voor elk wat wils is. WOUDSEND. De heer L. Rijnja, fir mant van de firma Rijnja alhier was be zig by de nieuwbouw van een woning aan de Waagswal alhier. Bij een misstap viel hij naar beneden maar kwam gelukkig met *t achterhoofd op ’n hoop zand terecht. Dr. Teunisse werd ontboden maar kon geen kwetsuren vinden zodat ‘t slachtoffer naar de ouderlijke woning werd gebracht. Hij hoopt met een paar dagen het werk te kunnen hervatten. 1 In de komende dagen vieren twee bekende expeditie- (vroeger noemde men ze meer slepersbedrijven) in onze stad oen jubileum. Het oudste, dat van de Gebr. Niemendal aan de Badhuisgrzcht, bestaat maandag 5 mei 75 jaar, het Slepers bedrijf W. Stiima aan de Lemmerweg a.s. maandag 50 jaar. helpers in de nood op bij het vervoer van melk voor de zuivelfabrieken, aard appelen, groenten, zendingen levensmid delen voor Holland enz., welke laatsten dan naar Lemmer vervoerd werden, van waar de Lemmerboten ze verder naar het hongerende westen verscheepten. Vrachtauto’s hebben ze zelf nimmer aangeschaft. Ons bedrijf, dat voorna melijk in de stad wordt uitgevoerd, leent zich daar niet toe, vertelde ons de heer W. Niemendal. Ook verhuizingen in de stad, eveneens van oudsher een onder deel van ons bedrijf, verrichten we nog altijd met paardentractie. Wel hebben we enige jaren geleden, ons bedrijf ge moderniseerd, door al de oude wagens te vervangen door nieuwe 56 tons wa gens met luchtbanden. Het bedrijf beschikt thans over 7 paarden, 14 platte wagens, 3 huifkarren en 2 verhuiswagens. Het personeel be staat uit tien man, onder wie een zoon van Cornells, Pieter Niemendal, thans reeds de vierde generatie in de zaak werkzaam is. Het jubileum zal op zaterdag 3 mei worden gevierd met een receptie 4.30 tot 6 uur bij Leeuwen, gevolgd door een feestelijk samenzijn van de families Niemendal en hun medewerkers. Vrijdag 25 april ’s avonds 7.30 uur in Hotel Hanenburg Sneek. Ingelan denvergadering Waterschap De Oos- terhemmen. vreemding uit over de zweefmolen op het Waagplein en over het feit dat het gemeentebestuur het bestuur van „Oranje” daarvan niets heeft medege deeld. Temeer omdat, zoals de voorzitter in zijn openingswoord mededeelde, de samenwerking met het gemeentebestuur overigens zo goed is. De voorzitter zegde toe, dat dit met het gemeentebestuur besproken zal wor den. Het zal dan wel niet weer gebeu ren. Tot slot werd de ledenwerfactie welke gevoerd zal worden toegelicht en besproken. Vrijdag 25 april ’s avonds 8 uur in zaal Hanenburg. Voorlichtingsavond over Ploegstoffen door Wester’s Woning inrichting. Zondag 27 april. Dansen in Café Boer- mans te Bolsward. Muziek van „de Bavings”. Maandag 28 april ’s morgens 9.30 uur Alg. Ledenvergadering Coöp. Boe renleenbank „Heeg e.o.” in café A. J. Visser te Heeg. Op 28 februari 1953 trok de stichter zich uit de zaken terug en droeg hy zyn slepersbedryf over aan de tegenwoordige eigenaar de heer Tj. van Gosliga, die echter de oude naam „Stilma’s Expedi tiebedrijf” bleef voeren en ook de vele zaken-relaties voortzette. De oudste en meest bekende daarvan waren Lank- horst Touwfabrieken waarvoor nu al Op zaterdag 26 april a.s. zal in Ons Ge bouw te Sneek om het disttictskampioen- schap van District I der NEVOBO wor den gespeeld. Aan dit kampioenschap nemen deel de kampioenherenteams van alle afdelingen in district I namelijk Dokkum, Drachten, Harlingen, Heerenveen, Leeuwarden en Sneek. Er wordt in halve competitie ge speeld. Voor Sneek neemt hieraan deel de v.c. NOH heren. Ja .zaterdag a.s. gaat de donateur-aktie van het Actie-Comité weer los. Wij ho pen dan de onvoltooide wijk van de Prior-, Klooster- en Staatsmanstraten af te werken. Kunt U er voor zorgen, dat dit een voltooide symphonic wordt? U weet de bedoeling, de Wip festiviteiten kunnen alleen doorgaan, indien een be hoorlijk aantal Sneker burgers onze ac tie steunt door zich te melden als do nateur. De Wip-festiviteiten zijn ’n uniek gebeuren, bijna nergens vindt U een der- gelijk festijn, dat voor kijkers en luis teraars kosteloos valt mee te maken. In de beide wijken, die wij reeds afgewerkt hebben, gaf zich reeds een flink aantal donateurs op. Aan U nu de kans deze stap te volgen. Laat niet enkele mensen voor het algemeen belang zwoegen, maar steun hen ook met Uw daad. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft gistermorgen majoor H. E. I. H. K. vrij gesproken van de hem ten laste gplegde corruptie en het hem door de krijgsraad te velde West opgelegde vonnis nietig verklaard. De advocaat-fiscaal voor de zee- en landmacht, mr. D. J. van Gilse, had in zijn requisitoir vooi' het H.M.G., dat de zaak tegen majoor K. op 16 april in ho ger beroep behandelde, vrijspraak en vernietiging van het vonnis gevraagd bij gebrek aan voldoende bewijzen. Gebrek aan wettige bewijsmiddelen heeft het H.M.G. dan ook het bovenge noemde besluit doen nemen. voor Koninginnedag zal in grote lijnen hetzelfde zijn als de vorige jaren. Het begin is echter iets anders. Om 8 uur ’s morgens zullen nl. alle kerkklokken in de stad geluid worden. Daarna halen de verschillende muziekcorpsen de kinderen van de scholen voor de aubade voor het stadhuis. Verder zijn er ’s morgens weer kinderspelen met tractaties by de scho len. Om 11 uur een concert door de Chr. Muziekver. „Harmonie”, aangeboden door het gemeentebestuur, een carillon- bespeling en een optocht van de leerlin gen der kleuterscholen. ’s Middags van 1.308 uur cineac- voorstellingen in Amicitia met gekleur de films over het bezoek van Prinses Beatrix aan de West en van het Engel se koningspaar aan ons land; om 2 uur een optocht van schoolkinderen, van 3 5 uur volksspelen op het Martiniplein, af gewisseld door een ballonshow met hoogtestunts, en voorts nog een volley balwedstrijd en een poppenkastvoorstel ling voor de jeugd op het Schaapmarkt- pleln. Het Waagplein is hiervoor niet beschikbaar. De gemeente heeft dit voor die dag verpacht aan de exploitant van een zweefmolen. Donderdag 24 april 's avonds 8 uur film* Het gebeurde gisteren. Vrijdag 25 april t/m zondag 27 april iedere avond te 8 uur en zondag middag tevens te 5 uur film: De hel van Marseille. Zondagmiddag 27 april te 2.30 uur filmt Wij willen George. Maandag 28 april en dinsdag 29 april iedere avond te 8 u. film: Hartstocht. Woensdag 30 april Cineac-voorstellingen ’s middags te 1.30, 2.30, 3.30, 4.30 en 5.30 uur; ’s avonds te 7, 8, 9 en 10 uur. De hoofdstedelijke rechtbank heeft de tweeëndertigjarige weduwe C. V. uit Bussum tot twee jaar met aftrek veroor deeld wegens kinderdoodslag. De vrouw heeft eind vorig jaar haar pasgeboren meisje een kussen op het hoofd gelegd waardoor het is gestikt. lossale pakkisten in zyn eigen bedrijf worden vervaardigd. Het inpakken ge schiedt daar eveneens, omdat daarbij rekening moet worden gehouden met uitvoerbepalingen, gewicht of afmetin gen van de kisten enz. welke voorschrif. ten niet voor alle landen dezelfde zijn. Voor de uitvoerbepalingen worden de goederen tijdens het inpakken door een ambtenaar van de douane gecontroleerd. Het verhuisbedrijf in het eigen land heeft echter ook een grote vlucht geno men. Samen met zijn zoon Willem, die verleden jaar de gelederen versterkte, zit de heer Stiima geregeld op de weg. Gemiddeld rijden ze 9001000 kilometer per week, waarvan vele tussen Sneek en Rotterdam, de vertrekhaven van de meeste emigranten. Voorts belast de heer Stiima zich ook nog met het opslaan van meubelen, waarvoor hij een tweetal opslagplaatsen aan de Westersingel in gebruik heeft. Van dit onderdeel van zyn bedrijf wordt eveneens een druk gebruik gemaakt, zo dat meermalen zelfs nög andere ruimten moeten worden gerequireerd. De heren Stiima (de oude baas is al 80 jaar) en van Gosliga houden hun re ceptie op maandag a.s. des namiddags van drie tot vijf uur in hotel Hanenburg. Evenals de Gebr. Niemendal zal het stellig ook hun niet aan belangstelling ontbreken. Zaterdag 26 april. Propaganda-avond A.J.C. in Zaal Hanenburg. Donderdag 1 mei. Meifeest P. v. d. A.— S. B. B. met Gezelschap Benny Vreden. Dit betoogde de heer P. Feddema, voorzitter van de Vereniging „Oranje” dinsdagavond in de algemene ledenver gadering bij Hanenburg, waarin hij naast de ere-voorzitter de heer F. Brink man, maar weer enkele van de 291 leden kon verwelkomen. Dit ledental is voor een stad van ruim 20.000 inwoners te gering, aldus de voorzitter, en daarom zal het bestuur trachten het dit jaar door een intensieve ledenwerf-actie op te voeren. Volgens het jaarverslag van de secre taris dr P. Greep bracht de collecte ver leden jaar plm. f 1300.op. De kosten voor de feestviering bedroegen toen echter f 2583.46, zo vermeldde de pen ningmeester de heer H. Tjaarda in zijn verslag. Waar echter totaal f 3342.07 be schikbaar was, bedroeg het voordelig saldo van de rekning f 758.61 (vorig jr. f470.03). Kraakman, D .v. d. Werf, Wijde Burgstr. 16 D. Martens, Oosterdijk 29. Stichter van het bedrijf van de Gebr. Niemendal was Cornells R. Niemendal, die zich op 5 mei 1883 als scheepsjager in onze stad vestigde. Hij kwam uit Leeuwarden waar hij by Van Gend Donderdag 24 april ’s avonds 8 uur Sa menkomst in de Baptistenkerk. Toe spraak Ds M. G. Boeschoten van Amsterdam. Declamatie mej. H. Schotanus van Jutrijp en zang van Dubbelkwartet. Loos werkte, maar het was daar voor vier gulden in de week en met lange werktijden een armoedig bestaan en daarom verhuisde de toen 42-jarige Cor- nelis met één paard naar hier om z’n geluk te beproeven met het slepen van schepen langs de trekweg naar Leeu warden. Soms trok hij ze geheel naar z’n oude woonplaats, maar ook bracht hij ze wel naar de Dille, waar het sleepje dan door een collega uit de Oldehovestad werd overgenomen. Niemendal had zyn bedrijfje eerst in de zgn. Sneker stal aan het voormalige Bolwerk, thans Pr. Hendrikkade, onge veer op de plaats waar thans de bakke rij van de heer Velds is. Hij huurde daar een kleine stal met bovengelegen wo ning, maar verwisselde dit pand al vrij spoedig voor een aan de Badhuisgracht, waar de zaak thans nog gevestigd is. Het was eerst een erg primitieve behui zing. Zó klein, dat men de paarden uit de stal dooi' de enige kamer moest lei- werd op 28 april 1908 opgericht door de heer W. Stiima, die daarvoor werkzaam was bij de firma Schaap te Deersum. Hij nam hier de bestaande sleperij over van de heer Staal en begon ook heel sober met één paard en één wagen. Het eerste jaar was hij gevestigd op de Koopmans- gracht, in het pand dat nu door Wouda’s Meelfabriek als opslagplaats wordt ge bruikt, daarna verplaatste hij de affaire naar een van de tegenwoordige panden aan de Lemmerweg met de daarachter gelegen stal aan de IJlsterkade. Nog geen week later, op de 3e mei 1908, had hij al z'n eerste verhuizing. In opdracht de firma Brenninkmeijei vei huis- de hij toen een inboedel M| naai dc 3e vei dieping van het pand hoek Leen- KOI? Z' wenburg-Grootzand. hef- firma in gebruik heeft. De goe- deren vulden drie wa gens en de nieuwbakken verhuizer ontving daar voor drie gulden per wa gen. Thans betaalt men hetzelfde bedrag voor één kubieke meter... Het bedrijf groeide ge- standig en in 1924 deed daarin ook de toen 14-jarige zoon Piet zijn intree, met wie de heer Stiima op 27 december 1945 een vennootschap aanging. Het wagenpark bestond toen al uit 16 sle perswagens en een door Piet Stiima zelf vervaardigde verhuiswagen, waarvoor acht paarden de trekkracht leverden. Direct na het einde van de oorlog werd een nieuwe speciale verhuisauto aange- geschaft, maar de oude heer Stiima was niet erg op auto’s gebrand. Hij was een echte paardenman, terwijl de zoon het kompas op de nieuwe tijd instelde. Tot een verwijdering leidde dat echter niet, zodat op 1 juli 1951 alleen in verband met de (73-jarige) leeftijd van Stiima Sr. de firma in alle vrede en vriend schap werd ontbonden. De oude heer hield toen nog krapaan twee jaar het slepersbedrijf met de paarden, terwyl de zoon zich specialiseerde in het verhuis- en verpakkingsbedrijf met auto-tractie, waarvoor hij toen ook direct een nieuwe verhuisauto aanschafte. Omstreeks 1930 kwam er een einde aan de samenwerking met de Spoorwe gen, toen inmiddels de Nederlandsche Spoorwegen geworden. Deze droegen hun besteldienst nl. over aan Van Gend Loos, waarbij de beide bestellers in een andere functie werden geplaatst. Korte tijd voerden Van Gend Loos de besteldienst hier toen zelf met ei gen materieel uit, maar al vrij spoedig vonden ook deze maatschappij en de heer Niemendal elkaar en werd de uit voering van de besteldienst geheel aan de heer Niemendal opgedragen. Intussen had deze ook zijn drie zonen Cornells, Pieter en Wiebren in het bedrijf opge nomen, die na het overlijden van hun va der op 26 juli 1948 de zaak op dezelfde voet hebben voortgezet, met Wiebren, de jongste van het drietal, als leider, Hij regelt echter voornamelijk de Van Gend Loos-dienst, Pieter en Cornells behartigen in hoofdzaak de sleperij. En ook deze heeft zich in de loop van de jaren tot een flink bedrijf ontwik keld. Behalve vervoersdiensten voor tal van grote ondernemingen in de stad o.a. behoorden de firma Tonnema en de Veevoederfabriek Fortuna te Leeuwar den, die hier indertijd een filiaal had aan het Kleinzand waarin thans de heer J. de Wilde gevestigd is, tot de vaste klan ten en behoort de fa. Houwink daar nog steeds toe werden ook nog nog voor tal van andere bedrijven slepersdiensten verricht. O.a. ook voor het Waterleiding bedrijf. Voor de aanleg van de waterlei ding in 1907 en 1908 werden alle buizen en andere benodigdheden door paarden en wagens van de heer Niemendal aan gevoerd. Tal van kermis- en circusexploitanten maakten in de tyd van de paardentrac tie ook geregeld van zijn diensten ge bruik. Vele jaren aaneen sleepten de paarden van Niemendal de zware wa- ens met het materiaal voor de stoom- caroussels van Van Bergen en later van Nizet en tal van circussen, o.a. dat van Hagenbeek, van en naar het spoorsta tion, omdat dit materiaal toen allemaal per spoor vervoerd werd, maai ook haal den en brachten zij het van en naar an dere plaatsen in onze provincie.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1