moment-opname Uit onze Raadzaal 1 Dit jaar een Jongens- en een meisjesstad Brandblusdemonstratie in de Jachthaven IJLST WYMBRITSERA DEEL Selectie te veel een van V w en Officieel Orgaan de gemeenten S N E E K, 113e jaargang no. 34 Maandag 28 april 1958 ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD 1^3 Docenten mogen geen afwachtende houding aannemen Joh. Halbertsma overleden Bond van Plattelands vrouwen afd. Snits en omkr. -- Htl Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Beide krijgen een gemeenteraad en een burgemeester(ke) I 1 K I SNEEKER NIEUWSBLAD Redakteur; L. KIEZEBRINK schoolopvoeding moet in de eerste plaats het doel zjjn, niet het einddiploma. 6.4% 2% 3.2% 2% 19.4% 34% 25.8% 34% 6.4% 46% 30% Aantal voor 61.3% 14% 6% 12.9% 4% 6.4% Van het vertileuwingsfront Redaktie-adres s Kleinzand 7 Telefoon 2872. Onbewoonbaarverklaring 3 woningen. Ophoging- bouwterreinen in Noordoosthoek en Noorder- hoek. Hoewel er niet veel bekendheid aan was gegeven, waren er behalve de gehele Raad van Beheer toch vele belangstel lenden bij deze demonstratie aanwezig, onder wie zich ook de opperbrandmees- ter F. H. Ringnalda bevond. De eerste brand, welke door de demon stranten van Minimax werd geblust, was een kernbrand voor welk doel enige kis- Kerstrapport H.B.S. Gymn. Overgangs- rapport H.B.S. Gymn. positieve afwijking Lichte negatieve afwijking Zware positieve afwijking Een groot bezwaar achte spr. het ech ter, dat men de loopbaan van de leer lingen niet voldoende volgt om ontspo ringen eii fouten tijdig te kunnen ont dekken. Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv lagei Abonnementsprijs f 3.— per hall jaar. Franco per post f 3.75 pei half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Jomb. Drijfhout Kiezebrink iz Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) De eindconclusie van de heer Carpay was dan ook, dat de selectie slechts die waarde heeft, welke het voortgezet on derwijs er aan belieft te geven. Vragen. B. en W. stellen voor de woningen Potbuurt 3 en 2e Zomerrakbuurt 7 en 28 onbewoonbaar te verklaren. Z. h. s. aangenomen. Zaterdag is in zijn woning aan de Sta tionsstraat op 69 jarige leeftijd overleden de heer Joh. Halbertsma, directeur van John Halbertsma's Zuivelindustrie alhier Hij was een bekende en geziene figuur in de kring van zuivelhandelaren en on der zijn leiding nam het al meer dan een eeuw oude bedrijf aan de Geeuwkade een grote vlucht, vooral ook door de ex port van zijn artikelen. Zijn heengaan is daarom een groot verlies voor deze on. derneming. Maar ook in andere kringen zal hij gemist worden. Vooral in de Doopsgezinde Gemeente welke hij vijf jaar als lid van de Kerkeraad diende en waarvoor hij vele jaren het Predikanten en Weduwenfonds beheerde. Voor deze gemeente is zijn overlijden trouwens het tweede ernstige verlies in korte tijd. Enige weken geleden ontviel haar nl. de heer K. Osinga, ook oud-lid van de Ker keraad en haar bekwame en toegewijde oud-ontvanger. Het Fries Scheepvaart Museum heeft eveneens veel aan de heer Halbertsma te danken. Na de oorlog hielp hij mee aan zijn herrijzenis en toen de eerste voorzit ter oud-burgemeester L. Poppinga ver trok. volgde hij hem in die functie op. Drukke werkzaamheden evenwel nood zaakten hem in 1951 de leiding aan de tegenwoordige voorzitter over te dragen, maar hij bleef lid van het Algemeen be stuur. Zijn stoffelijk overschot zal morgen middag na een rouwdienst in de Doops gezinde kerk alhier op de algemene be graafplaats te Joure ter aarde worden be steld. Cijfers. Spreker verduidelijkte zijn betoog met een groot aantal cijfers, verzameld op de H.B.S. en het Gymnasium te Eindhoven, waarbij hij o.a. voor het vak rekenen- wiskunde t.a.v. het kerstrapport en het overgangsrappart le leerjaar 1952, ver geleken met de resultaten van het toe latingsexamen, de volgende resultaten vermeldde: Op de laatste vergadering in dit sei zoen op 22 april bracht mevr. Okmade Boer verslag uit van de in Heerenveen gehouden kaderkursus. De verschillende problemen van de plattelandsvrouwen zijn niet zo gemakkelijk op te lossen. Mevr, de VriesBorman gaf enige uit leg over het pas ingevoerde leden-kaart- systeem. Hierna kwamen mej. Westra en mevr. Kalma aan beurt om ons iets te vertellen over nieuwe textielproducten en haar wasbehandeling. Om de verschil lende stoffen ook in de toekomst van el kaar te kunnen blijven onderscheiden wordt er op aangedrongen naamsaandui- dingen aan de zelfkant fe vermelden. Na dat er vele vragen over wasbehandeling waren beantwoord werd dank gebracht aan de dames Westra en Kalma voor hun leerzame en interessante uiteenzetting. 21 mei wordt er een excursie gehouden met als hoofddoel Enschedé waar o.a. een Nu er snelblusapparaten op de terreinen van de Sneker Jachthaven zijn ge plaatst, is het van groot belang dat de aandeelhouders en eventueel ook anderen die van de haven gebruik maken, weten hoe ze er in geval van brand in hun boot, in een schiphuis of elders mee moeten handelen. Daarom gaf de Minimax N.V. te Naarden, die de snelblussers plaatste, zaterdagmiddag op uitnodiging van het bestuur op het grote grasveld in de haven een demonstratie met de ver schillende systemen welke zij in de handel brengt. ten gevuld met houtwol en omgeven door planken, welke stapel rijkelijk met benzine was begoten, in lichterlaaie werden gezet. Ook daarna werd nog her haaldelijk benzine in de vlammen gewor pen, zodat het vuur hoog oplaaide en een enorme hitte verspreidde .Maar met de moderne droogpoederblussing, welk sys teem ook voor de Jachthaven is aange schaft, was het vuur in een oogwenk ge blust. Het voordeel van deze droogpoederme- thode is, dat het geen nevenschade ver oorzaakt en onschadelijk is voor de men sen die het apparaat gebruiken. Boven dien kan het worden afgesloten, zodat men de gehele voorraad poeder niet in eens in de vlammen behoeft te storten. Daardoor kan men er beter mee om de brand heenlopen en met meer succes op treden .Wel moet de fles volledig gele digd en daarna opnieuw gevuld worden, wat ter plaatse kan geschieden. Deze poeder, zo vertelde de demonstrateur, is geschikt voor het blussen van alle soor ten brand en geleidt geen stroom, zodat het ook op electrische leidingen e.d. ge spoten kan worden. De kernbrand, die telkens opnieuw met benzine werd ontstoken en aangewak- kerd, werd ook met een schuimblusappa- raat bestreden, daar van dit systeem nog één oud apparaat in de haven aanwezig is. Dit bleek ook goed te werken, hoe wel niet zo snel als de droogpoeder. Een metershoge steekvlam van bran dend propaangas werd in enkele secon- Twee gescheiden kampen. De beide steden zullen beslist ge scheiden moeten blijven. Daarom krijgt Meisjesstad ook een eigen ingang, een eigen gemeenteraad en een eigen burge- meesterke. Het programma zal gelijk zijn aan dat van ver led-i jaar, dat toen goed voldaan heeft. Er zjjn echter plannen om nu ook een kampvuur te houden, waarvoor bet gezelschap Show Parade Behalve het in deze raadsvergadering aangeboden p’.an voor de bouw van 12 woningwetwoningen in de Noorderhoek zijn thans ook de plannen voor de bouw van 120 woningen gereed, terwijl voor bereidingen voor verdere woningbouw in dit stadsdeel worden getroffen. Ook zijn o.a. plannen in voorbereiding voor stads uitbreiding in de Noord-Oosthoek, voor wat betreft de terreinen gelegen tussen de Zwette en de spoorlijn naar Leeu warden. In dit stadsdeel is grond gere serveerd voor de bouw van een gerefor meerd bejaardencentrum en voor de stichting van een nieuw schoolgebouw ten behoeve van de Sneek-r ambachts school. Behalve voor de stichting van Na de pauze, waarin de exposities van leermiddelen, door elf uitgeverszaken in de foyer en de benedenhall ingericht, veel belangstelling trokken, werden de spreker naar aanleiding van zjjn refe raat tal van vragen gesteld. Hierop ant woordde hij o.a. een uitgesproken tegen stander te zijn van een opleidingsschool in welke vorm ook. Bij het toelatingsexamen moet men bij grensgevallen risico’s durven nemen om de leerling toch een kans te geven. Dat het aantal mislukkingen op het Gymnasium kleiner is dan op de H.B.S. ligt inderdaad ook hieraan, dat de beste leerlingen naar het gymnasium gaan. Erg groot is het verschil in intellectueel peil echter niet. Het milieu en de oplei ding van de ouders speelt hier een grote rol. Een jarenlang onderzoek heeft echter aangetoond dat het verschil voorname lijk gezocht moet worden in het feit, dat de paedagogisch-didactische aanpak bjj het gymnasium beter is dan hjj de H.B.S. Schoolsucces blijft onverbrekelijk verbonden met het behalen van het einddiplo ma. Het zou echter gevaarlijk zijn deze doelstelling op de spits te drijven. De Stamkaart. Na er op gewezen te hebben, dat men bij het toelatingsexamen niet te vee' de aandacht moet vestigen op de parate kennis, adviseerde de heer Carpay voor elke leerling een stamkaart aan te leg gen, waarop aantekening wordt gehou den van de resultaten welke zij geduren de hun gehele schoolperiode bereiken. Alleen op die wijze kan men tot een eindconclusie komen en de vraag beant woorden of het resultaat overeenkomt met de verwachtingen bij het toelatings examen. Zulk een nabeschouwing op de selectie-methode werkt ook preventief, want elke leerling die wordt toegelaten moet de kans krijgen te slagen. Bovendien heeft men door deze verge lijking de gang van zaken steeds geheel in de hand en kan men direct de zwak ke plek (ken) ontdekken. Vergadering van de raad der gemeen te Sneek op zaterdag 26 april, ’s namid dags 6.15 uur. Voorzitter burgemeester L. Rasterhoffsecretaris de heer K. Koster; aanwezig alle (17) leden. De Voorzitter biedt zijn verontschul digingen aan voor de ongewone tijd van deze vergadering, maar een punt van de agenda, dat betreffende de ophoging van bouwterreinen aan Noorderhoek en Noordoosthoek eist een snelle beslissing wegens de werkzaamheden a.d. Leeuwar- derweg. Trouwens er is ook een voor deel aan de bijeenkomst op deze dag verbonden. Twee jaar geleden hebben we op precies dezelfde datum een vergade ring gehouden en toen bleek de heer Metz net jarig te zijn, we kunnen hem dus nu weer gelukwensen, moge hij in goede gezondheid temidden van zjjn ge zin nog vele jaren ook in ons midden verkeren. Een bloemstuk voor de heer Metz op tafel geplaatst vertolkte mede de gevoelens welke B. en W. en zijn collega raadsleden de heer Metz toe dragen. (De pers, die mede mocht profiteren vgn de tractatie welke de jarige deed ronddienen, voegt gaarne haar felicitatie toe aan die welke de heer Metz van de zijde van de raad bereikten). Nadat enige ingekomen stukken voor kennisgeving waren aangenomen, kwa men aan de orde de volgende voorstel len van B. en W. en de wensen zijn direct met de aanleg van de brug te beginnen. De Voorzitter wijst er echter op dat er waarschijnlijk helemaal geen nood brug zal komen; men zal de Ooster- poortsbrug zoals de plannen thans zijn, waarschijnlijk in twee gedeelten vervan gen, waardoor de bouw van een kost bare noodbrug (raming f60.000) kan worden voorkomen. Zou men toch het verkeer omleggen en een noodbrug aanleggen, dan is het waarschijnlijk niet mogelijk de doorvaarthoogte zo hoog te maken als de heer Lampe wil, de oprit voor het verkeer te land zou dan te be zwaarlijk worden. De heer Zeilstra vraagt of bij de rioolaanleg in dit gebied ook rekening zal worden gehouden met een riool- water-zuiverings installatie. De Voorzitter antwoordt dat B. en W. twee jaar geleden bij het bouwrijp maken van de terreinen aan de Lem merweg er al op hebben gewezen dat de riolering daar zeer kostbaar zou zjjn en dat daarbij gedacht zou moeten worden aan de aanleg van een zuiveringsinstal latie. Voor Noorderhoek en Noordoost hoek is deze kwestie echter niet aan de orde, daar ligt de riolering reeds ge deeltelijk en moet men dus daarop aan sluiten. De toestand van het rioolwater heeft echter reeds jarenlang de aan dacht van B. en W.; onderzoekingen hebben echter uitgewezen dat het pro ces der biologische reiniging hier nog volledig tot zijn recht komt en in het algemeen dus nog geen zuiveringsinstal latie nodig is; maar de toestand wordt natuurlijk steeds met aandacht gevolgd. De heer v. d. Werf vraagt waar de woonschepen zullen blijven en hoe het met het pad naar TUma komt. De Voorzitter antwoordt dat de woon schepen tijdelijk een andere ligplaats zullen krijgen, een pad zal er natuurlijk moeten blijven. De heer Roomsma meende dat de am bachtsschool aan de Lemmerweg zou komen. De Voorzitter antwoordt dat daar ter rein voor de chr. ambachtsschool zou worden gereserveerd, voorts voor een b.lo.school en misschien nog een andere school; in het nu op te hogen gebied zal terrein voor de Sneeker ambachtsschool gereserveerd worden en veimoedelijk ook voor andere scholen, beide gebieden krijgen dus scholen. Het voorstel van B. en W". wordt als- nu z. h. s. aangenomen. hierbij worden uitgenodigd, zodat het een gemeenschapsfeest voor de gehele burgerij kan worden. Tevens zal ge tracht worden behalve de autobustocht ook nog voor beide groepen een boot tocht te houden. In verband met de dubbele kasten welke de beide kampen meebrengen wordt verwacht, dat de gemeente nu ook een dubbel subsidie zal verlenen. DEELNEMING aan de kampen staat open voor jongens en meisjes van 10 t.e.m. 14 jaar, welke leeftijd op 1 au gustus bereikt moet zijn. De commissie behoudt zich evenwel het récht voor de oudste groep te laten vervallen als de aangifte te groot mocht worden. De deelnemersprijs voor beide kam pen, die gehouden zullen worden van 28 juli t/m 2 augustus en van 4 t/m 9 augustus, zal f 5.per kind bedragen, alles inbegrepen, met een maximum van f 12.per gezin. De meisjes betalen dit jaar echter f 2.extra voor de tenten, waar bij twee of meer meisjes uit één gezin voor één gerekend worden. Voor één week bedragen de kosten resp. f 3.en f 5. Aanmelding en betaling. Volkomen overeen stemming 28% 51.6% Lichte positieve afwijking Zware De omzetting van de 5-jarige H.B.S. in een 6-jarige kan gunstig werken, maar ik verwacht er niet zoveel van als de paedagogisch-didactische metho de dezelfde blijft, aldus de heer Carpay. En zorgen maakt hij zich beslist over de brug- of proefklassen welke in het nieuwe wetsontwerp t.a.v. de aanslui ting zijn opgenomen. Naar zijn mening moet er een organisch samenspel komen tussen het lager onderwijs aan de ene en het voortgezet onderwijs aan de an dere kant. Anders krijgen we nooit een vloeiende overgang. De voorzitter, Inspecteui- R. J. Sip- kens, had de vele aanwezigen in zijn openingswoord er al op voorbereid, dat de heer Carpay een ernstig onderwerp had en dat ook ernstig zou bespreken. Dat was ook inderdaad het geval. Voor velen was het waarschijnlijk zelfs te ernstig en in elk geval vergde het veel van de aandacht der bezoekers. De heer Sipkens consateerde daarna, dat het onderwijs een goed rustig jaar achter de rug heeft. Wel zijn er nog en kele onvervulde wensen, maar die zullen er ook wel altijd blijven. Aan de andere kant hebben velen echter niet te moppe ren. was er weinig nieuws. Spr. had het idee dat de troepen zich hebben ingegraven en wachten op de aanval. Verheugend is evenwel, dat in de Zuidwesthoek een aantal scholen tot het tweetalig onder wijs is overgegaan. In de middagbijeenkomst werd de film „Vrijheid” vertoond, waarva’n de wereld première plaats vond in 1957 in Holly wood op de geboortedag van president Lincoln. De door de architect Aris van den Berg te Leeuwarden ontworpen acht ééngezinswoningen aan de Anna Pau- lownastraat zijn ruim van opzet, doch konden niettemin tegen een normale huurprijs in gebruik worden gegeven; zij zjjn bij de wonihgzoekenden zeer in trek. Daarom menen B. en W. dat het alleszins gerechtvaardigd is nog een aantal woningen van dit type te stich ten op een terrein in de zgn. Noorder- hoek, nl. 12 stuks. Het aanvankelijk aan onze gemeente toegewezen bouwvolume van 130 woningen voor het lopende jaar, was niet toereikend om daaruit ook de bouw van dit complex woningen te rea liseren; maar nu uit de 400 aan Fries land toegewezen extra te subsidiëren woningwetwoningen, waarvan 300 voor bevordering van industriële vestigingen en 100 voor gerepatrieerden, resp. 10 en 10, dus totaal 20 aan deze gemeente zijn toegewezen, stellen B. en W. voor bedoelde 12 woningen uit dit extra bouwvolume te realiseren. De voorlopige huurprijs zal f 11.40 p. w. zijn, eventu eel verhoogd met f 0.60 voor een gas- geyser en f 0.30 voor kosten aanleg en onderhoud gemeenschappelijke tuinen. Teneinde direct na goedkeuring met het bouwen te kunnen beginnen hebben B. en W. reeds met een aannemer onder- handelingen gevoerd over prijsopgaaf; de heer J. R. de Dood, wie ook de bouw van de acht woningen aan de Anna Paulownastraut werd opgedragen, is bereid de bouw van deze 12 woningen uit te voeren voor f 172.410. B. en W. stellen voor tot een en ander te beslui ten. De heer Lampe zegt dat dit voorstel, dat in de richting gaat van voorziening van de woningbehoefte voor grotere ge zinnen, natuurlijk zijn instemming heeft. Maar van de 4 slaapkamers heeft er maar één een vaste wastafel. Dat is ei genlijk te weinig, maai- spr. begrijpt dat dit om de kosten zo moet; spr. zou ech ter nu reeds T-stukken op de buizen ■willen aanbrengen, zodat later gemak kelijk and re kamers van die wastafels kunnen worden voorzien, anders zou dat later een kostbare geschiedenis worden. Ook mevr. KuipersArema heer Fjjlstra uiten nog enige over de inrichting. De Voorzitter zal deze wensen en wenken over brengen doch vestigt er de aandacht op dat dit alles behoort tot de extra voorzieningen, welke zouden moe ten worden doorberekend in de huur. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. s. aangenomen. Dit betoogde de heer H. J. Carpay, In specteur van het Kweekschoolonderwijs te Eindhoven, donderdagmorgen in Ami- citia, waar hij in de 20ste Inspectie- vergadering sprak over „Selectie en aansluiting", een practische proeve van integratie. Ter inleiding gaf spr. eerst ecu defi nitie van zijn onderwerp. Onder aanslui ting in de traditionele zin gaan twee ge heel verschillende begrippen schuil: se lectie en aansluiting in paedagogisch- didactische zin. Aansluiting beoogt een organische doorstroming tussen het on derwijs en de aansluitende schooltypen t.a.v. de stofkeuze en de aanbieding en verwerking van de leerstof. Selectie be perkt zich tot een geschiktheids-diag- nose van kandidaten voor een bepaalde school. Betreffende de selectie merkte hij op, dat dit te veel een momentopname is waarbij de docenten bij toelating een af wachtende houding aannemen. Kan de leerling het onderwijs volgen dan acht men de selectie goed. Maar hierin schuilt een grote fout. Wanneer- men al leen constateert, dat de leerling niet aan de verwachtingen bij de selectie gewekt voldoet, doet men hem onrecht. Er kun nen nl. buiten het intellectuele peil om vele oorzaken zijn waarom de leerling mislukt. De school zal in de eerste plaats de oorzaak bij zichzelf moeten zoeken op straffe met zichzelf in tegen spraak te komen. Wie faalt heeft niet bewezen geschikt te zijn, maar niet alle falen is falen wegens ongeschiktheid. Spr. stelt een vooronderzoek wel op prijs, maar toch is dit alleen maar even een doorlichting van de kandidaat. Aan sluiting is een zuiver paedagogisch di dactisch probleem. De moeilijkheden daarbij vindt men evenwel niet alleen bij het voortgezet onderwijs. Ze gelden ook voor de lagere scholen. Bijv, wanneer de kinderen van de ene onderwijzer naar de andere gaan. den met het zgn. c o2 geblust, waarna de werking van de diverse apparaten ook nog werd beproefd op 40 liter brandende olie en petroleum in een ijzeren bak. En, evenals bij de kernbrand, niet alleen dooi de mannen van Minimax, maar ook door verschillende belangstellenden, die de zelfde gunstige resultaten bereikten. Alle toeschouwers toonden zich zeer voldaan en ook beantwoordden de de monstrateur en de vertegenwoordiger van Minimax nog een aantal vragen, zodat deze demonstratie stellig aan het doel heeft beantwoord. De heer J. Lassche. voorzitter van de Raad van Beheer, bracht de mannen van Minimax daarvoor dank. Later deelde de heer Lassche ons nog mede, dat het in de bedoeling ligt nog enige malen met de aandeelhouders al leen blusoefeningen te houden. HET IS NU WEL ZEKER, dat er straks in de grote schoolvacantie naast een jongensstad ook een meisjesstad op het Ijsbaan terrein zal komen. Dat brengt wel moeilijkheden mee wat de tenten en de leidsters betreft, maar die hebben de meisjes met grote voortvarendheid zelf al voor een belangrijk deel opge lost. Daarom zijn de mannen van de Commissie Zomeravondvoetbal tenslotte gezwicht voor de voortdurende aandrang van hun jeugdie stadgenotes die daarmee getoond hebben dat ze, hoe jong ook nog, toch al echt vrouwelijke eigenschappen bezitten. In de donderdagavond in de kleine raadzaal gehouden vergadering van ge noemde commissie welke de kampen or ganiseert met de hoofden en onderwij zers van de lagere- en uloscholen, deelde de voorzitter de heer H. W. Fijlstra mede, dat de Jongensstad door het suc ces van verleden jaar in onze stad al een begrip is geworden. En de commis sie heeft er zulke prettige ervaringen mee opgedaan, dat ze direct besloot dit vacantiegenoegen voor de jongens ook dit jaar weer op touw te zetten. Maar toen kwam latei- ook de aandrang van de meisjes, waarvoor de commissie ten slotte is gezwicht. Ze moeten echter zelf voor vijfhonderd gulden zorgen voor het aanschaffen van tenten e.d. en voor leidsters. Een deel van het geld is er echter al en ook zjjn er al 18 leidsters. De rest zal er stellig ook komen. Aankoop drietal percelen. B. en W. stellen voor aan te kopen de percelen 2e Steenklipstraat 34 en Lem merweg 36 en 38, in verband met de saneringsplannen voor de bedoelde stadsgedeelten. Z. h. s. aangenomen. Bouw 12 woningen in de Noor derhoek. 6.4% Van de 449 H.B.S.-leerlingen slaagden in 1952 zonder vertraging voor het eind diploma 50 11.14 met 1 jaar ver traging 64 14.25 met 2 jaar ver traging 42 9.55 %t totaal 34.74 Het aantal mislukten bedroeg 57.4 De schoolloopbaan van 108 gymnasi asten, jaarklassen 1948 t/m Ï951, had tot resultaat dat 32 of 29.63 het eind diploma zonder vertraging haalde; 18 16.66% met 1 jaar; 8= 7.4% met 2 jaar vertraging. Aantal mislukten 43.5 Hieruit blijkt dus, dat de resultaten van het gymnasium heel wat gunstiger waren dan die van de H.B.S. woningbouw door particulieren. B. en W. geven vervolgens in hun voorstel een uitvoerige becijfering om trent de te kiezen methode van opho ging van deze terreinen, nl, door aan voer van zand per auto of opspuiting. In het laatste geval zal de opspuiting moeten geschieden, voor de Oosterpoorts- brug eventueel door een vaste brug wordt vervangen, want de aanvoer van zand per vaartuig is daarna uitgesloten. Het gehele werk van de opspuiting zal dus eerder ter hand moeten worden ge nomen en dit zal met renteverlies ge paard gaan en verlies wegens opbrengst van landpacht. Naar berekeningen van de directeur van gemeentewerken zal echter wat de Noorderhoek betreft zand- opspuiting nog ruim 2 ton voordeliger zijn dan ophoging in den droge, zelfs als men over een periode van 4 jaar op ren te- en pachtverlies rekent (kosten op hoging in de droge f 425.000, idem op spuiting plus rente- en pachtverlies f221.527). Voor de Noordoosthoek wor den de kosten van opspuiting geraamd op f 146.191 inbegrepen 4% jaar rente en pachtverlies, en ophoging in de droge op f 267.500, dus bij de eerste methode een voordeel van ruim f 120.000. Dat een zo voordelige prijs voor de opspuiting kon worden bedongen (f 2.per m3 tegen in het verleden f2.50) houdt verband met de werkzaamheden tot ver betering van de Leeuwarderweg. In ver band hiermede is aan B. en W. de vraag gesteld of de gemeente een terrein be schikbaar zou kunnen stellen voor voor lopige zandberging. Bij de hieromtrent gevoerde onderhandelingen is voor B. en W. de vraag gerezen of de geschetste si tuatie niet aangegrepen zou kunnen worden om een terrein voor zandberging beschikbaar te stellen, dat binnen niet al te lange tijd als bouwterrein in ex ploitatie gebracht zal moeten worden, om daardoor- op goedkopere wijze tot op hoging daarvan te geraken. Daarbij zou immers geprofiteerd kunnen worden van de omstandigheid dat voor het maken van een zand-depót toch perskaden aan gelegd zullen moeten worden, en de aan nemer ook overigens voor de ophoging tot bouwterrein geen voorbereidende voorzieningen zou behoeven te treffen. Het bleek inderdaad mogelijk hierdoor een aanzienlijk voordeliger aanbieding te verkrijgen dan onder normale om standigheden het geval zou zijn geweest. De heer Th. Dikkerboom te Sneek is bereid de opspuiting van de terreinen aan de Noorderhoek voor f 178.500 en die van dc Noord-Oosthoek voor f 113.000 uit te voeren. B. en W. stellen voor hem deze opdracht te verlenen en kredieten beschikbaar te stellen, in afwachting van pogingen om voor de financiering van deze objecten de nodige financie ringsmiddelen te verkrijgen. Het was de heer Lampe een groot ge noegen dit voorstel te lezen; door goe de combinaties krijgen we een mooie kostenbesparing. Spr. heeft dan ook niet het minste bezwaar. Toch een enkele opmerking: er.kele duizenden zandlich- ters zullen straks door de Oosterpoorts- brug moeten, dat gaat zeer langzaam en het verkeer te land zal daarvan ge durende 6 tot 9 maanden stagnatie on dervinden. En dan volgt daarop weer stagnatie voor dat verkeer omdat de brug dan vernieuwd wordt. Spr. zou daarom de noodbrug direct willen doen aanbrengen en wel met zo’n doorvaart hoogte, dat de zandlichters er onder door kunnen varen. Zo’n regeling zou misschien ook voor het rijk verleidelijk 20 mei, de kosten dienen vóór 1 juli vol daan te zijn. De jongens moeten zich op hun eigen school opgeven, maar de meisjes alleen bij de heer Molenaar, Jan van Nassaustraat 88, onder bij voeging van de twee gulden tent weld. De deelnemerskaarten worden aan de hoofden der scholen toegezonden, die ook zorgen voor de inning van de deel- nemerskosten, waarvoor weer een spaar regeling zal worden ingevoerd. Behalve het tentgeld voor de meisjes nemen de commissieleden geen geld van de deelnemers (sters) aan. Wèl zullen ze gaarne bijdragen van de burgerij in ontvangst nemen, want stellig zullen er ook nu weer vele stad genoten zijn, die het sympathieke werk wortft, fitj^jjeieej willen steunen. De aanmelding moet geschieden vófjf het hierbedoelde terrein bestemd voor Ook de ouders van de kinderen zullen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1