Dodenherdenking Stormwaarschuwingsdienst hijst zestig jaren het stormsein Friezen in Brussel.... Bioscoopnieuws W YMBRITSER A DEEL IJLST van en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Maandag o mei 1958 113e jaargang no. 36 Redakteur: L. KJEZEBRINK Instructieve Schoolreis gestart Propaganda-avond C.H.U. Ijlst Jelmer van der Leij uit Witmarsum is wel de enige boer, maar niet de enige Fries op de Expo Schoolwedstrijden op 30 april Sperkhenwhool. Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872. Dodenherdenking te Woudsend Koninklijke onderscheiding Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD -- Receptie Gebr. Niemendal De moordzaak te Anjum Ere wie ere toekom l De heer P. van der Mark, inspecteur landbouw onderwijs Aanbesteding Geslaagd SNEEKER NIEUWSBLAD 45 seinposten. Blijft op uw hoede. Betr^kkelyk velen hebben zaterdagavond de koude schrale wind getrotseerd Tosca. om getuige te zijn van de dodenherdenking op de Marktstraat. Kapelaan J. M. Diender Rede burgemeester Rasterhoff. f 67.265 f 5095 de 2394 2690 2835 Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 <K 5150) Advertentieprijs 15 et per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs t 3.— per hall jaar. Franco per post f 3.75 pei half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten neme va» Sneeker Nieuwsblad. Het is niet met cijfers aan te geven van hoe groot belang deze waarschuwings dienst voor onze scheepvaart is, want het is niet na te gaan of een schip zou zijn vergaan wanneer het geen gehoor aan de waarschuwing zou hebben ge* geven en niet 'tijdig een veilige haven zou hebben opgezocht. Maar wel durven wij beweren dat het aantal door storm vergane schepen (waaronder ook vis sersschepen) belangrijk groter zou zyn wanneer het K.N.M.I. niet onmiddellijk wanneer het op de weerkaarten een storm ziet naderen hiervstn langs alle mogelijke wegen waarschuwingen uit zendt. Ondanks deze perfecte bericht geving valt er af en toe nog een schip ten prooi aan een zware Noord- of Zuid wester, daaromBlijft op Uw hoede I Hedenmorgen is de „Vooruitgang 3” weer uit onze stad vertrokken met aan boord 160 leerlingen met hun onder wijzers en verzorgers van de openbare lagere scholen alhier, IJsbrechtum en IJlst, voor wie daarmee hun instructieve schoolreis een aanvang nam. De school te IJlst doet voor de eerste keer mee aan deze reis die verleden jaar met bussen, maar nu weer op de „ouderwetse” ma nier gemaakt wordt, wat de kinderen ook wel prettiger zullen vinden. De boot voer vandaag via het IJsel- meer naar Amsterdam en het lag in de bedoeling Vandaag ook nog het Muider- slot te bezoeken. WOUDSEND. Zaterdagavond heeft de stille tocht naar het kerkhof te IJpecolsga plaats gehad. Men heeft op de graven van de Canadese vliegers bloemen ge legd, waarna werd teruggewandeld naar het Monument voor de Hervormde kerk, waar men onder klokgelui aan kwam. Klokslag 8 uur werd 2 minuten stilte in acht genomen, ’waarna bloemen bij het monument werden gelegd. De zangver eniging „De Lofstem” zong daarna enige toepasselijke liederen, waarna de plech tigheid eindigde met het zingen van de twee bekende verzen van het Wilhelmus. De eremedaille behorende bij de orde van Oranje Nassau in zilver met de zwaarden is verleend aan onze oud- stadgenoot sergeant le klasse (tijd, serg. majoor instr.) der infanterie D. Rienstra, thans te Steenwijk. Jongens. Klas I: 1 Arie Boomsma; 2 Dikkie Dijkstra; 3 Huite v. d. Meer. Klas II: 1 Jacob de Meer; 2 Jan Reme- ry; 3 Jan Veltman. Klas III: 1 Harm Jasper; 2 Piet Meyer; 3 Hans Leyenaar. Klas IV: 1 Uco Sonnenberg; 2 Wim Sterk; 3 Roelof Liemburg. Klas V: 1 Gerrit Wensink; 2 Hendrik Reen; 3 Jan Sijpersma. Klas VI: 1 Johan Orsel; 2 Lolke Zijlstra; 3 Jan de Bruin. Meisjes. Klas I: 1 Boukje Koenen; 2 Emmy v. d. Meulen; 3 Lucia Augustin. Klas II: 1 AJie van der Zee; 2 Roelian Schuringa; 3 Odyle Dheer. Kias III: 1 Ann Mulder; 2 Suze de Jong; 3 Ida Kro- les. Klas IV: 1 Liesje de Haan; 2 Ren nie Veltman; 3 Roelie Hofstra. Klas V: 1 Marijke Weijer; 2 Jeltje v. d. Land; 3 Geertje Eekma. Klas VI: 1 Bea Nijp; 2 Geertje Vlasman; 3 Foekje Schuil. Gysbert Japlksschool. ven staan (het heeft dan ook tien mil joen francs gekost), moet men in elk geval de inzendingen van Amerika en Rusland, van Thailand en Scandinavië, niet overslaan. En uiteraard kan men de Nederlandse inzending, die zeer veel lof oogst, niet voorbijgaan. Misschien ontmoet ge er de Friese boer Jelmer van der Leij, misschien andere Friezen, die in een twee- of driedaagse reis een zeer goede indruk opdoen van de plaats die Expo heet en waar de landen van de wereld elkaar ontmoeten. Jelmer van der Leij zelf heeft van de Expo nog niet veel meer gezien dan wat hij in de Nederlandse inzending en van uit zijn flatje kan aanschouwen, want hij heeft het bar druk. „De kop zou je omlopen”, zegt hij reeds ervaren. En dat is een uitermate belangrijke zaak. Want, wie op deze ma nier naar Brussel reist, kan geld spa ren, dat hij op de Expo zelf dubbel en dwars kan besteden. Met het betalen van de entree voor het tentoonstellings terrein is men er namelijk niet. De in zendingen van alle landen kan men dan vrij te bezichtigen, maar wie per kabel baan wil gaan, moet betalen, voor het unieke oude stadje, dat er te zien is on der de naam „Vrolijk België”, moet men betalen, evenals voor de zeer buitennis- sige en moderne schepping van meneer André Waterkeyn, zijnde het Atomium, het honderd meter hoge geval met de, als we ze goed hebben geteld, tien bal len van 18 meter doorsnee. En, hoewel er in die ballen zelf weinig te zien is, moet men in en op het atomium zijn ge weest, want een Expobezoek zonder atomiumbezichtiging, is als een bezoek aan Pisa waarbij men de scheve toren overslaat. In de bovenste bal kan men dan tevens in het restaurant bij een kop (dure) koffie op verhaal komen en na gaan wat men beslist zien wil. Want, de hele Expo bezichtigen is gekkenwerk. Men moet deze tentoonstelling doen vol gens een bepaalde keuze. Kiezen is nood zakelijk als bjj een radio- of televisie programma. Men kan niet alles zien en horen en het is niet nodig ook. Op deze Expo, waarvan het slopen al is aanbe steed voor ,f 110.000,doch waarvan het Atomium volgens z’n vader, meneer Waterkeyn, wel zeker tien jaar zal bly- De beroemde opera van Puccini, nu verfilmd voor het in cinemascope in Eastmancolor, kan men a.s. donder dagavond in het Amicitia Theater zien, met al de mogelijkheden welke de film biedt en zelfs het beste opera-theater ter wereld niet kan brengen. Franca Duval, de beroemde Italiaans-Ameri. kaansc zangeres is Tosca, Franco Co relli haar minnaar Cavaradossi, en wie anders dan Alfro Poli, de grootste thans levende vertolker van de verradersrol, zou de perfide Scarpia zijn? Orkest en koor zijn die van het opera theater te Rome. Een klassiek liefdesverhaal dus door de beste zangers en acteurs op het witte doek gebracht. Ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van hun slopersbedrijf recipieer den de drie gebroeders Niemendal zater dagmiddag in de bovenzaal van café Leeuwen, waar ook hun oude moeder de zeer vele gelukwensen welke werden aangeboden mee in ontvangst nam. Deze gelukwensen kwamen van talrijke personen uit het bedrijfsleven in onze stad geregelde klanten van het jubilerende bedrijf collega’s, vrienden en belangstellenden, o.w. ook de stations chef en de directeuren van Van Gend Loos te Leeuwarden en te Sneek die deze receptie bijwoonden, en van wie velen tevens de bloemen hadden gezonden, welke voor de families Niemendal op de tafel pronkten en geurden of achter in zaal waren opgesteld. Het woord werd gevoerd door de heer Th. W Zendstra als voorzitter van het Departement Sneek der Mij. voor Nijver heid en Handel en de heer J. van Beek, hoofdinspecteur van Van Gend Loos te Utrecht. Eerstgenoemde schetste de prettige en soepele verhouding tussen, het bedrijfsleven en de Gebr. Niemendal, de heer van Beek roemde de wijze waarop zij de belangen van v. Gend Loos in Sneek behartigen. Zij doen dat zo uit- Soms gaat Van der Leij even uit de stal via een wenteltrapje naar zijn moderne flatje. Soms wrijft hij dan langs zijn gezicht en zegt hij: „De kop zou je om lopen”. Maar zijn vrouw blijft kalm en schenkt thee in, als was ze op de Ypeij- plaats te Harkezijl „Bericht van de wind- en stormwaarschuwingsdienst. Voor district Noord-, Mid den- en Ijsselmeer is een waarschuwing voor Noordwester storm, windkracht 8, van kracht”. Een bericht ais dit voor de radio omgeroepen is de gewoonste zaak van de wereld geworden. Men denkt er niet meer bij hoe vroeger honder den vissers- en andere schepen op de Noordzee en de Zuiderzee zijn vergaan doordat zij werden overvallen door een snel opsteker.de storm waarvoor men niet gewaarschuwd kon worden. Na enkele muzieknummers van het Chr. Muziekcorps Harmonie opende te half'acht de voorzitter van het 5 Mei- comité de heer P. Been de plechtigheid met een inleidend woord waarin hg ge tuigde van de dankbaarheid welke allen dient te vervullen jegens hen die in de jaren 1940’45 het hoogste offer brach ten opdat wij in vrijheid zouden leven. Te dieper vervult ons deze dankbaar heid omdat wij weten hoezeer- de onvrij heid nog bestaat aan gene zijde van het Ijzeren Gordijn. Spr. eindigde met dg voordracht van een der gedichten uit het Geuzenliedboek. De rechtbank te Leeuwarden heeft de 20-jarige landarbeider Johannes D. te Anjum wegens doodslag van de slik- werker Pieter Steegstra veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaar met terbeschikkingstelling van de regering. De mededader, de 26-jarige timmerman Alle S„ eveneens te Anjum, werd ver oordeeld tot vier jaar gevangenisstraf en terbeschikkingstelling van de rege ring. Van beide straffen wordt de tijd in voorlopige hechtenis doorgebracht (bijna twintig maanden) afgetrokken. De officier had tegen deze verdachten resp. zeven en vijf jaar met aftrek en terbeschikkingstelling geëist. De moe der van Johannes D., de 38-jarige Fokje D. D„ werd veroordeeld tot een gevan genisstraf van zes jaar met aftrek van eveneens twintig maanden preventief. Tegen haar had de officier vijf jaar met aftrek geëist. De vader van Johannes D., tegen wie in laatste instantie twee en een half jaar met aftrek was ge ëist, werd vrijgesproken. IJLST, 2 mei. De afd. van de C.H.U. hield donderdag 1 mei in samenwerking met de jongerengroep een propaganda- avond in Ons Gebouw. Het was voor de flink bezette zaal tevens een feestavond daar de C.H.U. meteen haar 50-jarig be staan kon vieren. De voorzitter, de heer Wassenaar, memoreerde dit in zijn wel komstwoord. Hij sprak ook zijn blijd schap uit over de aanwezigheid van bur gemeester Cavaljé en de heer H. M. Gerbrandij, lid van Ged. Staten van Friesland. Deze laatste kreeg, nadat en kele huishoudelijke zaken waren afge handeld, het woord voor het houden van een korte rede in het Fries. Spreker had als onderwerp gekozen: Propaganda bij de verkiezingen in ’t algemeen en de gemeenteraadsverkiezingen in het bij zonder. Hij stelde het probleem geestig in een viertal vragen: Jowt it üs hwat? Docht is üs hwat? Komme wy der foar yn ’t spier? Binne wy der noch waerm foar? Op deze vragen gaf spreker een antwoord, dat hij verduidelijkte met voor beelden uit binnen- en buitenlandse bla den. Wij zijn eigenlijk maar een ondank baar volk, dikwijls ontevreden en veel in de oppositie. Ook de problemen op eco nomisch gebied kregen een beurt, voor al de landbouwmoeilijkheden. Natuurlijk valt op veel iets aan te merken. Het blijft mensenwerk voor het kleine ge deelte dat wij zelf moeten en kunnen doen. Na deze causerie was er gelegen heid vragen te stellen. Er waren een Niet van de Koningin Wilhelmina- school, zoals wij in ons vorig nr. meld den, maar van de Willem Lodewijk- school (Chr. Schippersschool) was de groep welke de 11 provinciën voorstelde in de optocht van schoolkinderen j.l. woensdag. De inspectie van het landbouwonder wijs in Nederland is gereorganiseerd. Met ingang van 1 mei is het toezicht op de middelbare (landbouwwinter-) scholen en de lagere landbouwscholen opgedragen aan zes inspecteurs. Een van de inspectiegebieden omvat Gronin gen, Friesland en de noordelijke gemeen ten van Drente en inspecteur van dat rayon is geworden de heer P. van der Mark alhier. De burgemeester zeide o.m. dat als wij vanavond weer de gevallenen van de jaren 194045 gedenken en met hen het leed, dat over hun achtergeblevenen kwam, bij wie telken jare bij dit geden ken weer oude wonden worden openge reten, wy worden gecijnfronteerd met het feit dat de herinnering aan wat er in die jaren voorviel, dreigt te vervagen. Dertien jaren gingen immers al voorbij sedert wij bevrijd werden, onze dagelijk se gedachten zijn sterk gebonden aan het heden en de oudere generatie sterft geleidelijk af; een nieuwe groeit op, die de verschrikking van de oorlogsjaren niet of nauwelijks heeft ondervonden. En zo is er ruimte voor de vraag of dit herdenken nog zifi heeft, of het niet alleen maar de haat tussen de en de ver wijdering der volken aanwakkert. Dat laatste is geenszins de bedoeling van dit herdenken, dat echter ons oproept tot het bezinnen op de grote dingen, waar op het streven van hen die vielen was gericht. Zij werden in hun verzet niet geleid door de kleine dagelijkse dingen, maai’ door hun hunkeren naar de grote waarden in het leven van enkeling en volk: vrede, vrijheid en gerechtigheid en daar voor hebben zij het hoogste of fer gebracht. Het zijn deze waarden welke ook bij deze herdenking weer een appèl op ons doen. Wij mogen het niet als gewoon beschouwen dat er nog al tijd wapengeweld in Afrika en Azië heerst, dat we nog wapengekletter in Europa horen, dat een groot deel der mensheid nog honger lijdt of ondervoed is, dat duizenden mensen nog verdreven zijn van huis en hof en in den vreemde onderdak vinden. Wii die aan de voor- Tot voor kort is Jelmer van der Leij, een krasse zestiger, jarenlang bedrijfs leider geweest op de Ypeijplaats te Harkezijl bij Witmarsum. Wij hebben hem er nimmer ontmoet, evenmin als zijn vrouw, Minke van der Leij—De Boer. Maar, verleden week hebben wy bij hem thee gedronken op de Expo in Brussel, waar de uitersten van de wereld elkaar ontmoeten, doch waar een mens is als een speld in de hooiberg. Het moet echter worden gezegd, dat de vergelijking niet helemaal opgaat, want op de Expo is Jelmer van der Leij eigenlijk geen speld onder de spelden,» maar een forse stopnaald. Want, hij is de enige boer op de Expo en waar zou men hem dus anders ontmoeten, dan bij de levende have van de Nederlandse inzending? Er zijn er meer, die dat weten en aangezien Jel mer van der Leij wel de enige boer op de Expo is, maar niet de enige Fries en aangezien ei’ voorts uit de hele wereld een enorme belangstelling blijkt te be staan voor de stamboekkoeien, die hier een half jaar te kijk staan, heeft het echtpaar Van der Leij het bar druk, drukker dan het het ooit op de boerderij te Harkezyl heeft gehad. In tal van havens wordt nog gebruik gemaakt van de stormseinen, bestaande uit kegels en ballen, welke bij avond verlicht zijn. Zodra er een wind- of stormwaarschuwing door het K.N.M.I. te De Bilt wordt uitgegeven krijgen een 45 seinposten hiervan bericht. De stormseinen. welke men aan palen enz. aanbrengt, zijn alleen van nut voor In het jaar 1895 had men in beginsel besloten een wind- en stormwaarschu wingsdienst op te richten waarvoor de eerste directeur van het K.N.M.I. (Buys Ballot) reeds in 1859 de eerste stoot had gegeven door het verzamelen van baro meterstanden van verschillende plaatsen waaruit men de luchtdrukverschillen kon afleiden, op welke wijze (hoewel veel nauwkeuriger) men ook nu nog te werk gaat om een storm te kunnen aankondigen. Voor de laatste wereld oorlog heette deze dienst alleen de Stormwaarschuwingsdienst en werd er ook al by verwachting van harde wind een stormsein gegeven. Velen zullen zich nog wel de term „Weest op Uw hoede” weten te herinneren, welke waarschu wing werd gegeven wanneer men wind kracht 7 verwachtte, waarvoor nu de windwaarschuwing „harde wind” wordt gegeven. Harkezijl en Brussel, het is een he melsbreed verschil. De stallen van de Ypeyplaats en die van de Nederlandse inzending op de Expo zijn dat al even zeer. Temidden van het stuk Brusselse aarde, dat Nederland in beslag neemt en waar de wereld nu kan zien, hoe wij dijken bouwen, hoe wij strijden tegen de golven, die hier met een speciaal gecon strueerde machine worden opgewekt, daar staan de koeien, dicht bij de plaats aan de voet van een heuse vuurtoren, waar een geitje staat te grazen, dat minstens evenveel belangstelling trekt als het model van de Spoetnik op de Russische inzending. Het zijn fraaie stallen, die Van der Leij met vier knech ten, onder wie de 22-jarige Lammert Hi- larides uit Arum en twee niet-Friezen, onder hun beheer hebben. Men zou zeg gen, wat is er meer van te vertellen, want wat is een aantal koeien, ook al zijn ze nog zo mooi geborsteld, temid den van alle inzendingen, die van de hele wereld laten zien hoe men leeft en werkt en wat men produceert. En toch, toch schijnt een koe een attractie te worden op deze baaierd van technisch kunnen. De hele dag verdringt de halve wereld zich om de zwartbonten en de hele dag wordt gevraagd wanneer die t koeien haast weer eens gemolken wor den. Want, dat melken, dat blijkt voor velen een even groot wonder als televi sie, als het gouden tempeltje van Thai land, dat hier werd gebouwd, of als de kabelbaan, die u over het tentoonstel lingsterrein vervoert. En Jelmer en de zijnen hebben soms nauwelijks tijd om aan dat melken toe te komen, om aller lei landslieden te laten zien, hoe een man melk uit een koe kan knijpen, waardoor anderen meer mans kunnen worden. En boven die stallen, waar ook kippen en varkens de aandacht trekken, wonen Jelmer van der Leij en zijn vrouw, bij wie de knechts intern zijn in een zeer modem flatje. Daar hebben zij dc eerste koude dagen van de Expo, kóu geleden omdat het tochtte door de reten en kieren. Daar hebben zij, met het uit zicht op het exentrieke gebouw, dat Le Corbusier voor Philips ontwierp, al me nige Fries ontvangen. Zij krijgen hier meer bezoek van Friezen, dan destijds op de boerderij in Harkezijl. Het zijn Friezen uit alle windstreken van de provincie, per auto, per trein of per bus naar Brussel getrokken. Ja, ook per bus. De ondernemende leiding van het tou- ringcarbedrijf De Jong te Sint Anna- parochie onderhoudt namelijk een ge regelde dienst op Brussel. Er worden twee- en driedaagse reizen gemaakt van het Heitelkn naar de Expo en het moet gezegd, dat die een uitstekende gele genheid bieden om deze enorme exposi tie te bezoeken, niet alleen uitstekend trouwens, maar ook goedkoop, dat heeft menige Fries, die deze reis ondernam, WOUDSEND. Door het bestuur van de Ruilverkaveling Wollegaast heeft de aanbesteding plaats gehad van een boer derij voor rekening van Dr. Tromp te Utrecht aan de weg van Woudsend naar de straatweg Sneek-Lemmer. De uitslag was als volgt: Hoofdgebouw Firma gebr. Frankena, Lemmer Aann. bedrijf Tinga te Woudsend-Tjerkgaast - 67.780 Begroting f 67.902. Electra, water], en sanitair Gebr. Westerhof, Woudsend Begroting f 4940. Verf werk Firma K. Postma en Zn, Bantega f F. J. de Jong, Woudsend F. van der Velde, Woudsend - Begroting f 2250. Architect de heer H. de Groot te Joure. was ditmaal de tweede spreker, die o.m. zeide dat een herdenking als deze eigen lijk een bezinning op leven en dood is. Sterven op zich zelf beschouwd heeft geen waarde, is een ontkennen van het leven, doch we bezinnen ons hier op het sterven van velen, wier nagedachtenis waard is voort te leven. Ook zij hecht ten aan het leven, gave van God, samen met de hun dierbaren, maar eij offerden dat leven om anderen het leven in vrij heid mogelijk te makên. -Dat is waard om in gedachten te houden en tevens om in ons het besef te wekken van onze verantwoordelijkheid. Hun offer heeft eigenlijk onze verantwoordelijkheid ver groot; wij jongeren kregen de opdracht op hun werk voort te bouwen. Een der aspecten van hun sterven, is de alge meenheid; zij brachten een offer voor allen en dat aspect vraagt ook om onze bezinning. Wij kunnen niet alle verschil len tussen ons wegdoezelen, daarvoor zijn ze te diep geworteld in onze levens overtuiging, maar hun dood voor allen legt ons de plicht op te pogen anderen te begrijpen en anderen tegemoet te ko men in materieel opzicht en soms zelfs in het( geestelijk leven. Spr.’ constateert als gelovig mens dat achter dit alles nog veel dieper achter gronden liggen. Onze Heer Jezus Chris tus heeft gezegd dat „zo de graankorrel in de aarde valt en sterft, zij rijke vrucht voortbrengt” en zo ook willen wij dit sterven zien. De apostel Paulus en de Openbaring aanhalend, eindigde spr. met te getuigen dat de herden king van hen, die hun leven voor ons gaven, door ons als gelovige christenen vooral ook dient gezien tegen de achter grond van het Kruis van Christus en het open graf, teken van Zijn Herrijze nis en het is deze achtergrond welke hun offer de diepste waarde geeft. het hoogste offer gebracht. Bij het licht van die hogere waarden verliezen de kleine dingen van alle dag hun be tekenis, leren wij hun betrekkelijkheid zien, vergeleken bij de werkelijk grote dingen in het leven van mens en mens heid, dingen die het leven van de jonge Anne Frank bewogen; waarden, waar van wij in de verwezenlijking geloven, omdat wij vertrouwen op de innerlijke goedheid van de mens. die schepen, welke deze seinpost juist passeren. Van groter nut is de radio- berichtgeving. Naast de vele seinposten ontvangt ook Scheveningen-radio deze wind- of stormwaarschuwing, zodat on middellijk alle schepen, waar zij zich ook op de Noordzee en het Ijsselmeer bevinden, worden gewaarschuwd. Ook via de nieuwsdienst van het A.N.P. wor den deze waarschuwingen aansluitend op de weersverwachting verstrekt, zo dat nu al vele jaren vrijwel een ieder die voor een opkomende storm gewaar schuwd moet worden, deze waarschuwin gen ook heet van de naald kan ontvan gen. Het K.N.M.I. verstrekt tenminste zes en ten hoogste achttien uur vóór een opkomende storm de opgcstelde waar schuwing. Op 1 mei was het zestig jaar geleden dat deze stormwaarschuwing voor het eerst in actie kwam. In den beginne was men van mening dat het practische resultaat maar zeer gering was, maar hier is men later wel op teruggekomen. De uitslagen van de behendigheids- wedstrijden die ter gelegenheid van Ko ninginnedag gehouden werden, waren als volgt: le klas. Meisjes: 1 leteke Jorna; 2 Hillie Twijnstra. Jongens: 1 Andries v. Hiel; 2 Gerrit Koopmans. 2e klas. Meisjes: 1 Marlet je Stokker; 2 Truusje Schukking. Jongens: 1 Jan van der Werf; 2 Theo Koenen. 3e klas. Meisjes: 1 Marian Spoelstra; 2 Matty Ydema. Jongens: 1 Cor van Bavel; 2 Henkie Adema. 4e klas. Meisjes: 1 Sonja v. d. Veen; 2 Willie Niezen. Jongens: 1 Doeke Tam- minga; 2 Daan Kussendrager. 5e klas. Meisjes: 1. Hetty Posthuma; 2 Ina IJssels. Jongens: 1 Klaas de Jong; 2 Robert Spoelstra. 6e klas. Meisjes: 1 Anja Gerritsma; 2 Jannie v. d. Horst Jansen. Jongens: 1 Arnold de Boer; 2 Peter Haga. Met ingang van heden zijn de prijzen voor enkele aardolieprodukten opnieuw verlaagd: autobenzine wordt 0.3 cent per liter, lichtpetroleum 0.25 cent per liter goedkoper. De prijzen voor huisbrandolie autogasolie en andere gasoliën worden met 50 cent per 100 liter verlaagd. Deze wijzigingen houden verband met recente dalingen van de wereldmarktnoteringen. Beek mede, dat er in Utrecht nog nooit een klacht over de firma Niemendal is binnengekomen. Ook niet van de han del. Spr. bracht hiervoor de dank van de directie over, en sprak daarbij de hoop uit, dat zij nog heel lang op de zelfde basis met de firma Niemendal zul len kunnen samenwerken. avond van het atomisch tijdperk staan, mogen ons niet laten verblinden door onze technische vooruitgang, doch moe ten oog hebben voor het feit, dat wij nog steeds faalden een gemeenschap te bou wen, waarin vrijheid, vrede en de ge rechtigheid heersen en alle wapengeklet ter zwijgt. Deze herdenking roepe op tot het be sef dat er voor u, voor ons en voor de gehele mensheid nog een grote en groot se taak onvervuld bleef en daarom dient aangevat. NI. het doel te ver wezenlijken, dat de gevallenen zich had den gesteld. De wereld van nu is een heel andere dan zij zich hadden voorge steld, dat ze zou zijn. Zij hebben met vertrouwen in waarden van hoger orde waarden onvergankelijk als de ster ren die wij by heldere hemel nog steeds aanschouwen zoals een oneindige reeks voorgaande generaties ze reeds zag Nadat om 8 uur de gebruikelijke 2 mi nuten stilte in acht waren genomen volgde de kranslegging bij het monu ment bij de Herv. kerk en bij het ge denkteken voor de in de omgeving van Sneek gevallen Canadezen; in de (klei ne) stoet, welke voorafgegaan werd door de drumband van Harmonie liepen vooraan burgemeester en mevrouw Rasterhoff, de wethouders Blok en Boon stra, secretaris Koster en korpschef Kooistra. Na de kranslegging keerde de stoet terug naar de Marktstraat, waar zij na dat Harmonie het Wilhelmus had ge speeld, uiteenging. Aan de Chr. Landbouwschool te Balk slaagden o.m. voor het eindexamen: M. de Boer te Indjjk en C. Pruiksma te Ypecolsga. Overlevenden van de Britse tanker „San Flaviano” welke door een onbekend vliegtuig werd gebombardeerd in de haven van Balikpapan, in brand vloog en zonk, zijn in Singapore aangekomen aan boord van een ander Engels tankschip, de „Daronia", dat bij het bombardement slechts op het nippertje de dans ontsprong toen een bom vlakbij in het water explodeerde. Deze telefoto laat zien hoe de geredden in Singapore voet aan land settgtt. lijk werden beantwoord. Een tweetal dames zorgde voor een aangename afwisseling. Ze brachten met gitaar-begeleiding op beschaafde wijze enige liedjes en oogstten een dank baar applaus. De jongerengroep Het zich ook niet onbetuigd. Ze hadden een één-akter in gestudeerd: „Studio-koorts” en brachten die vlot en fleurig over het vc-tlicht Wanneer we de plankenkoorts, waaraan een enkele leed, in rekening brengen, dan is er niets dan lof voor deze eerste ling. Het publiek genoot en gaf daarvan door luid applaus blijk. De voorzitter kon in zyn slotwoord spreken van een in alle opzichten ge slaagde avond en dankte alle medewer kenden daarvoor, in Het bijzonder de spreker, die echter reeds vertrokken was, daar hij nog een vergadering moest hjjwonen. j

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1