35 jaar secretaris van V.V.V. Gemeente-subsidies 1958 De straatnamen C.V.O.-school te Jutrijp volgende week 75 jaar Es8 IJLST I II van en Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL 113e jaargang no. 37. Donderdag 8 mei 1958 Redakteur; L. KIEZEBR1NK Raadsvoorstellen Nieuwe directeur gemeente werken Baarderadeel Kind onder melkauto gedood Woningbouw in W y m britseradeel Kedaktie-adrea Kleinzand 7 t elefoon 2872, Het Sneeker Nieuwsblad is een Jongetje veroorzaakte grote glasschade gecombineerd. uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT ,n ORUFHOUTS NIEUWSBLAD Ook selectiewedstrijden F. D. klasse op het Sneeker- meer Een grote witte boot aan de Pampuskade SNEEKER NIEUWSBLAD De oprichters. Personeel. Voorschotten kleuterscholen Aankoop perceel grasland Het jubileumfeest mening worden tegemoet gekomen opnieuw aan de orde worden gesteld. Subsidieverzoek Prov. Friese Ver. „Het Groene Kruis”. Deze Ver., afd. Friesland van de Chr. Ver. „Zedenopbouw” vraagt een jaar lijks subsidie van f0.01 per inwoner. Naar de mening van B. en W. laat de financiële toestand der gemeente niet toe tot subsidiëring met een bedrag van f 200.per jaar over te gaan, zodat zij adviseren het verzoek af te wijzen. Subsidieverzoek afd. Sneek Wit- Goia Krpis. toen nl. voor een arbeider een te hoog bedrag. de van vijftig Gisteravond omstreeks zes uur is de vijfjarige Johanna Rienks op de Rond weg te Hallum onder een melkauto ge komen en op slag gedood aldus meldt Ons Noorden. Het kind kwam achter het huis vandaan lopen en wilde de rijweg oversteken. Door de onoverzichtelijke si tuatie op deze plaats moet het meisje de vrachtauto, bestuurd door S. uit Beet- gumermolen niet opgemerkt hebben. f 61.197 - 61.400 - 61.497 - 30.524 - 30.628 - 30.731 - 30.798 Het zal donderdag 15 mei a.s. 35 jaar geleden zijn, dat de heer G. v. d. Pjjpe- kamp benoemd werd tot secretaris van de Vereniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer, kortweg V.V.V. genoemd. Deze functie vervult hjj nog steeds en in al die 35 jaren heeft hij ont zaglijk veel werk voor de vereniging en daarmee voor onze stad verricht. --- - - Een schoolfoto uit 1012 met links het hoofd de heer A. Bijl en rechts de heer E. Haagsma, onderwijzer i B. en W. stellen voor van de heer J. N. Hofmeester aan te kopen, een in het uitbreidingsplan bij de Lemmerweg ge legen perceel grasland groot 1.44.80 h.a. Renteloze geldlening van f 360000 ten behoeve van de composterings- installatie. Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv Lager Abonnementsprijs f 3.- per hall jaar- Franco per post t 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. B. en W. stelen voor aan de bijzondere kleuterscholen voor 1958 de volgende voorschotten op de Vergoedingen te ver lenen: Sneeker Montessorischool (ge. middeld aantal kleuters over 1957 241/10) f 1326.90, R.K. kleuterschool (1392/,-,) f 4214.60; scholen van de Ver. v. Chr. Schoolonderwijs: Oud Kerkhof 9 (HOViol f 3210.90, Bloemstr. 15 (641/iO) f 2056.90, Fred. Hendrikjtr. 22 (102Vio) f 3144.30. Woensdag 14 mei a.s>. zal het 75 jaar geleden zjjn, dat de C.V.O.-school te Jut- rgp werd geopend. Daarvoor had het gebouw dienst gedaan voor de openbare lagere school, die werd opgeheven. In de dertiger jaren werd de tegenwoor dige, toen nieuwe, school betrokken, die eigendom bleef van de Ned. Hervormde gemeente. De woning voor het hoofd is echter nog dezelfde. Dik gevuld was de schooLkas nl. nog niet. Alles moest door de ouders en de andere leden zelf betaald worden. Pas in 1920 nam het Rijk deze zware last van hun schouders. Ook werd uit een drietal van het be stuur de heer P. de Molmoncourt als het eerste hoofd benoemd salaris f 800.per jaar die op 14 mei 1883 na een wijdingsdienst in de kerk met 43 leerlingen zijn nieuwe taak aanvaardde. Tot directeur van gemeentewerken van Baarderadeel is benoemd de heer G. J. Noorman te Langweer, assistent-directeur van gemeentewerken in Doniawerstal. Destijds is van rijkswege steun toege zegd voor de stichting van een compos- teringsinstallatie in de vorm van een renteloos voorschot. De kosten hebben rond f 360000 bedragen; na langdurig overleg zijn B. en W. het thans eens ge worden met de Stichting tot het beheer van geldmiddelen voor de compostvoor- ziening over de voorwaarden van het contract en stellen zij voor met deze Stichting een renteloze lening groot f 360000 te sluiten, looptijd 20 jaar, aflos sing per jaar f 18000. wordt in het lokaal gehouden en als het bestuur dan volledig is zullen de vol gende personen achter de groene tafel zitten: Ds H. de Noo, ere-voorzitter; H. Sj. Huitema, voorzitter; Sj. Witter- mans, secretaris; H. Osinga, penning meester; M. S. Hoekstra en Jan H. Nau- ta Jr. leden. B. en W. meruen ook dat een verzoek van de afd. Snaek van het Wit-Gele Kruis tot het toekennen van een ge meentelijk subsidie tot dekking van een exploitatietekort van deze afdeling over 1956 in beginsel voor inwilliging vat baar is. Verleden Jaar namen B. en W. een zelfde standpunt in ten opzichte van een analoog verzoek van de Sneker Ver. „Hèt Groene Kruis”. De heer v. d. Pgpekamp kwam hier als 27-jarige jongeman. Hij nam de boekhandel van de firma R. Feenstra over, die hij in de loop der jaren weer tot grote bloei bracht, maar wierp zich ook direct met al z’n jeugdig enthou siasme in het V.V.V.-werk. De eerste de beste vergadering welke hij bezocht, bracht hem al in het bestuur, waarin hij het secretariaat overnam van de heer Subsidieverzoek Stichting opera gezelschap „Forum”. Aan de stichting operagezelschap „Forum”, gevestigd te Enschedé, werd voor de jaren 1955-’56 en 1956-’57 een Te Drachten heeft een zesjarig jongetje brand gesticht in kisten, waarin zich spiegelruiten bevonden. Enkele kisten vol gingen geheel verloren, andere rui ten sprongen door de hitte. Totaal ging er aan glas voor een waande van f 2000 verloren. Subsidieverzoek Ned. Centrum voor onderwjjs en opvoeding. Het bestuur van het Nederlands cen trum voor onderwijs en opvoeding te Amsterdam heeft verzocht aan deze in stelling een jaarlijks subsidie te verlenen tot dekking van‘het exploitatietekort. Het centrum stelt zich ten doel een do- cumentatiebureau in de meest algemene zin te zijn voor onderwijs en opvoeding in Nederland. Daartoe documenteert het belangrijke gegevens op dit terrein en verzamelt het leerboeken, methoden en hulpmiddelen op het gebied van het on derwijs; het verzorgt exposities ook reizende tentoonstellingen het ver strekt inlichtingen aan leerkrachten, Brenninkméijer. Voorzitter was toen Dr J. W. van Rooijen, rector van het Gym nasium; vice-voorz. de heer E. J. Priester en de andere bestuursleden de heren J. H. Bont, J. Feenstra, W. Hesselink, J. J. Heeringa, G. Gorter, E. Smit en N. de Boer. Het vreemdelingenbezoek aan Sneek had in die tijd nog niet veel te betekenen en beperkte zich feitelijk alleen tot de deelnemers aan de beide hardzeildagen en de bezoekers van deze wedstrijden, van wie de meesten ook nog met hun eigen schepen kwamen en daarom ge- woonljjk „boeierheren” genoemd werden. Het echte vreemdelingenverkeer be gon pas na het gereedkomen van de Af sluitdijk in 1333, Friesland werd toen vanuit Holland veel gemakkelijker be reikbaar eh van dat ogenblik af ging het aantal vreemdelingen dat onze stad bezocht met sprongen omhoog. Toch zag men in 1933 al in, dat voor onze stad het water dé grote trek pleister is. In dat jaar werd daarom een nieuwe kaart van het uitgestrekte me rengebied in de Zuidwesthoek uitge geven. Het was echter niet alleen de watersport waarop de jonge secretaris zijn oog richtte. Ook de andere sporten dienden hier goed beoefend te kunnen worden. Daarom opperde hij de idee hier een Sportpark te stichten, en werd in september 1924 een verloting ge houden om de eerste duizend gulden voor het beginkapitaal bijeen te krijgen. Drie jaar later was het ideaal werkelijkheid geworden met de opening van het Sportpark aan de Leeuwarder- weg. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van V.V.V. in 1926, in welk jaar Sneek haar 400-jarig bestaan als vrije koopstad vierde werd wederom een ver loting gehouden om het geld bijeen te krijgen voor een nieuw carillon in de plaats van het oude dat tijdens de eerste wereldoorlog uit de toren was verwij derd. Subsidieverzoeken Katholieke militaire tehuizen en van de Stichting militaire tehuizen van het Humanistisch thuis front. de badhokjes grondig door het water vernield en moesten ieder jaar de weg geslagen gedeelten van de wallen met zand worden aangevuld en met bal- stenen verzwaard. Desondanks werd in 1932 toch overgegaan tot uitbreiding van het gebc..w, dat inmiddels al tal van verbeteringen had ondergaan, met een hotel. Maar ook daarna bleven de zorgen voortduren, zodat tenslotte om streeks het begin van de tweede wereld oorlog besloten werd het gehele complex te verkopen aan wijlen de heer Kase- mier. Dat betekende toen een belangrijke verlichting van de financiële lasten, maar toch niet geheel het einde van de zorgen van V.V.V. met haar geesteskind. In de laatste jaren vormt de bootver- binding met het paviljoen o.a. een groot probleem waaraan momenteel nog en met goede hoop gedokterd wordt. Het zou ons te ver voeren hier alle werkzaamheden te memoreren welke de heer v. d. Pijpekamp voor V.V.V. ver richtte. Daarom vermelden we maar in vogelvlucht, dat hij zijn (belangrijk) steentje heeft bijgedragen tot de aanleg van de weg naar het Paviljoen, de elf- merentochten per schaats en per boot waarmee in 1940 een aan vang werd ge maakt (welke eersten drie jaar achter een gehouden konden worden) en de or ganisatie van de tentoonstellingen Hent- so in 1931 en Hawatso in 1935. Boven dat alles komen dan nog de steeds druk ker wordende werkzaamheden voor het secretariaat, in ’t bijzonder de tiendui zenden inlichtingen welke in de loop der jaren schriftetyk, mondeling en telefo nisch werden verstrekt, en de redactie van de gidsen, folders e.d. welke V.V.V. ieder jaar uitgeeft en verspreidt om de vacantiegangers naar Sneek te trekken- En of dat alles nog niet voldoende was, vond hij ook nog de tijd een lange reeks van jaren de afdeling en vele bui tenlandse reizen van de Ned. Reis Ver eniging te leiden, al 20 jaar voorzitter te wezen van de directie van het Zwem bad en eenzelfde aantal jaren bestuurs lid van het Cantatekoor, dat hij in 1938 als Sneker a. Capellakoor mee oprichtte. Ook deze laatste twee functies vroegen en vragen nog altijd veel van zijn vrije tijd, zodat niet alleen V.V.V. en met haar de gehele gemeente, maar ook de N.R.V., het Zwembad en het Cantate koor de a.s. jubilaris veel dank verschul digd zijn voor het onnoemelijk vele dat hij in de afgelopen 35 jaar heeft ge- prestewd. Laatstelijk werd in 1954 aan deze Ver. een jaarlijks subsidie toegekend bere kend na’pr f0.05 per inwoner. Het be stuur verzoekt nu een verhoging tot f 0.J0 per inwoner per jaar; haar veel omvattend werk laat thans een tekort van f103.300. Naar de mening van B. en W. zal aan de verdubbeling van het subsidie nftet zijn te ontkomen, nu het bestuur al het mogelijke heeft gedaan om de inkjomsten op te voeren, terwijl verdere tariefsverhoging zeer ongunstig zou werken voor de minst draagkrach tige groepen der bevolking. B. en W. menen dus dat dit verzoek voor inwilli ging in aanmerking komt. In een nota aan de raad delen B. en W. het volgende mede: In uw vergadering van 11 maart 1958 ontmoette ons voor stel betreffende de naamgeving van stra ten, welke aan de westzijde van de Lem merweg reeds zijn of nog zullen worden aangelegd, enkele bezwaren. De z.g. „hem” namen welke wij hadden toege dacht aan deze straten, werden niet mooi of te lang gevonden, terwijl ook enkele suggesties vooi- andere namen w.o. van oude meesters in de schilder en muziekkunst werden gedaan. Naar aanleiding van deze bezwaren hebben wij op uw verzoek ons voorstel teruggeno men, teneinde ons nader over de keuze van namen te beraden. Na ampele overweging menen wij toch het reeds aan u uitgebrachte voorstel te moeten handhaven. De naar voren ge komen bezwaren zijn naar onze mening niet van dien aard, dat van deze „hem” namen moet worden afgezien. Wij geven namelijk de voorkeur aan straatnamen, die min of meer origineel zijn en die in het, bijzonder voor deze gemeente, uit historisch oogpunt of om andere redenen van waarde zijn. Namen van bekende schilders of componisten zijn reeds in vele gemeenten voor de naamgeving van straten gebruikt en het verdient naar ons oordeel geen aanbeveling deze cliché- namen aan straten in Sneek te geven, zo lang nog andere namen kunnen worden gevonden. Aan het bezwaar, dat de z.g. „hem” namen te lang zijn en daardoor soms moeilijk zijn uit te spreken, kan naar onze i Subsidieverzoek „Raad en Daad”, Leeuwarden. Verschijnt jvlAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout Kiezebrink Co K antoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Aan de start van deze bijzondere .school, die zowel door kinderen van Ge reformeerde ais van Hervormde ouders werd en wordt bezocht, ging de oprich ting van de Schoolvereniging vooraf. De eerste vergadering werd op 13 augustus 1882 gehouden en was door de volgende 18 personen bezocht: Ds P. J. Mouton, IJpke R. Veldhuis, Meije D. Zandstra, Joh. Tj. Huitema, Lolke van Wieren, Joh. Douma, Michiel M. Vos, Siemen J. Rienstra, Albert Siebesma, Joh. Steen stra, Meije M. Brouwer, Durk M. Brou wer, Jac. H. Schotanus, Willem W. Gaastra, Hein W. Piersma, Pier S. Hoekstra, Rudolphus L. Rudolfi en Pier de Jong. De eerste en de laatste woon den in Hommerts, de anderen allen in Jutrijp. Een week later reeds was de tweede vergadering er. Hierin traden nog een aantal leden toe en werd het de finitieve bestuur als volgt samengesteld: Ds P. J. Mouton, ere-voorzitter; IJ. P. Veldhuis, voorzitter; Joh. T. Huitema, secretaris; L. van Wieren, penningmees ter; Michiel M. Vos en Joh. Steenstra, leden. In deze vergadering werd besloten aan de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk een subsidie van f 700.per jaar te vragen en haar tevens te verzoeken gratis gebruik te mogen maken van de onderwijzerswoning en het schoolge bouw, dat toen nog voor het openbaar onderwijs gebruikt werd. Door B. en W. der gemeente Wymbrit- seradeel werd aan de fa. Reitsma en de Boer te Oppenhuizen opgedragen het wegbreken van vier woningen aldaar. Bij de gehouden aanbesteding van 10 woningwetwoningen in de gemeente Wymbritseradeel was ingeschreven als volgt: Vier woningen te Hommerts J. Duiker, Hommerts W. Vellinga, Heeg J. van Asma. Heeg Twee woningen te Heeg J. van Asma, Heeg W. Vellinga. Heeg J. Duiker, Hommerts J. Wiersma, Folsgare Twee woningen te Oppenhuizen Fa. Reitsma en de Boer, Oppenhuizen - 30.400 M. v. d. Bosch, Gauw - 30.490 Twee woningen te Uitwellingerga E. Feenstra, Nijland - 30.570 subsidie uit de gemeentekas toegekend van f 1500.per jaar. Thans heeffnet stichtingsbestuur opnieuw een verzoek ingediend, om ook voor het jaar 1957-’58 voor een subsidie uit de gemeentekas in aanmerking te komen, ditmaal tot een bedrag van f 2000.terwijl het bestuur tevens verzoekt om over het speelsei zoen 1956-’57 een aanvullend subsidie van f500.te mogen ontvangen. Dit seizoen leverde namelijk een tekort op van rond f 69.500, waarvan evenwel door extra-subsidies gedekt werd een bedrag van f 32.600, zodat per resto het tekort rond f 36.900 bleef. B. en W. achten verhoging van het subsidie gerechtvaardigd, daar dit ge zelschap zijn bestaansrecht bewezen heeft en mede gelet op de centrum positie welke Sneek ook op cultureël ge bied ten opzichte van de Z.W.hoek van Friesland inneemt. B. en W. zouden de verhoging van het subsidie echter in verband met de onzekere financiële toe stand der gemeente willen beperken door het subsidie vóór het speelseizoen 1957-’58 te brengen op f 1750. door alleen voor naamgeving te bestem men de namen van hemmen, welke twee, drie of hoogstens vier lettergrepen tel len, zoals Scherhem, Westhem, Oosthem, Morrahem, Schraarderhem, Rauwerder- hem. In verband hiermede merken wij nog op, dat na het geven van een aantal passende „hem”namen overgegaan zou kunnen worden op de veelal kortere na men van „zijlen”, b.v. Eesterzijl, Neltjes- zijl, Poortezijl, Nijezijl, Marnezijl, Sens- zijl, Katzijl. Deze zijlen, welke voor de afwatering van de hemmen zorg droegen waren in het verleden van veel belang en hebben in de strijd tegen te hoge wa terstanden een belangrijke rol gespeeld. Zoals ook reeds uit ons voorstel blijkt, is het gewenst de naamgeving van straten voorshands te beperken tot één straat, welke is gelegen aan de westzijde van de Lemmerweg en parallel loopt aan de IJ1- sterkade. Nu reeds vele van de aan deze straat gebouwde woningen zijn bewoond, is het ten zeerste gewenst dat aan deze straat binnen de kortst mogelijke tijd een naam wordt gegeven. Zodra de naam geving van de andere aan de Lemmer weg aan te leggen straten aan de beurt zal komen, kan dan nader worden over wogen, welke „hem” of „zijl” namen voor die straten het meest geschikt moeten worden geacht. Zoals reeds vermeld, hebben wij be sloten ons reeds bij u ingediend voorstel van 11 maart 1958 te moeten handhaven en in verband hiermede zal in de eerst- kqmende raadsvergadering het voorstel Het Paviljoen. In dat zelfde jaar op 3 juli werd oök het door V.V.V. gestichte Pa viljoen aan het Sneekermeer geopend, maar dat bleek al heel gauw een zor genkind te zijn. Het in orde houden van de terreinen rondom het gebouwtje en van de zwemgelegenheid kostte handen vol geld. Zo werd er bijv, in 1928 voor vierduizend gulden zand in de badge legenheid gespoten, dat al spoedig ge heel door ’t veen overdekt was, werden B. en W. wijzen er de raad op dat bij de behandeling van de gemeentebe groting voor 1957 ten opzichte van nieuw te verlenen subsidies of verho ging van bestaande de gedragslijn werd gevolgd dat B. en W. hun stand punt mededeelden ten aanzien van de verschillende verzoeken, zodat deze te gelijk met de begroting konden worden behandeld. Zou uit de verdere ontwikkeling van de financiële positie der gemeente blij ken, dat de geraamde bedragen konden worden gehandhaafd, dan zouden for mele besluiten naar aanleiding van de ingediende verzoeken ter vaststelling kunnen worden aangeboden. Mochten de voorlopige adviezen van B. en W. aan de raad in verband met belemme ringen van financiële aard niet voor verwezenlijking vatbaar zijn, dan zou dit alsdan moeten blijken uit een ter vaststelling aan te bieden begrotings wijziging. Een beslissing omtrent de in het vorige jaar aanhangige verzoeken is echter op dit ogenblik nog niet mogelijk omdat de gemeentebegroting voor 1957 nog bij gedeputeerde staten in onder zoek is. Zoals uit de door B. en W. overgelegde nota, betreffende de begroting voor 1958 blijkt, is de financiële positie der gemeente minstens even zorgwekkend als een jaar geleden. Verschillende fac toren, welke het vormen van een juist beeld voor de naaste toekomst belemme ren, laten hun invloed nog steeds gel den. B. en W. geven er daarom de voor keur aan, de voor 1957 aangehouden ge dragslijn ook voor 1958 te volgen. Onder leiding van de Kon. Zeilver. „Sneek” zullen zaterdag 7 en zondag 8 juni a.s. voor de uitzending van F.D.- zeilers naar de Wereldkampioenschap pen ook selectiewedstrijden in de Flying Dutchmanklasse op het Sneekermeer worden gehouden. mej. Tr. Jaarsma, die als assistente werd benoemd en op 1 januari 1928 in vaste dienst kwam. De school heeft in deze 75 jaar vier hoofden gehad. De heer Molmoncourt diende haar tot 1902 in welk jaar de heer A. Bijl de leiding op zich nam. Na diens overlijden in 1923 volgde zijn zoon Z. Bijl hem op, die al enige maanden tydelyk de functie had waargenomen. Deze bleef tot 1930 toen het tegen woordige hoofd de heer G. Cnossen Hin- deloopen met Jutrijp verwisselde. Onder de onderwijzers en onderwijze ressen kwamen naturlijk meer mutaties voor. Te veel om ze hier op te noemen. Thans wordt de heer Cnossen bijgestaan door de heer Dc.renbos, de handwerk- onderwijzeres mej. Knobbe uit Wouds- end en de sportleider de heer v. d. Kuur te Sneek. Het aantal leerlingen bedraagt nog plm. 40. De grote boot de „kasteel Staverden”, die jaarlijks weektochten met chronische zieken maakt, is zo langzamerhand een goede bekende geworden in onze stad. Woensdag echter was hier een andere grote witte boot, de „Holland” van re derij Zwaag. Deze had nogal wat moeite met het meren. Men kon geen ligplaats kiezen aan de Oosterkade, en moest heel voorzichtig draaien en opstomen naar de Pampuskade. Dat nam nogal wat tijd en velen stonden op de kade te kijken en te wuiven naar de zieken in de witte bed den achter de grote ramen. Intussen giug het leven aan boord zjjn gewone gang. Verpleegstertjes liepen af en aan en verzorgden de zieken die be langstellend rondkeken. Hoevelen waren er bij die in jaren niet uit de ziekenka mer waren geweest? Zo’n bootreis is voor hen een grote belevenis. Toen de boot eenmaal aan de Pampuskade lag, zorgde de Roode Kruis afdeling voor een hartelijke ontvangst. Alle vijftig zieken kregen een schaaltje met fruit en het chr. muziekcorps Harmonie liet een paar fleurige nummertjes horen. De leden van de Roode Kruis colonne kwamen met de zieken een gezellig babbeltje maken, ter wijl sommigen bezoek ontvingen van fa milieleden. De patiënten waren afkomstig van Schiedam, waar ze in de chr. Zonnehui zen verpleegd worden. Hedenmorgen zijn ze weer vertrokken. Maar zelfs toen vond men dat aan tal blgkbaar al te hoog. De notulen vermelden althans, dat in de be stuursvergadering van 5 augustus 1884 een kwekeling werd aange steld. Sjirk J. Schotanus was „gelukkige” -p een „salaris” vjjftig, zegge en schrijve cent perweek. Deze instellingen hebben evenals in vorige jaren verzoeken ingediend tot het ontvangen van een subsidie. Aan gezien de raad zich ten opzichte van verzoeken als deze steeds op het stand punt heeft gesteld, dat de zorg voor mi litaire tehuizen in het bijzonder behoort tot de taak van het rijk en er zich thans geen nieuwe gezichtspunten voordoen, adviseren B. en W. op de verzoeken af wijzend te beschikken. Het schoolgeld werd vastgesteld op f10.per kind per jaar, voor minver mogenden in overleg met het bestuur minder. Twintig cent in de week was Desondanks werkte deze jongeman bijna drie jaar mee aan de opvoeding en ontwikkeling van de Jutrijpster jeugd. Maar toen had hij er blijkbaar zjjn be komst van. „Schotanus voelde geen lust meer opgeleid te worden voor onderwij zer”, staat heel lakoniek in de notulen der vergadering van 7 juli 1887, waarin besloten werd hem op zijn verzoek op het einde van die maand te ontslaan. Tot zijn opvolger werd W. J. Nauta be noemd, die echter geen rooie cent meer kreeg. Tevens werd toen mej. Tjitsche Gaastra als handwerkonderwijzeres be noemd. Haar salaris was f 50.p. jaar. Met ingang van 1 februari 1890 ver dween ook de nieuwe kwekeling, omdat hij de „Visser-school” in Sneek ging be zoeken, en toen stond er voor het be stuur blijkbaar geen andere weg open dan het benoemen van een hulponder wijzer op een salaris van f 400.per jaar. Dit werd de heer van Unk, die ech ter het volgende jaar in militaire dienst moest en daarom op 1 mei 1891 even eens eervol ontslag kreeg. Pas drie jaar later, in april 1894, kwam er een vaste tweede leerkracht, de heer E. Haagsma. Maar het salaris bleef geljjk De eerste onderwijzeres deed eerst op 5 september 1925 haar intrede. Het was verzorgt zichtzendingen enz. Waar het hiei- gaat om het behoud van een instel ling welke van groot belang is voor het onderwjjs in Nederland, menen B. en W. dat het verlenen van een bescheiden jaarlijks subsidie uit de gemeentekas, ondanks de moeilijke financiële positie waarin de gemeente verkeert, op zijn plaats is. B. en W. hebben daarom een bedrag van f 50.geraamd. Subsidieverzoek Stichting Frysk Orkest. Met ingang van 1958 moet opnieuw deze subsidieverlening onder ogen wor den gezien. Bij schrijven van 8 juni 1957 heeft het stichtingsbestuur zich nog maals tot de gemeenteraden in de pro vincie Friesland gewend met het ver zoek over elk der jaren 1957 en 1958 het subsidie met 12 te verhogen, we gens aanpassing der salarissen aan die der andere orkesten, terwijl tevens de algemene maatregelen op het gebied der salarissen hun invloed deden gelden. In afwachting van het nemen van een for meel besluit hebben B. en W. op de be groting een bedrag geraamd van f 5800, vermeerderd met 12 d.i. in totaal f 6496, daar naar hun mening het inwil ligen van de aanvragen van het stich tingsbestuur gewettigd is, zij het dan dat zij enkele bezwaren hebben ten op zichte van het gekozen systeem van subsidiëring. o

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1