Wat de Raad te behandelen krijgt Een regen van prijzen voor echtpaar Miedema Mooie weer op Hardzeildag kwam de K.Z.V.S. ook financieel goed van pas I IJLST I van en AGENDA 4 Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL ïi i s 113e jaargang no. 38 Maandag 12 mei 1958 Sneek-week slokt alles op Marten Siderius overleden Opbrengst kollekte Geslaagd VRIJDAG 16 MEI a.s. Twaalfde instructieve schoolreis Vrachtauto i 7' Het Sneeker Nieuwsblad is een Botsing tussen bus en gecombinende uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRUFHOUTS NIEUWSBLAD MR 78ste Alg. Vergadering Unie van Baptisten Gemeenten Wijziging Huisvuil-ophaaldienst III II M SNEEKER NIEUWSBLAD Redakteur; L. KIEZEBRINK AMICITIA THEATER. Oud-Snekers werden Voorzitters. 9- Adm. Sneeker Nieuwsblad. Aankoop percelen. hebben in ontwerp- Aan de Vrije Universiteit te Amster dam slaagde voor semi-arts onze vroe. gere stadgenoot de heer U. Zuiderveld. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: □omb Drijfhout Kiezebrink i Co Kantoor: GRCXJTZAND 55 Telefoon 3005 'K 5150) Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872. Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs t 3.— per hali jaar. Franco per post f 3.75 pei half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Met het oog op Hemelvaartsdag die nen de berichten voor het vrijdag- nummer uiterlijk woensdagmorgen in ons bezit te zijn. Dinsdag 13 mei ’s avonds 8 uur in ca/ê restaurant Leeuwen Biljartdemon» stratie door Prof D. H. van Emme ren. 4 land. Dit is geen gezonde toestand, aldus mr Mulder. Daarom heeft het bestuur in overleg met de S.Z.C. een schrijven gericht tot B. en W. en dit college ronduit gevraagd of het de Sneek-Week een stadsbelang acht ja dan nee. Mocht deze vraag be vestigend beantwoord worden, dan is de volgende welke financiële consequenties de gemeente daaraan wil verbinden. I Het fortuinlijke echtpaar bij de berg van geschenken tel Bonnema een aanrijding plaats tus sen een autobus van de ZWH en een be stelauto van de Fa. M. v. d. Oever te Bolsward. Beide auto’s werden vrij ern stig beschadigd maar gelukkig deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. dan ook een grootse huldiging van zijn collega's en vrienden uit de kringen van de paardensport ten deel. Hedenmorgen omstreeks kwart voor een even spontaan applaus bracht. En negen had op de Stationsstraat nabij ho- B. en W. stellen voor aan te kopen de percelen 2e Zomerrakbuurt 28 en 56 in verband met de voorgenomen sanering van dit gebied. Bouw 84 woningen in Noorder- hoek. middag twee) vangen aan om half drie. Het aandeel van de K.Z.V.S. in de Sneek-Week valt op 19, 20 en 21 augus tus. Donderdag 29 mei. Zaal Piso ’s avonds 8 uur Algemene Ledenvergadering van de Vereniging van Sneker Za kenlieden. „SNELHEIDSMONSTER” VIT DE OVDE TIJD. Dit is de jonge Fransman Jackie Pichon, in de tuin van zijn woning in het Franse stadje Cleres,- bezig met een auto uit 1896, die hij heeft gevonden op het terrein van een handelaar in oud ijzer bij hem in de buurt. Véle uren heeft Jackie doorgebracht met het restaure. ren van het hoogbejaarde vehikel, dat door een vriend van de reeds overleden vroegere Franse autorenner Levassor, wordt gehouden voor de „La Blanche”, waarin Levassor in 1896 de auto-race ParijsBordeauxParijs heeft gewonnen. Dank zij de grote zorgen van Pichon loopt de oude „tuf-tuf”,* onder het uit* stoten van pruttelende geluidjes, „als een lier”. In de raadsvergadering welke heden, maandagavond om 7.15 ’s avonds wordt gehouden, komen o.m. nog de volgende voorstellen van D. en W. aan de orde: Uit het laatste bleek, zoals ook uit voerig door de heer Jong namens de contröle-commissie werd aangetoond, dat de exploitatie van de Sneek-Week zwaar op de vereniging drukt en haar financiële positie daardoor precair is ge worden. Aan onze Abonné’s en Adverteerders Hoewel het seizoen 1957, behoudens een enkele uitzondering, voor de zeilers niet erg gunstig was, mocht de Koninkl. Zeilver. Sneek toch niet klagen. Al haar wedstrijden slaagden naar wens. Tijdens haar Sneek-Week dagen was het weer zelfs buitengewoon goed, wat dubbel voordeel opleverde. Het bezoek was daar door nl. vrjj wat groter dan het jaar daarvoor, en daardoor werd ook veel meer aan entrees op het starteiland ontvangen. Enfin, er kwam woensdagavond tij dens de opname voor het nieuwe „Wie opent de kluis”-programma geen einde aan de opsomming van de prijzen die mevrouw Miedema zich door het lot dat zij zelf gewor pen had, zag toebedeeld. De spel leiders Jan Bootz en Nel van Deur- sen wisselden elkaar af, bij het af lezen van het verlanglijstje: een wasmachine met wringer en centri fuge, een gasgeyser, een strijkijzer, een elektrische koffiemolen, een au tomatische platenspeler met tien platen, een fiets voor de negenjarige Gretha en een fiets voor de zeven jarige Andries, een schoolatlas, een badmintonset, een electrisch schéer- apparaat en een damespolshorloge, en lest best een televisietoestel met een televisietafel. In de plaats van Ds F. E. Huizinga, die eveneens aftredend was als voorzit ter, werd door de Unie-Commissie als voorzitter gekozen Ds H. van der Werf te Emmen. Ds Van der Werf werd in 1918 te Sneek geboren. In 1947 vond zijn bevestiging als predikant te 2e Exloër- mond plaats, vanwaar de nieuwe Unie- voorzltter in 1950 naar Utrecht vertrok. In 1955 werd Ds van der Werf predi kant te Emmen. Bekendheid verkreeg Ds van der Werf o.a. als voorzatter van de Ned. Bapt. Jeugd Beweging (1952 1953), als voorzitter van de Zendings- commissie sinds 1953 en als Eindredac teur van het weekorgaan der Unie. Als vice-Voorzitter werd gekozen Ds J. Broertjes te Utrecht. Ook Ds Broer tjes is oud-Sneker. In 1921 geboren te Hoorn, in 1946 bevestigd te Sneek, waar hij in 1950 een beroep naar Arnhem aan vaardde. In 1955 werd Ds Broertjes pre- dikant te Utrecht. Zowel in Arnhem als in Utrecht had Ds Broertjes kerken te bouwen of te herbouwen. Van 1945 1952 was Ds Broertjes algem. sekreta- ris der Ned. Bapt. Jeugd Beweging, sinds 1950 sekretaris van de Evangelisa- tiecommissie der Unie. De heer E. de Haan, burgemeester te Beerta (vroeger wethouder te Heeren- veen) is als algem. adjunct aangewezen. B. en W. adviseren In uw vergadering van 1 april 1957 werd overeenkomstig de bij ons voorstel gevoegde plannen besloten tot de bouw van een complex van 84 galerijwoningen op een terrein, gelegen in de zgn. Noor- I derhoek. IJLST, 5 mei ’58. De Emmabloem- collecte heeft alhier f 101,82 opgebracht. Met deze korte terugblik op het vori ge seizoen opende de voorzitter mr K. H. Mulder1 vrijdagavond in Rest. Piso de jaarvergadering van de K.Z.V.S. Hij me moreerde daarin ook nog de verleden jaar genomen proeven met de nieuwe banen. Deze bleken wel een belangrijke verbetering te zijn, maar er zitten nog enkele onvolkomenheden in. In overleg met de S.Z.C. en de baanuitzetters zal worden nagegaan of deze door het ver leggen van enkele tonnen kunnen wor den opgeheven. Belangrijke evenementen. Woensdag 14 mei. Flexa advies-avond bij Speurder, Singel 80. Aanvang 8 uur. Hierover ontspon zich een geanimeer de gedachtenwisseling. De voorzitter onderstreepte volledig de mening van de contröle-commissie. Het is inderdaad zo, dat de lasten van de Sneek-Week te zwaar op beide verenigingen drukken. Alle inkomsten zoals contributies, in- leggelden enz., worden door de Sneek week opgeslokt, zodat er voor andere noodzakelijke doeleinden niets over blijft. verder had mevrouw Miedema voor Nel van Deursen die mede met de spelleiding belast is, een koperen gong meegenomen voorzien van de afbeelding van de Sne ker Waterpoort als een blijvende herin nering aan deze twaalfde uitzending. Ook die geste droeg er toe bij, dat er de hele avond in de zaal een prettige sfeer heerste, zoals die tot nu toe alle uitzendingen van de actie „Wie opent de kluis” heeft gekenmerkt. DE SERIEWEDSTRIJDEN werden vastgesteld op 17 en 31 mei, en 7 juni met de 14e juni als reservedatum. Ge zeild zal worden in de Schouwen-, 16 m2. Valken-, Regenbogen- en Jeugdklasse (Pluisjes). Deze wedstrijden (iedere Bij het punt bestuursmededelingen werd in de eerste plaats melding ge- maaakt van een schrijven dat de studen ten uit Oxford hadden gezonden en waarin gevraagd wordt een aantal zei lers uit Sneek, eventueel uit geheel Friesland, te willen animeren een of meer wedstrijden in Oxford te zeilen. De bedoeling is dat daar dan een teamwed strijd gehouden zal worden. Naar de secretaris mededeelde, zijn er al vier gegadigden en is er goede hoop dat dit aantal nog met enige zeilers zal worden uitgebreid. Het vervoer van de Hollandse deelne mers aan de Sneek-Week zal weer ver zorgd worden door de Lemmerboot. Maar, de voorwaarden zijn zo gewijzigd, dat er nu voor de zeilers ook logies- gelegenheid aan boord zal zijn. Verleden jaar was dat niet het geval en moest in allerijl nog slaapgelegenheid worden gemaakt in het Sportpark, wat niet vol deed. Gunstig is beschikt op een verzoek van de 16 m2 groep „Hendrik Bulthuis’’ om tijdens de Sneek-Week een team wedstrijd HollandFriesland voor haar klasse in te lassen. Van de Valkenclub ..Jacoba van Beie ren” was bericht ingekomen, dat de uit- wisselingswedstrijden Sneek-Loosdrecht dit jaar op het Sneekermeer gehouden worden. Als voorlopige data werden 17 en 18 mei genoemd. Daarna, op 7 en 8 juni, volgen dan de vier slectiewedstrjj- den in de Flying Dutchmanklasse, waar van wij reeds eerder melding maakten. In de laatste week van juli en de eerste van augustus zullen een 30-tal Turkse zeilers, die worden uitgezonden door de Turkse zeilverenigingen en voornamelijk uit Istanboel komen, een bezoek aan onze provincie brengen. Aan de Valkenclub is verzocht in overleg met de K.Z.V.S. deze trip te verzorgen. Het ligt in de bedoeling in die weken enkele wedstrijden te houden waarvoor de data nog nader moeten worden vast gesteld, terwijl tevens een bezoek aan de Expo op het programma staat. Het idee tot het instellen van de ra- dioprijsvraag, waarvan de baten ten g ede komen aan de charitatieve instel lingen het Nationaal Rheumafonds, het Koningin Wilhelminafonds en het Prin ses Beatrlxfonds, is uitgegaan van twee Hilversumse radiomusici, die de sugges tie deden het publiek in een wedstrijd eens te laten raden naar de cijfercom binatie van een kluis, welke combinatie uit verschillende cijfers zou moe ten bestaan. In aansluiting hierop deed Karei Prior het voorstel de combinatie gedeeltelijk tot stand te doen komen dqor middel van een hersengymnastiek- wedstrijd. En zo kwam dan na veel wikken en wegen de in zo’n korte tijd populair ge worden actie „Wie opent de kluis” tot stand. Mevrouw Miedema uit Sneek was al sinds enkele weken een getrouw luisteraarster, maar totdusver was zij er nog niet toe gekomen actief aan de wedstrijd mee te doen. Totdat ook zij besloot eens een gokje te wagen, en haar oplossing inzond. De cijfercombinatie verkreeg zij min of meer op goed geluk, door een aantal willekeurige combinaties te maken, en er daarvan één uit te loten, om die naar het wedstrijdsecretariaat op te zenden. En laat dat nu toevallig de enige juiste zijn Het werd voor het echtpaar Miedema een volslagen verrassing. Want de spel leiding van de Avro mocht dan inmid dels wel een bezoek aan onze stad ge bracht hebben, noch de heer Miedema noch zijn ega hadden er een idee va; welke van hun lang gekoesterde wense in vervulling zouden gaan. En dat het er zoveel zouden worden, hadden zij zelfs nief durven dromen. Het publiek in de zaal gunde het de Friezen van harte. Bovenaan het ver langlijstje van de familie Miedema prijk te een zeer bijzondere wens: „Honderd gulden voor de drie charitatieve instel lingen” aan wie de netto-opbrengst van de actie ten goede komt. Een spontane reactie die het Hilversumse publiek tot Bij raadsbesluit van 31 mei 1957 werd de pouw van dit complex woningen on dershands opgedragen aan de heer H. A. Boomsma, aannemer te Sneek. Tengevolge van de omstandigheid, dat voor de financiering van het com plex geen voldoende middelen beschik baar waren, bleef de toestemming tot gunning, te verlenen door de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, geruime tijd uit. Thans is deze toestemming echter verleend, terwijl genoemde bewindsman Financiële positie precair. Na een korte koffiepauze brachten de heren J. B. G. de Vries (secretaris) en H. P. van der Weij (penningmeester) hun uitvoerige jaarverslagen uit. Woansdei 14 maeije. Bitinkingsjoun 75*’’ jierrich bïstean fan ’e Kristlika skoalle fan ’e Jutryp yn it lokael, om healwei achten. De bekende oud-pikeur onze stadgenoot M. Siderius is gisteren 11 mei op 73- jarige leeftijd overleden. Marten Siderius hij werd altijd bij zijn voornaam genoemd won reeds op 11 jarige leeftijd een prijs in Oudkerk. Hij had daar een driejarige draver naar toe gebracht en moest die toen maar rij den ook. Drie jaar later werd hij offi cieel leerling-pikeur. Hij had een loop baan met zeer vele en fraaie successen achter de rug, zowel op de Nederlandse als op buitenlandse banen, en won in 1953 toen hij al 68 jaar was nog de prijs van de oud-pikeurs. Op zijn 70ste ver jaardag 11 januari 1955 viel hem Uit de vergadering gingen stemmen op die ook nog tot verhoging van de contributie wilden overgaan. Maar in de gegeven omstandigheden voelt het be stuur daar niet voor. Twee jaar ge leden is ze al met 50% verhoogd. Het bestuur wil eerst afwachten wat het ge meentebestuur denkt te kunnen doen. Verhoging van de inleggelden voor de Sneek-Week, wat ook werd aanbevolen, zal in overleg met de S.Z.C. nader wor den bekeken. De rekening sloot met een nadelig saldo van f 121.69 (v. j. f 842.62) terwijl ook zeshonderd gulden kon worden af gelost. Aan prijzen werd f 2260.44 be steed. Resumerende constateerde de voorzitter, dat ondanks alles 1957 dus toch een dragelijk resultaat oplevérde dank zij de gunstige weersomstandig heden. De begroting voor 1958 werd vastge steld op een totaal bedrag van f 8631.69, waaronder f 3000.voor prijzen, welk bedrag op advies van de prgzencommis- sie werd verhoogd. Voor aflossing op de genoemde lening is f 800.en voor noodzakelijke werkzaamheden aan de starttoren f 600.uitgetrokken. Het geraamde tekort bedraagt f 1131. Verkiezingen. Afgelopen week vond (6, 7 en 8 mei) te Groningen de jaarlijkse (78e) algem. vergadering der Unie van Baptisten Ge meenten in Nederland plaats. De leiding van de vergadering was in hemden van Ds F. E. Huizinga te Hengelo (O.) Tijdens de vergadering werd een woord van grote dank uitgesproken aan het adres van onze plaatsgenoot de heer W. Modderman, die als lid van de Com missie der Unie periodiek aftredend was. Sedert 1951 maakte de heer Mod derman deel uit van deze Commissie, waarin hij tevens lid was van het dage lijks bestuur. Ook was de heer Modder- van aftredend als lid en administrateur der Unie-Zendingscommissie, waarin hij reeds zitting had sinds 1943. Tijdens zijn werkzaamheden in beide commissies kwamen belangrijke besluiten tot uit voering. Het Zendingswerk met name breidde zich uit en niet minder dan vier zendingsparen en twee zendelinges zijn bezig met de voorbereiding voor eigen zendingswerk der Unie in Irema (Bel- bisch Congo). Ook in de tot standko- ming van het nieuwe Nederlandse Bap tisten Centrum „De Vinkenhof” te Bosch en Duin (gemeente Zeist), waar in ook het nieuwe Seminarium der Unie met september zal worden gevestigd, had de heer Modderman een belangrijk aandeel. Thans is de heer Modderman nog voorzitter van het bestuur van dit Centrum. aan deze gemeente, ter gedeeltelijke fi< nanciering van deze 84 woningen, voor schotten uit ’s rijks kas heeft toegekend, t.w.: a. een grondvoorschot tot ten hoogste f 229.110,b. een bouwvoorschot tot maximaal f 744.580, Deze voorschotten worden verleend tegen een rente van 4 terwijl de af lossing ervan plaats moet hebben in respectievelijk 75 en 50 jaar. Het restant van de stichtingskosten, naar raming f 1.640.040,bedragende, kan gefinancierd worden met het voor nieuwbouw bestemde gedeelte van de opbrengst van de woningbouwlening 1957/58 (het zgn. „grote contract”) ad f 618.350,en een bedrag ad f 48.000, wegens voorkeur, bij het afsluiten van dit contract uitgesproken door een drie tal institutionele beleggers. Aangezien destijds, toen wij u het voorstel omtrent de bouw van de 84 wo ningen deden toekomen geen voorschot ten door het rijk werden verleend, maar de gemeente zelf in de financiering van de woningbouw moest voorzien, is toen geen besluit tot het aanvragen en aan vaarden van dergelijke voorschotten ge daan. Dit besluit zal thans nog moeten worden genomen. Wij bieden u hiertoe het besluit ter vaststelling aan. In verband met Hemelvaartsdag rij den de huisvuil-auto’s donderdag a.s. niet. De wjjken welke die dag bediend had den moeten worden komen nu een dag eerder, dus woensdag 14 mei aan de beurt. Dank zij het mooie weer op Hard zeildag vloeiden verleden jaar de baten wat ruimer binnen en kon mede daardoor voor het eerst sinds tien jaar 600 gulden afgelost worden op de lening welke indertijd is gesloten voor de aankoop van het tweede perceel van het Kolmeers- „Dat telegram is niet voor ons”, zei onze stadgenoot de heer Miedema uit de Vesperstraat tegen zjjn echtgenote, toen hij de inhoud ervan doornam. Want in dat telegram, dat uitdrukkelijk aan mevrouw Miedema gericht was, stond dat zjj hoofdprüswinnares was geworden in de Avro-radioprijsx raag „Wie opent de kluis”. Wie schetst echter de verbazing van de heer Miedema, toen zijn vrouw ietwat onthutst antwoordde: „Dat telegram is wel degelijk voor ons, want ik heb buiten je medeweten aan de prijsvraag meegedaan”. En zo wachtte het echtpaar Miedema. woensdagavond in de Avro-stndio te Hilversum een vorste lijke ontvangst die vergezeld ging van een regen van prijzen: een wasmachine met wringer en centrifuge, een gasgeyser, een electrische koffiemolen, twee fietsen, een televisietoestel, een televisietafel, ja te veel om op te noemen. Zaterdag heeft de „Vooruitgang III” de leerlingen der hoogste klassen van de openbare scholen van Sneek, IJsbrech- tum en IJlst weer veilig en fleurig thuis gebracht, na de twaalfde instructieve schoolreis. Marken en het Muiderslot werden bezocht, een tochtje door de Am sterdamse havens gemaakt en het Insti tuut voor de Tropen bezocht; in Zaan dam was men in het c-aar Peterhuisje. Natuurlijk genoten de IJmuider sluizen de aandacht, de reddingboot Neeltje Ja coba en het Zeemansmbnument,. vishallen en vuurtoren. Rond Hillegom zagen de kinderen de bollenvelden, in Aalsmeer werd de bloemenveiling bezocht, Schip hol werd niet vergeten en der traditie getrouw werd weer gretig gebruik ge maakt van de gelegenheid, door de heer Miedema van het Amicitia Theater al hier geboden, om in Amsterdam een prachtige filmvoorstelling bij te wonen. Maandag 12 mei ’s avonds 8 uur fiTmj Een echte Parisienne. Dinsdag 13 t/m donderdag 15 mei ’s avonds 8 uur en donderdag tevens om 5 uur film: Ariane. Donderdag (Hemelvaartsdag) 15 mei ’s middags 2.30 uur film: The Ken-+ tuckian. Zaterdag 17 mei. Propaganda-avond Vrije Jeugd Beweging in zaal Ha nenburg. Aanvang 7.30 uur. Tiisdel 20 maeije. 60-jierrich bistean Musykfoeriening E.M.M. to Alde- gea (W.) Selskip Tetman de Vries mei syn nijé stik: Hwat is jou lib- ben Woansdei 21 maeije great Fes- tival. Beide jounen 8 üre. Donderdag 15 mei ’s middags 12 uur Muziek- en Zangconcours te Rijs, ’s Avonds 8 uur optreden van het Radio-gezelschap Frans Vrolijk. Donderdag 15 mei (Hemelvaartsdag). Dansen in Café Boermans te Bols ward. 3 uur Matinée en 8 uur Soirée m.m.v. The Midnight Swin gers. In verband met Hemelvaartsdag ver schijnt ons volgend nummer De heer H. P. v. d. Weij, die periodiek als bestuurslid aftrad, werd herkozen en in het wedstrijdcomité benoemd de heer J. Lassche. De kascommissie bestaat dit jaar uit de heren Joh. Alberda en F. K. Zandstra. In deze vergadering reikte de voorzit ter met toepasselijke speechjes ook de prijzen voor de seriewedstrijden 1957 fraaie plaquettes aan de winnaars uit. Inzending van advertenties voor dit blad kan geschieden tot uiterlijk woensdagmiddag 3 uur. Aan onze Correspondenten

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1