bekroond Bouw van tien 7-persoons woningwetwonin gen in Wymbritseradeel ging niet door Inschrijvingssommen aanmerkelijk boven de curve-prijs Uniforme vuilnisemmers en een nieuwe roltrommelauto r Samenwerking van de ,,Eiland-bewoners“ WY M BRITS ER A DEEL IJLST Bioscoopnieuws van en P. Buma (Ijlst) 60 jaar Veekoopman fs- ln- in- Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, C: Dinsdag 27 mei 1958 113e jaargang no. 42 I Hun prachtige speeltuin door de burgemeester geopend 1 - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD -; B- Elfstedentocht per rijwiel SNEEKER NIEUWSBLAD d Redakteur: L. KIEZEBRINK vacantiereis Onteerde meisjes. it Kamerstukken. De 7-persoons woningen. dat kon maar Belofte voor de toekomst. Zie verder pagina 2 Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872. Uitbreidingsplan industrieter rein Uitwellingerga. Eiland”, de speeltuin al geopend worden. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout Kiezebrink <Sr Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Bolsward Dokkum, Onder daverend getuich overhandigde de burgemeester het waardevolle „bevel schrift” aan de voorzitter. Daarna bood Ukkie de burgemeester, Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) laget Abonnementsprijs f 3.— per hali jaar. Franco per post t 3.75 pei half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. i 1 Een Zweedse film, welke in een nogal romantisch en gelukkig eindigend ver haal, het vraagstuk van de ongehuwde moeder en de duizend-en-één proble men waarvoor zo’n meisje kan komen te staan, behandelt. De misstap van een jonge vrouw, een nieuw leven zonder tehuis' en een wereld, die slechts ver achting kent zijn openhartig realistisch op het witte doek gebracht. Ingekomen stukken en mede delingen. De heer Kornells achtte de verkoop prijs van f 250 wel wat laag, maar ging nadat de Voorzitter deze nader had toe gelicht, toch met het voorstel accoord, daarna z.h.s. werd aangenomen. „Ik sil jo ris in pear staeltsjes üt keapmanslibben fortelle. Der sit aventür yn, net-tochte skea en net-tochte winst. Myn earste hannel wie in fet keal by Pieter Jelléma yn Dry lts, de jouns sawn ure by lampeljocht. Dat soe de oare deis op ’e Snitser merke forkocht wurde. Dat kocht ik foar achtentweintich goune. En doe kaem ik thüs en sei tsjin üs heit: Ik ha hannel dien. Us heit: Hwat hast kocht? Ik: In fet keal fan Pieter Jellema. Hwat hast der foar jown? Achtentwein tich goune. By lampeljocht? Ja. Dat is to djür. Hoe wit heit dat? Jo ha it om- mers net sjoen! Al hwatst by lampeljocht keapest dat is forgreate. Tink der mar ris om. it is to djür. Hwat wol it gefal? De oare moarns for- keapje ik it to Snits oan Jan Efdé foar twaentweintich goune. Forlies fan seis goune! Ik kaem de middeis thüs. Heit: Hoe is it gien? Heit hat gelyk krige. Ik gean fuort de boer net wer op. Mar heit sei: Sa moat it net, jonge! De houn dy’t dy byt, moat dy ek wer genêze. Doe gie ik dochs de boer wer op, mar naem tige yn acht hwat heit my sein hie. En dat is my bést bifallen. Ik bin fuortskarrele en kin nou üt eigen flerken fleane.” In Hike bolle Jo ha ngtuerlik folie mear bilevenissen gemeenschap al zo’n hecht saamhorig heidsgevoel is ontstaan. Burgemeester Rasterhoff wilde dan ook zijn hartelijke gelukwensen aanbieden aan het bestuur, aan alle eilandbewoners en de medewer kers die er voor gezorgd hebben dat deze speeltuin in zo’n korte tijd tot stand kon komen. sedert een tijdstip, gelegen vóór 12 juli 1957, onderhanden is. De rekening over 1957 van de gem. instelling voor sociale zorg, welke werd aangeboden zal worden nagezien door de vaste commissie uit de raad onder voorzitterschap van weth. Jouwsma. Lang voor de burgemeester arriveer- d-, verdrongen ze zich al voor het ge sloten hek waar drie luchtbalonnen aan vastgebonden waren. Het haar van Ukkie Moust werd nog eens opgekamd en toen kon voorzitter F. Volkers de burgemeester verwelko men. Deze werd vergezeld door wet houder Boonstra, de directeur van Ge meentewerken de heer de Boer, en het hoofd van de kinderpolitie in onze stad. Verder waren aanwezig de heer Schreu der, bestuurslid van de Ned. Unie van Speeltuinorganisaties, en vertegenwoor digers van de andere plaatselijke speel tuinverenigingen. De heer Volkers verheugde er zich over dat precies een jaar na de oprich- „Het Roltrommel-auto. Bij dit onderdeel van de bfegrotings- wijziging merkte de heer Brandsma op dat f41.500 voor de aanschaffing van een roltrommel-auto voor de Reinigings dienst een hoog bedrag is, gezien het feit dat de tegenwoordige na zes jaar al versleten is. De Voorzitter antwoordde hierop dat de heer Drandsma toch wel weet hoe die indertijd is aangekocht. Uit de onder vinding met de thans gebruikte rol trommel-auto vloeit niet voort dat de nieuwe ook maar zes jaar zal mee gaan. De raad ging hierna met het gehele voorstel accoord. Ie n» BI f. ie k n >r !t heeft daar een werkplaats voor het ver vaardigen van camouflagenetten en komt steeds met auto’s langs 't pad dat over de reed van een boerderij loopt. Die situatie wordt onhoudbaar. De weg moet omgelegd worden en verbreed, waar door ook ruimte vrij komt voor woning bouw. De heer Osinga, ter plaatse goed bekend, gaf ook nog een toelichting. De plaats daar wordt in Jutrijp „de rim boe” genoemd. Dat zegt al genoeg. Er wordt thans gebruik gemaakt van een reed waarop geen recht bestaat. Tegen de prijs had spr. geen bezwaar gezien het belang dat de daar wonende mensen bij de verbetering hebben. Het oorstel ging daarna onder de ha mer door. Ook de burgemeester legde in zijn speech de nadruk op de goede samen werking. Hij noemde het een vreugde volle dag nu er in de gemeente weer een speeltuin bij gekomen is waar de kinde ren veilig kunnen spelen en van de zon genieten. Het gemeentebestuur is nogal trots op het eiland en het is een belofte voor de toekomst dat er in deze aparte In deze raadsvergadering waren alle (15) leden aa.iwezig. Voorzitter burge meester J. van Hout; secretaris de heer G. Sennema. Na de aanbesteding van 10 7-persoons woningwetwoningen waarvoor de raad op 9 april j.l. financiële medewerking verleende, is gebleken, dat de inschrij vingssommen aanmerkelijk boven de curve-prijs uitkwamen, zodat deze bouw geen doorgang kan vinden. Maar om het toegewezen contingent toch te benut ten, hebben B. en W. contact opgenomen met een andere aannemer uit de ge meente omtrent de onderhandse aanbesteding van de bouw van tien woningen geljjk aan de 36 5-persoons woningen van het bouwplan 1957. Verwacht wordt dat daarvoor wel machtiging tot gunning zal worden verkregen. In de vrijdagavond gehouden Raadsvergadering werden B. en W. gemachtigd tot de bouw van deze woningen over te gaan, maar B. en W. zullen toch nog proberen de 7-persoonswoningen voor de curve-prijs gebouwd te krijgen. Verbetering Binnenpad Jutrijp. Een van de kapitaalswerken welke de door B. en W. voorgestelde wijzigingen in de gemeentebegroting 1958 nodig ma ken is de verbetering van het Binnenpad te Jutrijp. Het hiervoor benodigde be drag kwam de heer Brandsma nogal hoog voor. Rekenen B. en W. op een ho ger subsidie dan 75 De Voorzitter: Dat is de normale subsidie, maar mis schien kan het nog wat hoger worden. Weth. Jouwsma lichtte de situatie ter plaatse nader toe. Lankhorst uit Sneekting van de speeltuinvereniging Dit resultaat kon alleen maar be reikt worden als alle eilandbewoners meewerkten. En dat deze samenwerking er inderdaad geweest is, stemt tot grote dankbaarheid. Gistermorgen klokslag 7 uur vertrok ken er ongeveer 200 wielrijdsters en wiel rijders uit Bolsward om deel te nemen aan bovengenoemde tocht. Onder hen be vonden zich ook heel wat bekende ren ners. Ook enige onzer stadgenoten waren weer van de partij o.a. H. Kanon jr. die te ongeveer 11.20 zijn deelnemerskaart hier liet afstempelen, te 12.45 gevolgd door mej. R. de Ruiter, wonende Prin sengracht 22 alhier, die de eerste dame was. Het parcours liep van Bolsward naar Harlingen, Franeker, Leeuwarden binnendoor naar Bolsward terug en vandaar naar Sneek, IJlst, Slo ten, Staveren. Hindeloopen, Workum, met als finish Bolsward. Mej. de Ruiter was daar ook de eerstaankomende dame en werd er met bloemen gehuldigd. Nagekomen was o.a. de mededeling in de aanhef vermeld. De Voorzitter drukte hierover zijn spijt uit. B. en W. zullen nog wel po gingen ondernemen de bouw door te la ten gaan, maar hebben weinig hoop. De heer Miedema kon met de door B. en W. gevraagde machtiging mee gaan als dat nodig blijkt, maar zou het toch op pros stellen als al het moge lijke gedaan werd, het oorspronkelijke plan uitgevoerd te krijgen. Spr. zou nl. graag wat grotere woningen in de ge meente willen hebben en stelde daarna de vraag hoe het komt dat de prijzen te hoog waren. Hebben de aannemers in de gemeente er te weinig kijk op? De Voorzitter kon op deze gewetens vraag geen antwoord geven en gaf daarom het woord aan weth. Gerbrandjj die voorzitter is van de Woningstich ting. Deze zei, dat de commissie het ook teleurstellend vond dat de prijs niet goedgekeurd kon worden. Het prijsver schil was veel te groot, terwijl er bij de curveprijs al op gerekend was, dat het woningen van kwaliteit zouden worden. De commissie weet het nu ook niet. We zouden uit de mist geweest zijn als een andere aannemer ze wel voor de curve- prijs had kunnen bouwen, maar dat bleek niet mogeljjk. De Voorzitter merkte op, dat het ook moeilijk is het werk ondershands aanbe steed te krijgen nadat het reeds was aanbesteed. Het is dan z.g.n. besmet werk. Hierop antwoordde weth. Gerbrandjj evenwel, dat de Woningstichting daar al rekening mee gehouden had. Er was vooraf al een voorbehoud in die rich ting gemaakt, zodat de Stichting volko men vrg was. De heer Brouwer vroeg of in de curve- prijs alles was begrepen. Er zouden nl. granietvloeren in de hall, colovinyltegels enz,, in de woningen komen. Dat gaat boven de gewone normen uit, maar vol gens spr. moet de gemeente niet te luxe bouwen. De woningen worden gebouwd voor het arbeidende volk en dat moet ze ook kunnen betalen. De heer Miedema wees er nog op, dat de gemeente overigens zulke prettige ervaringen met de eigen timmerlieden had. Daarom bevreemdde het hem dat het nu mis liep. De heer Gerbrandjj herhaalde, dat met de door de heer Brouwer genoemde extra voorzieningen al rekening was gehouden. De Voorzitter zocht de oor zaak in een andere richting. De door B. en W. gevraagde machti ging werd daarna z.h.s. verleend. Grondruil te Oppenhuizen. Tegen dit voorstel, dat wij, evenals de meeste andere, vooraf al publiceerden, had de heer Abma bezwaar. Volgens hem wordt daarmee een bedrag van f 5000 weggegeven. De gemeente geeft 525 m2 bouwrijpe grond, die daar tien gulden per m2 kost, en krijgt er maar 225 m2 voor terug. Voor het verkeer achtte spr. deze ruil ook niet nodig. Dat heeft in Oppenhuizen weinig te be tekenen. Het meeste gaat om het dorp heen. En zouden Ged. Staten zo’n be sluit wel goedkeuren? De Voorzitter wilde dat afwachten en verdedigde daarna het voorstel door er op te wijzen dat de woning van de heer de Jager erg buiten de rooilijn steekt en de weg daar erg smal is. Thans heb ben wij de kans tegenover het lokaal een prachtige parkeerruimte te maken. B. en W. hopen dat het P.E.B.gebouwtje da_i ook nog eens gaat verdwijnen. Spr. was het met de heer Abma eens, dat het de gemeente een offer kost. Maar als men ziet wat jaarlijks aan wegver- betering besteed wordt, is dit offer toch niet zo groot. De heer R. M. Nauta viel de heer Ab ma bij. Als dit voorstel wordt aangeno men blijven de obstakels (de boerderij Films na afloop. Na afloop van de openbare vergade ring vertoonde Dr Hakman te Leeuwar den eerst de door hem opgenomen film van enige typerende pekjes uit de ge meente, het leven op de secretarie, de laatste vergadering van B. en W. en van de raad onder voorzitterschap van bur gemeester Tjaberings en de raadsverga dering waarin afscheid van de heer Tja berings werd genomen, en daarna nog mooie opnamen over een naar de Franse Rivièra. Bij deze filmvertoningen waren ook de heer en mevr. Tjaberings en mevr. HakmanTjaberings aanwezig, alsmede Een schrijven van Ged. Staten hou dende goedkeuring van een tiental raadsbesluiten, werd voor kennisgeving aangenomen, evenals de mededeling van het bestuur der Herv. school te Nijland, dat zijn verzoek om medewerking voor het aanschaffen van nieuwe schoolmeu- belen en voor verandering van de in richting c.a. wordt ingetrokken in ver band met een te ontwerpen plan tot mo dernisering van de school. Een verzoek van het bestuur der C.V.O.-school te Hommerts om mede werking voor het aanschaffen van leer middelen t.b.v. het verkeersonderwijs en staatsinrichting werd in handen van B. en W. gesteld om advies. De Balansen en Verlies- en Winstre keningen over het jaar 1957 van de Ver eniging van Ned. Gemeenten, het ge meentelijk jaarboek 1957 van die vereni ging en een zestal jaarverslagen werden ter inzage gelegd voor de leden. Winst en forlies Wy hawwe wol ris bést woun, mar ek wol flink forlern. Foaral tusken ’30 en '40 wie de hannel min. Mei myn aldste soan Symen haw ik hiel hwat omset. Wy hienen faek tweintich, tritich kij oan ’e merk. Ik ha to Snits in plak oan ’e merk foar toalf kij. Dat is faek to lyts west. Nou net mear. Ik ha myn aide klanten en dér gean ik noch geregeld hinne, mar fjirder gean ik net mear. De jongeren moatte it nou mar oemimme. Ik gean op it aide fytske. Ik brük gjin auto of bromfyts en héld de krite hwat biheind. 4 juny is myn jierdei. Dan sille wy dit meiiens bitinke. De famylje komt, foar sa fier se kinne, oer. Ik tink dat der ek wol in pear kollega’s fan de keapmans- bond komme sille. Dy ha al ris pinfiske hoe aid ik bin. Jo ha de bern net allegearre by honk? Né Eppe is de ienichste dy’t yn Drylts wennet. Dér bin ik tige tankber foar. Ik bidoel (mei in glimke) dat der dochs noch ien om en by my is. De oaren binne hjir en der stoud. En dan vertelt de oude heer iets van zijn kinderen. Siemen de oudste, heeft een kapitale boerderij in Canada evenals nu ook Douwe, de jongste; Geertje, die al meer dan tweeendertig jaar in Canada woont, is getrouwd met een hoofd der school; Tjitske is ook getrouwd met een schoolhoofd en woont in Voorburg. Dou we heeft eerst nogal tegenslagen gehad door ziekte, maar het gaat hem nu beter. Hij heeft een boerderij met 200 pon- demaat land en een 65 melkkoeien, waar van de melk met machinale verzorging in flessen wordt getapt en regelrecht wordt verzonden naar de verbruikers in de stad. En zo nemen we afscheid van de nu haast tachtigjarige, wel klein en iets ge bogen, maar toch nog zo fit, die zijn oude klanten opzoekt op gele klompen en voor de tussenhandel een persoon van grote waarde is omdat men op zijn woord aan kan. hawn? Heit en ik foeren altiten mei in skip fan 22 tonne nei Ljouwert mei fé, faek ek wol mei bollen, hweründer wol ris lilke. Ik roeide bygelyks ris aide Jisk Attema foarby. Dy sei: „Wolst in bolle keapje?” Ik: Wis wol. Hy stiet oan ’t tsjoar, mar ik gean net mei dy; hy hat de arbeider to pakken hawn. Ik kocht dy bolle, in béste interbolle. sa op sicht foar sechstich goune. Doe kaem ik thüs en sei tsjin üs heit: Nou ha ’k in lilke bolle kocht en dy moat tongersdei mei nei Ljouwert. Hoe folie? Sechstich goune. Dat liket der op! Ja, mar hy is lilk! Nou, dat sil wol hwat mei falie. Wy binne net bang fan in bolle! Wy hellen him woans- deitojoun op mei it skip, dan koe der hwat bikomme. Heit en ik nei de bolle. Heit sei: Nou moatst do it tsjoar mar nimme, dan sil ik wol om dy tinke. Dan moatst de béste peal üt ’e jister nimme, en dan it tou in slach om ’e peal en dan oer ’t stek. Sa dienen wy. Wy setten him fêst en dienen him in blynkape foar. Dan koe der net sjen hwer’t er roun. Sa- dwaende krigen wy him yn ’t skip en setten him efteryn tsjin ’t skut. Wy set ten losse skutten tsjin him oan, dat er net to folie romte hie. De oare deis kri gen we noch sawn bollen der by yn, dat hy siet goed yn ’e knel. Wy foeren der mei nei Ljouwert. Ornaris stie de eksport slachter Schot op ’e wal as wy oan ka men. Sa nou ek. Hy frege oft wy ek hwat hiene. Heit sei: In bolle, mar hy is hwat lilk. Net sa slim, sei de man. Ik kin him yn ’t skip wol bisjen en jim le- verje him my op ’e stal. Wy forkochten de bolle foar hünderdtweintich goune! Dat wie better as dat fette keal. Mar hy moast noch levere wurde. Us heit sei: Nou moatst it rom even op en del rinne mei üs maet. Ik bin der by. Dat gong sa bést, dat heit sei: Der mar üt; ik sjoch it wol, hy is bikomd. En it gie bést. Hjir ha jo nou twa feiten dy't tsjin elkoar oer steane. Het gemeentebestuur wil steeds graag zijn medewerking verlenen aan dit werk en heeft dit o.a. ook al bewezen door het beschikbaar stellen van een oppasser, maar bo vendien wil zij als bewijs van waar dering voor dit werk een „bevel schrift tot uitbetaling van f 1000. overhandigen aan hêt bestuur van de buurt- en speeltuinvereniging „Het Eiland”. het personeel van de secretarie, de Ont vanger en de Dir. van Gemeentewerken, mevr. Sennema en mevr. Visser. De films werden zeer gewaardeerd, wat door burgemeester van Hout namens alle aanwezigen onder woorden werd gebracht. Maar behalve deze dank bood hij dr Hakman nog sigaretten en me vrouw bloemen aan. te :ort van ing ,ar- <an fin- bli- i te la- I 5ij. I un ed en Dat de „kypmantsjes” nog wel iets meer kunnen dan „reedmeitsje” alleen, daarvan is de heer P. Buma, geboren en getogen „Drylzer” een pracht-voorbeeld. Toen we hoorden dat hij 4 juni de dag herdenken zal, waarop hij zestig jaren geleden de koopmansstok 'ter hand nam en dit tevens zijn tachtigste verjaardag wordt, zijn wij eens wat met hem gaan praten in zijn vriendelijke woning Uilen burg 14. De a.s. jubilaris is een bekende figuur op de veemarkten van Sneek en Leeu warden niet alleen, maar ook in wijde omtrek in de zuidwesthoek. Hij zat al gauw op zijn praatstoel, de krasse oude heer, wien men zijn hoge leeftijd niet aanziet. Bij dit punt constateerde de heer R. M. Nauta, dat de tegenwoordige huur der van dit perceel wel ir de hoek zit waar de klappen vallen. Hij heeft al ver schillende keren grond moeten afstaan. Nu moeten wij hier het belang van de gemeente zien, aldus spr., want industrie is ook belangr'jk, maar er is industrie en industrie. De arbeiders uit onze ge meente moeten er ook werk kunnen vin den. Spr. zag graag dat ook dat in het oog wordt gehouden. Anders heeft hij liever dat het goede cultuurgrond blijft. De heer Miedema zou het zeer op prijs stellen als er ind strie kon worden aan getrokken, maar spr. was het met de heer Nauta eens dat m^n ooi. ruim schoots aandacht schenkt aan de belan gen van de burgerij. Spr. vertrouwde er evenwel op, dat B. en W. alle moeite zullen doen om werk voor- de arbeiders te krijgen. De Voorzitter antwoordde, dat met de belangen van Je pachter zo veel mo gelijk rekening zal worden gehouden. Vaststelling van het uitbreidingsplan wil echter niet zeggen dat dit terrein ook direct in gebruik zal worden genomen. En wat het scheppen van werkgelegen heid betreft: men weet niet altijd wat er uit een bepaalde industrie kan groeien. Maar als er aanvragen voor in dustrievestiging komen, zullen B. en W. de Raad volledig inlichten. Het voorstel werd hierna z.h.s. aan genomen. Aankoop krotwoning te Heeg. De heer Schengenga wees er op, dat deze woning tot een blokje van vier behoort. Na afbraak blijven er dus toch nog drie staan. Spr. wilde daarom z.m. ook deze aankopen. De Voorzitter zegde toe dat B. en W. hieraan aandacht zullen besteden als de mogelijkheid tot aankoop er is. Maar men moet nu enmaal een begin maken. De raad ging hierna z.h.s. met het voorstel accoord. van oud-weth. Atsma en het transfor- matorhuisje) bestaan. Is dat stukje grond nu deze prijs waard? De Voorzitter herhaalde, dat er nu een mogelijkheid is het te krijgen. Als de heer de Jager zijn tegenwoordige pand laat restaureren blijft de onge wenste verkeerssituatie daar weer een groot aantal jaren bestaan. De heer Abma: Dergelijke kansen doen zich vaker voor. Maar moet de ge meente nu altijd een offer brengen? Vol gens spr. zou deze ruil „een slag in ’t gezicht zijn van de bestedingsbeper king”. De Voorzitter gaf toe, dat er een ver schil blijft van f 2000, maar betoogde nogmaals, dat de verkeerssituatie daar door belangrijk wordt verbetera. De heer R. M. Nauta voerde nog aan, dat er maar een klein parkeerterreintje kan komen, zodat er maar weinig auto’s kunnen staan. Volgens weth. Jouwsma deed de beste dingsbeperking hier niet ter zake. Daar mogen de belangen van de gemeente niet aan opgeofferd worden. Bij de ar- braak van deze slagerij komt er veel meer zicht wat in ’t belang is van het verkeer, dat in de toekomst nog veel meer zal toenemen. Dat het maar een klein parkeerterrein wordt was spr. niet met de heer Nauta eens. Op 225 m2 kunnen nog al wat auto’s staan. De heer Abma informeerde nog of van de heer de Jager niet een tegemoetko mender houding is te verwachten. Dat kan in elk geval geprobeerd worden. Maar hierop antwoordde de Voorzitter, dat het voorstel het resultaat is van de gevoerde onderhandelingen. Het moet daarom zonder meer aanvaard worden of verworpen. De heer Kornelis plaatste zich ach ter B. en W. De dorpen moeten ver beterd worden en een mooie nieuwe sla gerij op de hoek is een dorpsverfraaiing. De heer Waltje sprak in gelijke geest. Het voorstel, dat op verzoek van de heer Abma in stemming werd gebracht, welk verzoek door de heer R. M. Nauta was ondersteund, werd daarna met de stemmen van deze beide leden tegen aangenomen. Verkoop voormalig brandspuit- huisje te IJsbrechtum. op een met zand gevuld blaadje, een plastic schaar aan waarmee hij de touw tjes van de aan het hek vastgebonden luchtballon doorknipte. Op dit ogenblik hadden de kinderen al die tijd ongeduldig gewacht. Misschien hebben ze niet eens de vermaning van de burgemeester gehoord om toch voor al een goed gebruik van dit dorado te maken en wat voorzichtig te zijn met de kostelijke werktuigen ze rumoerden genoeglijk achter de touwen en een klein ding in een wit jasje drentelde zelfs vertrouwelijk rond de burgemees ter en had totaal geen respect voor het historisch ogenblik Daar gingen de bevrijde balonnenDe burgemeester luidde de bel in de alleraardigste klok- kestoel vooraan op het terrein en alle kinderen lieten de touwtjes van hun bal lonnen los. Een warreling van kleuren in de grijze regenlucht, een gejuich van kinderen die niet meer te houden waren maar de speeltuin in draafden alle officiële mensen voorbij Dat was een run naar de schommels, de wippen, de draaimolen met de aar dige stoeltjes. De klimrekken waren meteen in gebruik, de zweefmolen ook, maar de gegadigden voor de lange kabel baan moesten even plaats maken voor wethouder Boonstra die naar beneden zweefde tot groot plezier van de kinde ren. Wat een vreugde, wat een gekrioel, wat een kleuren nu al deze in vrolijke tinten geschilderde toestellen door de kinderen in werking werden gebracht. Alleen de zandbak en de waterbak lagen verlaten maar dat zal een attractie zijn voor zonnige dagen. Gezellig samenzijn. Het was eigenlijk jammer dit feest te verlaten, maar voor de genodigden was er nog een gezellig samenzijn in de cantine van Landustrie, waar verschil lende sprekers het bestuur van de ver eniging en de bewoners van het eiland gelukwensten met de „geboorte” van de speeltuin. Zonder discussie en stemming werden aangenomen de voorstellen van B. en W. tot het verlenen van medewerking voor uitbreiding van de rtjwielbergplaats op het terrein van de Geref. school te Scharnegoutumde herverpachting van de brugtollen en dichtzetten; het vast stellen van een nieuwe verordening op de keuringsdienst van vee en vlees en een destructieverordening: de wegver- betering HommertsHeeg; het aan gaan van kasgeldleningen voor het 3e kwartaal 1958 en het vaststellen van een extra-krediet in rekening-courant met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten; wijziging van het algemeen ambtenarenreglement en de arbeids- overe„nkomstenverordening; wijziging begroting 1957 van de gemeentelijke in stelling voor sociale zorg en het nage komen voorstel tot het aangaan van een vaste 5 geldlening groot f 71.000. waarvan de opbrengst moet worden aan gewend ten behoeve van de vaste finan ciering van kapitaalswerken welke reeds zijn voltooid of waarvan de uitvoering Trommelslagers van S.G.V. lokten zaterdagmiddag als echte rattenvangers van Hameln, de kinderen van het eiland uit de huizen. Feestvierende kinderen met feestmutsen op en kleurige luchtballonnen in de hand. Ze trokken zich niets aan van een neerdruilende regen, ze hadden feest, want hun speeltuin werd ge opend.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1