Mineke Schraa woun in nije fyts Slechts éénmaal sedert 1900 was een lente kouder SS IJLST en van BUITENLANDS OVERZICHT 1111 Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL I Donderdag 12 juni 19o8 113e jaargang no. 47 ad Redakteur; L. KIEZEBRINK r, De Gaulle en Algerije dagen 1 Eindexamen Chr. Kweekschool .1 aarvergadering Groene Kruis Sneek Redaktie-adres Kleinzaad 7 Telefoon 2872. Autotocht Ouden van weer in zicht De heer A. de Jong 25 jaar deurwaarder te Sneek De heer P. Sijtsma ridder in de orde van Oranje Nassau f Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Opbrengst collecte Grote plannen in Heeg SNEEKER NIEUWSBLAD de Juni weer takelde af. (Van onze weerkundige medewerker). Maandag slaagden de dames J. Aal- ders, Leeuwarden; L. Sijbesma, Idsken- huizen; Tj. v. d. Velde, Luinjeberd en de heren J. van dei- Schoot, Heeg; J. Brink, Sneek. De Ver. .,Het Groene Kruis” Sneek, houdt haar algemene ledenvergadering op maandag 16 juni a.s. in het Wykge- bouw. Men zie de adv. in dit nummer. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Jomb Drijfhout Kiezebrink A Co Kantoor: ÜROUTZAND 55 Telefoon 3005 <K 5150) Advertentieprijs 15 et per mm Bij contract thandelsadv .1 lage: Abonnementsprijs t 3.- pet nali jaar Franco per post t 3.75 pet half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. |k te ikort van king 'aar- kan MASSALE DEMONSTRATIE IN ISTANBUL. (Boven) een klein deel van de enorme menigte van honderdduizenden demonstranten op een plein in Istanbul, waar de studenten van de universiteit van de Turkse hoofdstad protesteerden tegen de Britse politiek op Cyprus. De Turkse autoriteiten verjoegen de demon stranten met tanks en troepen met de bajonet op het geweer. Dezer dagen was het 25 jaar geleden, dat de heer A. de Jong als deurwaarder bij het kantongerecht alhier werd aan gesteld. De bescheidenheid van de jubi laris belet ons hier enigszins uitvoerig Frysk-talige gemeente yn Fryslan. De boargemaster sei der ek greatsk op to wézen, dat der nou al wer in haedpriis yn syn gemeen te fallen is. Hy winske Mineke fan her ten gelok en hoopte dat hja folie plezier fan har fyts hawwe sil. Master de Vries wie allyk in bytsje greatsk en tige bliid dat de fyts sa goed tolanne komd is. De hear Schraa, dy’t haed is fan de Herf. skoalle, tanke üt namme fan syn dochter, dy’t ek al traktearre hie, en spriek dérby de winsk üt dat de K.F. F.B. der mei trochgpan mei in goed boek foar in billike priis” under de minsken to bringen. De hear de Vries winske ta bislüt ek de hear de Jong, dy’t tekenleraer is oan dizze skoalle, gelok mei de prestaes- jes fan syn learlingen, en doe giene alle learlingen mei master v. d. Kamp, de hear de Vries en de gasten nei büten om t~ sjen hoe’t Mineke in earerountsje op har nije fyts ried. Ter gelegenheid van zijn veertigjarige werkzaamheid bij de Coöp. Centrale Landbouwboekhouding te Leeuwarden, heeft ministei- Vondeling persoonlijk de heer P. Sytsma, nu directeur van deze instelling, maandag te Leeuwarden de onderscheiding van ridder in de orde van Oranje Nassau opgespeld. was immers eerst voor een zekere mate van zelfstandigheid der satellietlanden en heeft een aantal Zuid Slavische communisten die pro-Russisch waren laten arresteren. Men vraagt zich af wat Tito met dit optreden kan winnen. Misschien hoopt hy op meer economische hulp van Amerika en misschien tracht hij ook er toe mee te werken Chroesjtsjew ten val te brengen. Diens tegenstanders te Moskou kunnen er nu op wijzen dat de pogingen van de hui dige Russische premier om de vriend schap met Zuid Slavië te herstellen vol ledig mislukt zyn en een terugkeer aan de macht van de Stalinisten te Moskou zou misschien het verzet van de satelliet staten tegen Russische overheersing weer kunnen doen opvlammen en daar weer meer sympathie voor Tito kunnen wekken. kwestie wekt spanningen tussen Griekse en Turkse regeringen, welke niet prettig zijn voor de Navo, waarin beide partners zijn. Griekenland heeft een spoedzitting van de Navo-raad ge vraagd om ue kwestie te behandelen. Wat Indonesië betreft wordt gemeld dat Soekarno en zijn partij wat van hun vriendschap en flirten met de communis ten zijn genezen en dat daardoor de be trekkingen tussen Washington en Dja karta zeer verbeterd zijn, een verbete ring welke in Nederland met enige zorg wordt gadegeslagen omdat zij de Ameri- kannse houding ten opzichte van de Nieuw Guinea-kwestie en van de Neder landse eigendommen in Indonesië kar beïnvloeden. De maand juni is dit jaar allerple zierigst begonnen. De temperatuur maakte al dadelijk een sprong omhoog en op de tweede dag werden in ons land plaatseljjk maxima van 28 graden geno teerd. Daarna is er onweer gekomen en ging de kwaliteit van het weer in de erop volgende dagen verder achteruit. Deze week spreekt polaire lucht, afkomstig van het zeegebied tussen Ijsland en Noorwegen, zelfs een woordje mee. Het is voor de meteorologen by de heersende wisselvallige weerstoestand dikwijl' geen gemakkelijke taak om het toekomstige weer juist te schetsen. Wanneer we in een toestand met tal rijke onberekenbare depressies verkeren, is het in bepaalde gevallen niet moge- lyk des morgens te zeggen, hoe het weer op de middag van diezelfde dag zal zijn. Een duideiyk voorbeeld hiervan maak ten we j.l. zondag mee. ’s Zaterdags was voor de rustdag algemeen droog weer met zon voorspeld. De weerkundi gen waren wel van de aanwezigheid van een depressie boven Engeland op de hoogte, maar ze verwachtten, dat deze ia Noordelijke tot Noordoostelyke rich ting zou trekken. Dit gebeurde echter niet. Het mini mum toonde meer belangstelling voor de Noordzee met als gevolg een verslechte ring van het weer, vooral in de middag en in het by zonder in het Noorden van het land. Uitdieping van de depressie activeerde daar de regenbuien en deed de wind toenemen. Plaatselijk viel er 10 by zyn loopbaan stil te staan, maar er is toch wel voldoende omtrent de wijze, waarop hij zijn taak vervult, naar bui ten doorgedrongen, om er iets van te kunnen zeggen. Er is wel bijna geen be roep dat meer takt vergt, dan dat van een deurwaarder. Welnu, de heer* de Jong heeft zyn taak niet alleen niét gi;ote plichtsbetrachting, maar al die jaren ook met even grote gemoedelijk heid als behoedzaamheid en gematigd heid verricht. Buiten zyn officiële taak als deurwaarder vond de heer de Jong er hier ter stede al' spoedig een by nl. als vertrouwensman en vraagbaak van vc’.en en ook als zodanig geniet hy een reputatie van grote betrouwbaarheid en toewyding. Vaak met voorbygaan ook van eigen persoonlijke belangen heeft de heer de Jong zyn veelomvattend werk verricht en dat alles maakt dat we hem hier gaarne gelukwensen met zyn ju bileum. Mineke Schraa üt Drylts, learlinge fan de Kristlike Uloskoalle to Snlts, is fan ’e moarn op in moajje njje fyts nei skoalle gien. En dér kin hja dübbeld greats op wêze, hwant hja hat him seis fortsjinne. De tekening dy’t hja makke foar de teken- en kleurkriich fan de Kristlik Fryske Folksblbleteek wie ntl. de moaiste fan allegearre. Justermiddei hat de hear E. S. de Jong fan Boalsert, skriuwer fan de K.F.F.B., har dêrfoar op skoalle dizze haedpriis ütrikt. Wat in het Westen algemeen opge vallen is, is de rustige houding van de Sovjetunie tijdens de eerste faze van de crisis in Frankryk, welke ook een crisis voor het gehele Westen is. Practisch is Frankrijk militair machteloos in Euro pa ge'eest tijdens deze faze en, met W. Duitsland nog slechts in het begin van zyn militaire opbouw, was, als Mos kou oorlogszuchtige bedoelingen had, dit het gunstige moment voor de Sovjetunie geweest om by verrassing toe te slaan. Uit het feit dat dit niet geschied is leiden vooraanstaande politici en com mentatoren in het Westen af dat het oorlogsgevaar in de nabye toekomst ge ring is en, Dulles heeft het gezegd, de sfeer misschien' gunstig is om tot enige belangryke overeenkomsten met de Rus sen te komen, al behoeft er nog niet di rect een topconferentie uit voort te vloeien. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken had hier biykbaar het oog op een mogeiyke stopzetting der proeven met kernwapenen onder be- behooriyke controle en de door de Ver. Staten voorgestelde neutralisering van het Zuidpoolgebied. Maar wat die kern wapenen betreft moet men rekening houden met een nieuw element nu Frankryk een de Gaulle-bewind heeft Is dat alweer een jaar geleden? Is het alweer zo ver dat de commissü begint met haar voorbereidingen, zal door menigeen gezegd worden! Ja, de tyd gaat door; evenals veel menser. reeds lang bezig zyn met de planner voor hun vacanties, zo moeten wij onze zaken regelen voor de traditionele Ouder van Dagentocht Sneek. De tocht is bepaald op 2 juli a.s., dus dat duurt niet lang meer. We hebben de tocht iets vroeger gesteld, aangezier veel autobezitters anders reeds weer met vacantie zyn gegaan en velen deze dag niet gaarne willen missen. Waar we heen gaan zullen wy spoe dig bekend maken; dit is in voorberei ding. Het eerste punt is voor onze autobe zitters, die weer een circulaire ontvan gen en wie wy beleefd verzoeken deze spoedig ingevuld aan hun garagehouder ter hand te willen stellen. Het tweede is, dat de heren van de financiën binnenkort weer op pad gaan en hopen dezelfde gulle ontvangst te mogen hebben als zy bij deze milde gevers gewend zijn. Ten derde: Ook de bakkers en krui deniers zullen veer in de gelegenheid worden gesteld’ hun steentje voor dit mooie doel bij te dragen. Mochten er autobezitters of gulle gevers zyn, die door ons vergeten moch ten worden, bel oan even nr. 3244 en het komt in orde. Wy rekenen op aller medewerking. DE COMMISSIE VOOR AUTO TOCHT OUDEN VAN DAGEN SNEEK 1 Men mag benieuwd zyn naar de hou ding welke een aantal Arabische landen tegenover Tito zal aannemen nu deze weer Uu de gratie bij Moskou is. Vooral tussen Nasser en de Zuid Slavische dic tator bestond er nog al sympathie. Egyp te was in deze overzichtsperiode vooral in het nieuws door de vergadering der Arabische liga in Libië, waar de klacht van Libanon tegen Nassers Ver. Ara bische Republiek werd behandeld over de inmenging in binnenlandse Libanese aangelegenheden. Het staat als een paal boven water dat de V.A.R. de opstande lingen in Syrië, die aansluiting by Nas ser’s schepping willen, heeft gesteund; de berichten uit Israël over aangehou den Libanese opstandelingen, die in Sy rië van wapenen worden voorzien, bé- vestigen dat ook. De Arabische liga kon geen verzoening tussen de V.A.R. en Li banon tot stand brengen en alle niet bij eerstgenoemde republiek aangesloten Arabische landen keurden de houding van Egypte en Syrië af en het lijkt er op dat een breuk in de liga nu moei lijk meer is te vermyden. De Libanese kl’.cht is nu bij de Veiligheidsraad in behandeling, doch deze raad kan ook niets doen om aan deze inmenging een eind te maken; de Russen zullen stellig achter Nasser staan. Zij hebben er alle belang bij de Westerse invloed in Liba non te bestrijden en Nasser, de paladgn van het Arabisch nationalisme, de hand boven het hoofd te houden; al hielden ze zich dan kalm toen de Gaulle aan de macht kwam, zy stelden hun radio wel beschikbaar om, in koor met de Egyp tische, de Algerijnse opstandelingen aan te moedigen, de strijd tegen hun Franse overheersers voort te zetten. Van het verdere nieuws mogen de nieuwe onge regeldheden op Cyprus worden vermeid; zij komen de Engelsen slecht van pas, want zy zgn juist bezig met een nieuw plan voor de oplossing dezer kwestie. Waarschyniyk zyn echter deze relletjes juist daardoor ontstaan. De Turkse min derheid op het eiland is waarschyniyk uit de band gesprongen om aan te tonen dat een GrieksCypriotisch bewind over het gehele eiland onhoudbare toestanden in het leven zou roepen en dat de enige oplossing is een verdeling van het ei land, zoals de Turkse regering wik De Dat wie foar har in greate forrassing. Doe’t de hear de Jong mei de hear J. v. d. Goot, ek bistjürslid, boargemaster J. C. Cavaljé fan Drylts, de hear E. F. Eijgelaar, fortsjintwurdiger fan de Junc- ke ibryk, dy’t de fyts ’skikber steld hie, de leveransier U A. Faber, it haed fan de skoalle, har heit en mem en de man fan ac krante klasse 2A ynstapten, wist hja noch fan neat. Hja hearde it pas üt de moule fan de hear de Jong, dy’t meidielde, dat ünder- skate jonges en famkes fan dizze skoal le mei suisses oan de kriich meidien haw we en dat üt har klas ek Grietsje Pier- sma en Tietsje Falkena üt Koufurderrige in earste priis krigen ha. Mar fan alle tekeningen dy’t mei in earste priis bi- kroand waerden, wie harres de aller- moaiste. Neidat master de Vries de nije Junc- kerfyts de klas ynriden hie, róp de hear de Jong yn’t bisünder boargemaster Ca valjé it wolkom ta. Der bistiet ntl. in prettige ban tusken Drylts en de K.F. F.B. en der is ek al twa kear earder in haedpriis tolanne komd. Boppedat is Drylts de iennichste hündert persint De generaal zal er stellig op staan dat zyn land- ook kernwapenen mag ontwik kelen en zal in ’t algemeen wel streven naar een Franse militaire positie op het Europese vasteland, welke die van West Duitsland in de schaduw stelt, in de laatste tyd was dat eigenlijk wat an dersom. Als de generaal zijn oude be ginselen niet ontrouw is geworc'.a, zal hy aan de opbouw van het Franse leger de grootste aandacht besteden, want veel meer dan het parlement, beschouw de hy dit leger vroeger als de ware ver tegenwoordiger van het Franse volk. En mede daarom zal de kwestie der kern wapenen wel een uiterst lastige voor het Westen worden. En dat juist op het moment dat in de Ver. Staten geleerden van 15 landen bijeen zijn om over de proeven met deze wapenen te overleg gen. De Amerikaanse regering ver wacht, zo heet het, dat de conclusies waartoe deze geleerden zullen komen ook van grote politieke invloed zullen zyn, omdat zy de staatslieden mogelyk een richtsnoer zullen bieden voor hun hou- din- ten opzichte van het kern./apen vraagstuk. De Engelse premier Mac millan die in Washington op bezoek is, heeft over deze zaak en over het nieuwe regime in Frankrijk stellig met presi dent Eisenhower en Dulles gesproken, hg hoopt nu eerstdaags ook met zijn Franse collega té confereren en dan iets wijzer te worden over de houding van de Gaulle ten opzichte van de grote in ternationale politieke kwesties. Moskou neemt, zoals men al verwachtte, ook een afwachtende houding ten opzichte van de Gaulle aan welk land doet dit trouwens niet, het Franco-regime in Spanje byv. heeft goede hoop dat in Parijs nu eindelgk eens een bewind zetelt waarmee het goed in Noord Afri ka zal kunnen samenwerken en de Franse communisten houden zich dan ook voorlopig opvallend rustig ten op zichte van hun nieuwe regering. Dat Rusland zo kalm bleef toezien by de e,ristin Frankrijk, schrijven sommige commentatoren ook wel toe aan de moeilijkheden welke Chroesjtsjew in het eigen land heeft met de Stalinistische groep, die nog altijd zou pogen weer aan de macht te komen. Om zyn positie te versterken zou de Russische premier in de laatste conferentie van de landen van het pact van Warschau de satel lietstaten. tegen bepaalde concessies -r- vermindering of algehele terugtrekking van de Russische troepen op hun gebied weer sterker, ook economisch, aan Moskou hebben gebonden. Zoals bekend heeft Zuid Slavië geweigerd aan deze politiek mee te werken, hetgeen tot ge volg heeft gehad dat Chroesjtsjew pu bliek heeft verklaard dat Zuid Slavië niet meer tót het „socialistische kamp” kan worden gerekend. Tito, die er al op was voorbereid dat de conferentie van de Warschaupact-landen zou uitlopen op een economische boycot van Zuid Slavië, is daaron geweldig kwaad geworden. Hij heeft Chroesjtsjew beschuldigd van be ginselloosheid de Russische premier De Gaulle’s terugkeer uit Algerije heeft de Fran ,e pers aanleiding ge geven tot nog al enige uitbundigheid over de resultaten welke hij daar be reikt heeft. Ten opzichte van de Fransen daar zyn inderdaad die resultaten niet gering. Hy heeft de rebellerende gene raals weer tot trouw aan Parys bewo gen, wat cverigens niet zo’n kunst moet geweest zijn, want zy hadden om hem geroepen en nu zij hun zin hadden ge kregen was er voor hen geen aanleiding naeer de rebellie voort te zetten, die ze volgens hun zeggen pleegden omdat ze vanuit Parys eigenlyk geen leiding meer ontvingen. Als men trouwens de blykbaar betrouwbare berichten over de vporgeschiedenis dezer rebellie nagaat, zgn daarby de generaals niet de leiden de figuren geweest, doch uiterst rechtse politici als Delbecque en Soustelle. Voor al de eerste schijnt al jaren bezig ge weest te zijn tegen de kabinetten te Pa rijs te complotteren en cellen gevormd te hebben, zowel in Algerije al. Frank rijk zelf, van waaruit op een geschikte tyd een opstandige beweging zou wor den ontketend. Eerst later schgnen de generaals in Algerije daarby betrokken geworden te zgn en dat deze daarna ook de Gaulle hebben ingelicht, die zich toen moet hebben bereid verklaard eventueel uit handen van de opstandige beweging de regeringsleiding te aanvaarden, werpt toch wel een. eigenaardig licht op dé door de Gaulle betuigde trouw aan de républ' k en aan de wettige regering. De Gaulle heeft thans echter Je opperbevel hebber in Algerije, generaal Salan. be last met de algemene leiding in dat land; de parachutisten-generaal Massu heeft ook zijn onvoorwaardelgke trouw betuigd aan de Gaulle en zo zyn de mi litairen in Algerge weer in het gareel. Wie teleurgesteld zgn, zgn de burgerlij ke politici in gerge die aan de putsch deelnamen en de comité’s voor de open bare veiligheid instelden, conservatieven als de bovengenoemde Delbecque en Soustelle. De Gaulle zowel' als Salan en Massu hebben deze comité’s duidelijk verteld, dat hun politieke taak nu was afgelopen en dat zij zich verder alleen maar hadden bezig te houden met de verbetering van de betrekkingen tussen de Franse kolonisten en de inlandse be volking. Tenslotte hebben deze comité’s zich daarbg* zy het noodgedwongen, neergelegd en trouw aan generaal Salan betuigd. Noch Delbecque noch Soustelle hebben functies gekregen in het Alge rijnse bewind, daartegenover heeft de Gaulle echter ook de socialist Lejeune, die hij aanvankelijk had bestemd tot mi nister voor Algerije, die functie niet ge geven doch hem benoemd tot minister voor de Sahara. Kennelyk heeft de Gaulle noch rechts noch links tegen zich in het harnas willen jagen en daarom in generaal Salan, direct aan hem ver- antwoordelgk, de functies van militair bevelhebber en van hoogste bestuurs ambtenaar verenigd. De Gaulle heeft dus stellig ten opzichte der Fransen in Algerije iets bereikt, of hg dat ook ten opzichte der Arabische bevolking heeft ged an is twgfelachtig. Hij beeft déze beloofd dat ze volledig gelgkberechtigd zal mogen meestemmen als op 5 oktober het Franse volk zich bij referendum zal m igen uitspreken over een nieuwe grondwet. Ook zal zij gelgkberechtigd zijn bij de te houden gemeenteraadsver kiezingen en voorts heeft de Gaulle ook een Algergn als minister in zyn kabinet opgenomen, zij het niet als minister voor Algerye. Maar dat alles betekent op zichzelf toch c -t de Gaulle de Algerijnen beschouwt als Fransen terwyl de Alge- rynse nationalisten het daarmee hele maal niet eens zgn; zij-willen een onaf hankelijk Algerië, dat eventueel ver enigd in een federatie met Tunesië en Marokko nog zekere banden met Frank rijk zou hebben, maar zeker geen in menging in zijn eigen zaken van Parijs zou dulden. Er zou nog heel wat te zeg gen zijn over deze kwestie doch dan zouden we ons al te zeer begeven op het terrein der speculatie; de Algerijnse na tionalisten gaan door met hun strijd voor de vrijheid, het Franse leger met de poging die te onderdrukken, mis schien met nog meer energie dan voor heen nu te Parijs een militair het be wind in handen heeft. De lente, die we dit jaar gehad heb ben, blijkt temidden van haar soortge noten een bijzonder slecht figuur te slaan. Maar eenmaal sedert 1900 is er een voorjaarsseizoen geweest, dat het nog bonter maakte met de temperatuur. Dit jaar was de gemiddelde etmaal- temperatuur over maart, april en mei voor De Bilt 7 graden (normaal 8.6) alleen de lente van 195b bleef hier met 6.8 graden C nog net onder. De koudste lente van „alle tyden” is die van 1740 geweest Het gemiddelde bedroeg toen 5 graden. Over die barre lente valt in een oude kroniek te lezen, dat pas laat in mei de eerste linde- blaadjes tevoorschijn kwamen en overal in Europa alle gewassen bevroren, be halve wortelen en klavers. Ruwweg win terde het toen van 22 november tot 22 mei. Terugkerend tot 1958 kan gezegd worden, dat de zon haai’ plicht in zekere zin heeft verzaakt, er werden maar 476 zonne-uren geregistreerd, wat 23 te wei nig was. Regenen deed het meer dan normaal, speciaal in het binnenland. In Klazienaveen (Zuidoost-Drente> werd zelfs 205 mm verzameld. Daar tegenover viel er in Vlissingen niet meer dan 95 mm. Niet overal in Zeeland was het zo droog: een station op Zuid-Beve- land meldde b.v. 150 mm. In Groningen viel 147 mm., in De Bilt 152 mm., in Maastricht 161 mm. Normaal voor het hele land kan als lenteneerslagcyfer worden gesteld: plm. 130 mm. le 5 ;e n 31 i6. “’mm. erin-!, ubli- ge- be lruk veer ïjfs- in ian 11 tinj da zy I hur oec den ere- mm. Zelfs de veel-beluisterde „weer of geen weer”-profeet Gerrit had er ’s mor gens om half tien nog geen flauw ver moeden van, dat de noorderlingen zulke pittige regenbuien boven het hoofd hingen kh h de fin eer af- de rek ren oor iet ?st <Ön !en in. m- ng ils ■'icfü. 'r- De collecte vc - het Roode Kruis heeft te Oudega (W.), Idzega en Sandfirden totaal f 144.35 opgebracht. Plaatselyk Belang te Heeg heeft gro te plannen voor deze zomer. Het gezel schap Tetman en Jarich de Vries zal drie avonden optreden in de prachtige, midden in het dorp gelegen tuin. 25 juni met „De tiid sil ’t leare”. 22 juli hetzelfde stuk, maar in het Nederlands vertaald voor de zomer gasten. 28 augustus „Hwat is jou libben?” Teneinde van Heeg een aantrekkelyk zomer-vacantiecord te maken heeit r .en in Heeg trouwens nog meer plannen in de maak. Voor dit doel is verleden week donderdag ook een Vereniging voor Vreemdelingenverkeer opgericht, in wel ke byeenkomst de recreatieplannen aan het Heegermeer eveneens werden be sproken.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1