Wat de Raad behandelen krijgt te Veilig Verkeersdag te Sneek V.V.V. Heeg e.o. nu in kalk en cement li .a IJLST W YMBRITSERA DEEL en van f Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, g 113e jaargang no. 48 Maandag 16 juni 1958 d DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Redakteur; L. KIEZEBRINK Benoemd Kaatsnieuws *- Herbenoeming burgemeester L. Rasterhoff Mr Heiman Sanders overleden Eindexamen Chr. Kweek school De heer A. de Jong Ezn. overleden Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872. 1 1 Koiiinkhjk Gezin naar Middellandse Zee Dienstregeling N. S. Het Sneeker Nieuwsblad is een Vreemde gast De Veilig Verkeersdag gecombineerde uHgeve van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Mevr. Wed. P. Hofstra-de Jong hoopt binnenkort 100 jaar te worden - si! SNEEKER NIEUWSBLAD Definitief bestuur. n 4 Onbewoonbaarverklaring. 3e 1 Benoemingen. Verplichte vacantiesluiting. K.V. Sneek. GROTE MOMENT-OPNAME. 1 De „sterren van het verkeer’’ (allen met lof geslaagd) met de bestuursleden van Veilig Verkeer en de propaganda-auto’s van het verbond ’s morgens voor het stadhuis. Tot de ingekomen stukken op de agen da voor de a.s. raadsvergadering vermeld, behoort een mededeling van de Commis saris der Koningin in deze provincie in zake de herbenoeming van de heer L. Rasterhoff tot burgemeester dezer ge meente. Het besluit van de raad op 26 april j.l. genomen tot de bouw van een complex van 12 eensgezinswoningen in de Noor- Bouw van 21 woningen in de Noorderhoek. Medewerking ingevolge art. 72 L.O.-wet 1920. een een van Advertentiepriji IS ct per mm Bij contract (handelsadv.l lagei Abonnementsprijs t 3.— per hall jaar. Franco per poet t 3.7b per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. 1 1 Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb Drijfhout Kiezebrink 3t Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 <K 5150) e 5 8 1 t te tort van dng tar- kan rin- bli- ge- be- ruk eet jfs ir ai In 1 h I Z| I lllj 1 >e< lei re d< in« iex if- de ek en or et St jn in n- □- 'g Is 5, Te Den Haag is overleden de heer A. de Jong Ezn, oud directeur van het bu reau der Ver. v. Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland. De heer de Jong, die 83 jaar oud werd, werd te Ijlst geboren en opgeleid voor onderwij zer aan de toenmalige rijksnormaallessen alhier. Hij was werkzaam bij het bijzon der onderwijs tot 1920 en werd toen be noemd tot directeur van bovengenoemd bureau, waar hij 20 jaar werkte en toen werd gepensionneerd. Hij bewoog zich op velerlei terrein wat het prot. chr. on derwijs betreft en zijn verdiensten wer den in 1933 beloond met zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Friesland brengt ter kennis van belanghebbenden, dat evenals voor gaande jaren, de gelegenheid is open ge steld om wensen en bezwaren in te die nen aangaande de dienstregeling 1958 van de Nederlandse Spoorwegen. Even tuele wensen en opmerkingen moeten voor 1 juli a.s. schriftelijk ter kennis van de Kamer worden gebracht, welke dan voor doorzending aan de Spoorwegraad zal zorg dragen. Overeenkomst van ruiling niet de N.V. Friesche Kunstmest handel te Leeuwarden. Voor de benoeming van een onderwij zeres aan de Gysbert Japiksschooi dra gen B. en W. voor: 1 mej. J. Hoekstra te Woudsend; 2 mej. J. S. Kramer te Apeldoorn Voor een vakonderwijzer in de lichame lijke oefening aan de openbare scholen voor gewoon, voortgezet, uitgebreid en buitengewoon l.o. drageu B. en W. voor de heer F. Braam, leraar in de Itch. Oe fening bij het nijverheidsonderwijs te Schagen. Op! 71-jarige leeftijd is te Den Haag overleden onze oud-stadgenoot mr Hei man Sanders, advocaat en procureur, of ficier in de orde van Oranje Nassau. Mr Sanders, die een zeer bekend jurist was, was ook sedert de oprichting commissaris van de n.v. Meindersma. Nadat op 5 juni reeds in principe tot de oprichting van ee.i V.V.V. te Heeg was besloten en een voorlopig bestuur benoemd, werd donderdagavond opnieuw een bijeenkomst in Café Westra gehouden, waarin de zaak definitief in kalk en ce ment werd gezet. De nieuwe vereniging, die zich aan zal sluiten bij de Algem. Nedarl. Vereniging Voor Vreemdelingenverkeer en de Provinciale Vereniging, omvat het dorp Heeg en omstreken, omdat het gewenst werd geacht ook Gaast- meer en Oudega in haar werkgebied op te nemen. Benoemd tot schoolschoonmaker aan het Chr. Lyceum te Sneek de heer S. Hoekstra te Nijland Het zou ondankbaar zijn om, terwijl we zaterdag, na een ijskoude periode, van zulk prachtig weer konden genie ten, van een „vreemde eend in de bijt” te spreken, maar de pelikaan, welke die middag op het Sneeker meer verscheen, was er toch wel een bijzondere en op vallende verschijning. Misschien kwam het dier zich op de hoogte stellen van de recreatiemogelijkheden In onze om geving, maar waarschijnlijker is het dat het uit een of ander dierenpark ont vlucht is. Ze was al jong weduwe. Haar man, die beurtschipper was op Leeuwarden, over leed toen ze nog maar 31 jaar was en liet haar drie kinderen na, die ze met hard werken alleen heeft grootgebracht. Reeds tijdens het leven van haar man verkocht ze in haar woning aan de Oude Koe markt, waar ze vijftien jaar heeft ge woond, koffie, thee en manufacturen, welk bedrijfje ze later voortzette in de 2e Woudstraat. Ze woonde daar 38 jaar en weid toen liefderijk opgenomen in de woning van haar dochter en schoonzoon de heer en mevrouw U. WoudstraHof- stra, die toen aan de Oppenhuizerweg woonden en daarna naar de Leeuwarder- kade verhuisden. Helaas heeft de heer Woudstra het eeuwfeest van zijn schoonmoeder. waar van hij zich zoveel had voorgesteld, niet meer mogen beleven. Maar ondanks deze donkere schaduw over haar honderdste geboortedag zal er toch blijdschap heer sen in haar familie, onder wie drie kin deren, 19 kleinkinderen en 56 achter kleinkinderen, dat hun moeder, groot moeder en overgrootmoeder deze uitzon derlijk hoge leeftijd mocht bereiken en ook nog zo vitaal is. ping van het vaarwater, deelde de heer Gerbrandij tenslotte nog mede, dat hij in de laatste vergadering van de Marren- krite reeds gewezen heeft op de dam in de vaart naar Heeg en op de ondiepte langs de kaden, waardoor de schepen moeilijk aan de wal kunnen komen Z.i. behoort de Provincie deze obstakels te verwijderen. B. en W. zijn evenwel van mening dat. nu een grote meerderheid van de kruideniers voorstander is van de door hun organisatie gewenste uitbreiding van de vakantiemogeljjkheden, het rede lijk is aan de wensen van deze meerder heid te voldoen. B. en W. achten het aantal tegenstanders, waaronder drie grootwinkelbedrijven, te gering om een afwijzende beslissing te rechtvaardigen. De betrekkelijk geringe minderheid mag naar hun mening haar wil niet kunnen opleggen aan een meerderheid die onge veer drie keer zo groot is. Van de af deling Sneek van de Bond van kleinhan delaren in aardappelen, groenten en fruit is eveneens een schrijven ingeko men, waarin wordt verzocht de verplich te vakantiesluiting ten aanzien van de groentewinkels in die zin te wijzigen dat in het vervolg een tijdvak van tien da gen, als bedoeld in artikel 5 der Winkel sluitingswet kan worden aangewezen. Uit dit schrijven, hetwelk bij de stuk ken ter inzage ligt, blijkt dat alle leden van genoemde bond met het desbetref fende verzoek instemmen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Friesland die B. en W. ook omtrent dit schrijven hebben gehoord adviseert aan het verzoek te voldoen. Ook B. en W. zijn van mening dat het verzoek van ge noemde bond kan worden ingewilligd. De commissie voor de strafverordenin gen heeft geen éénstemmig oordeel met betrekking tot de door B. en W. voorge stelde wijziging. B. en W. stellen voor medewerking te verlenen aan het bestuur van de R.K. meisjesschool voor de aanschaffing van nieuwe leer- en hulpmiddelen ten behoe ve van het gymnastieklokaal. Donderdag slaagden de dames: L» Dam, J. Koudenburg, Sneek en de heren J. Bouwer, Akkrum; P. Sandstra, Schamegoutum. Vrijdag slaagden de dames T. Veld huis, Koudum; T. Visser, IJlst; G. de Haan, Joure en de heer C. Siegert, Woudsend. Zaterdag slaagden de dames J. Slump, Sneek; F. Jansen, Oosterbierum; H. de Jong, Koudum en de heren J. v. d. Laan, Schamegoutum; H. Nijdam, Oosthem. Het Koninklijk Gezin is voornemens zijn zomervakantie dooi- te brengen op de wateren van de Middellandse Zee. Het koninklijk jacht „Piet Hein” en het zeiljacht „De Groene Draeck” van prin ses Beatrix zullen daartoe naar de Mid dellandse Zee worden overgebracht. Het juiste tijdstip waarop de Koninklijke fa milie deze vakantietocht zal beginnen en de havens, die zullen worden aangedaan, kunnen nog niet worden bekend ge maakt. De wekelijkse huur voor deze wonin gen is, bljjkens het bij de stukken over gelegde formulier voor de aanvrage van steun uit ’s rijks kas, voorlopig bere kend op gemiddeld f 11,80 per woning per week. Teneinde het mogelijk te maken, al dus B, en W. dat, na een gunstige beslis sing van de minister van volkshuisves ting en bouwnijverheid onmiddellijk met de uitvoering van het bouwplan kan worden begonnen hebben wij reeds met een aannemer onderhandelingen gevoerd over de prijsopgaaf voor de bouw van dit woningcomplex. Onze ke" is daarbij gevallen op de Aannemingsmaatschappij „Friso N.V.”, gevestigd te Sneek, aan wie wij u voorstelden de bouw van eerst genoemde 42 woningen aan de Houke- slootstraat op te dragen. Genoemde n.v. is bereid de bouw van de vier en twin tig woningen in de zgn. Noorderhoek uit te voeren voor de som van f 350.290, Dit bedrag kan naar onze mening rede lijk worden geacht. B. en W. stellen voor tot een en an der te besluiten en het raadsbesluit tot de bouw van 12 woningen in te trekken. Aankoop percelen. B. en W. stellen voor aan te kopen ds percelen 3e Zomerrakbuurt no. 23 en Ged. Neltjeshaven no. 12; deze aankoop is gewenst voor de sanering van de stadsgedeelten waarin de percelen lig gen. Deze en andere reeds in vorige num mers door ons opgenomen voorstellen worden behandeld in een raadsvergade ring. te houden op maandag 23 juni, des morgens 9.30 uur. De druk bezochte vergadering werd geopend door de heer J. van Veen, voor zitter van het voorlopig bestuur, die in ’t bijzonder de loco-burgemeester wet houder G. M. Gerbandij en de heer H. P. Timmermans, directeur van de Pro vinciale V.V.V. verwelkomde en mede deelde dat een aantal personen elk al tien gulden hebben toegezegd voor be strijding van de kosten, welke verbon den zijn aan de vereiste Koninklijke goedkeuring van de vereniging. Er moet echter meer geld komen, want er valt veel’ te doen. O.a. moet het vaarwater naar Heeg uitgediept worden omdat de pleiziervaarders nu moeilijk in het dorp kunnen komen. Burgemeester Van Hout voelt ook veel voor een goede V.V.V. in Heeg, zo toonde spr. aan en alle zaken lieden hebben er belang bij. Na deze inleiding droeg de heer van Veen de leiding over aan de heer Tim mermans, die uit de grote opkomst de conclusie trok, dat er in Heeg inderdaad belangstelling bestaat voor een V.V.V. De mogelijkheden zijn hier, met name voor de zeilsport, nog wel niet zo groot, maar als de recreatie- plannen van de gemeente worden uitgevoerd, kan Heeg een zeer aan trekkelijk dorp worden en heeft een V.V.V. hier zeker reden van be staan. Bij schriftelijke stemming werden de heren G. Gerritsma, J. Dekker, (dokter) D„ Ferwerda, B. M. de Jong en J. van Veen definitief in het bestuur benoemd. Alle groeperingen van de bevolking zijn hierdoor vertegenwoordigd, v aarop de heer Timmermans ook sterk had aange drongen. De functies zullen onderling worden verdeeld. Nadat de heer Timmermans de leden nogmaals had opgewekt de vereniging zo sterk mogelijk te maken, sloot de heer van Veen deze geanimeerde en vruchtbare vergadering. Na de acht filmvoorstellingen donder dag speciaal voor de schooljeugd in Ons Gebouw en de toneelzaal van hotel Ha nenburg, had tot slot des avonds om dd 9 uur op het Martiniplein een openlucht filmvertoning plaats. Met grote aan dacht werden de rolprenten gevolgd. Vooral die van „Eén minuut op de Eeu wigheid” en „Carolientje” gaven een beeld hoe het in het verkeer wel en niet moet. Ook van de andere films, zoals de stertocht naar Uden viel te genieten. Alles had een grotere belangstelling verdiend; het koude weer was oorzaak dat er geen groot publiek op de been was. B. en W. adviseren In artikel 5 van de bij raadsbesluit van 10 december 1956 vastgestelde ver ordening op de heffing van een belas ting op de honden, wordt een opsom ming gegeven van honden, waarvoor geen belasting is verschuldigd Onder meer zjjn vrijgesteld de handelaars in honden voor dieren, die zij houden boven het getal van twee. Door een honden fokker in deze gemeente is thans be- zwaar gemaakt tegen de hem opgelegde aanslag in de hondenbelasting over 1958. Hg is in het bezit van een kennelver- gunning, welke door de Raad van Be heer op Kynologisch Gebied in Neder land alleen aan bonafide hondenfokkers wordt verstrekt. Reclamant is aange slagen voor vijf honden, aangezien de bovengenoemde vrijstellingsbepaling al leen van toepassing is op honden, ge houden door handelaren. Uiteraard is ook het aantal honden gehouden door een hondenfokker, variabel er. afhanke lijk van de mogelijkheid tot afzet op een bepaald ogenblik. Waar het hier te vens honden betreft, welke steeds wor den vastgehouden en derhalve zeer wei nig overlast geven, stellen wij u voor de verordening op dit punt aan te vullen in die zin. dat ook voor door erkende hon denfokkers boven het getal van twee ge houden honden, geen belasting verschul digd is. Men kan echter niet maar zo een V.V.V. oprichten. Deze naam is beschermd en daarom moet men aangesloten zijn bij het overkoepelend orgaan, de Alg. Ned. Ver. v. Vreemdelingenverkeer en rechts persoonlijkheid bezitten, d.w.z. de sta tuten moeten goedgekeurd worden door de minister van Justitie. Ter verlichting van de kosten heeft de Alg. Vereniging model-statuten la ten opstellen, welke naar plaatselyke behoefte gewijzigd kunnen worden. Dit model wcïd hierna artikelsgewijze behandeld en na enige wijzigingen vast gesteld, waarbij de naam V.V.V. Heeg en Omstreken werd gekozen. De verdere procedure zal door de Provincale Ver eniging worden geregeld. Indien de Koninklijke goedkeuring is verkregen, zal nog een huishoudelijk re glement worden vastgesteld, waarin o.a. ook het bedrag der contributie moet worden geregeld. De heer Timmermans adviseerde echter nu al dit niet te laag te stellen omdat het bestuur dan over te weinig middelen voor acties beschikt. Bijna alle aanwezige belangstellenden gaven zich daarna ook als lid op, zodat het ledental nu reeds 35 bedraagt. Maar de heer van Veen wekte allen op nog meer leden te winnen, omdat een sterke vereniging in aller belang is. Het uitbreidingsplan voor Heeg werd toegelicht door de heer Gerbrandij. Hij constateerde dat er dooi- de oprich ting van de Marrenkrite veel meer perspectieven voor de Friese meren zijn gekomen. Friesland biedt ook inderdaad unieke mogelijkheden voor het toerisme, maar er moeten centrale punten komen met goede aanlegplaatsen, kampeerter reinen enz. Daartoe heeft het gemeente bestuur de twee (reeds in ons blad ge publiceerde) plannen laten ontwerpen, waaronder het Uitbreidingsplan voor Heeg, omdat ook hier veel meer opvang mogelijkheden moeten komen. Er zijn twee soorten huisjes geprojecteerd. Goedkope, die haaks op elkaar staan, rr’ar ook duurdere voor mensen met een gevulder beurs. Het gemeentebe- stuu - weet niet of Ged. Staten de plan nen zullen goedkeuren, hoewel daarop z.i. een goede kans is en verder spelen natuurlijk de financiën een rol bij de uit voering. Aansluitende op hetgeen dc heer van Veen reeds had betoogd over de uitdie- De kans van hun prille leven kregen Peter Muschamp en Stewart Collins van de jongensschool te Berkhamsted in het Engelse graafschap Hertford shire toen zij met hun boxjes een plaatje mochten maken van de En gelse Koningin moeder, die een be zoek bracht aan hun school. De fotograferende amateurtjes lever den een vakman in de buurt dit bij zonder aardige plaatje op. ff De n.v. Friesche Kunstmesthandel, ge vestigd te Leeuwarden, is na vrij lang durige onderhandelingen bereid gevon den met de gemeente een ruiling aan te gaan van haar perceel Oppenhuizerweg no. 2 met het daarbij behorende erf, groot 676 m2, tegen het, van de Geeuw- kade af gezien, gelegen linker gedeelte van de kolenloods der voormalige ge meentelijke gasfabriek, ter oppervlakte van 468 m2. Het aan genoemde n.v. in eigendom toebehorende pand, dat wordt gebezigd als opslagplaats voor kunstmest, is gelegen in het, in het be lang van de verbetering der volkshuis vesting in de toekomst te saneren ge bied in de omgeving van de Zomerrak- buurten, alhier. Op grond van deze om standigheid waren B. en W. dan ook van oordeel dat, nu er zich een gelegenheid voordeed het bedrijf van de n.v. Friesche Kunstmesthandel, dat daar op de duur niet kan worden gehandhaafd, te ver plaatsen, tot het voeren van onderhan delingen omtrent de hiervoor aangedui de ruiltransactie moet worden overge gaan. Deze onderhandelingen hebben er toe geleid dat overeenstemming is ver kregen. Teneinde het door de gemeente in eigendom over te dragen gedeelte van de kolenloods te doen beantwoorden aan de eisen, welke de n.v. in verband met de uitoefening van haar onderneming daaraan moet stellen, worden door en op kosten van de gemeente een aantal voorzieningen getroffen. De kosten darvan worden geraamd op f 13.785 en de n.v. heeft zich bereid ver klaard behalve tot de overdracht van haar pand aan de Oppenhuizerweg 2, tot de betaling van een toegift aan de ge meente van f 5000.B. en W. stellen voor tot deze overeenkomst te besluiten. B. en W. stellen voor de woning Zomerrakbuurt np. 31 onbewoonbaar te verklaren. Wijziging verordening op de heffing van een belasting op honden. het schrijven overgelegde lijst van hand tekeningen heeft de meerderheid van de krn’deniers instemming met dit schrijven betuigd. De Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Friesland heeft tegen het tot standkomen van deze regeling bezwaren ingebracht, ge baseerd op het feit, dat van de zeven en veertig in Sneek gevestigde kruide niers er vier en dertig voorstanders zijn van de voorgenomen wijziging, terwijl het aantal tegenstanders derhalve der tien bedraagt. Deze stemverhouding en de ekonomische belangen van de betrok ken kruideniers rechtvaardigen naar de mening van genoemde Kamer niet de door de meerderheid van de kruideniers gewenste verandering. De kaatsver. „Sneek” is van plan op zaterdag 21 juni a.s. in het Sportpark een kaatswedstrijd van jongens afd. parturen te organiseren. Hiervoor is door de heer Noordhuis, Horlogerie Kapelstraat, Sneek de le prijs (bekers) beschikbaar gesteld. De andere prijzen bestaan uit lauwertak, ken en -kransen. Kaatsliefhebbers verzuim niet deze wedstrijd bij te wonen, w.ant gezien het enthousiasme der jeugd kunnen bij vol doende deelname mooie wedstrijden wor den verwacht. Zie verder adv. in het blad van don derdag a.s. Onze oudste stadgenote, mevrouw P. Hofstrade Jong, wonende Leeuwarder- kade 29, hoopt donderdag 26 juni a.s. honderd jaar te worden. In het begin van dit jaar bracht onze medewerkster Hanny Hoogland een be zoek aan dit nog krasse vrouwtje, dat bij haar dochter inwoont en vertelde zij onze lezers iets uit haar bewogen en werk zame leven, dat zich geheel in Sneek heeft afgespeeld. In deze gemeente is ten aanzien van de verplichte vakantiesluiting voor groentewinkels, kruidenierswinkels en herenkapperszaken een verordening vastgesteld. Artikel 3 van deze verorde ning regelt de aanwijzing van de tijds ruimten, waarin het verboden is, de in de verordening genoemde groepen van winkels voor het publiek geopend te hebben. Als zodanige tijdsruimten noemt de verordening tijdvakken van zes op eenvolgende werkdagen of gedeelten van zodanige tijdvakken gelegen tussen 1 mei en 1 oktober. Van het bestuur van de Sneeker Kruideniersvereniging „Eska- vee”, is een schrijven ingekomen, waar in wordt verzocht wijziging te brengen in bovengenoemde gemeentelijke veror dening, in dier voege dat in net vervolg een tijdvak van tien dagen als bedoeld in artikel 5 der Winkelsluitingswet 1951 kan worden aangewezen. Blijkens de bij derhoek kan niet worden uitgevoerd daar bij de onderhandse aanbesteding aan de heer J. R. de Dood gebleken is dat de aannemingssom de maximum toelaatbare bouwprijs in belangrijke mate overschreed. Het komt B. en W. wenselijk voor, dat thans als onderdeel van het plan be treffende de bouw van een complex "an 120 woningen bouwblok no. I, be staande uit een complex van 24 wonin gen, tot uitvoering wordt gebracht. Voor de realisering van dit plan is voldoende bouwvolume aanwezig. De woningen komen overeen met het gewijzigde bouwplan van de 42 aan de Houkeslootstraat te bouwen woningen, met dien verstande dat de bedrijfs- tn knutselruimten zijn vervallen. Elke wo ning bevat een hal, een ruime woonka mer (ter oppervlakte van 20 m2), een keuken, w.c., douche-ruimte en drie slaapkamers (geschikt voor 7 personen). De grootste slaapkamer ligt naast de woonkamer en geeft toegang tot loggia. Ook vanuit de keuken is logj, bereikbaar. De woningen zijn de nodige kastruimte voorzien; zo be vindt zich in de keuken een dubbele leg kast, in de woonkamer een legkast en in de slaapkamers tezamen twee legkas ten en drie hangkasten. In de douchecel is een vaste wastafel aanwezig, terwijl voor- een eventuele plaatsing van een elektrisch kookfomuis de daartoe be nodigde loze leiding wordt gelegd. Onder het blok woningen bevindt zich een on derhuis, waarin naast 8 garages 24 berg plaatsen (waarin een kapstok wordt aangebracht) aanwezig zijn.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1