Noordzee-eilanden recreatie gebied van toenemende betekenis l®5. goean,.-.. Zeil wedstrijden om de noordelijke kampioens titels spannend tot het einde IJLST WYMBRITSERADEEL en van Officieel Orgaan de gemeenten S N E E K, ÉR 4 SVV* 113e jaargang no. 50 Maandag 23 juni 1958 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Redakteur; L. KIEZEBRINK A. ten Cate overleden Emmabloem-collecte I Verrassende wending in prom.coinp. 2e klas Albert Wester prolongeerde zijn titel Enerverend duel tussen de gebr. Helder Achilles degradeert Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ■H Oude dame dodelijk verongelukt Met Excelsior de Meren op Federatief Muziekconcours te Joure -t? f SNEEKER NIEUWSBLAD dat het hier op V spreiding in ons land, en waarschijnlijk voor de exploitanten van hotels en pen- Een nieuwe jeugdboot. f Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872. Verschijnt MAANDAGSen DONDERDAGS Administratie: Comb Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 <K 5150) Mooi succes voor het Stedelijk Muziekcorps Na twee met Eindelijk dan is de beslissing geval len. Hoewel Achilles en Zwaagwestein- de ook in hun tweede beslissingswed strijd aan elkaar gewaagd waren, trok ken de Friezen met 10 aan het, langste eind, waardoor de Assenaren, die er in het grootste gedeelte van de competitie beter voorstonden dan de readtsjes, naar de tweede klas verhuizen. Advertentieprijs 15 et per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3.— per hall jaar. Franco per post t 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name ran Sneeker Nieuwsblad. 4 4 4 4 1 0 2 1 1 2 1 2 5 4 4 8 8—10 11— 8 6— 8 12— 9 Wie het tot nu toe niet heeft willen ge loven, kan dit jaar andermaal worden overtuigd door de feiten: de Noordzee-eilanden vormen een recreatiegebied, dat ieder jaar in betekenis toeneemt. Zelfs in die mate, dat de uitbreiding van ac- comodatie en noodzakelijke verbeteringen geen gelijke tred kunnen houden met de stijgende belangstelling en de stijgende eisen, hetgeen overigens ook dit jaar vele duizenden niet verhindert om hier te genieten van rust en vrijheid. Volgens een verbeterde opgave heeft deze collecte in Oudega (W.), Idzega en Sandfirden f 184 opgebracht. „ANJERAC7TE 1958”. Deze zeer re. cente foto van het Koninklijk gezin werd door het Koninklijk Paar exclu sief ter beschikking gesteld van het Prins Bernhard Fonds en de Anjer fondsen, waarvan de Prins regent is, voor de jaarlijkse inzameling aan het einde van deze maand voor het Ne derlandse culturele leven. Zo wuiven de vakantiegangers op Vlie land de vertrekkende veerboot na, blij, dat zij zelf nog wat kunnen blijven. Overigens is voor zeer velen het afscheid van de eilanden geen laatste afscheid, want wie de eilanden kent, komt terug... WSi-’&v Als bijzonderheid kunnen we nog ver melden, dat gisteren op het starteiland de nieuwe Jeugdboot van de N.N.W.B. getoond werd en veei belangstelling trok, evenals ook een ijzeren volgbootje met een torentuigje, dat door de Ulster dent voor. Er verscheen plotseling, als van onder de kiel opgedoken, een chimpan see in de cabine en die bracht een pa nische schrik teweeg onder de passa giers. Maar onze reisleider greep man moedig het ondier bij nek en ochouder en bracht het tot rede. Achteraf bleek het nog niet zo kwaad te zijn, het be paalde z’n apekuren tot enkele vrijpos tigheden jegens de dames. Verwacht mag worden dat meerderen van ben dit Afrikaanse schrikbeeld in hun nachtelij ke visioenen zullen terug zien. Zo ver liep onder goede stemming deze vacan- tie-trip en toen we ’s avonds 8 uur voet aan wal zetten was ieder overtuigd van een zeer geslaagde dag. B. nie met 1114 pnt. In deze derde race won van Foeken en was Hennie tweede, Jissink derde, dokter vierde en Piet de Jong vijfde, maar in de vierde en vijfde gaf dokter weer de toon aan. Hennie was toen resp. derde en tweede, Jissink tweede en vier de, Piet de Jong vierde en derde en van Foeken beide malen vijfde. Mr Colen- brander had de strijd tijdens de derde wedstrijd wegens ongesteldheid ge staakt. Door deze uitslagen nam dokter v. d. Meer met 3307 punten (na aftrek van zijn slechtste wedstrijd) de titel over van Hennie de Jong, aan wien hij deze in 1955 had moeten afstaan. Twee de in het eindklassement werd Jissink met 2705 punten, derde Hennie de Jong Wat de spanning betreft z(jn zeilers en toeschouwers wel aan hun trekken ge komen bij de kampioenswedstrijden van do Noord Nederl. Watersportbond die vrijdag, zaterdag en gisteren op het Sneekermeer werden gehouden. In alle zeven klassen viel de beslissing pas in de laatste wedstrijd, terwijl in de F.D.- kiasse, de Valken- en de Vryheidsklasse twee deelnemers zelfs met hetzelfde aantal punten aan de kop eindigden, zodat In deze, klassen de laatste overwin ning de doorslag gaf. Bovendien was het mooi zeilweer. Vrjjdag en zaterdag met een matige wind, zondag met een stijve bries, die in de laatste wedstrijd na een donderbui onheilspellend aanwakkerde zodat de witte koppen op de golven kwamen, maar gelukkig geen slachtoffers maakte. Ook als schouwspel viel er veel te genieten. Vooral vrijdag en gisteren, toen met de Z.Z.w. wind het finishschip in Gosse- palen lag, zodat het (niet talrijke) publiek op het Kolmeersland de eindstrijd go d kon volgen. Het startschip lag steeds onder in het meer. Zaterdag werd .onder auspiciën van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Harmonie- en Fanfare-gezelschappen te Joure een concours gehouden. Aanleiding hiertoe was het 50-jarig bestaan van de plaatselijke muziekvereniging „Concor dia”. Aan het concours, dat gehouden werd in het fraaie openluchttheater van He- rema-State, werd deelgenomen door 3 fanfare- (w.o. 1 uit Noord-Holand) en 3 harmoniecorpsen. De beste prestaties werden geleverd door Uiterweg van Aalsmeer, fanfare, welk corps in de Vaandel-afdeling een le prijs behaalde met 108 punten. In de sectie harmonie stonden de Leeu warder Politie muziekvereniging en het Stedelijk Muziekcorps Sneek bovenaan met respectievelijk 101 en 100 punten. Beide corpsen speelden in de Vaandel- afdeling als verplicht werk „Avondmu- ziek” van P. v. Mever. Sneek had als vrij nummer gekozen de „Lyrische Suite” van Edv. Grieg. Voor harmonie-orkest ‘een zeer zware opgave. Het resultaat was 50 punten op elk nummer waarmee het Sted. Muziekcorps een le prijs bemach tigde en daardoor tevens in het bezit kwam van het federatieve vaandel. Zeker een mooi succes, èn voor het corps èn voor de dirigent ,de heer A. Feenstra van IJlst. Zaterdagmiddag plm. 3.30 uur kwam de 80-jarige mevrouw S. "V. uit Den Haag bij het uitstappen uit de N.T.M.- bus aan de halte Prins Hendrikkade te vallen. Ze werd door de wegrijdende bus overreden, waarbij een barer armen verbrijzeld werd. Ze werd per ambulance-auto naar het St. Antonius ziekenhuis vervoerd, waar ze nog dezelfde dag overleed. juist zijn te denken, dat de Duitsers zich bepalen tot een verblijf in hotels en pen sions. Ook de zomerhuisjes verheugen zich in een groeiende populariteit tot ver over onze oostelijke grenzen, waar bij de omstandigheid, dat de Duitsers bereid blijken enorm hoge prijzen te be talen, bedenkelijk kan zijn. Overigens zijn er vele exploitanten, die op dit punt Nederlanders de voorrang geven en bij hen blijft er dan weinig' ruimte over. Er is namelijk nog altijd een tekort aan zomerhuisjes, hoewel er in het afgelopen jaar overal weer nieuwe werden ge bouwd. Terwijl dit voorjaar de hotels en pensions, wellicht als gevolg van de aan houdende koude, hun aanvragen slechts zeer traag binnenkregen, waren er al huisjes verhuurd, die zelfs nog gebouwd moesten worden. En dat illustreert de belangstelling voor deze zomerverbijven wel overduidelijk. Om principiële redenen werden de wedstrijden voor de Pampusklasse vrij dag en zaterdag gehouden. Vrijdagmid dag tijdens de eerste had de titelhou der Hennie de Jong in twee van de drie routes op de driehoeksbaan de leiding, maar toen flauwde de wind af en zakte hij af naar de derde plaats achter dok ter van der Meer en Jissink. Ook ’s mid dags veroverde Hennie tijde r de eerste route de kop, nadat zijn broer Piet en Klaas Jissink vóór hem de boei in Gos- sepalen gerond hadden, maar toen werd hij door Jissink verdreven en. fi nishte hij als tweede vóór dokter. Jis sink startte daarom zaterdagmorgen met 1591 punten als leider, gevolgd door dokter v. d. Meer met 1415 en Hen in de promotie-competitie Noord/Oost om twee plaatsen in de eerste klas B vielen uitslagen, welke allerminst waren verwacht. Zo versloeg het reeds verlo ren gewaande ESCA koploper Appin- gedam met niet minder dan 51 en moest Alcides op eigen veld met 41 zijn meerdere erkennen in Emmen. De strijd is nu weer geheel open en de kans dat het hier op beslissingswedstrijden uitdraait bijzonder groot. De stand is: Appingedam Emmen Alcides ESCA Het Chr. gemengd koor „Excelsior” had voor haar leden j.l. woensdag een gezamenlijke uitgaansdag georganiseerd. In afwijking van de traditionele jaar lijkse bustocht was dit jaar besloten tot een echte ouderwetse boottocht over de meren in de Z.W.hoek van onze provin cie. Een plaatselijke onderneming zorg de voor de uitvoering van dit plan. Een dag uit „met de plezierboot Het wekt herinneringen op aan voorbije tijden, toen iets dergelijks voor duizenden met Smalle beurzen wel het allerbeste was van wat er aan ontspanning en vermaak voor hen was weggelegd. En toch de boottocht is niet antiek, is niet wat men pleegt te noemen: uit de tijd. Ook niet in onze tijd van vliegensvlugge communicatiemiddelen. Welk een rust en bekoring gaat er uit van zulk een vaart door het Friese waterland, met z’n prachtige meren en waterpartijen, z’n vogels en z’n weelderige plantengroei. We hadden het genoegen deze dag mee te maken. Liet het weer zich bij de af vaart wat somber aanzien, een heerlijk zonnetje zette het landschap al spoedig in kleur en fleur en gaf ons de nodige warmte. Een wel wat koele Noordelijke wind zorgde voor nevel-vrije uitzichten. Hier en daar werd een tijdlang aange legd voor wandeling en spel. Op de te rugweg deed zich ’n niet alledaags inci- Start van de 16 m klasse op zaterdag met 2404. vierde van Foeken met 1687, vijfde Piet de Jong met 1501 punten. De strijd in de Flying Dutehmanklasse speelde zich voornamelijk af tussen de gebroeders Jaap en Joop Helder, vier wedstrijden had Joop door eerste en twee tweede plaatsen 3414 punten de leiding en was Jaap, die resp. derde, tweemaal tweede en eerste was geweest, tweede met 2937 punten. Joop had derhalve ook de laatste wed strijd moeten winnen, maar toen eindig de hij als derde achter Jaap en Jager welke laatste met een overwinning be gonnen was doordat hij profiteerde van een loefpartij tussen de Helders, maar het daarna niet meer tot een eerste plaats kon brengen, en met resp. de derde, vijfde, vierde en tweede genoegen moest nemen. Door het resultaat van de laatste race eindigden Jaap en Joop Helder- na af trek van hun slechtste wedstrijd, beide met 3414 punten, zodat de tweede zege van Jaap voor- hem tevens de kroon op het zware werk zette. Joop Helder was dus tweede, Jager derde met 2636 pnt. De Groningers Stronkhorst, die in de eerste wedstrijd omsloeg en Bosch, die dit lot in de derde deelde, staakten de strijd, terwijl voor de vierde en vijfde ontmoeting alleen de gebr. Helder, Ulbe de Vries en Jager in de baan kwamen. Ia de Valkenklasse prolongeerde Al bert Wester met drie eerste en twee tweede plaatsen zijn titel, maar daaraan ging een zeer spannende strijd met zijn neef Homme Wester vooraf. Neef was in de eerste vier wedstrijden nl. ook tweemaal eerste en tweemaal tweede geweest, zodat ze met evenveel (3414) punten de eindstrijd ingingen. Maar daarin zegevierde Albert voor de derde 2 2 1 1 Op het programma staan nog: Appin gedamAlcides, EmmenAppingedam, ESCAEmmen en AlcidesESCA. Overduidelijk is ook, dat men tot een zekere spreiding zal moeten komen, wanneer men de bestaande accomodatie meer wil benutten en dat is een vraag stuk op nationaal niveau, waarin een duidelijk gebrek aan eensgezindheid tot uitdrukking komt. Onder de huidige omstandigheden is het raadzaam om reeds in het begin van het jaar aanvra gen naar de eilanden te zenden en om in het hoogseizoen niet op zaterdagen en zondagen het Wad over te steken. De accomodatie van de schepen is namelijk niet op een belangstelling berekend van enkele duizenden op één dag. Wellicht zou een zomerse luchtlijn naar enkele eilanden, met name naar Ameland, waar men de beschikking heeft over een goed vliegveld, dat meer benut zou kunnen worden, enige verlichting kun nen brengen. Maar dat zijn lucht kastelen, die nog minder romantisch zijn als die, welke duizenden vakantiegan gers in de komende weken in zalige rust kunnen opbouwen, wanneer zij aan het strand vertoeven van de eilanden en peinzend de schepen rastaren, die aan de horizon voorbijvaren Vrijdag is te Oudemirdum overleden onze oud-stadgenoot de heer A. ten Cate. De overledene, die de vorige maandag de leeftijd van 76 jaar bereikt had, was in de vele jaren dat hij in onze stad woonde hier een bekende en alom ge achte figuur. Niet alleen als directeur van het bijkantoor der Amsterdamsche Bank en daarvoor van de Friesche Bank die in 1934 met de Amsterdamsche Bank fuseerde, maar ook als mens en niet in de laatste plaats als enthousiast zeiler. Als voorzitter van de Koninklijke Zeilvereniging Sneek heeft hij zich ook op dat terrein zeer verdienstelijk ge maakt en het werd daar als een verlies beschouwd toen hij om gezondheidsrede nen deze functie moest neerleggen. Om die zelfde redenen vestigde hij zich enige jaren na zijn pensionering in 1941 in Oudemirdum. De begrafenis is bepaald cp morgen middag 2 uur te Oudemirdum, na een rouwdienst in de Ned. Herv. Kerk al daar. uit te komen en liet zijn schip nu sturen door Wietze de Boer, de de eerste wed strijd als derde beëindigde achter AI- berda en de Wilde, maar in de volgende de strijd staakte en daarna geheel uit het strijdperk verdween. De tweede wed strijd werd ook door Alberda gewonnen voor Zwart, Feitze en de Wilde, zodat Johannes toen met ruim 900 punten voorsprong op Tom aan de kop ging. Zondagmorgen liet hij echter driemaal een of meer steken vallen. In de derde wedstrijd werd hij nl. derde achter Tom en Feitze, in de vierde op dezelfde plaats achter de Wilde en Tom. Wel be hield hij daardoor een kleine voorsprong op Z—art van 150 punten en zonder zijn slechtste wedstrijd van 125, maar deze veranderde in de beslissende race in een achterstand van 176 punten, omdat Tom toen na een moeilijke eindstrijd tegen de stormachtige wind in won en hij zelf als tweede werd afgeblazen vóór de Wilde, Oppenhuizen en Gerrit Ooms, die tijdens het gehele tournooi constant vijfde was. Zwart behaalde de titel met 3618 pun ten. Tweede op de ranglij is Alberda met 3442, derde de Wilde met 2840, vierde Oppenhuizen met 2238, vijfde Ooms met 1424, zesde Priester met 865 uit vier gezeilde wedstrijden, 7e de Jong met 679 uit twee, achtste J. v. d. Schuit, Leeuwarden met 682 uit vier en negende E. Remery met 311 uit twee. Louw Feenstra en de Groninger Kraak speelden de eerste viool in de Vrijheids klasse. Na de vierde wedstrijd had onze jeugdige stadgenoot met twee overwin ningen, een tweede en een vijfde plaats nog steeds de leiding, daar Kraak een maal als eerste, tweemaal als tweede en eenmaal als derde gefinisht was, maar in de eindstrijd moest hij opnieuw voor Kraak de vlag strijken en eindigde hij als tweede voor v. d. Zijpp en Engelsma. Ze besloten daardoor beide met 3414 punten, zodat ook hier de laatste over winning van Kraak met de kampioens- wimpel bezegeld werd. De stand aan de kop van de ranglijst is hier: Kraak en Fpenstra, beide 3414 punten; 3. Engelsma 2034; 4. J. Visser 1557; 5. E. van der Zijpp (die in de eer ste wedstrijd als tweede gedisqualificeerd werd) 1381. In de laatste wedstrijd bereikten slechts vier deelnemers de finish. Om ruim half zes waren de wedstrij den afgelopen en konden de nieuwe kampioenen spoedig daarna de wimpel in de mast hijsen. maal, wat hem 3715 punter uit vier wedstrijden en daarmee de kampioens- wimpel opleverde. H. Wester werd met 3414 punten tweede in het eindklasse ment, F. K. Zandstra met 1983 derde. De titel in de 22 2m klasse ging van H. Zijlstra, Joure over op Ir A. Bonne- ma te Leeuwarden. Deze was zaterdag beide malen eerste vóór Zijlstra, maar diens papieren stegen zonoag door over winningen in de derde en vierde race aanmerkelijk. In de derde verspeelde Bonnenma de kop doordat zijn ballon om de stag sloeg, wat hem twee plaat sen kostte, en daarna eindigde hij als tweede. De spanning was door deze uit slagen ten top gestegen omdat ook deze beide rivalen het nu in de laatste ont moeting met evenveel punten moesten uitvechten. Maar nu maakte Bonnema met zijn derde overwinning en 3715 punten aan het kampioenschap van Zijl stra, die derde werd achter Faber, een einde. Tweede werd Zijlstra met 3414 pnt. Mr H. P. Linthorst Homan, die met twee derde plaatsen op zaterdag en een tweede en vierde daarna ook kranig partij gaf, zeilde de vijfde wedstrijd niet ten einde. Blijkbaai- heeft ook hij, even als vele anderen, beschutting gezocht tegen de harde wind uit de donderbui, die de koplopers in de 16 m2 klasse en de Regenbogen zwaar hellend door de finish joeg, maar de schepen in de achterhoedes in een ommezien van het meer veegde. Toch eindigde de Commis saris met 2159 punten fraai als derde. De 16 m2 klasse was met zijn 15 deel nemers de grootste en hierin speelden, nu Joop Helder zijn titel niet verdedig de omdat hij naar de Flying Dutchmen is overgegaan, niet minder dan vijf Frie zen de hoofdrollen. Aan strijd en span ning dus geen gebrek. In de eerste wed strijd was de eindstand aan de kop: Siep van der Steeg, Piet Eisenga, Veld- stra, Albert Minks, Tommie de Haan (in de boot van Tabe Radsma), Ulbe Bakker. In de tweede: Piet Amsterdam, Eisenga, de Haan, v. d. Steeg, Siebrand (Kampen), Jan Burema; in de derde: Eisenga, Minks, Olde Agterhuis, v. d. Steeg, Vegter, Veldstra, Amsterdam; in de vierde: Minks, Olde Agterhuis, v. d. Steeg, de Haan, Eisenga, v. d. Wai. Bakker werd in de tweede uitgesloten na een protest van Piet Amsterdam. In de kopgroep zat maar weinig verschil, zodat de beslissende race ook nog veel spanning bracht. Eisenga eindigde daar in wel als vijfde achter Vegter, v. d. Steeg, de Haan en Minks, maar bracht rijn puntental daarmee op 3807 en de kampioenswimpel in de mast vijn zijn „Sibo”. Tweede op de ranglijst was v. d. Steeg met 3728 punten, derde Minks met 3603, vierde de Haan met 2853, vijf de Vegter met 2506, zesde Olde Agter huis met 2444. Tom Zwart werd de nieuwe kampioen in de Regenbogen, maar niet dan na een voortdurend zware strijd tegen Alberda, de Wilde en Feitze Oppenhuizen. De ti- telhouder de Jong was verhinderd zelf Bouwer gedemonstreerd werd. In de vaargeul ten Noorden van de ei landen varen de schepen voorbij naar Scandinavië of naar Brunsbüttelkoog, om vandaar via het Kielei- kanaal naar de Oostzee te gaan. De vakantieganger op de eilanden ziet ze peinzend na van af het strand. Die schepen horen bij de romantiek van de eilanden. Die schepen zorgen op tijd ~voor een deklast omdat de storm onberekenbaar is en de jutters ook moeten leven. De schepen, waarmee de vakantiegangers op de eilanden ko men horen ook bij de romantiek, ten minste, wanneer ze niet overvol zyn. Schepen en eilanden horen bij elkaar zo als de Noordzee-eilanden en de vakan tiegangers. Maai- recreatie en comfort horen ook bij elkaar. De mogelijkheden, die er voor recreatie op de eilanden liggen zijn zeer vele, doch het comfort is op meerdere plaatsen achtergebleven. Daarom is het des te meer te betreuren, dat de plannen voor aanleg van water leiding op Ameland in verband met fi nanciële vraagstukken, andermaal moes ten worden opgeschort. Waterleiding is op de eilanden nu eenmaal niet slechts een belang van volksgezondheid, maar ook een eerste eis in toeristencentra. Op het punt van comfort en accomoda tie komen van Terschelling evenwel ver heugende berichten. Op dat eiland werden namelijk twee nieuwe hotels geopend, waarvan een zelfbedieningshotel, waar men tegen een lage prijs terecht kan en met een groot aantal bedden. Dit hotel, waarvan de eigenaar streeft naar een zo kleinJ mogelijk personeel en derhalve zo laag mogelijke prijzen, is een primeur. Daar- W naast zijn er op alle eilanden ettelijkeW verbeteringen doorgevoerd, doch grote 1 O uitbreidingen bleven achterwege. Het is j nog altijd een vraagstuk om de hoge van varhntlwino'an vnranfwnnrd ssffl kosten van verbouwingen verantwoord I g te maken. Het seizoen is op de eilanden g nog altjjd te kort. Het voor en nasei- zoen zijn door een te geringe vakantie- spreiding in óns land, en waarschijnlijk ook wel als gevolg van de weersomstan- jB^u| digheden, nog te weinig in trek. De BHg uitspraak, die uit medische kringen af-1 MS komstig moet zijn en inhoudt, dat een «M verblijf aan zee buiten dc zomermaan- den, zo ge wilt in de winter, minstens even gezond is als in het hoogseizoen, schijnt in Duitsland meer bekend, dan bij ons. Het is al sinds jaren een vast staand feit, dat de Duitsers, die zich overigens ook in het hoogseizoen niet onbetuigd laten, het voor- en naseizoen voor de exploitanten van hotels en pen-, i I J l,,l I - I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1