de Raad De dag van Wij leven niet op een bol, maar opeen plateau,zegtKlaasDijkstra Openbare of onderhandse aanbesteding IJLST J van Gelukwens en Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL 113e jaargang no. 51 Donderdag 26 juni 1958 Redakteur; L. KIEZEBRINK Raadsleden op excursie in de stad A. Groenland overleden Eindexamen Eindexamen R.H.B.S. Sneek Kerknieuws ■■pre*» Bevestiging en intree Ds. F. A. Westhoff Redaktie-adrest Kleinzand 7 Telefoon 2872. lil 1 I V Verhoging van enkele P.T.T. tarieven Joh. Bogernian Lyceum Érnstig ongeval tijdens oriënteringsrit SNEEKER NIEUWSBLAD (Zie verder pagina 2), dokter Kentering. Het Eiland. Cruycebroedershof 84 woningen in de Noorderhoek. Zeer voldaan. PHILIA. I nieuwe schoolgebouw voor het stedelyk gymnasium. N- een lunch in hotel „De Wijnberg” begon de middag-excursie met de be zichtiging van de Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 <K 5150) Dan leef je als gelukkig mens Tussen het druk gedoe En neem je wat hardhorigheid Op ’t ,,100-koopje” toe Leef zó nog maar een tijdje voort, Blijf flink en goed tevrêe Wij geven U ’t „Proficiat Van ganser harte mee Maar als je dan het voorrecht hebt Van hoge ouderdom, Gezond en vrolijk, fris van geest En nog de rug niet krom, Dan denk je bij dat „100 jaar” Aan de voorbije tijd, Dan stemt zo’n eeuwfeest-voorrecht je Tot grote dankbaarheid. Je hebt ’t zelf niet in de hand, Je kunt er niets aan doen, Geen leeftijd-distributiedienst Bepaalt hier het rantsoen Advertentieprijs 15 et per mm Bij contract (handelsadv.) lagei Abonnementsprijs t 3.— per hall jaar. Franco per post t 3.75 pe> half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Voor de 100-jarige mevrouw' Pietje Hofstrade Jong. Geslaagd voor het eindexamen H.B.S. B: K. de Boer, xG. W. v. Bruggen, L. Veen- stra, C. Lanting, xE. Mak, xA. G. Steeg- stra, C. A. Vissers, J. G. Vissers, T. de Vries, xJ. A. Zweep, R. H. Zweep, allen te Sneek, J. Groenewold, B. H. Sr' ’iur- man, Bolsward, H. Vleer, Lemmer, R. Visser, Oosthem; J. Kiestra, Woudsend, M. de Boer, N. v. d. Zijpp, Workum. x zijn meisjes. WIEUWERD. Ds F. A. Westhoff zal zondag 6 juli a.s. afscheid nemen van de Hervormde gemeente van Midsland op Terschelling en de week daarop, nl. zondagmiddag 13 juli a.s. om half twee te Wieuwerd, na ’s morgens om half tien te zijn bevestigd door zijn schoonvader dr J. Riemens, emeritus-predikant te Zeist, zijn intrede doen als predikant van de Hervormde gemeente van Brits- werd en Wieuwerd, waar hij beroepen is in de vakature van ds J. Walstra, die een paar maanden geleden naar Sur- huisterveen is vertrokken. - Het Sneeker Nieuwsblad is een Dc bebouwing tussen de Leeu- warderweg en het burgemees ter de Hooppark. 30 woningwetwoningen aan de Scherhemstraat In 1956 en 1957 zijn op het Eiland en kele grote complexen woningen gereed gekomen. Naast de in vrij ruime mate in diezelfde jaren aangevangen en ge reedgekomen particuliere woningbouw, bouwde de gèmeente hier: a. 101 wonin gen, architect, bureau Kuiper, Gouwe- tor en de Ranitz, Rotterdam; aanneem ster de N.V. Friso; b. 37 woningen, ar chitect J. ten Wolde, Sneek; aanneem- ster N.V. Friso; c. 46 woningen, archi tect G. W. Goodijk, Sneek, aanneemster N.V. Friso. Van de 101 woningen kunnen 60 ieder huisvesting geven aan zes personen; de inhoud is 200 m3, de huur f 8.p. week. 16 bieden elk ruimte voor vier personen; inhoud 190 m3; huur f 7.40. 6 wonin gen ieder voor 2 personen; inhoud 130 m3; f6.— huur. 19 eensgezinswoningen voor 11 personen; inhoud 317 m3; huur f 12.95. De 37 woningen kunnen gemid deld elk voor - acht personen huisvesting geven; inhoud 235 m3; huur f 8.50. Van de 46 woningen kunnen 23 elk huisves ting geven aan zes personen; Inhoud 200 m3, huur f 9.75; de andere 23 zijn elk geschikt voor vier personen, inhoud 180 m3, de huur is f 9.15. In het verslag van het Bedrijfsvoetbal vermeldden v e reeds het tragisch over lijden van de heer A. Grc onland tijdens de wedstrijd van het gemeente-elftal te gen Flach. Thans zij hier nog vermeld, dat de heer Groenland, die adjunct-com- mies was ter secretarie alhier, 48 jaar oud werd en een vrouw met 2 zoons achterlaat. Hij maakte zich in ’t bijzon der verdienstelijk voor de jeugd, getuige zijn functies van secretaris van de jeugdafd. van de voetbalver. Sneek en penningmeester van Jongensstad maar ook de commissie van het Bedrijfsvoet bal, waarvan hij eveneens penningmees- ter was, verliest in hem een bekwame en enthousiaste medewerker. In verband met dit overlijden zijn de wedstrijden voor het Bedrijfsvoetbal tot maandag a.s. afgelast en gaan ook die, welke zaterdagavond zouden worden ge speeld ten bate van de Commissie voor Ouden van Dagen („oud” Sneek tegen „Sneek” en GemeenteSecretarie) niet door. De begrafenis is bepaald op zater dagmiddag 2 uur op de Algemene be graafplaats alhier. Voor de eindexamens der Gymnasiale afdeling aan het Chr. Lyceum alhier slaagden voor diploma A de heren S. Feenstra, Exmorra; G. de Jager, Bols ward; A. Meyles, Sneek; W. Speelman, Joure; R, Steensma, IJsbrechtum en S. van der Zee, Oosthem. Voor diploma B: mej. T. Lycklama a Nijeholt, Lollum en de heren R. L. J. de Bos Kuil, Bolsward; J. Heeres, Bols ward; W. K. van der Meer, Heerenveen; M. v. d. Tempel, Sneek en D. B. Wie- linja, Sneek. we wel meer aannemers bij een aanbe steding konden inschakelen, maar dat als we dit deden, dit helaas steeds zon der resultaat bleef. Natuurlijk hebben B. en W. getracht de bouwcapaciteit van de aannemers die hier wonen, aan onze stad te binden, maar het lukte niet bin nen de curveprijs te blijven. Later heb ben we weer getracht andere aannemers in te schakelen, maar voor de 12 wonin- g< in de Noorderhoek haalde de Dood ook de curveprijs niet. Misschien zou het gelukt zijn als men de ontwor pen woningen geheel „uitkleedde”, maar dat wilden B. en W. niet. Inmiddels schrijdt de tijd voort. We zitten met het bouwcontingent voor 1958, waarbij nog komen de 20 woningen voor repatrian ten en industrie. Er moet gebouwd wor den, er mag geen hiaat zijn, de woning nood is nog groot. B. en W. hebben zich toen opnieuw beraden over de vraag of toch getracht moest worden de 12 grotere woningen te bouwen of dat het vlotter zou gaan als we het plan on derbrachten in een complex dat precies gelijk is aan de 42 woningen, welke Friso al bouwt en waarbij de curveprijs gehaald werd. Men moet niet lichtvaar dig denken over een mislukte aanbeste ding. Het betekent in de praktijk dat er dan niet wordt gebouwd. Afspraken en gebruiken in de bouwwereld veroorza ken dat nu eenmaal, een naburige ge meente zit in deze al met grote moei lijkheden. Het lag daarom voor de hand dat we deze bouw onderbrachten bij een plan, waarvoor de prijzen reeds waren Vrijdagmiddag j.l. hield onze oud- stadgenoot de heer Klaas Dykstra voor de schoolclub van de Chr. Kweekschool alhier over bovengenoemd onderwerp een lezing. Als ik niet met redelijke argu menten wetenschappelijk en ook theolo gisch kon motiveren dat de aarde plat is zo ving hij aan dan stond ik hier niet. Ik sprak reeds in Lycea, voor M.T.S.’ers, in studentenkringen en on langs voor het personeel (laboranten) van het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen .e Den Haag. Nu maak ik me niet wys, dat U het straks volko men met me eens zult zyn. Dat kunt U niet al zoudt U het willen. Ik was ook niet zomaar in een middag over tuigd, het ging zelfs gepaard met in tensieve studie en onderzoek, een denk proces van jaren. Ik geloof echter wel, dat U straks zult zeggen: Dit geeft te denken Onze redacteur is tot 9 juli met vacantie. In verband hiermede alle stukken bestemd voor de redactie tot 9 juli s.v.p. zenden aan of bezor gen op ons kantoor Grootzand 55. Redactie Sneeker Nieuwsblad maar en ook ’s Morgens na de raadsvergadering werd eerst een bezoek gebracht aan het gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJF HOUTS NIEUWSBLAD die in dit voorjaar gereed kwamen en onder architectuur van de heer Romke de ries te Wassenaar eveneens door Friso gebouwd zijn. De woningen zijn van ’t hier meer gebouwde twee-op-één- type, met vrijstaande bergschuurtjes en bevatten een woonkamer, drie slaapka mers, een keuken, een wascel en een w.c. Ze kunnen huisvesting geven aan acht personen. De inhoud is 230 m3 (excl. bergruimte). De bouwkosten per woning zijn f 13.600. De huur bedraagt f 11.per week. De bovenwoningen bezitten verder nog een ruime zolder en een werkbalkon. Ook mede daardoor stemde deze ex cursie de leden van de Raad tot grote voldoening, waaraan de heer A. H. Vis namens hen allen reeds tijdens de lunch uitdrukking gaf, door woorden van waardering jegens het gemeentebestuur dat de leden op deze wijze in de gelegen heid stelde door eigen aanschouwing te leren kennen wat er allemaal gebeurt in onze stad. Voorts merkte hy nog op, dat na het bezoek van Prins Bernhard in 1947 dit is hr, volgens de wetenschap, na 10 km reeds een hoogteverschil van 7 meter. We zouden dan van de bomen en de hui zen, welke 10 km ver zijn, alleen maar de kruinen en de daken boven de hori zon zien. Welnu, vergewis U maar, des noods met een prisma-kijker, men ziet noch in Friesland of waar in ons land of ter wereld ook, waar geen bergen en heuvels zijn, de objecten ginds nergens half. Alles lijkt, naarmate het verder verwijderd is, steeds kleiner, maar als we realistisch denken dan weten we dat Ir werkelijkheid alles even groot blijft als het is. Aan het lage strand staande, zouden we op een afstand van 16 km onmoge lijk een oceaanstomer meer kunnen zien, aangezien de boltheoretische kromming van het water dan al 20 meter is. Niks hoor, bij helder weer ziet men het com plete schip en met behulp van een kijker zelfs het schuim voor de boeg. Ik stond vele malen bij Staveren aan de kust, en zag het silhouet van heel Enkhuizen waaruit de toren in zijn volle lengte de lucht insteekt. Kan niet op een bol, daar Enkhuizen 20 km van Staveren af ligt, op welke afstand het hoogteverschil 35 meter heet te zijn. We zouden dan hoog stens de halve torenspits zien, meer niet. Vanuit Enkhuizen kunnen we de Friese kust waarnemen, dus tussenbeide geen hoogteverschil, geen kromming van het wateroppervlak. Het water ligt water» pas, hier en verder natuurlijk al even» zeer. de eerste maal was, dat de raadsleden weer aan een lunch verenigd waren en ook daarvoor betuigde spr. aller erken telijkheid. De burgemeester zei in zijn antwoord verheugd te zijn, dat deze dag bij de leden in de smaak is gevallen. Het ver dient daarom zeker aanbeveling enige malen in offlh zittingsperiode zoiets te doen, om samen te bekijken wat does: onderlinge samenwerking tot stand is gekomen of in aanbouw is. Spr. bracht daarna dank aan de directeur van Ge meentewerken voor zijn medewerking en aan de vertegenwoordigers van de pers dat ook zij deze dag wilden meemaken. Het betreft hier zgn. woningwet woningen, ontworpen door architect J. D. van der Molen alhier en uitgevoerd door de plaatselijke aannemer H. A. Boomsma. Ze worden gebouwd in zeven blokjes van ieder 12 woningen, en lig- dat in 1957 een bescheiden uitbreiding kreeg. We hebben destijds over de ver betering van de huisvesting voor het in wonend personeel en de modernisering van het dagverblijf voor de dames reeds iets in dit blad geschreven en volstaan daarom met de vermelding, dat de raads leden, die werden rondgeleid door de heren Zijlstra en Trennirig, hiervoor veel belangstelling toonden. Daarna volgde de bezichtiging van het in aanbouw zijnde complex van Deze maandag gehouden excursie bedoelde de raadsleden te voeren langs ver schillende bouwprojecten in de stad, welke in de huidige zittingsperiode van de raad zyn voorbereid, deels uitgevoerd of in uitvoering genomen. Het was al weer heel wat jaren geleden sinds een vorige raad een bezoek bracht aan het pompstation van de Gemeentelijke waterleiding in Hommerts, ook nu bleek weer dat zo’n dag door de leden op prys wordt gesteld, zeer zeker zyn nut heeft. Aangenomen mag daarom worden, dat een volgende excursie zeker niet weer zo lang op zich zal laten wachten. De architect is ir. Friedhoff, vm. ryksbouwmeester, aanneemster de N.V. Friso alhier. Het vormt met de R.H.B.S. één gebouwencomplex en is in dezelfde stijl als de R.H.B.S. gebouwd. Het schoolgebouw bevat zeven leslokalen, een kamer voor de rector, een kamer voor de leraren, een bibliotheek en ver dere kleinere dienstruimten. De vak lokalen van de R.H.B.S. zullen mede door het gymnasium worden gebruikt. Een groep raadsleden met B en W en de directeur van Gemeentewerken voor de achtergevel van het Bejaardencentrum „Nij Nazareth” goedgekeurd. Er zijn hier prijzen ge noemd van woningen elders gebouwd. Is dit nu wel in overeenstemming met de plaats welke de raad inneemt? Men is niet in staat een prijs welke men in de krant leest, te toetsen aan alle fac toren welke bij die prijsbepaling een rol spelen. Men moet alle voorwaarejen ken nen. Betere aanknopingspunten dan de bouwprijzen bieden de huren. De huur prijs van de bedoelde woningen te Hee renveen is f 11.a f 12.50. Men behoeft er niet te heien en het terrein niet op te hogen, en vergelijk dan eens met onze woningen hier die op f 11.50 huur komen. Dat ligt toch goed. En bovendien geldt het in Heerenveen eengezins-woningen, dus iets heel anders dan wij bouwen. En we zouden ook nog moeten weten of, om de curveprys te halen, het plan in Heerenveen is uitgekleed. Als men ziet dat in Bolsward de huurprijs f 13.is, is het hier niet zo gek Laat men het oor toch eens te luisteren leggen hier zowel als elders en dan zal men horen dat de huren hier zeer redelijk zyn. Spr. ontraadt het voorstel-v.d. Werf ten sterkste; als men openbaar gaat aan besteden zullen de 24 en 42 woningen niet gebouwd worden. We mogen het ri sico niet lopen dat het bouwen hier voor onbepaalde tijd wordt verschoven. De heer de Vries zegt dat hier niet Vanaf de stadsuitbreiding aan de Lemmerweg werd via het Eiland gereden naar Barrawier en Nij Nazareth.. Ds. Ph. Lindeman, predikant bij de Baptisten gemeente alhier, heeit bedankt voor het beroep naar Musselkanaal. De wetenschap, aldus de heer Dijk stra, heeft enkele eeuwen geleden het schriftuurlijk wereldbeeld failliet ver klaard. In deze moderne tyd echter is er een kentering gaande, waaruit blijkt dat men in wetenschappelijke gelederen bezig is bakzeil te halen, want er gaan van verschillende kanten stemmen op dat het niet positief bewezen is dat de aarde draait, zich om de zon beweegt en bolrond is. Als men de Weense prof. Oswald Thomas de vraag stelt: Wat denkt U van een platte aarde beschou wingswijze? Dan antwoordt hij: „Par don, dit Is geen „beschouwingswijze” maar een beschouwingsmogelijkheid voor iemand die zijn ogen open heeft”. Of ik nu mijn ogen open heb, of stekeblind ben, dat laat ik aan Uw oordeel over ik vind het een zowel als het ander goed. De vermaarde cartograaf, met name Eric Dancy heeft aangekondigd: „Er is een geografische revolutie begonnen die de wereld zal bekeren tot een geheel nieuw inzicht in zichzelf. „Geografische revolutie Stond dan niet allegeogra fisch vast? Natuurlijk niet! De optische horizon. gen aan galerijen, die vanuit een trap penhuis bereikbaar zijn. Onder de wo ningen zijn onderhuizen gebouwd waar in zich zeer ruime bergruimten bevin den. De woningen bevatten een kleine hal, een ruime woonkamer, drie slaap kamers, een keuken, een wasruimte, een w.c. en een ingebouwd woonbalkon. By deze woningbouw wordt gebruik ge maakt van vooraf gereed gemaakte constructiedelen. De woningen kunnen huisvesting geven aan 7 personen. De inhoud is 227 m3 (excl. bergruimte). De bouwkosten zijn f 15.700 per woning. De huur bedraagt f 13.80 per week. De directeur van Gemeentewerken, de heer G. de Boer, lichtte een en ander toe en zette tevens uiteen hoe de be bouwing in dit stadsdeel zich verder rondom een ruim plein zal ontwikkelen en worden afgerond. Het slot van de morgen-excursie vormde het bezoek aan het in aanbouw zijnde Wij nemen hieronder nog de discussie op, in de ochtendvergadering van de raad dezer gemeente j.l. maandag ge voerd bij het voorstel van B. en W. in zake de bouw van 12 en 24 woningen in de Noorderhoek. De heer Zeilstra heeft geen bezwaar tegen Friso of tegen de genoemde som maar gelooft dat onderhandse aanbeste ding niet verdedigd kan worden op grond van het bekende artikel der Gemeente wet, dat openbare aanbesteding voor schrijft, tenzij er bijzondere redenen zijn waardoor onderhandse aanbesteding in het belang der gemeente is. De heer v. d. Werf zegt dat 5 weken terug 2 aannemers die gading maakten naar dit werk, van ambtenaren bij Ge meentewerken te horen kregen dat Friso dit werk toch zou krijgen Spr. protes teert tegen die uitlating, de Raad zit hier toch niet voor Jan Klaassen, maar heeft in deze de beslissing en daarop mag niet vooruitgelopen. Spr. wijst er op dat aannemer de Dood de 12 wonin gen zou bouwen, welke niet uitgevoerd worden en het zou voor hem prettig ge weest zyn als hij nu ook had mogen in schrijven. Die 12 grote woningen zouden trouwens f 14000.per stuk gekost hebben, en deze komen op f 15000.-. Spr. kan natuurlijk de prijzen niet beoordelen maai- in Heerenveen worden dezelfde woningen, naar hij meent, gebouwd voor f 13.300. Waar er hier aannemers zijn die practisch zonder werk zitten en wier personeel rondloopt, stelt spr. voor deze huizen publiek aan te besteden. De Voorzitter gelooft niet dat het be doelde artikel uit de Gemeentewet dat van 1851 is en dus in het geheel niet meer past bij de huidige omstandig heden, zich verzet tegen dit geval van onderhandse aanbesteding. De vraag of openbare dan wel onderhandse aanbe steding gewenst is, is afhankelijk van de situatie op de arbeidsmarkt. Spr. gaat even na wat er in het laatste jaar met dc woningbouw hier is gebeurd. Verleden jaar besloten we 36 woningen op het Eiland te bouwen; met Friso werd on derhandeld, doch de prijs werd niet goed gekeurd; een ander plan moest worden gemaakt en na lange onderhandelingen daarover werd met Friso overeenstem ming bereikt. Onze ervaring was dat Bezichtigd werden de in aanbouw zijn de 16 middenstandswoningen (premie- bouw)de 20 woningen voor bejaarden (woningwetbouw) en het tehuis voor be jaarden „Nij Nazareth”, dat eveneens in aanbouw is. Het gehele gebouwen complex in dit wijkje wordt gebouwd on der p.chitectuur van de heer J. de Vries alhier. De middenstandswoningen wor den gebouwd door de Gebr. Boomsma te Sneek; de 20 woningen voor bejaarden en het bejaardentehuis door N.V. Friso. Voorts zijn de volgende aannemers hier werkzaam: voor het verfwerk aan de middenstandswoningen de fa. Sluyter; elektrische installatie K. Hiemstra; sa nitair v. d. Weij en Otte, allen alhier. Het verfwerk voor Nij Nazareth en aan de 20 woningen voor bejaarden wordt verricht door het gemeentelijk woning bedrijf, de elektrische installatie wordt aangebracht door J. ae Rapper, de sani taire installatie door v. d. Weij en Otte .1 dc centrale verwarming door van Eyck v. Heslinga te Leeuwarden. De middenstandswoningen bieden ie der ruimte voor elf personen. De inhoud excl. bergruimte is 390 m3. De huur is f 25.50 per week. De bejaardenwoningen hebben deels een inhoud van 165 m3 en deels van 152 m3. De huur is zonder centrale verwarming f 9.70 en f 8.70. Nij Nazareth kan huisvesting geven aan 54 bejaarden en 7 personeelsleden. Het gebouw is zoveel mogelijk naar de zon zijde gericht en ook aan de mogelijkheid tot recreatie is zeer veel aandacht be steed. Op alle bezochte bouwwerken dienden de directeur van Gemeentewerken en de betrokken opzichters het gezelschap van voorlichting, waarbij ze ook tal van vra gen en opmerkingen beantwoorden. voor de eerste maal over openbare aanbesteding wordt gesproken en het zal ook wel niet de laatste zijn. De uitla ting van de ambtenaren aan gemeente werken, welke de heer v. d. Werf mee deelde, veroordeelt spr.; zoiets mag niet plaats hebben. Het voorstel-v. d. Werf kunnen wij niet steunen omdat de voor ziening in de nog grote woningnood er door in gevaar zou kunnen komen en B. en W„ zodra de tijd er rijp voor is, zelf bereid zijn tot het systeem van open bare aanbesteding over te gaan. Dat men thans het systeem van onderhandse aanbesteding volgt is een gevolg van de toestand in de bouwwereld, die onge zond is. Natuurlijk blijven wij betreuren dat de 12 grotere woningen niet ge bouwd worden. De heer v. d. Werf trekt, gezien de toelichting van de Voorzitter, zijn voor stel in. Zijn dus B. en W. in principe voor openbare aanbesteding? De Voorzitter: Het systeem van de aanbesteding hangt af van de situatie op de arbeidsmarkt en die in de bouw nijverheid. B. en W. hebben als enig doel, gegeven de woningnood, zo spoedig mogelijk woningen te krijgen en dus te kunnen bouwen binnen het raam van de curveprijs. De heer v. d. Werf: Brengt dit voor stel mee, dat Friso alle 120 woningen zal bouwen? De Voorzitter: Die vraag zal in de eerste plaats door de raad zelve moeten worden beantwoord, en tenslotte behoeft een raadsbesluit nog de goedkeuring van Ged. Staten. Op een vraag van de heer v. d. Werf zegt de Voorzitter nog dat hij de door de heer v. d. Werf gewraakte mede deling van ambtenaren van Gemeente werken aan de betrokken aannemers ook onjuist acht. Beter hadden zy kun nen zeggen dat de beslissing aan het gemeentebestuur lag waarheen de amb tenaren hen hadden kunnen verwijzen. Het voorstel van B. en W. wordt als- jhi z.h.st. aangenomen. Tijdens dc korte inleiding stelde spr. vast dat er in de Bijbel liefst 161 maal wordt gezinspeeld op „de Hemel boven de Aarde beneden en de wateren onder de aarde... „In den beginne zweef de de Geest Gods over de wateren”. Er bestond dus aanvankelijk niets dan een enorme oeroceaan. de bakermat, waar in de aarde ontstond. „De Aarde dook op uit het water” en bleef drijven, want „Hij heeft de Aarde gegrondvest op de zeeën”. „Dat zij doen wat Hij ze ge biedt op het vlakke der wereld, op de Aarde”. Het schriftuurlijk wereldbeeld duidt onmiskenbaar op een in het water waggelende vlakke aarde, waarop een „Tot hiertoe en niet verder zult gij ko men” is. Dit is logisch op het plat, on logisch op een bol. Met ingang van 1 juli a.s. worden en kele telefoontarieven verhoogd, als ge volg van de jongste salarisverhoging, waardoor de exploitatiekosten jaarlijks met een totaalbedrag van circa 8 mil joen zullen stijgen. De wens de basis tarieven hiertoe niet te wijzigen heeft er toe geleid de vorm te kiezen van een toeslag van 4 op die telefoontarieven, die periodiek per nota aan het publiek in rekening worden gebracht. Voorts zal het abonnement voor een hoofdaansluiting op de draadomroep, dat thans f2.50 per maand bedraagt, m.i.v. 1 juli a.s. met 10 cent per maand worden verhoogd. Dit om. te voorkomen dat de verliezen bij dit bedrijsfonderdeel wederom zouden stijgen. Hoewel de stijging der lasten het ge hele PTT-bedrijf betreft, zullen dus de post- en telegraaftarieven niet worden verhoogd. Tydens de maandagavond gehouden oriënteringsrit van de Motor- en Auto club „J. C. Visser” is de motorrijder L. Cnossen uit Hartwerd met als kaart lezer de heer S. van der Zee alhier nabij de „Scheen” te Joure op de voor hen uit rijdende bestelwagen van de heer S. Hoekstra te Hommerts, die ook aan deze rit deelnam, gebotst, met het gevolg dat Cnossen zeer ernstig werd gewond en in zorgelijke toestand per ambulance-auto naar het St. Ant. ziekenhuis moest worden overgebracht. De heer van der Zee, die een lichte hoofdwonde opliep, kon ten huize van dokter Dethmers worden verbonden. De oorzaak moet vermoedelijk ge zocht worden in het plotseling te sterk afremmen van de bestelwagen, waarvan de chauffeur evenals de leer Cnossen uitzag naar een bordje op een oriën- teringspunt. De rit werd na dit ongeval gestaakt. Op grond waarvan verklaarde men aanvankelijk de aarde bolrond? Het antwoord luidt: Wegens het aan de ho rizon tevoorschijn komend en ander zijds aan de horizon verdwijnend schip. Was dit werkelijk een ontdekking? Neen, want men had toen nog niet ont dekt, dat een dergelijk verschijnsel zich niet voordoet omdat de aarde maar onze oogspiegel rond is, waarin alles zich projecteert in het perspectief dat er in werkelijkheid niet is. De Duitse professor Morrow bevestigt mijn alreeds 20 jaar geponeerde stelling dat „de schijnbaar naar onder gewelfde horizont een optisch foutieve waarneming is”. Let eens op: Als de aarde een bol is, met een omvang van 40.000 km en dus een doorsnee van ruim 13000 km., dan I ’’WE - f v 1*1 i •J

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1