Noord- en Oost-Friezen bezochten onze stad Groot en klein bracht Opoe Hofstra hulde Sportdag Technische School Officieel Orgaan WYMBRITSERA DEEL IJLST van en de gemeenten SNEEK, 1 113e jaargang no. 52 Maandag 30 juni 1958 Het Snttker Nieuwsblad is een gecombineerde urtgave Redakteur; L. KIEZEBRINK Ongedwongen prettige ontvangst op het stadhuis Mulo-B Geslaagd Kerknieuws Boottocht Chr. Ouderen Bond Z. K. H. Prins Bernhard vierde gisteren zijn 47e verjaardag De Sneker gymnasten demonstreerden in het Sportpark Ds. E. Postma 25 jaar predikant Redaktie-adres s Kleinzand 7, Telefoon 2872. Uitstapje Fa. U. P. Th. Woudstra Hidde Westerhof kampioen NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRUFHQUTS NIEUWSBLAD Openluchtuitvoeringen „Excelsior” Kweekschool alhier aantekening Nuttige Zeepost Eindexamen R.H.B.S. Sneek Dodelijke aanrijding op de Oppenhuizerweg L. Cnossen overleden Dader inbraak Grootzand gevat Mi t I SNEEKER NIEUWSBLAD zo’n <r Foto N. Drakulio Verrassing is geslaagd J. T. R. Met vriendelijke waardigheid Twee volle uren In een geestige en gemoedelijke toe spraak wees hij er op hoe er in ons verlangen om één Europa te stichten Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3.- per hall jaar. Franco per post t 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. De mannen zagen er inderdaad uit of ze zo de arbeid in de steek hadden gelaten; handen in de zakken van hun stevige broeken* wollen gestreepte hemden, ron de hoeden op de bruinverbrande gemoe delijke koppen. De meeste van hen droe gen „dubbeltjes” in de oren, enkelen had den oorsieraden waarin naamletters uit gesneden waren. De vrouwen van de groep vertelden ons, dat deze letters een herkenningsteken waren als de man on verhoopt op zee omkwam. De vrouwen ach, ze hadden het zo warm op deze zonnige dag! Ze lieten me de loodzware stof voelen van haar wijde rokken, be klaagden zich over hun „jakken met lange mouwen” van dik zwart fluweel en hun wollen schouderdoeken. Toch waren ze zeer enthousiast over hun mooie reis en ze dansten met veel plezier hun alte Heimattanze die geen „volksdansen” zijn zoals ze met nadruk verzekerden. Wij be grepen hun bedoeling toen we de jonge lui uit Aurich zagen dansen. Fleurig wa ren de meisjes in haar lange gestreepte rokken, de jongens in lange zwarte flu welen broeken, witte hemden en zwarte, rood afgebiesde vesten; ze dansten aller aardigst en hun wijsje „Jan kom kiedel- mie” klonk ons bekend in de oren, maar toch was het „volksdans” zoals onze jon gelui ook dansen. De oude Heimatdansen hebben meer het karakter van onze Skotse Trije; met vreugde hebben we er naar gekeken en geluisterd naar het aar dige liedje dat er bij gezongen werd. Opmerkelijke figuren Gemoedelijk onderhoud met de burgemeester jaar wederom een beroep op hen wordt gedaan, zij ook dan enige geldelijke steun willen verlenen. Verder nodigt het de bejaarden die nog geen lid van deze bond zijn uit eens een vergadering te bezoeken. Deze worden gehouden woens dags om de 14 dagen in Aere Perennius. Ds Spelberg van Wartena, beroepen als predikant bij de Ned. Herv. kerk al hier, heeft voor dit beroep bedankt. Veel familieleden waren er die elkaai’ in lange tijd niet gezien hadden en nu op deze reünie opgewekt samen babbel den. Misschien werd soms de vraag ge steld: „Waar woon je eigenlijk tegen woordig?” in een uitgebreide familie verliest men dikwijls neven en nichten uit het oog. Opoe Hofstra stelde deze vragen niet. Ze herkende niet alleen alle familie leden, ze was ook volkomen op de hoog te van hun levensomstandigheden. Ze wist niet alleen hun woonplaats, ze noemde ook de juiste straatnaam en het huisnummer en dat alles zonder de befaamde agenda te raadplegen! Ze informeerde belangstellend naar een zieke in het gezin van een ver familie lid en gaf telkens weer blijk van haar fenomenaal geheugen en.haar warm meelevend hart. ook een gevaar schuilt. Wij willen sa men werken, maar toch mensen blij ven met een eigen" karakter, taal en gebruiken. Wij willen dat alles bewa ren in een tijd dat vervlakking dreigt. Wij wilen ons bezinnen op het volks- eigene en er toch aan medewerken dat de volkeren bijelkaar komen. Daarom is het van belang dat dit congres ge houden wordt en wij zijn dankbaar dat U ook naar Sneek bent gekomen en voor ons stadhuis hebt willen dan sen. zat ze daar in haar stoel, pratend met Ds de Leeuw, glimlachend tegen kleine Rik- sie, die van haar gebakje smulde en stie- kum het kaartje met de chocoladen 100 in haar zakdoek smokkelde, belangstel lend vragend naar de gevolgen van een ernstig ongeval dat drie jaar geleden in het gezin van een bezoekster plaats vond. Opoe Hofstra, honderd jaar en de oud ste inwoonster van Sneek, is een. vrouw met een rijke levenservaring en een warm voelend, hart. Zij heeft op haar feestdag weer gemerkt dat zij vele vrien. den heeft, zij heeft daar van genoten en ik ben blij dat ik haar heb mogen ver tellen dat veel stadgenoten met belang stelling haar foto’s bekijken en haar te- vensgeschiedenia lezen. We besteden immers allemaal even aandacht aan dit dappere, lieve vrouwtje wen met haar zijn wij blij dat ?ij zo’n tzo veel mensen mij eren”. Maar de be-Lhoge ouderdom heeft mogen bereiken. zoekster zou willen zeggen: „Het is een wonder als men op zo’n hoge leeftijd nog zó vol belangsteling in het leven staat. En het is een eer voor de mensen om deze honderdjarige te mogen gelukwen sen.” Te Zwolle slaagden voor ’t diploma Mulo B de volgende zeven leerlingen van de r.k. Uloschool St. Jozei alhier: E. Brandsma, F. Poiesz, H. Portiek en A. Siemonsma, allen te Sneek; A. Poelsma, Lutkewierum; B Hoogma, Oosterwie- rum en H. Kanon, Pingjum. De vorige week maandag maakten di rectie en personeel van bovengenoemde firma hun jaarlijks uitstapje met een bus van de L.A.B. Via Heerenveen werd ge reden in de richting Ommen, waar op de Lemelerberg koffie werd gedronken. Vanaf dit punt heeft men een prachtig uitzicht op het mooie natuurschoon in deze omgeving, hoewel het regenwater, dat af en toe overvloedig neerviel, dit nu niet bepaald bevorderde. Niettemin heerste er een prettige en een gezellige sfeer, die ook het verdere van de dag kenmerkten. Van de Lemelerberg ging de tocht over Hellendoorn en Nijverdal in de richting Holten. In de nabijheid van deze plaats werd een bezoek gebracht aan Het Natuur Historisch Museum, waar veel interessants viel te bezichtigen. In Holten werd daarna de lunch gebruikt. Inmiddels was de zon doorgebroken en Tot grote verrassing van de aanwezi gen sprak burgemeester Rasterhoff zijn gasten in de Grönniger sproake toe. onderlinge gehouden. Hieruit kwamen als winnaars te voor schijn: Groep I: klas IA; groep II: 2A bankwerken; Groep III en IV: klassen 2 meubelmakers en schilders. Voor elke groep waren herinneringsspeldjes aange boden. De prijzen die allen welwillend waren aangeboden door zakenlieden uit onze stad en omgeving, werden na afloop in het restaurant van ’t sportpark door de directeur de heer A. Mak met een toe passelijk woord uitgereikt. Tot besluit van de dag werd toen nog een zeven handbalwedstrjjd gespeeld tussen ’n lerarenteam en ’n team samen gesteld mt de oudste leerlingen. Deze enerverende strijd eindigde in een gelijk -spel 44. Het Chr. Gem. Koor „Excelsior” gaf j.l. vrijdagavond voor de verpleegden van Thabor en het Gereformeerd Ver pleeghuis een openlucht-uitvoering. Een programma geestelijke liederen werd ten gehore gebracht. A.s. vrijdagavond zal het koor een dergelijke uitvoering geven voor de bewoners van het Cruy- -cebroeedershof en het Dr Wumkes-huis. Handbal wedstrijden. ’s Middags werden er zevenhandbal-wedstrijden Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naarn van het schip vermeld. Argentinië: ms „Paraguay Star” (1/7); Australië: ss „Ludwigshafen” (1/7); via Engeland (5/7); Brazilië: ms „Paraguay Star” (1/7); Canada: ms „Nocrdam” (3/7); ss „Nieuw Amst-"dam” (5/7); Chi li: via New York (3/7); Indonesië: ss „Laomedon (12/7); Ned. Antillen: ms „Prins der Nederlanden” (1/7); Ned. Nw. Guinea: ss „Salatiga” (24/7); Nieuw Zee land: via Engeland (5/7); Suriname: ss Telamon” (9/7); Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: ms „Pretoria Castle” (5/7); Brits Oost Afrika: ss „Jean Laborde” (13/7). Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. circa f 300.werd ontvreemd. Hij is vrijdag voor de officier van justitie te Leeuwarden geleid. ’s Morgens werden de atletieknum- mers afgewerkt, waarbij de leerlingen in vier groepen waren ingedeeld. In groep I alle le klassen, groep II de 2e klassen, groep III de 3e klassen en in groep IV de kopklas. Het programma bestond uit een driekamp, met als on derdelen 80 m. hardlopen, verspringen en handbalverwerpen met de linker- en de rechterhand. Door een In zwaarte toenemende puntentelling voor de groe pen 1 tot en met 4 was het mogelijk uiteindelijk een schoolkampioen aan te wijzen. werd de tocht voortgezet naar de stad Deventer, waar gelegenheid werd gege ven om te winkelen. Daarna werd naar Apeldoorn gereden waar bij de Juliana- toren halt werd gehouden. In de speel tuin werden enkele gezellige uurtjes doorgebracht en kwamen velen weer in hun tweede jeugd. De warme maaltijd té Epe, welke door de directie was aange boden, werd alle eer aangedaan en smaakte uitstekend. Tenslotte werd de terugtocht via Kam. pen door de Noord Oost Polder naar Sneek aanvaard. Allen keerden voldaan huiswaarts en hadden zeer genoten van deze geslaagde trip. De enorme drukte op Rijksweg 43, ver oorzaakt door de honderden automobilis ten en motorrijders die zaterdagavond van de T.T. races te Assen terugkeerden, heeft op de Oppenhuizerweg alhier een slachtoffer geëist. X)m plm. 7 uur is nl. de 76 jarige E. de Jager uit Oppenhüizen die per fiets de weg overstak om de oude weg naar Op penhuizen in te slaan, door een motor rijder aangereden en zo ernstig gewond (zijn borstkas werd ingedrukt) dat hij ter plaatse overleed. De Jager die uit Sneek kwam was in gezelschap van een dorpsgenoot die hem voor ze over moesten steken nog waar schuwde voor het drukke verkeer. Hij liet toen een auto passeren maar stak direct daarna over, zonder te letten op de vijf motorrijders die achter de auto aankwamen. De eerste kon hem nog net ontwijken, maar een van de volgende kon dat niet en reed hem omver. Dit ongeval is des te tragischer, omdat voor twee jaar de echtgenote van het slachtoffer in Oppenhuizen door een auto doodgereden werd nadat ze uit de bus was gestapt en achter deze om de weg wilde oversteken. De motorrijder L. Cnossen uit Hartwerd, die verleden week tijdens de oriënte- ringsrit van de auto- en motorclub „J. C. Visser” bij een botsing ernstig werd ge wond is gistermiddag in het ziekenhuis alhier overleden. Hij was 31 jaai' oud en werkzaam bij Gebr. v. Aalzum alhier. De toespraak van de burgemeester maakte een diepe iridruk op de gasten die voldaan opmerkten dat ze deze rede nu woordelijk konden verstaan. Een van de heren uit Aurich sprak een geestdrif tig dankwoord. Hij roeride deze prachtige dag waarop rhen zo genoten had van Friesland, het meeleven van de bevol king, de muziek van het schone draai orgel van SneekHij vond het een voorrecht een congres te mogen bezoe ken waar niet alleen geleerde heren sa menkomen, maar ook het volk deel aan heeft. Wij hebben samen een Oud-Fries lied gezongen wij zijn dankbaar dat wij als Noord-Oost en West-Friezen sa men kunnen komen. Wij willen inder daad ons zelf zijn, maar ook tonen dat wij samen één kunnen zijn.” Na deze ongedwongen prettige ont vangst in het stadhuis waarbij ook leden van de Snitser Skotsploech aanwezig wa ren, wilden de dames van Norderney „winkels kijken", maar of ze daar tijd voor hebben gekregen betwijfel ik.... ABBEGA. Geslaagd voor het toela. tingsexamen voor het Chr. Lyceum te Sneek Douwe Smit alhier. De leerlingen van de Technische School alhier hebben donderdag weer hun jaarlijkse sportdag gehad, die, hoewel het ’s morgens zo nu en dan regende toch uitstekend geslaagd is. De algehele lei ding was in handen van de heer A. Eg- gens, gymnastiekleraar aan de school, die het zeer uitgebreide programma vlot af werkte. in deze groep vertegenwoordigers van het congres waren de vrouwen uit Eider- stedt. Zij waren gekleed in lange zwarte jurken met pellerine’s en droegen om de taille brede koperen ceintuurs waaraan grote koperen versiersels bengelden. Ook op de borst blonken deze sieraden. De hoofden van de getrouwde vrouwen wa ren getooid met een breed uitstaande vleermuismuts waarover een gouden band liep, de meisjes droegen een kleiner mutsje. Zingen of dansen deden deze vertegenwoordigsters van het schiereiland Eiderstedt in Noord-Friesland niet maar zij vormden een zeer decoratieve groep in onze oude raadzaal waar deze con gresleden door burgemeester Rasterhoff en de beide wethouders ontvangen wer den. De gasten genoten van de aangeboden thee waarbij een echt Fries duumke gepresenteerd werd. „Wij drinken de hele dag thee”, zei een van de dames uit Norderney, „in tegenstelling met de ove rige delen van Duitsland waar zeer veel koffie gedronken wordt. Wij zijn dan ook Friezenmaar wij drinken thuis geen thee uit zulke dikke grote koppen we hebben heel kleine dunne kopjes....” Vrgdag slaagden voor het eindiploma A: mej. H. Schuil, Sneek en de heren K. Goinga, G. Nauta, S. A. van der Schoot, allen te Sneek; J. A. van der Meulen, Langweer en J Okkinga, Ter schelling. HEEG. Woensdag 2 juli a.s. zal het vijfentwintig jaar zijn geleden, dat onze oud-dorpsgenoot ds E. Postma van Maas tricht werd bevestigd als predikant in de Nederlandse Hervormde kerk. Ds Postma werd op 2 december 1906 in de hervormde pastorie van Suameer ge boren. Hij bezocht eerst het stedelijk gymnasium te Middelburg, daarna dat te Haarlem en studeerde verder nog aan de rijks universiteit te Leiden, waar hij in 1933 zijn doctoraal examen theologie deed. Nadat kand. Postma in 1932 door het provinciaal kerkbestuui' van Over ijssel was toegelaten tot de evangelie bediening in de N. H. kerk werd hij op 2 juli van het daaropvolgend jaar door zijn vader, wijlen ds F. Postma van Maastricht, toen nog predikant te Heer len, te Nieuw Beerta in de classis Win schoten in het ambt bevestigd. In 1938 verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van Heeg, vanwaar hij in 1946 naar Uithuizen vertrok. Sinds 20 januari 1952 dient ds Postma de hervormde ge meente van Maastricht. Aan de Chr. slaagden voor de handwerken de dames: Tj. v. d. Velde, Luinjeberd; G. de Haan, Joure; H. de Jong, Koudum; J. Aalders, Leeuwarden; A. Pascha, Heerenveen; J. Lodeweges, Heerenveen; T. Visser, IJlst; J. Kouden- burg, Sneek; L. Dam, Sneek; F. Jansen, Oosterbierum; L. Sijbesma, Idskenhui- zen; J. Drijfhout, Idskenhuizen; J. Slump, Sneek. Deze bond die verleden jaar in novem ber werd opgericht, maakte j.l. woens dag de eerste boottocht voor zijn leden, Sie door prachtig zomerweer begunstigd werd. De inscheping was bepaald op 9 uur, maar de eersten waren al veel vroe ger aanwezig om maar vooral een goed plaatsje te bemachtigen. Er heerste ook al gauw veel gepraat en gelach, zodat de goede stemming er al flink in zat toen allen aanwezig waren. In totaal waren er 52 bejaarden opgekomen om deze tocht mee te maken. Met de salonboot „Toe rist” van kapt. v. d. Werf, welke zich voor zulke gezelschappen uitstekend leent, werd gevaren over het Sneeker- meer naar Grouw. Tijdens deze tocht werd er koffie geschonken, die zich bij zonder goed liet smaken. In Grouw werd een uurtje aangelegd, zodat zij die een wandeling door Grouw wilden maken, dat konden doen. Omstreeks twaalf uur werd weer afgevaren en ging het op naar Prinsenhof, terwijl er tijdens deze vaart voor „de kok in de keuken” werd ge blazen. In ruime mate werd ieder voor zien van boterhammen en warme soep, wat door allen zeer op prijs werd gesteld. In Akkrum werd de boot aangelegd, om daar l'/z uur te verblijven. Daarna werd de terügreis aanvaard. Het bijzonder prachtige zomerweer deed de bejaarden nog meer genieten van deze tocht. Voorz. F. Rienstra bracht dank aan allen voor de goede geest die er de gehele dag heerste, waarop Fckke Fabei- als tolk op trad voor de bejaarden om het bestuur te bedanken voor deze zo goede en uit stekend georganiseerde tocht. En toen de voorzitter aan het eind van deze zo goed geslaagde boottocht verzocht nog gezamenlijk te zingen ,,’k Wil JJ o God mijn dank betalen” was dit ieder uit het hart gegrepen. Ook de heer v. d. Werf en zijn vrouw komt heel hartelijk dank toe voor de grote toegenegenheid aan hun oude passagiers betoond. Deze boottocht werd mogel/k gemaakt door hen, die deze bond een goed hart toedragen en zich spontaan opgaven als contribuant om zo aan veel bejaarden nog eens een dag van genot te kunnen schenken. Het bestuur hoopt dan ook van harte, dat wanneer in de loop van dit Door onze gemeentepolitie is aange houden de 34-jarige A. J. V. alhier, die bekend heeft zondag 15 juni de diefstal bij de schilderijenhandelaar Wijngaard aan het Grootzand te hebben gepleegd, waai’ o.a. een geldkistje met ontving ze de burgemeester, die haar na mens het gemeentebestuur een grote mand fruit aanbood, getooid met linten in de Sneker kleuren. Vooraf had ze ge vraagd hoe ze de burgemeester moest aanspreken en in het intieme gesprekje dat ze samen hadden, vergat ze niet om keurig: „mijnheer de burgemeester” te zeggen. De burgemeester, getooid met de ambtsketen, zat vertrouwelijk naast de oudste inwoonster van zijn gemeente en vroeg belangstellend naar bijzonderhe den uit haar lange leven. „Ik heb gele zen dat U geen gemakkelijk leven hebt gehad. U was al jong weduwe en hebt Uw kinderen alleen moeten groot bren gen.” De honderdjarige knikte en vertel de iets aan mijnheer de burgemeester, maar haar hoog stemmetje ging wat ver loren in het feestrumoer om haar heen. „Ik kom eens rustig een kopje thee bij U drinken”, zei de burgemeester. „Dan kunnen we beter praten dan hier het is hier veel te druk. Ik kom bij U thuis en dan vertelt U me eens wat over Oud- Sneek. Want daar kunt U zeker veel over vertellen.” „Het zal me aangenaam wezen, mijn heer de burgemeester”, zei opoe Hofstra vriendelijk, en nam met een handdruk afscheid van de heer Rasterhoff die ver gezeld was van de bode de heer Nauta, die de grote fruitmand droeg. Nadat de burgemeester vertrokken was kwamen steeds meer mensen hun geluk wensen aanbieden. Prachtige bloemstuk ken werden aangedragen, telegrammen voorgelezen en geschenken overhandigd. „Het was gister ook al zo druk”, zei opoe Hofstra. „Ik heb zo geweldig veel brieven en telegrammen gekregen. Het is een wonder.” Ze wil zeggen: „het is een wonder dat Deze titel werd glansrijk behaald door Hidde Westerhof alhier uit 3B bankwer ken, die totaal 486 punten veroverde en daardoor in ’t bezit kwam van een sportbeker plus een electr. scheerappa- raat. Voor elke groep waren zeven prijzen beschikbaar. De gedetailleerde uitsla gen waren Groep Ile prijs H. Zijsling uit klas 1F, 442 pnt.; 2e G. Westra 1F, 410. 3e P. Postma 1D. 361; 4e A. van der Feer 1B, 358; 5e A. Burna IA, 355; 6e H. Walstra 1F, 337; 7e B. Hoomans IC, 334. 'Groep II: le prijs A. Zandhuis, klas 2 Electr., 442 pnt.; 2e G. Bok idem, 440; 3e G. Dijkstra 2B bankw., 428; 4e J. Terpstra idem, 419; 5e D. Borneman 2e kl. elect., 400; 6e B. Meijer idem, 376; 7e H. Hartkamp 2e kl. schilders, 372. Groep III: le prijs H. Westerhof, klas 3 bankw., 486 pnt. (kampioen)2e T. v. d. Witte 3C bankw., 434; 3e J. ter Horst 3e kl. electr.., 419; 4e Veldstra 3B timmeren, 415; 5e Kluitenberg 3A bank werken, 386; 6e G. Bootsma 3e kl. schil ders, 380; 7e S. Westerdijk idem, 378. Groep IV: le prijs M. Sikma, kopklas fijn bankw., 386 pnt.; 2e J. de Jong, idem, 347. Van de groepen I, II en III ontvingen de eerste drie prijswinnaars naast de be schikbaar gestelde prijzen ieder een me daille; van groep IV alleen de le prijs winnaar. niet eerder voor Voor het prop, examen voor metaal- kundig ingenieur aan de Technische Ho geschool te Delft Schreuder alhier. Evenals vorige jaren gaven de vier plaatseljjke gymnastiekverenigingen ook j.l. donderdagavond weer gezamenlijk een gymnastiek-demonstratie in het sportpark aan de Leeuwarderweg. Om precies 7 uur werd o.l.v. de ver schillende tamboerkorpsen van vier ver schillende punten in de stad een mars gemaakt naar het sportpark, wat, zoals altijd, ook nu weer veel publiek op de been bracht. Als symbool van een hechte samen werking werd in het sportpark door de verenigingen een massale opmars ge maakt met vlaggengroet. Na een kort openingswoord door de heer C. Wester, voorzitter der commis sie belast met de organisatie van de avond, werd in een vlot tempo onder leiding van de heer S. Wierda, leider van S.G.V., met het 15 nummers tellen de programma gestart. Naast de over het algemeen keurig ui.ge voerde vrije oefeningen, oogstten ook de toestelnummers een gul applaus van het talrijke publiek. Als altjjd bleek ook nu weer het lange mat springen het attraktiefste nummer te zijn, waarbij verschillende sprongen niet alléén werden gemaakt, maar en dat is ’t belangrijkste ook be heerst en gestrekt werden uitgevoerd. Als slot werd door alle deelnemende gymnasten een massale vrije oefening, ontworpen door de heer J. C. Kan, ge demonstreerd. Het was jammer dat er adspirant meisjes bij waren die de, toch waarlijk niet ingewikkelde oefe ning. niet geheel in het hoofd hadden. Want het is juist het volkomen gelijk werken, dat een dergelijke oefening tot een lust voor het oog maakt. Mede door het ideale turnweer, kun nen de Sneker gymnasten op een ge slaagde avond terugzien. Ons draaiorgel „de Waterpoorter” heeft waarschijnlijk niet eerder voor schilderachtige groep mensen gespeeld als zaterdagmiddag voor het stadhuis toen de bus met een groep deelnemers aan het Groot Fries Congres in Leeu warden op de Marktstraat stopte en een allergenoegelijkste groep oudere mensen uit Norderney uitliet die van hun eiland naar Friesland gekomen waren hoewel ze eigenlijk niet „uit hun werk konden stappen”. „We hebben altijd zo’n beste opoe aan haar gehad” vertelde de oudste klein dochter ons. „Ze heeft zelf veel onder vonden in haar leven en kon je zo heer lijk troosten en bemoedigen als je moei lijkheden had”. „Iedereen is welkom bij haar” zei een heel wat jaren jongere vriend. „Wie haar ook bezoekt, voor elk mens stelt ze haar hart open”. „Ik heb nog foto’s van haar”, vertelde een dame. „Kijk ze had altijd al een vriendelijk blozend gezicht”. Een heel kringetje vrienden boog zich over de fo to’s, andere bekenden kwamen weer bin nen en de honderdjarige Opoe Hofstra was het rustige middelpunt van een steeds wisselende groep vrolijke mensen. Vol belangstelling keek ze rond, steeds weer werd het kleine gezichtje met de soms wat bevende mond opgeheven naar de bezoeker. Er was een rust in het zwart geklede figuurtje en in de dooraderde handen die nooit zenuwachtig tastten naar de opgevouwen zakdoek in de ‘schoot. Donderdagmiddagstond Riksie, drie jaar, in Aere Perennius tegenover haar overgrootmoeder die haar honderdste verjaardag vierde. Riksie droeg een wit feestjurkje, haar nichtje Gerrie een schattig geel gebloemd nylonjurkje met op en neer wippende strookjes en beide kinderen bogen zich vertrouwelijk over het oude vrouwtje in haar gemakkelijke stoel en kusten haar op beide wangen. Riksie en Gerrie waren niet de enige kinderen die om opoe Hofstra heensprongen. Er waren nog veel meer: groten en kleinen, jongens en meisjes en opog had voor allen een opgewekt woord en een vriendelijk knikje. Opoe in haar stoel, het ge hoorapparaat in de hand, een opgevouwen schone zakdoek in de schoot, was het middelpunt in die zaal vol pratende en lachende mensen. s

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1