4 Sint-Geertruidsleen te Abbega bestond gisteren 450 jaar Aanwinsten Fries Scheepvaart Museum rt van De Brommers Hf IJLST Officieel Orgaan en de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL 113e jaargang no. 5£ Donderdag 10 juli 1958 Redakteur: L. KIEZEBRINK Een van de oudsten in Friesland Dienstplicht bij B.B. Eindexamen Chr. Lyceum Geslaagd Luchtmachttentoonstelling Uitslag verkoping Acht gewonden bij auto- botsing St. Antonius Ziekenhuis Sneek Toelatingsexamen R.H.B.S. Redaktie-adrest Kleinzand 7 Telefoon 2872. Opbrengst A.V.O. collectes in Wymbritseradeel Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Wederom kostbare bruiklenen der N.V. Lankhorst Touwiabrieken. Een afscheid aan het Gymnasium 16 m2 teams voor De Kaag •r- I SNEEKER NIEUWSBLAD I 4 Barre tijd. (Ons Noorden). Zilveren bestek. Drie pensles. 9 H.H, 4 Uitgifte van f 750.000 5>/4% obligaties a pari Hoewel er ten opzichte van het Leen en in Abbega dus veel is veranderd, is er in de voormalige parochies van pas toor Goffa toch nog iets van zjjn tijd bewaard gebleven. In het Protestantse Abbega wordt nl. nog iedere dag bij zonsondergang de vesper geluid en in Oosterend geschied, dat nog iedere za terdagavond. V «netlij nt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: 2omb. Drijfhout Kiezebrlnk A Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 <K 5150) Alsnog toegelaten tot de le klasse: xJ. H. Hagens, H. J. W. ten Wolde, Sneek; xG. C. de Boer, M. J. Vos, xJ. Zijlstra, Bolsward; H. S. Douma, Wor- kum. x Zijn meisjes. demaat land aangekocht, en in 1936 een derde plaats met 50.6 pondemaat land, eveneens in de omgeving van Abbega. Beide boerderijen waren eertijds ook ei gendom van de familie van de erflater. Rekendag. Naar schoof gaan behoeft niet te be tekenen verstoken blijven van zonne schijn. In elk geval zeker niet voor de schoolkinderen van het dorpje Monks Eleigh zn het Engelse graafschap Suf folk. Als het mooi weer is gaan die met de onderwijzeres naar het gras veldje midden in het dorp om daar naast de. reeds lang buiten gebruik zijnde pomp en tegen een schilder achtige achtergrond tegelijk m,et de hoognodige vitaminen kennis te ver garen. De openingstijd van de luchtmachtten toonstelling, die van 7 tot en met 19 juli op de vliegbasis Soesterberg wordt ge houden, is wegens de grote toeloop van bezoekers verruimd. Deze tentoonstelling is thans toegankelijk dagelijks van tien tot twintig uur. In zicht is thans het einde Van ’t bromfietsen-geluid, Men ziet de brommers brommen, Maar hoort ze niet. Punt. Uit. Ik zit me af te vragen: Als je zo’n bromfiets ziet En van de brom-geluiden Geen bromsnars meer „geniet”. Dan heeft de naam van „brommer" Geen recht meer van bestaan, Omdat de brom der brommers Zal hebben afgedaan De brommer wordt ex-brommer Bij Koninklijk Besluie, Die d’ afgewerkte gassen Straks bromgeluidloos spuit Ex-Brom Voorheen-de-Brommer Brom-Af fer Af bromfiets Wie weet wat te bedenken: Brom-af-fietsWeet iets...... Men spreke zijn gedachten In dit verband eens uit, Ik ben om zo te zeggen Benieuwd naar uwgeluid” 1 PHILIA Moeten na 1 oktober a.s. voorzien zijn van geluid dempers. Advertentieprtja 15 ct per mm Bij contract (handelaadv.) lager Abonnementsprijs t 3.— per hall jaar Franco per poat t 3.75 per half jaar. Giro S 5 0 7 4 8 ten name va» Sneeker Nieuwsblad. Een onzer bestuursleden, die enige ja- ren geleden reeds een zeer waardevolle verzameling antiek Fries zilver in bruik leen schonk zowel van Sneker als Bolswarder en Leeuwarder herkomst vertrouwde ons Museum onlangs boven dien een bijzonder fraai zilveren bestek toe, bestaande uit mes en vork. Op de heften is een familiewapen gegraveerd, heraldisch rechts de halve adelaar ver tonende, heraldisch links, gedeeld, drie klavers boven, de letters I A K beneden. Voorts is in beide helften een meester teken gedrukt, te weten een hoofdletter D. Hoogstwaarschijnlijk het teken van een Sneker meester, dat wij ook van an dere conterfeitsels kennen, daterende uit het midden van de 18de eeuw. Uit deze tijd zullen ook wel mes en vork stam men, hoewel zij verder noch Sneker keur dragen, noch een jaarletter. Schilderijen gerestaureerd. Aan de Rijksuniversiteit te Groningen slaagde voor het doctoraal examen Far macie mej. F. W. Kingma van hier. Gisteren wapperde de vlag op de kerktoren van Abbega en op drie boerderijen in de omgeving van dit dorp, welke eigendom zijn van het Sint Geertruidsleen, dat de dag herdacht waarop het 450 jaar geleden bij testamentaire beschikking door pastoor Goffa Attama werd ingesteld. Geslaagd voor H.B.S. A de dames G. de Boer, T. P. Greep, H. R. S. A. Lin deman, A. Nauta, A. Reitsma, allen te Sneek en L. H. Vellinga, Heeg en de heren D. J. de Grooth, Sneek en M. Nieuwhof, Berlikum. Met erkentelijkheid zij vermeld dat de Minister van O.K.W. 100 subsidie ver leende op het hoog noodzakelijke herstel van twee schilderstukken. De Rijksadvi- seur voor de Musea, de heer D. F. Lun- singh Scheurleer, wien ons museum al zoveel dank verschuldigd is door bij vo rige gelegenheden bewezen diensten, verleende hierbij zijn bemiddeling. De minister van binnenlandse zaken, mr. Struycken, heeft op een persconfe rentie meegedeeld dat de regering de dienstplicht bij de bescherming bevol king zal invoeren. Deze zal gelden voor de brandweer, de reddingsdienst, de ge neeskundige dienst en de verbindings dienst. Het is de bedoeling deze noodwacht- plichtigen te recruteren uit de dienst plichtigen, die geen mobilisatiebestem- ming hebben. Dit om de opleiding niet te lang te doen duren en de kosten zo laag mogelijk te houden. In beginsel rust de noodwachtplicht op alle inwoners van het rijk die de leeftijd van 18 en nog niet die van 65 jaar heb ben bereikt. Het ligt in de bedoeling dat in de uitvoeringsvoorschriften ,/al wor den bepaald dat als noodwachrplichtigen zullen worden ingeschreven en ingelijfd de in de betrokken gemeenten wonende militair dienstplichtigen van 26 jaar en ouder, die door deze inlijving de status van buitengewoon dienstplichtigen zullen vedcrijgen en derhalve geen militaire ooriogsbestemming krijgen toegewezen. Waarschijnlijk zal in het najaar 1958 een aanvang kunnen worden gemaakt met de inschrijving van de noodwacht- plichtigen. De taak van de opgeroepenen zal zijn het volgen van opleidingscursussen en het bijwonen van oefeningen. Zij ontvan gen een onkostenvergoeding van f 1.— per opkomst met een aparte vergoeding voor eventuele inkomstenderving. De in voering van de noodwachtplicht bij de operationele diensten kan worden be schouwd als versterking van de B.B— organisaties in haar totaliteit, maar met name als een krachtige steun in de rug van de georganiseerde zelfbescherming (blok- en wijkploeg). In „Onder de Linden” verkocht nota ris E. K. Hoekstra gisteravond finaal 1. Woon- en winkelhuis, Oude Koe markt 30 en 32 en het daarachter ge legen burgerhuis aan de Havenzijstr. 2. Perceel I (winkel en woonhuis) werd voor de beschrjjvingssom van f 4079. toegewezen aan de heren A. S. Bosma, Wolvega en M. Haanstra, Gorredijk. Perceel II (woonhuis) aan de heren J. Hoekstra en P. Hoomans, beiden te Sneek, eveneens voor de beschrijvings- som van f 5999. De A.V.O.-collecte voor de minder validen, welke door de plaatselijke vrou wenverenigingen in de gemeente Wym- briseradeel is gehouden, heeft f 514.03 opgebracht. De specificatie voor de dor pen is als volgt: Abbega f24.42; Blauw huis f 18.10; Folsgare f 11.48; Gaast- meer f28.08; Gauw f 11.41; Offingawier f 18.36; Heeg f61.43; Hommerts-Jutrijp f40.27; Nijland f22.75; Oppenhuizen Uitwellingerga f 85.87Oosthem f 16. Scharnegoutum-Loënga f82.03; Wolsum f 13.12; Woudsend f56.41; IJsbrechtum f 24.30. De gerestaureerde schilderijen, die geheel werden verdoekt, zijn eigenlijk schoorsteenstukken geweest die in 1955 te Joure, achtereenvolgens Sneek kon den worden verworven. Het oudste stuk dateert uit het derde kwart van de 18e eeuw en stelt een gezicht op een druk bevaren rede voor, waar in bont gewe mel allerhande grotere en kleinere sche pen bij een flinke bries het water klie ven. Na de restauratie is eerst goed dui delijk geworden welk een fraai doek dit stuk was, en hoe gelukkig het is ge weest, dit schilderij destijds te hebben aangekocht. Het tweede schilderij geeft een vredi ger tafreel weer en verplaatst ons naar een buitenverblijf op een stralende zo merdag. De buitenplaats gaat schuil on der het lommer en ligt aan een vaart, waarover een ophaalbrug ligt. De brug is opgehaald om een Fries jacht te kun nen doen passeren. Aan de andere kant van de brug ligt een ander zeiljacht een overnaads boeiertje, naar het schijnt met gestreken zeilen op passagiers Tenslotte maken van dezelfde verza meling nog deel uit een tweetal eiken houten klauwstukken, voorzien van al lerlei lofwerk en naar de stijl te oor delen stammende uit hét laatst van de 17de eeuw. Deze klauwstukken, die oor spronkelijk beschilderd geweest zullen zijn, doen sterk denken aan de beide „hakkeborden”, reeds eerder door ons Museum verworven en uit dezelfde tijd daterende. Ze werden uit Engeland aan gekocht, doch stammen uiteindelijk uit Nederland, waar zij oudtijds de campag ne of de spiegel van een groot zeeschip zullen hebben opgeluisterd. Mèt de beide hakkeborden zeer zeldzame stukken, waarmede het Sneker Museum eer kan inleggen. Dat vroeger op de jaarlijkse rekendag van het Leen flink werd gegeten en ge dronken bewijzen wel de fraaie met zil ver versierde drinkhoorn en het koek- mes met een prachtig bewerkt zilveren heft, welke de pers maandagavond tij dens een bijeenkomst met het bestuur en de provisoren ten huize van de heer Breeuwsma getoond werden. De eerste dateert stellig al van voor de hervor ming, want volgens de inscriptie op de zilveren band die in 1659 werd aange bracht, was de beker toen al „sinds mensenmemorie” in gebruik. Het koek- mes vermeldt het jaartal 1781. Beide kostbare stukken zijn het eigendom van de Kerkvoogdij. In het archief van het Leen bevindt zich o.a. nog een copie uit 1644 van het testament van pastoor Goffa. De ge schiedenis van het leen tot 1933 is be schreven door de heer H. Bolt, ambte naar ter secretarie van Wymbritsera deel, aan wiens geschrift verschillende bijzonderheden in dit artikel vermeld, zijn ontleend. Acht mensen zijn gisteravond even over vijf uur op de weg tussen de Koog en den Burg nabij de „Strooppot” op het eiland Texel gewond geraakt toen twee personenauto’s met grote snelheid op elkaar inreden. Vier van de gewonden moesten met zeer ernstig letsel per extra boot van de T.E.S.O. naar het ziekenhuis van Dén Helder worden vervoerd. Onder hen zijn de Texelse expediteur A. Hemelrijk Jr. uit Oude Schild en de vrouw van een piloot op het eiland Texel, mevr. Kikkerd en twee vakantie gangers van wie gisteravond de namen nog niet bekend waren. Deze slachtof fers droegen geen papieren bij zich en waren bewusteloos. De vier lichtgewon den zijn twee kleine kinderen van mevr. K„ die met hun moeder in de auto van 'de beide badgasten zatén en twee em ployees die bij de heer Hemelrijk mee reden. Een van hen kreeg het stuur van de auto in de borst. Hoe het ongeval is gebeurd was gis teravond nog niet bekend. In ieder ge val zijn beide wagens met zeer grote snelheid recht op elkaar ingereden. Een politiefunctionaris vertelde ons gisteravond dat het een raadsel is dat de inzittenden er het leven hebben af gebracht. De beide wrakken zaten vol komen in elkaar vast. Sinds 1901 worden drie pensies ver leend. Eén voor theologie (Ned. Herv. predikant), twee voor vrije studie. Jon gens genieten de voorkeur, maar in 1921 werd reeds bepaald, dat bij ontstentenis van een mannelijke candidaat ook vrou wen in aanmerking kwamen. Thans wordt zelfs dat voorbehoud niet meer De Nederlandse Credietbank Lentjes Drossaerts en Arnold Gillissen’s Bank berichten, dat op woensdag 16 juli bij haar kantoren tegen de koers van 100% de inschrijving openstaat op f 750.000 5%% 30-jarige obligaties Stichting „St. Antonius Ziekenhuis” te Sneek. Dit be drag maakt deel uit van de eerste serie, groot f 1 mln. (waarvan reeds f 250.000 op emissie-voorwaarden is geplaatst) ener lening groot f 2 mln.. Bij ©vertekening zal de tweede serie dezer lening onmiddel lijk tot uitgifte kunnen komen. De stukken zijn f 500 en f 1000 groot. Storting: vrijdag 3 augustus. Het ligt niet in de bedoeling voor deze lening de officiële notering aan te vragen. De eerste serie van deze lening is a pari aflosbaar in 1964 t/m 1988 en wel in 25-jaarlijkse termijnen, oplopende van f 20.000 tot f 70.000. Vervroegde aflossing is voor 1 augustus 1968 niet toegestaan, terwijl deze daarna t/m 31 juli 1973 tegen 101%% kan plaats hebben, van 1 augus tus 1973 t/m 31 juli 1978 tegen 101% en gedurende de verdere looptijd tegen 100%%. Trustee: Mij. voor Trust- en Admini- stratiezaken. De opbrengst der lening zal worden aangewend voor de financiering van be paalde vernieuwingen. Het aantal beschikbare bedden bedraagt 276. Het bezettingspercentage in 1957 was 94,8 en het aantal verpleegdagen 95.550. Aan verpleeggelden werd ontvan gen f 1.184.385, terwijl de overige in komsten f 489.903 hebben belopen. Na af trek van afschrijvingen ad f 165.660 res teerde over 1957 een batig saldo van f 26.982, dat bestemd is voor toevoeging aan het vernieuwingsfonds. Dit bedraagt hierna f 316.882 naast een kapitaal van f 281.515. Na uitgifte van de onderhavige lening ad f 2 mln. bedraagt de gemiddelde in vestering per bed ca. f 16.000, hetgeen laag kan worden genoemd, daar de te genwoordige bouwprijs van een alge- meen ziekenhuis ca. f 35.000 per bed be- i draagt. In een bijzondere bijeenkomst van do centen en leerlingen heeft het Sneker Gymnasium gisteren afscheid genomen van de claviger de heer C. Kuypers, die na 23 jaar dienst aan de school en nog langere periode van dienst aan de Ge meente met ingang van 1 sept. a.s. met pensioen zal gaan. De wnd. Rector, de heer Van Bruggen, sprak de heer en me vrouw Kuypers toe en wees daarbij op de voortreffelijke en prettige wijze waar op de heer Kuypers zijn werk een verantwoordelijke en veelomvattende taak in een vertrouwenspositie al die jaren door verricht heeft, in een uitste kende verhouding met docenten en leer lingen. Hij wees bovendien op de maat schappelijke activiteiten welke de schei dende functionaris heeft ten toon ge spreid ,o.a. in zijn vakorganisaties en als voorzitter van de Aquariumvereniging. Namens beide aan de school ver bonden groepen bood de rector de heer en mevrouw Kuypers een pickup-instal- latie aan, terwijl Jan Wiarda hls verte genwoordiger der leerlingen het woord voerde. In een kort woord dankte de heer Kuypers, die de leerlingen van zijn kant een tractatie aanbood, voor het geschenk en de goede wensen die ermee vergezeld gingen. Naar wij vernemen zal het Gemeente- personeel a.s. zaterdag officieel afscheid van hem nemen. gemaakt, hoewel er tot nu toe nog maar één meisje begiftigd is. Momenteel studeert één beneficiant wis- en natuurkunde, één bezoekt het gymnasium, de derde de mulo. De pensie bedraagt maximaal f 1600 per persoon per jaar, maar als dit jaar het reglement van het Leen herzien wordt zal worden overwogen of dit be drag verhoogd en in overeenstemming met de tegenwoordige studiekosten kan worden gebracht. De pensie wordt verleend voor de ge hele duur van de studie, de dissertatie inbegrepen, maar de maximum leeftijd tot welke de pensie wordt uitgekeerd is verschillend, afhankelijk van de tijd waarin de studie onder normale omstan digheden kan worden volbracht. In bij zondere gevallen echter kan hiervan worden afgeweken, wat o.a. geschied is met beneficianten die moesten onder duiken. Bij volbrachte studie krijgt de benefi ciant nog f 500.uitgekeerd en een theoloog bij zijn bevestiging nogmaals zo’n bedrag. Indien geen familielid zich als benefi ciant aanmeldt of aeze onbekwaam wordt bevonden voor de studie worden candidaten buiten de familie opgeroe pen. De familie is echter zeer uitgebreid. Ze stelt 80 stagen over het gehele land verspreid. Sinds 1932 zijn 16 benefician ten benoemd. Zijn er vacatures, dan wordi-n de gel den gereserveerd. Vroeger moest deze reserve belegd worden bij het Grootboek, maar in 1932 werd hiervan afgeweken en op voorstel van de tegenwoordige president-kerkvoogd en voorzitter-ont- vanger van het leen, de heer J. Breeuw sma (wiens vader en grootvader deze ambten ook bekleedden) besloten deze gelden weer in boerderijen te beleggen. In dat jaar werd de Morra-plaats, van welke pastoor Goffa waarschijnlijk af komstig is, met de bijbehorende 80 pon- De tijd van de kerkhervorming was ook voor Friesland een barre tijd. In 1580 werd de uitoefening van de Rooms Katholieke godsdienst ook hier verboden en de bestemming van de vrije lenen in overeenstemming met de nieuwe godsdienst herzien. De priester- beneficiant kon met toestemming der patroons worden gehandhaafd, mits hij zich onthield van „Pauselicke diensten” en de gemene zaak diende als gerefor meerd predikant of tenminste als school meester (toen ook een kerkelijk ambt), door hem zelf of door een plaatsvervan ger. Het beheer van de leengoederen bleef evenwel bij de beneficiant. Maar omdat deze al op 7 jarige leeftijd kon worden benoemd, geschiedde het beheer door de orders, Wat tot gevolg heeft ge had, dat veel lenen werden verduisterd en o - in Friesland maar een 15-tal kon worden gered. Ook kwam het meerma len voor, dat een beneficiant de reve nuen gedurende zijn gehele leven bleef genieten. Sinds de eerste helft van de vorige eeuw is dat echter niet meer mo gelijk. In 1832 nl. werden ter uitvoering van een Koninklijk Besluit van 1823 de gemeentebesturen benoemd als commis sie van onmiddellijk toezicht op de Lenen (provisoren), Gedeputeerde Sta ten belast met het toezicht en de mi nister met het opper-toezicht. De goed keuring van Ged. Staten bepaalt zich echter alleen tot het bestuur van de be zittingen. Zij staan buiten de be geving. Dit geschiedt (in tegenstelling tot de andere lenen in Friesland) door twee leden van de familie (sibsten) die ieder één stem hebben. De derde stem wordt uitgebracht door de Kerkvoogden en de dominé van Abbega. Met de volgende .'schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zjjn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. Highland Brigade (15 juli); s.s. Libertad (18 juli); Australië: s.s. Stratheden (22 juli); Brazilië: s.s. Highland Brigade (15 juli); s.s. Liber tad (18 juli); Canada: n.s. Prins Wil lem van Oranje (13 juli); m.s. Wester- dam (17 juli); Chili: via New York (17 juli); Indonesië: s.s. Laomedon(14 juli); Ned. Antillen: m.s. Isis (14 juli); Ned. Nw. Guinea: s.s. Salatiga (24 juli); Nieuw Zeeland: via Engeland (19 juli); Suriname: m.s. Oranjestad (16 juli); Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: m.s. Jagersfontein (23 juli); Brits Oost Afrika: s.s. Africa (17 juli). Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Na de reeds in onze vorige beschrij ving vermelde antiquiteiten de zilve ren brandewynskom en lepel van de Sneker edelsmid Rein Claeses Regnery verrijkte de N.V. Lankhorst Touw- fabrieken ons Museum andermaal met een kostbare collectie voorwerpen. In dubbele zin een verrijking aangezien al deze voorwerpen, waren zij niet bijtijds door genoemde vennootschap aange kocht, voor Friesland verloren zouden z(jn gegaan. De tweede bezending bestaat in hoofd zaak uit 17de eeuws kistenmakerswerk, afkomstig uit Hindeloopen en Warns. Te weten drie paar eiken bedsteêdeur- tjes en een dito stel, uit beschilderd grenenhout vervaardigd. Kenmerkend voor de Friese Zuidwesthoek zijn de sierlijk gedraaide spijltjes, welke de plaats der bovenste, weggelaten paneel tjes innemen. Weliswaar zou men er de rest van de bijbehorende kamerbetim meringen gaarne bij hebben verworven doch de klassieke 17de eeuwse Hindeloo- per interieurs waren een halve eeuw ge leden reeds uitermate zeldzaam gewor den zodat wij al blij mogen zijn ten minste de meest karakteristieke onder delen daarvan yoor Sneek veilig te heb ben kunnen stellen. Indien men de volledig bewaarde, 17de eeuwse Hindelooper kamers kent, zoals die in het Hidde Nijland Museum te Hin deloopen, het Friesch Museum te Leeu- worden en, althans ten dele, in het huis van de heer Van Elselo aan de Ooster- dijk te Sneek nog kan vinden, zo zal men weten dat de bedstêedeurtjes een belangrijk versieringselement vormden, niet alleen door het vakmanschap, waarmede zij plachten te zijn ontwor pen, uitgevoerd en versierd, maar ook door hun fraaie, donkere tint, welke met het wit der geschuurde of betegelde wanden contrasteerde. De bedsteden zelf lagen nogal hoog boven de grond. Gemakshalve prijkte daarom voor de deurtjes steeds een sier lijk trapje, waarvan de wangen het ge liefde motief van de papegaai vertoon den. Deze trapjes dienen intussen niet verward te worden met de beddebank- jes, de z.g. Sardammer bankjes, ge noemd naar het oord van hun herkomst Zaandam elders in de Friese kust plaatsen, in het bijzonder de Wadden eilanden, in zwang. Vandaar dat men ook wel spreekt van Amelander bank jes, omdat de Amelanders, niet minder kunstzinnig dan de Hindeloopers, een eigen stijl in de yervaardiging van deze bankjes ontwikkelden. Zo zou er over de binnenhuiskunst en de meubelen in de Friese kuststreken, op het hoogtepunt van hun bloei, heel wat meer te vertellen zijn doch er is van al dat schoons te weinig in ons Museum voorhanden om er op deze plaats dieper op in te kunnen gaan. Vermelden wij slechts dat tot de collectie Lankhorst voorts nog een 17de eeuws, eiken pa- neeldeurtje behoort, uit Hindeloopen af komstig, benevens een bijzonder aardi ge, van ruitjes voorziene kamerdeur, da terende uit het laatste kwart der 18e eeuw, bestaande uit beschilderd grenen- hout en afkomstig uit Workum. De 16 m2 teams voor de ontmoeting HollandFriesland voor de komende Kaagweek zijn als volgt samengesteld: Friesland: P. Amsterdam (Sneek); H. A. Minks (Leeuwarden); H. Olde Ag- terhuis (Heerenveen)S. v. d. Steeg (Leeuwarden) en M. Veenstra (Joure). Holland: J. Bol (Amsterdam)A. W. Endstra (Amsterdam)J. v. d. Horst (Amsterdam); J. van Dijk (Leiden) en A. A. Taselaar (IJselmuiden). De wedstrijden worden op 21, 22 en 23 juli gehouden. Deze Goffa Attama, afkomstig uit Abbega, waar hij in 1487 pastoor was, was in het begin van de 16e eeuw pas toor en persona in de parochiekerk te Oosterend, in waardigheid gelijk met een proost of deken en vertegenwoordiger van de bisschop als hij in diens naam het werk der inwijding verrichtte. Op 9 juli (St. Geertruidsdag) des avonds na „versperen”, toen hij zjjn ein de voelde naderen, tekende hjj zijn testa ment, waarin o.a. het Leen werd inge steld en waaraan hij het grootste deel van zijn eigendommen, o.a. een boeren plaats met plm. 60 pondematen land, vermaakte. Uit de opbrengst hiervan mocht een naaste familielid, of zo die niet aanwezig of niet bekwaam hiervoor was, ook iemand buiten de familie, voor priester studeren, om daarna als Leenpriester de zielemissen voor de stichter te lezen. Als gerechtigden om de beneficiant als leenpriester aan de kerk voor te dra gen, werden aangewezen twee van de naaste bloedverwanten van de stichter met de persona en de kerkvoogden van Abbega (collatoren). Het beheer van het leen was aan de beneficiant zelf onder toezicht van de kerk. te wachten, terwijl men op de achter grond een kerkje met zadeldaktoren ont waart. Indien men het gehele, idyllische tafreel niet als gefantaseerd moet op vatten zou het de kerk van Huizum kun nen zijn, en het water met de buiten plaats en de brug aan de Potmarge te zoeken. Voor de brug staat een soldaat met geweer op wacht, getoond met een ge pluimde, Franse steek. Het costuum van deze soldaat, gelijk ook dat van de pas sagiers der schepen, wijst op de negen tiger jaren der 18de eeuw. Intussen zijn vier andere schilde rijen, die al evenzeer aan restaura tie toe waren, naar Den Haag ver zonden om op dezelfde gunstige voorwaarden te worden hersteld. Het betreft hier de bekende schil derijen die de Sneker Noorder- en Oosterpoort voorstellen, de voorma lige Hoedenwasserij aan het Klein zand en het grote paneel van de Ruiterslag, dat voorheen in de Grote Kerk te Sneek hing. De eerste drie stukken, geschilderd door B. Tinga, dateren van omstreeks het jaar 1830, het paneel, geschilderd door de Sneker burgemeester Hans Moll, reeds uit het jaar 1641, zodat zij langzamerhand d eens aan een goede beurt toe zijn Besluiten wij onze mededelingen met de vermelding van een 18de eeuwse scheepsvlag, door bemiddeling van de heer S. Beetstra van de Ijsvereniging te Heeg in bruikleen verworven. Het bijzondere van deze - ’ag, welke nogal te lijden heeft gehad van het jarenlange ge bruik bij de vgrsierin_ van de ijsbaan is, dat deze op de witte middenbaan de Pruisische adelaar vertoont, in de ene poot de scepter, in de andere de rijks- appel. Herinnering aan de lang vervlo gen eeuwen, waarin Heger kofschepen de Oostzee bevoeren en onder meer in de haven van Koningsbergen met de Prui sische overheid kennis maakten. Sinds vele jaren is ons Museum een andere vlag rijk, vrijwel geheel gelijk aan de hier vermelde en eveneens uit m fami lie afkomstig, die Friese kof;chippers onder haar leden telde. Tot een volgende maal.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1