Sneek,als bezienswaardigheid Zó denkt Wymbritseradeel zich het recreatieoord aan de Potten en het Sneekermeer De Sneek-Week komt in ’t zicht Het Magister Alvinus gymnasium Hf 7/ l WYMBRITSERADEEL IJLST van fis en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 113e jaargang no. 57 Donderdag 17 juli 1958 Redakieur L. KIEZEBR1NK De Assepoes der „Friese” zusters Turkse zeilers naar Sneek Geslaagd Uitbreiding bemalings- capaciteit Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872. Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Door de trein gegrepen en gedood Beiaard-bespelingen Eerbiedwaardige Latijnse school krijgt eindelijk een nieuw gebouw aww/. prtp SNEEKER NIEUWSBLAD Avondklok. (Ons Noorden). en 1 Voor dinsdag Groeps- en teamwedstrijden. het Sneekermeer, dat onlangs door de gingscentrum, waar men levensmiddelen meer omvatten de aanleg van een ha- naar het zwembad, met het daarbij ge- Raad der e als- gelegd. Voor toegang tot dit gebied zal het laatste deel van de bestaande oude weg Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Jomb Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor: GRUUTZAND 55 Telefoon 3005 <K 5150) Te Zwolle slaagden voor costumière de dames Sj. Postma te Loënga en F. Boot- sma te Scharnegoutum, opgeleid door A. Boschma, lerares, Schoolstr. 7. de N.N.W.B., maar voorzover ons be kend heeft die haar intrede nog niet in onze stad of naaste omgeving gedaan. Advertentieprijs 15 et per mm Bij contract «handelsadv latei Abonnementsprijs t 3.— per nab taai Franco per poet t 3.75 pei oalf jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. m af i In dit licht gezien zouden wij ook de afbraak van het Sneker klokhuis ten zeerste betreuren. Heeft men bezwaar tegen het uiterlijk of de plaats, men be denke dat het hier al sinds de middel- Op een onbewaakte overweg bij Win. terswijk is een Duitse personenauto door een trein gegrepen. Alle inzittenden, een Duits echtpaar en zijn secretaresse, werden gedood. heid en charme inboette. In 1855 kreeg de Latijnse School een nieuwe behuizing, op dezelfde plaats achter het Bolwerk, maar de toestand bleef onhoudbaar. Qp 22 augustus 1878 besloot de ge meenteraad de Latijnse School op te hef fen en te vervangen door een gymna sium. Dit hield in, dat er t.z.t. een nieuw gebouw moest komen. Op 8 januari 1879 begon rector dr. J. H. Moll de nieuwe cursus met 46 leerlingen. In arrenmoede trok men het oude gebouw uit en ver deelde de leerlingen over diverse loka liteiten in de stad. Weldra werd de bouw van een gymnasium voor f 12.877 aanbe steed en aan timmerman P. F. Postma ge gund. Het moest 15 september 1879 op de oude plaats worden opgeleverd maar het kon pas in januari 1880 worden betrok ken. Het bezwaar van de nabije veemarkt had men trachten te ondervangen door aan de marktzijde juist op het zuiden de gangen aan te leggen, zodat de lo kalen alle op het noorden waren gericht. Hetgeen men destijds allerminst een be zwaar achtte. Enthousiasme heeft men zelfs in 1880 niet voor dit wanstaltige ge drocht weten op te brengen. Rector Moll klaagt in zijn eerste jaarverslag reeds over het kabaal der marktdieren, zodat er dinsdagsochtends niet anders dan schriftelijk kan worden gewerkt. Voorts misdroegen de scholieren der nabijge legen M.U.L.O.-school zich zodanig, dat herhaaldelijk ruiten werden vernield en zelfs brandend vuurwerk naar binnen geslingerd. „Gelukkig” daalde het aantal leer lingen, dat in 1883 het record van 83 had bereikt, in 1886 tot 67, daardoor werd de lucht iets zuiverder. Herhaaldelijk afgekeurd, van stonde af aan bouwvallig en even tochtig als on doelmatig, heeft het niettemin ruim 73 jaar dienst gedaan en 450 geslaagde eind examenkandidaten zien vertrekken. Op 20 september a.s. zullen de reünis ten nog één maal in de aloude banken plaatsnemen om de lessen hunner opvoe ders aan te horen. Wat er daarna met de bouwval zal geschieden, is onbekend - men schijnt nog steeds niet tot af braak te hebben kunnen besluiten. Aan het nieuwe gymnasium zal intussen de naam van Magister Alvinus worden ver bonden, bisschop van York en leermees ter van de Friese apostel Liudger, aan wie het gehele Avondland, doch Fries land in het bijzonder ,wat de herleving der klassieke beschaving betreft zo veel te danken heeft gehad. de eerste dag van de K.Z.V.S., vermeldt het programma voor ’s morgens de tra ditionele dameswedstrijden in de Regen- boogklasse, Pampusklasse, Valkklasse, 16 m2 klasse, Vrijheidsklasse, 12 v. Jol- lenklasse en Jeugdklasse (Pluis), ’sMid dags worden weer eenmanswedstrijden gehouden in de Regenboogklasse, 30 m2 klasse, 22 m2 klasse, Pampusklasse, Valkklasse, 16 m2 klasse, Vrijheidsklas se en Jeugdklasse (Pluis). Hopelijk wordt aan het voornemen, aan deze klok voorgoed het zwijgen op te leggen, geen uitvoering gegeven en worden er integendeel stappen gedaan een nieuw klokhuis te bouwen, dat tot in lengte van dagen burger en vreemde ling kan bekoren. Een klokhuis, waarin behalve de klok van 1543, tevens de op volgster der in 1944 versmolten bour don gehangen zou kunnen worden. Het Rijkssubsidie daartoe, binnen het kader der oorlogsschadevergoeding, ligt nog steens in Den Haag gereed In de zomerzitting van de Provinciale Staten van Friesland werd, naar aanlei ding van een in de agenda opgenomen m< ledeling van Gedeputeerde Staten omtrent de bemaling van de Friese boe zem, het besluit genomen om zich een stemmig uit te spreken in een schrijven aan de regering. De Staten van Fries land onderschrijven in deze brief de in de mededeling van Gedeputeerde Staten tot uiting gekomen mening, dat, naast de verbetering van de natuurlijke af watering, welke verkregen zal worden door de inpoldering van de Lauwerszee, uitbreiding van de bemalingscapaciteit •van de Friese boezem dringend noodza- keljjk is, hetgeen o.a. ook kan blijken uit het feit dat de bereidheid de cultuur technische verbeter igen en ruilverkave lingen in de provincie te bevorderen, af hankelijk kan zijn van de totstandko ming van deze uitbreiding. (Dit is niet geheel juist, de nieuwe cursus vangt nog aan in het oude ge bouw. Red. Sn. Nwsblad.) eeuwen stond terwijl het eeuwenoude stel binten het ook niet kan helpen, in de vorige eeuw met een minder fraai omhulsel te zijn bekleed. 'r'raar nu Sneek in 1681 reeds zijn bei de kiokketorens kwijtraakte, eenmaal de trot_ van de Sneker St. Maartenskerk, en sindsdien van een waarlijk stedelijk symbool werd beroofd, is het toch wel dubbel droef indien Sneek niet eens kans zou zien, waartoe ieder Fries dorp, zelfs menig Fries gehucht, wél kans ziet: de bouw van een nieuw klokhuis en het be zit van één, liefst meer luidklokken. een insteekhaventje is ontworpen, voldoende ligplaats biedt, de Tenslotte, als tweede remedie, meer zorg voor de berichtgeving betreffende de monumenten van geschiedenis en kunst in Sneek en omgeving. Enige jaren ge leden mochten wij een boekje verzorgen, uitsluitend gewijd aan de ruim 20 Friese Musea en Oudheidkamers. Aangezien dit boekje binnen enige maanden was uit verkocht mag veilig worden aangeno men dat een dergelijk werkje, uitslui tend gewijd aan de bezienswaardig heden van Sneek en omgeving wij denken hier aan Hindeloopen, Ijlst, Wieuwerd, etc. niet minder aftrek zou vinden. Mits het rijk worde geïllustreerd en smaakvol gedrukt, zodat het in de bc-’-handel aftrek vindt. ïndien in een dergelijk boekje Sneek als uitgangspunt wordt beschreven van boeiende oudheidkundige zowel als kunsthistorische verkenningen, die bo vendien het voordeel bezitten nog niet te zijn afgegraasd door Jan en Alleman, zo zal dit ongetwijfeld ook die toeristen naar Sneek voeren, die tot dusverre in de veronderstelling verkeerden hier uit sluitend iets met een zeilboot te kunnen aanvangen. En dat zijn er meer dan men in Sneek doorgaans denkt. Niets is funester voor het stadsbeeld als de gapende openingen in de gevel- wanden, de ontruimde bouwvallen, de voddenpakhuizen, die men in de binnen stad in veel te grote getale ziet. Hoe moeilijk het ook zijn zal dit kankerpro- ces to stuiten. Voor de bouw van de bungalows, welke door particulieren zal moeten geschie den, is reeds van verschillende zijden be langstelling getoond. De bedoeling is dat het geen luxe bungalows zullen worden, maar eenvoudige, ook naar het uiterlijk verantwoorde gebouwtjes tegen een lage huurprijs. Gegadigden en seri euze belangstellenden kunnen aan de secretarie van Wymbritseradeel alle ge wenste nadere inlichtingen krijgen. Zou men een nieuwe klokkestoel op richten, en deze in onderhoud overdra gen aan de stad Sneek, zo ware het tevens de overweging waard, een oud, zin vol gebruik in ere te herstellen: het luiden van de avondklok. Temeer, waar oudtijds de verdwenen Westtorens der St. Maartenskerk de kerkelijke klokken herbergden, de klokkestoel daarentegen de stadsklokken elke, naar middel eeuwse zede, met eigen stem en doel. Of is het huidige Sneker geslacht reeds zo profaan geworden, dat het van harte genoegen neemt het de klanken, welke Philips ons in ruil wil geven? Hoewel de Sneker burgerij reeds sinds 1543 met de nu versmade luidklok was opge groeid In de 16 m2 klasse worden zondag en maandag de jaarlijkse groepswedstrijden gehouden tussen groepen uit Holland, Overijssel, Groningen, Gelderland en Friesland, woensdag en donderdag Hol landFriesland wedstrijden in de Regen boog-, Pampus-, Valken en Vrijheids klasse. De groepen en teams worden samen gesteld in overleg met de besturen van de beide verenigingen. DE OFFICIËLE OPENING van het zeilfestijn geschiedt vrijdagavond 8 uur in het Stadhuis, waarbij dan tevens wordt bekend gemaakt wie dit jaar be noemd is tot Schipper in de Orde van de Sneker Pan. Na de-e opening is er dan weer de ge bruikelijke Bal-avond voor deelnemers aan de Sneek-Week met hun dames in Amicitia, waarvoor kaarten kunnen woruen aangevraagd bij de directie van Amicitia en voor zover voorradig ook ’s avonds aan de zaal verkrijgbaar zul- len zijn. Nu het vreemdelingenseizoen weer Is aangebroken kan iedere ingezetene van onze stad er zich gemakkelijk van over tuigen hoe belangrijk Let voor Sneek is de vreemdeling iets te kunnen bieden niet alleen als koopstad, waar men keus kan maken en goed wordt bediend, doch .ook als stad van vertier, waar men zich niet behoeft te vervelen en niet liefst zo spoedig mogeljjk schip, auto, bus of rijwiel opzoekt, in de hoop elders te vinden wat Sneek niet bleek te bezitten. Vele Sneker ingezetenen zjjn waarlijk niet blind voor de mogelijkheden, welke onze stad óók in het culturele vlak dient te bieden. De vraag is alleen maar, hoe kunnen wij de aantrekkelijkheid van Sneek verhogen, en hoe brengen wij Sneek’s bezienswaardigheden de vreem deling het beste onder het oog? Om ons nu verder tot deze'beziens waardigheden te bepalen, zo moeten wij er wel in berusten dat Sneek’s stads schoon sinds de laatste eeuw, vooral de laatste eeuw danig is gefnuikt. Werd Sneek in vorige eeuwen geroemd om zijn fraaie grachten, statige koopmans huizen en rijke stoffering, met de vele poorten, de indrukwekkende St. Maar tenskerk en het trotse Stadhuis, men vindt tegenwoordig Sneek hoogst zel den genoemd in boek en geschrift, dat de de lezers wil wijzen op monumenten van geschiedenis en kunst. In tegenstel ling met de andere tien Friese zusters, waar de charme van het verleden zoveel duidelijker spreekt. Toch, Sneek behoeft niet de Asse poester van het Friese vreemdelingen verkeer te blijven mits men slechts weigert, deze rol verder te willen spelen! Doch tevens een minder morsig gewaad aan' £t om de vreemdeling tegemoet te treden Want het heeft er veel van dat Sneek maar al te gewillig Assepoester speelt, gewend door ambacht en handel door de tjjd te komen, maar de mogelijkheden van andere inkomstenbronnen onvol doende onderkennende. Meer mogelijkheden. Er zijn namelijk meer mogelijkheden dan doorgaans wordt vermoed. Nog steeds immers dwaalt de vreemdeling gaarne langs Klein- en Grootzand, Hoog- end en de gezellige straatjes in het hart van de stad. Nog steeds beseft lang .niet ieder Sneker dat het Sneker Stad huis tot de fraaiste raadhuizen van Ne derland wordt gerekend. Nog steeds biedt de zich in Kolk en Hoogend spie gelende Waterpoort een onvergetelijke aanblik. Nog steeds, ja steeds meer, is het Fries Scheepvaart Museum het rijk ste der Friese Zuidwesthoek, na het Fries Museum en het Prinsessehof- museum te Leeuwarden het hoogst ge classificeerde van Friesland. Het komt ons nu voor, dat op déze zijd van Sneek’s mogelijkheden als toeristenstad te weinig wordt gewezen. Zo kan het herhaaldelijk geschieden dat bussen vol vacantiegangers langs Sneek jagen, op weg naar Bolsward, Franeker, Leeuwarden of Harlingen, met de bedoe ling monumenten, oud stadsschoon of oude kunst te bewonderen, 'zonder dat men beseft dat er in dit opzicht ook te Sneek wel het nodige te genieten valt. Kan men het de inzittenden evenwel kwalijk nemen, dat zij niet beter weten Komende uit de richting Lemmer is het hun toegestaan, althans een haastige blik te werpen op de voorbjjzoevende Waterpoort, doch wat zal men van Sneek’s binnenstad nog verwachten als men in sneltreinvaart de troosteloos- lelijke Jousterkade en Prins Hendrik kade passeert? Hoogstens prijst mende reisleiding, geen tijd te hebben willen verspillen in dit klaarblijkelijk onaan trekkelijke stadje, dat behalve de Wa dagelijks tweemaal te worden afgelegd lag net voor de hand dat aan de Latijnse School een internaat was verbonden, welks emolumenten stilzwijgend bij het nogal magere rectorstractement werden opgeteld. Een veelgeplaagd man, deze rector, want hij leidde bovendien nog iedere zondagavond de derde, godsdienst oefening in de Grote Kerk, van welke corvée men hem echter in 1704 ontlastte door in de plaats hiervan in de Kleine- of Broerekerk de catechismus te doen prediken. Waaraan de leerlingen der La tijnse School niettemin óók moesten ge loven. Daartegenover behoefden de „dis cipelen” voortaan niet meer „met mantels omhangen” naar school te gaan, en aldus niet langer de spotlust van hun minder bevoorrechte leeftijdgenoten te trotseren. Mogen wij de Sneker historieschrijver Eelco Napjus geloven, dan kwamen de leergierigen „uit Friesland by menigten en zelfs uit andere Provintiën” naar Sneek. Tot de schoolbibliotheek behoorden 60 tot 70 „kostelycke Latynse, Griekse en Hebreeuse boeken in folio, die waar- schynlyk in de jaren 1600 en 1602 aan deselve zijn praesent gedaan”. Oudtijds lagen deze „boven dese scholen op een vertrek, aan kettingen op daar toe ge maakte lessenaren, tot gebruik der dis cipels, also deselve over veele konsten en wetenschappen handelden”. Toen de school, inmiddels ondergebracht in een afzonderlijk gebouw ten westen van de Grote Kerk, aan het Bolwerk, in 1757 werd hersteld, geraakten deze folianten van hun plaats en werden in het stadhuis opgeborgen. Sinds geruime tijd vindt men de oude boekerij daar helaas niet meer slachtoffers van de „opruimin- H.H. woonplaatsen tot Sneek te groot was om i gen”, waardoor Sneek zoveel aan schoon- terpoort toch niets te bekijken zou heb ben. Welk een bron van inkomsten laat on ze stad zich daarmede intussen ontglip pen Welk een belangrijk deel der ha ringscholen, op weg naar de vaste doe len verderop de provincie in, zwemt de Sneker netten voorbij, alleen omdat deze verkeerd zijn gezet Op tweeërlei wijze zou men hierin nochtans verbetering kunnen krijgen. In de eerste plaats door meer zorg te besteden aan het stadsschoon van oud- Sneek. Gelukkig, er valt de laatste jaren een kentering te bespeuren in de onver schilligheid, zo lang betoond jegens de Sneker monumenten van bouwkunst zo dat de ongebreidelde afbraak een halt werd toegeroepen en het herstel in oude glorie van sommige zelfs kon worden bewerkstelligd, van andere voorbereid. Dit is echter nog niet genoeg, want ook nieuwbouw en beplanting binnen de oude grachtengordel zullen meer dan tot dus verre nog een dienstbare rol moeten spelen in het geheel wat ons voor ogen die- te staan een gezonde eenheid, waar men gaarne wandelt, winkelt en woont. De aankondiging voor de zeilwedstrij den tijdens de komende (23ste) Sneek- Week, welke dit jaar gehouden wordt van 16 t.e.m. 21 augustus, is deze week aan de daarvoor in aanmerking komen de wedstrjjdzeilers en zeilverenigingen toegezonden. Beide wedstrijdgevende verenigingen hebben voor zaterdag, zondag, maandag, woensdag en donderdag weer hetzelfde programma. Op die dagen worden nl. nationale wedstrijden gehouden in 21 klassen, t.w. de Drakenklasse, Regen boogklasse, R.O.R.C. klasse, 30 m2 klasse, 22 m2 klasse, Pampusklasse, Valkklasse A en B, Flying Dutchman- klasse, 16 m2 Streepklasse A en B, 16 m2 Puntlilasse A en B, Schouwen, 12 m2 Sharpieklasse, B.M.-klasse, Vrijheids klasse A en B, Olympiajollen, 12 v. jol len, Larken, Jeugdklasse (Pluis), Stern- klasse, Finnjollen, Flits-klasse van de N.N.W.B. Bovendien houdt de S.Z.C. zaterdag nog wedstrijden in twee gemengde klas sen (open jachten en kajuitjachten), maar deze zijn alleen voor de leden van de club, die hiervoor geen inleggeld be hoeven te betalen. Voor al de andere klassen varieert dit van fl.50f3.— per weastrjjd. De R.O.R.C. klasse en de nieuwe Flits- klasse van de N.N.W.B. komen voor de eerste maal in het programma voor. De eerste is een internationale klasse waar- i schepen van diverse afmetingen zjn ondergebracht, zodat hiervoor een inter nationaal vastgestelde voorgift-regeling geldt. Sneek telt ook ec i aantal van deze schepen, o.a. de Irene van J. Lassche, de Maria van H. Vrolijk, de Horas van J. F. May en de Schollevaar van P. Kroon. De Flits is de nieuwe jeugdboot van Kaar wij reeds eerder publiceerden zullen deze maand een groot aantal Turkse zeilers de gasten zijn van de Valkenclub „Jacoba van Beieren” alhier. Het gezelschap, bestaande uit 24 heren en vijf dames, arriveert hier dins dag 29 juli en zal dan officieel door het Gemeentebestuur worden ontvangen. Woensdag en donderdagmorgen wordt geoefend en donderdagmiddag voor de eerste wedstrijd gestart. Vrijdag 1 au gustus worden twee wedstrijden gehou den, de volgende morgen één. ’s Mid dags gaan de gasten nl. met hun gast heren naar Grouw om daar het skütsje- silen bij te wonen. Zondag 3 augustus wordt er niet ge zeild. Op deze rustdag zal waarschijn lijk een bezoek worden gebracht aan het Zuiderzee-museum te Enkhuizen. Maandag 4 augustus worden dan ten slotte nog twee wedstrijden gezeild, waarna deze dag wordt besloten met een gezamenlijk diner, de prijsuitreiking en een slotbal. De gasten zullen bij de leden van de Valkenclub en andere particulieren lo geren, en van de leden vordt verwacht, dat ze ook hun Valk, met of zonder be manning, voor de wedstrijden beschik baar zullen stellen. Elke boot zal door twee Turken en de eigenaar, of, indien gewenst, door een door het bestuur van de club aan te wijzen zeiler, worden be mand. Getracht zal worden zoveel mo gelijk Friezen een wedstrijd te laten zei len, maar evenals bij de vorige gele genheden (in 1953 en 1955) zullen deze niet in hun eigen boot mogen sturen. gemeente Wymbritseradeel en andere kleinigheden voor dagelijks ven in de plaats van de bestaande aan- projecteerde speelterrein en de haven, werd goedgekeurd en waartegen geen gebruik kan kopen. Gehoopt wordt dat legsteiger met een apart kampeerterrein bezwaren zijn ingekomen. zich hierin iemand vestigt die ook be- v or de gebruikers van deze haven, een Volgens dit plan zal langs de oevers hulpzaam kan zijn voor kleine répara- flink bungalow-gebouw ter uitbreiding van de Potten een 50-tal bungalows ge- ties aan tuigage enz. van het bestaande paviljoen en aan de bouwd worden. Vele direct aan het wa- Voor toegang tot het terrein zal de noordzijde van de haven een tweede ter, zodat de bewoners hun boot voor bestaande Paviljoenweg worden ge- Horeca-bedrijf. Men hoopt een gegadig- het huisje kunnen meren, voor welk doel bezigd, die daarvoor verbeterd en ver- de te vinden, die hier een goed water- dat breed moet worden en waarop verschil- sporthotel wil laten bouwen. Nog ver- overige 1-nde zijwegen, geschikt voor auto’s, zul- derop, geheel in de westelijke hoek van merendeels op het zuiden met een fraai len aansluiten. Tevens zullen hier par- het veer zal een zyvembad worden aan- en ruim uitzicht op het Kruiswater en keerterreinen worden aangelegd het Sneekermeer. mede een kampeerterrein voor tenten, In dit bungalowdorp is ook een iets caravans enz. Evenals vorige jaren zullen dit seizoen weer een 5-tal avond-concerten worden gegeven op het carillon. Hiervoor zijn drie gast-beiaardiers uitgenodigd, ter wijl twee door onze eigen stads-beiaar- dier zullen worden verzorgd. De bespelingen zullen worden gegeven: Woensdag 23 juli 20.00 uur: Flucie van Bergen; Woensdag 30 juli 20.15 uur: Henk Har- zog, stadsbeiaardier van Den Haag; Woensdag 6 aug. 20.15 uur: Arie Peters, stadsbeiaardier van Nijmegen en Haarlem; Woensdag 13 aug. 20.1 i uur: Piet Bak ker, stadsbeiaardier van Nijkerk; Woensdag 27 aug. 20.00 uur: Flucie van Bergen. Aan belangstellende luisteraars wordt gratis een programma uitgereikt. Bij de toren zijn ook zitbanken beschikbaar, waarvan kosteloos gebruik kan worden gemaakt. In het Algemeen Handelsblad vonden we een artikel van een medewerker over ons stedelijk gymnasium dat we ons ver oorloven hier over te nemen. Zelden, aldus het artikel, zal een door- luchter instelling in een naargeestiger ge bouw zijn ondergebracht dan het Stede lijk Gymnasium te Sneek. Voor het laatst* hebben zich nu de (kromme) deuren achter zijn leerlingen gesloten 19 en 20 september zal een grote schare reünisten luister bijzetten aan de fees telijke ingebruikneming van een nieuw gebouw, dat al te lang op zich deed wachten. De geschiedenis van het Sneker gym nasium verliest zich in de schemer der Middeleeuwen, toen de clerezij van de Sint Maartenskerk de Sneker jongeling schap de beginselen der Latijnse taal bij- bracht. De Latijnse School, zoals het gymnasium tot 1876 heette was oorspron kelijk een kerkelijk instituut, gehuisvest in het bovenvertrek van de nog bestaan de sacristie, aan de zuidzijde der Grote Kerk. De Latijnse School werd in 1580 op een andere leest geschoeid en dienstbaar ge maakt aan de dringend nodige predikan tenopleiding te Franeker. Een rector, een conrector en een prae- ceptor werden met de opleiding der pu pillen belast, terwijl hun een eigen zit plaats in de Grote Kerk werd toegekend, vanwaaruit zij toezicht konden uitoefe nen op de z.g. Latijnse banken, waar de leerlingen hun verplichte godsdienstoefe ningen, iedere zondag tweemaal, ver richtten. Daar de meeste pupillen niet uit Sneek afkomstig waren doch uit de Frie se Zuidwesthoek en de afstand van hun een Tekening van het recreatieplan aan groter gebouwtje gedacht als verzor- De voorzieningen aan het

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1