Nieuwe regeling bediening bruggen Wat de Raad behandelen krijgt te van 0 Officieel Orgaan IJLST en Weer bezoek van groep studenten van I’ Académie du Droit International de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL 113e jaargang no. 58 Maandag 21 juli 1958 Redaktie-adre« t Kleinzand 7 Telefoon 2871 i RedakteurL. KIEZEBRINK Geslaagd Kerknieuws Priisfraech Rely Jorritsma- founs 1958 Franse folkloristische dan sen in openluchttheater te Joure De heer U. Siedsma overleden Programma beiaardbespeling Acht Sneker kinderen naar het Bio-Vacantieoord De pelikaan weer gezien Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Orgelconcert voor de N.C.R.V. Friese Elf steden vloot passeerde Sneek Diploma zwemmen Bolwerkschool De verdiensten van de Nelux-ploeg Shell Junior Landdag Opbrengst collecte SNEEKER NIEUWSBLAD Schrik t Uitbreiding Rehobóthschool. van 7. Duurtetoeslag gemeentepersoneel. 8. 9. 10. Geslaagd voor de schakelklas van de H.T.S. te Leeuwarden T. van der Horst te Nijezijl. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het tandarts-examen onze vroegere stadgenoot de heer H. J. R. Op 75-jarige leeftijd is hier ter stede plotseling overleden de heer U. Siedsma, oud onderwijzer en hoofd der school. De heer Siedsma, die zich na zijn pensionne- ring in Nieuw Frittemahof alhier ves tigde, was secretaris van de afd. Sneek der Ver. voor fac. crematie en was ook enige jaren voorzitter van de afd. Sneek van de Ver. v. Slechthorenden. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Jomb Drijfhout Kiezebrtnk 4 Co Kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 <K 5150) Op mars Fp.i tasia Flucie van Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract ihandelsadv.) iagei Abonnementsprijs t 3.— per nah laar Franco per post t 3.75 pe> aalf jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name var Sneeker Nieuwsblad. 8 het 2. 3. 4. 5. 6. Geslaagd te Den Haag voor het le gedeelte notarieel staatsexamen de heer J. G. Hanewald te Haren (Gr.) Vicaris Th. P. Pol te Woudsend heeft toezegging van beroep gekregen naar de Hervormde Kerk te Zeerijp c.a. zal overschrijden. dat de door het hoofd van de school te verrichten administratieve werkzaam heden ten behoeve van de school niet van een zodanige omvang zijn, dat zij de kosten van onderwijs en huisvesting voor de leerlingen van de Willem Lodewijk- school te verrichten administratieve werkzaamheden; dat bedoelde werkzaamheden niet ge- a ht kunnen, worden op de school als B. en W. stellen voor in navolging van de voor het rijkspersoneel getroffen re geling, ook over het tweede halfjaar 1958 aan het daarvoor in aanmerking komende gemeentepersoneel een duurte toeslag uit te keren. Aanvrage schrijfmachine ten be hoeve van de Willem Lodewijk- school. RAZZIA IN DJAKARTA. Het stadsbestuur van Djakarta heeft een razzia op bedelaars georganiseerd die dezer dagen door leden van de veiligheidstroepen is uitgevoerd. Op deze foto zien we een paar soldaten, die een bedelares en haar baby op een vrachtauto helpen om te worden weggevoerd. De pelikaan, enige weken geleden op het Sneeker meer gesignaleerd, is daar vorige week weer opgemerkt. Het dier zwerft blijkbaar al geruime tijd door Ne derland, want zeer waarschijnlijk is het dezelfde vogel, waarover in „De Neder landse Jager” van 19 juli door C, het volgende wordt geschreven. Op „Olden Aller”, tussen Nijkerk en Putten heeft enige weken lang een zeld zame dwaalgast, een pelikaan, gebivak keerd. De eerste maal toen hij verscheen waren alle reigers van de kolonie in rep en roer, maar dra waren zij aan hem ge wend. Als hij tegen een uur of drie uit de polder terugkeerde, zette hij zich kort bij hun nesten neer op een der twee hoee beuken, die hii als rustnlaats nlacht We herinneren er even aan dat de twee vranse folkloristische groepen uit Indre (midden Frankrijk): La société des gas du Berry en les Treteaux du Pont, in totaal omvattende 53 personen, welke thans in Nederland optreden, één avond in onze provincie komen nl. vrijdag 25 juli a.s. 8 uur in het mooie openlucht theater Herema State te Joure. Bij on gunstig weer in het City-theater. Tal rijke folkloristische dansen in authetieke costuums worden gepresenteerd, begeleid door cornemuses (doedelzakken) en vieil- les (luiten). het uitbreiden en betegelen van het speelterrein van de Kon. Wilhelmina- kleuterschool aan de Fred. Hendrik straat en het aanbrengen van zandbak ken met speelzand. De cantor-organist Gezinus geeft donderdag 24 juli a.s. ’s avonds van 10.1010.35 een orgelbespeling voor de N.C.R.V vanuit de Martinikerk te Bolsward. Hij brengt werken ten ge- ho e van Wahlter, Pachelbel en J. S. Bach. Zaterdag moesten het wegverkeer, fiet. sers en voetgangers vaker en soms langer dan gewoonlijk wachten voor de Lem- me.brug, de Harinxmabrug en de Op- penhuizerbrug. Deze moesten nl. herhaal delijk worden gedraaid voor de deelne mers aan de Elfstedentocht van de Zeil vereniging „De Meeuwen” te Leeuwar den die deze tocht, welke in 1946 voor de eerste maal werd gehouden, nu reeds voor de vijfde keer organiseerde. Het was deze keer tevens een jubileumtocht in verband met het 25-jarig bestaan dat deze populaire vereniging onlangs vierde. En dat deze mooie tocht nog altijd veel belangstelling trekt, bleek ook nu weer. Er namen nl. ruim 160 schepen aan deel waaronder ruim 100 motorboten. Plm. 70% kwam van buiten Friesland uit alle delen van het land. O.a. waren Rot terdam, Amsterdam, Scheveningen, Arn hem, Nijmegen en Groningen in de vloot vertegenwoordigd, die overal waar ze passeerde grote belangstelling trok en in de etappeplaatsen enthousiast ontvan gen werd. Sloten bijv., het laatste rust punt, was in floodlight gezet, waardoor de schoonheid van dit antieke stadje nog meer naar voren kwam. Onze stad was dit jaar geen etappe- punt, zodat de schepen hier druppelsge wijs door kwamen, maar over drie jaar, zo vertelde ons de voorzitter van De Meeuwen, wordt de route waarschijnlijk omgelegd en blijft de vloot hier weer een nacht over. Het Gemeentebestuur verleende weer medewerking aan de tocht door in de hall van het Stadhuis de deelnemerskaar te” van het begeerde stempel te voorzien, waarbij aan allen de nieuwe Gids van Sneek en Bolsward werd uitgereikt. De tocht, die grotendeels door mooi weer begunstigd werd en alle deelnemers veel voldoening schonk, eindigde zater dag in Grouw. Aankoop tweetal percelen. B. en W. stellen voor aan te kopen de percelen 2e Zomerrakbuurt 26 en 3e Zomerrakbuurt 29. Het is ter uitvoering van de voorgenomen sanering van het gebied der Zomerrakbuurten gewenst de eigendom van deze percelen te verkrij gen. voor Uw sympathie met deze prachtige stichting te bewijzen, daar men in deze periode wederom een collecte in Amicitia heeft. Zaterdagmorgen namen de kinderen van de Bolwerkschool deel aan het di- plomazwemmen in het Sneker zwembad. De resultaten waren als volgt: Diploma I werd behaald door: Herman Spoelstra, Pier Brink, Atte v, d. Meulen, Theo Walstra, Corrie Fokkema, Antje Leeuwen, Feikje Tienstra, Jakob Sape Spoelstra, Trijntje Hiemstra, Nellie van der Horst, Ali Schaper, Wiesje van Eg. mond, Jan Brink, Elizabeth Schilt, Ma. rianne Wagenmakers, Hennie van der Meer, Joukje Kamstra, Rinnie de Jong. Diploma II: Margje Jissink, Gerda Peenstra, Joukje Kamstra, Minke Mul. der, Simkje de Rapper, Feikje Tienstra, Djoeke Bootsma, Pier Brink, Atte v. d. Meulen, Corrie Fokkema. Diploma III: Nellie de Jong, Gerda Peenstra, Annie Jissink, Mary Jissink. Volgens ruwe schatting heeft de Ne« lux-ploeg in de Ronde van Frankrijk ruim miljoen frs aan dagpremies, rentes van de gele trui en eindprijzen bij elkaar gereden, schrijft „Sport en sportwereld”. Alleen het eindklassement al leverde de ploeg 2.280.000 frs op. Gaul verdiende met zijn eerste plaats 2.000.000 frs. Damen 80.000 frs, Ernzer en Piet van Est 50.000 frs en de overigen 100.000 frs. De Nelux-ploeg bezette met Gaul, Da men en Ernzer de derde plaats in de algemene rangschikking, hetgeen 500.000 frs opleverde. Voorts verdiende Gaul met zijn tweede plaats in het bergklassement nog 250.000 frs. In Nederlands geld om gerekend verdiende de Nelux-ploeg ruim 65.000 gulden. Dit zijn slechts voorlopige schattingen. De juiste cijfers zullen eerst over enige tijd door de Tourleiding be kend worden gemaakt. Op zaterdag 9 augustus a.s. hoopt de Shell Junior Club (83.000 leden) een Na tionale Jeugd-landdag voor haar leden te houden in de Ahoy Hal te Rotterdam. Op 7 verschillende tonelen zullen daar van 9 tot 5.30 uur bekende artisten op treden, onder wie Adrie van Oorschot, Liang Wang en Tommy Verstoep. Tot de meer dan 50 attracties behoren het Nederlands Pantomimetheater, het Cir cus Elleboog, een poppekast, twee bioscopen, sportdemonstraties, enz. Be zendien zullen de jeugdige bezoe kers met hun begeleiders gratis toegang hebben tot „Jeugdland 1958”, de werk en speelplaats voor de jeugd, die door de Raad voor de Lichamelijke Opvoeding in Rotterdam, met medewerking van de heer J. J. L. van Zuylen (Dr Lastpost) in de aangrenzende energiehal wordt ge houden. Reeds nu stromen inschrijvingen voor deze landdag uit vrijwel alle delen van het land binnen. Er is alle reden aan te Tengevolge van de stijging van het leerlingental (1956 353, nu 394) en >n samenhang daarmee van het verplichte aantal onderwijzers, dat op 1 jan. a.s. 14 zal bedragen, doet zich voor deze school, die thans 12 leslokalen, 1 vak lokaal en een kamer voor het hoofd, welke tevens als personeelskamer wordt aangewend, bevat, de behoefte aan meer lokaalruimte gevoelen. Het bestuur van de Ver. v. Chr. Schoolonderwijs verzoekt daarom medewerking voor de uitbrei ding van het gebouw met een leslokaal, een vaklokaal en een pèrsoneelskamer. B. en W. stellen voor deze medewer king te verlenen, al staat het tengevol ge van de moeilijkheden bij de kapitaals- voorziening niet vast, dat deze uitbrei ding op korte termijn zal kunnen worden gerealiseerd. 414 Geldlening groot f 175.000. B. en W. stellen voor een aanbod aan te nemen van de n.v. Bank voor Ned. Gemeenten tot het sluiten van een 4%% geldlening groot f175.000, koers 100%, looptijd 30 jaar. Kosten 1.7 van het nominale bedrag der lening. Het bestuur van de Ver. v. Chr. Schoolonderwijs heeft medewerking ver zocht voor de aanschaffing van een schrijfmachine ten behoeve van de Wil lem Lodewijkschool (school voor schip perskinderen) aan de Fred. Hendrik straat. B. en W. stellen voor deze mede werking te weigeren. Daarbij overwegen zij het volgende dat de schrijfmachine blijkens het in gevolge artikel 77, eerste lid, van de La- ger-onderwijswet 1920 met het schoolbe stuur omtrent de aanvrage gepleegde overleg In de eerste plaats zal worden gebruikt voor de in verband met het verkrijgen van een rijksbijdrage in del nemen dat het aantal bezoekers de 10.000 ties hebben hun instemming met de door ons ontworpen regeling betuigd. De af deling Sneek van de vereniging „Schut- tevaer” heeft echter wel enige bezwa ren te berde gebracht. Deze bezwaren zijn o.i. niet van zodanig belang dat hiermede rekening behoeft te worden gehouden. Ged. Staten hebben geen bezwaar tegen de in de ontwerp-regeling vermel de sluitingstijden. Voor de Zwettebrug, de Laatste Stui- versbrug, de Oosterpoortsbrug en de Koninginnebrug luiden de uren van openstelling als volgt: maandag t/m vrij dag 68.15 uur, 912 uur, 12.3013.15 uur, 13.4517.15 uur en 1820 uur, op zaterdag is laatstgenoemde openstelling van 1819 uur; op zondag worden deze bruggen niet gedraaid. De Woudvaarts- brug, de Lemmerbrug, de Harinxmabrug en de Oppenhulzerbrug worden als volgt opengesteld: maandag t/m vrijdag in ja nuari t/m mei en oktober t/m december: 6—8.15 uur, 9—12 uur, 12.30—13.15 uur, 13.4517.15 uur, 18—20 uur, juni t/m sept. wordt dit laatste 18—21 uur. Op zaterdag: januari, februari en oktober t/m december 68.15 uur, 9 12 uur, 12.30—13.15 uur, 13.45—17.15 en 18— 19 uur; maart t/m mei wordt dit laatste 1820 en juni t/m sept. 1821 uur. Op zondag kunnen deze bruggen gedraaid worden in de maanden juni t/m septem ber van 7.30—9 en van 19—21 uur. In de andere maanden niet. Ten aanzien van de tweede Paas dag, de Hemelvaartsdag en de twee de Pinksterdag gelden voor de openstel ling der bruggen voor de scheepvaart de regelingen, welke voor werkdagen zijn vermeld. Op de eerste en tweede Kerstdag en op de Nieuwjaarsdag zullen de bruggen niet voor de scheepvaart worden geopend. In buitenbewone ge vallen kan aan de betrokken brugwach ter gelegenheid tot doorvaart op deze dagen worden gevraagd. Een desbetref fend verzoek moet tijdig, zo mogelijk en kele dagen van tevoren, worden gedaan. Door de burgwachter wordt aan het verzoek niet voldaan dan na toestem ming van burgemeester en wethouders. De nieuwe regeling zal eventueel op 1 sept. a.s. in werking treden. De ontwikkeling van het binnen- scheepvaartverkeer in ons land is zoda nig dat dit verkeer, in het bijzonder op de kleinere kanalen, gedurende de laat ste decennia in belangrijke mate is afge nomen, aldus schrijven B. en W. aan de raad. De oorzaak van deze tendenz is onder meer gelegen in de omstandigheid dat een rendabele exploitatie van schepen met een tonnage van minder dan 50 niet meer mogelijk Is. Het wegverkeer heeft in belangrijke mate de taak van de beurtschipper^ overgenomen. Het ver keer op de grote vaarwateren, zoals in Friesland op het Harinxmakanaal en Prinses Margrietkanaal, dat door gro tere schepen wordt verzorgd, is daaren tegen in intensiteit toegenomen. De ge meente Sneek is een schakel in het scheepvaartverkeer over de kleinere ka nalen. Het grote scheepvaartverkeer passeert onze stad niet. Het gevolg van de geschetste ontwikkeling is dat het aantal malen, gerekend over een bepaal de periode, dat de bruggen in deze ge meente voor het waterverkeer moeten worden geopend, in zeer belangrijke mate gedurende de laatste jaren is af genomen. Wij hebben, om een inzicht in de om vang van de scheepvaart door de ge meentelijke draaibare bruggen te ver krijgen, hiernaar een onderzoek inge steld. Op grond van de'uitslag van dit onderzoek zijn wjj tot de conclusie ge komen dat handhaving van de, in de thans geldende verordening op de bedie ning van bruggen opger men tijden van openstelling van bruggen voor het scheepvaartverkeer niet meer verant woord zou zijn. Het in het leven roepen van een meer aan de huidige omstandig heden aangepaste regeling komt wat de openstelling van de bruggen betreft in grote trekken op het volgende neer. In de zomermaanden is op werkdagen het beginuur van de openstelling gesteld op vier uur en, met de onderbreking van enkelo gesloten perioden, het sluitings uur op tien uur ’s avonds, terwijl in de wintermaanden daarentegen het begin uur op vijf uur en het sluitingsuur op negen uur ’s avonds is bepaald. Op zon- da' zjjn gedurende de wintermaanden alle bruggen gesloten en in de zomer maanden zijn deze gedurende drie korte perioden op zondagen open gesteld. Bij het ontwerpen van een nieuwe ver ordening hebben wij de belangen van het steeds toenemende wegverkeer en die van het vo n-tdurend geringer wordende scheepvaartverkeer tegen elkaar afge wogen. Dit heeft er toe geleid dat o.i. onderscheid dient te worden gemaakt tusser enerzijds de Zwettebrug, de Laat ste Stuiversbrug, de Oosterpoortsbrug en de Koninginnebrug en anderzijds de Lemmerbrug, de Harinxmabrug, de Woudvaartsbrug en de Oppenhuizer- brug. Voor beide groepen van bruggen zijn verschillende regelingen van brug- openstelling mogelijk. In de door ons ontworpen regeling zijn de bruggen van de laatst genoemde groep in de zomer maanden tot een later tijdstip voor het scheepvaartverkeer opengesteld, dan die van de eerstgenoemde groep, terwijl voor alle bruggen geldt dat in afwijking van de bestaande regeling het sluitings uur des avonds, zowel in de zomermaan den als in de wintermaanden, op een vroeger tijdstip wordt gesteld. Met de regeling dat de bruggen van de tweede groep in de zomermaanden tot een later tijdstip voor de scheepvaart open zijn dan die van de eerste groep, worden de belangen van de zeilsport ten zeerste be vorderd De bruggen van de eerstge noemde groep zullen op zondagen geslo ten zijn, terwijl door ons verder wordt voorgesteld de bruggen van de tweede groep gedurende de zomermaanden op zondagen tijdens twee korte perioden voor het waterverkeer open te stellen. Het aanvangstijdstip van de openstel ling wordt zowel gedurende de zomer- als de wintermaanden voor alle bruggen op werkdagen op zes uur gesteld. Wij hebben naar aanleiding van ons voorstel tot wijziging van genoemde ver ordening het oordeel van de afdeling Sneek van de vereniging „Schuttevaer” en van de plaatselijke zeilverenigingen gevraagd. Genoemde zeilsportorganisa- uur officieel ten stadhui'”’ gemeentebestuur ontvangen. Burgemeester Rasterhoff heette zijn gasten in de grote raadszaal in het En gels welkom, eerst namens de bevolking van Sneek, en de gastheren, die zich verheugden in dit bezoek en hun gaarne gastvrijheid verleenden en ook zondig die gastvrijheid zouden tonen door hun Het welhaast traditioneel geworden bezoek van studenten, die deelnemen aan de cursussen van de Académie du droit international te Den Haag aan Sneek hac’ zaterdag en rondag plaats. Nadat het ruim dertigtal bezoekers uit vele landen zaterdagnamiddag m Amicitia door bemiddeling /r het be stuur van V.V.V. met hun particu liere gastvrouwen en gastheren had kennisgemaakt, werden zij 's avonds door De jaarlijkse kollekte van het Ned Roode Kruis Sneek en omstr. heeft op gebracht f 5282. It Rely Jorritsmafpuns skriuwt ta bifoardering fan de Fryske literatuer de neifolgjende priisfragen üt: 1. foar oarspronklike Fryske gedich ten; 2. foar moai koarte, oarspronklike forhalen yn Fry. proaza (sketsen). Oan prizen foar 1958 is biskikber de somme van f 1700.1/5 part fan dit bidrach is ornearre foar de priisfrage foar gedichten, 4/5 part foar dy foar sketsen. Ie*- en oar wurdt lykop fordield ünder de 5 béste ynstjürders foar elk ünderdiel of mochten der minder as 5 ynstjürders êz foar ien ünderdiel of foar beide ünder harren dy’t yn- stjüre. Op groun fan de kwaliteit fan it yn- stjür ie wurk, hifke op syn letterkundige waerden, kin de jury ütmeitsje, dat ien of mear ynstjürders dy’t foar in bilean- ning yn ’e bineaming komme, net it folie foar him of har biskikbere bidrach ütkeard krije. It boppesteande is sa fêstlein yn it testamint fan de stifter fan it founs. De prizen wurde takend sünder mooglik- heit fan birop of oare aksje fan in jury, bisteande üt 3 persoanen en wol de hearen ds H. J. Brouwer fan Holwert, G. G. Brouwer fan De Gerdyk en H. K. Schippers fan Drachten. It earste publikaesjerjucht fan de bi- kroande ynstjüringen komt cant it bi- stjür fan de Fryske Bibleteek, sünder dat der apart noch wer foar bitelle wurdt; als it bistjür net binnen it jier nei de publikaesje fan de ütspraek fan de jury fan dat rjucht gebrük makket, forfait it wer oan.de skriuwer. Alle au- teursrjuchten bliuwe ek fierder by de ynstjürders. Deselde skriuwer mei net mear as ien gedicht en ien skets yn- stjüre; it ynstjürde wurk mei net earder publisearre wêze. Ynstjüringen (leafst typt en dan yn trijefald of yn düdlik hünskrift op papier dêrit mar ien kant fan brükt wurdt) wurde ynwachte oan it adres: J. Rien- stra, Nij Beets. Wurk dat foar in earde- re priisfraech fan it Founs ynstjürd west hat, mei wer ynstjürd wurde. Op de bütekant fan it kefert moat de oan- tsjutting foarkomme: „Rely Jorritsma- founs”. Op elke ynstjüring moat in mot to stean, yn in bygeande tichte slüf mei itselde motto moatte namme c wen- plak fan de skriuwer to finen wêze. De t -myn fan ynstjüring slüt 15 novimber 1958. Te Groningen slaagde afgelopen week de heer Herman Silvius voor het diploma electro-installateur; C: heer W. Boschma voor het diploma electro-tech- nisch monteur en de heer H. Dijkstra voor het toelatingsexamen electro tech- nie. M.T.S. Deze heren zijn allen perso- neels’eden van de fa. Nico Silvius en Zonen. Beiaard-bespeling door Flucie van Bergen, stadsbeiaardier van Sneek, Bolsward en Joure op woensdag 23 juli 20 uur te Sneek. Fantasia (f kl.t.) G. Teleman Menuett W. Fr. Bach Daar was een sneeuwwit vogeltje Het vloog een klein wild vogelken Klein vogelijn op groene tak Menuet J. Ph. Rameau Gavotte et Variations Ma jeunesse a une fin J. Pzn. Sweelinck Er schommelt een wiegje L. R. van Tetterode De paden op, de lanen in R. Hol Air italier G. H. Stölzel Bourrée 1 er 2 J. L. Krebs Wie met ons wil naar buiten gaan C. van Rennes H. J. den Hertog Emil Wambach In het Bio-Vacantiebord „Russenduin” te Bergen aan Zee worden het gehele jaar door kinderen uit alle delen van Ne derland verpleegd. Voor opneming in het Bio-Vacantieoord komen uitsluitend in aanmerking schoolgaande kinderen in de leeftijd van 614 jaar, voor wie de schoolarts de uitzending nodig acht en van wie de ouders of verzorgers nagenoeg niet in staat zijn iets voor de verpleging bij te dragen. Tweemaal per jaar wordt in alle Ne derlandse bioscooptheaters het publiek via een aardig filmpje opgewekt de Stich ting „Bio-Vacantieoord” bij dit mooie werk te steunen door het geven van een bijdrage in de collectebussen. Ook uit onze gemeente worden regel matig kinderen in het Bio-Vakantieoord opgenomen en op donderdag 24 juli a.s. vertrekken wederom acht kinderen voor een verblijf van vijf weken naar deze ideale gezondheidskolonie. Wij zijn er van overtuigd ,dat ook deze kinderen geheel hersteld en met nieuwe dosis levenskracht terug zullen keren. Thans doet zich de goede gelegenheid in hun boten iets van de Friese meren te laten zien. Daarna sprak de burge- meste.’ een woord van welkom namens het gemeentebestuur, waarna hij er op wees dat de leden van het gezelschap hier bijeen verschillen in karakter, na tionaliteit, kleur, godsdienst en politieke opvatting, maar allen mensen zijn van goeden wille, hunkerend naar vrede, ge luk en voorspoed voor zichzelf en voor de komende generaties. Miljoenen in heel de wereld delen dat vurige verlangen. Maar lees nu eens de kranten; we lezen daar slechts van haat en geweld, drei ging met geweld, bloed en tranen. En daarmee raakt spr. ongezocht aan een probleem dat we misschien wel de tra giek van de mensheid mogen noemen. De technische ontwikkeling en de grote hoeveelheden grondstoffen, welke haar ter beschikking staan zouden haar in staat stellen ieder mens, waar ook ter wereld, een zekere mate van welvaart te verschaffen. Maar de mensheid richt haar inspanning voor een belangrijk deel op de vervaardiging van alles vernieti gende wapens waardoor aller welvaart wordt aangetast. En dit leidt ons tot een bescl--’.mende conclusie. Terwijl de mensheid beschikt over het genie en de middelen om allen welvaart te verschaf fen e wij op de drempel van een nieuw tijdperk staan, faalden we er in de we reld zo te organiseren, dat vrees voor geweld en gebrek er uit verdwenen. Gij kent allen dit beeld, waarvan spr. nog andere symptomen zou kunnen noemen als overproductie, nu eens hoogconjunc tuur en dan weer recessie. Het zal een zware taak zijn de kloof tussen het ideaal en de tegenwoordige werkelijk heid te overbruggen. Een taak voor ons allen, maar welke bijzonder aan u, die zich interesseert voor internationaal recht en internationale vraagstukken zal appelleren. Vergeet nooit, waar ter we reld u ook werkt, in uw functie en bij uw arbeid dat op de achtergrond van alle internationale recht staat de mens met zijn noden en zijn streven naar ge luk en vrede. Dames en heren, ons contact met U Is slechts kort, morgen vertrekt U weer, moge U dan een goede herinne ring aan Sneek meenemen, een herinne ring aan mensen van goeden wille. God zegene U allen. Nadat een der bezoekers een dank- woo - had gesproken voor de hartejijke ontvangst, en verversingen waren aan geboden, begaf het gezelschap zich naar het bordes vanwaar het ’t optreden van de Snitser Skotsploech met grote be langstelling volgde. De Waterpoorter, opgesteld voor het bordes, had zich voor de officiële ontvangst ook al laten horen en trok ook veel bekijks van de gasten. Uitbreiding speeltuin Kon. Wil helmina kleuterschool. Te Leeuwarden slaagde voor het 2e gedeelte Hoofdakte onze vroegere plaats genoot de heer H. Koelstra, thans on derwijzer te Koudum. n if B. en W. stellen voor medewerking te verlenen aan het bestuur van de Ver. voor Chr. Schoolonderwijs alhieu voor voor de aanschaffing van een schrijfma chine ten behoeve van deze werkzaam heden geen beroep op artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 kan worden gedaanj Aan het Winkler Prins-lyceum Veendam is tot leraar benoemd onze •vroegere stadgenoot de heef P. Mole naar, thans te Utrecht. l sri te gebruiken. Nu hij vertrokken is (15 juni) dragen deze bomen daarvan nog rijkelijk sporen, door de grote hoeveel heden waarmee hij hun blad bekalkte. Het moet een jong exemplaar geweest zijn, gezien de bruinachtige kleur. aanschatting van een scnnjtmacnine rechtvaardigen; dat derhalve door het inwilligen van d aanvrage de normale eisen, aan het geven van lager onderwijs te stellen, zouden worden overschreden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1