Uitbreidingsplan Wymbritseradeel ter inzage Een en al actie van het Actie Comité ULST WYMBRITSERADEEL en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 113e jaargang no. 59 Donderdag 24 juli 1958 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Uitstel voor onderwijzers 5 Als derde evenement is er dan nog de Een liftbureau Benoemd Politiemannen als bank rovers Vergeetachtige oude heer had ruim f 5000 bij zich Koninklijk gezin met vakantie Negen op Tien Redaktie-adres t Kltinzand 7. Telefoon 2871 Tractor gekanteld Geslaagde operatie Geslaagd - Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Sneker skütsje wordt klaar gemaakt voor de komende strijd Generator van 120 ton wordt per spoor vervoerd SNEEKER NIEUWSBLAD Redakteur; L. KIEZEBRINK bij zomer- industrieterrei- (2 Ir. J. Russchen. nemen Wilhelminapark verlicht. Brabantse Avond en Uit onze raadzaal de Kamerstukken. Nieuwe Chr. kleuterschool. merkt de heer Terpstra op dat hij In de vaststelling van een nieuwe ver ordening op de bediening der bruggen Van elke tien auto’S die bij het be kende Driehoekje aan zee te Harlingen sto 'pen, zijn er de laatste tijd gemiddeld negen buitenlanders, aldus meldt Het Vrije Volk. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Jomb Drijfhout Kiezebrink 4 Co kantoor GKOOTZAND 55 lelefoon 3005 <K 5150) Het bestuur van de Ver. v. Chr. school onderwijs vraagt ingevolge art. 62 van Verbetering vloeren chr. kleu terschool aan het Oud Kerkhof Thans zal dit herhaald worden in het Wilhelminapark en wel op zaterdag 9 augustus en van 11 t.e.m. 22 augustus, d" zondag inbegrepen. Een speciale at tractie hierbij is nog de bespeling van het Waterorgel, dat opgesteld wordt op het eilandje of op de heuvel achter de vijver. derhorne, Kruizebroederstraat, Burgstraat, Oosterdijk, Leeuwarder- weg, Sportpark. Advertentieprij* 15 et pet mm Bij contract fhandelaadv.l lagei Abonnementsprijs f per nall laar Franco per post t 1.75 per ialf jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name ran Sneeker Nieuwsblad. verkiezing van de nieuwe Zeil- koningin te die Aan „Lark” PRINSES FAZILE, OP DOORREIS, IN PARIJS Prinses Fazile, die met koning Feisal van Irak in het huwelijk zou treden, was met haar vader Prins Mohamed Aly Ibrahim en haar moeder Prinses Hanzade op doorreis in Parijs. Foto: in het midden prinses Fazile, rechts haar moeder Prin ses Hanzade. Aan dienstplichtige onderwijzers die in het komende schooljaar bij een lagere school aan het werk willen gaan, zal zo veel mogelijk vervroegd verlof worden verleend. Dit heeft minister Staf meegedeeld. Ook zal aan onderwijzers die in het afgelopen schooljaar uitstel hebben ge had en die blijven werken aan scholen in Z:eland, op de Zuidhollandse eilan den en in kleine gemeenten in het noord- ooste i van ons land, uitstel worden ver leend. Zij moeten echter onmisbaar zijn. De vrijstelling zal tot 1962 worden ge geven. Als dan nog aan de voorwaarden wordt voldaan, zal zij definitief worden. (Vrije Volk). Zelfs de politie staat nog wel eens ver baasd schrijft het Alg. Handelsblad. Zo ook maandagmiddag, toen op het post-, huis Haarlemmerplein te Amsterdam een 80-jarige man binnen kwam, die zich niet meer herinnerde waar hij woonde. Nu komt het wel meer voor dat personen die aan geheugenstoornis lijden bij de politie terecht komen en een welwillende briga dier nam het zaakje op zich. Hij ontdekte dat er uit de zakken van de oude man enkele biljetten van f 100 staken en maakte deze er op attent dat dit een zor geloze wijze van geld bewaren was. De oude man gaf toen te kennen dat hij altijd zo’n zeshonderd gulden bij zich stak en zei later, dat hij zijn geld altijd bij zich droeg omdat zijn kinderen erop aasden. Toen men hem hielp het geld dat hij bij zich had eens bij elkaar te zoe ken, kwam er tot de grote verbazing van de politiemensen niet minder dan f 5200 te voorschijn. De brigadier kwam intus sen te weten dat de welgestelde grijsaard volgens het bevolkingsregister een ge pensioneerd marineman was en wist op deze wijze ook het adres te verkrijgen. Alvorens men de man netjes naar zijn vergeten tehuis bracht bewoog men hem met zachte aandrang onder toezicht van de brigadier van politie een spaarbank boekje te nemen waarop hij f 5000 de poneerde. De 26-jarige gehuwde K. Meinsma uit Nes (Westdongeradeel) is gedood onder een kantelende tractor. In de Hantumjr Uitburen onder Han- tum was hij bezig met het schoonmaken van de sloten. De tractor die hg be stuurde schijnt gekanteld te zijn, toen hij een andere tractor wilde losslepen. Het slachtoffer was de zoon van een van de ondernemers van het baggerbe drijf Bergema, Meinsma en Holwerda, dat zich met de werkzaamheden op dit terrein heeft belast. (Vrije Volk). de Kleuteronderwijswet een vergoeding uit de gemeentekas voor de kosten ver bonden aan het verbeteren van de vloe ren in twee lokalen van de onder zijn be stuur staande kleuterschool aan het Oud Kerkhof. De constructie van deze vloe ren, die brede naden vertonen, acht het bestuur ongeschikt voor een kleuter school en het wenst hierin afdoende ver betering te brengen. B. en W. achten dit verlangen redelijk, zodat zij voorstellen de aanvrage in principe in te willigen. Z. h. s. aangenomen. Toen enige jaren geleden het Burge meester de Hoop Park ’s avonds verlicht was, trok dat duidzenden bezoekers, dia allen enthousiast waren over het feeë rieke schouwspel dat hun daar werd ge boden. op zaterdag 2 augustus, waarvoor de candidates elkaar zullen bekampen in de Valkenklasse, Pampusklasse, Vrijheids- klasse en 16 m2 klasse. Voor deze wedstrijd, die om 3 uur aan vangt, kunnen de dames zich opgeven tot uiterlijk 1 augustus bij de heer D. v. d. Werf (fa. H. Wielinga) in de Wijde Burgstraat. Nadere bijzonderheden betreffende al deze attracties worden per advertentie bekend gemaakt. toelichting zag dat de watersportver. geraadpleegd zijn en accoord gaan met de regeling; ware dat niet het geval ge weest dan zou spr. enig bezwaar ge voeld hebben betreffende de regeling voor de maand mei, welke ook in de eerste helft al mooi voor de watersport kan zijn. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Bij de sluiting der vergadering deelde de Voorzitter mede dat in augustus een vergadering zal worden gehouden waar in afscheid zal woiden genomen van de leden, die niet in de nieuwe raad terug keren. Vergadering van de raad der gemeen te Sneek op woensdag 23 juli 1958, ’s avonds 7.15 uur. Voorzitter: burge meester L. Rasterhoff; secretaris de heer K. Koster. Aanwezig 16 leden. Af wezig met kennisgeving de heer Langius. De notulen van de vergaderingen, ge houden op 23 juni j.l. worden onveran derd vastgesteld. Een aantal ingekomen stukken wordt voor kennisgeving aan genomen. la. Plan in hoofdzaak van het noorde lijk deel der gemeente; lb. Plan in hoofdzaak van het zuidelijk deel der gemeente. Op deze kaarten is aangegeven' hét landelijk gebied, de dorpen en gehuchten waarvoor plannen in onderdelen zijn ontwor pen en de bebouwing langs de wegen tussen de dorpen. En verder de meer uitgewerkte plannen in onderdelen: 2. Blauwhuis (enkele woonstraten) 3. Folsgare (o.a. bochtafsnijding) Tjalhuizum; 4. Gaastmeer (o.a. zomerhuisjes, kam- peercentrum, woonstraat) en Kleine Gaastmeer (bochtverbetering) 5. Gauw; 6. Goënga (woonstraat) 8. Heeg (industrieterreintje) en Sand- firden (zomerhuisjes aan het eind van de weg) Openbare Schippersschool alhier slaagden tien leerlingen voor het einddiploma. Verder behaalden de volgende leerlingen een zwemdiplo ma. Diploma I: T. Fernhout, I. Huitema, R. Huitema, G. Jetten, J. A. Raukema, W. Scholten, Annie Seinen, Aukje Sei nen, Joh. Vlasman. Diploma II: I. Huitema, Jacob Schol ten, Willem Scholten. Diploma III: E. Brouwer, G. Verhoeff, G. Vermaning. 500 m. gekleed: 8 leerlingen; 1000 m.: 8 leerlingen; 3000 m.: 1 leerling. 9. Hommerts (huizenbouw in de zuid westhoek van de wegen SneekDem mer en HommertsOudega) 10. Jutrijp (aansluiting Binnenpad nieuwe huizen) 11. Loënga; 12. Nijhuizum; 13. Nijland (enkele woonstraten); 14. Offingawier; 15. Oppenhuizen (woonstraat) 16. Oudega (wegomlegging en huisjes) 17. Osingahuizen; 18. Scharnegoutum (wegomlegging woonstraten tussen spoorbaan en dorp) 19. Tirns; 20. Uitwellingerga nen 21. Vijfhuis en Remswerd (bochtafsnij ding bij boerderij 22. Westhem en Oosthem; 23. Wolsum; 24. Woudsend (industrieterrein rond weg om dorp) 25. IJsbrechtum (woonstraten); 26. Zuidend (Uitwellingerga) en Nijezijl (Oosthem) (bochtafsnijding bij boer derij!); 27. Abbega. Hieruit blijkt dat systematisch alfabe tisch alle dorpen en gehuchten der ge- Hoewel het Actie Comité en velen met hem het betreuren, dat onze stad in dit seizoen van de Wipfeesten verstoken blijft omdat de donateursactie een on voldoende resultaat opleverde, toch zul len de attracties niet geheel achterwege blijven. Het Comité is nl. ijverig in de weer geweest om gasten en stadgenoten op andere wijze gezelligheid en ontspan ning te kunnen bieden en verwacht mag worden, dat het daarin ook zal slagen. In de eerste plaats door het organi seren van de Officiële aankondigingen van gemeente, provincie of andere overheden worden doorgaans slech gelezen en maken meestal weinig indruk op het publiek, waar- sc.ignllijk vanwege de vrij grote hoeveelheid waarin deze advertenties regelma tig in de bladen voorkomen en ook omdat ze veelal slechts voor weinig men sen van belang zijn. Meestal is dit niet zo erg, omdat, zoals reeds is opgemerkt, het belang niet zo erg groot is »n alles toch vanzelf wel loopt, maar een enkele keer kan het niet gebruik maken van de per advertentie bekend gemaakte gele genheid tot inzien van een ontwerp-uitbreidingsplan en het dus niet tijdig rea geren daarop bij de daarvoor wettelijk aangewezen instantie, voor de betrok ken belanghebbenden wei eens minder prettig zjjn en later een brei moeite en narigheid geven, welke zij zich mogelijk hadden kunnen besparen door wei tijdig in te zien etc. Men verwijt de overheid dan, dat deze niet democratisch te werk gaat door niet tijdig te waarschuwen, maar vergeet dat men zelf niet op zijn qui vive is geweer t, want de wettelijk democratische wijze is wel terdege ge volgd. Toegegeven moet worden dat deze wettelijk democratische wijze in de praktijk vaak niet als zodanig wordt aangevoeld. De voorschriften en regelin gen zijn namelijk vaak zodanig vastgelegd dat het voor de overheden niet al te moeilijk en omslachtig wordt te werken. Zoals wij ook al eerder schreven, wor den de gasten van St. Lucia bij particu lieren ondergebracht. Voor de meesten is al logies aangeboden, maar voor plm. 12 personen wordt nog onderdak gezocht. Ook hiervoor worden de opgaven gaarne ingewacht bij de heer v. d. Werf. welke zaterdag a.s. in het Sportpark wordt gehouden en waarover wij al eer der bijzonderheden hebben vermeld. Thans kunnen wij daar nog aan toevoe gen, dat de taptoe waarmee de muziek vereniging „St. Lucia” haar optreden zal besluiten uit niet minder dan 26 num mers bestaat. Dat belooft dus een prach tige muzikale show te worden. Vooraf maakt het corps, voorafgegaan door de vrouwelijke tamboers maitre, een rondgang door de stad, waarbij het de volgende route zal volgen: Zonder discussie of hoofdelijke stem- Im.'n- worden aangenomen de voorstel len van B. en W.: tot het in de vorm van een uitkering ineens toekennen van e duurtetoeslag over het tweede half jaar 1958 aan het daarvoor in aanmer king komend gemeentepersoneel; tot het verlenen van medewerking aan de Ver. v. Chr. Onderwijs voor het uitbreiden en betegelen van het speelterrein en het aanbrengen van zandbakken ten behoeve van de Kon. Wilhelmina-kleuterschool aan de Frederik Hendrikstraat; idem tot het weigeren van medewerking aan de bedoelde Ver. voor het aanschaffen van een schrijfmachine ten behoeve van de Willem Lodewijkschool; idem tot het verlenen van die medewerking voor het uitbreiden van de Rehoböth-school met een leslokaal, een vaklokaal en een per- soneelskamer; het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een vaste geld- lening’groot f175.000 tegen 4%% met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten; idem tot toekenning van premies op grond van de premieregeling Woning verbetering en -splitsing 1953 en de gem. regeling betreffende het vervangen van faecaliëntonnen door closets; idem tot aankoop van een tweetal percelen, lig gende in te saneren stadsgedeelten. De meeste dezer voorstellen hebben wij reeds opgenomen in vorige nummers. meente zijn nagegaan, waarbij men zich niet aan de inrduk kan onttrekken dat Abbega aanvankelijk was vergeten. Dit nu is zeer wel verklaarbaar. Het dorp zal er waarschijnlijk niet onder lijden. Niet ter inzage liggen (althans niet voc de eerste keer) de nos. 7 Heeg en 28 het recreatiecentrum Snekermeer. Deze ontwerpen hebben enige weken ge leden reeds ter inzage gelegen, en zijn de Raad inmiddels gepasseerd. Rest ons nog te vermelden dat al deze plannen door het architectenbureau Ir J. E. Wiersma te Leeuwarden zijn ont worpen. formeerde Oosterkerk aan de Jachtha venstraat alhier, welke voor dit doel ge schikt kan worden gemaakt. De raad van deze kerk verklaarde zich inmiddels reeds in beginsel bereid aan de plannen van het schoolbestuur zijn medewerking te verlenen. Uiteraard zal de gemeente alvorens de betreffende lokaliteit beschikbaar te kunnen stellen daarover de beschikking moeten hebben. Wij hebben ons in ver band hiermee tot de raad van de Gere formeerde Kerk alhier gewend met het verzoek ons te berichten of hij bereid is de consistoriekamer van de Oosterkerk voor het onderhavige doel tot wederop- zeggens aan de gemeente in huur af te staan. Hoewel over de voorwaarden waaronder deze huurovereenkomst zal worden aangegaan, nog overeenstem ming moet worden bereikt, heeft ge noemde raad in beginsel zjjn medewer king toegezegd. Het komt ons gewenst voor, dat, vooruitlopende op het overleg over de huurvoorwaarden, spoedshalve reeds thans een besluit wordt genomen tot het huren van de betreffende loka liteit en dat het regelen van de voor waarden aan ons college wordt overge laten. Het schoolbestuur zal hierdoor in staat worden gesteld om tijdig de nodi ge maatregelen te nemen teneinde de school bij de aanvang van het komende schooljaar te kunnen openen. Op grond van het vorenstaande advi seren wij u de gevraagde medewerking te verlenen in de vorm van het beschik baar stellen van genoemde lokaliteit. Z. h. s. aangenomen. Bij het voorstel van B. en W. betref fende In Detroit (V.S.) zijn twee politie mannen gearresteerd die bekend hebben bijna 400.000 gulden te hebben geroofd bij tien bankovervallen. In hun vrije tijd traden de politiemannen op als gemas kerde rovers. B. en W. adviseren Van het bestuur van de Vereniging voor Christelijk schoolonderwjjs is een aanvrage ingekomen om medewerking voor het stichten van een nieuwe kleu terschool. Het ligt in de bedoeling de nieuwe kleuterschool te stichten op het zgn. „Eiland”. Uit de overgelegde stuk ken blijkt, dat de te stichten school 1 werklokaal en 1 speellokaal zal bevatten en plaatsrui' ite moet bieden voor 30 kleuters. Een door de ouders onderteken de verklaring, waaruit blijkt, dat de school op het tijdstip van de vermoede lijke opening zal worden bezocht door het vereiste minimum-aantal van 30 kleuters, die tenminste vier jaren en ten hoogste vijf jaren en zes maanden oud zijn, is eveneens overgelegd. Aangezien alle door artikel 51 van de Kleuteron derwijswet gevorderde stukken zjjn over gelegd en de aanvrage ook overigens aan de gestelde eisen voldoet komt deze in beginsel voor inwilliging in aanmer king. Hoewel derhalve de medewerking voor het stichten van een nieuw school gebouw zou kunnen worden verleend mag tengevolge van de u bekende huidi ge financiële moeilijkheden niet worden verwacht, dat dit ook zou betekenen, dat de bouw binnen afzienbare tjjd zou kunnen worden verwezenlijkt. Het schoolbestuur stelt er in verband met gebrek aan plaatsruimte in de Juliana- kleuterschool niettemin prjjs op zo mo gelijk op korte termjjn de school te kun nen openen en heeft daartoe uitgezien naar een mogelijkheid om de school eerst in een bestaand gebouw onder te brengen. Voor dit doel is het oog geval len op de consistoriekamer van de Gere- straat, Oud Kerkhof, Stationsstraat, Dr Boumaweg, Parkstraat, W.Noor- derhorne, Kruizebroederstraat, W. L. Smit en Co’s internationale sleep dienst en A. W. v. d. Tak’s Bergingsbe drijf te Rotterdam hebben weer eens een moeilijk karweitje opgeknapt. Hun zee slepers hebben zaterdag in alle vroegte een enorm cilindervormige inlaatfilter, dat de basis zal vormen van een midden in het Kanaal van Bristol geprojecteerd pompstation, naar zee gesleept en nauwkeurig op de fundamenten in zee laten zaken. De 3500 ton zware caisson kostte 1 miljoen gulden en het plaatsen er van door bovengenoemde maatschap pijen vergde ook ongeveer 1 miljoen. Een generator van 120 ton bestemd vooi' het Provinciaal Electriciteitsbedrjjf van Noord-Holland zal dezer dagen van Milaan naar Velsen worden vervoerd. Dit transport wordt door de spoorwegen v. Italië, Zwitserland, Duitsland en Nederland verzorgd. G bruik wordt gemaakt van een enor me wagon, die eigendom is van de Zwit serse spoorwegen en speciaal geconstru eerd werd voor zeer zwaar vervoer. De voorlopige vosten van dit vervoer zijn op f 50.000 geraamd, terwijl voor el’’e dag dat de wagon langer dan ge contracteerd, in gebruik is, f 1000 moet worden betaald. De onderkant van de te vervoeren ge nerator ligt slechts veertien centimeter boven de rails. De gehele wagon in be laden toestand heeft een lengte van bjjna 43 meter. De duur van het vervoer van Milaan naar Venlo zal ongeveer tien dagen zijn. (Algemeen Handelsblad). Bovenstaande ontboezeming moest ons van het hart nu de uitbreidingsplan nen van alle dorpen en gehuchten van de grote gemeente Wymbritseradeel zo als officieel is aangekondigd, op het ge meentehuis van 10 juli tot en met 6 au gustus 1958 voor een ieder ter inzage liggen. Belanghebbenden kunnen gedu rende deze periode hun bezwaren schrif telijk bij de gemeenteraad indienen. Hoewel een ieder wordt geacht de wet te kennen, weet ook een ieder dat daar nog wel het een en ander aan ontbreekt, vandaar dat het ons goed toeleek de be tekenis van het bovenstaande feit voor de inwoners van Wymbritseradeel nog eens in eenvoudige woorden weer te geven. Wat wil dat dus zeggen? Dat wil in de eerste plaats zeggen dat belanghebbenden, wanneer zij reële be zwaren hebben tegen bepaalde onder delen van de ontwerpen, deze thans ook moeten indienen bij de Raad. De Raad is dan verplicht ze te behandelen en met zjjn opmerkingen en beslissingen door te zenden naar Gedeputeerde Staten. Verzuimt een belanghebbende nu zjjn bezwaren in te dienen bij de Raad, dan zjjn eventuele bezwaren die hij later nog eens indient bjj Gedeputeerde Staten of de Kroon bjj voorbaat niet ontvankeljjk. Heeft men ze in eerste instantie echter wel tijdig ingediend, dan kan men als de Raad ze heeft verworpen, later nog be zwaren bjj Gedeputeerde Staten en de Kroon indienen, die ze dan wel serieus moeten bekijken. Natuurlijk moet men dan letten op de publicaties van ter in zage ligging en de termijnen waarbinnen bezwaren ingediend moeten worden. We moeten nog opmerken wie wette- Ijjk onder belanghebbenden werden ver staan. Dat zjjn de eigenaren en gebrui kers van landerijen en gebouwde eigen dommen in de plannen, benevens de aan grenzende eigenaren en gebruikers: Is men niet eigenaar of gebruiker van on roerende goederen, dan kan men geen bezwaren indienen en evenmin kan men bezwaren indienen met betrekking tot eigendommen van derden die niet gren zen aan eigen bezittingen. Verenigingen van Dorpsbelang, indien ze geen onroe rende eigendommen hebben die in het plan zijn begrepen, kunnen geen (althans ontvankelijke) bezwaren indienen. Uit de aard der zaak zal, wanneer be paalde verenigingen bezwaren indienen, een gemeentebestuur wel terdege reke ning houden met die bezwaren, doch of ficieel zijn ze niet ontvankelijk. Uit het bovenstaande moge blijken dat het o.i. noodzakelijk is, dat eige naars en gebruikers van land dat dicht bij een dorp ligt of waarvan men ver moedt dat er wel eens wat mee kan ge beuren, zich vergewissen van de plan nen. De ambtenaren van de gemeente zullen daarbij, zoals de ervaring leert, zeer behulpzaam zjjn met uitleg. Zo nor' kan men dan daarna maatregelen nemen. Met nadruk willlen we er nog op wij zen dat men geen bezwaren behoeft in te dienen als men denkt dat men schade zal lijden door de uitvoering van het plan, terwjjl men tegen het plan zelve eigenlijk geen bezwaren heeft. De wet telijke regelingen voor eigenaren en ge bruikers zijn tegenwoordig zodanig dat de schaden die zij lijden steeds volledig vergoed dienen te worden. Het gaat hier natuurlijk alleen maar over de objektie- ve, in geld uit te drukken schaden. Denkbeeldige schaden, bijvoorbeeld de gehechtheid aan een bepaald stuk land (erfgoed) of een bepaalde situatie (kronkel in de weg) worden niet ver goed. Hoewel betrokkenen bepaalde plannen uit de aard der zaak in de eerste plaats vergeljjken met hun eigen belangen, is het nuttig om, wanneer men meent met het oog op deze eigen belangen bezwa- r 1 te moeten indienen, in deze bezwa ren het algemeen belang toch wel voor op te stellen, want daarvoor is het plan immers gemaakt en dan heeft men ook de meeste kans van slagen met zijn be zwaren. De uitbreidingsplannen van de dorpen en gehuchten in de Friese plattelands gemeenten zjjn doorgaans weinig spek- takulair en ingrijpend. De inwonertal len blijven op zijn best gelijk en gemeen ten en partikulieren bouwen slechts voorzover dat nodig is en de financiën het mogeljjk maken. Men maakt daarom slechts plannen omdat het wettelijk is voorgeschreven en geeft in die plannen de plaatsen aan waar op bepaalde wijze gebouwd kan worden, waarbij uiteraard naar een afronding wordt gestreefd. Dit laatste maakt dat de kapaciteit nog al eens groter is dan de behoefte voor de eerste 10 jaren, maar het verantwoorde lijkheidsbesef van gemeenten en parti kulieren, benevens de zuinigheid t.a.v. de middelen maken dat hier zelden onge lukken gebeuren, en men kan daar dus ook geen bezwaren tegen hebben. De Gemeente Wymbritseradeel is zeer grondig te werk gegaan. Er liggen na melijk 27 grotere en kleinere kaarten ter inzage, benevens nog een kaart met dwarsprofielen. Te weten: Het Sneker skütsje „De Sneker Pan” wordt weer in gereedheid gebracht voor de komende wedstrijden, waarvan de eerste zaterdag 2 augustus in Grouw gehouden wordt. Het scheepje is al geducht onder han den genomen door schipper Fokke Vene- ma, diens zoon en de heer Huitema, die de t de verflaag van romp en opbouw door een gla .zend nieuwe vervingen, waarvoor Gebr. Tjallema n.v. de verf 1 gratis beschikbaar stelde, en de leer- lingen van de Technische School maak- 1 ten onder leiding van de heer Sieperda een nieuw roer, dat al door alle deskun- 1 d’~en is geroemd. Verder heeft de com- missie een ander tuig aangeschaft in het zeil waarvan als herkenningsteken de - letters Sn zijn aangebracht. In de vergaderingen van de S.K.K. is al meerdere malen over het een of an dere herkenningsteken gesproken omdat de hepen voor de niet ingewijde toe schouwers moeilijk te herkennen zijn, maar tot een besluit is het nog nooit ge komen. Daarom heeft de Sneker Com missie de knoop nu zelf doorgehakt, welk voorbeeld naar gehoopt wordt, na volging zal vinden. Morgen komt het skütsje nog op de werf, xfraar de laatste hand aan de werk zaamheden zal worden gelegd. Tot directeur in vaste dienst van de Rijks Middelbare Landbouwschool Sneek is benoemd ir IJ. Groenveld, ee vol is ontheven van zijn functie als leraar aan de R. M. Landbouwschool te Gouda. „De Kerselanders” nemen op deze avond de vrolijke noot voor hun reke ning. Start Martiniplein (7 uur), Zuidend, Hoogend (noordzijde), Grootzand (oostzijde). Leeuwenburg, Markt- In navolging van een Amsterdams voorbeeld is nu ook te Rotterdam een zo genaamd liftbureau opgericht; het draagt de naam Eurolift en stelt zich voor be middeling te verlenen tussen degenen die een „lift” in hun auto wensen te geven en degenen die van deze gelegenheid ge bruik wensen te maken. Het bureau berekent aan beide betrok ken partijen een vergoeding voor zijn bemiddelende arbeid aldus meldt de N. R. Crt. Het werk van dit soort bemiddelings bureaus is vooral in het buitenland niet onbekend meer. In Duitsland bijvoor beeld bestaan verscheidene van deze in stellingen. De Westduitse Bundesbahn heeft getracht een einde te maken aan hun activiteit; de uitslag van de daar over gevoerde procedure is zodanig ge weest dat de bureaus hun werk voort kunnen zetten. Zij gebruiken daar de ta rieven van de spoorwegen als grondslag voor de berekening van de bedragen die de liftgevers aan de liftnemers in reke ning brengen. De Nederlandse bureaus gaan niet zo ver. Zij beschouwen het verlenen van bemiddeling als hun voornaamste taak; wel geven zij adviezen over de even tuele vergoedingen. Verder bieden zij hun bemiddeling aan voor het sluiten van een verzekering door de liftnemers. Hun bedoeling is bemiddeling te verle nen voor reizen door geheel West-Europa. De N. R. Crt. meldt dat de Koningin, prins Bernhard en de prinsessen Bea trix en Irene in Zuid Frankrijk zijn aan gekomen. Gedurende drie weken zal aan boord van de „Piet Hein” (aan dek van het vrachtschip Weltevreden na~r Marseille vervoerd) en de Groene Draeck een vacantietocht langs de Zuid-Franse k—t worden gemaakt. De mijnenveger Breukelen zal, zo nodig, de verbinding jnet Nederland onderhouden. De prinsessen Margriet en Marijke, haar verzorgster en enige vriendinnen zouden enige dagen later vertrekken. Het lag in de bedoeling gistermiddag een proefvaart te maken en dan tevens het nieuwe tuig te beproeven, maar door het slechte weer en omdat de vaste kern van de bemanning stuurman Jan van Akker, Sietse Hobma en Eeltje Tjerk- stra niet aanwezig kon zijn, moest dit tot na de werf-beurt worden uitge steld.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1