Toren van Dronrijp staat (eindelijk) in de steigers Tocht Ouden van Dagen Oudega (W.) Uit de historie van het Sneker Gymnasium ULST van en De nieuwste foto van H. K. H. Prinses Irene, die morgen, dinsdag, 19 jaar wordt Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL W- 113e jaargang no. 62 Maandag 4 augustus 1958 Redakteur; L. KIEZEBRINK Kaatsver. Sneek Kaatsen I r Programma Beiaard-bespeling Geslaagd Redaktie-adres Kdeinzand 7 Telefoon 287X Openbare Leeszaal en Bibliotheek Sneek Het Sneeker Nieuwsblad is «en gecombineerde urtgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 1 - Franse Organisten bezochten de Grote Kerk Benoemd I SNEEKER NIEUWSBLAD (i) (Fin- De naam. Verliezersronde. Wordt vervolgd. zoeken. Een probleem. i De sierlijke toren van Dronrijp: eindelijk in restauratie wonder bevelen. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: 2omb Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 <K 5150) Geslaagd voor het praktijk-diploma Boekhouden van de Associatie: mej. A. Bruinsma en de heren A. Siemonsma, R. Weyer en H. Wiersma te Sneek en de heer A. de Jong te Bolsward, allen opgeleid door de heer P. Kooi, leraar Boekhouden, Jollenstraat 7 te Sneek. Advertentieprijs 15 et per mm Bij contract (handelaadv.) lager Abonnementsprijs f 3.— per hall jaar. Franco per poet t 3.7» per half jaar. Giro 8 5 0 7 *8 ten saaie van Sneeker Nieuwsblad. Foto N.F.P. - Magielsen F. Chopin F. Chopin Jef van Hoof te Sneek, Bolsward en Joure op woens dag 6 augustus 1958 door Arie Peters, stadsbeiaardier van Nijmegen en Haar lem. 1. Inleiding 2. Menuets (uit Platée) J. Ph. Rameau 3. Oud-Nederlandse liederen: a. Den uil (bew. Jan Wagenaar) b. Die nagtegaal (bew. A. Peters) c. Het was een sneeuwwit vogeltje (bew. A. Peters) L. v. Beethoven (bew. A. Peters) Een oud spreekwoord zegt, dat in ie der dorp kerk en toren in het midden dienen te staan, maar men moet dat niet al te letterlijk opvatten en in elk geval gaat het in Dronrijp niet op. Daar staan namelijk sinds de grijze oudheid kerk en toren aan de buitenkant van het dorp. En het gaat te ver wanneer men daar om zegt, dat er dus in Dronrijp iets niet klopt, want Dronrijp is een plaats van onbesproken reputatie. Immers, hier stond de wieg van Laurens Alma Tade- ma, die als kunstschilder vooral in En geland grote bekendheid had. En Eise Eisinga, de eenvoudige wolkammer, wiens naam nu nog met eerbied wordt genoemd om zijn kennis van wis- en na tuurkunde en om zijn planetarium te Franeker, is hier geboren. Voorts is hier onder meer een beroemd Franeker hoog leraar, Hermannus Venema woonachtig geweest. En, dat Dronrijp, niet alleen een plaats is waar het goed moet zijn te wonen, maar waar het tevens gezond is, kan blijken uit het feit, dat daar in 1703 een zekere Joost Schup moet zijn over leden op de respectabele leeftijd van 112 jaar. Nee, de reden dat Dronrijps kerk en toren niet in het midden staan, moet men niet in deze richting zoeken, voor Dronrijp gaat het oude spreekwoord niet op. Hier legde partuur no. 2, F. Sterk, Sj. Sikkes, D. Hoitsma beslag op de 1ste prijs. De 2e prijs was voor het trio P. Douma, J. Hoekstra, W. Couperus. De eindstand was 53, 62 en een gepas seerde kaats. De prijzen werden met een toepasse lijk woord uitgereikt door voorzitter A. v. d. Leij. Gisteren hield de Kaatsver. Sneek op het Black Boys-terrein aan de Noorder- hoek een onderlinge ledenwedstrijd waaraan door 6 parturen van drie spelers werd deelgenomen. De lijst zag er als volgt uit 1. R. Brandsma, C. Langerak, G. Lan gerak; 2. F. Sterk, S. Sikkes, D. Hoitsma; 3. S. Kuiken, L. de Wagt, A. Dantuma; 4. P. Douma, J. Hoekstra, W. Coupe rus; 5. J. Post, H. Steensma, J. Ruiter; 6. H. Andela, N.N., G. Mulder In verband met de geringe deelneming tal van leden namen deel aan wed strijden in omliggende plaatsen of wa ren met vacantie werd besloten on der de verliezers van de eerste omloop een afvalronde te houden, zodat het al met al nog een geslaagde wedstrijd is geworden, waartoe het vertoonde spel en het fraaie weer in ruime mate heb ben bijgedragen Opvallend was het kra nige spel van de 12-jarige Gerrit Lan gerak, die met zijn vader C. Langerak en R. Brandsma een partuur vormde en zo meewerkte dit trio de eerste prijs in de winnaarsronde te bezorgen. Als voor- inse en in het tussenspel leverde deze „kaatser in de dop” prima werk. De 2e prijs was voor het drietal H. Andela, N.N. en G. Mulder. Zij verloren de eindpartij tegen partuur 1 met 45, 06 en een niet gepasseerde kaats. De groep Franse organisten en vrien den van het orgel uit Elzas-Lotharin gen (Frankrijk), die momenteel een „orgelreis” maakt door ons land, bracht vrijdagmiddag een bezoek aan de Grote- of St. Maartenskerk alhier. Nadat de heer J. W. Boeijenga het orgel had bespeeld, werd het gezelschap in de voorm. sacristie ontvangen door de president van de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente, Dr K. H. Siccama en de president-kerkvoogd Dr H. Hofstra. Dr Siccama sprak de gasten toe in de Franse taal, heette hen hartelijk welkom en gaf een overzicht van de bouwge schiedenis van kerk en rgel. Tijdens de thee werd elk der deelne mers een foto en een korte beschrijving van het orgel aangeboden. Daarna be gaf het gezelschap zich in de kerk, waar de heer Boeijenga op verzoek van enkele orgelvrienden de klankmogelijk- heden van het orgel demonstreerde. Nadat de leider van het gezelschap zijn dank had betuigd voor de gulle ont vangst, vertrok men naar Leeuwarden. De oorzaak daarvan gaat terug tot overoude tijden, tot een verhaal, dat de moeite waard is en nu weer een tikkel- tje actueel wordt, nu de oude witte toren van Dronrijp in de steigers staat. U kunt het allemaal geloven of niet, maar in de twaalfde eeuw, toen er in Dronrijp nog maar een paar huizen stonden, wer den 'e gemoederen benig gehouden door een probleem, waarvoor men maar geen oplossing kon vinden. Dat er een kerk gebouwd moest worden, daarover was men het roerend eens, maar de plaats, waar het Godshuis moest verrijzen vorm de de twistappel. De bevolking was ver deeld in groepen, die ieder een eigen mening verdedigden en allemaal ’t been stijf hielden. Dit alles had trouwens een diepere I oorzaak dan gewone dwarsdrijverij. Men vreesde dat in Dronrijp hetzelfde zou ge beuren als in Nijland. Daar had men iv diezelfde tijd ook een kerk gebouwd. Men had met zorg een stuk grond ge kozen, maar wat men de ene dag op bouwde, bleek de volgende dag weer te zijn afgebroken. Zulks ging alle mense- Zaterdagmiddag werd te Leeuwarden de jaarlijkse kaatspartij van donateurs van de Vereniging van Kaatsers gehou den waaraan o.a. werd deelgenomen door de secretaris der Kaatsver. Sneek, de heer S. Breuker, die met de kaatsers C. van Tuinen en T. de Groot, beiden uit Leeuwarden op de 2e prijs, drie kunstvoorwerpen, beslag wist te leggen. Friesland is dermate zuinig op z’n monumenten, dat een restauratie nauwelijks meer iets bijzonders is. Reeds vele jaren wordt er met succes geijverd voor het behoud van vele oude gebouwen. Kerken met zadeldaktorentjes, poortjes, fraaie gevels en gebouwen als de Schierstins in Veenwouden of het Martenahuis te Fra neker werden onder handen genomen en nog altijd zijn er vele plannen voor restauraties opdat andere gebouwen, die een sieraad zijn in het Friese land, be houden blijven. In de lange rij van gerestaureerde bouwwerken en te restau reren gebouwen, nemen kerk en toren van Dronrijp een aparte plaats in. In Dronrijp is namelijk de restauratie begonnen van de fraaie witte toren, die eigenlijk weinig Fries van stijl is, maar een dermate belangrijke plaats in het landschap inneemt, dat men zich alleen daarom al kan verheugen over het feit, dat deze witte toren eindelijk in de steigers staat. gevoelen, weer een goede zou worden. Nu dat is het geworden, dat mogen we hier direct wel zeggen, de heren der commissie hadden alles uitstekend gere geld. Over Avereest, Hellendoorn, waar even werd gestopt voor een wandelinge tje om van het natuurschoon te genie ten, en Rijssen werd vervolgens naar de Holterberg gereden, waar in ,,’t Löss Hoes” het middagmaal werd gebruikt, dat uitstekend was verzorgd en smaakte. Over Deventer en Apeldoorn werd toen naar Vaassen gereden, waar de thee ge bruikt werd en nog het een en ander be zichtigd. Over Epe, Zwolle en Steenwijk werd gereden naar Oranjewoud. Daar werd, nadat onderweg nogal eens ge trakteerd was, koffie gedronken en het vogelpark bezocht. Het was toen als 8 uur geworden en het werd dus tijd huis waarts te keren. Over Sneek en Hom- merts werd naar Oudega teruggereden waar het muziekkorps EMM omstuwd door een grote menigte het gezelschap al opwachtte. Men trok naar Ons Gebouw,” waar de oudjes opnieuw op koffie met wat er bij werden getrakteerd, terwijl EMM zich ook nog even liet horen, wat de gezelligheid zeer ten goede kwam. Hier bracht de heer A. Feenstra nog eens dank aan allen die hadden meege werkt aan het organiseren en slagen van deze prachtige tocht, in het bijzonder gold die dank ook zuster Westra die en kele oudjes de behulpzame hand had ge boden en de chauffeur van de bus, de heer Haanstra, die op de tocht nog al eens inlichtingen over de bezienswaar digheden verstrekte. Namens de vele oudjes sprak de heer Joh. Boersma een dankwoord tot het bestuur en allen die meegewerkt hadden deze prachtige tocht mogelijk te maken. Begeleid door EMM werd gezamenlijk de Avondzang gezon gen waarna allen, dankbaar gestemd, huiswaarts keerden. Intussen moeten wij ons niet verhelefl dat dit eerste hoofdstuk uit de Sneker gymnasiale historie wel zéér nevelig is, waarbij men zich bovendien dient af te vragen in hoeverre zich ook de Kruis heren, die in 1462 hun intrek hadden genomen binnen Sneek, niet onbetuigd hebben gelaten in onderwijszaken. De Kruisheren legden zich immers niet al leen toe op studie, doch ook op het on derricht van jongens, wier ouders op een degelijke opvoeding prijs stelden. Zo doende kende men ook in de Middel eeuwen in menige stad reeds een „schoolstrijd”, waarbij de saeculiere geestelijkheid haar oude rechten tegen de reguliere geestelijken trachtte te ver dedigen. Hoe het ook geweest moge zijn, Eelco Napjus, wie wij nooit dankbaar genoeg kunnen zijn zovele wetenswaardigheden in zijn, in 1772 gedrukte kroniek te heb ben vastgelegd, verzekert ons dat de Sneker Latijnse School eenmaal zulk een faar- genoot dat de „discipels uit Fries land by menigten en zelfs uit andere Provintien kwamen, om dese Scholen te frequenteren”. Al bliijkt uit zijn verze kering niet of dit het geval was vóór- dan wel né. de Hervorming. 19 september zal een gedenkwaardige dag zijn in de annalen van het roem ruchte Sneker Gymnasium. Eindelijk immers zal het afschuwelijke gebouw, waarin de bloem van de Friese Zuidwesthoek sinds 8 januari 1880 werd opgebor gen, metterwoon verlaten kunnen worden. In een feestelijke stoet zullen docen ten en oud-docenten, leerlingen en oud-leerlingen de 19de september van het Oud-Kerkhof naar de Almastraat schrijden en aldus de overgang naar het nieuwe gebouw bezegelen. Een gebeurtenis, welke aanleiding vormt tot een terugbllk in de historie na bij nog voor allen, in wier leven het Sneker Gymnasium veel, zéér veel zelfs heeft betekend, verder af voor degene, die de betekenis van het Sneker Gym nasium voor een wijde gemeenschap ook in voorbij gegane eeuwen verlangt vast te stellen. OUDEGA (W), 31 juli. Vandaag was het dan weer zover, de oudjes van onze plaats en omgeving trokken er op uit. Nagewuifd door velen, reden zij om 8 uur in een grote ZWH bus en zes perso nenauto’s het dorp uit. Het weer hield zich de gehele dag uitstekend. Over Span nenburg, Heerenveen en Meppel werd naar de eerste pleisterplaats gereden nl. café „De Witte Bergen” bij de Wijk. Daar werd een heerlijk kop koffie met koek geserveerd en voerde de voorz. van onze ver. Dorpsbelang, de heer A. Feen stra, even het woord om de wens uit te spreken dat deze dag, welke ons de een heid van allen, zonder onderscheid doet De naam „Stedelijk Gymnasium” is, om te beginnen, van betrekkelijk jonge datum. In het laatst verschenen num mer van het gymnasiale schoolorgaan, „Rostra”, wijst Dr Wadman er op dat deze naam het uitvloeisel was van de nieuwe wet op het Hoger Onderwijs. Deze nieuwe Wet, welke enige orde zocht te brengen in Hoger Onderwijs, schreef nogal ingrijpende hervormingen voor, wensten de leerlingen der ouderwetse „Latijnse Scholen” voortaan nog tot de Universiteit te werden toegelaten. Wilde Sneek dus met haar tijd meegaan, zo was het noodzakelijk de aloude Sneker „Latynse Skoale” op nieuwe leest te schoeien en voor de naam „Gymnasium” in aanmerking te doen komen. Aldus geschiedde op 24 april 1876 gaven de curatoren der Sneker Latijnse School te kennen: „1ste dat Sneek in het bezit blijve eener inrichting voor hooger onderwijs; 2de dat de bestaande la- tijnsche school worde gereorganiseerd en veranderd in een gymnasium". 110 Sneker burgers ondersteunden dit verlangen met een adres, 27 mei 1876 bij de Gemeenteraad ingediend, terwijl 22 augustus 1878 de Raad het besluit nam de Latijnse School per 1 October 1878 op te heffen en door een Gymna sium te vervangen. Men heeft wel eens beweerd dat de Sneker Latijnse School in het jaar 1398 zou zijn gesticht, zodat er in 1948 alle reden scheen, het 550-jarig bestaan met grote luister te vieren. Helaas, de bron van deze bewering kon niet worden ont dekt, zodat er van feestvieren niets kwam. Het is met de kennis over de middeleeuwse historie van de Latijnse School trouwens maar droef gesteld zo dat men zich wel tevreden zal moeten stellen met de wetenschap dat deze reeds bestond eer het Calvinistische stadsbestuur, in 1580, deze instelling dienstbaar ging maken aan de predikan tenopleiding. Men borduurde daarbij in- het Enfin, de ossen werden gevonden bij een rietpoel bij het dorp. De grond werd op gehoogd en daar bouwde men de eerste kerk van tufsteen. Omstreeks 1500 was d!e kerk echter zo vervallen, dat men de bouwmeester Antonie Antoniszoon riep om een nieuwe kerk te bouwen, hetgeen rond 1544 is geschied. Na vele ingrij pende. veranderingen prijkte deze kerk eeuwenlang als een sieraad in het land schap. Maar, om te voorkomen dat Dronrijp weer evenver zou komen als rond 1560, diende deze kerk al sinds jaren grondig gerestaureerd te worden. Er zaten barsten in de toren, de pleister laag was sterk aangetast en de kloklui ders hebben zelfs verteld, dat de lampen in de kerk schudden, wanneer de klok ken werden geluid. Al met al werd de restauratie van jaar tot jaar duurder en hier zal een bedrag van meer dan f 200.000.mee gemoeid zijn. Tijd was geld voor Dronrijp, maar er was meer tijd dan geld en zo komt het, dat nu pas de toren in de steigers staat, de toren van de kerk, waaraan een zo typische ;eschiedenis is verbonden. Aan de voet van de toren staat een oude herberg net een uithangbord, dat aan het oude verhaal herinnert, een bord met twee ossen. De toren met de kerk vormen meer dan een herinnering, na melijk een monument in het Friese land schap, dat nu dank zij restauratie weer vele jaren een sieraad zal zijn. Moest haar zuster koningin Elizabeth van Engeland tijdens een bezoek aan een kolenmijn een wit mijnwerkerspak aantrekkeniets dergelijks viel ook prin ses Margaret ten deel bij de Niagara-watervallen in Canada. Om dit grote der natuur van nabij te aanschouwen, was een regenjas wel aan te Foto: Prinses Margaret (voorgrond) in witte regenjas. lijk verstand te boven en ten einde raad koos men maar een ander stuk grond. Daar gebeurde evenwel hetzelfde. Een geestelijke, wiens hulp werd ingeroepen, verklaarde dat dit alles een vingerwij zing was en dat men niet het juiste stuk grond had gekozen. Hij adviseerde een koe met een bakje cement en stenen om de nek, of twee ossen, gespannen voor een slee met bouwmaterialen, tegen de avond los te laten en om dan de kerk te bouwen waar de dieren de volgende och tend gevonden zouden worden. Aldus ge schiedde en er was geen vuiltje meer aan de lucht. De Dronrijpers waren voor zichtige lieden en besloten tenslotte om alles naar Nijlands voorbeeld te doen. Sommigen geloofden er niet in, maar konden toch niet tegenspreken, dat het geen kwaad kon. Zo werden in Dronrijp twee ossen met een ketting aan elkaar gebonden en tegen de avond losgelaten. De volgende ochtend, toen de nevel nog dreunen van de ossen in het witberijpte over het veld hing, ging men de dieren veld. De rijp en het dreunen zou men Wij kunnen voor de waarheid nog altijd in de naam van Dronrijp te niet instaan, maar volgens een oud ver- rug kunnen vinden, zegt dit verhaal, haal is men daarbij afgegaan op 4. Contradans in C 5. Trois pastourelles a. Lison dormait b. La Batelière c. La chanson du tamborineur 6. Uit het „Ritterballet” L. v. Beethoven 7. Liederen uit verschillende landen: a. Quid Long syne (Schotland) b. Per spelemann (Noorwegen) c. Arvon mekin ansaitsemme land) d. l’Acqua bella (Italië) 8. a. Mazurka 48 b. Nocturne (in Es) 9. Menuet 10. a. Speldewerkstersleer E. Hullebroeck b. Van Pier den mandenmaker Jaak Opsomer c. Beiaardlied P. Benoit 11. Dansje Kees Roelofs tussen slechts op het oude patroon voort aangezien vóórdien de Latijnse School bij de Sneker Sint Maartenskerk geïncorporeerd was geweest in de eerste plaats om over koorknapen te kunnen beschikken, enigszins in het kerklatijn bedreven, in de tweede plaats jongelieden de gelegenheid te bieden zich voor te bereiden op een opleiding tot geestelijke, in de derde plaats jongens van gegoede stand in staat te stellen enige algemene ontwikkeling op te doen eer zij in de koopmansstand traden dan wel naar- Keulen, Parijs, Bologna of Pa dua werden gezonden, teneinde zich ver der te bekwamen in de theologie, rech ten of medicijnen. De overlevering wil dat het bovenver trek der nog bestaande Sacristie tot deze „Schole van Sinte Maarten” heeft dienst gedaan. Hetgeen alleszins aanne melijk klinkt waar heden ten dage de Sacristie der Sint Geertruidskerk te Workum nóg de benaming „Latynsks Skoalle” draagt. Geestelijken van de Sneker Sint Maar ten zijn uiteraard de docenten van deze middeleeuwse scholieren geweest en om dat de begeving der kerkelrjke ambten aan deze kerk aan de Commandeur van het Johannleter klooster „Sint Jans- berg” alias „Hospitael” stond, kunnen deze docenten heel wel Johannieters ge weest zijn, met wie de Sneker „spes patriae” nog niet zo slecht af was. Nevelig. In de afgelopen maand juli telde de Leeszaal 1617 bezoekers, van wie 143 vrouwen en bedroeg het aantal uitge leende banden 8302. Waar Dr A. Wadman de opdracht heeft aanvaard, de geschiedenis van het Sneker Gymnasium vanaf het eerste be gin zo nauwkeurig mogelyk te boek te stellen, mogen wjj ons van de taak ont slagen achten zulks eveneens te trach ten gesteld dat wjj hiertoe in staat zouden zijn. Het is slechts onze bedoe ling aan de hand van enige, min of meer anecdotisch gestelde mededelingen de belangstelling der Sneker burgerij voor de komende herdenking gaande te ma ken, opdat de gehele stad zich mede op maakt vreugde te betonen over de we dergeboorte van zulk een nobele instel ling als het Sneker Gymnasium een instelling, welke de stad eerst waarlijk die naam waardig doet zijn. Bij beschikking van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is aan de Universiteit te Groningen be noemd tot docent in het elementair La tijn in de faculteit der Letteren en Wijs begeerte Dr R. ten Kate, conrector van het Willem Lodewijk Gymnasium te Groningen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1