Veel deelnemers in de Sneek-week Martin van Waning schilder, beeldhouwer (en heer) van Schiermonnikoog Uit de historie van het Sneker Gymnasium van en IJLST Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL 113e jaargang no. 63 Redakteur: L. KIEZEBRINK In de grote klassen minder, in de kleine meer Expositie Jan Stroosma 1 Winnaars wisselbekers 16 m2 groep Hendrik Bulthuis Geslaagd Fantastisch schouwspel in het Wilhelminapark Redaktie-adres Kldnzand 2 Telefoon 2871 Donderdag 7 augustus 1958 Het Sneeker Nieuwsblad is een en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD- Uitslag verkoping gecombineerde ettgeve een NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT G. Benner krijgt Guggenheimprijs Katholiekendag 1958 Bejaarde heer te Ede vermoord T z 2 dl). Twee plannen. r d« Niet vorstelijk. Ongeloofwaardig. Wordt vervolgd. De inschrijvingen 1 NULAND. Mej. Yfke Sieperda alhier slaagde dezer dagen voor het diploma A kleuteronderwijs. Waterorgelvuurwerk van licht, water en muziek. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Jomb Drijfhout Kiexebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) van het eiland zijn hoed even licht, want ook zo is Martin van Waning, de schil der, die een unicum is, omdat hrj het in de zomermaanden zo druk heeft als een neringdoende. Advertentieprlja U et per mm Bij contract thandeleadv.) lager Abonnementeprija f 3.— per hall jaar. Franco per poet f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 3 ten uaaa vaa Sneeker Nieuwablad. SNEEKER NIEUWSBLAD der het gymnasiale stelsel. Dr J. H. Moll, de pas aangestelde rector, zag geen kans zjjn tot 46 leerlingen aanga- groeide schare in de drie klasjes onder te brengen en zo verhuisde men ten ein de raad naar andere localiteiten in de stad: een lokaal van de „school voor kosteloos onderwijs”, drie lokalen van de „voormalige Industrieschool” en drie kamers in het „Paleis van Justitie”, alias Gerechtsgebouw. De slopers gingen onderwijl hun gang en maakten korte metten met het schooltje van 1855, dat zodoende slechte een „vita brevis” beschoren was. Voor de eenmanswedstrijden op dins dag bestaat een zeer grote belangstel ling, groter dan de vorige jaren. Voor de 16 m2 klasse o.a. hebben zich 27 per- KONINKLIJKE FAMILIE IN SAN REMO. Deze telefoto laat onze Koninklijke familie zien, terwijl zij een trap afgaat in een bebost terrein te San Remo, Hebt u ooit gehoord van een beeldhou wer, die de plaats waar hij woonde be langloos een ontwerp voor een monu ment aanbood, uit pure dankbaarheid, dat hij daar meer dan twintig jaar had mogen wonen en werken? Martin van Waning deed het enkele jaren geleden, toen hij bereid was zijn eiland het mo del voor een beeld van een levensgrote schiere of grijze monnik aan te bieden. Helaas is men er niet in geslaagd, al thans tot op de dag van heden niet, om het benodigde bedrag voor het gieten in brons bijeen te brengen, maar het ge baar blijft er even waardevol om, en het past typisch bij Martin van Waning. Deze schilder en beeldhouwer is een martiale figuur met zijn goed verzorgde baard, zijn (eeuwige) zwarte sigaar, het kalotje op het hoofd en zijn charmante optreden. Men zou hem zestig' geven, hooguit, hij is omstreeks zeventig, maar in feite komt het er op neer, dat hij veel jonger is, dan beide leeftijden zou den doen vermoeden, hoe mysterieus dat ook mag schijnen. Hij is jong in zijn hu mor, verjongd in zijn werk en slechts bejaard in zijn levenswijsheid. Eigenlijk is dat laatste geen wonder, want deze schilder heeft een avontuur lijk leven achter de rug. Hij was voor bestemd voor een loopbaan in de tech niek. Gedurende zijn studie schilderde hg al en tot ieders verbazing keerde hg daarna de techniek voorgoed de rug toe en ging hij alleen maar schilderen en beeldhouwer, onder meer Dankmeijer en Willem de Zwart werden zijn leermees ters en jaren later schilderde Van Wa ning in het kunstcentruip te Wiesbaden, waar hij veel succes had. Wellicht zou hij daar zijn gebleven, als hij niet toe vallig de Russische grootvorst Orloff had ontmoet, die zjjn werk zeer bewon derde en die Van Waning bovendien aanstelde als zijn particulier secretaris. Met de grootvorst ging Van Waning op reis door Europa. Hij schilderde in Duitsland, Frankrijk, Italië, Spanje en Noord Afrika en dat reizen en trekken duurde voort tot de grootvorst stierf. De schilder bleef achter en vestigde zich op een buiten in Rees. Doch in 1917 kwam hij terug naar Nederland. Hij werkte daarna in Oostvoorne, nog later in Engeland en in 1926 vinden we hem op de Veluwe, waar hij ook de twaalf enorme doeken maakte, die als de Veluwe-cyclus bekend werden, doch vrijwel zijn vernietigd. In 1934 kwam de schilder naar Schiermonnikoog, zonder de bedoeling daar te blijven. Dat bezoek gaf echter andermaal een beslissende wending aan zijn leven, want Van Wa ning is nog op dit eiland. Meen echter niet, dat zijn leven er gezapig voortrol de, want dan hebt ge het mis. Hij kreeg daar op Schiermonnikoog de oude zee- va "tschool als atelier en expositieruim te. Tijdens de afgelopen oorlog stierf hij echter bijna onder het puin van diezelf de zeevaartschool, toen een aangeschoten bommenwerper zijn vernietigend materi aal boven het eiland losliet. Bijna al het werk van de schilder werd in een paar tellen vernietigd, maar na maanden, toen In de vorige winter werden voor de 16 M2 groep „Hendrik Bulthuis” twee wisselbekers beschikbaar gesteld: de „Rivella”-beker door de Condensfabriek Friesland voor de A-klasse en de Schijf- sma-beker door de fa. J. Schijfsma te Sneek ”oor de B-klasse. Deze bekers zijn thans verzeild over vier wedstrijden, t.w. op Pinkstermaan dag te Grouw, tijdens de zomerwedstrijd van de S.Z.C. en twee tijdens de wed strijden van de Jouster Watersport op de Goëngarijpster Poelen. De wedstrijd van Workum moest nl. wegens het slechte weer worden afgelast, waarna deze door de J.W.S. werd overgenomen. Winnaar voor een jaar van de Rivella- beker werd de heer H. A. Minks te Leeuwarden met „Non pareil”, van de Schijfsma-beker de heer F. J. Robijns te Workum met „Sam Sam”. Hebt u in dit kille land, dat over ’t algemeen bar kunstlievend is voor zover de portemonnaie er niet aan tepas hoeft te komen, ooit gehoord van een kunste naar, van een schilder of een beeldhouwer, die het zo druk heeft als een neringdoende? Het lijkt bijna ónmogelijk, maar op een van de Noordzee-eilan- den, namelijk op Schiermonnikoog, leeft Martin van Waning, schilder en beeldhou wer, die dit unicum heeft bereikt. In deze zomermaanden, nu het op de eilanden, in zomerhuisjes en pensions zo vol is als een potje met pieren, zo vol, dat sommige eilandbewoners op hun eigen overloop of in hun eigen schuurtje sla pen, krijgt deze schilder-beeldhouwer drommen belangstellenden te verwerken in zijn fraaie atelier. Dat wil niet zeggen, dat hij zijn schilderijen aan de lopende band verkoopt, maar nochtans is een en ander een unicum. Trouwens, eigenlijk is Van Waning zelf ook een unicum, een man namelijk die ge niet slechts in zijn werk, maar ook als mens, levenskunstenaar en heer kunt waar deren, een man, die leeft voor wat schoon en goed is en die bijna een kwart eeuw geleden in Schiermonnikoog een arsenaal vond, waar hij uit kon putten tot op de dag van vandaag. Het in 1757 verbouwde schooltje hield het tot 1855 uit. Er kwam een nieuw ge bouwtje voor in de plaats, alweer op de zelfde plek, 15.5 ellen lang en 7.6 ellen breed. Het telde slechts twee lokalen en omdat men daar toch beslist niet mee toekon werd er voor f 200.— een derde lokaal boven op getimmerd. Bepaald vorstelijk was de school dus niet. De onhoudbaarheid van de toestand werd wel door ieder ingezien toen 8 ja nuari 1879 de nieuwe school begon on gepensioneerd de genie, dat achter dennebomen verscholen enigs zins van de weg afstaat. In zijn om geving werd de heer Canter Visscher, die zich weinig met anderen bemoeide, zeker niet als welgesteld beschouwd. Het is nog niet bekend, of er geld of waardevolle voorwerpen worden vermist. Een petroleumventer uit Ede bemerk te dinsdagochtend dat de deur van de heer Canter Visscher niet gegrendeld was en dat op zijn bellen geen gehoor werd gegeven. Hij vond het vreemd, maar nam geen maatregelen, ’s Avonds ging een der buurtbewoners naar het huisje. Hij zag geen tekenen van leven en alarmeerde de politie. Deze ontdekte hierop de misdaad. Een eerste onderzoek, waarbij gebruik werd gemaakt van een politie-speur- hond, leverde geen resultaat op. In Kunsthandel Atema op de Oude Koemarkt houdt de, in Leeuwarden ge boren en in Amsterdam werkzame, schilder en tekenaar Jan Stroosma een kleine, maar wel belangrijke tentoon stelling. Grotendeels tekeningen en ge wassen tekeningen in O. I. inkt en ver der een klein aantal olieverfstukken. Het schilderwerk, over het algemeen in mooie, sobere kleuren, met hier en daar een heldere noot, is knap van kom positie en tekening. Ons vielen op de nos. 5 en 6, beide vertolkingen van zeil wedstrijden op het Sneeker Meer. Ook no. 8 „Danspaar” en no. 12 „Huizen in de sneeuw” zijn stukken die er uit sprin gen. Enkele van de schilderijen deden, qua opzet en kleur, in de verte aan Van Gogh denken, maar dit leek ons niet zijn beste werk. In deze nabootsing zit nog iets van de dilettant en het lijkt ons voor de schilder niet gewenst in deze trant door te gaan. Verschillende invloeden en dan beter, zijn ook in zijn tekeningen verwerkt. Hier en daar, als in no. 16 „Mattheus Passion” komt de manier van tekenen van Marius Bauer om de hoek kijken. Hier is echter de invloed zodanig ver werkt, dat toch wel van een eigen stijl sprake is. Onze slotconclusie is, dat hier een kunstenaar aan het woord is, die iets te zeggen heeft en die zeker recht heeft op de nodige aandacht. Een bezoek aan bovengenoemde kunsthandel loont o.i. alleszins de moeite. B. Men schrijft ons Zaterdag wordt in het prachtige Wil helminapark aan de Bolswarderweg al hier een sprookje werkelijkheid. Dan zal in dit schitterende bloemen- en water- lustoord West Europa’s grootste water orgel de nieuwste symphonie van het betoverde water spelen. Het waterorgel, uniek geplaatst op het eilandje midden in het park, is mooi en gracieus, kleur- en bovendien sonen aangemeld, zodat deze klasse ge splitst moet worden. Het aantal aangiften voor de groeps- en teamwedstrijden is ook zeer bevredi gend. Verwacht mag worden, dat voor alle klassen waarin deze wedstrijden ge houden zullen worden, volledige groepen kunnen worden samengesteld. Banen ongewijzigd. Hoewel er verleden jaar nog al enige bezwaren tegen de toen nieuw ingevoer de banen zijn ingebracht, komt hierin geen wijziging. Dezelfde banen voor acht windrichtingen worden gehand haafd. In ons nummer van maandag a.s. zul len wij de samenstelling van de diverse teams en groepen en eventueel nadere bijzonderheden publiceren. Notaris H. A. J. Alma te Bolsward verkocht dinsdagmiddag finaal in hotel- café Leeuwen een perceel vruchtbaar weiland onder Gaastmeer, groot 1.84.60 H.A. (ca. 5 pdm.), in pacht bij J. Leen- stra tot 30 april 1960. Koper de heer W. Bakker te Oudega voor f 4139.De maximumprijs van f 4772.werd dus niet bereikt. De jury voor de Nederlandse Guggen- heim-prijs 1958 heeft de nationale prijs toegekend aan G. Benner (Amsterdam, vroeger te Leeuwarden) voor zijn schil derij „Boer met koeien” en tevens een aantal schilderijen aangewezen, die me dedingen voor de internationale Gug- genheim-prijs 1958. De andere werken zijn: K. Appel „Vrouw en struisvogel”, Corneille „Com positie 1958”, L. Horn „De boer” en J. Nanninga „Compositie 1957” De werken zullen in het najaar op een tentoonstelling te New York worden ge toond, nadat de internationale Guggen- heim-prijs door vertegenwoordigers van drie internationale kunst organisaties zal zijn toegekend aan een der aldaar mede dingende werken aldus het Alg. Han- delsblad. hg nauwelijks weer was hersteld, her vond hij zjjn oude kracht en kreeg hij de moed om opnieuw te beginnen. Hij werkt nu in een nieuw atelier achter zijn huis. Aan zijn werk is duidelijk zijn afkomst uit Haagse school te zien, vaar Van Waning heeft een fraai kleurenpalet ge vonden, een eigen expressie, hij is ex pressionist en luminist en zijn wolken luchten zijn bijzonder fraai. Het werk van deze schilder is blij als de man zelf, opgewekt als de schilder, die nu honder den badgasten ontvangt en die geen af scheid van hen neemt met een „tot ziens”, maar met een charmant „au re- voir”. Zo is Van Waning, de schilder, die op Schiermonnikoog vond, wat hij jaren lang in vele landen'zocht: vrede, rust en schoonheid. Dat is dan ook de reden, waarom hij steeds na enige tijd afwezig te zijn geweest, bij het naderen Om nog weer op Eelco Napjus terug te komen, hij vertelt ons voorts, dat in zijn tijd (1772) het college van curato ren werd gevormd door de burgemees ter, He secretaris en twee predikanten. De curatoren droegen toen nog de mid deleeuwse titel „scholarchen” en waren alle uiteraard van Calvinistische huize. Ook de docenten rector, conrector en praeceptor dienden Calvinisten te zijn en hadden recht op een vaste zitplaats in de Grote Kerk, „kunnende van daar hun oog houden over hare discipels, die alhier ook vaste besloten plaatsen heb ben, bekent onder de naam van de La- tyr— Banken”. De rector moest daarenboven iedere zondagavond een dienst leiden in de Grote Kerk men hield er drie diensten iedere zondag welke avonddienst ech ter ir. 1704 werd afgeschaft en vervan gen door een „Sondags Avond Catechi satie”, in de Kleine- of Broerekerk. Niettemin dienden de scholieren van de Latijnse School de beide andere diensten bij te blijven wonen, onder toezicht van hun leermeesters. De schoolgemeen schap stond dus wel zeer in het teken der toenmalige staatskerk, zodat an- rsdenkenden in het bijzonder de Men nonieten en Rooms-Katholieken, op hun best geduld, van deze instelling moeilijk profijt konden trekken. Grappig is wel, dat de leerlingen tot aan het jaar 1704 verplicht waren „met mantels omhangen na school te gaan”. Men krijgt de indruk dat de overheid, de plagerijen beu, waaraan de pupillen door hun minder bevoorrechte leeftijd genoten waren blootgesteld, aan deze plechtstatige dracht een einde heeft ge maakt. Ook vertelt Napjus dat de Latijnse School een kostbare verzameling Latijn se, Griekse en Hebreeuwse boeken rijk was, „waarschynlyk in de jaren 1600 en 1602 aan deselve praesent gedaan”. Naar middeleeuwse zede lagen deze op lesse naars, met kettingen tegen diefstal vastgenageld, zoals men het heden ten dage nog kan zien in de beroemde Li brije der St. Walburgskerk te Zutfen. In 1757, toen de Latijnse School werd ver- bou- zij stond toen reeds, als een afzonderlijk gebouw, op dezelfde plaats als nu bracht men de boeken tijdelijk over naar het Stadhuis. Zij bleven daar naderhand achter en waren er in 1772 nog. Wat er sindsdien mee gebeurd is vermochten wij niet te achterhalen. In ieder geval zijn zij zoekgeraakt en ver moedelijk opgeruimd toen het Stadhuis, in 1828, in- en uitwendig werd vertim merd. He‘ klinkt ongeloofwaardig, maar alle klachten en jammerkreten ten spijt zou den er evenveel jaren verstrijken eer deze school werd verlaten als het ce- I menten jaartal boven de kromme deu- j ren achter het eeuweijfer aangeeft: 79 I Het klinkt als een boosaardige voorspel ling, een vloek, welke, eindelijk, zal wor- I den opgeheven nu de dagen, verhuld in het geheimcijfer, dat zovele geslachten onder zich langs zag trekken, zijn ver vuld. Moge de stilte, ingetreden na het ontvolken der lokalen, weldra worden gebroken door het beuken der mokers, opdat dit wanstaltigste aller Sneker wangedrochten niet langer de ergernis der burgerij en de lachlust der vreem delingen opwekt Van Waning is niet alleen schilder, maar ook beeldhouwer, en het gips model van een poes, waarmee hij hierbij is afgebeeld, bewijst dat. zijn als volgt over de klassen verdeeld. De aantallen van verleden jaar staan tussen haakjes. R.O.R.C.klasse 2 (0), Sharpies 5 (0), Olympiajollen 4 (5), Sternklasse 5 (0), Larken 11 (5), Schouwen, waaronder twee uit Holland, 5 (5), Jeugdklasse (Pluis) 11 (15), Jeugdklasse (Flits) 3 (0), 12 v. Jollen 10 (12), 16 m2 Stip- klasse 20 (28), 16 m2 Streepklasse 59 (62), 30 m2 klasse 8 (8), B.M.klasse 3 (4), 22 m2 klasse 6 (10), Valken 30 (44), Pampusklnsse 11 (15), Finnjollen 2 (0), Vrijheidsklasse 31 (32), Regen- boogklasse 10 (16), Flying Dutchman- klasse 8 (4). De eenmanswedstrijden. rijk en welgelijnd en bovendien een klankrijke attractie, een attractie die ongetwijfeld duizenden mensen zal be koren. Maar niet alleen dit kleurrijk „water- concert” zal de toeschouwer in verruk king brengen. Het gehele park is gedu rende de periode 9 augustus en 11 tot en met 22 augustus ’s avonds één grote sprookjestuin, een symphonie van licht en kleur. Deze week is in het Wilhelminapark koortsachtig gewerkt. Er zjjn extra bloemperken aangelegd, de paden zijn aangeharkt, oude bijna uitgebloeide bloe men en planten zijn vervangen door nieuwe. Het toch al keurige en goed ver zorgde park is hierdoor nog aantrekke lijker geworden. Een prachtige kunst matige waterval zal aanstonds, wan neer het vallende water in een zee van licht komt, een feëriek schouwspel op- 1 leveren, doch ook de fonteintjes in de 1 vijvers zullen een aparte bekoring heb ben. Honderden schijnwerpers, ruim 150 TL-bakken met diverse kleuren zullen het park doen veranderen in een kleu renmengeling van natrium en kwik, van groene, rode, blauwe, gele, paarse, ja alle mogelijke kleuren, kortom het park wordt herschapen in een sprookjestuin. Want naast de talloze bloemperken, zul len ook de volières, de kassen en de wee opnieuw wit geverfde bruggetjes n een zee van kleur en licht de bewon dering van ieder trekken. Niet minder dan twaalf kilometer kabel wordt voor die unieke verlichting gebruikt. Langs de kant van de Bolswarderweg over een lengte van bijna 700 meter zullen vlag gen en illuminatie ook van die kant het park een kleurrijk en fleurig effect be zorgen, om dan nog maar niet te spre ken van het eilandje. Daar raakt men eenvoudig niet op uitgekeken Wil men dit alles van nabij eens rus tig: bekijken, dan is daarvoor gelegen heid. Want aan de kant van de Oudé Dijk komt een openlucht theetuin, die tegen de zacht glooiende helling gelegen heid biedt om zittende van een prach tige doorkijk te genieten. Met intense aandacht kan men daar de weerspiege ling van al die lichtjes in het zacht kab belende water bewonderen. Onder het genot van een koele of warme dronk kan men daar zien en horen hoe „wa- tertrapper” Wim Akkerman Jr. het wa ter laat dansen op het ritme van de mu ziek Rijzende en dalende waterzuilen, die door de verlichting een verrassend kleurrijk effect opleveren. Gisteravond waren er voor de Sneek week 244 individuele inschrijvingen bin nen gekomen, welk aantal vermoedelijk nog wel iets zal toenemen. Verleden jaar vermeldde het programma 270 deelne mers. Deze achteruitgang zit voorname lijk in de grote klassen, wat ook in de vorige jaren al merkbaar was. De klei nere schepen winnen nl. meer en meer veld omdat ze niet zo duur in onder houd zgn en ook gemakkelijker bemand kunnen worden. Als nieuwe klassen zullen in deze Zeil- week aan de start komen de dit jaar in gestelde Flitsklasse voor de jeugd en de Sternklasse. Van de R.O.R.C.-klasse en gc Finnjollen is dit nog niet zeker, daar het aantal aangiften gisteravond nog te gering was. Er moeten nl. min stens drie deelnemers in een klasse zijn, wil de wedstrijd hierin doorgaan. Ge hoopt wordt echter, dat ook voor deze klassen nog enige inschrijvingen zullen worden ontvangen. Oude boeiers en Friese jachten zijn helaas niet aangegeven, vermoedelijk omdat deze dit jaar elders uitkomen. Dit unieke schouwspel zullen we deze keer dus hoogstwaarschijnlijk moeten missen. Intussen kibbelde de Sneker Gemeen teraad wij maken hierbij dankbaar gebruik van de door Dr Wadman mee gedeelde gegevens over de grootte cn standplaats van het nieuwe Gymna sium. Men had namelijk een „Plan-A” en een „Plan-B”, het een mèt, het an der zónder „ruime vestibule”. Voorts was bij het eerste plan voorzien in de bouw van een „lees- en leerkamer”. Tenslotte werd het „Grote Plan” aan genomen, dat niettemin bepaald geen „groots plan” kon worden genoemd en dan ook nimmer heeft voldaan. 15 maarC 1879 werd de bouw aanbesteed en voor f 12.877 gegund aan timmerman P. F» Postma. De netto-bouwkosten liepen evenwel op tot f 14.089,06 en terwijl het bouwwerk 15 september 1879 opge leverd had moeten worden konden de curatoren eerst 6 januari 1880 aan B. en W. schrijven dat het gebouw door leerlingen kon worden betrokken. Wat de plaats van het nieuwe gym nasium betreft, hoewel enige raadsleden bezwaar hadden gemaakt dit wederom op de oude plek te zetten, ging men daartoe toch over. Het grote bezwaar van deze laatste plaats was evenwel dat de veemarkt, voorheen op de (Oude)' Koemarkt gehouden, inmiddels naar het tegenwoordig Martiniplein geheten ter rein was overgebracht, dat vrij gekomen was door de afbraak der zich daar voor heen bevindende gasfabriek. Men kon zich er des dinsdags dus niet verstaai» baar maken, hetgeen rector Moll in zjjn eerste jaarverslag reeds tot de nodige jammerklachten aanleiding gaf. Daar kwam bij dat naast het Gymnasium de M.U.L.O. was gelegen in 1886 tot „bargehok” vernederd, thans brand weerkazerne waarvan de leerlingen zie niet ontzagen de gymnasiale ruiten te breken en, zo de vensters open ston den, daardoor zelfs brandend vuurwerk te werpen. Afgezien daarvan bleek ook de nieuwe school, bij het toenemen van het leer lingenaantal, veel te klein te zijn. In 18811882 bedroeg dit aantal 69 evenveel als in 1957 in 1882 liep het op tot 80, in 1883 zelfs 83, welke top nadien nog slechts éénmaal zou worden gehaald. „Gelukkig” daalde het aantal in 1885 weer tot 74, en in 1886 tot 67. Als van ouds wordt op 15 augustus a.s. te Rijs weer de jaarlijks terug kerende Katholiekendag gehouden. Stond de dag vorig jaar geheel in het teken van het 40-jarig jubileum van de organiserende vereniging „It Roomsk Frysk Boun”, dit jaar wordt het aan be tekenis winnende evenement door geen „nevenverschijnselen” begeleid. De dagindeling is ongeveer dezelfde als van de laatste voorgaande jaren en vermeldt, behalve de plechtige H. Mis te Bakhuizen, opgedragen door de Wor- kumer neomist, de eerwaarde heer Jel- mer Huisman, het optreden van diverse gymnastiekklubs en de Jonge Boerin nen, een rede door de heer S. de Haan van Leeuwarden onder de titel „Aktive kultuerbilibbing”, waarnaar met belang stelling wordt uitgezien. Het middagprogramma, dat afgewis seld wordt door het spel van het korps uit Blauwhuis, wordt besloten met een openlucht dansfeest in besloten kring. Ruim acht uur gaat de première, in Friese versie, van het openluchtspel „De flewielene want” van de Ameri kaanse schrijfster Rosemary Cassy, ver taald door de heer S. de Haan, en ge speeld door de kriteklub uit Leeuwarden onder regie van de heer J. Adema. Ver taler, regisseur en spelers zullen, gezien hun goede reputatie, de aanwezigen waarschijnlijk wel geen verrassing in ongunstige zin bezorgen. De inhoud van het stuk vormt ongetwijfeld wèl een verrassing. Het stuk behandelt het con flict tussen een jong leraar die geschie denis geeft aan een meisjesschool (in ternaat) en een hooggeplaatst functiona ris in de Katholieke kerk. Een en an der neemt dergeljjke afmetingen aan dat de leraar, beschuldigd van communisme, met ontslag bedreigd wordt. De zusters, onder wier leiding de school staat, gaan hiermede niet accoord en proberen de bisschop, een der betrokken partijen, tot andere gedachten te brengen. Een en ander geschiedt op een dergelijke ma nier dat gesproken kan worden van een .fluwelen” handschoen die de zusters voor de leraar opnemen. Vergissen wij ons niet dan zal het ook de komende 15e augustus „op Rils” aan gezelligheid en sfeer niet ontbreken. Vermoedelijk zaterdag of zondag is te Ede een moord gepleegd op de 73-jarige heer C. H. A. Canter Visscher, die daar alleen woonde in een huisje aan de Wekeromseweg. Maandagavond heeft de politie het stoffelijk overschot gevonden; het lag aan de voeten gebonden op het bed. De schedel bleek ingeslagen. Van de daders men neemt aan dat het er meer dan een geweest zijn ontbreekt vooralsnog ieder spoor; het motief tot de moord is niet bekend, aldus het Alge meen Handelsblad. Het slachtoffer, een bouwkundig tekenaar van woonde al jaren alleen in zijn huisje,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1