Verrassend mooi begin van de Sneek-Week Skutsjefestijn op het Sneekermeer besloten Opening van de Sneek-Week w - L is ULST WYMBRITSERADEEL en van J Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, I 113e jaargang no. 66 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Voorproefje van Hardzeildag terschool (1. Bloemstraat a. Maandag 18 augustus 1958 Zaterdag ideale zeildag; zondag schitterend zomerweer maar te weinig wind. Jaap Helder de nieuwe schipper in de orde van de Sneker Pan Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Andermaal belangrijke aan winsten voor Fries Scheep vaartmuseum dank zij Lank- horst Touwfabrieken F. Tjaberings burgemeester van Muntendam Beperkte openstelling Post kantoor op Hardzeildag Sneker Pan derde op de ranglijst Gemeentelijke lening ten be hoeve van RedakteurL. KIEZEBRINK De winnaar.... UITSLAGEN ZATERDAG „Steentje” van 1000 gulden. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb Drijfhout Kiezebrink 8c Co Kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 <K 5150) een beste Gemengde klasse (kajuitjachten): 1 L. J. de Bruin, Bergum; 2 A. Looper, Sneek. Idem (open jachten): 1 A. Terpstra, Sneek; 2 J. T. Hendriksma, Sneek. Olympiajollen: 1 J. Fekkes, Assen; 2 R. Rijks, Rotterdam. Sharpies: 1 P. Hansen, Enkhuizen; 2 B. Brinkhorst, Amsterdam. Als geste tegenover de zeilverenigin gen en om te tonen dat het Gemeente bestuur gaarne een steentje wil bijdra gen om haar zorgen te verlichten, bood de burgemeester aan de beide voorzit- 38.8 40.4 50.9 54.9 55 60 74 Redaktie-adre» Kleinzand 7 Telefoon 2871 SNEEKER NIEUWSBLAD ggg -.-k. 7 7 Dit laatste legt echter een zware last op de beide (Zeilverenigingen. De gewo ne werkzaamheden komen in gedrang omdat het budget vrijwel geheel in de Sneek-Week gestoken moet worden. En toch zal deze gehandhaafd moeten wor den en zullen wij ons er op moeten bezin nen welke maatregelen daarvoor genomen dienen te worden. Een opgave niet al leen voor de verenigingen zelf, maar ook voor het gemeentebestuur, voor ge heel Sneek en voor alle verenigingen wie het wel en wee van onze stad ter harte gaat. Wjj zullen moeten nagaan, zo be toogde de burgemeester, of de basis die thans alleen door de beide zeilvereni gingen gevormd wordt wel voldoende is en ons er op moeten beraden hoe wij aan het geheel een beter en breder vlak kun nen geven. Het gemeentebestuur is be reid daaraan zjjn volle medewerking te verlenen en met de betrokkenen ovèrleg te plegen, waartoe het zo nodig zelf het initiatief wil nemen. bouw chr. kien-, Hij wees daarna op de grote beteke nis van de Sneek-Week zonder welke wij ons Sneek niet meer kunnen voorstellen en roemde het initiatief van de oprich ters en de organisatie. 1. Ulbe Zwaga, Grouw 2. Aldert Hoekstra, Drachten Veenhoop 3. Jan van Akker, Sneek 4. bodewijk Meeter, Leeuwarden 5. Klaas v, d. Meulen, Staveren AdvertenUeprtji 15 et pei mm Bij contract «handelsadv iagei Abonnementsprijs t I.- pet Ml) jaar Franco per poet t 3.75 pet half jaar. Giro 8 6 0 7 4 8 ten name ran Sneeker Nieuwsblad. Na de vele regens en de polaire lucht waarop we verleden week onthaald wer den, was het prachtig weer aan het begin van deze 28ste Sneek-Week wel een bijzonder prettige verrassing. Wel was er zondag te weinig wind, maar de stellig duizenden bezoekers op het Kolmeersland en in de honderden schepen en boten op en aan het meer, maar ook op het Paviljoen en langs de oevers van het Roekoegat en de Houkesloot, hebben van een heerlijke zomerse dag kunnen genieten. Het was een en al fleur en kleur en een parade van bruine bodies, badpakken en andere luchtige zomerkledij. En voor de penningmeester van de S.Z.C. bovendien een dag, die extra geld in kas bracht. Laten we ook voor zijn collega van de K.Z.V.S. hopen, dat het een voorproefje was van Hardzeil dag. Friesland zegevierde in deze wedstrijd tegen Groningen vrijwel over alle linies. De eerste vier plaatsen en de zesde wa ren nl. voor de Friezen wat hun 39 pun ten opleverde tegen 16 voor de Gronin gers. Deze startten hedenmorgen dus kansloos. Tot burgemeester van Muntendam is benoemd onze oud-stadgenoot de heer F. Tjaberings. De heer Tjaberings is nu gemeente-secretaris van Baarderadeel en een zoon van oud-burgemeester Tja berings van Wymbritseradeel. Darken: 1 Mej. M. G. Bellinga, Almelo; 2 H. D. Voskamp, Almelo; 3 B. Muller, Almelo; 4 T. Vries, Steenwijk. B.M. klasse: 1 Favoriet, A. v. d. Kloos ter, Groningen. Jeugdklasse (Pluis): 1 M. J. A. Kempkes, Reeuwijk; 2 G. L. Woortman, Groningen; 3 M. v. Calcar, Haren; 4 W. Stam, ’t Op bij Sneek. 12 v. Jollen: 1 A. W. Reijers, Sassen- heim; 2 J. M. de Jonge, Amersfoort; 3 J. Hulsker, Rotterdam; 4 Jan Schoen, Am sterdam. Sternklasse: 1 J. A. E. Verkade, Zaan dam; 2 K. Stuurman, Zaandijk. Flitsklasse: 1 W. B. v. d. Meer Jr, Leeu warden; 2 G. Hellinga, Leeuwarden. 30 m klasse: 1 H. Ceveke, Hoogeveen; 2 A. Vollema, Grouw; 3 Mr. W. Hoek stra, Joure. 16 m Puntklasse A: 1 Th. de Haan, Sneek; 2 B. de Haan, Sneek; 3 W. J. Vee- ninga, Groningen. 16 m Puntklasse B: 1 H. H. Donker sloot, Sneek; 2 C. Visser, Sneek; 3 F. A. de Groot, Groningen. 16 m Streepklasse A: 1 R. Siebrand, Kampen; 2 H. Olde Agterhuis, Heeren- veen; 3 H. A. Minks, Leeuwarden; 4 S. v. d. Steeg, Leeuwarden; 5 J. Hoeber, Leeu warden. 16 m Streepklasse B I: 1 P. Boorsma, Bergum; 2 J. van Wieren, Nijhuizum; 3 F. Hiemstra, Franeker; 4 H. S. Schaap, Workum; 5 J. Waterlander, Heerenveen. 16 m Streepklasse B II: 1 F. J. Robijns, Workum; 2 J. de Vries, Workum; 3 J. Haagsma, Sneek; 4 A. J. Sminia, Sneek; 5 E. Th. Agterhof, Delft. Schouwen: 1 F. F. Atsma, Oppenhuizen; 2A. Hoekstra, Jutrijp; 3 B. v. d. Veen, Oppenhuizen. 22 m klasse: 1 H. E. Zijlstra, Joure; 2 J. M. Rademakers, Heerenveen. Valken A: 1 Mr R. Mulder, Langweer; 2A. Wester, Grouw; 3 F. Jansma, Grouw; 4 H. Wester, Heerenveen; 5 M. C. Breu- ning, Leeuwarden. Valken B: 1 J. G. de Jong, Gorredijk; 2 v. d. Meij, Leeuwarden; 3 R. J. Over meer, Leeuwarden; 4 U. F. W. Krikke, Oranjewoud; 5 T. v. d. Laan, Dokkum. Vrijheidsklasse A: 1 C. de Haas Jr, Breukelen; 2 S. de Jong, Amsterdam; 3 P. de Reuver, Amsterdam; 4 K. Wolthuis, Amsterdam; 5 Tj. Waterlander, Heeren- veen. Vrijheidsklasse B: 1 H. R. v. d. Laan, N. Loosdrecht; 2 E. v. d. Zijpp, Sneek; 3 Jan Boomsma, Sneek; 4 J. E. Timmer, Groningen; 5 H. Repko, Sneek. Pampusklasse: 1 K. Jissink, Sneek; 2 S. F. Hoekstra, Joure; 3 H. de Jong, Sneek; 4 P. de Jong, Sneek. Regenbogen: 1 C. J. de Jong Jr, Joure; 2 C. W. Kist, Rotterdam; 3 J. Alberda, Sneek; 4 T. Zwart, Sneek. Flying Dutchman klasse; 1 U. de Vries, Grouw; 2 Jaap Helder, Paterswolde; 3 U. Jager, Lemmer; 4 Guus Bierman, Am sterdam; 5 J. S. Bouman, Leeuwarden. Te veel wedstrijden. Mr Mulder ontkende dat de belang stelling voor het zeilen in Friesland tanende is, zoals een der dagbladen on langs schreef. Ze neemt zelfs ieder jaar toe. Ook het aantal schepen. Wel is bij de kleine zeilverenigingen de deelneming aan de wedstrijden achteruitgegaan, waarvan naar spr. mening de oorzaak gezocht moet worden in het steeds toe nemende aantal wedstrijden. Ook in Hol land. Daaraan is het ook te wijten dat het aantal deelnemers uit Holland aan De bijeenkomst in de raadzaal werd o.a. bijgewoond door de besturen van de beide zeilverenigingen, burgemeester J. van Hout en wethouder G. Jouwsma van Wymbritseradee' leden van de Raad van Beheer der N.V. Sneeker Jachtha ven, bestuursleden van V.V.V., de Ver eniging van Sneker Zakenlieden en het Actie Comité Sneek, de „Schippers” K. Vrolijk, dr W. B. van der Meer en S. van der Steeg (de heer J. C. van der Velde was verhinderd maar zond schriftelijk zijn beste wensen voor de komende zeil- week), Korpschef Kooistra en de groeps commandant van de Politie te Water, alsmede de vertegenwoordigers van de deelnemers uit elke klasse twee en meerdere genodigden, van wie de burgemeester in ’t bijzonder de drie ,,Pan”-schippers verwelkomde, daarbij zijn vreugde er over uitsprekende, dat de heer Vrolijk in zoverre van zijn ziek te was hersteld, dat hij deze opening weer kon bijwonen. Beide dagen leverden een Friese zege op. De eerste dag won de Jong vóór Kist, Rotterdam, Alberda en Tom Zwart, zondag kwam Gerrit Ooms verrassend als winnaar uit de strijd en eindigde Wa- lig, Zaandijk als tweede, de Jong als derde en Ir Bakker als vieyde. Deze laat'te viel zaterdag uit wegens een ge broken mast, toen hij bezig was de achterstand in te lopen welke zijn te vroege start hem had opgeleverd. Zon dag voer hij met een mast van Alberda, die er in allerhaast op geplaatst was. De strijd in de Flying Dutchmen werd beheerst door Ulbe de Vries, Ulbe Jager en Jaap Helder. De eerste twee bezetten om beurten de eerste en derde plaats. Jaap Helder was beide dagen tweede. Groningen kansloos In de Groeps wedstrijden 16 m2 klasse. leverde een fraaie overwinning op voor Klaas v. d. Meulen, stuurman op het skütsje van Staveren, die daarmee tevens beslag legde op de wisselprijs en de beker van „De Corner”. Tweede was Aldert Hoekstra, Drachten-Veenhoop; derde Jan van Akker, Sneek. Daarna finishte Lodewijk Meeter, maar deze werd wegens een bakboord-stuurboord kwestie met het Lemster skütsje uitge sloten. De vierde prijs was daardoor voor Ulbe Zwaga, Grouw. Vijfde Rintje Rit sma, Lemmer; zesde Jan Brouwer, Sneek; zevende Berend Mink, Eernewou- de en achtste Marten Engelsma, Hee renveen. doorgaan met het zenden van vracht schepen naar de zeilcentra in Holland om de zeilers aldaar voor een civiele prijs naar Sneek te halen. De heer H. S. Groenhout, voorzitter van de S.Z.C., dankte de burgemeester namens beide verenigingen voor de en- veloppes en feliciteerde Jaap Helder, wiens doorzettingsvermogen in de F.D.- klasse hij bewondert, eveneens met zijn onderscheiding. Daarop gaf hij nog een overzicht van het aantal deelnemers in elke klasse. Als laatste spreker voerde de heer C. J. Berkhout, voorzitter van de Ver. van Sneker Zakenlieden, het woord. De za kenmensen achten het ook van groot belang dat de Sneek-Week gehandhaafd blijft en, aansluitend bij wat de burge meester hierover mededeelde, wees hij hen er daarom op, dat het misschien nodig zal zijn eens te praten over de maatregelen welke daarvoor genomen moeten worden. Het gezelschap begaf zich daarop naar beneden om de muzikale hulde van de beide plaatselijke muziekcorpsen, het Tamboer- en Pijpercorps van Advendo en de Trommelcorpsen van de drie Gym nastiekverenigingen in ontvangst te nemen, waarvoor ook de burgerij veel belangstelling toonde. De Marktstraat zag zwart van de mensen. Op woensdag 20 augustus is het post kantoor slechts beperkt open. a. Behalve voor de zegelverkoop de afgifte van poste-restante stukken en het afhalen van correspondentie door busrechthouders wordt het kantoor voor de postdienst gesloten om 11 uur; b. de tweede briefpostbestelling komt te vervallen. De openstelling voor de telegraaf- en telefoondienst ondergaat geen wijziging. Namens de Kon. Zeilver. Sneek dank te haar voorzitter mr K. H. Mulder B. en W. voor de ontvangst. Een groot ver schil met de openingen van vroeger. Het is prachtig dat wij onze gasten thans in deze omgeving kunnen ontvangen. Spr. wenste daarna Jaap Helder geluk met de hem verleende onderscheiding. Wij hebben wel eens gevreesd, zei hij, dat de familie Helder nu ze van de 16 m2 klasse in de Flying Dutchmen is overgestapt voor Sneek verloren zou gaan omdat deze klasse hier in ’t noor den niet sterk vertegenwoordigd was. Gelukkig echter is hier thans een vrij groot aantal en daarom hopen wij hen jg Sneek-Week dit jaar is teruggelopen, nog herhaalde malen in Sneek te zien. p>e pei(je zeilverenigingen zullen echter Velds daarin gisteren behaalde alsmede de eerste en tweede plaats van de jonge Donkersloot, terwijl de tweede plaats van Tabe Radsma, gisteren achter van Wieren, eveneens moed geeft voor de volgende dagen. Voor de tweede maal heeft de N.V. Lankhorst Touwfabrieken het Fries Scheepvaart Museum in staat gesteld belangrijke antiquiteiten voor Sneek te verwerven. I- de eerste plaats een sierlijk zilve ren bekertje, in 1664 door de Sneker zilversmid Wyger Jansen vervaardigd en via een Amsterdamse antiquair uit een Engelse collectie betrokken. Het bijzon dere van dit bekertje is dat het een „geschubde” gravering vertoont, een Gothische versieringswijze welke op 17e eeuwse stukken hoogst zelden voorkomt en vermoedelijk, als een Zuid-Duitse ver- sieringstrant, in Friesland ingang vond toen hier gedurende de eerste helft van de 16de eeuw eerst de hertogen van Saksen, naderhand de Habsburgers hun stempel op de Friese kunstnijverheid drukten. Tot de verdere aanwinsten behoort een origineel 17de eeuws kruiskozijn met glas-in-lood ruitjes en luiken, enige fraai besneden, in Friesland uiterst zeldzaam geworden Lodewijk XIV- deuren alsmede diverse andere betimme- ringsfragmenten, waaronder 18de eeuw se vensters met het vermaarde, enigs zins bolle, paarse glas. Glas, dat tot voor 15 jaren nog te bewonderen viel aan de helaas afgebroken gevel op de hoek van het Kleinzand en de Bieske- torensteeg, het pand waarin voorheen de prachtige, antieke apotheek van Lolke Dokkum gevestigd was. Uiteraard zul-, len deze betimmeringsfragmenten weer uitmuntend van pas komen wanneer tot u'tbreiding van het Museum kan worden overgegaan. Binnenkort hopen wij op deze aan winsten nader terug te komen. Het be hoeft geen betoog dat niet alleen het Sneker Museum, doch ook de stad Sneek alleszins dankbaai' kan zijn, dat de stede lijke kunstcollectie op deze wijze is ver rijkt. gevroljjkt werd door muziek van „De Waterpoorter”. De morgenwedstrjjd 6. Rintje Ritsma, Lemmer 7. Berend Mink, Eernewoude 8. Jan Brouwer, Sneek 9. Marten Engelsma, Heerenveen 76.5 De prijsuitreiking geschiedde ’s avonds weer in het stad huis dat evenwel niet de bevolking van de gehele skütsjevloot een plaats in de raadzaal kon bieden. Een paar hon derd moesten met de hall, de trap en de overloop genoegen nemen. In de eivolle en broeihete raadzaal constateerde burgemeester Rasterhoff dat deze laatste wedstrijd ordelijk en sportief is verlopen. Hij noemde het een reden tot dankbaarheid dat Friesland in staat is met steun van het particulier De grote vier in de Valken wordt gevormd door mr R. Mulder, Langweer; Fokke Jansma, Grouw; Al bert Wester, Grouw en diens broer Homme te Heerenveen. Mulder gooide zondagavond met een eerste en een tweede prijs de hoogste ogen, maar wordt op de hielen gevolgd door Jansma, die een derde en een eerste plaats op zijn naam bracht. Hpmme Wester was resp. vierde en derde, Albert zaterdag twee de. Jansma maakte bovendien de snelste tijd in de beide klassen, wat hem voor een jaar de Menno-beker opleverde. Zijn mededinger in B was R. van Dijk, Hil versum, die gisteren eerste was vóór A. H. Tromp alhier. -j de 16 m2 Puntklasse A vielen de prestaties van vader en zoon de Haan (resp. tweemaal tweede en eenmaal eerste) op, in B de zege welke Steven koers rente 47/s (halfjaarlijks te voldoen), aflos sing in één bedrag op 2 januari 1971. Geen kosten. ters een enveloppe met (vijfhonderd gul den) inhoud aan voor de aankoop van prijzen, wat het luid applaus beant woord werd. Daarna maakte hij de benoeming van de nieuwe Schipper bekend die zich door zijn sportiviteit en als mens vele vrien den heeft gemaakt in de zeilwereld, ook in Sneek, en wenste hij tot besluit de besturen en de zeilers een Sneek-Week toe waarop iedereen met vreugde kan terugzien. De eindstand na deze slotwedstrijd was als volgt pnt. 24.5 Aan het veertiendaagse zeilfestyn van de skütsjesc,hippers en hun aanhang is weer een eind gekomen. De laatste wedstrijden werden donderdag met prachtig zeilweer op het Sneekermeer gehouden. En hoewel de room al van de melk was omdat Ulbe Zwaga met het Grouwster skütsje de vorige dag in Langweer al kampioen was geworden, is er ’s middags in de laatste kampioenswedstrijd nog met evenveel strijdlust gevaren, en heeft het tournooi tot ’t laatst toe zijn span nend karakter behouden. Ook de morgenwedstryd om luxe voorwerpen bood veel moois, zodat het een prachtige zeildag was waarvan een zeer talrijk publiek heeft genoten en die op- In verband met het in 1956 genomen raadsbesluit om medewerking te ver lenen aan de Ver. v. Chr. Schoolonder wijs voor het stichten van een gebouw voor haar kleuterschool a. d. Bloem straat hebben B. en W. pogingen gedaan financieringsmiddelen voor die bouw te verkrijgen. Deze hebben er eindelijk toe geleid dat de N.V. Bank voor Ned. Ge meenten een lening groot f 160.000 voor dit doel heeft- aangeboden. Uit dit be drag kan slechts de eigenlijke bouw worden gefinancierd, doch B. en W. zul len trachten voor de inrichting van de school tijdig een aanvullende lening te verkrijgen. Zij stellen de raad voor de lening van f 160.000 te aanvaarden on der de volgende voorwaarden: 100 looptijd ca. 12% jaar, Notaris Hoekstra vestigde de aan dacht op zich door zijn goede zeilen in de Regenboogklasse, want hoewel hij zaterdag een grote achterstand opliep omdat hij te vroeg startte, maar eerst nog een flink eind door voer, passeerde hij toch nog vijf concurrenten, zodat hij als vijfde eindigde. Wat de wedstrijden betreft, waren het twee rustige dagen, want hoewel er za terdag een mooie gladde zuidwestelijke koelte stond, waren de verrichtingen van de deelnemers toch niet spectacu lair. De wind was nl. zeer constant en bovendien zaten er niet veel kruisen in de baan, die ook weer te lang bleek. In korting verdient stellig overweging. Niet alleen voor de zeilers maar ook voor de toeschouwers die dan wat meer van de strijd zouden kunnen zien. Nu speelde deze zich weer voor ’t grootste deel onder in het meer af. Veel bijzonderheden vallen er daarom niet te vermelden. Alleen de Regen bogen, de Flying Dutchmen en de 22 m2 klasse kregen even extra belangstelling. De eerste door enige te vroege star ters en de gebroken mast van Ir. Bak ker, de inderdaad Vliegende Hollanders, omdat hiervan zaterdag twee omsloegen en totaal vijf van de veertien de finish niet bereikten en de 22 kwadraters door verstoorde vreugde van de Commissaris der Koningin, die eerst als overwinnaar uitgeroepen werd omdat de eigenlijke winnaar Ir Bonnema zelf op de toren meldde dat hij een boei geraakt had, maar daarna eveneens uitgesloten werd na een protest van de Valkenzeiler Max Breuning. De heer Linthorst Homan was nl. binnen het gebied van aanvaring voor Breuning door de wind gegaan. Deze kon de Duco van de Commissaris nog ontwijken, maar voer daarna de Valk van zijn collega v. d. Veen aan, die toen ook prompt de protestvlag hees. Door deze verwikkelingen kwam de eerste prijs in ’t bezit van de heer Zijl stra te Joure en werd J. M. Radema kers te Heerenveen tweede. Zondag won Zijlstra op eigen kracht en finishte Bon nema als tweede. In de Jeugdklasse (Pluisjes) moesten de Snekers beide dagen hun meerderen erkennen in hun niet-Friese concurren ten. Alleen Wietze Stam behaalde za terdag met een vierde plaats achter Kempkes, Reeuwijk en de Groningers Woortman en van Calcar, een succesje. Zondag kwamen ze er helemaal niet aan te pas. In de 12 v. Jollen zitten ook maar vier Friezen. De rest komt uit Holland. Zaterdag wonnen deze over alle linies, maar zondag pikte W. Mulder uit Langweer drie Hollanders de zege voor de neus weg. Herman Geveke leverde met eerste en een tweede plaats de prestaties in de 30 m2 klasse, waarin G. W. van der Meer te Leeuwarden giste ren won. In de Pampusklasse nam Klaas Jissink met een eerste en een tweede plaats de leiding in de run naar de hoofd prijs. Zaterdag was Hoekstra, Joure, tweede, Hennie de Jong beide dagen derde. De Vryheidsklassen leverden ook eni ge successen voor stadgenoten op. Louw Feenstra, die uitkomt in de sterk be zette A-klasse, was zondag vierde. In B finishte Jan Boomsma resp. als derde en eerste, E. van der Zijpp zaterdag als tweede en Henk Repko beide dagen als vijfde. De andere prijzen gingen naar Holand en Groningen. Verrassend slot. Het leek er *s middags veel op, dat Ulbe Zwaga het „Doarp Grou” voor de zesde maal ter overwinning zou voeren. Hy lag nl. drie van de vier routes aan de kop. In de laatste evenwel stak Al dert Hoekstra een spaak in het wiel. Terwijl Zwaga en Van Akker na het ronden van de boei voor de Heerenzjjl nog een heel eind doorvoeren, ging hij direct door de wind en profiterend van de krimpende wind, kaapte hij eja nieuwe kampioen de zo zeker schijnende zege voor de neus weg. Dit gokje had hij trouwens in de derde route ook al uitgehaald. Hij won er zeker 50 meter hoogte door bij de boei bij de Roekoe. Maar toen kon Zwaga nog net voor hem langs en daardoor de kop houden. Het kostte Van Akker ech ter de tweede plaats. Maar dat Zwaga en Van Akker zich in de eindstrijd we derom op dezelfde wijze lieten verschal ken is onbegrijpelijk. Vooral Van Ak ker had Hoekstra die kans niet weer moeten geven. Nu volgde hjj de kam pioen en verspeelde daarmee ook de tweede plaats in het eindklassement welke nu door Hoekstra bezet werd. Wegens een te vroege start werden v. d. Meulen, Brouwer en Mink terug geroepen. Mink voer echter door en werd als vierde gedisqualificeerd. Brou wer nam na een prachtige start, waar- voo - hem de startprijs werd toegekend, de leiding, maar hij kon zich daar niet handhaven. Bij het ingaan van de twee de route was hij al vierde achter Zwa ga, Van Akker en Hoekstra. Daarna ging hij resp. als zevende en achtste door, maar toch eindigde hij nog als zes de. Zwaga en Van Akker voerden gedu rende twee routes het veld aan, maar Van Akker, die, zoals hierboven ver meld in de derde omloop reeds het slachtoffer van Hoekstra’s tactische manoeuvre was geworden, werd in de laatste ook nog door v. d. Meulen ge passeerd, die zijn achterstand bij de start dus grotendeels inliep. Na Van Akker kwamen met grote achterstand Mink, Brouwer, Meeter en Engelsma binnen, maar desondanks werden ook zij met veel getoeter van de schepen langs de wal beloond. Engelsma lag in de eindstrijd als zevende, maar vergat de boei bij de Roekoe te némen en moest dus terug, wat hem op de laatste plaats deed belanden. initiatief dit traditionele en voor Neder land unieke zeilgebeuren te handhaven en dankte allen die het mogelijk hebben gemaakt deze wedstrijden, die zich in een toenemende belangstelling mogen verheugen, te kunnen houden. In de eerste plaats de schippers die zich grote offers getroosten en het zware werk moeten doen. Mannenwerk om de pet voor af te nemen Spr. hoopte ook het volgend jaar weer op hun medewer king te kunnen rekenen en ging daarna tot het uitreiken van de prijzen over, wat hij op geestige wijze deed. De heer J. de Groot uit Drachten, voorzitter van de S.K.S., maakte het eindklassement bekend en dankte de schippers eveneens voor hun medewer king. Hij gaf daarbij toe, dat er bij het toekennen van de punten enige fouten, zijn gemaakt. De commissie zal dit ver beteren en tevens trachten deze winter in overleg met de schippers een eenvou dig wedstrijdreglement te maken, waar aan de behoefte ook nu weer gebleken is. Vervolgens reikte hij de wisselprijs en de kampioenswimpel aan schipper Zwaga uit, waarbij hij de hoop uitsprak dat de wedstrijden in het volgende sei zoen weer even mooi en spannend zul len zijn. Verder werd het woord gevoerd door de heer Jelle Zwart namens de Sneker Commissie en de heer S. de Jong van de commissie te Grouw, die beide het ge meentebestuur dankten voor de ont vangst. De laatste namens de heer Zwaga en al de andere schippers. De heer G. van Manen, oud-voorzitter van de Centrale Commissie, sloot de rij van sprekers waarbij hij ook dankte voor het boekje van drs. Pietersma over het skütsjesilen dat hem en de kampi oen was aangeboden. De Sneekermeer-Zwabbers, die het grote gezelschap met pittige marsen naar de Marktstraat waren voorgegaan, musiceerden daarna onder enorme be langstelling en veel bijval nog enige uren op het Schaapmarktplein, waar tevens de uitslag van de bliksemloterij voor het Sneker skütsje werd bekend gemaakt. Jaap Hel'der, de sympathieke zeiler uit Paterswolde die, voorzover wjj ons kun nen herinneren, op een na aan alle Sneek-Weken heeft deelgenomen, is op voor dracht van de beide zeilverenigingen door het Gemeentebestuur benoemd tot Schipper in de Orde van do Sneker Pan. Burgemeester Rasterhoff maakte dit vrijdagavond tjjdens de officiële opening van de Sneek-Week bekend en speldde de nieuwe Schipper, na diens talrijke successsen, eerst in de 16 m2 klasse en daarna ook internationaal in de Flying Dutchmanklasse en zijn vele verdiensten voor de zeilsport te hebben geschetst, het onderscheidingsteken op de borst. 7. 7 ..<7z7. -'7

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1