F Jonge fokkers presenteerden hun kalveren en hokkelingen Jongerengroep Ned. Reisver. opgericht „Tonnenmannen” hebben nog altijd druk werk in Friesland Floraliadagen te Ijlst IJLST WY M BRITS ERA DEEL en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 113e jaargang no. 73 Donderdag 11 sept. 1958 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Redakteur; L. KIEZEBRINK Voor de klas overleden "1 Opbrengst collecte Jaarvergadering Sneeker Damclub Redaktie-adit* Kleinxand 1 Telefoon 2871 Met scooter geslipt Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Vechten en dienen Programma Chr. Hist. Jon- gengroep Sneek e.o. Ledenvergadering Chr. Damclub „De Kroonschijf” H’ U» SNEEKER NIEUWSBLAD Fokclub Heeg. Fokclub Sneek. Conversatieclubs ken, werden Niet praten maar doen Er werden spijkers met koppen gesla gen. Wat heb je in de eerste plaats no dig op je buitenlandse reisjes? Kennis van vreemde talen. Er werden dus con- versatieclubjes opgericht. De huis-aan-huis collecte voor het Ko ningin Wilhelminafonds bracht te Sneek op 1111.69. De bioscoopcollecte voor het zelfde doel f 356.16. Samen dus 1467. 85. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout Kiezebrink A Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 <K 5150) Advertentieprijs 15 et per mm Bij contract (handelsadv lager Abonnementsprijs t 3.— per heli jaar. Franco per poot t 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Die jeugd, en dat is wel het grootste winstpunt van deze tentoonstelling, leefde intens mee, wees elkaar de bloemstukken, de tuinbouquetten enz. en kon maar moei lijk scheiden, toen meester Speerstra half zes de deuren sloot tot half acht, wanneer de beurt aan de vermakelijkheden en attracties komt. Dan worden ook de prij zen bekend gemaakt. Het is half acht en de localiteiten zijn eivol. Sjoelen, draaiend rad. kaarsen aan steken, raden naar: het aantal erwten in een jampot, het gewicht van een rollade, de naam van de prachtige pop; gelegen heid tot het drinken van een glaasje li monade of een kopje thee, er is volop ge legenheid tot vermaak en er wordt druk gebruik van gemaakt. Er is niet veel op merkingsgave nodig om te zien, dat de opzet geslaagd is. Dat is verheugend. Er is zoveel te prijzen, dat het gevaar niet ligt in te veel waardering, maar dat men een toegewijd werker vergeet. Daarom allen, die meewerkten aan het slagen van deze pracht-middag en -avond een woord van lof. En dan noemen we nog in het bijzonder de deskundige jury be staande uit mevr. TroelstraWierda en de heren Brandsma, bloemist en J. A. Nooitgedagt, die geheel belangloos haar moeilijke opdracht vervulde; de leden der oudercommissie en het bestuur van V.O., die zoveel werk hebben verzet: de charmante dames die de vele attracties verzorgden; de vele schenkers van de Evenals vorig jaar organiseerden de fokclubs „De Eersteling” te Sneek e.o. en „De Takomst” te Heeg en omistr. nok nu weer gezamenlijk een keuring van door hun leden opgefokte kalveren en hokkelingen, welke dinsdag op de veemarkt alhier werden gehouden. Op vrijdag 3 oktober a.s. zal te Oost- hem de geluidsfilm „Vechten en Dienen” worden vertoond. Deze film is het resul taat van de prijsvraag, die werd uitge schreven door de Landelijke Stichting „Protestantse Gezondheidszorg”. Het bekroonde scenario van Ds G. van Veldhuizen Azn. is door de bekende ci neast G. H. B. Niestadt verfilmd, met als resultaat, dat een elkeen boeiende ge luidsfilm is ontstaan. „Vechten en Die nen”, een speelfilm met documentaire inslag toont het leven in onze ziekenhui zen gevat in een omlijsting van het leven van alledag, in en buiten het ziekenhuis. Het verhaal gaat over een meisje, dat bij het spel door een ongeval getroffen in een ziekenhuis wordt opgenomen. Na haar genezing vindt ze de weg naar het ziekenhuis voor de tweede maal, nu niet als patiënt, maar als leerling-verpleegster, om mee te „Vechten” en om mee te „Dienen”. Een film, die iets te zeggen heeft door haar inhoud, gekoppeld aan een boeiende vorm. Hoe het gegaan is? Niemand „die het woord vroeg”, geen zwaarwichtig heen en weer gepraat, wel een wisselen van reiservaringen en een bekijken van reis foto’s. Want deze jongeren hebben de smaak van het reizen al te pakken, ze hebben al eens een jongeren-reis met de NRV gemaakt, en voelen nu behoefte ook buiten deze reizen contact met elkaar te hebben. Het bestuur van de plaatse lijke afdeling der NRV heeft ze daartoe de kans gegeven en die kans is natuurlijk gegrepen. „Wat leeft er in jullie?” vroeg Ds de Noo als reisverenigingsman. Wat zijn je wensen? Wat kun je zelf doen en waar kunnen we jullie een handje mee helpen? Spuit eens! En ze spoten nadat ze ook hiermee even geholpen waren door de commissie leden, door de heer van Dijke die kleu rendia’s liet zien en door een enthousiast meelevende mej. de Potter! Zo werd met aller instemming een jongerengroep op gericht, een bestuur gevormd en plannen gemaakt! Plannen gemaakt? welnee voorstellen aangenomen en data vastge steld. Deze plm. 80 stuks jongvee werden beoordeeld door een vijftal jeugdige fok kers, geassisteerd door het ervaren jury lid de heer H. A. Boersma van Hart- werd, die de volgende bekroningen toe kenden. De ecnomische en culturele achterstand zijn in de afgelopen jaren in Friesland een veel besproken zaak geworden, die men niet slechts met woorden, maar ook met daden te lijf is gegaan. Er is evenwel ook nog een hygiënische achter stand, die minder dikwijls de aandacht trekt. Wij bedoelen niet het feit, dat velen de douche in hun nieuwe woning altijd of meestal slechts als opberg ruimte gebruiken, maar het feit, dat er in Friesland nog iedere week tientallen tonnenmannen duizenden privaattonnen uit huizen slepen en er nieuwe voor in de plaats zetten. Dit is een onfris vraagstuk, warvan de oplossing echter vele miljoenen guldens zal vragen, zodat een en ander over een reeks van jaren uit gesmeerd zal moeten worden. De kwestie van de tonnen verdient evenwel de voortdurende aandacht, omdat er op dit punt van een min of meer achterlijke situatie gesproken kan worden. En of die aandacht er altijd overal is of dat er wel altijd en overal naar het spoedig verdwijnen van de tonnen gestreefd wordt, is de vraag. Dat hierbij de medewerking van het publiek nodig is, ligt voor de hand en juist aan deze kant schort het dikwijls. Het verschijnsel van de tonnen en het feit, dat in bijna de helft van alle huizen van de Friese hoofdstad tonnen staan, dat is meer dan in welke andere stad van gelijke omvang in ons land ook, is dan ook nogal bedenkelijk. Veel animo was er voor de Duitse taal waar men ook in Zwitserland mee terecht kan. Er werd dus een Duits conversatie- clubje opgericht onder leiding van mej. de Potter, die op dit gebied zeker des kundig genoemd kan worden. Een Frans clubje is in voorbereiding. Verder was er veel animo voor een wandelclub met als doel samen trainen, (al is het dan niet voor bergtochten) contacten leggen, ge nieten van de natuur. Ook op dit gebied een verkwikkende voortvarendheid: 21 september wordt de eerste tocht gehou den! Samenkomst om 1 uur bij van Gor- kum, eerste gedeelte met de bus, tweede gedeelte lopen naar Huis ter Heide. Daar is dan een tweede rondetafel conferentie en zullen allerlei andere besluiten geno men worden. De tonnenman is in bijna alle Friese ge meenten nog,een vertrouwde verschijning en zal dat nog wel jaren blijven. zei een van de leden en ze deden en lieten intussen het praten ook niet na! Wat zijn er een mogelijkheden voor zo’n jongerengroep. Avondjes waarin men van zijn eigen reizen kan vertellen, foto’s die men kan laten bewonderen en bespreken misschien met een deskundige als de heer van Dijke die op deze avond kleu- Brouwer met dankgebed. rendia’s liet zien van een reis door Oos tenrijk en een wintersportreis zoals men ze zelden ziet. Een enthousiast lid vroeg al allerlei inlichtingen aan de maker en dit is juist de bedoeling van zo’n jon gerengroep: het leggen van contacten en het uitwisselen van ervaringen. Het lijkt ons toe dat deze pas opge richte groep al aardig op weg is. Het be gin is veelbelovend. „Houen zo”, zei voorzitter de Groot van de afd. Sneek. „Laat ons zien dat het je ernst is met de plannen, en wij zijn graag bereid jullie in alles te helpen.” Ik geloof niet dat het nieuwe bestuur het hem op handslag beloofd heeft, maar de vastberaden houding van de groep sprak boekdelen. Dit zijn de namen van de bestuursleden: Theo Troelstra, IJlst, voorzitter; Rudi Schram Amy Looper, Janneke Bok, Ypie de Jong, allen uit Sneek. Natuurlijk zul len jongelui buiten Sneek hartelijk wel kom worden geheten in de gelederen. En dan 21 september, de eerste tocht en het eerste stevige contact. Succes! Toen het hoofd der openbare lagere school te WarS, de heer H. de Jong maan dagmorgen voor de klas stond, werd hij plotseling onwel en viel op de vloer. De direkt geroepen geneesheer dr. Verbeek kon slechts de dood constateren. Het dorp en de klas zijn zeer onder de indruk van dit tragische gebeuren. De heer de Jong die 38 jaar was en pas een jaar aan de school was verbonden, had zich in korte tijd veel vrienden we ten te maken. Hedenmorgen omstreeks half negen is op de Pr. Hendrikkade de heer P. Schra- vendeel, leraar aan de openbare Uloschool alhier, met zijn scooter geslipt. Hij vloog daarna over het vluchtheuveltje heen en botste met zijn hoofd tegen de daarachter geparkeerde auto van de firma Minkema op. De heer Schravendeel die uit zijn woonplaats Harlingen kwam en op weg was naar school had gelukkig een val helm op, zodat hij door de botsing niet aan het hoofd gewond werd, maar klaag de wel over pijn in zijn rug. Dokter Gerritsma, die de eerste medische hulp verleende, heeft hem daarom voor een nader onderzoek naar het ziekenhuis la ten overbrengen. Maandagavond kwam de SDC in haar clublokaal Leeuwen in jaarvergadering bijeen. Uit de jaarverslagen bleek, dat het afgelopen seizoen, óók in finantieel opzicht, een gunstig verloop heeft gehad. Tal van acties zijn ondernomen, om het dammen in de publieke belangstelling te plaatsen, óók van bovenaf, hetgeen moge blijken uit het feit, dat de volgende maand hier in Nederland een begin wordt gemaakt met de wedstrijd om het wereldkampioenschap dammen met aan de ene kant van het bord de titelhouder Deslauriers (Canada) en aan de andere kant de uitdager Kuperman (Rusland). Dat, aldus voorzitter H. de Boer in zijn inleiding, het ledental hier desondanks geen vooruitgang heeft doen zien, staat niet op zich zelf en is ook elders waar neembaar. Niettemin heeft zich door de jaren heen een vaste kern gevormd, die dank zij het aangevatte jeugdwerk met een jongere generatie kon worden aan gevuld, hetgeen mag doen verwachten, dat men ook dit seizoen behoorlijk zal weten door te komen. De aftredende bestuursleden P. Jorrit- sma en H. Nauta werden herkozen ver klaard, terwijl tot lid van de kascom missie werd benoemd P. Olij. Besloten werd met twee tientallen aan de bondscompetitie deel te nemen, ter wijl tot afgevaardigden naar de jaarver gadering van de PFDB op 11 oktober a.s. werden benoemd A. J. de Vries en J. Wester. In samenwerking met de plaatselijke damclub „de Kroonschijf” zal het dam- seizoen worden geopend met een vrije wedstrijd om het persoonlijk kampioen schap van Sneek, waarna een begin zal worden gemaakt met de clubcompetities. Het persoonlijk damkampioenschap van Sneek Traditiegetrouw wordt maandagavond a.s. het damseizoen geopend met een groepwedstrijd om het persoonlijk dam kampioenschap van Sneek, waarvan de leiding berust bij een uit de besturen van de beide clubs gevormde commissie. Daar ook niet-leden voor deze wedstrijd kunnen inschrijven en bovendien in vier klassen wordt gespeeld, krijgen zodoende ook pasbeginnenden een kans, hieraan deel te nemen. Voor nadere bizonderheden verwijzen wij naar een advertentie in dit blad. Evenals de vorige dag op de K.I.- keuring, toonden burgemeester van Hout van Wymbritseradeel en zyn beide wethouders, de heren Jouwsma en Ger- brandij, ook nu weer hun belangstelling. Zij werden door de voorzitters van de beide verenigingen rondgeleld. Kalveren (die aan eisen pref, stamm. voldoen)IA Bella Donna, van P. H. Gerbrandij, Nijland; IB Anna 85, van H. S. Boschma, Gauw; IC Cnossen 117, van Jac. Postma, Loënga; ID Annie 96, van H. H. Bootsma, Nijland; 2e prijzen: An tje 65, van Tj. Rijpma, Tirns; en Ma rijke 33, van W. R. Schaap, Tirns. Idem, geb. na 31 jan. 1958: IA Wijke 31, van H. J. Bouma, Scharnegoutum; 1B Mina 28, van J. H. Bootsma, Nijland; IC Belinda, van Gebr. H. Gerbrandjj, IJLST. We werden niet teleurgesteld in onze toch hoog gespannen verwach ting, toen we woensdagmiddag de OL school van IJlst binnstapten. Achterlo- kaar zowel als dat der eerste leerjaren waren gevuld met een weelde van bloe men, smaakvol, deskundig en overzichte lijk gerangschikt op trapsgewijze aange brachte stellingen tegen de wanden. En de vele fraaie en nuttige prijzen lokten de ogen, vooral van de jeugd, tot zich. tonnen of dunne houten wand van slaap kamertjes gescheiden. Ieder jaar worden er in Leeuwarden nog enkele honderden nieuwe tonnetjes aangeschaft. Dat is gek, maar het moet, want men heeft nog geen diepriolering en iedereen heeft geen closet. Wie dat wil hebben moet een bedrag van zeshonderd tot duizend gulden neertellen. Er worden weliswaar subsidies voor verstrekt, maar een groot deel van de bevolking, met name op het platteland, is er eenvoudig nog niet aan toe. „Wat voor pake en beppe goed was, zou dat nou ineens niet meer goed genoeg zijn”, zei kort geleden een Leeuwarder huiseigenaar tegen een huurder, die een closet wilde hebben en zelfs een goede rente van het te investeren geld wilde betalen. De reiniging van de tonnen is een kwestie op zichzelf, waarbij dikwijls van een weinig ideale toestand gesproken kan worden. En dat een en ander der halve een kwestie is, die de aandacht verdient, is buiten kijf. Het is zaak, dat de gemeentebesturen het verdwijnen van de tonnen krachtig bevorderen, bij voorbeeld langs de weg van hoge rech ten voor het tonnenstelsel en hoge sub sidies voor aan te leggen closets. Intus sen zijn de tonnenwagens, in de volks mond ”4711-auto’s” genoemd, nog vertrouwde verschijningen. Intussen kosten de tonnenstelsels ieder jaar nog vele duizenden guldens en intussen vindt een deel van het publiek het helemaal niet zo vies als het lijkt en helemaal niet zo achterlijk als het is. En de tonnen mannen zullen daarom en om financiële redenen nog vele jaren werk houden. Wil men dit vraagstuk snel oplossen, dan zal propaganda tegen de ton een krachtige medewerking van het rijk, zo mogelijk via de provincie en uiteraard grote activiteit van de gemeentebestu ren noodzakelrjk zijn, of Friesland zal op dit punt langer dan nodig en wense lijk is, achtergebleven gebied blijven. Tijdens een plezierig ongedwongen ronde tafel conferentie is dinsdagavond in zaal Piso een Jongerengroep Sneek van de Ned. Reisvereniging opgericht. Nijland; 2e prijzen: Jantje 188, van S. P. Andringa, Scharnegoutum en Zwarte Jantje 4, van D. E. Steensma, IJlst. Kalveren (die niet aan die eisen vol doen): IA Aukje 23, van R. G. Rijpma, Tirns; 1B Rooske 26, van J. Abma, Oost- hem; IC Zwaantje 20, van mej. H. Jan- sma, Sijbrandaburen; 2e prijs: Mina’s Jantje 2, van G. v. d. Hoff, Roodhuis. Hokkelingen: IA Hiltje 10, van H. Tj. de Jong, Tirns; 1B Jantje 184, van S. P. Andringa, Scharnegoutum; 2e prij zen: Pietje 43, van IJ. J. Leijenaar, Tirns en Emma 42, van J. W. Nauta, IJlst. Tot kampioen van de kalveren werd uitgeroepen Wijke 31, van H. J. Bouma, Scharnegoutum. De C. H. Jongerengroep Sneek en om streken heeft haar programma voor het seizoen 1958-’59 gepubliceerd. Op 18 sept. spreekt op de openingsavond mr. B. van Haersma Buma uit den Haag over: „De Christen, de Kerk en de poli tiek". Er is voorts muziek en zang en een forum. Op 23 oktober vergadert men te Abbega met als spreker de bur gemeester van Wonseradeel, de heer A. Oosterhof over „Zijn de dorpjes gedoemd te verdwijnen?” Op 17 november is er een speciale studie-avond met discussie groepen over het onderwerp „De plaats van de democratie in het huidige staats bestel”, dat ingeleid wordt door de heer M. Baayens, lid van de gemeenteraad. 13 januari vergadert men te Gauw; de wethouder van Wymbritseradeel de heer G. M. Gerbrandij spreekt over „Recre atie” en er worden films vertoond. 6 fe bruari is er een studie- en discussie avond met de a.r. jongerengroep. Op 20 februari is men bijeen te Oppenhuizen om te luisteren naar het Tweede Ka merlid de heer v. d. Wetering, die, bij films, Nieuw Guinea behandelt. Op 19 maart wordt de jaarvergadering gehou den, waar mevr. mr. A. HooySneep, lid van de Prov. Staten, te Leeuwarden het woord voert over „Kinderbescher ming”. Maandagavond hield „De Kroonschijf” haar ledenvergadering in het gebouw „Fredehiem”. De voorzitter de heer Do- tinga kon 24 leden welkom heten alsmede drie gasten, die zich tevens als lid op gaven. De penningmeester de heer R. de Jong gaf een financieel verslag. Er is nog een voordelig saldo. De boeken en be scheiden waren door de heren Hemrica en Raadsveld gecontroleerd en in orde bevonden. Zij stelden dan ook voor de penningmeester decharge te verlenen waartoe werd besloten. Aangezien de heer de Jong wegens andere werkzaam heden als lid meende te moeten bedan- door de voorzitter vele woorden van dank tot hem gericht, voor de vele diensten welke hij in de afgelo pen tien jaar als lid, maar in het bijzon der als penningmeester voor de club heeft verricht. Bij de bestuursverkiezing werd de af tredende secretaris de heer L. Smit met grote meerderheid herkozen en in de plaats van de heer de Jong gekozen de heer J. Hemrica. Vervolgens werd er besloten weer met de SDC deel te nemen aan de strijd om 't persoonlijk kampioenschap van Sneek. De start hiervoor is maandagavond a.s. in het gebouw „Fredehiem”. Bijna alle leden doen hieraan mee en nieuwe leden zijn die avond ook van harte welkom. Nadat ook nog enkele andere punten be sproken waren sloot de vice-voorzitter K. HET OUDSTE EN HET NIEUWSTE MARINESCHIP IN DE AMSTERDAMSE HAVEN... Gedurende de vlootschouw in Amsterdam zal o.a. Hr. Ms. jager Am sterdam ligplaats kiezen op het IJ. Het feit doet zich dan voor, dat het oudste en het nieuwste marineschip in Amsterdam zijn. Het oudste schip, de Hr. Ms. Buffel ligt bij het marine-etablissement. Hr. Ms. Buffel werd in 1867 op een werf in Glasgow gebouwd. Het „ramschip” werd in 1868 in dienst gesteld en in 1894 afgevoerd. De stoommachine was goed voor 2200 pk. en zorgde voor een maximum vaart van 12 mijl. De vaste beman ning bestond uit 152 koppen. Bewapening: Twee getrokken kanons en vier dertig ponds kanonnen. Waterverplaatsing 2198 ton; diepgang 4.60 meter. Hr. Ms. Buffel doet nu nog steeds dienst als logementsschip. Er wordt nog in „echte” hang matten geslapen. Onlangs werd bij een dokbeurt vastgesteld dat het schip nog zeker een eeuw drijvende zou kunnen blijven. De koninklijke marine heeft het plan om het schip als reliek te bestemmen en weer volledig op te tuigen als de bestedingsbeperking verleden tijd is. Hr. Ms. jager Amsterdam werd op 10 april 1958 in dienst gesteld.. Het schip is op een Amsterdamse werf gebouwd. Waterverplaatsing 2467 ton max. snelheid 36 mijl; gemiddelde diepgang 3.99 meter; machinevermogen 60.000 pk; bemanning 283 koppen. Bewapening: 4 kanons van 12 cm.; 6 mitrailleurs van 40 mm.; 1 lichtraketwerper van 10.3 cm. en een uitgebreide aparatuur ter opsporing en vernietiging (onderzeebootbestrijdingsraketten) van onderzeeboten. De foto-combinatie laat duidelijk zien, hoe de ontwikkeling van de zeestrijd- krachten in bijna een eeuw is geweest. prachtige firma uit pakketten de geestelijke vader van deze Mister flo- raliadagen, meester Speerstra, op wiens schouders de omvangrijke regeling be rustte. We laten hieronder de prijswin naars volgen: Rubriekl: Begonia, kl. 12. Ie pr. Ali Kloostra, 2e Marten Vnsser, 3e Albert Bergstra, 4e Theo Westerdijk, 5e Lokke Jellema, 6e Pietje Roorda, eervolle ver melding Wieger Jelsma. Rubriek II: Vetplant, kl. 34. Ie pr. Janneke v. d. Zee, 2e Hammie Speerstra, 3e Weitje Schilstra, 4e Geke Doele, 5e Frida IJsselstein, 6e Geertje Wieringa, eervolle vermelding Henkie Groenveld. Rubriek HI: Coleus, kl. 56. Ie pr. Gerben Bergstra, 2e Geert Bergstra, 3e Tjerk Walinga, 4e Tonny Doele, 5e S. Westerdijk, 6e Jan v. d. Woude, eervolle vermelding Jellie Hoomans. Rubriek IV; Mosje, ouders. Ie pr. F. v. d. Woude, 2e J. Meijer, 3e mevr. M. Dijk stra, 4e Jaap v. d. Zee, 5e T. Post, eer volle vermelding Nolke Bergstra. Rubriek V: Blauw viooltje, leden V.O. Ie pr. L. de Jong, 2e mevr. Gosses, 3e L. ter Heide, 4e wed. S. Feenstra, 5e S. ten Kate, eervolle vermelding mevr. S. v. d. Hem. Rubriek VI: Vrije inzendingen. Ie pr. Wiebe Hoomans, 2e dr. Goïnga, 3e M. Groenveld, 4e M. Groenveld, 5e Jelle Hoomans, 6e G. Keulen, eervolle vermel ding mevr. Geerlings. Rubriek VII: Tuinbouquetten. Ie pr. J. Meijer, 2e Saakje Jelsma, 3e Schelte Wes terdijk, 4e mevr. Wijbenga, 5e D. Visser, eervolle vermelding Wietske Hiemstra. Rubriek VIII: Veldbouquetten. Ie pr. Wiebe Visser, 2e mevr. Wijbenga, 3e mevr. Wijbenga, 4e Tjerk Walinga, 5e Schelte Westerdijk en Henkie Groenveld, eervolle vermelding Ida en Hannie Hoo mans. Rubriek IX: Drijfschalen. Ie pr. W. Bergstra, 2e Hammie Speerstra en Jellie Hoomans, 3e S. v. d. Zee, 4e D. Visser, 5e Frida IJsselstein, eervolle vermelding J. Rooks. Rubriek X: Opgemaakte stukjes: le pr, P. Speerstra, 2e Tini de Jong, 3e J. Meijer, 4e mevr. Tieleman, 5e Anna Wij benga, eervolle vermelding mevr. Roorda. De prijs voor het meest originele bloem* stuk, beschikbaar gesteld door de fa. Brandsma, Noorderhorne, Sneek, was een Ficus en werd toegekend aan mevr. L ten Kate-Walinga voor een opgemaakt stukje. De kampioensprijs, een prachtige vaas, aangeboden door de dames Sweris, werd gewonnen door Anna Wijbenga voor haar opgemaakt stukje. Mevr. Tie leman won de oranjekoek, door maar liefst 23 van de 24 kaarsen met één luci fer aan te steken! De rollade woog 3 pond en 75 gram. H. Groenveld en W. Hoomans rieden beiden dit gewicht en moeten in onderling overleg de zaak re gelen. De fruitmand moet nog even wachten tot de erwten zijn geteld. De uitslag wordt nader bekend gemaakt. De prachtiga pop droeg een zo prachtige naam, dat van de 316 deelnemers nie mand de roos raakte. Dieuwertje is nu juist niet voor de hand liggend! Aan de burgemeester zal worden verzocht het winnende nummer te trekken. Een commissie onder auspiciën van de Stichting Friesland voor Maatschappe lijk werk, waarmee uiteraard ook de in specteur voor de volksgezondheid be moeienis heeft, bestudeert momenteel de kwestie van afvalstoffen en ook die van de privaattonnen, de eventuele schadelij ke gevolgen van de tonnenstelsels in cluis, aldus hebben wij vernomen. Hope lijk kan dit bijdragen tot een oplossing van de nogal onsmakelijke tonnenaffai- re, die schatten geld kost. Het is ons niet gelukt een totaal beeld te krijgen van het aantal tonnen in Friesland. Feit is, dat er in Sneek nog bijna 2500 staan, in Heerenveen ruim 1500, in Wymbritseradeel 2500 en in het Bildt meer dan 2000 tonnen bij een totale woningvoorraad van omstreeks 25( 1 stuks. Het beeld van het tonnenstelsel is overal gelijk, maar ’t vraagstuk spreekt het sterkst in Leeuwarden, dat om pre cies te zijn nog 9.137 tonnen heeft, en tevens de bijna 900 tonnen van Leeu- warderadeel voor zijn rekening neemt. Er vzordt in de Friese hoofdstad ge werkt aan een centraal rioleringsstelsel, waarvan enkele jaren geleden de kosten zijn geraamd op 25 miljoen gulden. Dat is niet gering, maar als men uitrekent, wat de tonnen hier kosten, dan komt men eveneens tot ontstellende bedragen. Dit jaar bijvoorbeeld kosten de ruim sooo tonnen van Leeuwarden omstreeks f 275.000,En in andere gemeenten zijn deze sommen gelds navenant, ter wijl de heffingen voor de tonnetjes, die de huurders of huiseigenaars te betalen krijgen, belangrijk lager liggen. Niet al leen in Leeuwarden, ook in andere plaat sen wordt hierover bij de gemeentereini- ging een complete dienst in stand ge houden met een staf personeel en een aantal zware vrachtauto’s. De tonnetjes worden namelijk altijd per week en des gewenst tweemaal, verwisseld. Wie gas ten krijgt kan tegen betaling van een gering bedrag nog een extra ton vragen, want de tonnenmannen hebben een hekel aan volle tonnen. Dat heeft z’n reden. In Leeuwarden zelfs (en ook elders), staan die tonnen namelijk niet slechts in kleine huizen of buurten, die om sa nering schreeuwen, maar ook in wat men „riante burgerhuizen” of villa’s noemen kan. Voorts staan ze niet altijd gelijkvloers, maar ook in afgeschutte hoekjes op zolders, dikwijls met een kar- Kalveren (die aan pref, eisen voldoen) IA Zwartje 2, van S. D. Kiestra, Kou- furderrige; IB Cornelia 120, van B. de Boer, Heeg; le pr. Miss Anne Lame, van J. E. Witteveen, Oudega (W.); 2e prij zen: Sijke 19, van U. de Groot, Abbega en Sikkema’s Paul 3, van J. H. de Vries, Oudega (W.) Kalveren (die niet aan die pref, eisen voldoen)IA Arnolda 101, van P. D. Groenveld, Jutrijp; 1B Donia Aukje 216, van B. D. Okma, Koufurderrige; le prij zen: Hilda 10, van S. Groenveld, Jutrijp en Bontje Adema 27, van T. Groenveld, Jutrijp; 2e prijzen: Wikje 11, van P. T. Groenveld, Jutrijp; Janke 12, van- J. Zeinstra, Blauwhuis en Wilhelmina 43, van D. Groenveld, Jutrijp. Hokkelingen (die aan eisen pref, stamm. voldoen)le pr. Ruurdjes Ade ma, van J. E. Witteveen, Oudega (W.) Hokkelingen (die niet aan die eisen voldoen)le pr. Arnolda 100, van P. D. Groenveld, Jutrijp; 2e prijzen: Cornelia 112, van B. H. de Boer, Idzega en Rin- kje 29, van S. Groenveld, Jutrijp. Kampioen bij de kalveren werd: Bon tje Adema 27 van T. Groenveld, Jutrijp; bij de Hokkelingen Arnolda 100, van P. D. Groenveld, Jutrijp. prijzen, waaronder zelfs een Enkhuizen, welke een tiental bloembollen gaf; en dan nog

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1