Middenstand Toerisme en ULST WYMBRITSERADEEL BUITENLANDS OVERZICHT Het winterorogramma van het Nuts- departement Sneek van en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, I 113e jaargang no. 75 Donderdag 18 sept. 1958 6 Redakteur: L. KIEZEBRINK r NederlandSaarland Oud-stadgenoot onderscheiden Kedaktie-adrei s Kleimand 7 - Telefoon 2871 De wethouderskwestie in de P. v. d. A. Sophocles’ Antigone van de Bayers Sneek Het Ijsballet ook naar Dr K. H. Siccama 30 jaar koordirigent Spanning in Verre Oosten - tijdelijk - iets verminderd SNEEKER NIEUWSBLAD r/ i Interkerkelyk. Cursussen. Stimulering van het toerisme AANVARING TUSSEN TWEE TANKSCHEPEN Een scène uit de eerste Afrikaanse speelfilm „Vrijheid”, welke 23, 24 en 25 sep tember in het Amicitia Theater draait. Onze oud-stadgenoot de heer A. Stoel tje,werd op 12 september j.l. onderschei den met de eremedaille in zilver verbon den aan de orde van Oranje Nassau, wegens het feit, dat hij 40 jaren in dienst is geweest van de Psychiatrische Inrich ting „Wolfheze” te Wolfheze. Na een achterstand van 03 heeft het voorlopig Nederlands voetbalelftal giste ren in het Olympisch stadion te Amster dam toch nog gelijk gespeeld tegen Saar land door doelpunten van van der Kuil (2x) en Lenstra. A dvertentieprtji IS et per mm Bij contract (handelaadv.) lager Abonnementaprija P« jaar. Franco per port t 1.7» par half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Maxi en Ernst Bayer komen ditmaal met hun IJsballet ook in Sneek. Op 29 en 30 september, 1, 2 en 3 oktober a.s. zal het Martiniplein in beslag worden geno men door de enorme viermast-tent, w arin men van de sprookjesachtige en gracieuze schoonheid van het ijsballet zal kunnen genieten. Het werk van de stadsevangelisatie is interkerkelijk van op zet. Het is destijds door enkele leden zelfstandig begonnen, maar later door de kerken overgenomen, waarbij elke kerk thans zijn eigen in breng heeft. Ter gelegenheid van de reünie van oud-leerlingen van het Magister Alvinus- gymnasium zal op vrijdag 19 september in het Amicitia-theater, ’s avonds om 10.15 uur het treurspel Antigone van Sophocles worden opgevoerd. Misschien is in de bijna zes eeuwen oude historié van het Sneker gymnasium wel eens een Griekse tragedie gespeeld, het schijnt echter, dat dit sinds mensenheugenis niet is gebeurd. De Griekse tragedie stelt aan de toe schouwer hoge eisen. Het is geen licht verteerbare kost, geen gemakkelijk amu sement, dat hem geboden wordt. Daar door trekken deze treurspelen geen groot publiek. Maar diegene, die bereid en in staat is te zien en te luisteren zal ge troffen en ontroerd kunnen worden door de wijze, waarop ruim twee duizend ja ren geleden deze Griekse dichter de diepste roerselen van de menselijke ziel en het grootste leed in het menselijke leven uitbeeldde. Deze toeschouwer zal in hoge mate verrijkt en in letterlijke zin vermaakt worden. Het aantrekkelijk maken van eigen be drijf voor de toerist is ongetwijfeld de beste propaganda, die de middenstand voor het toerisme maken kan. Een horeca-bedrijf zal zich zoveel mo gelijk moeten aanpassen aan de wensen van de toerist. Het dient grote aandacht te besteden aan de inrichting (ook voor het horeca-bedrijf staan verschillende vormen van middenstandskrediet met overheidsgarantie ter beschikking!), aan de verzorging van de gasten, de kwali teit van de opgediende maaltijden en de verleende service. Voor de horeca-onder- neming geldt wel in het bijzonder, dat recommandatie de beste vorm van re clame is. Ook de middenstandswinkel kan toeris ten trekken. Samenstelling van een aan de behoeften van de toerist aangepast as sortiment, het leveren van goede kwali teit (ook van de souvenirs) en het ver lenen van een vlotte service zijn daar voor de geëigende middelen. Het belang van een aantrekkelijke etalage-inrichting mag niet over het hoofd worden gezien. De middenstand kan bovendien het toe risme op andere, meer indirecte wijze stimuleren, n.l. door steun te verlenen aan organisaties als: de Algemene Ne derlandse Vereniging voor Vreemdelin- Foto: een Engelse helikopter nadert de brandende „Melika”. De banden tussen het toerisme en de middenstand zijn al eeuwen oud. Het prototype van de moderne middenstan der, die aan de toerist zijn diensten be wijst, was in de middeleeuwen de her bergier, die gastvrijheid verleende aan de reizende kooplieden en de pelgrims, de toeristen uit die dagen. Het moderne toerisme verschilt in aard en omvang dermate van het reizen en trekken in vroeger tijden, dat het hier mede nauwelijks te vergelijken valt. De banden met de middenstand zijn echter behouden gebleven, zij zijn zelfs veel- vuldiger geworden. Er is niet alleen het „herbergen” van de toerist, hetgeen ove rigens op de dag van vandaag zeer ver schillende vormen heeft aangenomen, nl. van het meest luxueuze hotel tot de jeugdherbergen en het kampeerhuisje. Bovendien moeten aan de moderne toe rist tal van goederen en diensten worden verstrekt. Dit laatste is tengevolge van het massa-toerisme zelfs zeer belangrijk en dat hard en wreed is jegens zijn eigen massa’s en jegens zijn tegenstanders, niet eeuwig in boeien. We hebben er ook al eens op gewezen dat Washington zal trachten Japan weer in het spel te bren gen, dat zich daartoe echter thans nog niet laat bewegen en van Amerika een nieuw verdrag eist waardoor het de ze kerheid wil krijgen, dat het niet door voor zijn bodem opererende Amerikaanse strijdkrachten, in een conflict met Rood China wordt betrokken. Verachijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb Drijfhout Klezebrink A Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon S005 (K 5150) - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD genverkeer (A.N.V.V.), die in het bui tenland propaganda voor Nederland maakt en de plaatselijke V.V.V.’s, die hier te lande de propaganda verzorgen voor de eigen streek. Voor het horeca-bedrijf is in het bij zonder een goede vakopleiding van be tekenis. In verband hiermede verdient vermelding, dat een vestigingsbeschik- king van kracht is, waarbij is voorge schreven, dat degenen, die een hotel, res taurant of café willen openen, aan be paalde eisen moeten voldoen. De Rij ksmiddenstandsvoorlichtings- dienst, die met in de provincies geves tigde consulenten werkt, kan over de bevordering van het toerisme desge vraagd inlichtingen of adviezen geven. Voor Friesland is dit de heer W. Riemer- sma, Willemskade 29, Leeuwarden, tel. K 5100-5666. En als men de ontwikkeling der mi litaire gebeurtenissen bij deze eilanden nagaat, blijkt de Amerikaanse aarze ling nog duidelijker, want eigenlijk loopt de bevoorrading van de nationalistisch Chinese troepen daar gelegerd gevaar ómdat de Amerikaanse vloot de bevoor radingsschepen van Tsjang Kai sjek wel min of meer beschermt, maar geen po ging doet het vuur der rode batterijen op het Chinese vasteland tot zwijgen te brengen. Men krijgt eigenlijk toch wel de indruk dat de Ver. Staten de Quemoy en Matsoegroep eigenlijk al opgegeven hebben als schakel in de verdediging van Formosa en de Pescadores en niet ten onrechte, althans van zijn standpunt ge zien, voelt Tsjang Kai sjek zich wat ongerust. Eigenlijk was het ook in de rede van Eisenhower al duidelijk gewor den dat Washington bereid is over deze eilanden voor de Chinese kust te mar chanderen. Hij verklaarde immers dat de diplomatie een manier kon en moest vinden, dat deze geen doorn in het vlees van de vrede bljjven. Eisenhower schijnt nl. aan een neutralisatie van deze be twiste eilandengroep te denken. En zelfs als de besprekingen van de ambassa deurs niet volledig slagen, aldus de pre sident, bestaat er nog hoop dat de Ver. Naties een vreedzame invloed kunnen oefenen. Deze laatste opmerking klinkt overigens een tikje vals in de mond van de hoogste autoriteit van het land, dat juist een barrière opwierp tegen de toe lating van communistisch China tot de Ver. Naties. Na dit alles is het moeilijk niet de conclusie te trekken dat de spanning in het Verre Oosten, ondanks het kanongebulder bij Quemoy, toch voor het ogenblik weer wat afgenomen is. Mocht Peking echter voor het mo ment genoegen nemen met een of an dere regeling voor de Quemoy en Mat- soegroepen en dat staat nog te be zien zodat ze niet meer kunnen wor den gebruikt voor een bedreiging van het Chinese vasteland, dan is dat toch weer een concessie afgedwongen, zij het niet door oorlogsgeweld, dan door be dreiging daarmee. Dat is natuurlijk een verre van ideale oplossing; de beste op lossing voor deze en andere geschillen welke de wereld verdelen zou zijn dat ze, zonder dat eerst met wapengeweld was gedreigd, aan de V.N. werden voorge legd en dat deze de objectiviteit en het gezag kon opbrengen beslissingen naar rechtsbeginselen uitvoerbaar te maken. Dat lijkt echter thans nog een onbereik baar ideaal, zodat men er zich voorlopig wel bij zal moeten neerleggen dat een militair evenwicht bestaande ondanks het feit dat Amerika in dit geval niet door zijn bondgenoten gesteund wordt de uitbarsting van een wereldconflict voorkomt. Dat dit niet eeuwig duren kan spreekt. Men houdt het enorme Chi nese rijk onder een dictatoriaal bewind dat et Stalinisme nodig heeft om zijn opbouw te voltooien we hebben daar al enige tijd geleden over geschreven geworden: bij het toerisme van de zgn. dagjes-mensen ligt het accent op het ver voer. Bij het zgn. „sociale” toerisme staat de verzorging van de toerist in de vorm van verstrekking van een verblijf niet eens meer altijd voorop: vaak immers zorgt de toerist zelf voor zijn verblijf in eigen kampeerwagen of tent. Maar ook voor de hotelgast is het verstrekken van goederen en diensten door anderen dan de hotelier veel belangrijker geworden dan voorheen. Welke banden zijn er zo ai tussen het toerisme en de middenstand? Allereerst houden zich met de verzorging van de toerist bezig de hoteliers, de pen sionhouders, de restaurateurs en de café houders. Het zijn de opvolgers van de herbergiers van vroeger tijden. Zij ver vullen altijd nog een basisfunctie in de toeristische bedrijvigheid. Welnu, in Ne derland behoort 97% van de horeca-on- dernemingen tot de middenstand. Ook het bungalowbedrijf moet tot de mid denstand worden gerekend. Het bieden van een verblijf en van ver zorging is bij lange niet de enige band, die het toerisme met de middenstand bindt. Sinds vele toeristen hun huishou den mee op reis nemen, voor eigen slaap gelegenheid zorgen en hun eigen potje koken, kan men zelfs zeggen, dat in het geheel van de toeristische bedrijvigheid de verzorging van de vakantiegangers door bedrijven is af genomen. Maar ook voor de toerist, die in een hotel ver blijft, geldt, dat hij ook uitgaven doet voor vervoer en amusement; bovendien geeft hij geld uit aan allerlei aankopen. Ook bij het vervoer van de toerist ver vult de middenstand een belangrijke functie. Worden spoorwegen en trams steeds en autobusdiensten meestal door grote maatschappijen geëxploiteerd, de toeringcar-bedrijven zijn bijna alle mid- denstandsondernemingen, evenals dit met de taxi-ondernemingen het geval is. De middenstand heeft tevens een groot aan deel in het amusement van de toerist. Een belangrijke rol bij de toeristische bedrijvigheid spelen ook de aankopen van de toeristen. De Nederlandse toe rist koopt souvenirs, prentbriefkaarten en versnaperingen. Op de buitenlander oefenen daarnaast tal van Nederlandse pródukten een grote aantrekkingskracht uit. De beoefenaren van het sociale toe risme doen voor zeer belangrijke bedra gen huishoudelijke inkopen, daar zij hun huishouden naar hun vakantieverblijf hebben verplaatst Al deze inkopen wor den hoofdzakelijk bij de middenstand gedaan. Een aparte categorie vormen de uit gaven, die wel buiten de vakantie wor den gedaan, doch in verband daarmede. Hieronder vallen niet alleen de aanschaf fing van vakantiekleding, maar ook het kopen van fototoestellen, van kampeer- tenten, de aanschaffing van kampeerwa gens en zeilboten, om alleen maar enkele „grote stukken” te noemen. De bedragen hiermee gemoeid worden weer voor het overgrote deel bij de middenstandszaken (ook de tentenmakers, de bouwers van kampeerwagens en zeilboten behoren tot de middenstand) besteed. Niet onvermeld mogen hier blijven de aankopen, die het horeca-bedrijf voor de bediening van zijn gasten pleegt te doen. Het horeca-bedrijf met zijn sterk wisselende en plotseling opkomende behoeften, betrekt de nodige voedingsmiddelen en dranken bij voor keur bij in de buurt gevestigde midden standszaken, waar ze te allen tijde een beroep op kunnen doen en een snelle service verkrijgen. Uit voorgaande beknopte schets moge voldoende gebleken zijn, hoezeer toeris me en middenstand met elkaar verweven zijn, alsook dat het toerisme voor de middenstand een belangrijke bron van inkomsten vormt. Met stimulering van het toerisme is de middenstand dan ook ten zeerste gebaat. En wat nog belang rijker is, hij kan hiertoe zelf een directe bijdrage leveren! met een lezing met kleurendia’s en mu ziek over „Een reis door oud en nieuw Griekenland”, natuur, volksleven, kunst en historie komen er in aan de orde; donderdag 22 januari treedt de bekende actrice Vera Bondam op met een serie boeiende korte voordrachten, die reeds te Amsterdam, den Haag en Rotterdam veel succes oogstten; op veler verzoek is onze stadgenoot, de heer Joh. Miedema, voorzitter van de Nederlandse Bioscoop bond bereid gevonden zijn lezing „De ontwikkeling van de Cinematografie” in februari opnieuw voor het Nut te hou den. De datum zal nog nader bekend worden gemaakt. Vorige week is het seizoen van de openlucht- en evangelisatie-samenkom- sten in onze stad geëindigd. In de slot bijeenkomst sprak de Geref. predikant ds G. de Leeuw en zorgden het Chr. Muziekcorps „Harmonie” en het Evan- gelisatiekoor onder leiding van Ds Dr K. H. Siccama voor de muzikale omlijs ting. Deze bekende plaatselijke predikant, voor wie het zwaaien van de dirigeer stok een hobby is, heeft dat in dit sei zoen al dertig jaar gedaan. Hij begon op 18-jarige leeftijd zijn opleiding daartoe onder leiding van zijn grootvader en volgde daarna de lessen van de bekende Rotterdamse Koordirigent de heer Dia mant. Hij heeft deze „nevenarbeid” steeds met liefde en toewijding verricht, maar streefde daarbij niet naar buiten gewone vocale prestaties. Naar zijn me ning behoeft een evangelisatiekoor niet uit te blinken. Er worden andere eisen aan gesteld dan aan een koor dat aan concoursen deelneemt. Een evangelisa tiekoor moet voor alles duidelijk en zui ver zingen, waarbij de melodieën een voudig gehouden kunnen worden omdat ze de toehoorders moeten aanspreken. De jubilaris is erkentelijk voor de me dewerking en de toenemende trouw van de leden welke hij steeds bij dit werk heeft ondervonden. „Het ene lid mist het andere als die eens wegblijft”, zo drukte hij het uit. Van zijn jubileum echter wist bijna niemand iets af. Zelfs zijn eigen koor leden niet. Wat de Evangelisatiesamenkomsten betreft ligt het volgens dr Siccama niet aan hen te beoordelen of die in deze tijd nog zin hebben. Dat ze echter wel re sultaten hebben opgeleverd blijkt wel uit het geval van een Waalse luisteraar die ca. 30 jaar geleden met vacantie in onze provincie was en toen zc'n openlucht samenkomst bijwoonde. De man werd er dermate door geboeid, dat hij zelf een bijbel kocht, erin studeerde en nader hand predikant werd. Wegens de grote animo zal dit jaar voor de zesde keer worden gehouden de cursus „eenvoudig timmeren” voor jon gens van 12 jaar af onder leiding van de heer J. Nauta, in het gebouw van de Technische school. Aanmeldingen en in lichtingen aldaar. Verder zal worden gegeven een avondcursus „Eenvoudige karweitjes in huis”, welke zal beginnen met een cursus van zes lessen in huls schilderen. Enkele belangstellenden kun- ien zich voor deelneming nog melden bij mevr. Feenstra—Wolthuis, tel. 3094. Voor een beperkt aantal leden bestaat gelegenheid tot het volgen van een cur sus kunstschilderen, te geven door een bekend kunstschilder ten huize van mevr. VersteeghSteenmetser, die hier omtrent inlichtingen geeft (telef. 2926). U ziet dat het Nut heel wat doet, doet U wat voor dat Nut: wordt lid Men zie voorts de advertentie in het volgend nummer. Denk om inzending van uw stroken voor voorstelling Ciily Wang. Het winterprogramma van het depar tement Sneek van de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen krijgt een prach tige pening. Op donderdag 2 oktober a.s. komt Cilly Wang met haar begelei der Wim de Vries hier in Amicitia. Deze wereldvermaarde voordrachtkunstenares danst met haar poppenspel de Humor van de ernst. Deze voorstelling is in principe alleen toegankelijk voor leden. Er zullen stellig mensen zijn die nog geen lid zijn, doch die in deze voorstel ling een aanmoediging zullen vinden het te worden. Men kan zich voor het lidmaatschap melden bij de secretaresse van het Nut, mevr. B. GorterJansma, Stationsstraat 9. Daar dienen de leden ook de strook in te leveren van het win terprogramma dat zij al ontvingen, op welke strook zij het aantal plaatsen moeten vermelden dat zij voor de voor stelling van Cilly Wang willen bestellen. Entrée voor leden f 2.50 per plaats. Wat het verdere winterprogramma betreft: op donderdag 13 november spreekt de heer J. J. A. Jongenelen, Utrecht, bij lichtbeelden over „Moderne Schilderkunst, Kunst ofKolder?” Op dinsdag 9 december komt het echt paar HinlopenNanninga uit Haarlem ■V. In een zeer druk bezochte huishoude lijke vergadering van de afd. Sneek van de P. v. d. A„ dinsdag in het Piter Jelles Hüs gehouden, is de wethouderskwestie behandeld. Daarbij kwam ook aan de or de een circulaire, door een aantal leden aan hun partijgenoten gericht, waarin verontrusting werd uitgesproken over wat zich bij de benoeming van de P. v.d. A.-wethouder (de vervanging van de heer Boonstra door de heer Fijlstra) had af gespeeld. Na een zeer brede discussie de vergadering duurde van acht uur tot ’s nachts half één werd tenslotte een voorstel van de partijsecretaris, de heer E. Meester, aangenomen om een door het hoofdbestuur der partij te benoemen commissie van goede diensten, waarin geen Snekers zitting zullen hebben, de kwestie in al haar onderdelen te doen onderzoeken. Op een volgende ledenver gadering zal deze commissie dan rap port uitbrengen. Het ruimtevaartcongres te Amster dam en de atoomconferentie te Genève de omvangrijkheid van de laatste blijkt uit het feit dat alle besprekingen en rapporten op een band werden op genomen tot een totale lengte van 7000 km t zijn geëindigd. Zelfs wie slechts een zeer beknopte samenvatting over wat er op deze conferenties werd be handeld, heeft gelezen, zal toch onder de indruk gekomen zijn van de wijde per spectieven welke zich op deze gebieden voor de mensheid openen. Hij zal echter ook tot de wat benauwende conclusie zijn gekomen dat de kennis omtrent al les wat tot deze materie behoort zich meer en meer schijnt te concentreren bij een zeer beperkt aantal begaafde indi viduen. Toen wij bijv, lazen van de ultra centrifuge waarmee de Nederlander prof. Kistemaker experimenteert om isotopen te scheiden, dachten wij er bij dat de gehele mensheid thans eigenlijk aan een dergelijk proces onderworpen is, het is alsof zij in de stormachtig snelle ontwikkeling van wetenschap en tech niek wordt rondgeslingerd, waarbij zich een uiterst dun laagje van hen, die dit alles nog beheersen, afscheidt van een massa die er nauwelijks nog iets van be grijpt en deze ontwikkeling slechts ge laten ondergaat. Zo dreigen er voor de mensheid ook in haar verticale opbouw gevaren, al spreken die op het moment nog minder aan dan die welke zo acuut zijn door haar verdeeldheid in het hori zontale vlak. Er is op beide congressen wel geconstateerd dat de geleerden uit heel de wereld openhartig fnet elkaar hebben gesproken en zo het scheen al kan men nooit weten geen gehei men voor elkaar hadden. Was dat bij de d'plomaten maar net zo, doch daar hul digt men nog altijd de regel dat woorden dienen om de gedachten te verbergen. We zijn benieuwd of dat ook weer zal blijken bij het gesprek dat de Ameri kaanse en Chinese ambassadeurs in Warschau nu gaan voeren over de Quemoy en Matsoe-kwestie. Ook presi dent Eisenhower is nog allerminst dui- deJrjk geweest over deze zaak in zijn voor radio en televisie uitgesproken rede. Hij heeft wel ronduit verklaard dat de Ver. Staten niet voor geweld van Chi nese zijde zouden wijken, daar een Azia tisch „München” zoals Engeland en Frankrijk in 1938 dat in het overleg met Hitler voor Europa, en met noodlottige gevolgen, aanvaardden, de wereld vrede noch veiligheid zou verschaffen. Doch hij vermeed om te preciseren wat Wash ington zou doen als de rode Chinezen werkelijk een invasiepoging tegen de Quemoy en de Matsoegroep ondernamen. Het Liberiaanse tankschip „Melika" (20.551 ton) is in aanvaring geweest met het Franse tankschip „Fernand- Gilabert” (10.715 ton). De aanvaring vond plaats bij de „ingang” van de Perzische Golf. Volgens de Britse ad miraliteit heeft de „Melika", welke door de bemanning was verlaten, over een afstand van ongeveer 25 mijl brandend in de Golf van Oman ge varen met de machines op volle kracht. Ook de „Fernand-Gilabert" was in brand geraakt. De „Melika” werd ontdekt door een vliegtuig van net Britse vliegdekschip „Bulwark”. Door een helikopter en een fregat werden later Britse militairen aan boord gebracht om de brand te blus sen, In totaal schijnen er bij de ramp 22 doden en vermisten en 8 zwaarge wonden te zijn. Misschien zal eens ook de dag komen dat Rusland de gevaren voor zich zelf inziet van zijn verbondenheid met en steun aan het Chinese monsterrijk. Prins Bernhard zinspeelde dezer dagen op de mogelijkheid dat de Sovjetunie binnen een dertigtal jaren wel eens de vriend van het Westen zou kunnen wor den, al zouden er vele moeilijkheden zjjn te overwinnen. In dat geval zou de wereld een heel ander gezicht krijgen. Maar voorlopig ziet het er toch maar somber uit voor het blanke ras, waarbij we niet mogen vergeten de fouten door dit ras in het verleden en ook thans nog tegen andere begaan. President Eisen hower weet daarvan mee te praten nu hy zich weer geconfronteerd ziet met ernstige moeilijkheden met de zuidelijke staten omdat het Amerikaanse Hoogge rechtshof de beslissing van een districts- rechter, dat de toelating van neger- leerlingen op de middelbare school in Little Rock 2% jaar moest worden uitge steld, ongeldig heeft verklaard. Het be sliste dat deze leerlingen onmiddellijk moeten worden toegelaten. Gouverneur Faubus van Arkansas wil thans de school sluiten en handelt daarmee stel lig tegen de geest van de federale grond wet, welke alle Amerikanen van welke kleur ook, gelijke rechten waarborgt. En bij dit ene geval van negering van de federale grondwet in het Zuiden der Ver. Staten zal het wel niet blijven. Pre sident Eisenhowers populariteit daalt door dit alles zienderogen in het zuiden, doch dit zal zijn partij, de republikeinse, weinig schade doen, zij krijgt daar toch nooit een voet aan de grond. Erger voor haar is dat in de noordelijke staat Maine, waar de verkiezingen voor het Huis van Afgevaardigden van het Congres, die er thans voor het laatst twee maanden eer der worden gehouden dan in de andere staten, en waar de republikeinen een uitgesproken meerderheid plachten te hebben, nu een grote overwinning voor de democratische partij hebben opge leverd. Waarschijnlijk zal er, als er voor november geen verrassende dingen ge beuren, in het nieuwe Congres dus een aanzienlijk grotere democratische meer derheid zijn dan thans het geval is de presidentsverkiezing is overigens eerst over twee jaar aan de orde. Verder nieuws? De resultaten op de congressen der verschillende Franse par tijen wijzen er op dat de Gaulle op 28 sept. bij het referendum over zijn grond wet een aanzienlijke meerderheid zal krijgen. Maar daarna zal eerst moeten blijken of met deze grondwet een her stel van Frankrijk en een bevredigende oplossing van de kwestie der verhouding tot de overzeese gebieden, in het bijzon der Algerië, kan worden verkregen. De Gaulle heeft intussen een gesprek met dr Adenauer gehad, en als men het communiqué van die ontmoeting mag geloven hebben beide staatslieden beslo ten tot een innige samenwerking in het kader van een Europese politiek; de vrees dat de Gaulle een sterk nationa listische politiek zal voeren schijnt te Bonn wat te zijn verminderd. Het tijd stip dat Amerika, Engeland en de Sov jetunie gaan confereren over de stop zetting der proeven met kernwapenen nadert nu snel. Er zijn velen die twijfe len aan het succes van deze conferentie, gezien het feit dat Rood China thans zijn enorme schaduw over de conferentie zal werpen en waarschijnlijk de houding van Chroesjtsjew zal beïnvloeden, die er op gebrand zal zijn een goede beurt te Pe king te maken, waar hij niet bepaald hoog gewaardeerd wordt als leider van de grote bondgenoot. Bovendien wil de Rus niets van beperking van de conven tionele bewapening weten, welke toch onafscheidelijk met een stop zetten van de proeven met kernwapenen verbonden dient te zijn. Er ligt ook nog een confe rentie van deskundigen in het verschiet over maatregelen ter voorkoming van verrassings-aanvallen; het Kremlin is ten deze op het initiatief van Ameri kaanse zijde ingegaan, al wil het een bij eenkomst op bredere basis dan Washing ton voorstelde. Ten slotte: de missie van Hammarskjoeld in het Midden Oosten schijnt geen succes te zijn geworden; de Ver. Arabische republiek onder leiding van Nasser blijft stoken tegen Libanon, dat door de boycot van zijn Arabische buren, in een ellendige economische toestand is geraakt en een beroep op Amerika heeft moeten doen om steun.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1