Opvoering Sophocles* Antigone Gymnasium is geen stadskind meer IJLST WY M BRITS ERA DEEL en van AGENDA Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, 113e jaargang no. 76 Maandag 22 sept. 1958 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD s=== De heer P. Sikkes overleden «fö voort 500 productiedieren naar Sneek Redaktie-adre* t Kleimand 7 Telefoon 2871 Nieuw „Magister Alvinus gymnasium” zet eeuwenoude traditie Aannemers en leveranciers R.H.B.S. en Gymnasium i Het Sneeker Nieuwsblad is een Dierendag gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en SNEEKER NIEUWSBLAD Redakteur L. KIEZEBRINK AMICITIA THEATER. Herbewapening altijd in dezelve Nieuw kleed. (Zie vervolg pagina 2). Sieraad. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Somb Drijfhout Kiezebrink 4 Co Kantoor' GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Het gehele scholencomplex met op de voorgrond het nieuwe Gymnasium. Advertentieprijs 15 et per mm Bij contract (handelaadv.i lager Abonnementsprijs t 3per hall jaar. Franco per poet t 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 5 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Hoofdaannemer: Aann. Mij Friso, al hier; Glas- en schilderwerk: Fa. B. Vis ser, alhier; Electr. installatie: Fa. Tot en Beers, Zaandam; Centr. verwarming, Ad vies bureau: J. Feenstra, Heerenveen en De Zwart, Den Haag; Natuursteen: Fa. Engberts, Assen; Hardhouten vloeren: Fa. Conijn, Alkmaar; Kurkvloer en lino- leumvloer: Fa. Abeln, Groningen; Gor dijnen en toneelaankleding: Fa. Birza, Groningen; Inrichting gymn.zaal en les lokalen: Pa. Rothuizen Heelsum en Ede. Leveranciers: Stalen ramen: Fa. Fic- torie, Hoogeveen; Hang- en sluitwerk: N.V. Geertsma, Sneek; Bouwmaterialen: Fa. Aberson, Zwolle; Hout; N.V. Hout handel v. h. G. H. ter Horst; Vloertegels: N.V. Julius van der Werf, beiden alhier; Sanitair: Fa. Slager, Enschede; Tuinaan leg: Gemeentel. Plantsoendienst, Sneek. Was vorig jaar de inschrijving groot, ditmaal hebben fokkers uit alle hoeken van Friesland ingeschreven voor de op 2 oktober alhier te houden Productie, keuring. Het aantal individuele inschrij* vingen bedraagt reeds 500 dieren, dat is 70 stuks hoger dan in 1957. Juist het feit dat de deelneming ook nu weer verdeeld is over geheel Fries land bewijst dat de opzet van de com missie geslaagd is, namelijk jaarlijks een show te houden van Frieslands beste pro ductiedieren. Verschillende van de voor naamste fokkers schreven in en het aan tal bedrijfscollecties is evenredig aan dat van verleden jaar, toen er 33 collecties waren. De beide kampioenskoeien 1957 komen 2 oktober eveneens weer. Wan neer het weer meewerkt kan het niet anders of deze dag moet slagen. Er wer den in de afgelopen maanden 15.000 fol ders in 8 talen verspreid. Via de beken de veeexporteurs gingen deze naar Duits land, Frankrijk, Italië, Spanje, Tsjecho Slowakije, Denemarken en Zweden. Er zijn reeds nu al aanvragen uit het buitenland om inlichtingen terwijl uit geheel Nederland al berichten binnen kwamen dat gezelschappen fokkers (KI verenigingen enz.) plannen maken die dag naar Sneek te komen. We mogen wel een beroep doen op de Sneker burgerij om op deze voor onze stad zo belangrijke dag te vlaggen. De politie, die vorig jaar op zo voorbeeldige wijze het verkeer regelde, zal ook thans die dag haar zware taak stellig op lof waardige wijze vervullen. De ontwikkeling der cultuur is niet te denken zonder de steden. Hier toch vindt men door handel en verkeer de ontmoe tingsplaatsen tussen mensen uit allerlei streken. Daar vindt men de voortgaande ontwikkeling van het ambacht tot de moderne industrie toe. Daar moet wor den recht gesproken over de meest uit eenlopende zaken en daar vindt men ook de scholen op velerlei gebied. Hier tref fen ook elkaar de bewonderaars en de genieters van de beschaving. De verbinding tussen stad en cultuur blijft. Wanneer de nieuwe wet op het hoger onderwijs in 1876 tot stand komt en allerlei ingrijpende veranderingen eist o.a. van de Latijnse scholen om als gymnasia te kunnen blijven voortbe staan, dan richten, in deze jaren van onthouding van overheidsbemoeiing op vrgwel elk gebied, 110 Sneker ingezete nen zich tot de gemeenteraad met het verzoek, dat alle maatregelen genomen mogen worden, die kunnen strekken tot het behoud van deze school, die reeds tal van jaren, schrijven zij, een sieraad der gemeente is. heer J. de Boer. Was uitbundigheid bij het spel taboe, daarna was ze er en mocht ze er zijn. Antigone en Kreon werden gelauwerd, veel bloemen en geschenkjes werden uitgedeeld en stel lig heeft met ir. Münch ook mevrouw Wadman-Goinga in de hulde gedeeld, want wat zij met uiterst eenvoudige middelen van de costumering gemaakt had, was een wonder! En zo werd dan de eerste feestdag van de reünie der classici besloten met een voorstelling waarin iets flonkerde van het kostbaar bezit der klassieken, dat sinds eeuwen ook gehoed wordt door ons Sneker gymnasium. De afd. Sneek van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Die ren organiseert met medewerking van de Kynologenclub Sneek en omstreken op zaterdag 4 oktober a.s. Dieren dag een beoordelingsshow voor niet rashonden in Ons Gebouw. Overal zijn vele honden die een gewaardeerde plaats in huis en gezin innemen, zonder dat de zuiverheid van hun ras bewezen kan worden door een goedklinkende stamboom. Toch kunnen het stuk voor stuk lieve, trouwe huisdieren zijn, speelmakkers van de kinderen. Op Dierendag kunnen deze dieren worden voorgeleid aan een jury, die de honden beoordeelt. Deze hondenken ners zien o.a. naar de algemene indruk die de hond maakt, zijn reinheid, staat van verzorging, beharing, karakter. De honden worden in drie groepen ver deeld: kleine, middelmatige en grote. Aanmeldingsformulieren zijn aan ver schillende adressen te bekomen. Het oordeel van de jury alsmede het aan tal punten worden vermeld op een di ploma, dat aan iedere eigenaar wordt uitgereikt. Bovendien zijn er voor elke groep prijzen uitgeloofd. Dr Otto zorgt voor een technische toelichting op de show. De school is inderdaad de eeuwen door een sieraad geweest waarbij ik uiter aard niet het oog heb op de huisvesting ervan gedurende de laatste tientallen jaren. (Gelach). Te kroniekschrijver Napjus schrijft in 1772: „dat de Latijn se school voortijds zeer beroemd is ge weest, want uit dezelve zijn vele zeer treffelijke, geleerde mannen voortge- hebben elkaar wederzijds beïnvloed. In voorgaande jaren zijn allerlei beschou wingen gegeven over de stad en het stadsbestuur in de middeleeuwen en in de tijden, die daarop volgden. In die be schouwingen bracht men met nadruk naar voren, dat voor de stadsbestuur ders uit die tijden vrijwel alleen het eco nomische als motief van handelen gold. Voor hen zouden alleen belangrijk zijn geweest het ambacht, het verkeer en de handel. Het zou alleen zijn aangekomen op het geld verdienen en anders niet. Naar mijn mening echter doet men hiermede de plaatselyke gemeenschap en haar bestuurders onrecht. In een land als het onze, waar de wetenschap over het algemeen hoog staat aangeschreven, werden in de plaatselijke gemeenschap pen steeds mensen gevonden, die het be lang van de cultuur inzagen. In een sterk gevoel van solidariteit is ook in Sneek de eeuwen door voor het behoud van de Latijnse school geijverd. Ook nu nog kan het Sneker gymna sium met ere naar haar oud-leerlingen wjjzen, die in wetenschapsbeoefening zjjn voorgegaan en die de samenleving op verschillende hoge posten met ere dienen. Ook voor de omgeving is het gymnasium van betekenis, wat kan blij ken uit het feit, dat de laatste jaren nog steeds, meer dan 40 van de schoolbevolking uit naburige gemeenten afkomstig is. soonsverwisseling niet is uitgesloten met de beroemde Alcuïnus, de bekende medewerker van Karei de Grote. De ge meenteraad heeft door de naamgeving beide figuren willen eren. Moge het nieuwe gebouw aan zijn doel beantwoorden en moge de naamgeving aan het gymnasium een symbool zijn. Ik spreek de wens uit, dat het Magister Alvinus-gymnasium zijn bijdrage zal leveren aan het bevorderen der cultuur, zoals ook de beroemde Alcuïnus aan het hof van Karei de Grote de opbloei van de klassieke beschaving in het Westen bevorderd heeft. Dinsdag 23 t/m donderdag 25 september ’s avonds 8 uur onder auspiciën van de Morele Herbewapening film: Vrijheid. Het scheepje Argo, geschenk van de oud-leerlingen. reünisten aanstromen om de metamor fose van „hun” gymnasium mee te ma ken, niet een bewijs, dat deze school ook voor hen een onvervangbare waarde bezit? Het gemeentebestuur heeft zich voor deze nieuwbouw offers getroost; de kosten van het gebouw zijn aanzienlijk. Toch heeft de gemeenteraad zonder hoofdelijke stemming het besluit tot het stichten van een nieuw gebouw geno men. Het bestaan van deze eeuwenoude instelling is hierdoor voor de toekomst, voorzover wij kunnen zien, verzekerd. Moge zij in goede nabuurschap met haar jongere zuster, de R.H.B.S., die haar in grootte is voorbijgestreefd, voortleven. Graag spreek ik mijn dank uit aan allen, die hun krachten aan het ontwer pen en verwerkelijken der plannen heb ben gegeven. Met name de rijksgebou- wendienst zijn wij grote dank verschul digd voor de uitstekende wijze, waarop deze de arbeid tot zulk een goed einde heeft gebracht. De school is nu óók wat haar uiterlijk betreft een sieraad voor de gemeente, welke wy nu zonder schroom aan anderen kunnen tonen. De gemeenteraad heeft onlangs aan het stedelijk gymnasium de naam ver bonden van de door mij genoemde, eerst bekende rector van de school, namelijk Magister Alvinus. Er is over getwist, of deze persoon inderdaad bestaan heeft, omdat de mogelijkheid van een per- Gistermorgen is hier overleden de heer P. Sikkes. De overledene, die op 26 de cember 1878 te Hindeloopen geboren en dus 79 jaar oud werd koos een loopbaan op het gebied der gemeenteadministratie. Hij begon op 16-jarige leeftijd op de se cretarie in zijn geboorteplaats, en was daarna in verschillende rangen werk zaam ter secretarie van Zaandam en Gro ningen. In 1915 werd hij benoemd tot gemeentesecretaris alhier, welke functie hij vervulde tot 1939 en waarin hij zich onvergankelijke verdiensten voor onze stad heeft verworven. De waardering daarvoor kwam bij zijn afscheid in 1939 tot uiting toen de raad hem op voorstel van B. en W., de gouden erepenning van de stad verleende, wat gelijk staat met een ereburgerschap. Ook in be stuursfuncties van talloze verenigingen en corporaties te dezer stede heeft hij uitstekend werk verricht, we denken hier o.a. aan de Openbare Leeszaal en bibliotheek en aan zijn regentschap van het Old Burger Weeshuis, tijdens hetwelk hij veel tot stand heeft gebracht voor die instelling en onze stad in het algemeen. Op het gebied der gemeenteadministratie was de overledene een bekend auto riteit. Hij schreef daarover boeken en publiceerde artikelen in de vakbladen en presteerde veel als opleider en exa minator. Hij was medeoprichter van de Ned. Bond van Gemeenteambtenaren en jarenlang voorzitter van die bond en op richter van de Ned. Bond v. Gemeente belangen en ook daarvan vele jaren voorzitter. De heer Sikkes heeft zich ook op het terrein van de politiek bewogen, hij was voor de SDAP en later voor de PvdA lid van Provinciale Staten en van 19391941 en 19451950 gedeputeerde van 19371941 vertegenwoordigde hij de SDAP in de Eerste Kamer, van 1945 1950 de SDAP en de PvdA. De overle dene was ridder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw. De crematie van het stoffelijk overschot zal plaats hebben donderdag a.s. te Westerveld, na aan komst van trein 13.04 te Driehuis-Wester- veld. Het vertrek van het sterfhuis is bepaald op 9 uur. De stoet passeert dan het stadhuis en op de Bolswarderweg zal gelegenheid zijn voor zijn partijge noten en andere belangstellenden de overledene een afscheidsgroet te brengen. sproten, als zijnde eerste bekwame mannen tot leermees ters beroepen geworden. De discipels (deftige aanduiding voor leerlingen) kwamen tot des rectors school bij me nigten uit geheel Friesland en zelfs uit andere provinciën om deze school te be zoeken”. Wij zouden ons kunnen voorstellen dat ir. A. P. W. Münch het bij het re gisseren van de Antigone nogal moei lijk heeft gehad. Op zich zelf is de re gie van een dergelijk treurspel en met amateurspelers al een zeer zware taak. Maar daar komt bij dat de natuurlijke neiging van een modern regisseur en van moderne spelers gaat naar een scherp relief geven aan het eigenlijke verhaal van het te vertonen stuk en naar felle actie en hevige spanning. En dat alles haalt men niet uit een treur spel van Sophocles. Uit de toneelge schiedenis is bekend dat de classicus dr Mendes da Costa, die in de negentiger jaren van de vorige eeuw de Antigone al eens had geregisseerd bij een stu dentengezelschap waar hij het later ook de Oidipoes deed, maar matig in genomen was met de uitnodiging om ook bij „Het Nederlandsch Tooneel” dit laatstgenoemd treurspel te regisse ren. Want hij wist met welke spelers hij daar te doen kreeg. Louis Bouw meester zou Oidipoes spelen en Theo Mann Jocaste. Mendes da Costa nam de uitnodiging aan maar was ontzet toen de grote Louis bij de generale re petitie uit de epiloog en dus al met uit gestoken ogen, nog een sappig stukje toneel trachtte te halen en zich daarbij ondanks zijn zg. blindheid rap en met grote zekerheid over het podium be woog! Het melodrama, waartoe Sopho cles’ treurspelen zo licht aanleiding ge ven bij hun regeneratie op het moder ne toneel, dient echter geschuwd en menige classicus heeft schrijvend of sprekend over het antieke toneel dan ook gewaarschuwd voor een al te veel aanzetten en activeren van het spel, al kan men het laatste dan ook soms weer niet missen. We zagen van het laatste een even overtuigend bewijs als knap staaltje vrijdagavond in het Amicitia Theater in de scène tussen Koning Kreon (Henny Kingma) en zijn zoon Haemon (Adolf Meijerman), fraai werk van beide spelers. Maar in hoofd zaak moet men het toch hebben van de prachtige taal, een daaraan evenredige verklanking en het natuurlijke pathe tische, maar dan al weer niet overdre ven, gebaar. Het een en het ander houdt verband met het wezen van deze treurspelen, die wel minder geschre ven zullen zijn vanwege het „verhaal”, dat immers ook toen al overbekend was, dan wel om de toeschouwers in een sfeer van religieuze wijding op te nemen. Want het christendom heeft nu Bij de opening van de nieuwe R.H.B.S. in september 1950 sprak burgemeester Rasterhoff de wens uit op een verdere goede samenwerking tussen deze school en het gymnasium dat, zoals hij het toen uitdrukte „stadskind” bleef. Het in dat jaar al 70 jarige gebouw waarin de school was ondergebracht, stak ook wel heel sterk af by het prachtige nieuwe H.B.S.-complex aan de Alma- straat. Maar toen reeds overwoog de burgemeester plannen om aan deze ach terstand een einde te maken door het stichten van een nieuw gymnasium. En met de ijver en het doorzettingsvermogen hem eigen, zette hij zich aan de arbeid om dat doel te bereiken. Het succes bleef niet uit en vrjjdag was dan eindelyk de dag aangebroken, waarop ook het nieuwe „Magister Alvinus gymnasium” aan de Van Giffen straat feestelyk kon worden geopend, waarbij tevens een nog inniger samen werking met de naastliggende R.H.B.S. tot stand is gekomen. Beide wensen van onze burgervader zyn dus vervuld. Daarom is het destemeer te betreuren dat hij wegens ziekte de opening niet zelf kon verrichten en dit moest overlaten aan de loco-burgemeester Wethouder Blok. Dr Drewes, die hierna het woord voer de, die burgemeester Rasterhoff bij deze gebeurtenis ook node miste en hem eveneens van harte beterschap toe wenste, betoogde, dat Sneek eigenlijk volgens de H.O.wet van 1876 geheel on verplicht en met aanzienlijke kosten een gymnasium in stand heeft gehouden. Hij schetste uitvoerig de ontwikkeling van de R.H.B.S.en en de gymnasia en stelde tot zijn voldoening vast, dat het Gymnasium hier thans technisch voor treffelijk is ingericht. Maar oneindig be- langrijker zijn uiteraard het onderwijs en de leraren zelf. Daarom sprak spr. gaarne de wens uit dat de tegenwoor dige en toekomstige leraren met hun prestaties zullen wedijveren met het ge meentebestuur. Het Gemeentebestuur zal deze wedstrijd zeker gaarne willen verliezen. Dr Drewes wenste het gemeentebe stuur namens de Minister van harte geluk. Moge beide scholen in bereidheid tot samenwerking en wederzijdse beïn vloeding een gelukkige en goede toe komst tegemoet gaan. Styl en traditie zijn van grote waarde, zo betoogde de volgende spreker de heer Van Abbema. Het een moet passen by het andere. Komen in bedelaarslompen past niet. Maar hoewel deze school een uitstekende naam heeft, heb ik over het 80 jaar oude gebouw nooit één goed woord ge hoord. Het provinciaal bestuur verheugt zich daarom ten zeerste over de tot standkoming van dit nieuwe gebouw. Nu is er stijl. Nu past het .een bij het ander. Moge dit zjjn tot rijke zegen en tot heil van Sneek en ook van de pro vincie Friesland. Daarom wenste spr. het gemeentebe stuur in de eerste plaats hartelijk geluk. Ook namens de Commissaris der Konin gin, die verhinderd was dit zelf te doen. Hij sprak verder de wens uit, dat de nieuwe school ook moge strekken tot zegen van heel het opgroeiende geslacht in Friesland en‘bood tot besluit als stoffelijk blijk van waardering en blijd schap een met de hand gemaakt houten kuipje aan voor de curatorium-kamer. Het moment is thans aangebroken, waarop onze taak is geëindigd. De Rijksgebouwendienst heeft zijn plicht gedaan, zo betoogde Ir Friedhoff voor dat hij het gebouw aan het gemeente bestuur overdroeg. Dat ging hem echter wel wat aan het hart naar hij verklaar de omdat zij er met liefde en toewijding aan hebben gewerkt en daarom beval hij het gebouw ook in de zorg van de ge meente aan. Dinsdag 23 september ’s avonds 8 uur Propaganda-avond V.H.V. in het St. Jozefgebouw, Hooiblokstr. Spreek sters mevr. A. TichelaarKramer en mevr. T. Halmade Boer. Woensdag 24 september. Buitengewone vergadering Sneker Onderl. Brand- waarborgvereniging in Hotel Ha nenburg, ’s avonds 8 uur. Woensdag 24 september. Openbare ver gadering van de A. R. partij in de Oosterkerk. Spreker prof, mr I. A, Diepenhorst. Donderdag 25 september. Modeshow Eringa in bovenzaal Hanenburg, ’s Middags 2 uur en ’s avonds 8 uur. Donderdag 25 september ‘s middags 2 4 uur zitting Breukbandenspecialist in Drogisterij de Jong, Galigastraat. Donderdag 25 september 's avonds 8 uur Lezing Jan P. Strijbos voor Van der Meulen’s Boekenspaarclub in Foyer Amicitia. Vrjjdag 26 september ’s avonds 7.30 uur Vertoning ontspanningsfilm „Opa weet het beter” in het „Himster- hüs’ te Oosthem. Woensdag 1 oktober. Bijeenkomst Onaf hankelijke Vredesliga in zaal Piso. Spreker Vlieger-schrijver A. Viruly, ’s Avonds 8 uur. Woensdag 1 oktober 's avonds 8 uur in Amicitia Theater Concert door het Frysk Orkest. Solist Jo Juda, viool, Donderdag 2 okt. 8 uur Amicitia. Het Nut. Optreden mevr. Cilly Wang. Zaterdag 4 oktober. 26 uur Beoor delingsshow van niet-rashonden in „Ons Gebouw”, Westersingel. w Nu het stadsbestuur in de jaren na de jongste wereldoorlog de noodzaak van het stichten van een nieuw gebouw on der ogen zag, heeft het niet de weg in geslagen, die op verschillende andere plaatsen is betreden, namelijk het ma ken van een combinatie tussen hogere burgerschool en gymnasium door het stichten van een openbaar lyceum. Niet alleen is de handhaving geschied met het oog op de eeuwenlange historie van de school, maar doelbewust is het oog merk gevolgd, dat gericht was op het bewaren van de eigen stijl en het eigen karakter van de school. Al is de school klein, zij is vitaal; zij wordt onder de kleine Nederlandse gymnasia om haar opleiding met ere genoemd. Zij heeft een eigen sfeer en een eigen levensge voel. Is het feit, dat vandaag de vele Het was de heer Blok een genoegen al deze aanwezigen welkom te mogen heten op deze dag. Of U hier aanwezig bent namens de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, dan wel of U het provinciaal bestuur van Fries land of de rijksgebouwendienst of enige andere corporatie vertegenwoordigt, in welke kwaliteit U hier verschenen bent of in welke relatie U tot het gemeen telijk gymnasium staat, het verheugt mij U hier te zien, zei hij. Wij beleven vandaag gezamenlijk de gedaantever wisseling van een eeuwenoude onder wijsinstelling van onze stad. Het gym nasium, jarenlang belemmerd door een omhulsel, dat in de loop der jaren aller lei gebreken toonde, schudt dit vandaag van zich af en gaat zich tooien met een kleed, dat bij deze tijd past. Jammer genoeg valt over deze dag een schaduw. De burgemeester van on ze stad, die in zo sterke mate de stich ting van een nieuw gebouw gestimu leerd heeft, kan wegens ziekte de feestelijke ingebruikneming ervan niet meemaken. Zonder anderen tekort te doen, meen ik te kunnen zeggen, dat hij de promotor van deze nieuwbouw is geweest. Wij stellen het zeer op prys, dat U, mevrouw Rasterhoff, in ons midden bent. Wij spreken onze hoop uit voor een spoedig en algeheel herstel van Uw echtgenoot. Wij zullen niet uitweiden over de klachten, waartoe het oude gebouw aan leiding gaf. Deze zijn overbekend. De huisvesting van deze gewaardeerde on derwijsinstelling was Sneek onwaardig. De oorsprong van de Latijnse school in onze stad verliest zich in de schemer van de late middeleeuwen. Zij is als het ware met de geschiedenis van de stad verweven. Was volgens de overlevering de eerst bekende rector Magister Alvi nus omstreeks 1400, in later jaren niet secretaris van de stad Sneek? Van Vol- kerus Symonis, die driekwart eeuw la ter leefde, wordt vermeldt, dat hy eerst schoolvoogd, wy zouden zeggen rector, was en naderhand burgemeester. De verbondenheid tussen stad en school blijkt ook uit de mededeling van Napjus, dat in 1772 sChoolarchen waren (het te genwoordige college van curatoren) de burgemeester en stadssecretaris met de twee eerwaarde heren predikanten. De band tussen kerk en school is in vorige eeuvrnn bijzonder sterk geweest, zowel vóór als né de Reformatie. Het onderwijs werd beheerst door de geeste lijkheid, het doel van het onderwijs was de scholing van jonge mensen, niet het minst voor de opleiding van priesters en later van predikanten, de school was naar alle waarschijnlijkheid oorspronke lijk gehuisvest in de nu nog bestaande sacristie van de Martinikerk. Maar dit in het midden gelaten, de stad als plaatselijke samenleving en de school als cultuurdraagster zijn geza menlijk de eeuwen doorgegaan en zij eenmaal niet het monopolie van de vroomheid, ook de Grieken waren vroom jegens hun góden en dat is mis schien ook wel de essentie van de An tigone. Als deze dochter van Oidipoes het verbod van koning Kreon om het lijk van haar broeder Polynikes te be graven, opdat het spijs zal zijn voor hond en gier, overtreedt en hem wel begraaft, dan doet zij dat niet alleen uit liefde voor deze broer maar ge hoorzaamt aan der góden gebod en aan ons; „Men moet Gode meer gehoorza men dan de mens.Overigens gaan we op het verhaal hier niet meer in, we achten het bekend genoeg. We me nen te mogen zeggen dat ir. Münch en zijn spelers, die hij goed in de hand had, de juiste sfeer en de verstilde toon, waarin deze tragedie moet wor den gegeven, hebben weten te treffen. Al mochten wij van deze amateurs niet verwachten dat zij de diepste roer selen van ’s mensen innerlijk tot de hoogst bereikbare uiting zouden bren gen, er was ook nergens een schrijnen de vervlakking; al met al was het een voortreffelijke opvoering, waarin een enkele hapering in het zeggen en het soms wat te zachte spreken slechts schoonheidsvlekjes waren. Een opvoe ring welke de toeschouwers kon mee voeren naar een sfeer van meeleven met een aangrijpende strijd van de menselijke ziel en het publiek heeft dan ook zijn waardering en bewonde ring in gul applaus uitgedrukt. Anti gone werd uitstekend „gezegd” en ge speeld door Lita Palmboom, de klei nere rollen van Ismene en Eurideke werd recht gedaan door Wimmie Se- vensma en Coco Bakker. Henny King ma en Adolf Meijerman noemden en roemden we reeds als Kreon en Hae mon, een voorname vertolking van grootse allure kreeg de blinde ziener Teiresias van mr. H. H. J. van Botten burg; opvallend goed was ook Hylke Tromp als de wachter, Pieter van Zandbergen was een goede bode. Ir. W. Bakker had als koorleider een zware taak ook fysiek want hij en de ko ren stonden voortdurend op het toneel maar zijn goede zegging greep, ook in het vermanend woord van de epi loog aan. Piet Kwant zegde het eerste, mevrouw V. MünchZwagerman het tweede koor, uit het koor kwamen de stemmen van Paulien Donkersloot en Hirike Algra. Het knappe decor was van architect J. D. v. d. Molen, het veelomvattende kapwerk van de Deze deed dit 's middags in de grote zaal van Amicitia in tegenwoordigheid van een groot en select gezelschap, waaronder zich naast zijn collega-wethou ders en de gemeente-secretaris, o.a. ook Gedeputeerde van Abbema, Dr Drewes, de ontwerper van het gebouw Ir Fried hoff, die van het gehele complex een harmonieus geheel maakte, oud-recto- ren en docenten, alsmede vele oud-leer lingen bevonden, terwijl ook de tegen woordige bevolking van de school dit hoogtepunt in haar schoolleven mocht meemaken.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1