IJs-Ballet van Maxi en Ernst Baier volgende week in Sneek Waarvoor dient de collecte Vrouwelijke Hulpverlening IJLST WYMBRITSERA DEEL en van BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, 113e jaargang no. 77 Donderdag 25 sept. 1958 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Redakteur L. KIEZEBRINK Washington weigert nota van Moskou Onaangename verrassing 1 Ingezonden Toelating Rood China tot de V.N. niet op agenda assemblee Toelatingsexamen Rijks Middelbare Landbouwschool Sneek Het Sneeker Nieuwsblad is een Sneeker Onderlinge wijzigde haar reglement gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Boek van prinses Wilhelmina De onafhankelijke Vredes- liga Vrouwelijke hulpverlening Provisionele verkoop De Winterdienstregeling N.S. 1958-59 Pet Ned. Elftal tegen België Meisje verdronken te Grouw 1 SNEEKER NIEUWSBLAD 7 Een sociaal probleem. 28 graden vorst. De Engelse Prima ballerina Joy Aston Het Bestuur van de Liga. De kolossale tent, (diameter 58 meter), waarin de voorstellingen worden gege ven, wordt vrijdagavond opgebouwd op het Martiniplein, dat hiervoor geheel in beslag wordt genomen. De ijsvloer al leen al heeft een oppervlakte van 400 m2 en het ingewikkeld buizenstelsel dat voor de bevriezing zorgt een totale lengte van tien kilometer. Het aantal zitplaatsen be draagt 3500 en verder zijn in de tent ook de kleedkamers, de garderobes en de ei gen kleermakerij ondergebracht. Voor het vervoer van de reusachtige onder neming zorgen 68 eigen wagens. Maandagmorgen omstreeks 8 uur wordt begonnen met het vriezen van de ijs vloer, wat geschiedt bij een temperatuur van 28 graden onder nul. Belangstellen den mogen hierbij aanwezig zijn, mits zij niet in de weg lopen. De vloer die 41 ton weegt, heeft de eerste avond een dik te van 6 cm, maar doordat het water dat op het ijs ontstaat onder de straling van het grote aantal schijnwerpers steeds weer wordt bevroren, is dit op de laatste avond aangegroeid tot 10 cm. Nu zal men zich misschien afvragen of het dan in de tent ook koud is. Tij dens het onderhoud dat de pers dins dagmiddag met de perschef de hr Ker stens had, werd die vraag ook gesteld. De heer Kerstens stelde ons en daar mee het toekomstige publiek echter gerust. Onder de zitplaatsen wordt n.l. hete lucht geblazen, zodat er tijdens de voorstellingen een behaaglijke tem peratuur in de tent heerst. IJLST 23 sept. Hedenmorgen werd mevr. v. d. Veen, Nooitgedagtstraat, verrast door een eend, welke in volle vaart door de grote ka merruit vloog. De glasscherven lagen de gehele zeven meter lange kamer door tot het andere raam. Gelukkig bleef de kleine in het loophek ongedeerd, evenals ogenschijnlijk de eend, die een plaatsje had gezocht onder de vensterbank. Ook de algemene vergadering der V.N. heeft besloten de toelating van Peking tot deze organisatie dit jaar niet te be spreken. Kedaktie-adres Kleinzand 7 l elefoot 2871 Advertentiepriji 15 ct p«i mm Bij contract «handelaadv lager Abonnementsprijs t 3.— per hall jaar Franco per post t 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. elk ■■n P Verachljnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Jomb Drijfhout Klezebrink Co Kantoor GKOOTZAND 55 Telefoon 3005 <K 5150) Maxi en Ernst Baier presenteren op deze tournee het IJsballet „De vier Jaar getijden”, waaraan door een mengelmoes van nationaliteiten wordt meegewerk. en waarvan indertijd onder enorm suc ces de première in Amsterdam ging. Het begint met de Lente, waarin een romantische en komische liefdesgeschie denis anno 1900 in Berlijn wordt uitge beeld. Alle costuums, de muziek en de dansen dateren ook uit die tijd. De Zomer wordt voorgesteld door een tuinfeest in dit jaar, waarin de meest mo derne dansen (o.a. ook de rock and roll) en melodieën worden gebracht, de Herfst meermalen Deens kampioen, Monique en Felix Heiningen, Adiago-duo en de En gelse IJs-komieken Jack Duncan en Bill Stewart. Verder werken nog een groot aantal andere sterren, en in totaal 120 personen, van wie 85 op het ijs, mee aan dit ballet, dat naar verwacht mag wor den hier evenveel succes zal oogsten als in de vele andere plaatsen in en bui ten onze provincie waar het werd ge bracht. Voor nadere bijzonderheden, zoals toe gangsprijzen enz. verwijzen we naar de advertenties, ook in dit blad, waarbij we nog kunnen mededelen, dat de bejaarden .uit onze stad en omgeving op de eerste avond en woensdagmiddag tegen een sterk gereduceerde prijs de voorstelling kunnen bijwonen. Voor hen zijn de kaar ten echter alleen aan de kassa verkrijg baar en ze moeten hun leeftijd kunnen aantonen. Het mag als een groot voorrecht be schouwd worden, dat Maxi en Ernst Baier ook onze stad hebben opgenomen in de tournee door Nederland met hun IJs Ballet. Dit zal n.l. de eerste keer zijn, dat de bevolking van Sneek en de Zuidwesthoek hier zo’n spectaculair en boeiend ijsfeest kan bijwonen. Van maan dag tot en met vrijdag a.s. krijgen zij hiertoe de gelegenheid. in een dramatisch sprookje en de Win ter door onsterflijke Weense walsen, zachtkens neerdwarrelende sneeuwvlok jes en fantastisch gevormde ijskristallen. Tot slot zij hier dan nog vermeld, dat voor de bezoekers uit de Zuidwesthoek na afloop van de voorstellingen extra l bussen van de Z.W.H. zullen rijden. Waar blijven de debiele meisjes van 16 en 17 jaar als ze de B.L.O.-school doorlopen hebben? Voor de jongens van die leeftijd kennen we de werkplaatsen de meisjes komen bij moeder thuis, hangen wat rond, kennen niet de vreug de van het „zelf geld verdienen”. Dat is de derde post, die variabel is, voor de collecte Vrouwelijke Hulpverlening. ■Ie duidelijke mevrouw Tichelaar, verden voor een aantal chronische pa tiënten. Ook in Sneek kent men de grote witte boot en we hebben allen wel eens gewuifd tegen de patiënten achter de ramen. Het filmpje laat het dagelijkse leven op deze boot zien, de gelukkige gezichten van de patiënten in de bed den, de soms machteloze handen zodat de verzorgster met alles moet helpen, ’t voorbijschuivende landschap en de stad jes ook deze hele bootreis is bekos tigd door de Vrouwelijke Hulp Verle ning. Daar gaf U uw bijdrage voor. U weet wel in die rammelende collectebus in de week van 29 september tot 5 ok tober. De Sneeker Onderlinge Brandwaarborg- vereeniging hield gisteravond bij Hanen burg een buitengewone algemene ver gadering van deelnemers, waarin enige door het bestuur voorgestelde wijzigingen van het reglement behandeld werden. Zoals de voorzitter de heer J. Keuning mededeelde, waren deze n.l. zó belang rijk, dat met de behandeling ervan niet gewacht kon worden tot de gewone al gemene vergadering in het voorjaar. De wijzigingen bestonden voornamelijk uit een nieuw artikel, waarin wordt be paald, dat voortaan ook schade, veroor zaakt door een neerstortend of ontplof- 'fend luchtvaartuig, alsmede door een vallend projectiel daaruit of een onder deel, zonder dat er brand door ontstaat, zal worden vergoed zonder verhoging van de premie, en een nadere omschrij ving der vergoeding ingeval van brand schade wanneer niet tot herbouw van het perceel wordt overgegaan. De eerste wijziging geldt niet indien deze schade ontstaat in tijden van oor log of burgeroorlog, door oproer, enz. De nieuwe voorwaarden vermeld in ’t twee de punt zijn niets bijzonders, aldus de voorzitter. Geen enkele maatschappij, met uitzondering van de Sneeker Onder linge, had deze bepalingen nog niet op genomen. De te wijzigen of nieuwe bepalingen werden stuk voor stuk voorgelezen en besproken, en tenslotte met algemene stemmen aangenomen. Ze zullen, nadat notaris Galama, die de vergadering bij- woonde, het proces-verbaal heeft opge maakt, onmiddellijk in werking treden. De voorzitter dankte de (weinige) le den voor hun vlotte medewerking, waar na de vergadering werd gesloten. opperd, maar de töestand in de wereld lijkt er niet naar dat men tot die bezui niging thans zal kunnen komen. De Rus sen zullen een dergeljjk plan intussen wel ter sprake brengen in de thans bij een zijnde algemene vergadering der Ver. Naties, zoals ze meer propaganda- voorstellen voor deze vergadering in hun mars hebben. Maar ze hebben nauwe lijks een schijn van kans ondanks het feit dat ze steun van de neutralistische landen en Arabische liga genieten, welke laatste geprikkeld is door het feit dat Malik, de huidige minister van buiten landse zaken van Libanon, die echter bij de oppositie in zijn eigen land niet aanvaardbaar is, met steun van het Westen tot voorzitter van de Assemblee is gekozen. De hoofdfiguren in dit prachtige schouwspel zijn de En gelse Prima ballerina Joy Aston, Lothar Müller, Europees kampioen, Hedy Palin- kas, tweemaal kampioene van Hongarije, Rike Schropp, internationaal Junioren kampioene, Istvan Szenes, viermaal kam pioen van Hongarije, Poldi Bierer, kam- n van Oostenriik, Sönke Jensen. Nu U dan het doel weet van die be wuste collecte, wilt U misschien weten wie nu eigenlijk lid zijn van deze ver eniging. Dat vertelde op de propaganda- of contact-avond mevrouw A. Tichelaar Kramer, die vergezeld was van een ander lid van het Prov. comité, mevrouw T. Halmade Boer. Na de oorlog is V.H.V. opgericht op initiatief van de Commissaris van de Koningin in Friesland met het doel: een wijdvertakte vrouwen-organisatie te stichten waarop men in tijden van nood een beroep zou kunnen doen. Zestien vrouwenverenigingen van alle kerkelijke en politieke richtingen zijn bij de Friese Vrouwelijke Hulpverlening aangesloten. Men staat wel achter de landelijke ver- enigi-.g, heeft ook in de vergaderingen een adviserende stem, maar heeft zich, tot nu toe nog niet aangesloten, omdat men het op een enkel punt nog niet eens is. Prinses Wilhelmina heeft de laatste hand gelegd aan haar memoires, die eind november onder de titel „Eenzaam, maar niet alleen” bij de uitgeverij W. ten Have te Amsterdam zullen verschij nen. De Prinses heeft acht jaar lang aan deze persoonlijke herinneringen gewerkt. Zij heeft het boek, dat 450 pagina’s telt, opgedragen aan Willem van Oranje en haar dochter koningin Juliana. De me moires van de Prinses zijn neergelegd in negen hoofdstukken. Daarin wordt haar hele leven, vanaf haar prille jeugd tot heden, beschreven. De vorming door de Algerijnse rebel len van een Algerijnse regering in bal lingschap met zetel Kairo, kan voor Pa rijs geen verrassing geweest zijn. Reeds lang hebben daarover geruchten gelopen en het was duidelijk dat als het zo ver zou komen, het nu moest zijn omdat zondag 28 september de volksstemming in Frankrijk en overzeese gebieden zal plaats hebben en de vorming van een rebellenregering de Algerijnen kan aan moedigen „neen” te stemmen. En er zullen des te meer „neen”-stemmers zijn naarmate meer regeringen het rebellen bewind erkennen. Dat hebben tot nu de Ver. Arabische Republieken thans vaster in handen van Nasser door een meer gecentraliseerde regering en de meeste andere landen van de Arabische Liga gedaan, ook Marokko en Tunesië. Dat is belangrijk voor de verhouding van beide laatstgenoemde landen tot Frankrijk dat er militaire bases heeft en beide landen nog financieel en econo misch bijstaat. Of het bewind de Gaulle, dat gedreigd heeft de betrekkingen te verbreken met elk land dat de Vrije Al gerijnse regering erkent, dit ook zal doen met Marokko en Tunesië is terwijl Wij dit schrijven nog onbekend. De ver breking der banden zou tengevolge heb ben dat alle Franse militaire bases in die landen zouden moeten worden opge geven en of Parijs dat zint is nog de vraag. De bezorgdheid over wat er hier gebeurt is ook niet gering bij de Ameri kanen, die elke verslechtering in de be trekkingen tussen de landen aan de Noord-Afrikaanse kust en de Westelijke naties betreuren omdat dit de Westelij ke militaire positie afbreuk doet. Zij hebben zelf trouwens in Marokko ook al concessies moeten doen en beloven dat zij geleidelijk hun eigen bases daar zullen opgeven. Dit was tegen de zin van de extremistisch nationalistische par tijen in Marokko die onmiddellijke ont ruiming hadden gewild. De positie van deze groeperingen wordt trouwens in Marokko steeds sterker en dat zal daar en ook in Tunesië nog wel meer het ge val worden door de oprichting van de Vrije Algerijnse regering, die een sterke radicale inslag heeft; dat bewind moge dan gericht zijn tegen Frankrijk, het zal allicht ook de Tunesiërs en Marokkanen meeslepen in een ultra-nationalistische, anti-Westerse stroming. Het benauwen de is dat de regeringen dezer beide lan den, die tot de Arabische liga toetraden om er een matigende, en zelfs misschien min of meer pro-Westerse invloed uit te oefenen, thans wel eens gedwongen zou den kunnen worden tot een geheel an dere koers. Het Kremlin en Peking hebben het echter in de laatste dagen van de vorige week zo bont gemaakt met de Quemoy en Formosa-kwestie dat het Westen huiverig zal zijn ook maar te denken aan enigerlei vorm van ontwapening. In het gesprek tussen de Amerikaanse en Chinese ambassadeurs in Polen over een regeling van de Quemoy-kwestie schijnt van Amerikaanse zijde het voor stel geopperd te zijn de vijandelijkheden in de straat van Formosa stop te zet ten in ruil waarvoor de mogelijkheid van neutralisatie van de Quemoy en Matsoegroepen zou kunnen worden over wogen. De Chinezen hebben dit voorstel botweg verworpen; zij hadden geen be hoefte aan een staking der vijandelijk heden en hadden er al het bloed, dat nodig was voor over om niet alleen deze eilanden maar ook Formosa in bezit te krijgen. Deze uitlating tekent zowel de minachting welke Peking heeft voor het leven van zijn eigen enorme bevolking, als de gevaren welke van deze zijde op de duur voor het Westen gaan drei gen. De Russen deden er nog een schep je op door een zeer scherpe nota tot Washington te richten, waarin ze na te hebben verklaard dat een aanval op com munistisch China gelijk zou staan met een aanval op de Sovjetunie zelf, eisten dat alle Amerikaanse strijdkrachten uit het gebied van Formosa zouden worden teruggetrokken; indien dat niet vrijwil lig gebeurde zou China zich genoodzaakt zien de „indringers” uit dit Chinese ge bied te verjagen. De nota van Chroesj- tsjew bevatte nog tal van beschuldigin gen jegens de Ver. Staten en president Eisenhower heeft het enige besluit ge nomen dat onder de gegeven omstandig heden mogelijk was, hij heeft de nota De V.H.V. is dus een vereniging waar op men te allen tijde ëen beroep om hulp kan doen, en éénmaal in het jaar gaan de leden op stap met de collecte bus. Een kwart deel van de collecte wordt elk jaar bestemd voor de varan ties van huisvrouwen, zieken en inva liden op de Berkenhof, het andere vaste doel is de boottocht voor chronische zieken, het derde doel wisselt elk jaar en Is dan dit jaar bestemd om als het kan mee te helpen bij het oprichten van werkplaatsen voor geestelijk minder va lide meisjes. Steeds meer mensen op onze aarde zijn gaan beseffen, dat de moderne oor log geen enkel rechtvaardig doel meer kan nastreven, doch alleen maar een zinloze massamoord is. De ontwikkeling van de kernwapens, die niet meer te stuiten is, heeft dat wel bijzonder duide lijk aan het licht gebracht. Om dit besef vorm te geven zijn in de loop van de jaren overal ter wereld vredesbewegin gen ontstaan. Ook in ons land zijn deze opgekomen: algemene en specifiek ker kelijke. Hier in het Noorden van ons land zijn we gekomen tot een gezamen lijk optreden onder de naam „Onafhan kelijke Vredesliga”. Onafhankelijk om te laten zien, dat we onafhankelijk zijn van Oost en West, Vredesliga om te tonen, dat we een bundeling, een federatie wil len zijn van verschillende vredesgroepen. Het is duidelijk waarneembaar, dat naarmate méér mensen aan ons vredes werk deelnemen, onze stem ook aan in vloed wint. De Onafhankelijke Vredesliga is bedoeld om het grondvlak van de be staande vredesbewegingen te verbreden. Daaioe belegt ze bijeenkomsten en be zoekt belangstellenden. De liga kent dan een verdeling in sympathisanten en ac tieve medewerkers. Zodoende helpen we het vredeswerk verder ontwikkelen en kan men worden verbonden met de grote vredesbeweging die zal trachten misbruik van het atoom te voorkomen en de gehele oorlog alszodanig uit te bannen. De liga staat buiten elke partijpoli tiek. Wilt U nog langer achterblijven en er maar al te gemakkelijk van uitgaan, dat het toch allemaal niets geeft? Sluit U aan bij deze beweging. In ieder geval wordt U aangeraden de vergadering van de Liga te bezoeken welke wordt gehou den op woensdag 1 oktober ’s avonds acht uur te Sneek in Restaurant Plso, alwaar de bekende vlieger-schrijver A. Viruly en Ds P. J. de Ridder zeer be langrijke redevoeringen zullen houden. Dit derde, sociale doel, wis1"” jaar. Zo kan men helpen bij he' van een zekere financiële basis gemeentelijke subsidie kan volge Met grote interesse luisterden aanwezige dames naar deze uiteenzeting van Mevrouw Sipkensvan der Hoek, die de leiding van de avond had, dankte de spreekster en mevrouw Halma en bood beide dames een bus drabbelkoeken aan. De bezoeksters van deze propaganda- avond weten nu waarom ze straks de collectebus hanteren; laten we hopen dat de gevende huisvrouwen zich de filmpjes herinneren waar ik U hier een kleine beschrijving van gaf. Het Provinciaal Comité voor de Vrou welijke Hulpverlening in Friesland heeft aan de Stichting tot huisvesting en ver zorging van hen, die bijzondere hulp be hoeven een bedrag geschonken van f 2161.(de opbrengst van een in 1954 door de V.H.V gehouden collecte) met bestemming hiervoor materiaal aan te schaffen voor de arbeidstherapie voor de vrouwelijke verpleegden in het ver zorgingshuis „Nieuw Toutenburg” te Noordbergum, IJLST, 24 sept. Hedenavond had in het overvolle café Jelsma de provisionele verkoop plaats van het burgerwoonhuis Zevenpelsen 17 alhier. Er waren niet minder dan 17 inschrijvingen variërend van 2178 tot 5100. De drie hoogste inschrijvers waren R. de Jong 4410. U. Reitsma 4897.en Jisk Cnossen 5100.De finale toewijzing heeft woensdag 8 oct. plaats. De winterdienstregeling 1958/59 van de Nederlandsche Spoorwegen, die op zondag 28 september a.s. zal worden in gevoerd en tot en met zaterdag 30 mei 1959 van kracht zal blijven, brengt geen bijzonder belangrijke veranderingen in de treinenloop. De wijzigingen zijn voor namelijk van regionale betekenis. Op het baanvak LeeuwardenSneek Staveren wettigt de geringe bezetting de loop op zon- en feestdagen van de treinen 3941 Sneek v. 10.00Leeuwar den en 3944 Leeuwarden v. 11.31Sneek niet meer; deze treinen zullen voortaan alleen op werkdagen rijden. Teneinde terugkeer van bezoekers aan het Zie kenhuis te Sneek op zon- en feestdagen mogelijk te maken zal op die dagen rij den trein 3952 Sneek v. 15.15—Staveren. Deze trein keert terug van Staveren om 16.15, aankomst te Sneek 16.44; om 17.00 kan men van Sneek doorreizen naar Leeuwarden. onaanvaardbaar genoemd en op het Kremlin terug doen bezorgen. Men moge dan betreuren dat Washington zich in deze situatie om de Quemoygroep heeft gewerkt, een kwestie die trouwens een geheel ander gezicht krijgt, nu de Chi nezen en Rusland ook maar meteen For mosa opeisen, waarmee het gevaar voor een communistische overstroming van geheel Azië acuut zou worden, in deze past het alle landen van het Westen één front met de grote bondgenoot te ma ken. Moskou en Peking zijn weer eens bezig de eenheid van het Westen op de proef te stellen en te peilen hoe ver ze kunnen gaan met hun chantage. Waar schijnlijk pogen ze met hun dreigemen ten ook Rood China een plaats in de Ver. Naties te verschaffen, een taktiek welke echter nog niet veel heeft opge leverd daar de commissie voor het sa menstellen der agenda voor deze assem blee bij meerderheid van stemmen beslo ten heeft het debat over deze toelating een jaar uit te stellen. Nu is een beroep op de assemblee zelf door Rusland c.s. gedaan; of dat succes heeft gehad is thans nog niet bekend. Overigens heeft de grote mond van Chroesjtsjew ook te maken met zijn eigen positie in het Kremlin; door zijn aanvankelijk lauwe houding tegenover de Chinese bondge noot, had hij de stalinisten in zijn eigen land argumenten gegeven om hem van zijn leiderschap te verwijderen. Na zijn bezoek te Peking, waar men hem de Chinese ontevredenheid niet onduidelijk heeft laten merken, heeft hij kennelijk besloten door dik en dun met Rood China samen te gaan. De Amerikaanse regering heeft bij het afwijzen van de bo venbedoelde Russische nota ook gewezen op het Russische militaire despotisme, dat zijn Europese buren in een ijzeren greep gevangen houdt. Hongarije is er een voorbeeld van; daar hebben de va zallen van het Kremlin opnieuw een aantal belangrijke figuren, die een aan deel hadden in de Hongaarse vrijheids strijd van 1956 tot zware straffen ver oordeeld. De Hongaarse kwestie staat trouwens ook op de agenda van deze al gemene vergadering der Ver. Naties. In de week van 29 sept.5 okt. zal men ons huisvrouwen „alweer” een col lectebus onder de neus duwen: Vrouwe lijke Hulpverlening, mevrouw. En menig een bromt: wat is dat nu weer, waar voor hebben zij nu weer geld nodig? Ten einde dit duidelijk te maken, ook aan de vrouwen die via haar vrouwen organisatie lid zyn van V.H.V., hield deze vereniging dinsdag in het St. Jozef- gebouw een propaganda-avond. Als ik U hierover zal vertellen wil ik beginnen bij het slot van de avond: het filmpje over de vacantieweek van inva lide en vermoeide huisvrouwen in de Berkenhof te Zuidlaren. Vanaf de reis met trein en bus zijn deze vrouwen met zorgen omringd; ze zitten in heerlijke luie stoelen op het grasveld voor het prachtig gelegen huis, ze converseren genoeglijk onder een lekker kopje koffie, zij maken bus- en boottochtjes, genieten van eikaars gezelschap en rusten gees telijk en lichamelijk volkomen uit. Meer dan woorden kunnen üitdrukken heeft dit filmpje al duidelijk gemaakt waar om wij die bewuste collectebus niet af mogen wijzen: de week vacantie van deze huisvrouwen, vermoeid, suikerziek of invalide, wordt uit de opbrengst van deze collecte betaald. De huisvrouwen betalen zelf een miniem bedragje plus de reiskosten, het huis is van Opbouw Drente, eenzelfde vereniging als Vrou welijke Hulp Verlening alleen is Drente haar Friese zustervereniging een paar schreden vooruit. Het tweede filmpje ging over de boot tocht van een week met de Kasteel Sta- Het Nederlands elftal dat zondag te Antwerpen tegen België zal uitkomen is door de bondscoach Elek Schwartz als volgt samengesteld; Doel: De Munck (DOS); achter: Wiersma (PSV) en Kraay (DOS); mid den: Notermans (Fortuna), v. d. Hart (Fortuna) en Klaassens (WV); voor: van der Kuil (Ajax), v. Wissen (PSV), Kruiver (PSV), v. d. Linden (DOS) en M'ulijn (Feijenoord). Reserves: Pieters Graafland (Feije noord), Rijvers (Feijenoord) en Kuijs (NAC). Abe Lenstra was voor deze wedstrijd niet beschikbaar wegens een dijbeenbles sure opgelopen in de zondag gespeelde wedstrijd EnschedéADO. Te Parijs zit men natuurlijk met het Algerijnse en trouwens het gehele Afri kaanse vraagstuk in de knoop. Frans Guinea en Frans Nigeria schijnen ook tegen de nieuwe grondwet te willen stemmen en de Gaulle schijnt als dat het geval blijkt trouw aan zijn woord te wil len blijven en deze landen vrij te willen laten, doch ze dan ook op generlei wijze economische bijstand meer te willen ver lenen, waardoor als andereWestelijke lan den niet bijspringen de mogelijkheid open ligt dat het communistisch blok zijn be ruchte bijstand aan die landen gaat ver lenen. Maar Algerië kan de Gaulle niet zo maar loslaten, het zou waarschijnlijk een te harde slag voor het franse volk zijn; hij heeft trouwens zelf erkend dat hij op het ogenblik geen oplossing voor Algerië weet en dat speelt de militaire kliek in Algerië en het moederland in de kaart, die ten koste van alles Algerië wil vasthouden en, teleurgesteld in de Gaulle, ook in Frankrijk maar het liefst een fascistisch bewind zou willen invoe ren, daartoe ook aangemoedigd door de terreur welke de Algerijnse rebellen op T.anse bodem voeren, en waarvan Soustelle, de overigens weinig sympa thieke minister van voorlichting in het Franse kabinet, bijna het slachtoffer werd. We geloven graag dat de Gaulle a.s. zondag bij het referendum in het moederland een flinke meerderheid zal krijgen, maar speciaal ten opzichte van de Franse overzeese gebieden rijst de vraag: „Wat dan?” Het ziet er met elkaar nogal somber uit en het lijkt er veel op dat tenslotte de vroegere geko loniseerde gebieden alle in een anti- Westelijke stroming zullen worden opge nomen. Plannen om door een grootse en onbaatzuchtige poging tot economische bijstand aan onderontwikkelde gebieden dat te voorkomen schijnen al min of meer te laat en zullen het zeker zijn als deze gebonden worden aan het denk beeld de middelen voor deze plannen te zoeken door een besparing op de de fensie begrotingen. Zowel van Westelij ke als Oostelijke zijde is zo’n idee ge- Dinsdagmiddag is het 6-jarig dochtertje van schipper A. v. d. Heide uit Leeu warden in de Graft bij de Lange Lits onder Grouw over boord gevallen en verdronken. Men heeft aan boord niets van het ongeluk gemerkt. Toen de va der uit de kajuit kwam, zag deze zijn dochtertje in de Graft drijven. Nadat het kind op het droge was gebracht, heeft men direct een dokter gehaald. Deze heeft gedurende lange tijd kunstmatige ademhaling toegepast, maar de levens geesten waren reeds geweken. Fr. D. Geslaagd: Seakle Altenburg, Noëd on der St. Nicolaasga; Pieter Boersma, Al- lingawier; Jan Bosma, St. Nicolaasga; Hessel Bouma, Scharnegoutum; Gerben Brouwer, Brekkenpolder o.d. Lemmer; Gerben Brouwer, Langweer; Lolke Bu- ma, Schettens; Wiebe Cnossen Gauw; Hidde Couperus, Staveren; Gerrit van Dijk, Wommels; Klaas Dijkstra, Warns; Dirk Donker, Sneek; Jelle Bouma, Hij- daard; Wiebe van der Eems, IJsbrech- tum; Pieter Folkertsma, Staveren; Mi- chiel Galerna, Half. Tjerkwerd, Bols- ward; Barteld de Glee, Rotstergaast; Minne Greijdanus, Rottum; Thomas Harkema, Workum; Age Holtrop, Scharsterbrug; Lambertus Hijlkema, Workum; Uiltje de Jong, Scharnegou tum; Eelke Kruis, Heerenveen; Gerrit Leffertstra, Wijckel; Jan Lenes, Vege- linsoord; Rients Lenes, Vegelinsoord; Willem Louwsma, Witmarsum; Jan Mosterman, Velp; Berend Okma, Kou- furderrige; Pieter Posthumus, Irnsum; Jacobus Postma, Noed o.d. St. Nicolaas ga; Cornells Pruiksma, IJpecolsga; Doe de Rijpkema, Snikzwaag; Jan Rijpkema, Snikzwaag; Johan Smook, Heerenveen; Douwe Steensma, IJsbrechtum; Arnol- dus Terpstra, Joure; Haije Tjeerdema, Kornwerd; Ane Venema, Warns; Jan de Vries, Sijbrandaburen; Bart v. d. Weij, Bakhuizen; Hero Wiebenga, IJlst; Uiltje Wiersma, Heidenschap; Cornells Wijnja, Oppenhuizen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1