Onafhankelijke Vredesliga IJsballet is fantastisch De heer Joh. Miedema als voorzitter Ned. Bioscoopbond geridderd IJLST WY M BRITS ERA DEEL van en BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan *=■•-■ Het Sneeker Nieuwsblad is een de gemeenten SNEEK, 113e jaargang no. 79 RedakteurL. KIEZEBRINK Benoemd I Meisje veron Overkokende mastiek veroorzaakte brand Xedaktie-adrea t Klemzand 7 Telefoon 2871 Donderdag 2 oktober 1958 Successen van honden van leden K. C. Sneek en Omstr. Koffie goedkoper Geslaagd gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Overweldigende overwinning van De Gaulle MM tv de Zelfs JEUGDSPAARWET uur een Benoemd per 1 november tot hoofd van de Burgemeester Oppedijk Kleuter school te IJlst mej. L. E. G. Glastra van Loon van Harlingen. Advertentleprtj» 15 et per mm Bij contract (handelaadv.) lager Abonnementaprijs 13.— per hall ■aar Franco per poat t 1.75 per naif jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Jomb Drijfhout Klezebrink A Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 <K 5150) SNEEKER NIEUWSBLAD De afdeling Sneek van de Onafhanke lijke Vredes Liga hield gisteren in Res taurant Piso een openbare vergadering, waarin als sprekers optraden de bekende vlieger-schrijver A. Viruly en Ds P. J. de Ridder. Na het openingswoord van de voorzit ter de heer W. v. d. Veer, sprak eerst de heer Viruly, die betoogde, dat een nieuw tijdperk is begonnen waarin beslist zal worden over het al of niet voortbestaan van het mensdom. Vóór en zelfs nog in de tweede wereld, oorlog hebben alle oorlogen geleken op de 80-jarige oorlog, maar als wij ons thans moeten beraden op de vraag vrede of oorlog, dienen wij ons te beraden op de vraag leven of dood van de.gehele mensheid. Een stuk of twaalf jongens in een vliegtuig kunnen nu n.l. in korte tijd een heel land uitroeien. Reeds in 1955 hebben negen geleerden, onder wie Prof. Einstein en Lord Rus sell, verklaard dat er nog maar één keu ze mogelijk is: het uitbannen van de oor log of de andergang van het menselijk ras. Later hebben achttien Nobelprijs winnaars hetzelfde verklaard en een groep Duitse atoomgeleerden, dat ze geen enkel middel weten om de burgerij te beschermen tegen atoom-aanvallen. De ontploffing van één waterstofbom kan Rotterdam en Den Haag beide ver nietigen en de volgende dag een enorm gebied onbewoonbaar maken. Wat daar om te denken van hen die nog denken in de termen van de ouderwetse oorlo gen? Van militairen die de soldaten nog opleiden bij kanonnen en afweergeschut en van een beslist fictieve Bescherming Burgerbevolking Wij moeten afstand van deze mensen nemen aldus spreker, en als we vaderlandslievend zijn tegen hen in verweer komen. Als we socialis ten zijn eveneens en als christenen in hoge mate. Daarom moeten wij ingaan tegen de politiek van deze regering, te gen de Christelijke partijen en tegen de grootste socialistische partij de P.v.d.A. De sirenes van de Bescherming Bur gerbevolking waarschuwen niet tegen ’t komende gevaar, maar tegen het gevaar van het verleden. Raketten kunnen nu in twee minuten over Nederland stuiven en beveiliging daartegen is daarom on mogelijk. Maar als de mensen blijven denken in termen van vóór de atoom wapenen en de staten hun souvereine macht willen behouden als in de tijd van Napoleon zullen ze elkaar op een kwade dag de dood sturen met een snelheid van driemaal het geluid. De veilige gren zen waar wij op school mee zijn opge voed, zijn de grenzen van de postkoets en nu levensgevaarlijk geworden. Wij moeten ze afschaffen of er aan ten on dergaan. In de luchtvaart vooral is men sinds 1946 in welk jaar de Nederlandse lucht verbinding hersteld werd waarvoor spr. de eerste vlucht naar de west over de Zuid Atlantische Oceaan maakte, tot de overtuiging gekomen, dat de mensheid een nieuwe wereld moet bereiken of ten ondergaan. Een half jaar tevoren was n.l. de eerste atoombom op Hiroshima ge worpen, waarom de halve wereld juichte, en Kerken dankdiensten hielden. Kort- zichtigen, er op uit om zich in de roes der overwinning ook nog vrij te pleiten van schuld, hadden verklaard, dat er, als die atoombom nu eens niet zou zijn ge gooid, in een dan langere oorlog nog veel meer mensen zouden zijn gedood dan daar in Japan het geval was ge weest. Maar dat is ongetwijfeld kort zichtige politieke taal met een bijbedoe ling geweest en de meest godvergeten militaire daad van de wereldgeschiedenis. Niet het einde van de oorlog maar een begin van een waarlijk duivels tijdperk, waarin van sparing van mensenlevens geen sprake meer kan zijn. De heer Viruly schetste hierna de taak van de vlieger in oorlogstijd, maar vroeg zich daarbij af of de luchtmensen nog altijd maar zullen geloven dat het moét wat het vaderland van hun vraagt: steeds meer mensen doden. Kan, met Kaïn in de cockpit, iedere koers uiteindelijk an ders zijn dan een koers naar de hel Kaïn in de cockpit, maar dus ook Kaïn in het pak van de militair en de hoge politicus, die hem er op uit wil sturen, verdienen daarom geen romantische ver ering meer. De prijzen van de voornaamste koffie- soorten zijn met ingang van gisteren met 6 tot 15 cent per 250 gram verlaagd. De binnenlandse koffieprijzen worden daarmee verder aangepast bij de reeds geruime tijd geleidelijk dalende prijzen op de wereldkoffiemarkt. Aan de Rijksuniversiteit te Groningen is geslaagd voor het kandidaatsexamen geneeskunde 2a, de heer B. J. Graatsma Het is tijd geworden de situatie met"van Sneek IJSBRECHTUM. Onze dorpsgenoot de heer Jan de Vries, slaagde voor het pro- paedeutisch examen aan de Landbouw Hogeschool te Wageningen. Joh. Miedema, als voorzitter van de Ne derlandse bioscoopbond, te onderschei den door hem te benoemen tot Ridder in de orde van Oranje Nassau, daarmede de erkentelijkheid van de Kroon tot uit drukking brengend voor wat voorzitter en bond gedaan hebben voor het Neder landse filmwezen. Onder hartelijk ap plaus van de verzamelde leden overhan digde spreker de heer Miedema de ver sierselen, behorende bij deze onderschei ding, aldus meldt Ons Noorden. De overgrote meerderheid van de leden vulde de grote zaal van Krasnapolsky, toen de bondsvoorzitter, de heer Joh. Miedema uit Sneek, deze feestelijke bij- Na de pauze beantwoorde Ds de Ridder eerst een schriftelijke vraag aan de heer Viruly die echter meer op zijn terrein lag en daarna hield hij nog een korte rede waarin hij het de taak van de spre. kers noemde hun gehoor op een beslis sing voor te bereiden. Een nieuwe oorlog betekent in ons dichtbevolkte land uit roeiing tot de laatste man en een militair sterk westen dient naar zijn overtuiging de vrede niet. De toekomst zal echter uitmaken wie gelijk heeft gehad. Maar zij die in het laatste hun vertrouwen stel len moeten daarvan ook de consequenties durven dragen. Niet morren tegen de hoge belastingen en in dienst gaan. Er is ook een tweede houding moge lijk: Laat ze ’t maar uitmaken. Na mij de zondvloed. Dan moet men er zich ech ter niet over verwonderen als die zond vloed eerder komt dan men denkt, want de huidige ontwikkeling gaat in duize lingwekkende vaart verder. Door de schijnbare rust en welvaart zijn velen zich niet bewust van het gevaar dat de wereld bedreigt. Maar zoals een alles verterende ondergrondse brand gedoofd moet worden voor hij uitbreekt, moeten wij door een nieuwe geestelijke weer baarheid het halt toeroepen aan de mach, ten die het heil verwachten van raketten, machtsvorming en geweld. Dit betekent het zich inzetten voor de idealen van de vredesbeweging met als uitgangspunt: protesteren en bouwen omdat wij niet geloven in het recht van de moderne oor log, door wie of onder welk motief ook gevoerd. Dit geluid moet steeds meer gehoord worden. Des te meer zal er ook naar ge luisterd worden. En dat zulks nu al ge schiedt, toonde spr. met tal van voor beelden aan. O.a. de actie voor het stop zetten van atoomproeven. Ds de Ridder schetste vervolgens het doel en de werkwijze van de onderschei dene vredesgroepen die onafhankelijk zijn van de blokken oost en west en in het bijzonder die van de Onafhankelijke Vredes Liga waarin met bezieling wordt gewerkt en waarvoor grote offers wor den gebracht, en wekte de aanwezigen krachtig op zich als medewerker of sym- phatisant aan te melden. Wie het mili- tairisme afwijst zal dat echter ook in zijn politieke houding moeten tonen. Po litiek zijn er n.l. verschillende manieren om van onze verontrusting blijk te ge ven. Spr. gaf hiervan enkele voorbeelden en concludeerde tenslotte, dat vanuit alle kanten een opinie gevormd moet worden De zesjarige Henny H post is dinsdag vlak 1 woning onder een trei ernstig gewond, dat zij voer naar het Diacones warden is overleden. Het meisje wandelde met haar fietsje actie kwam, "zoals o.a. de Zuid-Ameri- 1 ?an de hand over een weggetje, dat leid- kaanse ritmen welke in een bonte men- de naar de ouderlijke boerderij. Uit de geling van kledij en lichteffecten ge danst werden, het Jachtgezelschap, het Carnavalgezelschap en wel heel in het bijzonder in de betoverende en meesle- gramma, waarmee het laatste (Winter) - taf reel en tegelijk de voorstelling beslo ten wordt en waarin Joy Aston en Lothar Muller met hun prachtige solo- dansen het publiek in vervoering bren gen. De beide IJskomie derdaad voor de kolde: ware lachorkanen vero< demonstreerden daarin niek waarvoor men ooi nog wel meer) bewondi ben. Zo laat dit IJsballet een uitstekende indruk artistieke leiders Maxi en met hen het hele kleine vergoeding mog' ramp welke hen in Dra de hulp en het medeleve: bij inzonderheid van h stuur van Smallingerla: en voor het bemoedigen de Commissaris der Koi sprak de directie maai het begin van de fees haar grote erkentelijkhi richting Leeuwarden naderde op dat ogenblik een trein met een snelheid van ongeveer negentig kilometer per uur. Het kind liep zonder uit te kijken de Niet alleen wat de technische presta ties van de schaatskunstenaars betreft, ook de prachtige costuums, de decors, de belichting en niet in de laatste plaats de muziek van het eigen orkest onder leiding van Hans Huber dwongen aller bewondering af. Voor een belangrijk deel komt dit suc ces voor rekening van de sterren in het gezelschap: de Engelse IJsballerina Joy Aston, de Europese kampioen Lothar Müller, de Internationaal Juniorenkam pioene Rike Schropp, de Hongaarse kampioenen Hedy Palinkas en Istvan Szenes, de Oostenrijkse kampioen Pol di Bierer, de blonde Deense kampioen Sönke Jensen, het Adiagio-duo Monique en Felix Heininger en de Engelse IJs- komieken Jack Duncan en Bill Stewart, maar ook die leden wier namen (nog) met kleine letters in het programma vermeld worden, droegen hiertoe heel veel bij. Vooral uiteraard in die scènes waarin het gehele corps de ballet in Op de tentoonstelling van K.C. „De Hofstad” te Den Haag op 21 sept. be haalden de volgende honden een mooie kwalificatie: Cassandra, whippet-teefje, Z.G., eigenaresse mevr. A. C. Guittart Bjjlsma, Sneek; Gonda fan ’t Heitelan, St. Bernard-teef, U. met kampioenschap, eigenaresse mevr. J. Cloode Vries, Nijelamer; Searchlight Sapphire, aire- dale-teef, U met kampioenschap (hier mede is deze fraaie hond nu definitief kampioen geworden), eig. G. H. Over diep, Balk. De genoemde eigenaars zijn allen lid van de Kynologenclub Sneek en Omstreken. dacht op dat als men Peking toegeeft, de grote Chinese gemeenschappen in an dere Aziatische landen sterk door het communisme zullen worden beïnvloed. Nu hier Birma is genoemd zij vermeld dat premier Oe Noe het bewind aan ge neraal Ne Win heeft overgedragen; het leger vreesde blijkbaar toeneming van de communistische invloed. Uit het Mid den Oosten kwamen en paar voor het Westen niet zo prettige berichten. De sultan van Koeweit, het bijzonder olie rijke Britse protectoraat aan de Per zische Golf, heeft zonder voorkennis van Londen toelating tot de Arabische Liga gevraagd, tot niet geringe vreugde van Nasser. De door de nieuwe president van Libanon, Sjehab, aangewezen pre mier Karami blijkt een vriend van Nas ser en streeft naar een zo spoedig mo gelijke terugtrekking van de Ameri kaanse troepen uit zijn land. Irak volgt het voorbeeld van Nasser, die eerst in Egypte en later in Syrië het land der grootgrondbezitters onder de kleine boe ren verdeelde, te Bagdad nam men nu een soortgelijk besluit. Er wordt thans in Navokringen koortsachtig gewerkt aan een oplossing der Cyprus-kwestie, nu Griekenland schijnt te hebben ge dreigd uit de Navo te zullen treden als die er niet spoedig komt. In de Ver. Staten heeft gouverneur Faubus ge tracht het bevel van het Hooggerechts hof om negerkinderen op de middelbare scholen te Little Rock toe te laten ijlings te ontduiken door deze scholen over te doen aan een particuliere ver eniging, doch deze overdracht is door de rechter ongeldig verklaard. Zowel Eisen hower als dr Adenauer hebben een ge waardeerde naaste medewerker moeten opgeven, omdat zij onvoorzichtig zijn geweest met het aannemen van geschen ken van zakenlieden, in Washington was het Sherman Adams, in Bonn Kilb, de laatste is ook gearresteerd. eenkomst opende met het vreugdevol constateren van het feit dat hoewel de cinematografie nauwelijks zestig jaar bestaat, de bond daarvan reeds veertig jaar in ons land werkzaam is en zich in deze periode van een vereniging van uitsluitend bioscoopondernemers heeft ontwikkeld tot een alle geledingen van het filmwezen omvattende bedrijfsorga nisatie. Na de betekenis van de reglementaire arbeid der organisatie te hebben belicht en erop te hebben gewezen, dat men het filmbedrijf niet enerzijds uitsluitend met de maatstaven der economie noch ander zijds alleen met die van de kunst mag meten, concludeerde de bondsdirecteur J. G. J. Bosman, dat, al moge de pro blematiek van 1958 uiterlijk verschillen van 1918, zij in wezen dezelfde is ge bleven. De fiscale discriminatie van de film wordt intussen nog verscherpt doordat aldus de bondsdirecteur op het terrein van de exploitatie van het bewegende beeld als gevolg van de ontwikkeling van de televisie met tweeërlei maten wordt gemeten. Maar de oplossing van deze problematiek wordt niet langer bevochten in een min of meer spectaculaire strijd, maar langs de weg van het overleg, die moei- lijker is en een evenredig scherper oor deel vraagt van de bestuurders. De ledenvergadering benoemde heren Ch. van Biene te Arnhem, G. J, Milius te Hoogezand en B. D. Cochse té Heemstede tot ereleden van de bond® eveneens werd piet algemene stemmen besloten om ter gelegenheid van bet veertigjarig bestaan van de bond een bedrag van f40.000 te schenken aan da stichting BlO-vakantieoord te Amster dam ten behoeve van de inritehting vaa het nieuwe BlO-herstellingsoord vooe minder valide kinderen te Arnhem. enige mogelijkheid. Die positie is zwak. Spr. erkent dit. Maar de rede en ver antwoordelijkheidsbesef kunnen die zwakheid versterken. De beste vredes- propaganda zal daarom zijn bezinning op het leven en versterking van 'e eerbied daarvoor. In ’t bijzonder voor het leven van anderen. andere delen van Frans Afrika waren de ja-stemmers aanzienlijk in de meerder heid. Ook in Algerije was een verbluf fende meerderheid „ja” stemmers. Een door Franse druk geflatteerd resultaat. Men kan daartegenover stellen dat ook de Vrije Algerijnse regering, de rebellen leiding dus, in de voor haar bereikbare gebieden natuurlijk ook een terreur op de bewoners heeft geoefend om neen te stemmen. Door beide oorzaken geeft de stemming in Algerije stellig geen juiste indruk van de situatie, maar het lijkt uitgesloten dat de Gaulle, die de gene raals in Algerije wel erg naar de ogen kijkt omdat hij geen verdeeldheid in het leger wil, z.i. de zwaarste ramp welke een land kan treffen, thans Algerije een zekere mate van onafhankelijkheid zal geven. Hij heeft zich daarover nooit stellig uitgelaten en wij vermoeden dat de generaals de uitslag der stemming zul len uitbuiten om de strijd tegen de re bellen nog feller en wreder voort te zet ten, onder verwijzing naar het resultaat der stemming dat h.i. aantoont dat de meeste Algerijnen Fransen willen zijn. Een der commandanten van de parachu tistenregimenten in Algerije heeft ge zegd dat de bevolking van Algerije nu georganiseerd moet worden tegen de re bellen. „Laat men maar zeggen dat ik fascist ben, zei deze' kolonel, maar het is hier nodig de bevolking slaafs te ma ken zodat men haar gemakkelijk kan leiden”. En zo vrezen wij dat de strijd in Algerije voorlopig ongebreideld en misschien zelfs nog feller zal worden voortgezet. En dat zal ook weer zware eisen aan de Franse schatkist stellen, welke sedert de Gaulle aan het bewind kwam, enigszins geprofiteerd heeft van het teruggekeerde vertrouwen van het Franse volk in hun land, zodat het zijn gevluchte kapitalen weer naar Parijs deed terugkeren. Omtrent de spanning in het Verre Oosten is weinig nieuws te melden; de besprekingen tussen de Chinese en Amerikaanse ambassadeurs te Warschau over de Quemoy en Matsoe-eilanden schijnen niets te zullen opleveren, en de Ver. Staten schijnen op het punt te staan de zaak voor de V.N. te brengen. De vijandelijkheden in de straat van Formosa duren voort. Ofschoon beide partijen zich er voor hoeden er een gro tere omvang dan die van een lokaal con flict aan te geven, wordt de toestand weer verscherpt nu Washington de Chi nese nationalisten ook van de middelen voorzag om de Quemoy en Matsoe-eilan den te ravitailleren. Het leek er aan vankelijk op dat de Amerikanen er op aanstuurden Tsjang Kai sjek tot ontrui ming dezer eilanden te noodzaken, daar hij zijn troepen niet meer voldoende kon bevoorraden, maar dat is nu weer an ders. Hoewel de Amerikaanse regering de bezwaren van haar Westelijke bond genoten om zich in het conflict te men gen begrijpt, heeft Dulles er wel hun aandacht op gevestigd dat China niet verzadigd zal zijn als het de Quemoy en de Matsoe-groepen krijgt, het zal Formosa en de Pescadores willen heb ben, en dan Hongkong, Zuid Vietnam, Zuid Korea en misschien Birma, Malak- ka en Singapore. Inderdaad wordt Peking reeds agressiever tegen de Britse kolo nie Hongkong die over 39 jaar overi gens toch aan China zal toevallen om dat dan het pachtcontract dat Engeland met Ch’na betreffende dit gebied heeft afloopt. Dulles vestigde er ook de aan- Ook in onze stad en omgeving vindt ten, zo niet hèt hoogtepunt, van het pro- het IJsballet van Maxi en Ernst Baier bij het publiek een zeer gunstig onthaal. Maandag-, dinsdag- en gisteravond was de grote tent op het Martiniplein flink bezet (wat naar verwacht mag worden ook de volgende dagen het geval zal zjjn) en waren de bezoeker enthousiast over het prachtige schouwspel, dat zich daar in een non-stop tempo voor hun ogen op de ijsvloer afspeelde. Het ap plaus klaterde onophoudeiyk op. by open doek. En terecht. Wat hier in het ballet „De vier Jaargetijden” gebracht wordt, is nl. fantastisch. Nederlandse nuchterheid te bezien. Hon derden malen heb ik onder een open hemel de lichten van Londen zien aan schuiven, aldus spreker. Maar, tien jaar na de oorlog, ook de volstrekte weerloos heid van haar 10 miljoen inwoners tegen aanvallen uit de lucht gezien. Tijdens de oorlog kon men de vijandelijke vliegtui gen nog bestrijden en keren. Nu kan geen afweergeschut of jager een raket tegenhouden. Ik heb me toen ook afgevraagd aldus de heer Viruly, wie in een komende oor log een atoombom op zo’n stad zal wer pen. En wat de mensen verdienen die zo’n daad toelaten. Een vraag die we ons eigenlijk elke dag moeten stellen en er toe moet leiden dat wij tot bezinning komen. Daarom ook is iemand die nu nog oorlogsspeelgoed koopt voor zijn kinderen of naar een militaire parade of militaire tentoonstelling gaat toch niet goed meer bij zijn verstand In het slot van zijn betoog stelde de heer Viruly, dat het Christendom onver enigbaar is met het dragen van wapenen en Nederland beslist niet verdedigbaar. Het geloof in het zwaard kost ons echter vijf miljoen gulden per dag. Maar waar zijn wij terecht gekomen Wij hebben een vliegtuigmoederschip dat veel te traag is, vliegtuigen die reeds verouderd zijn als ze worden aangekocht, te laag schietend afweergeschut enz. enz. Al onze steden liggen nu nog veel meer onbeschermd dan vóór de oorlog. Daar om dient stelling te worden genomen tegen de opvattingen van de leiders der politieke partijen. Wij hebben behoefte aan nieuwe ideeën. De mensheid is veel te goed voor dit afschuwelijke oorlogs bedrijf. Misschien zijn de Russen en de Amerikanen niet voor rede vatbaar en ’t wezen van de mens evenmin. Dan kan deze 20ste eeuw de laatste voor de mens op aarde worden. Een beroep op de goede wil van de mensen is echter de Maandagmiddag ongeveer drie geraakte door het overkoken van pot met mastiek op het dak van een blok in aanbouw zijnde flatwoningen aan de Worp Tjaardastraat (Noorder- hoek) alhier, de mastiekdaklaag in brand. Door de hevige vlammen en zwa re rookontwikkeling liet het geval zich nogal ernstig aanzien, doch de met veel materiaal ijlings verschenen brandweer was het vuur spoedig meester. De mastiekdaklaag en de plastic regenpijpen gingen verloren. De staatssecretaris van O. K. en W.,i mr R. G. A. Höppener en het hoofd van de afdeling Kunsten van dit departe ment, hebben gisterochtend in Krasna polsky te Amsterdam de buitengewone ledenvergadering bijgewoond ter her denking van het veertigjarig bestaan van de Nederlandse Bioscoopbond. Mr Höppener deed ter vergadering de mededeling dat het H. M. de Koningin heeft behaagd onze stadgenoot de heer Met grote meerderheid 80 der opgekomenen stemde „ja” heeft het Franse volk zondag zijn goedkeuring ge hecht aan de nieuwe grondwet, misschien beter gezegd, de Gaulle aanvaard als de a.s. president van de vijfde republiek. Hij zal daarin eigenlijk de positie van een soort koning krijgen, en dan nog bekleed met meer macht dan de consti tutie ele vorst. De overgrote meerder heid van het Franse volk blijkt een enorm vertrouwen in de generaal te stellen en verwacht dat hij Frankrijk uit het politieke moeras zal redden en weer tot eerste rangs mogendheid verheffen. Eigenlijk verwacht zij na de teleurstel lingen welke in de na-oorlogse periode de parlementaire regeringen het Fran se volk bereidden, wonderen van deze man, de herinnering aan Napoleon leeft nog sterk in het Franse volk. Maar de Gaulle is geen Napoleon, hij heeft ook niet de aspiraties van een dictator. Hij en zijn volk hebben de vierde republiek zien ondergaan door de verbrokkeling der Franse partijen, en het streven van allerlei groeperingen naar de bevorde ring van haar eigen belangen. Daardoor konden de elkaar opvolgende kabinetten geen krachtige politiek voeren en wer den ze tot besluiteloosheid gedoemd. Het was dus begrijpelijk dat in de nieuwe grondwet een poging zou worden gedaan om de wetgevende macht een deel van haar bevoegdheden te ontnemen en de uitvoerende macht daarmee te verster ken opdat er weer zou kunnen worden geregeerd. Een deel van de Gaulle’s me dewerkers moge daarbij het plan heb ben gehad Frankrijk een fascistisch be wind op te dringen, dat is stellig niet het doel van de Gaulle, hij is een onver dacht democraat. Zijn bedoelingen zijn stellig geweest de ernstigste uitwassen van het Franse parlementaire stelsel uit te snijden en de partijen op te voeden tot een behoorlijke uitvoering van haar taak in een democratische staat. Dat blijkt o.i. toch ook wel uit enige bepa lingen van de nieuwe grondwet. Daar is bijv, het belangrijke punt der financiën. In het vervolg zal over alle financiële wetten en begrotingen door de regering ingediend, binnen 70 dagen door het par lement moeten worden beslist, anders zullen ze door de regering bij algemene maatregel van bestuur tot wet worden verheven. Dit is kennelijk een aanspo ring voor het parlement om doeltreffend en snel te werken. Ook aan het refe rendum, dat bij deze grondwet wordt in gevoerd, kan men het democratische ele ment niet ontzeggen. Iets anders is dat als niet de Gaulle maar een figuur met dictatoriale neigingen behept, met deze grondwet moest werken, hij er zich mee in zijn element zou voelen als een vis in het water en zijn eventuele me dewerkers met demagogische talenten in het referendum een kluifje naar hun smaak zouden vinden. Ook de Gaulle be schikt in zijn staf over een paar van dergelijke zeer bekwame maar naar het fascisme overhellende medewerkers, die men in de gaten zal moeten houden. Zij zullen immers geneigd zijn te trach ten de Gaulle te overtuig< i dat de ge weldige meerderheid welke hij verwierf aantoont dat er eigenlijk maar één poli tieke partij nodig is, een partrj-de Gaulle, en dat zijn tegenstanders alleen maar communisten zijn. Zij zullen deze stel ling met grote kracht verdedigen, want in november moet het nieuwe parlement worden gekozen, volgens een kiesstelsel dat door de regering nog moet worden vastgesteld. Het is daarom te hopen dat de democratische partijen welker aanhangers nu „ja” tegen de Gaulle zei den, zelfs een deel der communisten schijnt dat trouwens te hebben gedaan zich spoedig weer haar betekenis be wust zullen worden en er op toezien dat in de kieswet de democratische beginse len verankerd blijven. Soustelle, de fas cistisch getinte minister van voorlich ting, die zondag ook een gloriedag be leefde, want via pers, radio en televisie heeft hij stellig druk op het Franse vol geoefend om „ja” te stemmen heeft al gezegd dat de nieuwe kieswet er wel voor zal zorgen, dat de commu nistische partij klein zal worden gehou den, maar als hij zijn zin krijgt zal meer partijen dat lot beschoren zijn. Met de aanneming zondag j.l. van de nieuwe grondwet is de strijd in Frankrijk niet beslist; het Franse volk heeft de Gaulle eigenlijk zondag alleen aanvaard als de mogelijke redder van Frankrijk, maar over de manier waarop die redding zal worden voltrokken moet nog worden be slist. En die beslissing ligt op het ter rein der praktische politiek, en we moe ten maar afwachten of de Franse bur gers, die nu zo massaal voor de Gaulle stemden, niet weer in allerlei groeperin gen zullen uiteenvallen als het om prak tische vraagstukken gaat. Op 1 oktober 1958, is de jeugdspaarwet in werking getreden. Staatssecretaris W. K. N. Schmelzer van binnenlandse zaken, bezitsvorming en P.B.O. heeft daartoe in het gebouw van Nederlands oudste spaarbank, de Nutsspaarbank in Haarlem, het eerste jeugdspaarboekje uitgereikt. Foto: Staatsecretaris W. K. N. Schmelzer reikt aan de IS-jarige Carline Schaden- berg het eerste boekje uit. Rechts de heer K. de Droog, die zich gelijk met Ook in Algerye en de andere Afri kaanse gebieden onder Frans bewind is de vc "temming gehouden. Het ka- ra’ van de stemming daar verschil de c er stellig met dat van die in Fr" k zelf. Er is in deze koloniale gebieden zeker zware druk van Franse militaire zijde op de stemmers, van wie een groot deel lezen noch schrijven kan, uitgeoefend en waar dat minder het ge val was, dan van de zijde der stamhoof den, van wie de meeste belang hebben bij het handhaven van de banden met Frankrijk omdat als die banden geslaakt worden Frankrijk deze gebieden niet meer financieel wil steunen en de stam hoofden daardoor allicht ook hun positie zullen verliezen. Desondanks stemde ondervonden aan waarmee ze hap een voor de

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1