Cilli Wang trad op voor het Nut Oud-Beets bewees nut en nood zaak van kerkelijk onderzoek Verbetering en verbreding van de Prinsengracht Twee van de oude garde verlieten Gemeentewerken Keuring van niet-rashonden IJLST WYMBRITS ER A DEEL en van L Officieel Orgaan Het Sneeker Nieuwsblad is een de gemeenten SNEEK, Br i W f 113e jaargang no. 80 Maandag 6 oktober 1958 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Oud-notaris Sluis overleden Druiven-etalage wedstrijd Geslaagd Opbrengst collecten De werkloosheid in Friesland Aanbesteding Chr. Kleuterschool gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Zeepost F Een paragnost vertelt van zijn werk De Brandaris vervoerde schijndode A.O.W.-uitkering wordt hoger SNEEKER NIEUWSBLAD Redakteur L. KIEZEBRINK 5 a.s. HACHELIJKE ONDERNEMING EIST ACHT LEVENS IJLST. De collecte voor de reclassering heeft in deze gemeente 48.85 opge bracht. verliet, voor een vrolijk slot van dit af scheid. Aan de Rijksuniversiteit te Gronin gen slaagde voor het doctoraal examen Scheikunde onze vroegere stadgenoot de heer H. J. Alkema. De heren G. Middeldorp en H. Nauta, beide adj. commies A ter gemeentesecre tarie alhier, slaagden in Den Haag voor het le gedeelte van het examen Gem. Administratie II. Op 78-jarige leeftijd is te Leeuwarden overleden de heer T. Sluis, van 1920 tot 1947 notaris te Koudum. De overledene is ook vele jaren president commissaris van de Onderlinge Brandwaarborg Mij „De Zuidwesthoek” geweest, voorheen te Koudum en thans te Sneek gevestigd, N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeen ten aan de gemeente op haar verzoek de daartoe benodigde vaste middelen zul len worden aangeboden. Tenslotte wordt opgemerkt, dat op de bij dit werkverruimingsobject te werk te stellen arbeiders de loonregeling van het vrije bedrijf van toepassing is, hetgeen inhoudt, dat de aannemer de voor de werknemers officieel vastgestelde rege ling der lonen en andere arbeidsvoor waarden moet naleven. Argentinië: okt.); s.s. Uruguay (11 okt.); lië: s.s. Strathaird (6 okt.); De bekende Franse onderzoeker Dr Bombard (op de achtergrond, met baard) ge fotografeerd met zijn metgezellen in een rubbervlot, waarmede hij de gevaarlijke zandbank Etel bij Lorient wilde „doorbreken”. In augustus mislukte een poging, omdat het water te kalm was; een dezer dagen probeerde Dr Bombard het weer met het trieste gevolg, dat zowel het vlot als de reddingboot van Lorient, die het begeleidde, omsloegen. Dr Bombard en vier mannen wisten zich zwemmend te redden; acht anderen moeten als verloren worden beschouwd. Weer hebben twee leden van de oude garde de dienst van Gemeentewerken verlaten. Nu waren het de werklieden L. Westerhof en J. Winia, die vrijdag middag na een diensttijd van resp. ruim 30 en ruim 25 jaar, in het Gerechtsge bouw door hun collega’s en superieuren zijn uitgeluid. Redaktie-adre» Klein zand 7 Telefoon 2871 AdvertentiepriJ» 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprij» t 1.— per hall jaar Franco per po«t t 1.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten nama va» Sneeker Nieuwsblad. De heer G. de Boer, directeur van Ge meentewerken en voorzitter van de Per soneelsvereniging „Samen Een” welke deze afscheidsbijeenkomst belegd had, sprak zijn, scheidende medewerkers, van wie de heer Westerhof vergezeld was van zijn echtgenote en de heer Winia van zijn kinderen, op hartelijke wijze en in zeer waarderende bewoordingen toe. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Jomb Drijfhout Klezebrink Co ctantoor GROOTZAND 55 Telefoon 8005 <K 5150) Aan de Vrije Universiteit te Amster dam slaagde voor het doctoraal examen geneeskunde de heer P. v. d. Zwaag van Sneek. De Ver. voor Chr. Schoolonderwijs al hier heeft vrijdag in het openbaar aan besteed de bouw van een Chr. Kleuter» school aan de Bloemstraat. De 20 gegadigden schreven in alsvolgtj R. van der Meer, Kooten, 140.200 R. van der Kuip, Oostermeer, 137.890; H. de Boer, Sneek, f 135.594.—; Fa. H. F. Ringnalda, Sneek, 135.193.—; A. H. Vis. ser, Lemmer, 134.900.H. A. Boom- sma, Sneek, 134.900.Fa. Wiersma, IJlst, 133.437.Gebr. Andringa, Sneek, 132.600; J. Wiersma, Folsgare, 132.500; J. Hiemstra, Sneek, 132.184.G. A. Visser, IJlst, 131.900.J. Hoekstra, Sneek, 128.890; P. Olij, Sneek, 127.970; Fa. Y. de Jong, Leeuwarden, 123.930. D. J. Ringnalda, Sneek, 123.500.N.V. Friso, Sneek, 122.780,S. M. Kingma, Kollumerpomp, 120.000.Fa. de Dood, Sneek, 119.656.Gebr. Boomsma, Sneek, 119.470,A. Fokkema, Wons, 118.900.—. Nadat de laagste inschrijver zich had teruggetrokken, is het werk gegund aan Gebr. Boomsma. Bij de door de Bond v. h. Westland georganiseerde druivenetalagewedstrijd in Leeuwarden en Sneek, verwierf de heer Tj. v. d. Zee te Sneek met 185 pun ten de derde prijs. De andere prijzen gingen naar Leeuwarden. Hij prees hen, dat ze de werkzaamheden welke hun werden opgedragen steeds goed, met verantwoordelijkheidsbesef en opgewekt hebben uitgevoerd, ook de minder prettige, en noemde Westerhof daarbij een symbool van rust en Winia van kracht. Zij waren ook werkers met een ple zierig karakter, maar bovenal goede col lega’s en vrienden, aan wie de jongeren een voorbeeld kunnen nemen. Boven dien zijn ze altijd een goed lid van de Personeelsvereniging geweest, wat ze, naar spreker hoopte ook zullen blijven. Als afscheidsgeschenk bood hij hierna de heer Winia een (gevulde) sigaren doos en een doosje van zijn geliefde „bokjes” aan en aan de heer Westerhof een fraaie reproductie van een schilderij van Vincent van Gogh. Mevr. Wester hof en de dochter van de heer Winia, die de taak van haar overleden moeder heeft overgenomen, kregen bloemen. Weth. H. W. Fijlstra bracht de waarde ring van ’t Gemeentebestuur over en sloot Haag en Haarlem, komt mevr. Wang dan ook op het Engelse televisiescherm van de B.B.C. in de show „Magazine of arts” met drie nummers en eind okto ber begint weer een wereldtournee wel ke haar naar de States, Canada, Mexico en Australië zal voeren. We mogen het bestuur van het Nut dankbaar zijn dat het nog net mevr. Wang voor een unieke avond in Sneek heeft kunnen engageren. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeid. m.s. Alberto Dodero (7 Austra- Brazilië: m.s. Argentina Star (7 okt.); s.s. Uru guay (11 okt.); Canada: m.s. Wester- dam (9 okt.); Chili: via New York (9 okt.); Ned. Antillen: m.s. Sarpedon (7 okt.); Ned. Nw. Guinea: m.s. Bantam (9 okt); Suriname: m.s. Willemstad (8 okt). Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Ze verschenen met 65 exemplaren in velerlei grootte en soorten voor de jury, die bestond uit de heren Westra, vee arts te Balk, Abma, asylhouder en Suier- veld, bestuurslid van de afdeling, mevr. Otto en mevr. Schreuder. Dr Otto gaf bij elke hond commentaar. Er waren ook veel bezoekers, voor ’t grootste deel van jeugdige leeftijd, waar over de beide besturen zich in ’t bij zonder verheugden. En het stemde hun eveneens tot grote voldoening, dat alle honden er goed verzorgd uitzagen en zich rustig en ook verder als welopge voede honden gedroegen. Daaraan kon den heel veel van hun rasechte soort genoten een voorbeeld nemen. Uit de goede verzorging blijkt dat hun vaak jeugdige bazen en bazinnen liefde voor hun dier hebben. Niet één dag in het jaar, maar altijd, waarmee ze dus geheel handelen in de geest van de Die renbescherming. In de eerste openbare bijeenkomst in dit seizoen zal voor „Harmonia” optre den de heer C. Heilijgers, paragnost, di recteur van de stichting tot Bevordering van de Parapsychologie. De spreker zal deze avond iets vertellen omtrent zijn werkzaamheden bij het opsporen van vermiste personen, het reconstrueren van criminele delicten, enz. Een belangwek kend onderwerp dus, behandeld door een vlot en competent spreker, medewerker van prof. Tenhaeff. wenparochie bijvoorbeeld. De offervaar digheid is in dit onderzoek ook een on derwerp dat de interesse heeft en de feiten zijn veelal bedenkelijk. De op brengsten van de collecten in de kerken lopen ongeveer van vier cent tot een kwartje per collecte per persoon. Wan neer het aantal collecten wordt vergroot, daalt dikwijls de grootte van het offer. Zo zijn er tal van feiten aan het licht gekomen, die tesamen een antwoord zul len geven op vele vragen en waardevol kunnen zijn voor het beleid in de ker ken in de toekomst. Daarom is het uiter mate verheugend, dat het grootste deel van de kerkeraden heeft meegewerkt, met 98 in de classis Heerenveen als toppunt van medewerking en 68 in de classis Franeker als dieptepunt. De me dewerking van de kerkvoogdijen beloopt tot nu toe ruim 50 een cijfer, dat echter nog stijgt, omdat er nog altijd in gevulde vragenlijsten door de kerkvoog dijen worden ingezonden. Al deze vragenlijsten en het materi aal, waarmee vrijwilligers, theologische studenten uit Amsterdam, uit de provin cie zijn gekomen, liggen nu in het pro vinciaal kerkelijk bureau te Leeuwarden om verwerkt te worden. Zo zal er straks een rapport verschijnen als resultaat van een waardevol initiatief, dat ook buiten kerkelijk verband aandacht ver dient en dat bewijst, dat de kleurpot loden aan dominee Hoekstra en zijn staf goed besteed zijn Het is een merkwaardige omstandig heid, dat juist tijdens het eerste deel van dit kerkelijk onderzoek bekend werd, dat de kerk van Oud Beets, hoewel nog geen zeventig jaar, afgebroken zou wor den. „Niemand weet raad met de kerk van Oud Beets”, lazen wij ergens, maar het was niet waar. De kerkvoogrdij van Nij Beets, die de kerkelijke goederen van Oud Beets bezit en beheert, wist wel raad: afbreken En hoewel het nog te bezien staat of de af braak zal doorgaan, aangezien deze kerk ijlin, op de voorlopige lijst van monu menten is geplaatst, mag men die kerk voogdij niet te hard beoordelen. De kerkelijke gemeente van Oud Beets was namelijk teruggelopen tot dertig zielen en wanneer men daar een kerk gebouw voor in stand moet houden, die nen er zware offers te worden gebracht. En zo heeft Oud Beets tijdens de eerste fase van het kerkelijk onderzoek aange toond, dat het plan van dominee Hoek stra om tot een rapport over de kerke lijke situatie in heel friesland te komen, niet gezien moet worden in het kader van werkverruiming of rapportenobses sie, doch in het vlak van een streven naar het zo nuttig mogelijk maken van de mogelijkheden, die er in de Hervorm de kerken in Friesland zijn, kortom naar een noodzakelijke sanering om het ver spillen van geld en arbeidskracht te voor komen. „Ieder, die zonder enig systeem over zijn arbeidsveld holt, zal zich tenslotte doodlopen en dan niet zoveel gedaan hebben, als hij met dezelfde energie had kunnen doen”, zei dominee Hoekstra in zich gaarne aan bij de woorden van lof welke de directeur tot beide heren richt te. En evenals deze wenste hij hun ’n lange en prettige levensavond toe. Nadat de zoon van de heer Winia na mens zijn vader en zijn kinderen bedankt had voor de hulde hem gebracht en de heer Westerhof, mede namens zijn echt genote, eveneens op de hem eigen rustige wijze woorden van dank had gesproken, vertolkte de heer J. Boot de gevoelens van zijn collega’s, die dankbaar zijn voor zijn kameraadschap en medewerking. Daarna zorgde de heer H. Huisman met enige geestige rijmstukken op de schei dende vrienden en op de heer Jan van Dalen, die hen enige maanden geleden ,:r De gegevens van hét kerkelijk onderzoek worden niet slechts schriftelijk ver werkt, maar ook besproken, zoals deze foto bewijst, waarop dominee Hoekstra in gesprek is met de socioloog de heer P. J. Holzscherer uit Groningen. Per gewestelijk arbeidsbureau was de stand van de geregistreerde arbeidsre serve in Friesland in de maanden au gustus en september als volgt: Buitenpost 439433; Dokkum 546 674; Drachten 974—955; Harlingen 541 428; Heerenveen 892849; Leeuwar den 910—905; Sneek 462—437. ernst”. Als zodanig presteerde ze naar onze smaak wel het hoogste in „We- reldtournooi” nog wel een in het pro gramma ingeschoven nummer waarin de kunstenares al dansend met een pop, rond en op de wereldbol, welke het paar af en toe ontsnapte, de worsteling tus sen Oost en West uitbeeldde, karakteri seerde en caricaturiseerde. Overigens bleek in tal van andere nummers dat haar talent zo veelzijdig is, dat haar prestaties moeilijk onder één noemer te vangen zijn. Mimisch Ter gelegenheid van de Dierendag hield de afdeling van de Ver. voor Dierenbe scherming alhier zaterdagmiddag met medewerking van de Kynologenclub weer een keuring van niet-rashonden in Ons Gebouw aan de Westersingel. Verleden jaar deed ze dit voor de eerste maal en het werd toen direct zo’n succes, dat het nu herhaald werd. En wederom was de animo bij de bezitters van deze honden groot. In het jargon van de amusements kunst wordt mevrouw Cilli Wang een „dansparodiste” genoemd. Zij zelf heeft tegen die betiteling nogal bezwaar en we kunnen ons dat, nadat we haar optreden donderdagavond onder auspiciën van het Nut in het Amicitia Theater hebben mogen zien, ook best begrijpen. Allicht zullen de vrij talrijke maar toch nog te weinige bezoekers, die aan hun enthousiasme aan het slot der voorstel ling op ovationele wijze uiting gaven, het met ons eens zijn, dat haar kunst toch iets, ja veel meer is dan een „boer tige nabootsing van iets wat ernstig be doeld is” zoals onze onvolprezen Van Dale een „parodie” definieert. Parodie moge dan haar „Gastdirigent” geweest zijn, „De gewone man, slaaf van de klok, beheerst door de tijd, welke hem elke dag in dezelfde kringloop laat dan sen” ging ver daarboven uit en was een prachtige demonstratie van wat me vrouw Cilli Wang dan wel wil zijn, nl. „de danseres van de humor van de Het kan zijn, dat u bij een eventueel bezoek aan het provinciaal bureau van de Nederlands Hervormde Kerk in Friesland, achter de Grote Kerk te Leeuwarden, dominee F. Hoekstra van Ried achter een bureau ziet zitten, met een bos kleurpotloden in de hand. Hij zit daar dan als scriba questor van de Hervorm de kerk in Friesland en als leider van het kerkelijk onderzoek, dat momenteel in dit gewest wordt ingesteld. De bos kleurpotloden houdt in, dat de eerste fase van dit waardevolle onderzoek is afgesloten, en dat men na het werk; dat vrijwilligers in alle delen van de provincie, van Lippenhuizen tot Bakkeveen, van Joure tot Lemmer, van Sint Annaparochie tot Franeker en van Drachten tot Kollum hebben gedaan, nu aan de slag gaat om de gegevens te verwerken. Met die kleurpotloden wordt Friesland kerkelijk ingedeeld op vele kaarten, die sociologisch en planologisch een duidelijk beeld geven van de huidige situatie, en zullen resulteren in een saneringsrapport, dat midden volgend jaar zal ver schijnen. roepen en verbluffende technische vaar digheid in het hanteren van poppen mogen dan onmisbare elementen bij haar optreden zijn het bleek ook in „Ma- rianka”, „De Acrobaatjes”, „Pas de deux” en „Mondain danspaar’, maar de techniek kan de dingen geen leven geven, als ze niet bezield en gevoed wordt uit een rijkdom aan talent en fantasie, zoals deze kunstenares ze be zit. Zelf schrijft ze in haar inleiding in het programma, dat het essentiële van haar kunst is, dat zij zich zo in iets of iemand veranderen kan, dat er van haar eigen persoon niets meer overblijft. We geloven aan deze volkomen overgave aan haar kunst, nu we haar gezien heb ben onvoorwaardelijk, al lijkt het ons te veel eer het dier bewezen, in „His Masters Voice” en „de Salongiraffe”, ook al weer voortreffelijke nummers, welk het verbluffende plastisch vermo gen van de artiste op leuke wijze de monstreerden. Wim de Vries begeleidde mevr. Wang op voorbeeldige wijze aan de vleugel. Het was een prachtige avond, al scheen het ons toe dat, hoe rijk gescha keerd het programma ook was, deze ge heel aparte kunst toch eigenlijk het best met „hapjes” kan worden genoten, als cabaretnummer, voor televisie etc. kunstenares is mevrouw Wang bij uit- 12 oktober, na voorstellingen te Den nemendheid wat bleek in haar „Plant aardig intermezzo”, de groeiende, bloeiende en afstervende plant en bloem, ogenschijnlijk haast een goocheltrucje, maar in wezen een product van een reeks uiterst beheerste, sierlijke gebaren van de kunstenares; pantomime van uit stekende huize waren „Het dienstmeis je” en „De muzikale buren”. Trucs, extra armen en benen, uiterlij ke hulpmiddelen om een illusie op te De uitslag van de show was als volgt Kleinste klasse (beneden 40 cm hoog te), 19 inzendingen: 1. Pooltje van mej. Zus Bakker, 46 p.; 2. Moppie van T. Veen- stra, 44 p.; 3. Charly van A. de Groot, Sijbrandaburen, 41+ p.; 4. Tippy van J. Huizinga, 41 p. Middenklasse (40-50 cm hoog), 21 in zendingen: 1. Reddy van R. de Jong, 43 p.; 2. Diembo van M. Bollema, 41 p.; 3. Lexi van W. Schukken, 39% P-; 4. Fanny van Tj. v. d. Land, 39 p. Grote klasse (boven 50 cm hoogte), 25 inzendingen: 1. Astro van G. v. d. Werf, Lytshuizen, 41 p.; 2. Duke van J. A. Koornstra, 40 p.; 3. Simbo van E. Nijdam, Gauw, 39% p.; 4. Bijke van J. H. de Boer, Gaastmeer, 39+ p. Als de beste hond werd aangewezen Pooltje van Zus Bakker. De prijzen be stonden uit honderiemen, tuigjes enz. Al le honden ontvingen evenwel een zakje Flora mopjes en een blikje Holls sirius, (vlees en vitaminen), beide door de fa brikanten beschikbaar gesteld. Een hondje van een uit Indonesië gerepatri eerde familie kreeg tevens nog een „aar- digheids”prijsje. B. en W. adviseren: In het kader van de door de regering te voeren openbare werkenpolitiek werd vorig jaar door ons bij de provinciale commissie voor de werkgelegenheid een plan ingediend tot het verbeteren en ver breden van de Prinsengracht. De bestaande walmuur bevindt zich in een zeer slechte toestand en dient dan ook dringend door een nieuwe te wor den vervangen. Ook is het wenselijk ter plaatse een riolering te leggen en tot ver nieuwing van de bestaande wegverhar dingen over te gaan. Om de rijweg een voldoende breedte te geven is het nodig de nieuwe walmuur iets verder in de stadsgracht te plaatsen dan de bestaande walmuur. Bovendien is het de bedoeling de brug over de Draaisloot te vervan gen door een gedeelte walmuur, een en ander in aansluiting met de Balthuskade. Hierdoor is het mogelijk een normale wegverbinding van de Prinsëngracht met de Balthuskade tot stand te brengen. Nadat genoemde commissie de direc- teur-generaal van de arbeidsvoorziening omtrent het toekennen van een princi piële subsidietoezegging gunstig had ge adviseerd is onlangs van laatstgemelde instantie de mededeling ontvangen, dat m het onderwerpelijke werkverruimings object een subsidie zal worden verleend van 94% van de werkelijke totale kosten, voorshands tot een maximum kostento- taal van 174.012, Thans heeft de provinciale commissie voor de werkgelegenheid haar goedkeu ring gehecht aan de openstelling van het object (een zgn. „duur” object) en is via de dienst aanvullende civieltechnische werken, van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid bericht ont vangen dat tot openbare aanbesteding van het werk kan worden overgegaan. Het ligt in ons voornemen om, indien uw raad zich met de onderhavige plan nen kan verenigen, op 17 oktober genoemde besteding te houden. De totale kosten van het werk worden als volgt becijferd: aannemingssom f 138.925,door de ge meente te leveren materialen 22.423, directiekosten 12.664; Totaal 174.012. Blijkens het vorenstaande kan op een rijkssubsidie van 94% in de totale kosten of wel op een bijdrage van 94% van 174.012.is 163.571.28 worden gere kend. De ten laste van de gemeente blij vende kosten kunnen derhalve worden begroot op 10.440.72. Omtrent de financiering van het ten laste van de gemeente komende deel der kosten merken wij op, dat de minister van binnenlandse zaken enz. heeft be paald, dat indien het onderhavige werk tot uitvoering komt door de een voorrapport, waarin hij tevens ver klaarde de indruk te hebben dat van een juiste werkverdeling in Friesland niet gesproken kan worden, zulks op grond van het feit, dat er predikanten zijn, die een gemeente hebben van 200 tot 300 zielen en daarnaast predikanten, die ge meenten van 2000 tot 2500 zielen moe ten bedienen. Zijn mededeling, d<*t er 26 gemeenten zijn met minder dan 300 zielen, doch met 43 kerkgebouwen, 78 gemeenten met 300 tot 600 zielen en 117 kerken, alsmede 53 gemeenten met meer dan 600 zielen en 80 kerken, is nogal ont stellend. Deze feiten zijn overigens ook al verkeerd uitgelegd. Men kan niet zon der meer zeggen, dat er dus in Friesland ongeveer veertig kerkgebouwen teveel zijn en dat die dan maar worden afge broken. Oud Beets zou dan nu de eerste kunnen worden in een lange rij namen van Friese dorpen. De problemen van de weinig gunstige ligging van vele kerk gebouwen zijn een gevolg van de sprei ding van pastoorsplaatsen in een grijs verleden. Dit is trouwens niet slechts een vraagstuk ten aanzien van de kerkge bouwen. Het feit, dat vele predikanten het werk niet af kunnen en dat er an dere zijn, die tijd overhouden, vloeit hier regelrecht uit voort. Vele kleine gemeenten houden ten koste van aanzienlijke offers een pre- dikantsplaats in stand. Dit is bij de eerste fase van het onderzoek temeer duidelijk geworden, evenals het feit, dat vele kerken een aanzienlijk grondbezit hebben en d^t er andere zijn, die niets bezitten, zoals de gemeente van Vrou- Door het Amerikaanse stoomschip „Penntrater”, op weg naar Halifax in Canada, werd donderdag op vrijdag nacht, terwijl het schip zich bij de boei ET 7 in de buurt van het Terschellinger lichtschip bevond, geseind, dat zich een ernstige zieke aan boord bevond. Het bleek de tweede stuurman van het schip te zijn. Hij had bloed opgegeven. De „Brandaris” voer om drie uur ’s nachts uit om de zieke stuurman van boord te halen, maar toen de reddingboot om streeks vier uur bij de „Penntrater” arri veerde, werd de bemanning van de red dingboot meegedeeld, dat de stuurman reeds was overleden. De kapitein wilde echter toch graag, dat de „Brandaris” het stoffelijk overschot mee naar het ei land nam. Dat gebeurde ook. Wie schetst echter de verbazing van de reddingbootbemanning, toen halver wege de terugtocht de~" doodgewaande stuurman plotseling overeind kwam Wat was het geval De stuurman had een maagbloedig gehad. Zijn ge laatskleur was wit weggetrokken en zijn polsslag bijna geheel weggevallen, waar door men aan boord van de „Penntra ter” niet anders dacht of de man was overleden. Toen men hem echter in de reddingboot tilde herstelde de bloedsom loop zich en kwam de man weer tot be wustzijn, aldus het Fr. D. Hij is naar het ziekenhuis te Harlin gen gebracht en wordt daar thans ver pleegd. Aangenomen mag worden de offici ële beslissing is nog niet afgekomen dat met ingang van 1 november a.s. de uitkering krachtens de ouderdomswet (A.O.W.) zal worden verhoogd van 127 per maand voor gehuwden tot 132 en van 78 tot 81 voor ongehuwden. Per 1 januari a.s. zal eveneens het be. drag, waarover premie voor de AO.W. moet worden betaald, worden verhoogd» Het maximale bedrag, waarover de pre. mie verschuldigd is, bedraagt thans 6900. Dit bedrag zal worden verhoogd tot een bedrag, liggende tussen 7400 en 7500. Ook deze grens is nog niet defi nitief vastgesteld. (Alg. Handelsblad) -■ X

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1