voor Fan Ensyklopedy oant Marida De Provinciale „Joast Halbertsmapriis” Herre Halbertsma IJLST W YMBRITS ER A DEEL en van Boekepraetsje 1958 Paus Pius XII overleden Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 113e jaargang no. 81 DRIIFHOUTS NIEUWSBLAD M Dynamisch vorser naar het Verleden Benoemd Benoemd Maatschappelijk werk in Friesland Kleuterleidster gaat heen Verkoping Een promotie Kedaktie-adres Kleinzaad 7 l'elefoon 2871 Donderdag 9 oktober 1958 Geslaagd Opbrengst collecten Om het persoonlijk dam kampioenschap van Sneek Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en l 1 Redakteur L. KIEZEBRINK kon worden zeld- dit steeds van ONTPLOFFING AAN BOORD VAN FINSE TANKER tot -X- yn Romans. BOZUM. Anne Wadman. Wonen en werken in „Notaris huisje” en „Mariënhof”. Op de bres voor het behoud van historisch stadsschoon. Hwat de romans oanbilanget koe it wol minder. Fan de ald-Snitser Brouwer, dy’t in jier of alle yn Benoemd tot leraar aan de Rijkskweek- school te Heerenveen de heer H. Huese, thans onderwijzer aan de openbare school voor Ulo alhier. B. en W. hebben aan mej. P. C. Faber, hoofdleidster aan de Kleuterschool „De Klimop” alhier, op haar verzoek met in gang van 1 januari a.s. eervol ontslag verleend, zulks wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Notaris E. K. Hoekstra verkocht finaal: 1. burgerwoning, Joh. Will. Frisostraat 14, in huur bij G. Andriol, koper de heer J. Tuinenga te Sneek voor n.t.n.l. voor 10075.(dit perceel dat was ingezet op 8588.werd 38 maal verhoogd) 2. woning 3e Woudstraat 48 uit de hand verkocht; 3. Burgerhuis, Fred. Hendrik straat 67, in huur bij wed. P. Sijperda. Koper de heer J. de Vries, te Sneek voor 6500.(de beschrijvingssom); 4. bur gerhuis met beneden- en bovenwoning, Willem Lodewijkstraat 9 en 11. Koper de heer L. Bajema te Sneek voor 4433.-; 5. burgerhuis, Looxmagracht 21, vrij te aanvaarden. Koper de heer B. J. Fikkers te Sneek voor 10750. De heer J. Nauta, adj. commies A op de afdeling bevolking ter seretarie al hier, is benoemd tot commies ter secre tarie van Achtkarspelen te Buitenpost. stra en in samling koarte forhalen, by elkoar swile üt de Rely Jorritsma-prizen 1957 under de titel „Dübelde hael”. Aan boord van de Finse tanker „Tupavuori", die leeg in de haven van Naantdii lag, heeft' zich een ernstige ontploffing voorgedaan, waardoor vier van de opva. renden werden gewond en vier als vermist werden opgegeven. Nadat een van de tanks was ontploft vloog het schip in brand. Op debovenste foto zien we de tanker gekapseisd in het water liggen; de onderste foto toont in close-up de plaats, waar de ontploffing plaats vond. Advertentieprij» IS et per mm Bij contract (handelaadv lager Abonnementaprij» t 8.- per hall laar Franco per poat t 3.75 per nalf laar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name va» Sneeker Nieuwsblad. SNEEKER NIEUWSBLAD Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: omb Drijfhout Kiezebrink A Cc kantoor GROOT/AND 55 telefoon 3005 <K 5150) Poëzij. Minder rynsk as op dat fan it proaza is de rispinge op it mêd fan de poëzij. Fan de Snitser dichter Sjoerd Spannin- ga is yn it bigjin fan dit jier al forskynd de nije bondel „Finzen en frij”, dy’t in bifêstiging en yn guon bpsichten ek in bisterking to sjen jowt fan syn greate dichterlike jeften. Koartlyn debutearre de jonge dichter Tjitte Piebenga mei in lytse samling moderner poëzij ünder de hwat eksotyske titel „Fersen foar Ma rida”, Fan de twadde printingen neam ik dy fan Diet Huber har populaire berneferskes „Tutte mei de linten”. Hwat de berneboeken oanbilanget is noch gjin iepening fan saken dien, mar Onze plaatsgenoot de heer Wilco Burggraaf, slaagde dezer dagen in Groningen voor predikant. ek op dat gebiet sil it jier 1958 wol it ien en ’t oar yn ’t fet hawwe. Grif haw ik wol hwat forgetten. Dat is net slim, hwant de stifting „It Fryske Boek” is fan doel it nedige to dwaen om de ünbikendheit mei de Fryske lite- ratuer to bistriden. Sa sil yn ’t Ijocht komme in nije katalogus fan alle noch to leverjen Fryske boeken, in 350 titels, forspraet yn 20.000 eksemplaren. Dy’t oan dit boekepraetsje-1958 net genöch hat, kin dêr mar by to riede gean. Wintertiid is lêstiid. Lyk as winter- ierpels hearde in minske ek syn winter boeken op to slaen. En hwerom soe der net in fikse poarsje nije Fryske boeken by dy foarried wêz HEEG. Tot dirigent van het Gemengd Koor „Sursum Corda” te West-Terschel- ling is benoemd de heer J. Schuurmans alhier. op it tredde diel fan Mefr. Weening Meijer har roman-rige, dat ünder de titel „Rjochte paden” de Ontknoping jaen sil fan gans dramatyske stoffe dy’t hja yn de eardere dielen byelkoar brocht hat. „Mocht ik ooit van vooringenomenheid beschuldigd worden, zo hoop ik dat dit uitsluitend mijn liefde tot Friesland geldt”. Deze regels zijn kenmerkend voor de persoon, die ze neerschreef: drs Herre Halbertsma, aan wie morgen, 10 ok tober, in de sfeervolle raadzaal van het stadhuis te Bolsward de Provinciale „Joast Halbertsmapriis” zal worden uitgereikt. Velen in en buiten Friesland zullen hem kennen, de blonde Fries Halbertsma, die ondanks zijn reeds jarenlang verblijf in Amersfoort, het niet kan laten om telkens weer de reis te ondernemen naar het Noorden om dan bij voorkeur een wijle te toeven in zijn geboortestad Sneek. Want die liefde tot Friesland, concen treert zich wel heel sterk op de Waterpoortstad, die dan ook ongetwijfeld veel te danken heeft aan de grote activiteit van Herre Halbertsma. De „Rinaen en Teltsjes”. Twa ütjowers bisoargje üs de nije printinge-yn-öfleveringen fan de „Rimen en Teltsjes” fan de bruorren Halbertsma, dy’t forskine sille yn in nij habyt mar mei de forneamde tekeningen fan Ids Wiersma. De twadde óflevering sil dêr- mei yn it Ijocht komme en üs yn ’t sin bringe hoe tige de ütjowers en de for- soarger de lêzer mei dizze folkslektuer fan it béste soarte oan har forplichtsje. In kulturele died as dizze kin üs, yn it Halbertsma-jier ,allinne mar tankber meitsje. Noch mear is oan Halbertsma- stüdzje dien. In net-Fryske ütjower brocht fan de han fan Prof. Dr J. H. Brouwer in karlêzing üt it proaza- en poëzijwurk fan Dr Eeltsje, mei ynlieding en ütliz. In wurk dat üs sünder mis de Grouster dokter-dichter neijer bringe sil. van de Federatie van Friese Musea en Oudheidkamers. Van de oprichting van deze federatie in 1947 af, vervulde Hal bertsma (zelf mede-oprichter) de ge combineerde functie van secretaris-pen- ningmeester met grote ambitie. Voor vele bestuursleden van oudheidkundige verenigingen en beheerders van kleinere museale instellingen was hij vraagbaak en adviseur, door wiens bemiddeling en voorspraak vaak nieuwe aanwinsten konden worden verworven. Abe hwat swijd hat, wurdt nou lang om let in nije ro man oankundige, dêr’t syn lêzers, en dat binne gans in mannichte, op óffleane sille. Dizze roman sil it earste diel wêze fan in trilogy dy’t spilet yn it fiskers- doarp Wierum oan it Waed. Hwa't wit mei hoefolle soarch as Brouwer it lib- ben en de skiednis dêrre bistudearre hat, sil mei binijdens n^j dit boek gripe. Fan Watse Cuperus stiet op torskinen in roman dêr’t er eigen libbensünder- fining yn ta grounslach nommen hat en dy’t titele is „Striid en segen”. It koe wolris de bikroaning fan Cuperus syn wurk wurde. Hja dy’t niget hawwe oan hwat lichter kost, kinne har rémeitsje Ek yn 1958 it Halbertsma-jier, soe men hast sizze kinne om de bltinking fan Dr Eeltsjes 100ste stjerdei èn om de Halbertsma-priis, ütrikt oan de wit ter skipsman en Snitser patriot Herre Halbertsma wurde wy wer ütnoege kennis to nimmen fan de nyste Fryske boeke-produksje. De Fryske Boekewike seis, to bigjinnen op moarn, freed, nei de ütrikking fan de priis, hat wolris méar aksje brocht as dit jier. Binammen yn Snits is it de léste tiid mar fryhwat in keale boel, nou’t boekeleafhawwers, kriten en boekhannelers elkoar net mear fine kinne sa’t liketMar de boeke-produksje seis giet der gelokkich like fleurich om troch. Fan datoangeande wlist it ek dit jier net sa min, al bliuwe der fansels altyd party winsken oer: de roman-produksje bygelyks, is noch altyd to lyts om de leafhawwers lezende to halden. Hwa’t it ear wolris to hark jen leit by de toanbank fan de Lêsseal, wit it üt Underlining: de op merking: „hè ik al lezen” klinkt mar al to faek De overgrote ijver, die Herre Halbert sma dag en uur ten toon spreidt, in de welhaast ononderbroken reeks grotere en kleinere geschriften van zijn hand, treedt bovendien naar buiten in diverse door hem beklede bestuursfuncties. Wij willen in dit verband slechts noe men zijn bestuurslidmaatschap van het „Fries Genootschap” en tot eind-1956 „R.O.B.” geeft een goede afspiegeling van zijn beroepsarbeid als archeoloog. Deze functie voert hem door het gehele land, maar bovenal kiest hij in nauw overleg met zijn eveneens Friese direkteur dr P. Glazema vaak Friesland als speciaal werkterrein uit. Bodemon derzoek in Bolsward, Dokkum, Barra- deel, Harlingen enz. bracht hem voortgezette historische studies. Halbertsma schroomt evenwel niet om naast deze zuiver wetenschappelijke pu- blikaties ook meer populaire artikelen te schrijven voor periodieken en kranten, dikwijls om een of ander kultureel doel te dienen. Hij verstaat de kunst om zijn over stelpende hoeveelheid aantekeningen, gebaseerd op bodem- en/of archiefonder zoek, in snel tempo tot alleszins lezens- waardige schetsen uit te werken. Soms twijfelt men of hij toegezegde copy wel op tijd zal kunnen afleveren, maar de strijd tegen het horloge eindigt steeds in een overwinning voor Halbertsma, zo als schrijver dezes destijds bleek bij de samenstelling van het geschrift „Sneek, drie kronen met ere”. Bijzondere affectie voor Sneek. Zijn verschillende oudheidkamers, zo als die van Bolsward, aan Halbertsma dank verschuldigd voor diens onver moeid ijveren, dit geldt wel in zeer ster ke mate voor het Fries Scheepvaart Museum annex Oudheidkamer te Sneek. Als conservator van deze voorspoedig groeiende instelling heeft hij onnoeme lijk veel tijd en energie opgebracht om de outillage van dit aan het Kleinzand gelegen museum te verbeteren en pm de daarin ondergebrachte collecties uit te breiden en op hoger niveau te krijgen. Mede door zijn voortdurende activiteit heeft het Scheepvaart Museum bekend heid verworven tot ver buiten Sneek, zelfs buiten dit gewest. Daarnaast deed Halbertsma de zgn. Schutterskamer in het Sneker stadhuis weer in oude glorie herstellen. Hoeveel onderdelen van oud- Sneek verder nog zijn belangstelling trokken, valt moeilijk te vermelden. Maar het waren er in ieder geval zeer vele. Dat hij als rechtgeaard zoon van de Waterpoortstad zich steeds zeer heeft geïnteresseerd voor de scheepshistorie, valt niet te verwonderen. Het was dan ook Halbertsma, die een groot aandeel had in de totstandkoming van een Stamboek van ronde jachten, waardoor een waardevol overzicht verkregen van vrijwel alle nog aanwe zige schepen zamer wordend type. Wat sedert enige dagen werd ge vreesd werd hedenmorgen ongeveer vier uur werkelijkheid; toen deelde nl. Radio Vaticana uit Castel Gandolfo mede dat Z. H. Paus Pius XII overleden was. Paus Pius XII is 82 jaar geworden en werd in 1939 op 63-jarige leeftijd tot zrjn hoge waardigheid geroepen. Daarvoor had Eugenio Pacelli, zoals zijn wereld lijke naam was, al een zeer belangrijke loopbaan doorlopen. Zijn grote begaafd heid blijkt uit het feit dat hij reeds op 25-jarige leeftijd drie doctoraten had be haald en hij had al een belangrijke di plomatieke carrière achter de rug toen hij in 1917 benoemd werd tot apostolisch nuntius te München met opdracht van Paus Benedictus XV om te trachten vrede te stichten. Dat deze opdracht mislukte was niet aan hem te wijten, maar zijn twaalf-jarig verblijf in Duits land zou toch nog een belangrijk resul taat voor zijn Kerk opleveren, nl. het concordaat met Beieren en Pruisen. Op 16 december 1929 werd hij benoemd tot kardinaal, twee maanden later kreeg hij een der hoogste functies, Paus Pius XI maakte hem tot zijn staatssecretaris, ’s pausen rechterhand. Het zou nog negen jaar duren voor Eugenio Pacelli tot de hoogste waardigheid werd geroe pen, 2 maart 1939, juist op zijn 63ste verjaardag werd hij tot paus gekozen en nam de naam Pius XII aan. Het was een ontzaglijk moeilijke tijd, de tweede wereldoorlog kondigde zich aan en di rect trachtte de nieuwe Paus, die de politieke verhoudingen zo goed kende, die oorlog te voorkomen. Twee dagen na zijn verkiezing verklaarde hij in een proclamatie, dat zijn streven gericht zou zijn op behoud van de vrede; 8 dagen voordat de oorlog uitbrak riep hij de vol ken op de vrede te bewaren. Tijdens de oorlog heeft Paus Pius ontzaglijk veel gedaan om de nood der volken te ver lichten; vele waren de joden die in het Vaticaan een veilig toevluchtsoord von den; zijn pogingen de vrede weer te her stellen waren talrijk, evenzeer die, welke hij na de oorlog ondernam om de volken uit de sfeer van de koude oorlog te lei den. En zo heeft ook de niet-katholieke wereld alle reden Paus Pius XH in eer bied te gedenken; de hulde de overlede ne thans door vele staatshoofden ge bracht getuigt daarvan. In de Zuidwesthoek van Friesland is de laatste jaren door activiteiten van de „Stifting Sudergoa” bij de bewoners be langstelling gewekt voor de verschillen de sociale, economische en culturele pro. blemen van deze streek. Ook de sector van het maatschappelijk werk werd in de belangstellingssfeer ge trokken. Voor velen is dit nog groten deels onbekend terrein. Men heeft ge hoord van „maatschappelijk werk”, „maatschappelijke werkers” en „maat schappelijk hulpbetoon”, maar weinigen kennen de verschillende sectoren van het maatschappelijk werk. Toch is dit een terrein, waarover men graag iets meer zou willen weten. Om hieraan tegemoet te komen en om te trachten vrijwillige krachten voor het maatschappelijk werk te winnen, orga niseert een indertijd cp initiatief van het College van Gedeputeerde Staten van Friesland in het leven geroepen commis sie dit winterseizoen voorlichtingsbijeen komsten in de Zuidwesthoek. In deze commissie werken samen de Stichting Friesland voor Maatschappelijk Werk en de vier provinciale levensbe schouwelijke organen voor maatschappe lijk werk. Het ligt in de bedoeling in overleg met de Colleges van B. en V. der be treffende gemeenten te Balk, Joure, Kou- dum, Lemmer, St. Nicolaasga en Wor- kum een zevental cursusavonden te orga niseren, waarop door deskundige inlei ders verschillende onderwerpen betref fende het maatschappelijk werk aan de orde zullen worden gesteld. Er zal o.a. aandacht worden besteed aan bejaarden zorg, kinderbescherming, mindervaliden- zorg, huishoudelijke voorlichting en aan de verschillende organisaties, welke een taak op het terrein van het maatschap pelijk werk vervullen. Aangezien voor de bijeenkomsten veel belangstelling wordt verwacht, is het ge wenst, dat geïnteresseerden zich zo spoe dig mogelijk aanmelden bij het bureai van de Stichting Friesland voor Maat schappelijk Werk, Eewal 63 boven te Leeuwarden, telefoon K 5100-5645. Indien men Halbertsma in zijn woning of werkruimte wenst te bezoeken, dan zal men in Amersfoort in beide gevallen de weg moeten inslaan naar een fraai historisch monument. Want deze oud- Sneker heeft zich sedert enkele jaren gevestigd in een van de oudste en meest interessante gedeelten van de stad, waar een lange reeks van hoogbejaarde pan den tezamen de zgn. Muurhuizen vor men. Hier kan de werkzame auteur zich terugtrekken in het prachtige, on langs geheel gerestaureerde „Notaris huisje”. Dit perceel met een zeer ka rakteristieke gevel en indeling wordt door Halbertsma en echtgenote met grote liefde en zorg bewoond. Een lief de, die zich o.m. openbaart in de bijzon der smaakvolle en verantwoorde inrich ting van het interieur. Doch ook, wanneer Halbertsma de re sultaten van oudheidkundige onderzoe kingen aan zijn bureau bij de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonder zoek gaat verwerken, blijft hij in een historische en voor deze arbeid inspi rerende omgeving. Deze dienst is nl. ge huisvest in één van de meest schilder achtige historische panden, die Amers foort rijk is: het voormalige Ursulinen- klooster „Mariënhof” aan de Kleine Haag. In de lommerrijke en stille tuin achter de verweerde muur, die het mid deleeuwse convent omsluit, waant men zich enkele eeuwen terug, in een wereld zonder auto’s en straalvliegtuigen. Schrijfdrift en speurzin. Het zou te ver voeren om binnen het beknopte bestek van dit krantenartikel ook maar bij benadering een overzicht te -"'ven van de welhaast ontelbare pu- blikaties, die Halbertsma in de loop der jaren het licht deed zien. Reeds gedu rende zijn studietijd in Groningen, waar hij naderhand assistent werd van prof. Van Giffen, verschenen verschillende pennevruchten. Later nam zijn produk- tiviteit nog aanzienlijk toe en men mag met voldoening vaststellen, dat de bron nog niet is opgedroogd. Wie mocht den ken, dat de kwantiteit afbreuk doet aan de kwaliteit, heeft het mis. De grote sch^f kunst, die deze Fries eigen is, ver mag hem niet te verleiden tot opper vlakkigheid. Uit tal van archeologische en historische bijdragen blijkt Halbert- sma’s veelomvattende kennis, speurzin en eruditie. Zijn aandeel in de „Berichten” van de In vogelvlucht lieten wij verschillende van Halbertsma’s activiteiten de revue passeren, daarbij het zij nogmaals ge zegd niet strevend naar volledig heid. Hetgeen door deze jonge archeo loog en historicus van Sneker origine tot heden reeds werd geschreven, doet ook voor de toekomst nog veel van hem verwachten. De hem toegekende eervolle prijs vanwege de Provincie Friesland, die tevens ee„ eer is voor zijn geboorte stad, betekent geen bekroning aan het einde van een loopbaan, maar zal hopen lijk een nieuwe stimulans zijn voor voort gezette studie en publikaties. Aan deze spontane en ambulante vorser in de hof der historie, die nogal eens knuppels in hoenderhokken pleegt te werpen en daardoor niet iedereen tot vriend weet te behouden, mag men toewensen, dat hij binnen afzienbare tijd volgens de plannen zijn dissertatie, gewijd aan een voor Friesland belangwekkend onder werp, zal kunnen voltooien. W. H. KEIKES. De heer Halbertsma bij een opgraving in Dokkum Sünder mis is der dit jier ien boek, dat it fortsjinnet earst neamd to wur- den, al is it gjin Frysktalich boek sa- sear. It is de „Encyclopedie van Fries land”, in ütjefte fan Elsevier to Amster dam, ünder kulturele forantwurdlikheit fan de Fryske Akademy en ta stan kom men mei help fan in pear hündert mei- wurkers. It is hastich gien mei dy En syklopedy: twa jier lyn stie der noch gjin letter op papier. Ds Kalma en syn folk moatte der stoef oan arbeide haw we. En grif sil dit boekwurk, dêr’t sneontomoarn it earste eksemplaer fan oan ’e Kommissaris fan ’e Keningin op it Provinsjehüs oanbean wurde sil, it pronkstik, i t paradehynderke wurde fan de Fryske boeke-jierbeurs 1958; in boek dat in fêst plak fortsjinnet Fryske en net-Fryske hüshüldings Fryslan en fier dêrbüten. De collecte voor de Nationale Reclas- seringsdag 1958 bracht in de gemeente Rauwerderhem f 218.76 op, te weten in Irnsum f 81.84, in Deersum f 18.in Rauwerd en Poppingawier f 33.22 en in Sijbrandaburen en Terzool f85.55. Op één uitzondering na is de wedstrijd om het persoonlijk damkampioenschap van Sneek thans zover gevorderd, dat de finalisten in de verschillende klassen be kend zijn, terwijl hierin ook de eerste slagen reeds zijn gevallen. Door zijn partij tegen L. Smid tot een goed einde te brengen, wist H. Krot zijn clubgenoot A. J. de Vries dank zij het verkorte Sonneborn Berger systeem, nog juist op de valreep te passeren. De finale van de hoofdklasse wordt thans gevormd door het driemanschap H. de BoerTh. Koopman, H. Krot, waarbij het reeds kwam tot een treffen tussen Koopman De Boer. Door tijdnood gedreven 16 zetten in 7 minuten besloot De Boer in een veelbelovende stelling tot een grote af ruil, die hem wel schijf winst opleverde, doch nog lang geen gewonnen spel, toen Koopman hierna een prachtige tegenactie wist te lanceren. Door evenwel de snel ste weg naar dam te kiezen, wist De Boer door een offer hem terug te werpen, het geen voldoende bleek, om de partij tot winst te leiden. In de finale van de eerste klasse kwam G. van Oosten aan de leiding. Zelf won hij van H. van Tuinen, terwijl de partij Dotinga—J. Huitema remise als uitslag gaf. Via een beslissingspartij tegen M. van Oosten verschafte ook Nico van der Werf zich een plaats in de finale van de twee de klasse. C. Spijker won van zijn club genoot H. Postma. In de finale derde klasse begonnen J. Riemersma en J. de Wit beide met een overwinning resp. tegen H. Twijnstra en T. Duiker. Dezer dagen wordt gespeeld voor de finale hoofdklasse de partij H. KrotT. Koopman. Het programma voor maandag avond in gebouw „Fredehiem”, Kleinzand, luidt: Finale eerste klasse: J. HuitemaH. v. Tuinen; G. van OostenF. Dotinga. Finale tweede klasse: N. v. d. WerfC. Spijker (Leeuwen); P. van Manen of S. IJpmaH. Postma. Finale derde klasse: H. TwijnstraT. Duiker; J. RiemersmaJ. de Wit. Drs Herre Halbertsma, die de lezers van dit blad waarschijnlijk bij herhaling onder zijn initialen „H.H.” hebben ont moet, is behalve een zeer dynamisch vorser naar het verleden ook een hoeder van dit verleden, zoals het b.v. in de oude stadsgedeelten tot ons komt. Met meer of minder succes werpt hij zich op als paladijn voor het behoud van his torisch stedeschoon. Weinig ontsnapt aan zijn aandacht. Men kan hem telkens het strijdperk zien betreden, opdat hier een karakteristieke gevel, daar een voor het stadsbeeld onmisbaar geacht grachtje kan worden gered. Of, om een recent voorbeeld te noemen, Sneek de merk waardige klokkestoei bij de Grote Kerk zou kunnen behouden. Dit voortdurend op de bres staan voor (kuituur)historische waarden is moeilijk, afmattend en niet zonder te leurstellingen. Halbertsma moet om deze kamp te kunnen volhouden onge twijfeld over veel idealisme beschikken. Zijn individualistische inslag is hem hier bij zeker tot veel steun. En dan is der noch hwat nijs op for- tel-gebiet: Lang om let sil de bondel spoek- en mystearjeforhalen forskine dy’t Geart Jonkman, Ype Poortinga en Marten Sikkema skreaun hawwe ünder de gans ünthjittende titel „De grize oer de grouwe”. Neffens de priuwkes dy’t hja sa foar en nei al yn 'n tydskriften jown hawwe, geskikte lêsstoffe foar rüzige en ünlijige jounen. Piter Terpstra, in toanielskriuwer fan kwisekwansje langer (hy en Hein Groe- neveld skreauwen it toanielstik „Kügels yn ’e snie-orkaen” dat moarn to Bols- wert syn première bilibje sil) bliuwt ek op romangebiet warber. Net allinne is in Fryske oersetting op priemmen fan ien fan syn yn it Hollansk skreaune ro mans („De einder is te ver”), mar ek in nije oarspronklik Fryske roman fan sines sil it Ijocht sjen: „Soldaten en mu zikanten”, spyljend yn syn berteplak De Lemmer. En dan daget ek Ypk fan der Fear nel in jiermannich stilte wer op, net allinne mei de twadde printinge fan har earste greate roman „Ta him dyn bigearte”, mar ek mei, yn ’e rin fan ta- komme jier, in nij wurk dat, nei’t der grute wurdt, it Joadeprobleem ta ünder- werp hawwe sil. Noch in twadde prin tinge: Watse Cuperus syn „Gouden tried”, diel 2 komt wer üt. Fierder meije wy noch neame de taseine jeften fan de Fryske Bibleteek: de oersetting fan in Yslanske saga troch Dr G. Dyk-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1