Zes en veertig jaar tussen de kleuters Deken J. van Galkom hoopt morgen z’n tachtigste verjaardag te vieren Krite-toaniel sette ütein mei 10 foar Fetse IJLST WYMBRITSERADEEL en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, MM 113e jaargang no. 83 Donderdag 16 okt. 1958 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Redakteur L. KIEZEBRINK Jongetje verdronken Strijd tegen t.b.c. ga onver minderd voort Ontwikkelingskernen in Friesland Tachtig duizend gulden in voetbaltoto gewonnen 1 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en n.MM Voor f 10.000 sieraden gestolen Weinig gevallen van kinder verlamming Wegenwacht Zondags- en avonddiensten De gevaarlijke raketproeven De Jeugdspaarregeling Oriënteringsrit M.A.C. „J. C. Visser” Geslaagd SNEEKER NIEUWSBLAD name van „Het is natuurlijk een zeg „Waarom Tragi-comedie. Haar loopbaan. suster Bouk Redaktie-adre» Kleinzand 7 Telefoon 2872. Deken van Galkom werd op 17 oktober 1878 te Odijk geboren. Met nog 23 pries terstudenten werd hij op 15 augustus 1902 door Mgr. Henricus van de Wetering tot priester gewijd. Van deze 24 priesters zijn er thans nog twee in leven, n.I. de binnen kijk, zit een ontroostbaar kind bij Juf op schobt; ze heeft haar prachtig flesje eau de cologne laten mallen. „We kopen een ander flesje voor haar en ze mag een boekje hebben”, zegt Juffrouw Faber, die naar het geval komt kijken en de ontroostbare is getroost. de wat de Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout Kiezebrink Sc Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) Ja daar komt Juffrouw Faber door de gang aanlopen. Zij die in de ogen van de kleuters nog jo- g is die kan hard lopen en zingen en spelen. Haar haren krullen om haar hoofd, haar ogen staan vriendelijk, haar mond is goed en lachend een vrouw die leeft voor het kind en haar gehele leven gewjjd heeft aan het kind. Prof, dr J. K. Kraan, geneesheer-direc- teur van het Sanatorium Beatrixoord te Appelscha en benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der geneeskun de aan de Rijksuniversiteit te Groningen om onderwijs te geven in de fysiologie heeft in de aula van het Academiege bouw te Groningen het ambt van hoog leraar aanvaard met het uitspreken van een inaugurele rede over „De patient en de tuberculosebestrijding”. Spreker stel de de vraag of voor de toekomst dezelfde werkwijze als voorheen moet worden gevolgd. Hierbij moet rekening worden gehouden met het feit, dat de daling van het jaarlijkse aantal nieuwe patiënten met tuberculose vanaf 1957 (hopelijk tij delijk) tot staan is gekomen. Van 1 juli 1957 tot 1 juli 1958 werden op de geza menlijke consultatiebureaus van de drie noordelijke provincies 3 pet. meer geval len van tuberculose geregistreerd dan in het voorafgaande jaar. De bestrijding moet daarom onvermin derd voortduren, terwijl het wetenschap pelijk onderzoek over de eigenschappen van de tuberkelbacil moet worden uitge breid. Voor de behandeling is het van be lang, dat deze zo snel mogelijk plaats vindt. Ook de financiële steun van over heid en particulier initiatief aan de tu berculosebestrijding dient derhalve on verminderd voort te gaan. STAKING BIJ BOAC DUURT VOORT Vele honderden handen gingen om hoog toen tijdens een massale bijeen komst op het Londense vliegveld, „Bondon Airport”, van de onderhouds techniek die door staking het bedrijf van de BOAC hebben lamgelegd, werd gestemd over het al of niet voort zetten van de staking. In de vergade ring werd door dit handopsteken vrij wel unaniem bepaald, dat het werk niet eerder zal worden voortgezet, vóór de vijf ontslagenen, om wie de staking is begonnen, weer bij de BOAC in dienst zijn genomen. jubilaris van morgen en pastoor H. Ka merbeek te Westervoort bij Arnhem. Na in enkele parochies als kapelaan te hebben gestaan volgde op 1 februari 1918 de benoeming als pastoor te Rumpt. Op 26 september 1924 werd de hoogeerwaar de heer van Galkom te Sneek geïnstal leerd als jongste deken van het aarts bisdom Utrecht. Thans is hij de oudste deken van het bisdom Groningen. weggenomen en het vertrouwen er voor in de plaats gesteld. Achteraf ben ik kinderen en we begonnen toen ook al een beetje met hen te werken in groe pen. Daarna kwam het tijdperk met mej. van Kruyssen, waarin we eigenlijk steeds naar vernieuwing hebben gezocht. Na de Oude Koemarkt heb ik eigenlijk op elke kleuterschool hier in de stad zo’n vier jaar gewerkt tot de 46% jaar „vol” waren Tussen de kinderen. Willem Brand, een 35-jarige fabrieks arbeider uit Schiedam was de enige die 14 toto-uitslagen van j.l. zondag goed had geraden. Hij krijgt f 82.475. Volgens het Vrije Volk komt deze man ook wel eens wat geluk toe. Werkend in de Rot terdamse haven maakte hij driemaal een lelijke val. Hij is een keer door een hond gebeten. In Duitsland heeft een kogel zijn voet versplinterd en daar heeft hij ook een bomscherf in zijn knie gekregen. Tijdens zijn werk schoot op een slechte dag een krukhaakje in zijn rechteroog en toen hij vijf jaar geleden trouwde, werd hij na een tijdje inwoning met zijn vrouw en huisraad in de regen op straat gezet. Zaterdag nog kwam de laatste tegen slag: toen werd hij bij Verolme’s Scheepswerven ontslagen wegens zijn ogen. Hij is nu op zoek naar een nieuwe baas. Zijn vrouw werkt op een lijsten- fabriek in Vlaardingen. Het stond in de krant: Juffrouw Fa ber, hoofd van de kleuterschool „de Klimop” gaat met pensioen. Het bericht bracht beroering in de wereld van de grote èn kleine mensen. Juffrouw Faber lacht. Ze kan zich maar moeilijk bij al die cijfers en feiten bepalen. Zij luistert, net als ik, naar de geluiden in de school en wij willen haar deze keer ook niet anders zien dan tus sen de kinderen, waar haar hele hart naar uit gaat. „Soms heb ik wel tijden gehad dat ik me intensief aan het materiaal moest wijden. Maar zodra ik weer met de kin deren bezig was, was het goed. Ver moeiend? Ach ja, natuurlijk ben ik soms vermoeid, maar als de kinderen dan weer komen ben ik weer fit en kan ik alles doen. Ze zijn zo levend, ze zijn zo lief ze zijn altijd weer anders en ver rassend. Ik heb er schatjes bij gehad en tragedies meegemaakt die ik nooit weer vergeet.” Goed 8 üre iepene de foarsitter fan de Krite Snits, de hear Sytsma, juster de earste Krite-joun fan it kommende win- terhealjier. Hy relevearre kwat der nei maert bard is: de jiergearkomste en de forkiezing fan nije bistjürsleden. Ek spriek hy treflike wurden oer de for- stoarne foarsitter Jan van der Werf, syn greate fortsjinsten foar it Frysk toaniel en binammen foar de krite Snits. Op forsyk fan de foarsitter wijden de oan- de Leidse Kweekschool ook, maar haar opvattingen waren heel gewoon voor die tijd en niemand zal haar ook ooit kwa lijk nemen dat zij geen andere geest bracht in haar school. De tijd èn de mensen waren er gewoon nog niet rijp voor”. „Ja Een onderwijzeresje van Juffrouw Faber komt het kantoortje binnen om iets te vragen. „Haar vader is nog een leerlingetje van mij geweest”, lacht de onderwijzeres. Uit de open klas deur klinkt verwoed getimmer. Een van de jongens laat zich hier heerlijk gaan en timmert'een boot, een auto naar ei gen ontwerp. „Ook in die oude bewaarschool was heerlijk materiaal”, vertelt Juffrouw Faber. „Men had alleen nog niet ont dekt hoe men het op de juiste manier moest gebruiken. Ik herinner me nog hoe ik zelf door een buurman naar het schooltje gesleept moest worden, omdat ik zo’n angst had voor de leermiddelen die ik later zelf de kleuters in handen zou geven. Maar toen hadden we, steeds zoeken- Bij een inbraak in een woning aan de Nassaukade te Amsterdam is voor een waarde van 10.000 gulden aan juwelen en sieraden van goud en platina ge stolen. Door een ruitje van een deur te vernielen kónden de inbrekers binnenko men. Alle kamers werden doorzocht en overhoop gehaald. De inbraak moet ’s avonds tussen zes en negen uur zijn gepleegd, tijdens afwezigheid van de be woners, aldus het Vrije Volk. Gisteren miste de familie Bakker, aan boord van de motortjalk Noord-West welke voor de heer J. Zwart meel loste aan de Geeuwkade haar bijna 5-jarig zoontje. Van 9 uur af had niemand het meer gezien. Nadat de politie en een groot aantal omwonenden overal tever geefs naar het jongetje hadden gezocht, rees het bange vermoeden dat het te water was geraakt en verdronken. Dit vermoeden werd helaas bewaarheid. Na langdurig dreggen werd het lijkje om plm. half zeven door de politie opge haald. Het lag vlak voor de kop van het schip, zodat het niet onwaarschijnlijk is, dat het kind van het schip is gevallen of er van af is gewaaid. zo blij dat ik zo precies weet waarvoor ik als kind bang was op school ik heb dat toen voor andere kinderen weg kunnen nemen”. In de week van 28 sepmteber tot 4 oktober is één geval van kinderverlam ming aangegeven en wel te Kerkrade. Tot nu toe zijn dit jaar in Nederland 30 gevallen van kinderverlamming voorge komen tegen 186 tot vorig jaar begin oktober. Maandagavond j.l. hield de motor- en autoclub „J. C. Visser” voor haar route- uitzetters en controleurs een oriën- teringsrit, die tevens meetelde voor de clubcompetitie. Ditmaal hadden de heren Hofstra en Hoekstra de route uitge stippeld, die van Sneek via IJsbrechtum, Folsgare, Oosthem, Nijezijl, Osingahui- zen, Hommerts, Woudsend, Balk, Wyc- kel, Sloten, Spannenburg weer naar de Waterpoortstad leidde. Ongeveer 35 leden' namen aan de tocht deel en de uitslag was Auto’s A: 1. S. Hiemstra, Nijland, 53 strafp.; 2. P. Walsweer, Sneek, 67 str.p.; 3. Dokter W. Nieuwenhuis, Sneek, 106 strafp. Auto’s B: 1. B. Koster, Sneek, 75 strafp.; 2. G. Ligthart, Sneek, 98 str.p.; 3. W. Mink, Langweer, 147 strafp. Auto’s C: 1. P. Eisema, Bolsward, 65 strafp.; 2. H. de Wit, Sneek, 196 strafp. Motoren A: 1. S. Geertsma, Heeren- veen, 56 strafp.; 2. D. de Boer, Sneek, 111 strafp.; 3. A. Schuurmans, Sneek, 142 strafp. Motoren B: 1. P. Falkena, Sneek, 103 strafp. Naai' de Leeuwarder Courant uit Den Haag verneemt hebben Gedeputeerde Staten van Friesland aan minister Zrjl- stra voorgesteld, de volgende plaatsen als ontwikkelingskernen aan te wijzen: Leeuwarden, Drachten, Sneek-Bols- ward, Dokkum, Heerenveen en Harlin- gen-Franeker. Voorts wordt in de brief gezegd, dat er aandacht dient te worden geschonken aan de Friese Zuidwesthoek, de streek tussen Lemmer en Zurich. Ook wijst de brief op hetgeen er in de be staande industriekernen tot dusver is bereikt. Wanneer het huidige, hier ge voerde beleid wordt voortgezet, menen G.S. voorshands de strook Bergum Kootstertille niet als ontiwkkelingskern te hoeven aanbevelen. Ho’t it stik spile waerd Frou Kingma joech in tige flotte Jeike yn har bazigens, pronkskens en greatdwanerg. Har goekunde Maertsje waerd troch frou Jaarsma tige goed nei foaren brocht yn har flamskens en leafdwaen. De hear Jasper as Johannes Ploegstra spile syn rol as goedige ger- nierker ek tige goed. De meast swiere en nuodlike rol wie dy fan Fetse, de sintrale figuer fan it stik. De hear Hof meester wie lykwols dizze rol wol treast en spile him as in echte bizige en koarts- wilige Bildtker. De hear Ferwerda spile de rol fan de froulju oerrompel- jende meubelkeapman tige flot. Ek de lytse roltsjes, Durk de soan fan Ploeg stra, Berber, Fetse’s wiif en Bouk waer- den troch de hear Bollema, frou Wolt- huizen en juffer Tamminga goed hei foaren brocht. len mei oar hat it Krite-toaniel, Un der de kundige lieding fan de hear Lam mert Popma, mei har stik en spyljen de lju yn ’e seal in kostlike joun bisoar- ge. Der is hertlik lake by de faken nu- vere sitewaesjes fan dit fleurige famyl- jeskandael. De iepen doekjes op it ein fan it spyljen wiene dan ek wol for- tsjinne. Wy wolle der noch oan tafoegje dat de toanieloanklaeijing en de grime fan de hear Hamersma alhiel pasten yn it ramt fan it stik. De hear Schuil soarge foar in goed en fleurich musykje. Dêrby koe men de Fryske sangen ris ophelje, dat it davere yn it roun. In fleurich efternei dounsjen Ter gelegenheid van het koperen ju bileum van de wegenwacht heeft de A.N.W.B.-directeur de heer H. Rienstra het hoofd van de wegenwacht, de heer G. van Leeuwen en hoofdinspecteur A. J. M. Mosheuvel hartelijk gehuldigd met hun succesrijke arbeid. De heer Van Leeuwen deelde tijdens een feestelijke persconferentie mede, dat in het volgende toeristenseizoen van mei tot september volledige wegenwacht- zondagsdiensten zullen worden inge voerd. Dit zal gebeuren op de routes Amster damUtrechtArnhem, Amsterdam HaarlemZandvoort, AmsterdamDen HaagRotterdamBredagrens, Den HaagUtrechtDen Bosch, Arnhem ZutfenHengelo, GroningenAssen Zwolle, NijmegenMaastricht en op de Zuiderzeestraatweg. Binnenkort zal worden overgegaan tot het uitbreiden van de wegenwacht- avonddiensten (’s winters tot half elf, ’s zomers tot elf uur) dit geldt voor de trajekten RotterdamBredagrens, en ArnhemNijmegen. Proeven worden genomen met beter tegen regen en wind beschermde moto ren van de wegenwacht. Een speciale gestroomlijnde neus met doorzichtig scherm is voor de motoren ontworpen. Proeven zijn tot dusver gunstig geweest. Binnenkort komen vijf van deze proto typen voor verdere beproeving op de weg. In 12% jaar groeide het corps wegen wachten van een dozijn tot 196 man met inbegrip van een hoofdinspecteur en tien inspecteurs, behalve ’t garage-personeel. Tweehonderd motoren iet zijspannen staan thans ter beschikking plus in- spectie-wagens die voor een groot deel reeds geschikt zijn voor gewonden- vervoer. In verband met de uitbreiding van de zomerzondagdiensten zijn thans 25 kan didaten voor het werk in opleiding in de speciale opleidingsschool van de A.N. W.B -wegenwacht. Dinsdagavond heeft de 16-jarige HBS’er H. Groen uit Giethoorn een proef genomen met een zelf vervaardigde ra ket. Het apparaat klapte uit elkaar, waardoor de jongeman met ernstige wonden aan een van zijn benen naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. (Vrije Volk). Naar de Rijkspostspaarbank meldt telt deze instelling tet dusverre onge veer 6000 deelnemers aan de onlangs van kracht geworden jeugdspaarrege ling. Over het gehele land genomen ko men er bil de Riiksn -lsnaarbank onee- wêzigen-steande in oantins oan Jan van der Werf. Nei it meielkoar sjongen fan it Frysk folksliet wie it wurd oan de bi- kende Fryske foardrager Bauke van der Wal, dy’t mei syn fleurige sankjes en koartswilich en snedich petear de fleur der al aerdich ynbrocht. En do kaem it Krite-toaniel oan bar, dat dit winterhealjier ütein sette mei it fleurich stik yn trije bidriuwen fan G. J. Hoitsma: „10 foar Fetse”. Jeike, de frou fan de goedlike ger- nierker Ploegstra, dy’t aerdich foarüt buorke is en har goekunde Maertsje, troud oan in smid, dy’t de tiid ek tige mei hawn hat, lüke it seil nou hwat tige heech en sykje it yn pronkjen en greatdwaen. Dit rint safier, dat de beide froulju mei in meubelkeapman, dy’t Jeike in nij ameublement levere hat, in reiske meitsje nei Amsterdam yn in seis- persoans slé. Fetse, de Bildtker buorman, op en üt in biis, hat mei Ploegstra to dwaen en wol Jeike ta ynkear bringe. Hy wit Ploegstra sa fier to krijen, dat dy mei syn floatige suster Bouk de wie it ein fan dizze tige slagge Krite- trije plezierreizigers neireizget. De ge- joun. A.V. folgen kin men fan tinken wol ha. Jeike is fan jaloerskens troch alles hinne. Sa komt it reiske ta in hommels ein en de oare jouns let komme hja allegearre wer thus, hwer’t alles nou neffens it „In mei van dit jaar was het 46 jaar geleden, dat ik aan de bewaarschool aan de Oude Koemarkt begon. Ik en nog een paar meisjes kwamen echt met het doel iets te leren van „het vak”. We stonden wat apart van de losse hulpjes, de meis jes die kwamen en gingen. Ik wilde graag de fröbel-akte halen. Maar dat viel niet mee omdat het hoofd van de school, mej. A. M. Duyser, nog iemand van de oude stempel was, zelf graag de teugels in handen hield en in haar school niet anders zag dan de bewaarschool Nog steeds klinkt het getimmer door de school, een kind loopt zingend door de gang naar een van de kleine lichte w.c.’tjes vroeger ook al een bron van verdriet. „Ik haalde de fröbel-akte en later nog een paar akte’s en bleef 25 jaar aan de school op de Oude Koemarkt verbonden. Ze veegt haar handen nog wat af. „Ik kom juist uit de tuin. We hebben bloembollen geplant in februari mo gen de kinderen ze weer opgraven en in de klas zetten”. Ik zie door de gangramen naar keurige schooltuintjes waar nog late goudsbloemen bloeien. Onder zwarte aarde wachten de bollen op de voorjaarszon en ik stel me voor dat de kinderen in de komende tijd dikwijls op de hurken bij de tuintjes zullen zit ten om te speuren naar dunne en dikke bloemneuzen. „Zoiets” met een armzwaai naar de tuintjes, de hamster en de rondvlie gende duiven „was er natuurlijk niet toen ik begon”, zegt Juffrouw Faber. Nee, dat begrijp ik. Wat er wel was zul len we in een ander artikeltje eens na pluizen. Nu willen we U Juffrouw Fa ber tekenen zoals ze nu is en zoals ze nu nog in haar werk staat. Natuurlijk vertellen we daarbij ook iets over haar loopbaan. Kort en eigenlijk wat veront schuldigend, zoals ze het zelf meedeelt, de, de goede weg al gevonden. De angst Te Zwolle slaagde voor het examen vrou lijk handwerken Akte U. mej. K. vergissing”, zegt de moeder van een van de kleuters. „Zo oud kunt U nog niet zijn”. „Het is geen vergissing”, zeg ik tegen de moeder van een van Juffrouw Faber’s kleine leerlingetjes. Het kind vangt iets op van het gesprek en komt verontwaardigd naar me toe: „Jij bent veel ouder dan mjjn juffrouw, hoor”, bijt ze me toe. „Ik?” vraag ik verbaasd, denk je dat?” „Mgn juffrouw heeft geen net om het haar, zoals jij en ze kan hardlopen en spelen en dat kan jij niet eens". Juffrouw Faber’s eer is gewroken en het brengt mij op het idee eens te gaan praten met de scheidende onder wijzeres die door „haar” kinderen zo vurig verdedigd wordt. Ik stap het schooltje binnen en in de gang valt het me weer op hoe licht en prettig het hier is. Elk kind, ook moe ders kindje, moet hier wel dadelijk thuis zgn. De hamster in zijn kooitje is druk bezig met „hamsteren”, hij sleept tenminste iets naar zijn nestje en komt dan bedrijvig kijken of ik ook iets van zijn gading heb. In de klas waar ik naar Eén tragi-comedie: Er was een kind zoekgeraakt, de moeder en ik zoch ten en zochten. Eerst vol vertrou wen, dan in wanhoop, eindelijk hulp vragend in het politiebureau. Toen we weer buiten stonden, hoorde de moeder de stem van het kind. Het kwam uit de muziektent. Nooit heb ik mooier muziek gehoord. We ren den er naar toe en daar was het kind Een poosje geleden bracht hij mij zijn eigen kind hier op school en ik dacht: O jongen, wat heb jij ons toen in angst laten zitteü”. We lachten samen wat om al die on- I deugende kinderen, die nu zelf vader I of moeder zijn als ik afscheid heb ge nomen keert ze terug naar haar klas. Ik zie haar gebogen staan over een paar kleuters die aan een tafeltje zit ten te werken met materiaal dat ze vrij hebben mogen kiezen. Het moet voor haar een grote voldoe ning zijn dat zij in haar 46-jarige lo p- baan er aan heeft mogen meewerken dit resultaat te bereiken. Hoe de „bewaar school” zich in deze iaren heeft kunnen Morgen, vrijdag 17 oktober, hoopt de hoogeerwaarde heer J. van Galkom, pastoor van de parochie van de H. Martinus alhier en deken van het de kenaat Sneek, de leef tijd der zeer sterken, tachtig jaar, te berei ken. Er heerst in deze dagen rouw in de ka tholieke wereld we gens het overlijden van Paus Pius XII, zodat er van uiterlijk feestbetoon op deze dag geen sprake zal zijn, de verjaardag zal in intieme kring worden gevierd. Maar het hartelijk medele ven van parochie en dekenaat met dit blij de feit zal er niet min der om zijn. Noch de belangstelling van ve len buiten de r.k. kring, die pastoor-de- ken van Galkom in de vele jaren dat hij hier was in sep tember 1924, 34 jaar geleden dus riep zijn kerkelijke overheid hem hier tot zijn ver antwoordelijk ambt hebben leren ken nen als een man van grote gaven, har telijk in de omgang, wijs in zijn beleid; wij denken hier o.a. ook aan zijn curator schap van ons Magis ter Alvinus Gymnasium. Vele zijn zijn feesten geweest, welke deken van Gal kom hier al te midden van zijn paro chianen heeft mogen vieren, het laatste nog verleden jaar augustus, n.I. dat ter gelegenheid van zijn 55-jarig priester schap. Mogen dan ditmaal de om standigheden geen openbare feestelijk heden gedogen, een feestelijk meeleven in de harten van velen zal er toch zijn met deze verjaardag van onze tachtig jarige pastoor-deken die met onblusbare vitaliteit en scherpe geest en met de wijsheid, waarvan het bezit het voor recht van de ouderdom is, zijn ambt ver vult en zijn beleid voert. En dat zo ver dienstelijk dat zijn kerkelijke overheid in 1952 pastoor-deken van Galkom ver hief tot ere kanunnik van het Metro- politaan kapittel en de wereldlijke hem in hetzelfde jaar benoemde tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Moge hij zijn zware taak nog geruime tijd in goe de gezondheid kunnen vervullen. Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3.per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaan Giro 8 5 0 7 4 8 ten Sneeker Nieuwsblad. waar de kinderen bewaard werden. Ze was zelf goed onderlegd, ze kwam van ontwikkelen tot „kleuterschool”, hopen wg U in een volgend artikel te vertellen. Na mej. Duyser werd mej. Bakker waar nemend hoofd. Ze was erg lief voor de veer vijf zeshonderd deelnemers per dag bij. „plan de campagne” fan de ferns-■'stige de Boer, Fetse op syn poatsjes torjuchte komt, hemschool.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1