Van Bewaarschool tot Kleuterschool Wereldspaardag en wereldspaarweek hebben nu bijzondere betekenis Afscheid ds Bonting van Ned. Gemeente te Perth W est-Australië) l IJLST WYMBRITSERADEEL en van 4 Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, AGENDA 113e jaargang no. 85 Donderdag 23 okt. 1958 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Redakteur: L. KIEZEBRINK Otter gevangen Henry Blackman komt genomen Kennis wees de weg -» Benoemd Friese C.B.T.B. bestaat veertig jaar Kleimand 7 Telefoon 2Sm Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Beveiliging Paardentractie Banketbakkerij over- SNEEKER NIEUWSBLAD in snoepgoed van de onderwijzeres- Hierbij AMICITIA THEATER. te 2 uur filrrw in Café een aparte Eerst begrijpen. Foyer Amlcitia, VROEGE SNEEUW?? Sparen wordt voor velen nu extra aantrekkelijk. Het is daarom begrijpelijk dat ook re- De op 1 oktober in werking getre den Jeugdspaarwet en de spaar regeling voor ambtenaren vormen voor grote groepen uit ons volk een extra aanmoediging tot sparen. Stellig zullen zij hun stempel druk ken op de komende Wereldspaar dag en -week die, vanouds al een stimulerende invloed hebben gehad op het spaarbankbezoek. Spaarbanken verwachten een toe loop van nieuwe spaarders. een stimulerende invloed op het sparen kunnen hebben. Is het daarom niet be grijpelijk dat zij deze keer op 30 oktober of gedurende de gehele Wereldspaarweek hun deuren wijder nog zullen openzetten dan in voorgaande jaren? Want het zou immers wel eens kunnen zijn dat hun jaarlijks in de maand oktober gevoerde propaganda voor het sparen deze keer vele aarzelenden alsnog zal bewegen toch maar spoedig een voor hen zo gunstige sparovereenkomst aan te gaan. Dat er bovendien weer tallozen zullen komen, die ook zonder bijzondere aanmoediging al lang beseffen dat sparen hun persoon lijke welvaart vergroot, is wel zeker. Want zo is "het alle jaren gegaan. Maar een bijzondere Wereldspaardag is het daarom deze keer toch wel! De voormalige banketbakkerij Leeu wenburg 11 van de heer D. Schaap is overgenomen door de heer S. v. d. Wal, banketbakker-ijsbereider alhier. zo graag zou willen tekenen of van klei boetseren. Van rechts naar links: Mew. Banting, Ds Bonting, Tineke en Jaap. bij elkaar gekomen, sommigen hadden er meer dan 200 km voor gereisd. Ds. en mevr. Bonting dankten de verschillende sprekers en belangstellen- Zondagmiddag 26 okt. Kerels en kogels. Vrjjdag 24 okt. t/m donderdag 30 okt. iedere avond te 8 uur en zondag middag tevens te 4.30 uur film: The Bridge on the river Kwai. Zaterdag 25 oktober ’s avonds 7.30 uur Schutjaspartij in café „De Water sport” te Woudsend. Kedaktie-adres t Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) de afd. Donderdag 23 oktober. Amlcitia Theater, Kunst aan Allen. Opvoering van „die Zauberflöte” door Operagezel schap Forum te Enschedé. Aanvang 8 uur. Op het eerste gezicht zou men denken, dat er nu al sneeuw ligt in en op de sluis in de rivier de Neckar te Lauffen in We st-Duitsland, maar van sneeuw is daar nog geen sprake. Het water van de rivier is echter in zo hoge mate che misch verontreinigd, dat het geweldig gaat schuimen zodra men het water in de sluis laat stromen om een schip te schutten. Als de wind het schuim op jaagt is de illusie van een sneeuwbui volmaakt. Gelijk met de spaarbanken van alle landen, die verenigd zijn in het Interna tionaal Instituut voor het Spaarwezen, gaan ook de spaarbanken» aangesloten bij de Nederlandse Spaarbankbond, op 30 oktober weer de Wereldspaardag vie ren, of als zij wegens de grote toe loop van het publiek aan een enkele dag niet voldoende hebben om iedereen te helpen zelfs een Wereldspaarweek die zich uitstrekt over de laatste week van oktober. Met deze actie willen de genoemde spaarbanken jaarlijks de aandacht vesti gen op het belang van het sparen; zowel ter bevordering van de welvaart in het gezin, als van de welvaart van het land. Beide zijn trouwens van elkaar afhanke lijk. Slechts wanneer er voldoende geld beschikbaar is, kunnen er woningen, scholen en andere nuttige bouwwerken tot stand komen. Dan alleen kunnen openbare werken, waaronder de aanleg van wegen, bruggen en dijken, worden uitgevoerd. Landaanwinning, zoals deze wordt beoogd met de inpolderingen van de Lauwerszee en Oostelijk Flevoland en de Deltawerken, kost bijna onvoorstel bare sommen gelds. Maar hiervoor vin den thans dan ook duizenden mensen werk, terwijl straks talloze landgenoten in de nieuw-gewonnen gebieden blijvend een bestaan zullen hebben. Weer ande re kapitalen zijn gemoeid met het vesti gen van nieuwe industrieën, terwijl ook grote sommen moeten worden geïnves teerd in het moderniseren van reeds be staande bedrijven. Alleen wanneer onze industrie kan werken met de nieuwste machines, kan Nederland de concurren tiestrijd met andere landen bijhouden en alleen dan blijft er voldoende werkgele genheid bestaan. In de Harmonie te Leeuwarden her dacht gisteren de Friese Christelijke Boeren- en Tuindersbond zijn veertig jarig bestaan. De voorzitter, de heer H. M. Gerbrandij, sprak een herdenkings rede uit, terwijl de secretaris van de CBTB ir. L. Eringa een historisch over zicht gaf. De Commissaris der Koningin mr H. P. Linthorst Homan bood geluk wensen aan. In de middagvergadering sprak prof, mr Ir A. Diepenhorst over „Om de toekomst der Maatschappij”. Ook 50 jaar geleden moet het kind op die weg al veel hebben gezien waar het van een en zijn bestuurder bij donker op de weg te Bij ministeriële beschikking is de ad- spirant-schrijver H. Zwaan te Staveren met ingang van 1 augustus 1958 benoemd tot schrijver in tijdelijke dienst aan de inspectie der belastingen te Sneek. Vanaf dinsdag 28 oktober van 35 uur en 79 uur bezichtiging Modelwo ningen, de woningflats nos. 34 t/m 37 aan de Harmen Sijtstrastraat. zijn, binnen uitzag Men wist nu dat men de kleuter niet moet plagen met voorgeschreven han delingen, maar dat men het moet bren gen tot zélf ontdekken. Eerst moet het begrijpen voordat het kan uitvoeren. geringen graag zien dat een volk spaar zaam is. Waar de regel geldt dat er wel vaart heerst bij een gezin dat spaart, gaat ditzelfde ook op in groter verband. Een land, waarin gespaard wordt, is een wel varend land. Ter aanmoediging van het sparen heeft de overheid enkele maat regelen voorbereid die onlangs van kracht zijn geworden. In de eerste plaats is er de op 1 oktober j.l. in werking ge treden Jeugdspaarwet die het sparen voor de jeugd van 1521 jaar aantrek kelijk wil maken. Gebleken is dat juist de groep uit deze leeftijd het moeilijkst tot sparen is te bewegen. De jeugdspaar- overeenkomst, waarmee de bedoelde jongeren na zes jaar sparen een extra premie van 10% kunnen verdienen, zal zeker stimulerend werken ten aanzien van hun spaarzin. Als tweede maatregel is in voorbereiding een spaarregeling voor ambtenaren die aan grote groepen van overheidsperso neel o.a. alle rijksambtenaren onder bepaalde voorwaarden eveneens een extra premie in uitzicht stelt. Tal van Gemeenten, alsmede de Provincies, zullen naar mag worden aangenomen voor hun personeel een soortgelijke spaarregeling invoeren. In dit wel bij uitstek gunstige „spaar- klimaat” gaan de Nederlandse spaarban ken nu hun Wereldspaardag en Wereld spaarweek vieren. Het is dit jaar voor het eerst dat zij hun eigen meestal reeds sinds hun oprichting gevoerde propagandabeleid gesteund zien door overheids-maatregelen die alleen maar wees voor de ontwikkeling van de be waarschool tot kleuterschool zoals wij die nu kennen. Een grote ramp hield die ontwikke ling nog jaren tegen: de tweede wereld oorlog. Juffrouw Faber was in die jaren met haar kinderen in een noodschooltje in het Sperkhem. Je zou het eensdeels weer een terugvallen naar de oude toe stand kunnen noemen. Slechte lokalen, slechte hygiënische toestanden, een wrakke vloer zodat bij elk sprongetje, elk spelletje, de spullen uit de kasten vielen. Maar wat bleef, wat nooit weer tot de oude vorm zou terugvallen, dat was het inzicht in het kind, het be sef dat elke kleuter een wezen op zich zelf is, dat recht heeft op een aparte aandachtige observatie en liefdëvolle behandeling. Juffrouw Faber rilt nog een beetje als ze de verplichte gebaren uit voert waarmee dit doosje geopend moest worden. Allemaal tegelijk hoog de hand, op het doosje de hand, omdraaien dat doosje, dekseltje openschuivenallemaal tegelijk, ook het langzame, onhandige kind ook het dromerige kind dat in tussen over zo veel andere dingen moest denken. Aan het kleine hond je <jat ze onderweg gezien had en Van bevriende zijde ontvingen wij een artikel uit Perth (W. Australië) betref fende het afscheid van ds Bonting die het beroep van de Ned. Herv. Ge meente te Nijland aannam van de Ned. Gemeente in de Presbyteriaanse kerk te Perth. Ds Bonting sprak naar aanleiding van de tekst „De satan heeft ulieden zeer begeerd, om te ziften als de tarwe: maar Ik heb voor u gebeden, dat uw geloof niet ophoude” (Lucas 22 3132). In de indrukwekkende af- scheidsdienst op 21 sept. j.l. bracht de scheidende predikant de toepassingen van deze tekst voor de geëmigreerden sterk naar voren. Voor de mensen dus, die de tradities van het vaderland heb- De firma R. Buisman te Leeuwarden heeft het bestuur van het district Fries land van het Verbond voor Veilig Ver keer in de gelegenheid gesteld tot de aankoop van Scotchlite-stroken op alu minium over te gaan en deze stroken aan te bieden aan de eigenaars paardentractie bode-diensten, om betere beveiliging van het gespan y l-Ant'1 tl „zl AM Vk» zl 1\r ri v» TrrZ verkrijgen. Hoewel een minimale verlichting wordt gevoerd, zullen de eigenaars, nog een 40-tal in Friesland, wel bereid zijn toe te laten, dat deze stroken door Veilig Verkeer aan de achterzijde van de wagens worden bevestigd. den en gaven uiting aan hun dankbaar heid voor de tijd die zij deze gemeente hebben mogen dienen en voor het mede» leven dat zij hadden ondervonden; een ieder kon er van verzekerd zijn dat hurt gedachten nog vaak zullen uitgaan van Ngland in het verre Friesland naar Perth in West-Australië. Zondag 28 september vertrokken Ds en Mevr. Bonting met hun gezin aan boord van de „Himalaya” naar Neder land. De grote bgelangstelling ook bp het afscheid aan de haven, bewees ter dege welke plaats de dominee en zijrt gezin bij velen hebben ingenomen. Vrijdag 31 oktober. Lezing door Eduard Messer voor Van der Meulen’s Boe- kenspaarclub in ’s avonds 8 uur. Ze moesten allemaal tegelijk met die blokjes spelen, en als één kind eens extra stuntelig deed zal juffrouw mis schien wel boos uitgevallen zijn. De kostelijke gaven van Fröbel ze wer den belangrjjker geacht dan de kleuter zelf. Men begreep nog niet dat de kleu ter nog niet zo erg veel om die blokjes geeft, het is voor hem veel belang- rijker met volle aandacht bezig te zijn aan een werkje waar op dat ogen blik zijn hele hart naar uitgaat. Als men aan al deze dingen denkt Ziet men de jeugdige Juffrouw Faber voor zo’n volle klas staan. Haar eigen hart is ook vol maar de gevoelens liggen niet in zulke keurige regelmatige LANGZAMERHAND, zo omstreeks 1920, werden de lokalen wat verbeterd. De banken werden verwisseld voor stoe len en tafeltjes en men kreeg wat an dere inzichten in het onderwijs. Natuur lijk werkte men nog wel klassikaal met de Fröbelgaven, - van elke kleuter werd dezelfde prestatie verwacht terwijl men nu weet dat ieder kind zijn eigen aan leg en tempo heeft, maar ’s middags werd er toch al eens gewerkt naar keu ze en in het spel kwam er meer vrij heid. Men ging nu de grote klassen al verdelen in drie groepen waarmee men ging werken de grote massa viel dus al een weinig uiteen. Onderwijzeressen met gaven van hoofd en hart, werkten en zochten verder. Ze zóchten vooral en de kinderpsychologie maakte veel duis tere dingen helder en duidelijk voor hen. Bij de liefde voor het kind was nu ook de kennis gekomen, die de weg aan- Donderdag 23 oktober spreekt ds G. Visser van Workum in de Baptisten kerk. Medewerking van het Man nenkoor „Endoza”. Aanvang 8 uur. Vrijdag 24 oktober ’s middags 23.30 uur Zitting Breukbanden-specialist in Drogisterij de Jong, Galigastraat. Vrjjdag 24 oktober ’s avonds 8 uur Le denvergadering Afd. Sneek en O. Ned. Roode Kruis in Café Rest. Piso. Zondag 26 oktober. Dansen Boermans te Bolsward. was toen een geliefde bezigheid. Alle maal tegelijk éen op, éen neer. Door de straat bolderde een paard en wagen de kinderen konden het horen maar niet zien door het ondoorzichtige mat glas waarvoor buiten, als ik me niet ver gis, een ijzerdraad vlechtwerk aange bracht was. „Ongezellig”, dachten de Juffrouwen en ze plakten een aardig gekleurd glaspapiertje op de ramen, zoals U op de foto kunt zien. Spaargeld wordt werkzaam geld. Al dit benodigde geld komt voor een deel voort uit de bedragen die de kleine spaarders aan de spaarbanken toever trouwen. Daar wordt het omgezet in werkzaam geld dat aan de spaarders ren te oplevert. Zo dienen zij hun eigen wel vaart. In de eerste plaats omdat op deze wijze hun geldelijk bezit vermeerdert. In de tweede plaats omdat zij aldus in staat zijn zich na verloop van tijd voor con tant geld de grote stukken aan te schaf fen die niet uit het lopende inkomen kunnen worden bekostigd. Daarnaast echter bevorderen zij de algemene wel vaart. Want dank zij hun spaargeld kan nieuwe arbeid worden geschapen voor henzelf en voor anderen. En waar ver diend wordt, komt nieuw spaargeld vrij. Naast het zonder winstoogmerk geboden dienstbetoon aan de spaarders hebben de spaarbanken dus steeds hun taak gehad in het economisch bestel van ons land. De mogelijkheid om bok kleine spaar- bedragen rentedragend te kunnen maken, is uiteraard voor de spaarders zelf van belang. Maar veel belangrijker is het dat ook deze kleine spaarbedragen via de spaarbanken kunnen worden omgezet in werkzaam geld dat meedoet in de kring loop van: arbeid verschaft geld geld verschaft arbeid. Maandag 27 oktober ’s middags 2.30 uur in Zaal Hanenburg Voordracht- middag Harriët Freezer voor Ned. Ver. van Huisvrouwen Sneek. voerden, bleek wel zeer duidelijk hoe omvangrijk het werk van een emigran- ten-dominee is. Vooral in West-Austra lië, waar een dominee de belangen van de Nederlandse emigranten, die zich aansluiten bij de Presbyteriaanse kerk behartigt; de gemeente van Ds Bonting strekte zich uit over de gehele staat West Australië, een gebied van ruim 9% duizend vierkante mijlen, waar door de dominee geregelde bezoeken worden af gelegd evengoed als te Geraldton in het Noorden (ongeveer 540 km van Perth), te Kalgoorlie in het Oosten (650 km) en te Albany in het Zuiden (450 km). Om de afscheidsdienst bij te wonen waren er vele leden van de gemeente „Stelt U zich voor: een lokaal voor bewoning van zes personen niet te groot en voorzien van een ruime en brede presidiale stoel. In deze lokaliteit moeten 86 kinderen worden gehuisvest. Geen van de nieuwe eisen voor onder wijs worden hier aangetroffen, datgene wat voor 50 jaar al ouderwets was wordt nog steeds tot leidraad van het onderwijs genomen. In een ander ver trek van 1416 vierkante voeten, waren 5080 kinderen dicht op elkaar ge pakt. Er was veel te weinig bezigheid en bovendien werd de snoeplust van de kinderen aangewakkerd door de handel sen Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3.per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. „Expressie moet uit impressie ko men”, zegt Juffrouw Faber, die wel heel gelukkig is dat ze haar levensdoel be reikt heeft en heeft mogen werken in een moderne kleuterschool. Haar gehele leven heeft ze bewust gezocht naar de beste onderwjjs-methode, maar onbe wust heeft ze haar kleuters datgene gegeven wat voor hen onontbeerlijk was: haar grote liefde, haar intuïtie, haar vrolijkheid en levenslust, die haar nu nog maakt tot de Juffrouw die kan spelen en zingen en dansen. De vrolijk ste van allen op een schoolfeestje, de Juffrouw die elke dag op school tot een feest maakt. Een volgende keer wil ik U’vertellen over het dagelijks leven in een moderne kleuterschool, die gegroeid is uit dfe ou derwetse bewaarschool. De beroemde negerzanger Henry Blackmon, bij velen reeds geen on bekende, komt 30 oktober weer naar Sneek om met de Chr. Oratorium Ver. „Die Jahreszeiten” van Joseph Haydn uit te voeren. De machtige stem van deze baszanger zal U voor het eerst of bij herhaling boeien in de prachtige aria’s van bovengenoemd werk. Onnodig U op te wekken deze bijzondere avond mee te maken. Voor bijzonderheden ver wijzen we naar de advertentie in dit nummer. Bij het inspecteren van zijn netten, die de visser G. Strampel te Balk had uit gezet in het Wijckelerhop, kwam hij tot de ontdekking dat zich in een zijner aalfuiken een visotter bevond. Het dier had zijn indringen met de dood moeten bekopen. Het ligt in de bedoeling van de visser het beest te doen opzetten. F.D. tegenzin naar toe gesleept Kleuterschool aan de O. Koemarkt vele jaren voor de verbouwing. rijen als de kinderen in de banken zit ten. Bij haar tuimelt alles zo’n beetje verward doorelkaar. Veel liefde voor de kinderen, veel aangeboren begrip, veel vertrouwen in de prachtige gaven van Fröbel en ook groeiend wantrouwen in de gevolgde onderwijsmethode. Dat wantrouwen zetelde voorlopig alleen maar in het hart en werd nog niet ge steund door kennis van de moderne kin derpsychologie „Ik nam zanglessen en tekenlessen”, vertelt Juffrouw Faber nu; „ik hield van de kinderen en deed mijn best het zo aardig mogelijk voor hen te maken”. Matjes vlechten Zaterdagmiddag 25 oktober. Chris Hof land en zijn jeugdtoneel. Opvoering van: Sneeuwwitje en de zeven dwergen. Aanvang 2.30 uur. ben verlaten en in Australië een nieuw hoofdstuk in hun leven zijn begonnen. Alles is nieuw en anders, maar nu komt het er op aan of, ondanks de moei lijkheden die wij allen ondervinden in het nieuwe vaderland, wij de belijdenis, afgelegd, ook werkelijk kunnen houden. Het komt er hier vaak op aan om uit te maken wat het belangrijkste is: „het maken van overuren, die goed betalen of de Kerk; als emigranten moeten wij allen wel bedenken, dat Gods Woord zegt: „De mens zal bij brood alleen niet leven”. Er is een rijke troost dat wij mogen weten dat Gods Kerk niet be staat omdat wij,zulke goede en getrou we instandhouders van de kerk zijn, „maar omdat wij een Here in de Hemel hebben die voor ons bidt, dat ook ons geloof niet ophoude”. In de ruim 5 jaar welke hg als pre dikant deze gemeente heeft mogen die nen zijn er vaak dingen voorgevallen die je soms vreemd te moede maken, ook de vele mijlen die moesten worden afgelegd om het contact te onderhou den met de broeders en zusters in het binnenland. De kerkdiensten die we houden in een zaal, waar we in plaats van een preek- gestoelte een tafeltje hebben, alhoewel dit er allemaal netjes en stichtelijk uit ziet, was het toch wel eens wat armoe dig en wiebelig. Maar het had toch ook z’n voordelen, want niemand behoefde ooit naar de dominee op te zien, die we gewend zijn in z’n preekstoel hoog in de lucht; niemand behoefde ooit te vragen: „Dominee, hebt u ook een woordje voor mij”, we zaten en stonden allemaal op gelijke hoogte. Het pad is ook niet altijd over rozen gegaan, maar wij mogen toch weten dat Gods werk doorgaat, ook hier in West Australië, ondanks dat de satan zeer begeerd heeft ons te ziften als de tarwe. Na de kerkdienst werd er thee ge schonken en was er gelegenheid om van Ds en Mevr. Bonting afscheid te nemen. Uit de woorden van de vele sprekers die namens de kerkeraad, de Nederlandse consul, de Emigratiedienst en de ver schillende kerkorganisaties het woord i vol belangstelling naar bleef staan kij ken. Het wilde er graag over vertellen, maar het kwam niet thuis bij een moe der die alle aandacht voor haar kind had. Het kwam in die afgesloten school met nog veel meer kinderen die ook allemaal iets op het hart hadden. Ze werden meteen in de kleine bankjes ge zet en waren van dat ogenblik af niet meer aparte kinderen met aparte gevoelens en belevenissen, maar een massa kinderen die allemaal gelijk moesten handelen. Gelijk denken kon natuurlijk niet, hoewel de Juffrouw het misschien wel van hen verwachtte. Daar zaten de kleuters dan. Veel te veel voor één klas. Ze moesten luisteren naar de Juffrouw die sprak en kregen geen gelegenheid de eigen woordenschat te vergroten. Dit is tussen haakjes te genwoordig al heel wat veranderd, men hecht grote waarde aan het „klassege- sprekje”, waarmee de school gewoonlijk begint. De kinderen in de bewaarschool zaten te luisteren en te kijken naar de Juf frouw die de kast met Fröbelgaven opende. Fröbelgaven is het geen aardig woord? Fröbel die zulke aardige leer middelen bedacht en ze als een „gave” aan de kinderen gaf. Juffrouw Faber gebruikt het woord nog graag en velen onder ons kunnen zich misschien de gaven nog wel herinneren. Ze worden trouwens nog veel gebruikt. De ge kleurde wollen ballen die opgehangen moesten worden, de vierkante houten kistjes met het schuifdeksel waarin de blokjes geborgen zijn. Daar begon het klassieke spel. Donderdag 30 oktober ’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw” Uitvoering van „Die Jahreszeiten”, door de Chr. Oratoriumvereniging. Dinsdag 4 november. Amicitia Theater. Feestavond S.Z.C. Opvoering van: Gieren op ’t veilig nest. Aanvang 8 uur. NEE, zo zag de bewaarschool aan de Oude Koemarkt er niet uit toen juf frouw Faber er ruim 46 jaar geleden haar intrede deed. Het citaat hier boven is een berichtje van 2 mei 1811 en het gaat over een schooltje dat in de Schar- nesteeg gestaan moet hebben, vergeleken met de bewaarschool aan de Koemarkt een paradijs geweest Hoe die school er van F1- kunnen we ons nog wel voorstellen. Het is immers nog niet zo lang geleden, dat de verbouwing tot st>and kwam. De totale indruk was: donker, van de buitenwereld afgesloten. Het. kind dat de donkere gang binnenkwam, de lokalen zag met de ramen van matglas, moest wel een gevoel krijgen van ver latenheid. Moeder was onbereikbaar voor moeders kindje dat waarschijn lijk hierdoor in paniek raakte en de vol gende dag met grote school ging of er naar moest worden De weg naar school.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1