Kindervriendenwerk Offensief in het Zuidwesten Begroeting Ds Bonting te Nijland Kaderv ergadering Chr. Besturenbond Sneek een punt meer achter leider Hengelo van IJLST en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL 113e jaargang no. 86 Redakteur: L. KIEZEBRINK Chr. V.H.M.O. Sneek C.J.M.V. Samuël 85 jaar Zaterdagmiddag-Voetbal w.z«. Vier Grootzandzaken hiel den show in Aere Perennius kedaktie-adres Meiuzand 7 Telefoon 2A72, Maandag 27 oktober 1958 LSC bond VAKO i-- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uHgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Oude grafstenen opgegraven aan haar zegekar Eduard Messer spreekt voor v. d. Meulen’s boekenspaar club Geslaagd Friso liet een veer. In de 4e De L.S.C. bleef winnen. B,j de reserves versloeg G.A.V.C. Het zuidersportpark schijnt de wit- Kindervriendenwerk Workum verpletterde D.W.P. van Voordracht over het Deltaplan voor de afd. Sneek van ’t IvAO Quick ’20 liet Sneek slechts één punt. Op vrijdag 31 oktober spreekt Eduard Messer, die voor het Vrije Volk al her haaldelijk in het Midden Oosten heeft rondgereisd, in de foyer van Amicitia voor van der Meulens boekenspaarclub over „Een troon van Luipaardsvel”, een rondreis door het land van koning Saoed. De lezing te Sneek is een primeur en bijzonder actueel gezien de toestand in het Midden Oosten. De lezing welke over spannende en avontuurlijke gebeurtenis sen gaat zal worden toegelicht met kleu rendia’s. 6 5 5 6 6 5 9 8 7 7 6 9 8 8 7 7 5 6 5 6 4 4 4 6 6 5 5 5 6 6 4 4 2 2 1 5 5 4 4 3 1 4 6 5 5 6 5 6 7 6 7 6 5 6 6 6 9 8 8 7 7 7 7 6 6 5 9 8 8 7 7 9 8 7 7 6 6 6 5 6 6 4 3 4 5 4 7 6 5 7 6 5 6 6 6 5 5 3 3 2 1 6 5 4 2 6 4 4 4 3 Hengelo Be Quick WW Quick ’20 ESCA Sneek O.N.S. struikelde tegen Dren thina. DWP Delfstrh. Dr. Boys Balk 4 4 2 1 Achilles LSC Gruno Jubbega Haren Harlingen Rood Geel Frisia VAKO GRC FVC Friesland Friso Oldeboorn BI. Boys CAB Bakhuizen Workum QVC Drogeham Nijland Zeerobben MKV Udiros Freno Nieuwesch. ONS Klazienav. Lw. Zwal. ACV Drenthina SNEEKER NIEUWSBLAD In Aere Perennius is zaterdagmiddag een vergadering gehouden van de Chr. Besturenbonden uit Sneek en Wymbrit- seradeel. De voorzitter de heer S. J. van Dijk, heette na gemeenschappelijke zang van Ps 138 1 en gebed, de leden harte lijk welkom, in ’t bijzonder de heer H. R. Plomp, lid-van het hoofdbestuur van het CNV. Gelezen werd nog een gedeelte van Filippenzen, waarna aan de heer Plomp gelegenheid werd gegeven iets te vertel len over het streven naar een 5-daagse werkweek. Er is een commissie samenge steld om dit vraagstuk te bestuderen. Tot een rapport is het nog niet gekomen, want het moge eenvoudig zijn om die verkorting van arbeidstijd te accepteren, er zijn echter meerdere facetten aan, die spr. in het kort wil behandelen. Over de 5-daagse werkweek zijn een paar boek jes verschenen, samen plm. 150 blz. groot. Men begrijpt dat het niet aangaat deze stof in een kwartier te behandelen. Wel is gebleken, dat de regering vooralsnog huiverig staat tegenover deze verkorting. Men zit tevens met de vraag omtrent de subsidie op melk en huurprijzen van woningen. Zullen deze subsidies gehand haafd of verhoogd worden, dan kan men niet aan een loonsverhoging ontkomen. „Op 27 juli 1956 werd het 1ste zinkstuk voor de aanleg van de ringdijk, De A.J.C. heeft op haJ.r laatste congres besloten haar werkmethoden te beëin digen en leeft nu in een periode die omschreven wordt met het begrip „werk plaats”. Natuurlijk -it men in deze periode niet stil, men werkt inderdaad Veel achter de schermen, maar toch ook al in het openbaar. En over dit open bare werk kwam Ab Steensma, de landelijke medewerker van het Kindervrien denwerk, donderdagavond in Fredehiem vertellen aan belangstellenden. Het was geen gemakkelijk onderwerp dat verplicht was gesteld voor de laat ste wedstrijd van de jaarlijkse compe titie van „Het Filter”. Veel inzenders zul len met het probleem geworsteld hebben, wanneer een foto aan de gestelde eis, n.l. „lijnenspel” tot onderwerp te hebben, voldoet en wanneer niet. Althans bij de bespreking van de foto’s werd dit pro bleem in nogal sombere bewoordingen gesteld. Eigenlijk maar twee van de ze ven inzendingen voldeden in dit opzicht volkomen. Het waren: een opname van zandribbels aan het rustzand, ’s avonds in tegenlicht en een macro-opname (een opname van zeer dichtbij) van een stuk je geribbeld glas met twee pijpenragers erachter. Bij de andere foto's sprak de lijnwerking minder duidelijk. Uitslag van de wedstrijd: Klasse A 1. J. Pop, 88 punten, 2. J. D. Hendriksma, 78 punten, 3. S. Hemmes, 77 punten. Klas se B: R. Rienksma, 76 punten (enige in zender). Na de bespreking van deze foto’s kon den de leden genieten van een filmstrip met „foto’s die opvielen in de bondswed strijd 1958”. Het was wel merkwaardig bij hoeveel foto’s de opmerking werd ge maakt: dit was een geschikte foto ge weest voor de wedstrijd „lijnenspel”. langrijke rol in deze zaak. Bovendien zijn er meerdere officiële of semi-offi- ciele instanties, die honderden millioenen nodig hebben om de hun opgedragen taak te kunnen vervullen. Verkorting van de werkweek zou dit aantal enorm doen stijgen. Een ander aspect is dat men bij de mindere werkuren ook minder loon zou ontvangen. De arbeider zou dus die verkorting zelf moeten betalen. Als men nu bedenkt dat de Nederlandse ar beider tot een van de laagst beloonde behoort (in de Ver. Staten zijn de lonen 50% hoger), dan voelt men wel dat dit niet best kan. Door die verkorting zou de productiviteit met 7% afnemen. En door de verkorting zou de productiviteit juist moeten stijgen, om daardoor de uit voer op gelijk peil te houden. Er werden enkele vragen gesteld, wel ke door spr. werden beantwoord. Na een korte pauze werden de aanwezigen in vier discussiegroepen verdeeld, die een antwoord zouden geven op een viertal vragen van het CNV: a. Waarom gaat het eigenlijk in de christelijke vakbeweging? b. Welke mogelijkheden ziet u voor plaat selijke actie in onze beweging? c. Hoe probeert u de belangstelling van de leden te winnen? d. Wat vindt u van onze xm5tir>a in Tirvnorlnn TTfi dirlc” on en een beroep deed op aller mede- en samenwerking, hoewel de eerste tijd al licht enigszins moeilijk zal zijn. Verder bracht spr. dank voor de begroeting en alles wat er gedaan is in verband met de pastorie. Tevens gaf Ds Bonting een korte uiteenzetting van zijn arbeid in Australië. De bijeenkomst, die afgewisseld werd door declamatie van mej. H. G. Gerbran. dij en tractatie, werd te ruim half elf gesloten met het zingen van gezang 135 en dankgebed. 6 10 Z. 6 6 6 6 6 leverde Sneek 2 een knappe prestatie tegen Leeuwarden 3 (10), evenals hun clubgenoten van het derde, die in de res. 2e klas Heerenveen 3 slechts één punt gunden (22), LSC 2 verloor wederom, nu van FVC 2 (41). In de res. 3e klas bleef Black Boys 2 fraai aan de kop door een 20 zege op Bergum 2. 5 10 6 6 6 6 6 Alcides Borne Quick (N.) ZAC WVC Zw.w.einde Olyphia DOG Nicator Emmeloord WZS GAVC Or. Nassau Hark. Boys Heeg BI. Wt ’34 VVT MSC Steenwijk RES Oosterwolde Bergum Stanfries De A.J.C. stelt zich voor binnenkort nog een gesprek-avond als deze te orga niseren, en zo zal men ongetwijfeld ko men tot het doel dat men zich gesteld heeft. Moge de zaal op deze komende avond te klein zijn voor het aantal belangstel lenden. Het idee Kindervriendenwerk, en de manier waarop dit idee besproken wordt, is een brede belangstelling meer dan waard. tuurlijk ook in zekere zin de ouderen, hebben een te grote gebondenheid op de schouders gekregen. Die gebondenheid begint al bij de geboorte, voert steeds verder in allerlei sociale voorzieningen en sluit de mens in passende hokjes. Misschien wil de jongere zich van deze hokjesgeest losmaken. Ze, hebben hier geen behoefte aan. Waar ze wel behoef te aan hebben dat is gewoon menselijk contact. Ze willen doodgewoon mens zjjn, en als zodanig erkend en ook her kend worden. Wij zijn verplicht om sa men te leven, als we dit niet kunnen volbrengen stort eens de maatschappij inelkaar. Op dit principe: de menselijke ont moeting, het contact, het gesprek, het gedeeltelijk vrij worden van de al te ge bonden mens, berust het nieuwe werk van de A.J.C., dat al in Amsterdam en een 30-tal gemeenten gestart is. NIJLAND. Donderdagavond was in „Het Gebouw” alhier door de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente een begroe- tingsavond georganiseerd van de leden der gemeente en verdere belangstellen den met de beroepen predikant Ds Bon ting, voormalig predikant van Perth in Australië. De avond die zich in een be hoorlijke belangstelling, vooral van de bewoners van de kom van ’t dorp mocht verheugen, werd door de consulent van de Herv. Gemeente, Ds C. van Eysinga van Oppenhuizen-Uitwellingerga, geo pend met het laten zingen van een psalm en die voorging in gebed. In zijn openings woord sprak hij zijn blijdschap en de blijdschap der gemeentj uit over de komst van Ds Bonting naar Nijland. Na de opening werd het woord verleend aan de heer M. K. Feenstra als lid van de kerkeraad, die zich geheel aansloot bij de woorden van de leider van de avond en het beroep van Ds Bonting vergeleek met het trouwen met de handschoen. Verder schetste spr. de geaardheid der gemeente en de behoefte aan geestelijke leiding, de hoop uitsprekende, dat Ds Bonting zijn arbeid alhier met overtuiging zal beginnen. Hierna presenteerde zich de resp. jeugd verenigingen onder leiding van de heer M. Posthuma, t.w. de kleine Meisjesclub, de Meisjesvereniging, de Knapenvereni ging, de CJMV en de Jonge Kerk. Ver volgens werd het woord gevoerd door het hoofd der Chr. School, de heer J. A. Reinbergen. De besturenbond, die hierna aan het woord kwam, liet evenals de jeugdclubs reed voor de constructie van het gigan tische complex uitwateringssluizen. De afsluiting van het Veeregat, als onder deel van het Drie-Eilandenplan, is ter hand genomen; datzelfde kan gezegd zegd worden van de afdamming van Vol- kerak en Grevelingen. Studies voor de afsluitingswerken zijn in volle gang. Er wordt geëxperimenteerd met nieuwe middelen en nieuw werkmethoden. De uitvoering van het Deltaplan be looft ons een veel grotere veiligheid te gen de gevaren van de zee; als belang rijkste nevenvoordelen moeten worden genoemd het aanleggen van grote zoet- waterreservoirs en de opheffing van het isolement van de verschillende eilanden. Het is dan ook een goede gedachte ge weest van het bestuur van de afdeling Sneek van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling haar winterprogramma voor het seizoen 1958-1959 te openen met een voordracht over het Deltaplan, ge titeld: „Offensief in het zuidwesten”, door de bekende journalist-cineast H. J. Stüvel te Voorburg, toegelicht met kleu- renprojekties en exclusieve Delta-ge- luidsfilms. Velen zullen deze interessante voordracht ongetwijfeld willen volgen. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) Hoe kan nu dit plan, waar Ab Steen sma lang en met geestdrift over sprak, ook in Sneek verwezenlijkt worden? Dit Kindervriendenwerk moet groeien uit onderlinge contacten. Ouders en an dere belangstellenden moeten contact zoeken, samen spreken, mogelijkheden bespreken en uit deze menselijke ont moeting zal ook in Sneek het Kinder vriendenwerk groeien. Ouders moeten beseffen dat zjj zelf de verantwoorde lijkheid voor hun kind moeten dragen, zjj kunnen dit niet meer afschuiven op de maatschappij. De gedachte om de zeearmen in het zuidwesten van Nederland af te sluiten is in feite reeds eeuwen oud, maar een dergelijke kapitale onderneming moest tot voor weinige jaren nog als een wens droom worden beschouwd. Eigenlijk is de bouw van de Afsluitdijk (1927-1932) te beschouwen als de ouverture tot de mo derne waterbouw. Voor het eerst werd een beroep gedaan op de wetenschap, terwijl dank zij de uitvoering van deze bouw de techniek met sprongen vooruit ging. Reeds in die jaren werd binnens kamers gewerkt aan een lange reeks van plannen om het kwetsbare zuidwesten van Nederland beter te beveiligen. Hier uit is het Deltaplan voortgekomen. De catastrofe van 1 februari 1953 heeft deze ontwikkeling zodanig versneld, dat het offensief van waterstaat en waterbouw op het Zuid-Hollandse eilandengebied thans, vijf jaar later, reeds in volle gang is. Het Deltaprojekt no. 1, de stormvloed kering in de Hollandse IJssel, de groot ste beweegbare kering ter wereld is juist voltooid en werd bij de herfststormen op 16 oktober j.l. reeds beproefd. In de mond het Haringvliet is de bouwput ge- de in dit blad voorkomende advertentie. Voor hij overging tot het eigenlijke doel van deze avond, de bespreking van het Kindervriendenwerk, gaf Ab Steen sma een nogal lang, maar toch belang wekkende uiteenzettig van de groei van onze hedendaagse maatschappij. Uit de beslotenheid van de wat primitieve ge- zinsbeleving, waarin het ambacht zo’n grote rol speelde, kwam men in de pe riode van de stoommachine, die zo lang zamerhand al mankracht kon vervan gen. Toen ontstond uit de ambachtsman het type „arbeider”, en er kwam, ook geestelijk, een verhuizing uit de am- bachtssfeer naar de fabriekshallen. Men begon, alweer geestelijk gezien, in een massa te leven. Een massa waaruit enkele mensen met visionaire blik om hoog schoten. De emancipatie van de mens begon, en in de tweede helft van de vorige eeuw verenigden de mensen zich in verschillende organisaties die al len een bepaald ideaal wilden verweze- lijken. Een groter cultuurgebied werd bereikbaar en ook de jongeren voelden zich gegrepen en gingen zich organi seren, al duurde het nog tot 1918 voor de arbeiders jongeren zich gingen ver enigen in de Arbeiders Jeugd Centrale. Men streefde idealen na, de leiders had den allen iets opgepikt van de visie van de Grote Leiders, en op deze grondslag werd het werk tot 1940 voortgezet. Na de oorlog is er veel van de oude idealen verwezenlijkt, er is sprake van een volkomen veranderde maatschappij. Maar kunnen jongeren nu niet het ge voel hebben: ik leef niet meer in har monie met deze maatschappij? Ze zjjn het zich misschien niet bewust, maar hun volkomen negatieve houding wijst er op. Men heeft in de A.J.C. de indruk gekregen dat men niet meer volkomen in harmonie kan leven met al die ver wezenlijkte idealen. De jongeren, en na- De Christelijke Plattelandsvrouwen van de afdeling Sneek waren op maandag 20 oktober j.l. in groten getale opgeko men en vulden de bovenzaal van Aere Perennius geheel. Nadat de presidente, mevrouw Gerbrandy-de Boer, woorden van welkom tot de aanwezigen had ge richt en gezamenlijk gezongen was Gez. 94 1, kreeg mej. van der Zee, cheffin van het modehuis Venekamp, gelegen heid het doel van de show uiteen te zetten. Vier nabuurzaken van het Groot- zand en firma Wielinga, W. Burgstraat toonden hier wat ze in goede samenwer king de dames hebben te bieden. Het modehuis Venekamp liet dames kleding zien, van prachtige, solide stof en modieuze coupe. Maison de Jager exposeerde een keur van moderne, smaakvolle dameshoeden in zeer gevarieerde vormen en tinten, terwijl de dameskapsalon Gersi voor kompletering van de hoofdtooi zorgde door sierlijke kapsels. Firma Wester had door een goed af ge stemde stoffering de zaal een prettig aan zien gegeven en zo een sfeer geschapen, waarin deze waardevolle artikelen voor de vrouw ten volle tot hun recht kwamen. Door de sympathieke samenwerking dezer ondernemingen werden de vele aanwezige dames de mogelijkheden aan schouwelijk voorgesteld, die kleding, hoe den en kapsels en tassen bieden om nut en schoonheid in harmonische eenheid te verbinden. Een vijftal dames, onder wie een be roepsmannequin, demonstreerde deze mogelijkheden op voortreffelijke wijze. Hierbij trad duidelijk aan het licht hoe een kunstzinnig gemodeleerd dameshoed- je van artistieke allure de bevallige snit van een japon of mantel verrassend gun stig kan aksentueren, terwijl de totaal- verschijning der showende damesfiguren op gelukkige wijze werd vervolmaakt door passende kapsels en met kleding en hoeden harmoniërende byouterieën en tassen. Aan het einde van de show wer den nog elegante bruidstoiletten getoond. In haar slotwoord sprak de presidente haar erkentelijkheid uit voor hetgeen hier te leren en te genieten was gegeven. Met het zingen van een gezangvers werd deze geslaagde avond besloten. in een vraag en antwoordenspel zien, wat werk hij verricht. Namens de sportvereniging OTIB sprak de vice-voorzitter, de heer A. T. Ryp- kema een woord van dank voor de uit nodiging van de kerkeraad op deze avond aanwezig te zijn en beval de sport in de belangstelling en waardering van de nieuw beroepen predikant aan. De heer Cnossen voerde daarna het woord als leider van de kadercursus. Een bijeenkomst v. d. kerkeraad, hierna ten to nele gevoerd (een mengsel van fantasie en werkelijkheid, zoals de leider van deze avond, dit betitelde),.droeg veel bij tot de vrolijke noot van deze avond. Als laatste spreker kwam daarna nog even Ds Bonting, die de hoop uitsprak dat het hem en de zijnen niet moeilijk zal vallen hier in Nijland in te burgeren Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3.per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. SCHARNEGOUTUM. Op vrijdag 31 oktober hoopt de CJMV Samuël” te* Scharnegoutum haar 85-jarig bestaan te vieren. Op 31 oktober 1873 werd de ver eniging opgericht en wel door D. Rolle- ma, die ook de voorzittershamer han teerde. Verder waren de voorzitters, L. de Groot, Ds Lovink, W. Santema, H. J. Glastra, v. Loon, A. Thaner, I. Veldhuis en momenteel L. Lootsma. De vereniging telt op het ogenblik 21 leden en het be stuur wordt gevormd door L. Lootsma voorzitter, I. Wijnia, 2e voorzitter, R. Boorsma secretaris, A. H. v. d. Meer, penningmeester, Tj. Volberda. Dit 85- jarig bestaan zal feestelijk worden ge vierd en wel op de bovengenoemde da tum ’s avonds 7.30 uur in „Elim”. De feestrede zal worden uitgesproken door de oud-ringvoorzitter van afd. Sneek, Ds J. de Ruiter, Ned. Herv. predikant te Leiden. Verder zal er door de leden van de CJMV het toneelstuk „De iepen doar” worden gespeeld. Dit stuk is door P. Idsinga van Edens gschreven. Het be stuur nodigt alle leden, oud leden en belangstellenden uit om deze avond bij te wonen. Dat de CJMV „Samuël” vrij dag a.s. veel bezoek zal krijgen, daar be hoeven we niet aan te twijfelen. We mogen niet mopperen over de resultaten van afgelopen zondag, wat de Sneker clubs betreft: Sneek haalde een punt uit de lastige wedstrijd tegen Quick ’20, LSC bleef winnen en stuurde VAKO met een 31 nederlaag- naar Vries terug en WZS boekte de derde zege op eigen terrein, nu tegen GAVC (4-2). Alleen onze plaatselijke vertegenwordiger in de derde klas van de zaterdagcompetitie viel enigszins uit de toon door een zeer teleurstellende nederlaag tegen Drenthiïia (31). SIJBRANDABUREN. Bij het graven van sleuven ten behoeve van een nieuwe riolering in ons dorp zijn naast het kerk hof, dat vroeger zeer waarschijnlijk groter is geweest, twee oude graf stenen opgegraven. Een hiervan dateert uit de 17e eeuw en bevat o.a. enkele wapens, zodat deze steen vermoedelijk het graf van een adellijk persoon heeft aangegeven. De Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort is van deze historische vondst op de hoogte gesteld. heeft men het genoemd. Om dit werk te kunnen beginnen zoekt men allereerst contact met de ouders. De ouders, en andere vrienden, geven zich ook als lid op en stellen zich eventueel ter beschik king om met een groepje kinderen een of andere persoonlijke hobby te beoefe nen. Zo zijn o.a. in Amsterdam al een 2 a 3000 kinderen in groepen samenge bracht: een vlieger geeft les in model bouwen; een enthousiaste amateur wil een declamatie-clubje leiden; een vrien delijke moeder heeft een ruilbeurs voor kinderen geopend en praat met ze zoals een moeder dit kan men krijgt het gesprek, het persoonlijk contact, waar het kind zo naar kan verlangen. Men brengt de kinderen in een lokaal waar allerlei materiaal ligt waardeloze rommel in onze ogen, en na wat pro beren gaan de kinderen er serieus mee zitten spelen en knutselen. De achtergrond van het werk, zegt Ab Steensma, is dat de kinderen niet door ons belast worden met mooie dingen ze mogen zélf hun keus bepalen, zelf eerst proberen en can kiezen. Wij wil len hun geven: een grotere vrijheid en een kleinere gebondenheid. Natuurlijk een gebondenheid, want zonder dat is geen vrijheid volledig en geen goede sa menleving mogelijk. Sneek heeft het in Oldenzaal niet tot een overwinning kunnen brengen. Het op eigen veld altijd weer fanatiek spe lende Quick ’20 riep de withemden een gedeeltelijk halt toe, door hun niet meer dan een 11 gelijk spel toe te staan. Tengevolge van deze puntenverdeling raakte Sneek een punt meer achter op leider Hengelo, dat, hoewel niet zonder moeite, Borne er onder wist te houden (12). Be Quick (Z.) bleef goed vol gen door een duidelijke 62 overwin ning op Zwaagwesteinde, dat nu de laatste plaats op de ranglijst inneemt, doordat WVC, tegen de verwachting in, van Alcides won (14). WW bleef in de running met een 51 zege op Quick (N.) en ESCA toonde zich de meerdere van ZAC (24). De stand is nu: O.N.S. heeft zaterdagmiddag tegen Drenthina danig teleurgesteld door met 31 van de Drenten te verliezen. Blok c.s. raakten hierdoor enigszins achter op, vooral daar Oranje Nassau uit Gro ningen tegen Leeuw. Zwaluwen geen fout maakte. De Groningers namen de leiding over van Hark. Boys, dat thuis niet zonder verrassing van Blauw Wit ’34 verloor (13). Ook de andere Friese club die naar Drente gereisd was, WT, had niet veel succes. De Twijzelers moesten nl. met 31 de meerdere er kennen in ACV. Heeg tenslotte, klom weer enkele plaatsen op door met de oneven goal van Klazienaveen te win nen. De stand: zwarten bijzonder goed te liggen In de drie thuiswedstrijden, die zij tot nu toe hebben gespeeld, wisten zij evenzoveel overwinningen te behalen en troffen zjj niet minder dan twaalf keer de roos. Ook gisteren was het weer vier maal raak, terwijl het sterke GAVC hier slechts twee treffers tegenover kon stel len. De ranglijst wordt thans fier aan gevoerd door Olyphia, dat tegen RES weer zonder verlies bleef (1O). Em meloord schijnt van slag te zijn, want ook tegen DOG kwamen de mannen uit de polder weer niet tot winst (35). De staartclubs in deze klas roerden zich geducht, want zowel Bergum als Oos terwolde boekten hun eerste zege resp, op Stanfries (32) en MSC (52). Ni cator won verder vrij regelmatig van Steenwijk (32), waardoor de stand is geworden: klas was het gelgke spel (22) van het ongeslagen Friso tegen Nieuweschoot de opmerkelijkste uitslag. De Jousters kwamen echter weer aan kop, doordat concurrent Oldeboorn in Bolsward een gevoelige 41 nederlaag kreeg te slikken. MKV kwam goed uit de hoek tegen Bakhuizen en won met dezelfde cijfers. Freno setfijnt dit sei zoen wel bijzonder zwak te zijn, want de Franekers moesten ook tegen Udiros weer het onderspit delven (021. stand is nu: De Vereniging voor Chr. Middelbaar en VHO te Sneek hield vorige week haar jaarvergadering in de Aula van ’t School gebouw. De vergadering stond onder lei ding van de heer H. M. Gerbrandij van Nijland. Het jaarverslag werd uitgebracht door de heer W. Nauta, secretaris der Vereniging. Het aantal leerlingen van de school bedraagt thans 548, waaruit mag blijken dat het Joh. Bogerman Lyceum in een behoefte voorziet voor Sneek en wijde omgeving. De penningmeester, de heer M. Knol, behandelde Balans en Exploitatiereke ning. Naar aanleiding hiervan werd aan dacht gevraagd voor de Bouwrekening en de afwikkeling hiervan met het De partement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De aftredende leden van het Bestuur, de heren E. Metz en J. Brink, werden herkozen. Drs A. G. van den Berg, conrector van het Chr. Lyceum, hield een oriënterende inleiding over het onderwerp „Klassieke vorming”. Nijland is tegen L elfstrahuizen niet verder kunnen komen dan een gelijk spel (33) en heeft daardoor wat terrein verloren op Workum, dat DWP met 81 verpletterde. QVC boekte een vrij regelmatige zege op Balk (30) en Zeerobben en Drogeham deelden de buit (33). De volgorde is Aan de Leeuwarderweg heeft LSC zondagmiddag VAKO in het zand laten bijten (31) en is door deze zege vlak achter koploper Achilles gebleven, die met korfbalcijfers van Haren verloor (74). Onze stadgenoten blijven in ge zelschap van Gruno, dat een knappe prestatie leverde tegen Jubbega (12). LSC en Gruno staan er relatief zelfs gunstiger voor dan Achilles. Onderaan bleef de situatie vrijwel hetzelfde: Fries land kon het tegen Frisia niet bolwer ken (25) en GRC verwisselde van plaats met FVC door de Leeuwarders met 32 te verslaan. Harlingen ging door op de goede weg en gaf Rood Geel geen kans (30). Daardoor is de stand: „Evangelie en Maatschappij”? Van elke groep bracht een der leden rapport uit, waarna de spr. een breedvoerige uiteen zetting gaf van de bedoelde punten en hun betekenis voor de leden. Daarna sprak de voorzitter een kort woord van dank, waarna de heer Plomp in dank gebed voorging. Te ’s-Gravenhage slaagde voor hoofd werktuigkundige diploma C onze stad genoot de heer A. H. Jellema. millioen gulden moet worden toegelegd, dan zou men minstens een half jaar no dig hebben om hiervoor een oplossing te zoeken. Het is een economisch probleem dat de huren zo hoog zijn, en nu moet men eerst dat rapport afwachten om daarna maatregelen te beramen tot ver betering. De werkloosheid speelt een be- uitwateringssluizen van de Haringvlietdam zullen worden gebouwd, aan de grond gezet. Deze ring dijk werd najaar 1957 gesloten."

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1